ZWARTE PRAAG GELDMARKT IN TIERT WELIG Posterijen „sjouwen5* tijdens de kerstpiek 90.000 zakken per dag DE TIJD VAN HERMAN ROBBERS Eerste Kamer gaat akkoord met verhoging huur 6 procent Officiële koers 45, zwarte 7 tot 10 j^/Xo&cA Russisch experiment Drie man jaar lang in luchtdichte kas PAUS PAULUS: NIET ALLEEN PESSIMISME Nieuwe synode aangekondigd MARIA EN NELLEKE TERUG UIT BIAFRA Boetes met zangkoor in Eerste Kamer MNSDAG 24 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft met 37 tegen 22 stemmen een wijziging de huurwet aangenomen, waardoor gesubsidieerde woningen niet een huurverhoging van 4 pet. per 1 januari ngaat maar van 6 pet. per 1 april. Deze wijziging van de huurwet moest voor januari door de Eerste Kamer zijn aan aard, anders zou automatisch per januari een huurverhoging van 4 pet. a werking treden. Tegen een huurver hoging van 6 pel. per 1 paril stemden de PSP, de CPN en de P.v.d.A. Bij de socialistische fractie was er één voor stemmer prof. Mazure, de voorzitter van de Kamer. Namens de oppositie liet vooral de heer Broeksz ernstige bedenkingen te gen een huurverhoging van 6 pet. ter afbraak van de subsidies horen. De huurders worden als lastdieren gebruikt, de lasten worden steeds zwaarder, zei hij. Het gezinsbudget verdraagt volgend jaar geen extra lasten, zei de pacifist Van Pelt. Minister Schut kreeg steun van onder eer ir. Kraayvanger (KVP), de liberaal Van den Bergh en de heer Elfferich (AR). De minister verzekerde dat de af braak van de subsidies de kwaliteit van de woningen ten goede zal komen. Hij zei te hopen dat in 1970 met de indivi duele subsidies aan laagstbetaalden kan worden begonnen. Minister Schut wees erop, dat als in een huurcontract een jaarlijkse verhoging van 4. pet. is vast gelegd, dit percentage niet mag worden veranderd. Wel kan zes procent huur verhoging worden gevraagd, als geen percentage wordt genoemd of als naar wettelijke maatregelen wordt PRAAG (ANP) Wie zich in Praag bloot geeft als buitenlander door er met een westerse of Japanse ca mera over de schouder te lopen, wordt telkens door Tsjechen aangeklampt die vragen of er nog geld moet worden gewisseld. De zwarte markt in deviezen tiert er als nooit tevoren. De officiële koers van de Tsjechi sche kroon is 45 cent, maar dat is een kunstmatige, die in de praktijk nauwelijks meer kan worden gehand haafd. Buitenlandse vakantiegangers kunnen dan ook officieel voor een speciale toeristenkoers kronen krijgen voor circa 23 cent. De werkelijke waarde van de Tsjechische kroon komt volgens de ijzeren wetten van de economie echter duidelijk naar voren uit de zwarte koers en die varieert tussen 7 en 10 cent. Door middel van aantekeningen op de voor een bezoek aan Tsjecho-Slowakije weer vereiste visa pogen de autoriteiten in Praag zo goed en zo kwaad als dat kan de zwarte markt te beteugelen. Iede re buitenlander moet per dag in Tsjecho- Slowakije een minimumbedrag aan bui tenlandse valuta van 3 dollar (bijna 11 gulden) in kronen omwisselen bij een of ficieel wisselkantoor tegen de toeristen- koers van 23 cent. Dat bedrag is uiter aard al noodzakelijk voor de te maken verblijfskosten in een hotel, maar de ove rige uitgaven kan hij daarnaast uiterma te goedkoop houden dank zij kronen, die hij op de zwarte markt betrekt. Dat dit fnuikend is voor een toch al dalende conjunctuur in Tsjecho-Slowa kije bevestigt de heer Polacek, die naar hij venvacht over een week de officiële minister van toerisme en handel voor Slowakije zal worden. Achter de scher- wordt thans immers gewerkt aan de samenstelling van twee aparte regerin gen (voor Tsjechië en voor Slowakije- Bohemen) met daarboven een federaal gouvernement. „Voor onze bevolking is het belangrijk te weten, dat wij ondanks de recente ge beurtenissen het contact met het Westen blijven onderhouden", zo sprak de nieu- minister, die tot nu toe hoofd van de toeristische afdeling voor Slowakije is ge weest, dezer dagen op een bijeenkomst een aantal Nederlandse resibureau- representanten. „Wij maken moeilijke tijden door en wij hopen een isolement te voorkomen. Wij zijn met name geïnteresseerd in ban- van vriendschap met kleine West- europese landen als Nederland en Bei en die hopen wij mede te verstevi gen door vakntiegangers, ook 's win- rs, naar ons land te trekken". De statistische lijn van het bezoek uit Een toost op de cjoede afloop van de LondenSydneymarathon, nadat de deelnemers op Schiphol zijn gearriveerd. Van links naar rechts: Rob Slote- maker, David van Lennep, Peter Hissink, Rob Jansen en ploegleider Koch. Krachttoer verloopt redelijk UTRECHT (ANP) De vervoerders van de Nederlandse posterijen verrichten sinds maandag 16 december een kracht toer om de overstelpende hoeveelheden post zonder vertraging te verwerken. Dagelijks moeten zo'n 90.000 zakken post worden vervoerd (en ook bezorgd), ter wijl het normale aanbod slechts 60.000 zakken is. Een toeneming dus van 50 Tot nu toe zijn er geen „bottlenecks" geweest. Alles verloopt naar wens, waarbij dient te worden gezegd dat ook de weersomstandigheden geen mist voor ons tot op heden gunstig waren. Dat verklaarde de heer Th- G. West geest, sinds kort hoofd van het complete postvervoer in Nederland met als zetel Utrecht. Tot 1 oktober telde ons land vijf kantoren, van waaruit het vervoer werd geregeld. Thans is dit hele ver- voersaspect gecentraliseerd in de domstad. De posterijen hebben geen halve maat regelen genomen om de grote toevloed van post te kunnen opvangen. Van 16 december tot en met 24 december rijden op de belangrijke trajecten dage lijks 2 extra-motorposttreinen, 20 treinen met extra-postrij tuigen en 14 goederen wagons (die meerijden in de nachttrei nen) terwijl 80 extra-bagageafdelingen in de reizigerstreinen zijn aangebracht- In deze dagen wordt op vele Nederland se stations met extra-personeel gewerkt. De 450 treinexpediteurs hebben boven dien veel overwerk. De heer Westgeest zei, dat één van de oorzaken dat alles tot op heden zo „gesmeerd" liep, het gevolg was van het feit, dat alle perio dieken (radio- en tv-bladen, geïllustreer de tijdschriften etc.) zeker enkele mil joenen en'-.e'c dagen van tevoren reeds op hun bestemming waren komen- „Juist deze post heeft een enorm volume en het is dus een groot voordeel, dat we deze periodieken tijdig kwijt waren", aldus de heer Westgeest. Op 24 december, wordt na elf uur 's avonds geen post meer vervoerd, maar op 27 december zijn wederom extra voorzieningen getroffen. Ook dan is er een net van motorposttreinen en extra postrijtuigen. „In tegenstelling tot de spoorwegen belooft ook vrijdag 27 decem ber voor ons een topdag te worden", voorspelt de heer Westgeest, die echter zeer optimistisch is over de tot nu bereikte resultaten. Op 28, 29, 30 en 31 december zal een normaal postvervoer zijn. Op de laatste dag van het jaar wordt door gewerkt tot tien uur 's avonds. Ook het nieuwe jaar op 2 janarui rijden er extra-motorposttreinen. Uit het buitenland heeft de PTT in de afgelopen week aanzienlijk meer post gekregen, terwijl ook in tegenovergestel de richting duizenden kaarten en pakjes werden verstuurd. Hier deden zich evenmin vertragingen voor. De heer Westgeest vindt de grote hoe veelheid zogenaamde B.T-W-folders op vallend „Het is duidelijk te merken, dat nog juist vóór 1 januari veel bedrijven hun klanten van' de nieuwe tarieven op de hoogte willen brengen", aldus de heer Westgeest,, die echter ook de enorme hoeveelheid pakjes van postorderbedrij ven is opgevallen. De heer Westgeest heeft geen pieken op bepaalde dagen geconstateerd. Er is een goede spreiding over alle dagen geweest met een con stante stroom van hoge bestellingen. „Maar we moeten het verdere verloop maar afwachten". (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Nederland vertoonde de laatste jaren een sterke stijging. Slechts enkele ja ren geleden waren er hoogstens een paar honderd die naar Tsjecho-Slowakije trok ken. In 1967 was het aantal gestegen tot 28.000. Voor het thans aflopende jaar had men op 35.000 Nederlanders gere kend, doch toen in augustus het aantal van 27.500 was bereikt, werd de kraan abrupt gesloten. Niemand durft te voor spellen hoe het volgend jaar zal wor den. Wel hoopt en verwacht men veel van de olympische skikampioenschap pen, die in 1970 in dit Tatragebergte zullen worden gehouden. Een speciale klap heeft de toeristische industrie ondervonden van het wegblij ven van de Oostduitser, die van hun eigen overheid geen uitreisvisa voor Tsjecho-Slowakije meer krijgen om het risico te vermijden dat zij door li beralisatieideeën van de Tsjechen wor den genïfecteerd. De Oost-Duitsers vormden in de afgelopen jaren verreweg de grootste groep van toeristen, gevolgd door de Westduitsers, die van Praag 'n waar reüniecentrum hebben gemaakt voor ontmoetingen met Oostduitse fami lie en vrienden. Dikwijls kwamen de Oostduitsers zonder voldoende eigen geld, zodat hun verblijfskosten uit de welge vulde Westduitse portemonnees werden betaald. Nu Oostduitsers niet meer mo gen komen, zal de toevloed van West duitsers ook aanzienlijk verminderen. De laatste hoop van de hotels in de wintersportcentra gaat thans uit naar de eigen landgenoten en naar de Oostenrij kers, die weliswaar zelf over schitteren de wintersportcentra beschikken, maar van wie er velen gevolg geven aan de drang niet in eigen land te gaan skiën en die bovendien dank zij de zwarte geldmarkt veel goedkoper in Slowakije terecht kunnen dan in de relatief veel duurdere eigen wintersportoorden. Intussen is in Praag een getemperd kerstfeest begonnen. De bevolking heeft er het afgelopen weekeinde normaal doorgewerkt en de winkels bleven open, teneinde als vergoeding voor het gemis te vriie weekeinde maandag en dinsdag voor Kerstmis vrij te kunnen nemen. De rush op de winkels was in Praag enorm. Gedisciplineerd rechts houdend op de trottoirs schoven dichte massa's Tsjechen langs elkaar en vormden lange rijen voor de kassa's. Er ging niets verloren MOSKOU (AP) Drie Russische ge leerden hebben een jaar doorgebracht in luchtdichte kas teneinde na te gaan hoe de reacties van de mens zullen zijn tijdens langdurige ruimtevluchten, aldus het officiële Russische persbureau Tass. Tass zegt dat de mannen geieei'd heb ben op water dat werd geregeneerd uit hun urine en op voedsel waaraan alle water was onttrokken. Hun enige verbin ding met de buitenwereld was een video telefoon. Het experiment maakte deel uit in 't Russische ruimtevaartprogramma is een volledig succes geworden, aldus De drie geleerden, die op 5 november hun kas binnenstapten, zijn er precies na een jaar gezond en wel weer uitgekomen. Het experiment werd uitgevoerd door Ghei'man Manovtsev, arts, Andrej Bozh- ko, bioloog en Boris Oelybysjev, inge- „Wil de mens verder doordringen in de ruimte", zegt Tass. „dan dienen op de eerste plaats de problemen te worden op gelost hoe hij zich lange tijd tijdens ruim tevluchten in leven kan houden". De drie geleerden verbleven in een ka mer en een daarmee verbonden kas, waar zij eetbare planten kweekten en biologi sche en medische onderzoekingen verlach ten. De kamer was voorzien van air conditioning, sanitair en huishoudelijke apparatuur, verder waren er instrumen ten voor medische testen en onderzoe kingen aanwezig. Het water en de zuur stof die de mannen nodig hadden verkre- gen zij door liun urine en andere lichaamsvochten benevens lucht die zij uitademden te regeneren. Smrkovsky wacht moeilijke strijd PRAAG (AP) Joscf Smrkovsky, de openhartige voorzitter van de Tsjecho- Slowaakse nationale, vergadering, wacht een moeilijke strijd om zich de volgende maand in zijn functie te handhaven. Gustav Husak, de communistische leider van Slowakije, heeft laten weten, dat Slo wakije er op zal aandringen dat een Slo waak president van de nationale verga dering wordt. Smrkovsky is een Tsjech. Slowakije is een van de twee staten die het volgend jaar de nieuwe federale structuur van de regering gaan vormen. Onder het fedei-ale stelsel zullen er na tionale Tsjechische en Slowaakse rege ringen onder een federaal kabinet in Praag worden ingesteld. Ook zal de tegenwoordige nationale vergadering worden uitgebreid tot een wetgevende macht van twee kamers onder een fede rale voorzitter. Over deze laatste post zal het centrale comité van dp pr.v'.'j be gin januari beslissen. Het is al meer dan honderd jaar ge leden dat Herman Robbers werd ge boren. Dat gebeurde namelijk te Rot terdam op de vierde september 1868. Hij werd ter aarde besteld op de acht tiende september In 1937. Hij was lange tijd in het bestuur van Elseviers Uit geversmaatschappij en hoofdredacteur van Elseviers Geïllustreerd Maand schrift. waar toen vrijwel alle auteurs van enige betekenis in publiceerden. Hij nam de literatuur zeer ernstig, een gewichtige zaak in het leven en in de cultuur. Hij schreef zelf romans, die in zijn tijd buitengewoon veel belang stelling wekten. Er werd gedweept met de Bruidsdagen van Annie de Boogh en de tweedelige familieroman De Roman van een Gezin moest herhaal delijk herdrukt worden. „Herman Rob bers had veel talent, maar geen grein tje genie", heeft Anton van Duinkerken geschreven en al doet dit oordeel wel licht te kort aan de documentaire be- betekenis van Robbers' romans, het berust op een juiste visie. voorgoed historie Is geworden. Men kan de bloemlezing dan ook vooral historisch waarderen. Men ziet er een tijd, die van de onze aanmerkelijk verschilt. Men doet dit reeds in het eerste gedicht van P. N. van Eyck over de heilige Rosa van Lima, men doet het in het overigens nog altijd lezens waardige slotartikel In Memoriam Frans Coenen van Herman Robbers zelf. Toch staan de beschouwende artikelen waarmee de bundel sluit vaak iets dichter bij ons dan de poëzie en het verhalende proza, dat erg lijdt onder het literaii-e woordgebruik en de soms onbeheerste beschrijvingslust van de vertellers, die geen golfj"?, geen wolkje, geen blaadje aan een boom mei rust konden laten. Het is zeer leer zaam om in die tijd nog in deze eeuw terug te duiken, men kan er bijvoorbeeld zien hoe wat zozeer de mode was destijds met die mode ver dween. In de lange lijst aan het slot kan men ook de naam van J. C. van Schagen vinden, ook voor hem stond Elseviei's Geïllusti-eei'd Maandschrift open. Hij dan zijn vader, trekt speciaal onsë aandacht, maar een gedicht als Wer kelijkheid. IK doe zaken Of de aanvang v tchter ln het gebouw en deinzen ln de middag, de lucht is .v achter de schoorstenen. Er sjirpen en in een dakgoot, onregelmatig, maar Ivastlg. Wijd gegeven Is de middag. niemand. Het gras alntje. NARRENWIJSHEID TWEE HERDRUKKEN Toch kunnen schrijvers met veel talent soms wonderen verrichten zodat ze ook na hun tijd nog een grote lezerskring behouden en men steeds nieuwe aspec ten in hun werk ontdekken gaat. Her man Robbers was een man van zijn tijd en hij bestudeerde die tijd zorg vuldig en gaf het resultaat van zijn studie in zijn romans zorgvuldig weer. Op het ogenblik leest men zijn werk echter met moeite, omdat de tijd die hij beschreef voorbij is en in onze ogen om zijn pertinente burgerlijkheid niet zo belangrijk. Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van de schrijver heeft Wim Simons voor Elseviers Uitgevers maatschappij te Amsterdam niet een werk van Robbers zelf uitgezocht, maar een bloemlezing gemaakt uit het werk van Elseviers Geïllustreerd Maandschrift, dat tot aan zijn dood zo zeer de belangstelling van Herman Robbers heeft gehad. Lange lijst Aan het eind van zijn bloemlezing heeft hij een lijst opgenomen van alle medewerkers aan het tijdschrift en men kan daar nagaan, dat Herman Robbers inderdaad veel gedaan heeft om jong talent onder het publiek te brengen. De bloemlezing zelf toont hoeveel van wat destijds gepubliceerd werd reeds was en is een eigenzinnig auteur. Wim Simons nam geen enkel gedicht van hem in de bloemlezing op. Terecht misschien. Al was hij door de tijd verbonden met deze periode en al onderging hij er in bepaalde opzichten de invloed van als eenieder dat doet in iedere tijd, hij was geen volger van de mode. Hij beoogde in zijn Narren wijsheid, die het eerst in De Stem verscheen, iets anders dan de meeste dichters en de vertellers van de tijd van Herman Robbers. Eigenwijs Eigenwijze auteurs, die de mode de rug toekeren en daarom betrekkelijk onopgemerkt blijven in hun tijd, maken dikwijls oorspronkelijker werk, werk dat blijft. Men leest de gedichten in Narren wijsheid, dat zo juist voor de vijfde maal in herdruk verscheen bij Querido te Amsterdam in de bekende Boekvink Serie, anders dan de meeste stukken in De Tijd van Herman Robbers, om dat er veel in staat dat aan de tijd toen het geschreven werd ontsnapte. Van Schagen kwam tot die Narren wijsheid, omdat hij gegrepen werd op een bepaald ogenblik door de wijs begeerte van Spinoza en door de eerste tien Chansons de Bilitis van Pierre Louys, immitatie klassieke poëzie in een vrije versvorm die eerder ritmisch Van Schagen prefereerde dit vrije vers, als men het zo mag noemen, omdat hij van het begin af door „een furieuze hang naar zuiverheid" elke vormelijke binding verwierp. „Dat was maar ge kunsteldheid. Ritme was er wèl; dat was van binnen uit". En de narren wijsheid kwam van binnen uit. Het spinozistische erin alles is goddelijk spreekt ons tegenwoordig bepaald niet zo meer aan en ook bij Van Scha gen gaat het wel eens de halfzachte kant uit. Maar vanuit de opvatting dat alles belangrijk is, ktvam Van Schagen tot een beschouwing van de dingen, die ons nog altijd wel aanspreekt. Zijn vers niet gebonden dan aan het ritme heeft vormelijk in de beste ge deelten iets dat niet zozeer modern is, maar tijdeloos, en de constatei-ingen waartoe hij op zijn levenswaardei'ing komt, lezen nu soms alsof ze nog nieuw waren, pas geschreven. Niet het vers over Rogier, die een heiden zou moeten zijn, feller levend Men zou dit ook een beschrijving zonder meer kunnen noemen, maar als men dit vergelijkt met de beschrijvin gen in De Tijd van Herman Robbers, zal men zien dat dit zonder meer even beslissend als schijnbaar is. JOS PANHUIJSEN ROME (KNP) Paus Paulus heeft in een rede tot de kardinalen, waarin h(j voor volgend jaar een bisschoppensynode (11 oktober) aankondigde, verklaard dat in de Kerk schijnbaar een zekere pessi misme overheerst maar dat bij nader in zicht heel veel goeds te ontdekken viel, zoals de trouw van de bisschoppen en van de grote meerderheid van priesters en ge lovigen, met name ook uit die gebieden waar godsdienst en Kerk van onderdruk king te lijden hebben. Paus Paulus verzekerde, dat hij eexTijk bereid was om alle begrip op te brengen voor de onrust en het ongeduld in de Kerk, ook al nemen ze bijna de vorm revolutie en uitdaging aan. „Wij zullen zover het ons mogelijk is hieraan tege moet te komen, maar tezelfder tijd i ten wij in uiterste trouw het pati-imonium de waai'heid en de eerbied vooi leven eerbiedigen en beschermen". Uitvoei-ig ging Paus Paulus in op de kwestie van de geboorteregeling en de encycliek Humanae Vitae. Hij zei ervar overtuigd te zijn het juiste antwooi'd ge geven te hebben. Hij had evenwel ook de reactie bestudeerd en hij kondigde dat hij in de toekomst op deze reacties >u antwooi'den. Voorts roerde de Paus de noodzaak in om de bisschoppen in te schakelen bij het bestuuur van de Kerk, vooral waar het gaat om de juiste pastorale methoden. In dit verband kondigde hij de buitenge wone synode aan, die voorlopig vastge steld is op 11 oktober volgend jaar. Voorlopig actief hier in Nederland (Van verslaggevers) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Muzikaal begeleid door een koortje demonstranten, heeft de pacifistische senator Boetes gistermid dag enige opschudding teweeg gebracht in de Eerste Kamer- De heer Boetes gaf visie op de aankoop van een aantal Leopardtanks door middel van een eigen kerstverhaal. Een nogal ondoorzichtige geschiedenis had onder meer betrekking op de verhouding Rusland-Tsjecho- Slowakije. Bij de afronding van zijn betoog, werd de heer Boetes vanaf de publieke tribune gesteund door 'n tien tal i-elaties die „Er is een kindeke ge boren op aard" en „Vrede op aarde" ten gehore brachten. Onmiddellijk schorste Kamervoorzitter Mazure de vergadering om de ordebewaarder in de gelegenheid te stellen de zangers te verwijderen. Na de interruptie zette de pacifist zijn demonstratie voort door aan minister Den Toom („de minister van Offensie") een maquette aan te bieden voorstellen de een „advent-tank", waarvan de loop op een kei-ststalletje was gelicht- De minister keek er bijzonder neutraal tegenaan. Vertrouwen voor Rumor in Huis afgevaaardigden ROME (AFP) Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag met 351 tegen 247 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering van centrum- Vermoeid en nog niet geheel hersteld van een zich verleden week openbaren de malaria zijn gisteravond om 10 uur Nelleke v. d. Akker uit Den Haag en de Leidse Maria de Graaf op Schiphol gearriveerd. Zij zullen hun werkzaam heden voor de Biafraanse vluchtelingen vanuit Nederland voortzetten, door de geldelijke actie voor het opvangcentrum van père Pinus te stimuleren- Of zij weer naar Libreville terugkeren is voor lopig een vraagteken. Zoals bekend zijn de meisjes enige maanden geleden naar Libreville in Gabon vertrokken om in het opvang centrum van père Pinus Biafi-aanse km- deren te verzorger.. Door gevoerde acties werd geld ingezameld om kleding en medicamenten mee te nemen. In deze opzet zijn zij volledig geslaagd, zo zegt kapelaan A. Spruit, de man achter de schermen. Er is nu voldoende kleding voor ieder kind. Ook de medische voor zieningen zijn nu redelijk te noemen. Dank zij Charitas International wordt dagelijks voldoende geld ter beschikking gesteld om voldoende eten voor de onge veer negenhonderd kinderen te kopen. De kinderen, die in le,eftijd sterk varië- ren, zijn er dan ook redelijk aan toe, het enige probleem is momenteel nog de huisvesting. De kinderen worden tot nu tere in houten barakken en een oude kerk ondergebracht, maar men is begonnen met de bouw van een nieuw paviljoen. Een deel daarvan is reeds in gebruik genomen, Nelleke en Maria hebben nog kunnen helpen net het inrichten daar van. Dit paviljoen is een van de redenen van hun terugkeer. Pater Pinus weet dat in NedeiTand een actie voor hem gevoerd wordt en hoopt dat door de terugkeer van de meisjes de actie gestimuleerd wordt en hij geld beschikbaar krijgt voor zijn nieuwe paviljoen. De meisjes kun nen op het ogenblik gemist wox-den, om dat er nu Franse zusters in het opvang centrum werken en er binnenkort ook Gabonese verpleegsters bijkomen. Het afscheid is voor de meisjes bij zonder moeilijk geweest, maar zij heb ben zich daar doorheen geslagen. Als belangrijkste activiteit van hen zien ze de uitstapjes met de kinderen naar het strand. De kinderen zitten de hele dag opgesloten. Door hun uitstapjes naar het strand konden zij eindelijk eens ravotten over het strand rennen, in het water spelen enzovoort. Zij beschouwen het als de meest gezonde mentale uitwerking op de kinderen. Voorlopig zullen Nelleke en Maria in Nederland blijven voor de actie ten behoeve van pater Pinus. Wat er daarna gaat gebeuren? Zij weten het niet. (ADVERTENTIE) kaas uit het vuistje de s van snel gemaakt, met smaak gegeten links onder premier Mariano Rumor. Het program van het coalitiekabinet van christendemocraten, socialisten en repu blikeinen werd afgewezen door de emmu- nisten, de uiterst linkse socialisten, de li beralen, de neofascisten en de monarchis ten. Op 18 december had de Senaat al met 181 tegen 119 stemmen het program van de nieuwe regering goedgekeurd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5