PAUS VIERDE KERSTMIS MET ARBEIDERS IN STAALFABRIEK Dag voor Kerstmis eiste vele doden in verkeer Dode bij aanslag op vliegtuig EL AL Boodschap over onbegrip tussen arbeid en godsdienst Apollobaby in Bergen op Zoom rnmm E Opnieuw beperking krediet ingevoerd Dreigende conjuncturele spanningen Textiel-CAO 6 procent meer Heengaan van Smrkovsky vrijwel zeker VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 TARANTO (KNP) Paus Paulus leeft de pracht en de glans van het Va- lan in de kerstnacht verwisseld voor gloeiende hitte van de grootste staal- abriek van Italië in Taranto, waar hij iet 16.000 arbeiders en hun gezinsleden nachtmis vierde in de geweldige hal i het staalconcern „Italsider". De Paus werd in deze industrieplaats econfronteerd met de armoede en wer kloosheid die in het zuiden het grootst van heel Italië. Zeker 250.000 mensen begroetten de aus, toen deze in de stromende regen ior Taranto reed, Er werden borden mhoog gehouden waarop de Paus werd uidelijk gemaakt „Wij hebben honger" „Wij zijn arm". De Paus was raktisch doorweekt ioen hij bij de ka- hedraal van Taranto aankwam om met autoriteiten en priesters te'spreken. Later op de avond reed hij in een jeep aar het fabrieksterrein waar de hoog- (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM William James Frank Noël, dit zijn de namen van de jongste zoon van het echtpaar Hopmans te Bergen op Zoom. De heer en m evrouw Hopmans gaven hun zoon, die dinsdag avond om half zeven werd geboren, de voornamen van de drie astronauten William Anders, James Lovell en Frank Borman, Noël, de vierde naam van de baby, werd gekozen omdat het kindje op kerstavond werd geboren. Het echtpaar Hop- mans-Gillisen heeft met de keus van deze namen voor hun jongste spruit niet alleen in Nederland, maar ook in Amerika belangstelling ge wekt. Reeds dinsdagavond maakte een Amerikaans t.v.- station hiervan melding. De baby werd in de Verenigde Staten meteen rockeïbaby ge doopt. In België werd gisteren gesproken over de Apollo baby. Het besluit om. het kind naa- de drie astronauten te noemen, werd pas enkele uren voor de geboorte van het kind genomen. „Eigenlijk hadden we niet op een jongen ge rekend", zegt de heer Hop mans, chauffeur van beroep. „We hadden al drie jongens en twee meisjes en dachten eigenlijk er nu een meisje te zullen bij krijgen. Die hadden we dan Jacqueline of Ange- lien genoemd. Dinsdag gingen we echter denken als het een jongen is, hoe moeten we die dan noemen? Dat was niet gemakkelijk, want er zijn al zoveel Jannen en Pieten in de familie. Ineens viel mijn oog op de krant, waarin artikelen stonden over die astronauten. „Weet je wat", zei ik, „als we krijgen, dan i de lucht". Alles wat met ruimte vaart te maken heeft, heeft namelijk mijn belangstelling" Zijn vrouw zei: „Mij best, zoek het zelf maar uit". De jonggeborene is er zich hele maal niet van beioust, dat hij al heel wat speelgoed heeft gekregen. Hierbij treft men uiteraard een ruimteraket en het maanvoertuig aan. Vader Hopmans maakt, zich nog wel wat zorgen over de geboorte kaartjes, die hy wil voorzien van een Nederlandse en Engelse tekst. De „Engelse" kaartjes worden naar de drie astronauten gestuurd. ovens, staalgieterijen en walserijen zich bevinden. In de geweldige fabriekshal, waar de Sint-Pieter twee keer in kan, |droeg hij op een altaar van staal ver volgens de nachtmis op. In zijn predika tie zei de Paus met zijn bezoek de in druk te hebben willen wegnemen dat er onbegrip bestaat tussen de wereld van de arbeid en de godsdienst. „Christus en het evangelie zijn altijd met de arbei ders geweest", aldus de Paus. „Ik heb er een beetje moeite mee", zo bekende de 71-jarige Paus, „om u duidelijk te maken wat ik prerïes bedoel. Komt dat misschien omdat wij u niet voldoende begrijpen?" zo vroeg hij zich af. „Maar wat de reden ook is, ik vind het erg moeilijk met u te praten. Het is alsof wij een andere taal spreken. U wordt helemaal in beslag genomen door een wereld, die vreemd is aan die waarin wij mannen van de Kerk leven". De paus verklaarde vervolgens te me nen dat arbeid en godsdienst in de mo- V !- al s wereld twee gescheiden en vaak zelfs tegengestelde dingen zijn. Deze scheiding en gebrek aan begrip hebben echter geen reden van bestaan, zo voeg de hij eraan toe. Daarom was hij ook ge komen om uiteen te zetten dat er geen scheiding tussen de wereld van de ar beid en van de godsdienst zou moeten bestaan. De Paus zei verder tot de arbeiders: „Zeg nooit dat de Kerk blind is voor uw noden, doof voor uw vragen. De Kerk heeft ook beslist oog voor de sociale van de arbeiders, maar kan ge weld en haat niet goedkeuren". In de parochiekerk van Isolotto is in de kerstnacht geen mis opgedragen. De afgezette pastoor Don Mazzi, die zater- »ver zijn geval in het Vaticaan over leg pleegde en zondag niet kardinaal Florit van Florence sprak, vierde Kerst bij vrienden buiten de parochie. Een paar honderd mensen hielden op kerst avond evenwel toch een gebedsdienst, waarbij nog eens de hele kwestie van Don Mazzi uit de doeken werd gedaan. In Christus' geboorteplaats Bethlehem zijn de traditionele plechtigheden prak tisch ongesoord verlopen. Ongeveer 15.000 mensen onder bische christenen namen i Latijnse patriarch Gori voerde de processie aan avond vanuit Jeruzalem aankwam, 's Nachts werdi I Grootvadertje Vorst en Sneeuwmeisje j zijn in het officiële Rusland de I dominerende figuren omstreeks j i Kerstmis en nieuwjaar. Een politieman in Moskou geeft het j tweetal dan ook graag de voorrang in het verkeer. KERSTREDE KONINGIN „Liefde is de snijbrander die alle problemen kan stukbranden" (Van t verslaggevers) DEN HAAG Traditiegetrouw heeft koningin Juliana op eerste kerstdag voor radiozenders een kerstrede gehouden. Daarin zei zij onder meer dat de wereld momenteel leeft tussen stuiptrekkingen een oude tijd en barensweeën van nieuwe tijd. „Tot onze ontzetting zien aldus de koningin, „bij deze laatste nog telkens het barbarendom. We willen aan ontgroeien, maar het belaagt ons it onze ontsteltenis steeds weer". Voorts wees koningin Juliana erop, dat e als mensheid heel geleidelijk aan rijper worden en dat we leren ook ein delijk meer zelfstandig te denken. „Me deverantwoordelijkheid kan licht een ge luksgevoel ten gevolge hebben. En ge meenschap uit ontstaan, die geneigd dat moderne eenzaamheidsgevoel weg te dringen en ook dat gevoel van leeg- van verveling, dat menigeen zo drukt. Naast de zorg voor eigen huis en haard is er zoveel, dat roept en schreeuwt om onze aandacht en mede werking dichtbij en veraf. Hoorden we dit roepen niet, dan zouden we ons, als ïn verlaten eiland beangstigend al leen voelen. In dit verband noem ik hier het woord liefde. Maar wat is liefde? Het is de drijvende kracht van alles in de wereld. Ga maar na: we worden eruit geboren. Als we goed op gevoed worden is het daardoor. We er door aangezet tot daden, die onszelf soms verbazen. We kunnen niet zonder leven". Daarop voortgaande de koningin: „Liefde is dé snijbrander, die alle vastgedraaide onontwarbare kno pen kan stukbranden. Medemenselijk heid, maar dieper, hoger, feller: .want komende uit de goddelijke krachtstroom. Wie Kerstmis viert, viert „God-in-men- sengedaante". En alle liefde tot de mens is ook zichtbaar geworden Godsliefde. Deze krachtbron zelf overstroomt alle leven en dood en de afgronden die er zijn buiten, boven en onder ons aard- bestaan en vult die met vrede. Mede betrokken te zijn, mede actief te zijn bij de lotsbestemming aarde, dat is de heel nuchtere en vooral heel ernstige uitdaging, die Kerstmis ons opnieuw brengt, 't Lijkt me dat die beantwoorden, als we de uitdaging van de zo snel veranderende wereld er van de aanstormende toekomst aanvaar- AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Bank heeft met de representa tieve organisaties van het handelsbank wezen en het landbouwkredietwezen overleg gepleegd over wederinvoering i kredietbeperkende maatregelen zilks verband met het gevaar van een her nieuwd optreden van conjuncturele span ning en de weinig bevredigende ontwik keling van de lopende rekeningen van de betalingsbalans. Het overleg heeft geleid tót overeen stemming over een begrenzing van de uitbreiding van de korte kredieen aan de private sector in de periode januari- ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen april 1969 tot een bedrag gelijk aan 6 procent van de gemiddelde stand der kredieten in de maanden september tot en met december 1968. Bij de vastelling van dit percentage is rekening gehou den met de seizoenmatige stijging in de eerste maanden van het jaar. Bij over schrijding van de norm zullen de ban ken renteloze deposito's aanhouden bij de Nederlandsche Bank. Voorts heeft de Nederlandse Bank de handelsbanken en de landbouwkre- dietbanken verzocht de groei van lange binnenlandse activa niet groter te doen zijn dan de aanwas der lange passiva. Over de technische modaliteiten van beide regelingen die slechts op on dergeschikte punten verschillen van de restrictieregelingen die in juni 1967 bui ten werking werden gesteld was in november j.l. overeenstemming bereikt. De van eind 1966 daterende restrictie voor de korte kredietverlening van de handelsbanken en landbouwkredietban- ken aan de lagere overheid is gehand haafd. Voor 1969 zijn de tot nu toe gel dende plafonds met 5 procent verhoogd. UTRECHT (ANP) Werkgevers- en werkncmersdelegaties hebben overeen stemming bereikt over een nieuwe 3-ja- rige CAO voor de textielindustrie, die op 1 januari aanstaande ingaat en de rond 75.000 werknemers een gemiddelde loons verhoging van zes procent per jaar in het vooruitzicht stelt. De overeenstemming werd op het nippertje bereikt, omdat de werkne mersorganisaties zich bereid verklaar den de gevraagde werktijdverkorting eer jaar op te schuiven. In 1969 worden de lonen voor manner en vrouwen met 16 cent per uur ver hoogd, in 1970 met 17 cent voor di groepen 1 tot en met 7 en 18 cent voor de hogere groepen en in 1971 met 18 cent per uur voor de groepen 1 tot en met 7 en 19 cent voor de hogere groepen. Vliegramp eist 20 doden BRADFORD (AP) Bij een landings poging in een sneeuwstorm is dinsdag avond een Amerikaans straalvliegtuig tegen een berg gevlogen, waarbij mensen om het leven zijn gekomen. Er werden 27 overlevenden naa» ziekenhui zen overgebracht. 2000 Ara- raan deel. De an Jeruzalem die tegen de in Bethlehem n er verschil- Brits echtpaar was mikpunt van wegpiraten BREDA De heer en mevrouw Stroom- berg uit Brighton in Engeland zullen zich misschien wel twee keer bedenken zij nog eens het kerstfeest in derland komen doorbrengen. Op eerste kerstdag 's morgens tegen zes uur werd het echtpaar op de Beeksebaan bij Breda ingehaald door een auto met vijf mai De auffeur van deze wagen begon de heer Stroomberg opzettelijk te hinderen, sneed hem, probeerde hem de weg te drukken en reed hem tenslotte de berm in. Hij veroorzaak te daarbij een aanrijding. Een va: inzittenden van de auto bedreigde het echtpaar daarop met een autokrik. Ver volgens reed het vijftal hard weg. Aan de hand van het autonummer kon de politie un Schiedam de vijf mannen aan houden. Het bleek, dat zij in Antwerpen varen geweest en zin hadden herrie te schoppen. Na enkele uren gesloten te zijn geweest konden de r na verhoor en een proces-verbaal huis gaan. „Om Kerstmis te vie VROUWEN EN KINDEREN IN INDIA LEVEND VERBRAND MADRAS (Reuter) Bij gevechten met communisten in een dorp in het Tanjoredistrict in de Indiase staat Ma dras zijn woensdagavond 43 vrouwen en kinderen in hun huizen verbrand. De gevechten begonnen nadat een land eigenaar enige arbeiders uit een nabij gelegen dorp had gehaald om zijn rijst te laten oogsten. De plaatselijke communis tische arbeiders, die opgewekt hadden tot het eisen van hoger loon, vielen de vreemde arbeiders aan en doodden er een. Ongeveer 200 niet-communistische arbeiders gingen daarna op wraak uit en staken enige hutten van de commu nisten in brand waarin de 43 slachtoffers waren gevlucht. In het district hebben zich al meer incidenten voorgedaan naar aanleiding van de oogstlonen. de thans 57-jarige vedette, die destijds hoogtij vierde als de beweeglijke partner van de al even beweeglijke Fred Astaire, is naar Londen gekomen om er de titelrol te vervullen in de musical „Mame". De voorstellingen vinden plaats in het Royal Theatre en beginnen op 20 februari. WENEN (Reuter) Het vertrek van Jozef Smrkovsky, voorstander van de vernieuwing, als voorzitter van het Tsjccho-Slowaakse parlement schijnt vrijwel zeker. De Slowaakse comraunis- tenleider Gustav Husak gaf daar eerste kerstdag blijkt van toen hij in een tele visietoespraak zei dat de voorzitter van het parlement in de nieuwe federale vorm een Slowaak zou zijn. Smrkovsky, de huidige voorziter van het parlement in zijn oude vorm, is een Tsjech. Hij heeft gezegd niet van plan te zijn af te treden en arbeiders, studenten en intellectuelen hebben met staking ge dreigd als Smrkovsky van het plitieke toneel zou moeten verdwijnen. Rustig op de weg op kerstdagen DEN HAAG De lijst verkeersslachtoffers is deze week helaas weer angstwekkend gestegen. Vooral de dag vóór Kerstmis waren er vele slacht offers, minstens tien mensen verloren die dinsdag het leven. Met de Kerst zelf was het opvallend rustig op de wegen, vermoedelijk door de glad heid van het wegdek op vele plaatsen in het land. FATALE SLIP HUURAUTO Noodlottig was het ongeval van een slippende huurauto bestuurd door een 20 jaar oude Amsterdammer op de rijks weg bij Zevenaar. Hij werd gedood als mede beide bejaarde inzittenden, een 50 jaar en 52 jaar oude vrouw. Zij wa ren op weg naar Tsjecho-Slowakije waar de respectieve echtgenoten van de twee omgekomen vrouwen in een sanatorium worden verpleegd. In verband met dit ongeluk verzoekt de poliaie van Arnhem eventuele getui gen zich te willen meldden; eveneens automobilisten, die op eerste kerstdag tussen 6.30 en 8 uur een witkleurige Ford Cortina met drie inzittenden op dat gedeelte van rijksweg 12 hebben zien rijden (tel. politie 08300-22222). Op de rijksweg WeertRoermond vloog op eerste kerstdag een auto uit de bocht, ging over de kop en belandde in een sloot. De twee.inzittenden, een 71 en een 67 jaar oude dame uit Amsterdam, overleden later in het ziekenhuis. Bij een frontale botsing op de rijksweg bij Die- •De gladde wegen door sneeuw en op rivieren hebben op tweede kerstdag nogal wat auto's laten slippen. Gelukkig bleven de glijpartijen beperkt tot deuken en blikschade. Zoals ook hier. Deze twee auto's gleden even voorbij Leiden van de weg RotterdamAmsterdam en bleven in de schuine berm hangen. werd een 49 jaar oude Amsterdam- gedood, zijn zoon en echtgepote werden lichtgewond. De auto was opge botst tegen een wagen, die aan een in haalmanoeuvre bezig was, door de ïw slipte en op de verkeerde weg helft terechtkwam. De 34-jarige bestuur- /an een vleesauto uit Heerlen ver loor het leven toen de wagen op de weg VenloNijmegen slipte en tegen een boom vloog. Een 27-jarige Rotterdammer reed bij Amersfoort van een talud en stortte van de weg. Hij overleed aan zijn verwondingen. Een 18 jaar oud meisje Mill overleed in het ziekenhuis aan blessures opgelopen toen het voorwiel haar bromfiets liep. In Dongen schoot een automobilist door een ver keerd berekende inhaalmanoeuvre onder langs de weg geparkeerd staande vrachtauto; de 22 jaar oude man werd op slag gedood. In Utrecht verloor de 79-jarige vrouw het leven. Zij zat in een auto, die slipte en in een sloot terecht kwam. Tien een 68 jaar oude vrouw met haar man op de fiets de weg bij Raalte wilde oversteken, werd zij gegrepen door auto. Pal daarop reed een tweede auto over het slachtoffer. Zij overleed ter plaatse. Een foutieve inhaalmanoeu- kostte het leven aan een 50-jarige iw uit Rijsbergen. Door de botsing met een vrachtauto sloeg de wagen drie maal over de kop. Te Meijel werd een jaar oud meisje gedood door een auto toen zij onvoorzichtig overstak. Zij het jongste kind uit een gezin van tien kinderen. Een 73-jarige vrouw, die bij haar kinderen in Steenwij k logeerde, na een wandeling verdwenen. Zij werd later door een schipper ontdekt in het Dolderkanaal, het lichaam lang onder het ijens. In het Oude Eemskanaal te Delfzijl werd het stoffelijk overschot op gehaald van een 20 jaar oude matroos een Urker visserschip. (ADVERTENTIE) Onderzoek naar mishandelingen Pueblobemanning SAN DIEGO (Reuter) Met twee vliegtuigen zijn dinsdag de 82 beman ningsleden van het Amerikaanse verken ningsschip Pueblo na 335 dagen Noord- koreaanse gevangenschap in de Califor- nische plaats San Diego aangekomen. Ongeveer 170 familieleden waren ter verwelkoming aanwezig. De mannen zijn per bus naar het marinehospitaal in de stad gebracht voor geneeskundig onder- President Johnson heeft een onderzoek gelast naar de behandeling van de Pue blobemanning door de Noordkoreanen. Dit onderzoek zal worden uitgevoerd door de departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie. Johnson en zijn rege ring zijn pijnlijk getroffen door de me dedeling van de bemanningsleden dat zij zijn mishandeld. Daders door Atheense politie aangehouden ATHENE (AP) Twee Arabische terroristen hebben gisteren op liet vlieg veld van Athene een aanval gedaan op een Israëlisch straalverkeersvliegtuig. Bij de aanval met machinegeweren en handgranaten werd een van de 37 pas sagiers van het toestel, dat zou vertrek ken naar New York, gedood. Enkele andere passagiers werden gewond. De passagiers en de tien bemannings leden vluchtten uit de Boeing 707 van de El Al, toen de rook van een bran dende machine uit het toestel opsteeg. Het vliegtuig was naar de startbaan ge taxied, toen de aanvallers granaten wierpen en het vuur openden op de ra men en de motoren. Het is de tweede Arabische aanval op een vliegtuig van de El Al in zes maanden. Een toestel van de El Al werd op 23 juli door drie gewapende mannen gekaapt en naar Al giers gevlogen. In Beiroet heeft dezelfde organisatie, die het vliegtuig op 23 juli had laten kapen, gezegd verantwoordelijk te zijn voor de aanval in Athene. De twee mannen die de aanval uit voerden, werden geïdentificeerd als Mahmoed Mohammed Issa, (27) en Ma- her Hoessein Jamani, (19), leden van 't volksfront voor de bevrijding van Pales tina. Zij waren in Athene aangekomen met het vliegtuig uit Beiroet. Toen het straalvliegtuig stilstond, zet te de Griekse politie de twee Arabieren na. Issa werd met een gummiknuppel neergeslagen en werd aan zijn hoofd ge wond, Jamani werd gevangen genomen toen hij trachtte te vluchten. Soekarno naar Djakarta overgebracht DJAKARTA (Reuter) Ex-president Soekarno van Indonesië is van zijn huis in Bogor naar Djakarta overgebacht, aldus is van welingelichte zijde in de Indonesische hoofdstad gezegd. Soekarno staat thans onder recht streeks toezicht van de Djakartaanse garnizoenscommandant, generaal-majoor Amir Machmoed.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5