lans van de eerste helft was na de rust afgebikt SCHAATSCOACH MEER DAN TEVREDEN TWENTE KEEK FEIJENOORD LANG PARMANTIG BRUTAAL IN DE OGEN ...en dit is zijn bier(fles) Doelpunt Kindvall brak het verweer „Dit seizoen geen titel, dan nooit" Ard Schenk zelfvertrouwen, Kees Verkerk wilskracht Contract Westphal niet verlengd MAANDAG 23 DECEMBER 1968 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT IOTTERDAM. De meningen liepen uit jen. De tienduizenden toeschouwers die :ich gistermiddag om kwart voor vier na :eijenoordFC Twente schouder-aan- chouder naar de uitgang lieten persen, Wisten het eigenlijk niet meer. Zelfs in het iotterdamse kamp, waar men, afgaande op de overwinning van 30 pure opwin ding had verwacht, heerste verdeeldheid. Het legioen was, op weg naar huis, ineens niet zo enthousiast meer als in het stadion, waar het vuurwerk op het middenveld (Van onze sportredactie) doolde en het langgerekte „Faai-en-oord" nagalmde. De eerste werkelijke competi tietopper had toch geen bevrediging ge geven. De verklaring lag voor de hand. Feijenoord immers rukte op naar de volle winst in de minst goede helft van de wed strijd, de tweede helft. Toen verduisterde met de lucht, het spelbeeld dat in de eerste drie kwartier glans kreeg opgelegd door de tweeëntwintig naar wie bijna 70.000 mensen kwamen kijken. Een ver rassende glans, want tenslotte weet je het nooit met belangrijke sportgebeurtenissen Een duel tussen twee grote machten biedt bij voorbaat geen garanties voor voetbal van de eerste orde. Daarvoor zijn de be langen dikwijls te groot. Belangen, die van de stoere kerels nerveuze typetjes kunnen maken en van gerenommeerde schutters trieste figuren die alsmaar in de modder trappen. FeijenoordFC Twente is een mengeling van de twee ge worden met het slechtste stuk aan het eind. ROTTERDAM A.N.P.-fotograaf Jacques Klolc heeft'aan het topduel uit de eredivisie tussen Feijenoord en FC Twente weinig prettige herinne ringen overgehouden. Na nauwelijks tien minuten werd hij door een uit het publiek gegooide bierfles aan 't hoofd getroffen, wat hem op een sterk bloe dende wond kwam te staan. Nadat hij door de EHBO in het stadion was be handeld, bleek later in het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam dat de wond moest worden gehecht. Dat gebeurde toen Feijenoord, intens gelukkig met een voorsprong van 20 waarte van de mankracht in de defensie haalde en FC Twente dapper niet doortastend genoeg en over minder kwaliteit beschikkend steeds vastliep in de voetangels en klem- 1 men. Twente werd ei- onrustiger door en ging al te overhaast in het defensief. IDat leverde, van beide kanten, een niet onaanzienlijke serie overtredingen op die ^'wedstrijd qua spelbeeld kapot maakte, Geen van beide ploegen kon nog in hét normale spel komen en dat was na een I uitstekend begin een teleurstellende er varing. De laatste speelperiode was geen moment een afspiegeling van de eerste helft, die fris en sprankelend was. Uit de hand De ploegen wogen toen voortreffelijk tegen eikaar op en Twente veroverde i tijd tot tijd een overwicht. Het her stelde zich correct van een onoverzichte lijke start, die wat uit de hand liep om dat Feijenoord, gesteund door een brul lende massa, probeerde te intimideren. Dat lukte ook, Nog geen tien minuten duurde dat. Toen had Twente door waar het om ging. Brutaal, verwarmende bru taal, keek het Feijenoord recht ip de De Rotterdammers raakten erdoor van slag. Ze trokken wat schichtig ten aan val en hun innerlijke gevoelens manifes teerden zich in slordigheden, die een sterrenploeg niet mogen overkomen. Twente buitte die ogenblikken van aar zeling perfect uit en ging via Pahlplatz Van Dijk aan de image van een aspirantlandskampioen bouwen. Er kwa- kansen (Houwaart produceerde een indrukwekkende kopstoot waarmee Eddie P. G. alle moeite had en Heskamp kogelde tegen de handen van de Rotter damse doelman) voor Twente, dat erin slaagde Feijenoord geen tempo te laten spelen. In de achtex-hoede van de ooste lijke ploeg (waar de enige wijziging was aangebracht: de vervanging van Bron kers door Jeuring op wiens plaats in de voorhoede Heskamp kwam) domineerde herder De Vries onder wiens leiding de Rotterdamse aanvallen (wisselend van matig tot zeer goed) kuixdig werden onderbroken. Enorm hard Bovendien had doelman Schrijvers, ook al liet hij de tienduizend Twcntc- fans wel eens griezelen door ver uit te lopen, zijn dag. Kortom, Twente kon zonder moeite op tegen Feijenoord. Het had alleen de pech dat twee minuten voor de rust Wery een doelpunt maakte. Van Iianegcm nam een vrije trap. gaf de bal een tikje naar Wcry. die enorm hard inschoot. Via de onderkant van de draaide niet meer als in de eerste helft. Het parmantige trok zienderogen weg uit de aanvalsgroep. Het bijna automa tisch gevoel voor ragfijn gesneden com binaties sloeg om in moeizame probeer- Feijenoord had FC Twente op de knieën en dat was een fraaie prestatie. Maar Feijenoord, dat acht minuten voor tijd door Geels nog op 30 kwam, kreeg geen kans de overwinning op een grootse manier af te ronden. Het werd enigs zins rommelig in het veld toen de vrije trappen elkaar snel opvolgden. Feijenoord kreeg het beste van het spel, maar daaraan bleek de aanhang na afloop niet geheel voldoende te hebben. De glans van de eerste helft was er in de tweede afgebikt. En nog eens een Feijenoorder in de lucht. Wim van Hanegem, die met zijn sprong uiting geeft aan zijn vreugde over het tweede doelpunt van de Rotterdammers, gescoord door Kindvall. Doelman Piet Schrijvers is na zijn vergeefse sprong naar de kruising van paal en lat weer op de grond beland. De bal inmiddels al in zijn doel. Met een formidabel schot had Henk Wery uit een vrije trap Feijenoord de leiding gegeven. Reden genoeg voor Ruud Geels om als een Apolloraket in de lucht te veren. lat ketste de bal tegen de rug van de Vier minuten na de rust scoorde Kind- Dat doelpunt brak Twente, springende Schrijvers in het doel. Op vall uit een combinatie tussen Van Ha- dat moment was een onjuist beeld van negem en Wery het tweede doelpunt, na- I Onder de knie de krachtsverhouding geschapen en de dat de bal op De Vries was afgestuit. nederlaag ingeluid. die geen kans zag weg te werken Twente leek zo goed als „op". He (Van onze sportx-edactie) ROTTERDAM Ze zalen allemaal in de grote koffiekamer van Feijenoord om de tafel waar met een bordje is aangegeven dat het de „spelerstafel" is. En ze hadden allemaal een ietwat superieure glimlach om de lippen gedrapeerd. Maar de elf van Feijenoord wilden dan wel toegeven dat FC Twente een leuke partij voetbalt. Jawel, een leuke partij zeiden ze. Een was er die Twente ronduit goed vond spelen, Cor Veldhoen. Maar hij voegde er meteen aan toe: „Wij hebben achter degelijk gespeeld. Ze hebben bij ons geen kansen gekregen. Ja, schoten van dertig nieter afstand maar daar staat Eddy Pieters Graafland voor. Dat kun je geen reële kansen noemen. Ik voorzie dat FC Twente bij de eerste drie eindigt in deze com petitie. Ze hebben nu natuurlijk wel een deuk opgelopen maar daar gaan ze niet aan kapot. Ik wil me niet aan een volgorde binden maar ik zie de eerste drie als volgt: Feijenoord, Ajax, FC Twente. En dan Go Ahead als de outsider". De defensie van de Rotterdammers vas overigens best te spreken over zichzelf. Piet Romeijn was ook van me ning dat FC Twente weinig gevaarlijk geweest en weinig kansen had ge had. „Ze spelen een leuke partij. Maar wel vanuit de verdediging, wat niet wil zeggen dat ze verdedigend spelen. Het viel me wel wat tegen dat ze na ons tweede doelpunt ineens wegzakten. Mis schien komt dat wel omdat ze nog nooit met 20 achter hebben gestaan. Het gekke bij ons is dat we op zo'n mo ment niet doorgaan. En als iemand be- (Van nze sportredactie) HEERENVEEN Met twee nationale records (500 en 3000 m) van Ard Schenk, twee jcugdrccords (3000 en 5000 m) van Ko Giling en voortdurende verbeterin gen van de baanrecords kreeg Heeren veen waar voor zijn uitstekende organi satie en accommodatie. Zelden heeft een internationale schaatswedstrijd in Neder land zo veel allure gekend. Niet slechts DEN HAAG Wil Westphal zal volgend jaar geen bondscoach van de Kon. Ned. Atletiek Unie meer zijn. De KNAU zal het contract met de Amsterdammer, die kort voor het vertrek van de olympische atletiekploeg naar Mexico weigerde de ploeg te vergezellen, omdat hij moeilijkheden vreesde met chef d'équipe Jo Moerman, niet verlengen. Het KNAU-bestuur beeft Westphal per aangetekende brief meegedeeld, dat zijn contract, dat per 31 december afliep, niet zal worden verlengd. qua prestaties, ook de gehele entourage de ijshockeylial bijvoorbeeld was met vloerbedekking bekleed en omgetoverd tot een bezoekersrestaurant zorgde voor een uniek schaatsfestijn. De eerste werkelijke krachtmeting tussen de Nederlanders onderling en met de buitenlandse top heeft bovendien iets meer onthuld over de onderlinge ver- houdingen. En over het zelfvertrouwen dat Ard Schenk heeft opgedaan met zijn goede studiei-esultaten en de leiding van coach Pfrommer. Over de teruggekeerde wilskracht bij Kees Verkerk, die zijn 1500 m door niemand wilde laten af nemen en over de Deventer onderwijzer Eddy Verheyen die als enige overbleef als serieuze kandidaat voor een plaats in.de Nederlandse afvaardiging naar in ternationale kampioenschappen. Niet Piet Meyer. De Noordhollander, die in het voorseizoen dapper meedraai de in de voorste gelederen, werd vooral op de 5000 ni teruggeworpen tot achter de gehele kernploeg, met uitzondering van Karei te Winkel, die met een tijde lijke inzinking kampt en Ronnie Nooit- gedacht „van wie we pas over twee jaar iets mogen verwachten", zoals Pfrommer het uitdrukte. Niet sterker Daarom ook was Leen Pfrommer meer dan content. De eerste officiële presen tatie naar buiten van zijn werk, werd een succes. Geen zweem van ontevreden heid in zijn terugblik, vooral niet omdat, zoals hij het uitdrukte, „de buitenlan ders bepaald niet sterker zijn gebleken". En de verrichtingen van Claesson dan. de jopge Zweed die ook in eigen land en Noorwegen al uitstekende vericht'ra- gen achter zijn naam heeft staan? Pfrommer: „De Zweedse coach vreest zelf dat hij straks terug zal vallen als het echte grote werk komt". Huiskes, toch nog altijd de man op de achter grond bij Zweden: „Als deze jongen zich goed heeft voorbereid, moet hij zich kunnen handhaven. Ik kan dat niet be oordelen. De trainingsschema's heb ik wel gezien, die zitten goed in elkaar, maar het valt buiten mijn gezichtsveld of deze schema's ook helemaal zijn uit gevoerd". In het pak Toch eindigden Nottet en Jorritsma achter alle buitenlandse deelnemers van naam. Hun rijden maakte niettemin een goede indruk. Maar Nottet zat in het pak op de 3000 m- Hij zei: „Als je in de eerste rit moet rijden, denk je dat de tijd van 4.38.0 vrij scherp is en je start op dat schema. Bovendien rijd je tegen een man als Guttormsen, zodat je denkt er voldoende aan te hebben als je hem bij kunt benen. Dat lukte helemaal. Ik reed 4.38.8 en finishte vlak achter hem. En dan blijkt naderhand, dat het alle maal veel sneller had gekund. Dan voel je je toch beduveld?" En Jorritsma, elk jaar opnieuw het grote vraagteken op beslissende momen ten: „Bij de selectiewedstrijden ging het vorige week uitstekend. Ik weet dus wat i ik kan, maar ik ben nog niet voldoende in vorm om dat elk ogenblik waar te maken. Het komt nog, dat weet ik De bochten By de dames verraste de Friese huis vrouw Adje Keulen-Deelstra met een zesde plaats. Carry Geysen, de grote teleurstelling van dit seizoen tot nu toe, tobde weer met de bochten. „Vorige winter heb ik mijn enkel ge broken bij het skiën- Ik heb er nu geen pijn meer in, maar toch ben ik steeds bang als ik de bocht in ga. Het zal heus nog wel beter gaan dit seizoen". Steeds sneller Dat zal nodig zijn voor de Amster damse, want gisteren bleef zij ver ach ter bij Elly van der Brom. die steeds sneller gaat op de sprint en ook op de langere afstanden beter gaat en bij Ans Schut die zich opnieuw de snelste op de 3000 m toonde. En bij de jonge Ria Dem- ming die, ondanks de handicap van een uitgesproken slechte 500 m, toch nog als vijfde eindigde. En bij Stien Kaiser, nog altijd on betwist de beste klassementsrijdster van Nederland, zoals zij weer over- duidelijk bewee», (Uitslagen ai. .Idees) De aanvallers van Feijenoord noem den de defensie van FC Twente stug, maar wankelend toen ze tweemaal in korte tijd verslagen was. Toen vielen er gaten en werden er fouten gemaakt, die voordien wij wel tot de onmogelijkheden behoorden. Ove Kindvall wilde geen naam noemen maar vond wel dat hij af en toe wat te fel was geattaqueerd door zijn directe tegenstander. Maar Ruud Geels vond het heel normaal dat een verdediger tracht een aanvaller de weg te versperren. Van de zijde van de spelers dus geen klachten over te hard Niet druk Als pertinente uitblinker bij FC Twen te werd Theo Pahlplatz genoemd. Rinus Israël: „Pahlplatz was de gevaarlijkste man bij FC Twente. Hij is ook sneller dan Van Dijk, die me, eerlijk gezegd, tegenviel. We hebben het mede daar door niet druk gehad in de verdediging. Dat kwam ook omdat de aanvallen van Twente al door onze middenlinie wer den afgestopt. Nee, Van Dijk viel me tegen. Hij is weinig aan de bal ge weest". Dat vond ook Eddy Pieters Graafland. Hij was een van de weinigen, die rots vast in een zege geloofde voor de wed strijd. „Het was een duidelijke zaak. We hebben op eigen veld pas één doel punt tegen gehad, tegen NAC, en dat was nog uit een strafschop. We beschik ken dan ook over een sterke achter hoede. Moeilijk werk? Nee, niet veeL Die nieuwe, die er bij Twente inkwam, schoot nog een keer moeilijk in. Wie? Was dat Stapper? Ik dacht dat het een of andere Joego-Slaaf was". Trainer Ben Peeters hoorde via de ra dio en de telefoon van de zege van zijn discipelen. Hij was zaterdag wel in Zeist in het trainingskamp geweest. Op eigen risico, had de dokter gezegd. Daar had hij zijn tactische praatje gehouden. Maar gisteren lag hij met zijn zware griep weer in bed. Feijenoordspelers in koor: „Die overwinning zal hem goed doen. Morgen staat hij op, let op onze woorden". En Henk Wery, de man, die met een daverend schot Feijenooi'ds eerste doel punt scoorde: „Die knal van mij zal hij toch zeker wel door de radio hebben j gehoord. Geen voetbal Dikwijls is het zo, dat de trainer van een verslagen ploeg de loftrompet steekt over een .tegenstander. Kees Rij vers deed dat niet. Hij had geen waar dering voor de club, waarvoor hij zo'n tien jaar geleden speelde. „Ik heb geen voetbal gezien van Feijenoord. Wij heb ben voor de rust beter gespeeld, maar zijn door afbraakvoetbal van doelpun ten afgehouden. Onze jongens zijn voor de rust onafgebroken geschopt en de scheidsrechter deed er niets aan. De overwinning van Feijenoord was niet on verdiend. Zij hebben per slot van reke ning de doelpunten gemaakt, maar een verschil van drie treffers vond ik toch wel geflatteerd. Feijenoord is een knokploeg geworden. Ik wilde, dat ik ze over veertien dagen in Enschede weer als tegenstander had, dan zou ik be paald niet bang zijn". Ook de spelers waren niet onder de in druk van Feijenoord. Theo Pahlplatz: „Dit is geen kampioensploeg, Ajax is een klasse beter. Het voetbalt, wat van Feijenoord niet kan worden gezegd. Ik geloof dat wij met ons elftal verder ko men dan Feijenoord, dat krachtvoetbal speelt en dat mijns inziens geen heel seizoen kan volhouden". Ten Donkelaar: „Wij hebben gevoet bald, Feijenoord gevochten". Drost: „Feijenoord is me tegengevallen. Het speelt erg hard Van de nederlaag ben ik niet kapot. Als we in de tweede helft van dit seizoen ook vier winstpun ten moeten afstaan, ben ik helemaal niet ontevreden".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9