Minute Maid 5VB Sweet Charity" In kerstnacht 8000 routiers met Pax Christi op voettocht Elektriserende hoofdrol van Jasperina de Jong Nieuw uit Florida Florida sinaasappelsap 100%sap-volzon Astronauten zagen maan: „Pokdalig landschap van onvoorstelbare verlatenheid PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 Na het „neen van onze Eerste Kanier /\MDAT vrijwel iedereen begin van v deze week met zijn gedachten bij de kerstdagen of bij de „Apollo"-maanreis was, heeft de nederlaag van minister Schut weinig publiciteit gekregen. Opmerkelijk bij de nederlaag was niet zo zeer het feit, dat een wetsontwerp door de senatoren afgewezen werd; de hoop van de bewindsman voor rii» Volkshuisvesting moet terzake Toch zullen de minister en zijn medewerkers alle kansen zorgvuldig moeten gaan bestuderen; met een kleine wijziging in het ook door de Tweede Kamer met weinig enthousiasme begroete ontwerp bezorgt de bewindsman zich hoogstwaarschijnlijk nieuwe teleurstellingen. INTUSSEN heeft de Eerste Kamer bij grote groepen van de bevolking vermoedelijk de bereidheid vergroot om te overwegen of het opheffen van dit college bij grondwetswijzigingen wel zo zinvol zal zijn als menig voorstander van één, uitsluitend direct te kiezen volksvertegenwoordigend college de laatste jaren beweerd heeft. De dames - -v - cn heren senatoren hebben in elk geval huurbelastingplan klem geweest zijn. het tot stand komen verhinderd van een De bittere pil kreeg evenwel zelfs geen Wet die allesbehalve populair was. dun laagje verguldsel, doordat minister Omdat hij zelf niet de geestelijke Schut slechts door drie leden van de Eerste Kamer niét in de steek gelaten De nederlaag werd op die manier verpletterend. Vermoedelijk heeft de bewindsman zich tijdens de kerstdagen toch wel even de vraag gesteld of hij onder die omstandigheden toch niet beter eraan gedaan zou hebben de huurbelastingwet eigener beweging in te trekken, in plaats van geboekstaafd te krijgen, dat de verantwoordelijkheid voor 't afwijzen van 't plan niet bij hem, maar bij de volksvertegenwoordiging ligt. het Kamerdebat kan afleiden welk alternatief om de doorstroming bij het huisvestingsbeleid te bevorderen een beter haalbare kaart is. Dan dringt direct de volgende vraag zich op: hebben de Eerste-Kamerleden een zinvol alternatief genoemd Bestudering van de „handelingen" van de Senaat is nodig om betrouwbaar de aanwezigheid van zo'n alternatief te kunnen vaststellen. Minster Schut was in eerste instantie na zijn nederlaag verre van optimistisch, toen hij sprak over een uitstel van enkele jaren in het plan-de-campagne om de goedkopere woningwetwoningen vrij te kunnen maken voor kleine inkomentrekkers. vader van het plan geweest is die rol is door de vroegere minister Bogaers gespeeld en bepaalde onderdelen van het plan verbeterd heeft, behoeft de heer Schut uit zijn nederlaag niet de consequenties te trekken, die drs. Bogaers waarschijnlijk wel getrokken zou hebben. Minister Schut kan alleen niet overgaan tot de orde van de dag; hij moet met nieuwe plannen komen. Dit te meer, omdat in de Tweede Kamer is komen vast te staan, dat een meerderheid van de volksvertegenwoordiging in elk geval maatregelen wenst om de doorstroming te bevorderen, om niet te zeggen dat die eindelijk eens op gang dient te komen. i de •erschillende tientallen miljoenen guldens. Dit regardeert het gehele kabinet, de minister van Financiën in de eerste Het zal de animo bij de regering om op andere punten meer geld beschikbaar te stellen dan ze in de miljoenennota deed, niet vergroten. Zeker niet, omdat men voor het dichten van het gat er niet aan kan denken minder geld voor de woningbouw beschikbaar te stellen. Zo'n dekking zou immers wel politieke gevolgen kunnen en naar onze smaak moeten krijgen. ADVERTENTIE Promotie meer eigentijds i hoge- oor hej behalen van de doctorsgraad (promotie het proefschrift in zijn conventionele vorm niet meer nodig is. Was het promoveeren op een uitvoerig 'tijdschriftartikel aan sommige universi teiten hier ,.de facto" al toegestaan, voortaan mag de promovendus ook reeds gepubliceerde artikelen uit wtenschappe- lijke vakbladen bundelen, mits ze zo nodig van een inleiding, schakels en een alge mene samenvatting worden voorzien. Aan deze reeds gepubliceerde verhandelingen mogen ook niet verschenen publikaties worden toegevoegd. Het rectorencollege heeft deze nieuwe regeling als proefneming aanvaard*. Een proefneming die succes dubbel en dwars waard is. Want de tot nu toe volgehou den praktijk proefschrift als boekwerk betekende niet alleen voor de promo vendus een zware financiële last zonder veel kans op compensatie, maar deze praktijk blijkt vaak ook niet meer te ïtroken met de belangen van de weten- wetenschap pelijk belangrijke gegevens gaat tegen woordig dikwijls beter langs de weg van tijdschriften en brochures, dan van om vangrijke boekwerken. De nieuwe regeling zal mogelijk na enige praktijk nog nadere afspraken vergen, ze is in elk geval een stap voor uit omdat ze meer strookt met de eigen tijd. Misschien dat bij een volgende af spraak ook nog de bepaling kan worden opgenomen dat elke promovendus in kort bestek van zijn publikatle een voor „leken" bestemde „vertaling" van zijn publikatde verstrekt. Dat kan dan een welkome bijdrage betekenen voor de democratisering van de wetenschap. Want meestal kunnen onze massa-communica tiemedia niet meer voor zo'n „vertaling" zorgen. En ergens heeft vanwege het openbare karakter van een promotie de gemeenschap toch wel recht op informa tie omtrent datgene wat de basis en de aanleiding tot de promotie was. Bisschoppensynode hoopvol perspectief Het bericht, dat Paus Paulus voor vol- gend najaar een bisschoppensynode in het vooruitzicht heeft gesteld, zal van brede kring met voldoening zijn ontvangen. Door dit te doen, geeft Paus Paulus ge hoor aan oproepen, die hem uit heel de wereld heben bereikt en komt hij tege moet aan de eisen van het ogenblik. Er heerst in de Kerk een crisis, die onmo gelijk vanuit Rome alleen bekenen, laat staan overwonnen kan worden. De Paus heeft meer dan ooit de hulp van zijn collega-bisschoppen nodig: in het beoor delen van de feiten en in het treffen van de juiste maatregelen. Wil deze synode een succes worden, dan is het allereerst nodig dat de agen da door heel de wereldkerk wordt opge steld en niet door Rome alleen. Alle he te hangijzers zullen op deze agenda moe ten voorkomtn. Op de eerste plaats het functioneren van het kerkelijk gezag, dat meer dan wat ook in een crisis terecht is gekomen. Zeer openhartig zal de sy node hier alle feiten onder ogen moeten zien, zonder wat dan ook te verzachten of te verbloemen. Pas wanneer dit is gebeurd, en wanneer op dJt punt hoop volle perspectieven zijn geopend, kan de synode tot de bespreking van detailpun ten overgaan: de vraagI hoe een nieuwe interpretatie van de geloofsleer mogelijk is, zonder afbreuk te doen aan Gods openbaring, de kwestie van de huwe- lijksethiek na hel uitvaardigen van ,.hu- manae vitae", "de zaak van het priester celibaat in het licht van de overal zich voordoende feiten. Geen van deze pun ten duldt verder uitstel, geen zal er straf feloos van de agenda geweerd kunnen worden. Van nu af zal de Kerk over de hele wereld zich op deze gebeurtenis gaan voorbereiden. Nederland heeft geen ex tra aansporing nodig, 't is op alle ge noemde punten bijzonder actief. West- Europa belgt vlak voor de synode een eenkomst van alle daar gevestigde epis copaten. 't Zal proberen de geluiden van de Kerken in dit werelddeel zo goed mo gelijk op elkaar af te stemmen, om een maximale invloed op het hoogste niveau te garanderen. En als we het goed zien, zullen ook andere delen van de Wereld kerk gaan gonzen van op de synode ge richte activiteiten. Wij hebben voor 1969 een punt, om naar uit te zien. De binnenkerkelijke cri sis gaat met grote snelheid haar hoogte punt tegemoet. Wij kunnen alleen maar- hopen, dat dit hoogtepunt tevens 'n keer punt zal zijn. de "schil" voor 12 sinaasappels Ofwel de fles met 100% sap van echte sinaasappels uit Florida. Aan de boom gerijpt, dus zonnig vers, fris sap, verrukkelijk van smaak. Kerngezond idee om 'telke dag te drinken' Nu tijdelijk van f 1,85 voorf 1,65 GEDS» HAN06LSMERK Een produkt van The Coca-Cola Company RADIO PROGRAMMA VRIJDAG HILVERSUM I «02 m) Koorzang. 18.19 Uitzending v; 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) 18.20 Het roerige Jaar 1908 18.30 Hee. een programma aondo: ja? NCRV: 18.00 i de Christelijk ering8 VPRO Nieuws. 19.35 Cri Actualiteiten, licht gevarie 24.00 Nieuws. BRUSSEL slagen. 18.30 Lichte i kroniek. 18.52 Taal' .55 Lichti •bericht en actualiteiten, ierpraatje. 19.40 Muzikale 23.00—23.10 Niev Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor (Om 7.30 Nieuws: 7.32 Actuali teiten). 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo: gewijde mu ziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.00 Theologische etherleergang. 9.35 Water standen. 9.40 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 9.50 Muzaïek: klassiek platenprogramma. Aansluitend: Weet u veel?, luisterwedstrijd. 10.55 Tentoonstellingsagenda. 11.00 Nieuws. 11.02 De zonde van het wantrouwen, lezing. 11.15 Johan Willem Friso Kapel: liederen uit NRU: 11.25 Repor- 9 Vliegende schijven lezing. 17.20 Ooiev lezing. KRO: 17.30 6-8-6-9. Infor- HILVERSUM II (298 m) - VARA: 7.00 Nieuws. Aansluitend: ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: lichle grammofoonmuziek. VPRO 7.45 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. Aansluitend: van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd pro gramma. 10.30 Voor nu en later, lezing. 10.45 Stereo: draaiorgelmuziek. 10.50 Wegwijs: tips en vakanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: amu sementsmuziek (gr.). 11.25 Oosteuropese kro- Promenadeorkest met zangsolis- (STER- reclameuitzendingen om 18.55. 19.03. 19.56 en 20.16) NTS:' 18.50 uur: De fabeltjeskrant 1J.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.0G uur: Twien. tiener programma 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek HILVERSUM I NCRV: 21.00-21.25 uur: De neger, luisterspel TROS: 23.00-23.30 uur: Vrijdagavond komp- Lex, relax-programma 20.45 uur: De Joop Doderer Show 21.25 uur: Bureau Bristol, tv-serie 22.15 uur: Farce majeure, cabaret 22.35 uur: Het Emmeloords Mannenkoor 22.45 uur: Tweede journaal (NTS) NEDERLAND II (STÊR- reclamcuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant VARA: 21.00-22.30 uur: Radio Filharmonisch Orkest 22.55-23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Run for your life, tv-serie 21.10 uur: Sweet Charity, musical 21.20 uur: Peyton Place, tv-serie 22.05 uur: Boksen, reportage 22.45 uur: 23.15 uur: Tweede journaal (NTS) RADION IEUWDIENST HILVERSUM I 7.00, 8.00, 11.00. 12.30, 16.00. 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.0 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 2.30, (ADVERTENTIE) „Ik weet niet waar hij van houdt" £en platenbon is altijd raak 2.29 Tussen start finish: actueel sport 13.11 VARA- 5 Stereo: tijd voor teenagers. 13.50 Uit- programma voor twintigers. 14.25 Ste- Stam Tam Tam Popmuziek. NRU: 14.45 vs). VARA: 16.30 Operaconc HILVERSUM III (240 i programma (10.00 en 1 .00 Nieuws). NRU- DEN BOSCH-HILVERSUM (KNP) De radiovoettocht, die de Pax Christi Den Bosch in samenwerking met de KRO in de kerstnacht organiseerde, is een groot succes geworden. Ook het weer werkte daaraan mee. Ongeveer 8000 mensen, katholiek of niet-katholiek, uit allerlei beroepen, kwamen op de avond voor Kerstmis in de kathedrale kerken van 7 bisschopssteden bijeen. Via de ra dio waren deze kerken met elkaar ver bonden. Kardinaal Alfrink heeft ais nationaal voorzitter van de Pax Christibeweging de nachtelijke voettocht ingeleid met een korte predikatie. Daarin wees hij erop, dat alle romantiek rond kerst wel opzij gezet kan worden, als we maar blijven vasthouden aan het getuigenis van Joan nes, dat God de wereld zo heeft liefge had, dat hij zijn eengeboren Zoon gege ven heeft. Dit getuigenis zullen we als christen-gelovigen aan de wereld, aan de mensheid moeten doorgeven. God wil de vrede, maar die vrede is niet alleen Gods werk. Hij is een belofte van Gods wege, maar ook hier aldus de kardi naal moet het initiatief van de mens zelf uitgaan. Na een aanmoediging van de verschil lende bisschoppen vertrokken de rou tiers naar parochiekerken op 6 tot 8 km van de startkathedraal. Vanuit Hilver sum werd het gespreksthema „en u bren gen waarheen gij niet wilt" begeleid. In vele van de 80 parochiekerken, waar de routiers gastvrij in de nachtmis wer den binnengelaten, leverden zij ook een actief aandeel in de mis, b. v. door pre dikatie of verzorging van de voorbeden. Na afloop ging men in de meeste ge vallen met de parochianen meè naar huis voor een kerstontbijt. Vaak was het aan bod van gastheren zo groot dat men routiers te weinig had. Na het ont bijt keerden de routiers weer naar de kathedralen van uitgang terug voor een afsluitende woorddienst. Aanmoediging van alle bisschoppen De kerstvoettocht is zo'n succes ge worden dat de organisatoren denken aan een herhaling volgend jaar. Hongerstaking Gedurende 48 uur hebben acht jon gens en meisjes nabij de Grote Markt in Haarlem een hongerstaking ondergaan uit solidariteit met het hongerende deel der mensheid. Om acht uur dinsdagavond namen zij plaats in een marktkraam. Een jongen uit Amsterdam wilde ook aan deze actie deelnemen, maar de or ganisatoren hadden hiertegen bezwaren. Woensdagmiddag moest een der miesjes wegens verkoudheid op doktersadvies naar huis. De Amsterdamse jongen werd toen alsnog in de gelegenheid gesteld de plaats in te nemen. voorbijgangers. In de kerkdiensten dank, zij de regionale raad van kerken van Haarlem, die zich solidair met de actie had verklaard, op de hongersta king de aandacht gevestigd en gecollec teerd voor het kerstschip Biafra. Dit le verde 1000 gulden op. In Teteringen brachten acht priester studenten en een Rotterdamse economie student de Kerstmis in een tentje door zonder voedsel. De honger bleek niet hun voornaamste probleem in die twee voed- selloze dagen. Wel de kou en natte sneeuw die door de kieren en spleten van het tentje naar binnen woei. In het missiehuis geen warme maaltijd, toen hun 48-urige hongerstaking achter de rug was. Wel een kop warme bouillon. over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.0 Nieuws. 13.03 De Millers onder leiding vai Ab de Molenaar, met medewerking van so I Lichtvoetig: licht wordt. 17.00 NleuwsZ1017.O2—18.00 wekelijkse sportshow, met lich- BRUSSEL NED. (324 m) - richt en SOSA 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Niéuws, iveerbericht en dagklapper. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 15.03 Grammofoonmu- riek. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws, weer- edellngen. 17.10 Noord en zuid. Kerst-t.v. werd dit jaar overheerst door de reportages van de Apollovlucht, die telkens weer fascinerende, nooit geziene beelden op het scherm brachten. De NTS is er nimmer tevoren zó goed in geslaagd directe internationale uitzen dingen van commentaar te voorzien. Dal komt omdat zy nimmer tevoren dc zaken op journalistieke manier heeft aangepakt. Dil geDeurt nu wel. Wat we bijvoor- Deeiu dij monde van (voortrefielijke) neme 'leningen te noren krijgen is geudseerd op ae wetenscnap van des- ivuuuigen. ïviaar het worai als bij aue goede journalistiek „vertaald" m termen die oo.: een volkomen leek begrijpen kan. En als er deskundigen óLi.uerviewo vvoroen, dan komen typi- scue lekenvragen los waarop alleen ntuuere antwoorden mogelijk zijn. Auteur M. Westheim overleden DEN HAAG (ANP) In het Voor- burgse ziekenhuis St.7Anthoniushove, Waar "hij twèeëneenhalve week geleden een operatie onderging, is dinsdagnacht in de leeftijd van 64 jaar de schrijver M. Wertheim overleden. Wertheim debuteerde met „Isaac de Fuentes". Het laatste boek dat van hem verscheen was „Er is geen giste ren, er is geen morgen". Zijn stoffelijk overschot is heden ter aarde besteld op de joodse begraafplaats in Wassenaar. ADVERTENTIE „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" Een platenbon is altijd raak! 55 Gebed in CAPE KENNEDY. (Reuter, AP. AFP). De drie eerste aardse wezens, die de maan van nabij aanschouwd hebben. Borman, Lovell en Anders, hebben hun ogen geslagen op een fel door dc zon beschenen, pokdalig landschap van een onvoorstelbare verlatenheid. En terwijl zij om beürten het scheppingsverhaal uit Genesis I citeerden, hebben ze bedacht hoe goed de aarde is, die zij als een ma jestueuze sikkel ongeveer 400.000 km zagen schijnen. Hun opluchting zal groot zijn geweest, toen na de tiende omloop dc grote raketmotor ontstoken werd en de Apollo 8 aardwaarts koerste. Het kritiekstc moment van de maanrcis was voorbij. Indien de motor geweigerd had, zou de Apollo als een grotesk ruimtemausoleum voor altijd om de maan hebben gecirkeld. de ruimte (ADVERTENTIE) „Hij is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon-per-brief is altijd raak! hebben", zo zei Anders, met heimwee kijkend naar de verre moeder aarde. „Van huis weggaan op een lange reis en nu wij op de terugreis zijn voel ik me trots op die reis en gelukkig naar huis te gaan". Maar ook talloze aardbewoners heb ben, via de t.v., zij het minder duidelijk, de maan, omschrijven als „grauw" en als van „verbrand gips", van dichtbij kunnen zien. Zij zagen achtereenvolgens de Mare Smythii, de Zee der Crises, de Zee der Stilte en de Zee van Rust aan hun ogen voorbij trekken. Ze zagen de scherpom ran de kraters en de kale vlakten. Tevoren had het drietal de oriëntatiepunten voor mogelijke lan dingsplaatsen gezocht en gevonden: de krater Censorius en de driehoekige berg, die Lovell nu genoemd heeft naar zijn vrouw, de Marilyberg. Het moet daar diep In de ruimte een even vreemde als onvergetelijke kerst mis zijn geweest. Borman sprak het kerstgebed uit: „Geef ons, o God, het gezicht dat Uw liefde kan zien in de wereld, ondanks de menselijke fouten. Geef ons het vertrouwen om te geloven in Uw goedheid, ondanks onze onwe tendheid en zwakte Laat ons zien wat ieder van ons kan doen om de univer sele vrede te bespoedigen". Intussen heeft de vlucht naar en om de maan al vele dingen aangetoond De Saturnusraket kan veilig mensen naar de maan lanceren. De Apollocabine, die, na de noodlottige brand bijna twee Jaar geleden, ingrijpend gewijzigd is, is be- trouwbaar. Het is mogelijk gebleken om naar bepaalde landingsplaatsen op de maan te navigeren door gebruik te ma ken van beelden in het landschap. Maar men zal ongetwijfeld nog veel meer te weten komen, als de reusachtige hoe veelheid foto's, die de drie van het maanoppervlakte gemaakt hebben, ont wikkeld en bestudeerd zijn. Wellicht worden dan allerlei raadsels ontsluierd, zoals het geheim van de witte stralen, die van sommige kleine maankraters uitgaan of dat van de bruine kernen, die Lovell heeft kunnen waarnemen in tal van andere kraters. Na „My fair lady" in het begin van de jaren zestig is het tamelijk stil ge weest in de (Nederlandse) musicalwereld. Het leek erop dat deze typisch Angelsak sische vorm van amusement in dc Lage Landen niet zou aanslaan; diverse mis lukkingen (w.o. „Stop the world" en „Oli ver") schenen dit vermoeden te bevesti gen. Maar sinds Annie M. G. Schmidt in '65 met haar „Heerlijk duurt het langst" ons land met één klap in de rü van de „mjoezikullende" volkeren bracht, heeft het theaterpubliek deze amusementsvorm ontdekt en Ieren te waarderen. En mo menteel zijn de musicalpremières niet van de lucht. In Amsterdam „gingen" „De man van La Mancha" cn „Spelletjes met vuur" in première; „Met man en muis" is bezig aan de try-outs en gisteren was een volle Tilburgse schouwburg enthou siast getuige van de eerste voorstelling van „Sweet Charity", de musical die op Broadway en in Londen grote triomfen heeft beleefd. De voorstelling van gisteravond was de grote triomf van Jasperina de Jong, die de fysiek onnoemelijk zware titelrol speelde. Tweeënhalf uur lang zong en danste zij met een gemak alsof zij jaren lang niets anders had gedaan. Tweeënhalf uur lang was zij het elektriserend mid- Joseph Peyre overleden CANNES (AFP) De Franse schrijver Joseph Peyre, in 1936 winnaar van de Prix Goncourt, is in de nacht van woens dag op donderdag in een ziekenhuis in Cannes op 76-jarige leeftijd overleden. Van zijn hand verschenen o.m. „l'Esca- dron blanc" en „Goumier said". Peyre heeft vooral het avontuurlijke leven van mensen in het hart van de Sahara be schreven. Zijn laatste boek, „L'e pré aux ours", verscheen In 1964. delpunt van een reeks eigenlijk doodge- menselijke gebeurtenissen. En die hele tweeënhalf uur demonstrerde zij op grandioze wijze haar kwaliteiten als dan- comédienne; het meisje Sweet Charity dat op zoek is naar de Grote Lief de. Die grote liefde blijkt dan Oscar te zijn, door Jacco van Renesse met aanne melijke schuchterheid gespeeld, al kost het hem duidelijk moeite naast Jasperina de Jong overeind te blijven. Het lukt dan ook niet altijd, al zal hij ongetwijfeld in zijn rol groeien. Twee belangrijke rollen hebben ook Ronny Bierman en Millie Scott, als col lega's van Sweet Charity. En voor hen geldt eigenlijk hetzelfde als voor Jacco Renesse: in zang- en dansnummers zijn zij soms duidelijk zwakker dan de hoofdrolspeelster. Maai als Sweet Chari ty" is ingespeeld zal ook dit verschil wel vervagen. In deze musical is hoe kan het ook anders? een belangrijke plaats toe bedeeld aan muziek, zang en dans. Co van der Heide Wijma leidde een zestien i man sterk orkest waarin helaas strijkers ontbraken. Daardoor werd de He Vereniging Vrienden duidelijk. Chris Scheffer (Nederlandse Opera) was goed op dreef als de poenige leider van de nachtclub waarin Sweet Charity werkt als animeermeisje. Over de aankleding van de musical niets dan lof. Wij hebben geen buiten landse voorstellingen gezien en weten dus niet of Anthony Holland zijn ideeën voor de decors daar heeft opgedaan. Maar af was 't, dat wel. Een heel ingenieuze en humoristische vindst waren de lichtkrant achtige aankondigingen van de scènes, in de linker bovenhoek van het toneelsoms aanduidingen, soms commentaar. Tja. en wat valt er eigenlijk meer te zeggen van dit oog en oor boeiend spek takel Tweeënhalf uur kostelijk en ge raffineerd gebracht amusement. Genoeg voor een heerlijk avndje uit. VDM. Kunst en kunstenaars klank af en toe minder swingend dan v eigenlijk zouden wensen; het klonk nu vaak wal stakerig, niet soepel genoeg. Enthousiast applause bis- en bravo geroep onderbraken diverse malen de dansnummers. En terecht. De choreogra fie war deze musical voor een groot deel op steunt was door Lynn Simonson op fantasierijke en kleurige wijze (met kos tuums van Anthony Holland), maar straf en afgemeten op toneel gezet. Hoogtepun ten waren hierin de scène in Pompeii Club en die onder dc brug, waar dc „preek-van-de-week-olub" bijeen placht te komen. Een lust voor het oog en door meeslepende muziek ook voor het dentic-Oorkest geeft op dinsdag 7 ja nuari een Mozartklavieravond in de Rolzaal op het Binnenhof. Gergit Jon- gejan vertelt over en concerteert op de Mozartvleugel (d.d. 1773) beschik baar gesteld door de Ned. Radio Unie. Dc Bank voor Handel en Scheepvaart heeft ter gelegenheid van zijn 50-ja- rig bestaan aan de gemeente Rotter dam een sculptuur v; wer Fritz Wotruba aangeboden Het beeld zal aan de Westersingel in de Maasstad worden geplaatst. In Brussel is een „Europees Symfonie orkest" gevormd, dat bestaat uit een groot symfonieorkest, een kameror kest en een gemengd koor. De leden bestaan uit beroepsmusici en ama- \»ai net, aigezien van de Apollo- u,i^cuuiugeii, een gocuc Kerst wat t.v. iwtreu? ne waren niet helemaal emuousiasi. Er waren de vaste kerst- speeiamencn in ae vorm van kerke lijke uitzendingen en daarnaast een heie reeks „toepasselijke programma's". \>aai'Dy we mei de indruk hadden dat die van kerstavond en eerste kerstdag van het allooi waren waar op deze avonden, met haast iedereen thuis- voor-de-buis, op gemikt moet worden: het allerbeste namelyk. Memoreren we: kerstavond bij de VARA een uitschieter van Achter het Nieuws met een Biafrareportage, een redelijk „Dagje ouder", waarin altijd raak de generaties tegenover elkaar werden gezet; verder: gewoon! Deze avond op II bij de NTS „Een verborgen kerstfeest", beeldschoon om te zien, maar de moeilijke materie werd er niet voldoende uitgediept. De NTS verzorgde I op eerste kerstdag. Hoofdprogramma: als elke woensdag een speelfilm. „Heidi" zal door veel kyners met veel genoegen ondergaan zyii maar op zo'n avond verwacht je eigenlijk meer. Nina Simone kwam na Heidi. Zy is inderdaad iets heel bij zonders, maar deze uitzending had als nadeel dat Nina al vaker te zien en te horen was. De beste nummers waren herhalingen. Als contrast kwam de NCRV met o.m. „Christus is geboren", een al te tradi tioneel programma; „De herderopera", een meestal onfraai klinkend gelegen heidswerkje uit Amerika; Mary Dres- selhuys in een solo van Truman Ca pote, die goed gedaan was, maar toch typisch een „tussendoortje" opleverde en een sympathieke reportage over het werken van de protestante dokter Santi, die de katholieke Napolitanen les geeft in praktisch christen-zijn. Alles by elkaar toch niet de manier om op eerste kerstdag naar dc top te streven. Gisteren werd die top wèl gehaald door de KRO, die het befaamde kerstverhaal van Dickens opnieuw in beeld bracht, omkaderd door twee voortreffelijke showprogramma's: Holi day on Ice en de Black White Min strel Show. „De merkwaardige genezing van Ebe- nezer Scrooge" was een nogal vrije bewerking van het verhaal van Dickens door Willy van Hemerl, die het de naam van „kerstfantasie" had gegeven en er af en toe een revueachtige show var. maakte. Het. werd een kostelijke produktie die meer meekreeg van Van Hemert dan van- Dickens, maar die toch wel een t.v.-dramatisch evene ment opleverde. Al was het alleen maar om de inventieve régie, het rijke decor en de enorme bezetting. In die bezetting zaten een paar top acteurs en ruw geschat zo ongeveer driekwart van de verdere Nederlandse tonelisten. Scrooge werd gespeeld door Joris Diets. Hy is eigenlijk te „vlezig" voor deze rol (vroeger eens vertolkt j door een miezerige Herbert Joeks. die vijftig jaar gort-eten beter waar maak- j te). Maar Diels maakte een prachtig karakter dat staan bleef by alle bizarre regiesprongen die Van Hemert wenste te maken. Voor de griezelige geestenrol van Marlcy was Frans van der Lingen ge knipt. Verder kwam Jan Veelo heel ver als Crachit en waren Ton Kuyl en Maxim Hamel welsprekende geesten. Van de negenennegentig overige rollen roemen we Hans Tiemeyer, die een Van de beeldhou- Hemertse „Einlage" tot een groot suc- het Res ADVERTENTIE „Ze heeft een grammofoon. Dus?" Twee mannenrollen in deze musical i werden gespeeld dooi „udere" acteurs. I Wim Hoddes (NRT), die ook al in „My Fair Lady" heeft gespeeld (Kolonel Picke- i r ring) was liier een Italiaanse filmster, in EGIt DmtOIlbOtt IS dltlJQ CSdK wiens flat Sweet Charity verzeild raakt. Een goede zangstem, maar soms wat on-1 v.a. 4,25 maakte. Graag betuigen we onze instemming met het feit dat dc t.v. iets aan de kerstvakantie doet door middel van dagelijkse matinees, die een hele op luchting betekenen voor moeders die met slecht weer extra-blokken aan het been krygen. Met de kerst waren de matinees extra-feeslelyk. Onder meer op eerste kerstdag de Arena-opvoering van Jan Staals „Het laatste loverbos" en gisteren 't traditionele Billy Smart- circusprogramma. Maar onze waar dering gaat óók uit naar de overige uitzendingen waar goedkoop (her halend) wordt gewerkt. Vg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2