Irene heeft geen hoop op terugkeer Ned. bisschoppen vragen steun voor Latijns-A merika CHARLES VERBLIJFT N" HENDAYE Ontvoerder Barbara door politie gepakt RADICALEN VAN A.R. TEGEN SAMENGAAN CONFESSIONELEN Dictaat aan partij comité Crisis in Euratom nog niet bezworen Moeder en 2 kinderen gedood bij botsing Problemen bij textiel-CAO TOEVAL OORZAAK VOOR VERMISSING VAN WALRUS Vergissing van telegrafist A.ANDAG 23 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) J5ARCELONA/IRUN. Prins arles Hugues van Bourbon rma, echtgenoot van prinses ne, verblijft nog steeds in de anse grensplaats Hendaye, op kele kilometers van het Spaanse idje Irun, waar hij vrijdag door Spaanse politie over de grens rd gezet. Prinses Irene heeft nuit Madrid laten weten dat zij dnig hoop heeft dat de regering t uitwijzingsbevel nog zal in- ikken. ■inses Irene, door een lichte griep geheel fit, verblijft nog in de Spaan hoofdstad, Op tweede kerstdag wordt in Nederland verwacht, om zaterdag Amsterdam de doop van prins Friso te wonen. Waarschijnlijk zal zij de lej aarsavond met haar man door- ingen. vermoedelijk in Frankrijk. Men wacht dat zij ook spoedig Spanje zal 'rinses Irene heeft nog laten weten zij het eens is met de verklaring die opperste raad van de carlisten zater- l heeft uitgegeven. Daarin wordt de wijzing van de prins betreurd, en de op uitgesproken dat de Spaanse lering „terwille van de gerichtigheid f de goede verstandhouding tussen alle an jaarden" de maatregel ongedaan zal iken. De reden van de uitwijzing, de .-haalde schending van bepalingen die «den voor buitenlanders in Spanje, be- :ent volgens de carlisten kennelijk dat prins politieke activiteit heeft bedre- n. De carlisten stellen dat de prins de itten nooit heeft overtreden, en dat n werk zich altijd bepaald heeft tot studering van de oplossing van ern- ge sociale en economische problemen Spanje. Zondag raakte de Spaanse politie EL JABOEAN (AP) De 23-jarige Gary Steven Krist, de man die ervan wordt verdacht dè Amerikaanse miljonairsdochter Barbara Jane Mackle te hebben ont voerd is gisteren gearresteerd op een eilandje buiten de zuidwestkust van Florida, zo heeft de plaatselijke politie bekendgemaakt. Hjj moest in het ziekenhuis behan deld worden voor de talloze muggebeten die hij opgelopen had. Hij bood bij de arrestatie geen verzet. Krist had 500.000 doUar losgeld ontvangen voor Barbara. Enkele uren eerder was een waterdichte zak gevonden waarin op 20.000 dollar na het hele losgeld zat dat vrijdag voor Barbara Jane was betaald. De zak was ver borgen in een oude boot op het eiland. Agenten van het FBI en plaatselijke politiefunctionarissen hadden sinds zaterdag middag het met mangrovebossen bedekte moeraseiland, dat wemelt van de kroko dillen, afgezocht naar de ontsnapte gevangene Krist. Hij gaf zich zonder verzet te bieden aan de politie over. Men zoekt nu nog naar de 26-jarige Ruth Eisemann- Schier, een biologe die ervan wordt beschuldigd de ontvoering samen met Krist te hebben uitgevoerd. Mejuffrouw Mackle werd vrijdag bevrijd uit een houten kist waarin zij levend was begraven in een bos bij Atlanta, Georgia. De kist, waarin het meisje nabij Atlanta gevangen werd gehouden, was voorzien van een luchtpomp, voedsel, water, een ventilator en een op batterij brandende lamp, die het evenwel uren voordat zij werd gevonden had laten afweten. Het deksel van de kist was vastgeschroefd en er staken buigzame luchtpijpen door. Eenmaal verlost, werd Barbara in een mantelpakje en een warme blauwe mantel gestoken en aan boord van het particulieren vliegtuig van haar vader naar Atlanta gebracht. Barbara Jane Mackle, de ontvoerde miljonairsdochter, na haar bevrijding uit de met luchtventilatie voorziene kist. Ze heeft drie dagen in de kist onder de grond gelegen. slaags met grote groepen carlisten, die voor hun jaarlijkse mis waren samen gekomen in Pamplona, de hoofdstad van de provincie Navarra. De demonstranten voerden hun vlag mee, en leuzen als „Leve Don Xavier" en ,,Don Carlos Spaans". Voor het huis van de gouver neur riepen zij „Aftreden, aftreden", waarna de Spaanse politie enkele charges uitvoerde. Inmiddels verbleef prins Charles in zijn hotelkamer in Hendaye, dicht bij de bekende internationale brug over de Bidassoa. Hij voerde er besprekingen met enkele adviseurs, maar zei niets tegenover verslaggevers. Ook zijn vader Xavier heeft in Parijs nog niet op de uitwijzing gereageerd. Kiesinger wordt lijsttrekker BONN (AFP) De Westduitse chris- ten-democratische unie (CDU) heeft bondskanselier Kurt Georg Kiesinger kandidaat gesteld als haar lijstaanvoer der voor de algemene verkiezingen van september volgend jaar. De CDU is niet van' zins de „gro te coalitie" met de sociaal-democraten na de verkiezingen van 1969 voort te zetten. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De A.R.-radicalcn vin- m een fusie of federatie van K.V.P., .R. en C.H.U. of een gezamenlijk op- eden bij de Kamerverkiezingen in 971 met één lijst en of programma naanvaardbaar. Het gesprek tussen eze drie partijen in de Groep van 18 jr niet toe leiden, dat eventuele amenwerking tot deze drie partijen bc- erkt blijft. De A.R. moet zelfstandig enoeg blijven om de vrijheid te be- ouden aan een kabinet deel te nemen, K.V.P. en of C.H.U. eventueel iet vertegenwoordigd zijn. Man verdacht van overval Amersfoort AMERSFOORT (ANP) In verband net de vrijdagavond gepleegde gewa- •ende overval op het bijkantoor van de loerenleenbank te Amersfoort is zondag middag een 36-jarige man aangehouden. Gezien het feit dat het verhoor van de man nog pas is begonnen, is de po- itie van Amersfoort nog zeer summier n het verstrekken van gegevens. De nan pleegde vrijdagavond tegen slui- ingstijd, gewapend met een revolver, de overval en nam een bedrag van 6.215 gulden mee. De man verdween lopend. Het geld nam hij in een boodschappen tas mee. vergaderd werd over de bekende brief van K.V.P., A.R. en C.H.U. aan de provinciale en gemeentelijke partij- organen over de verkiezingssamenwer- „Wanneer de samenwerking in een richting gaat, die door ons onaanvaard baar is genoemd, dan zullen velen de verantwoordelijkheid voor deze ontwik keling niet kunnen blijven dragen", zo klinkt het dreigend in het dictaat, dat de A.R.-radicalen hun partijleiding (het centraal comité) willen opleggen. Met betrekking tot de genoemde brief, concluderen de A.R.-radicalen, dat samenwerking op lager niveau sterk ontraden moet worden om te voorko men „dat de vorm en mate van sa menwerking op nationaal niveau be paald wordt door wat op lager niveau tot stand kwam". De A.R.-radicalen hebben op hun vergadering ook nog eens nadrukkelijk de 225 miljoen gulden extra voor de defensie afgewezen.. Gevraagd naar zijn reactie' op het communiqué van de A.R.-radicalen ver klaarde dr. A. Veerman, voorzitter van de A.R., eigenlijk geen behoefte te gevoelen- aan uitgebreid commentaar. Het communiqué geeft naar zijn smaak geen nieuwe gezichtspunten. Het meest belangwekkend is het standpunt de A.R.-radicalen over de ontwikkeling van de partijverhoudingen, in het bij zonder over de Groep van 18. Hun uitgangspunt is, zo lijkt het althans, dat van de resolutie van 25 mei, ns lijk het gesprek van de 18 uitdiepen, behoud van eigen identiteit en openheid naar buiten. Daarnaast kijken zij voor uit naar 1971. Op het partijconvent is echter afgesproken, dat alleen het ge sprek voortgezet zou worden en dat niet vooruitgelopen zou worden op de verdere gang van zaken. Daarover moet een nieuw partij convent zich uit spreken. Het leek dr. Veerman onjuist dat men daaromtrent zich zou gaan vastleggen. Hij althans achtte zich daar toe niet bevoegd. Overigens achtte hij het communiqué in dit opzicht negatief en niet in de geest van de resolutie. De Spaanse politie gaf zaterdag geen toestemming voor 'n persconferentie van de carlisten in Madrid. Een politieman probeert vergeefs een fotograaf te beletten een foto te nemen van twee vooraanstaande carlisten. (Van c e correspondent) Vele slachtoffers dit weekeinde van het verkeer (Van e r verslaggevers) ENSCHEDE Vier mensen zijn om het leven gekomen en twee werden er zwaargewond bij een verkeersongeval, dat gisteravond omstreeks zeven uur op de weg Enschede-Haaksbergen heeft plaatsgevonden. Het ongeluk gebeurde, doordat een uit de richting Enschede komende auto van de weg raakte, tegen een betonnen paal botste en vervolgens dwars over de weg kwam te staan. Een auto, die uit de richting Haaksbergen kwam, reed de dwars op de weg staan de auto doormidden. De wrakstukken kwamen aan weerszijden van de weg te recht. Even daarop reden twee auto's in volle vaart door'de op de weg liggende wrakstukken. Het vreselijke ongeluk heeft het le- ;n gekost aan de 16-jarige dochter van de bestuurder van de auto, die uit de richting Haaksbergen kwam. Voorts aan drie inzittenden van de auto, die van de was geraakt. Op slag werden ge dood de 28 jaar oude vrouw van de be stuurder en zijn 2 jaar oude zoontje. Zwaargewond werden de man en zijn 1 jaar oude dochtertje naar het ziekenhuis overgebracht. Daar is het meisje van morgen overleden. De bestuurder van een van de auto's, die door de wrakstukken waren gereden, is nog wel gestopt, maar kon de aanblik niet verdragen en is doorgereden naar Enschede, waar hij de politie waar schuwde. Trieste lijst Het verkeer blijft in het weekeinde el ke keer zijn droeve tol opeisen. Zater dagavond werd in Berlcel-Enschot een 19 jaar oude jongen gedood toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Bij Wij- chen reed gistermorgen een 23-jarige chauffeur uit Mill tegen een tegemoetko mende auto. Hij werd vrijwel op slag gedood. Een oude man werd in IJssel- stein door een auto geschept en gedood. Twee auto's en een busje kwamen in bot sing bij Limbricht waarbij een 21-jarige man en een drie jaar oud jongetje den gedood. Een auto, die bezig aan een inhaalmanoeuvre, reed in Jut- phaas een 66-jarige man aan, die op de linkerweghelft wandelde. De man werd in de Hollandse IJssel geslingerd en vrij wel op slag gedood. In het ziekenhuis te Berg en Bosch overleed een 70-jarige BRUSSEL Stijgende onzekerheid uitmondend in weglopen van misschien zelfs de beste wetenschapsmensen, zal volgens deskundigen Euratom in de ko mende zes maanden kenmerken. Dit als gevolg van het feit, dat de Europese ministerraad er in de nacht van vrij dag op zaterdag niet in geslaagd is de finitieve oplossing voor de crisis in Eura tom te vinden. Reagerend op de opmer king dat wellicht een groot aantal we tenschappelijke werkers een veilig heen komen zullen zoeken, zei een hoge Ne derlandse functionaris: „Het is te hopen, het zal ons in het tweede half jaar 1969 een hoop narigheid besparen". Er is niermand, die gelooft, dat de Europese atoomgemeenschap, die za terdagochtend nog een half jaar te le ven kreeg ,daarmee ook een definitieve overleveringskans werd geboden. Het schijncompromis, dat de minister diep in de nacht bereikte, wordt algemeen ge zien als 'n uitstel van executie. En wel om de eenvoudige reden, dat Frankrijk Euratom niet meer wenst. Het is slechts aan het stug volhouden van het een heidsfront van de vijf te danken, dat men niet reeds nu tot de begrafenis van deze Europese samenwerking be hoeft over te gaan. „We hebben", zo zei minister De Block' „het leven van Eura tom gerekt omdat we niet voor Frank rijk wilden capituleren". De Belgische minister Lefèvre voorspelde de dood van Euratom „tenzij er een wonder ge beurt door een soepeler houding van Frankrijk, maar daaraan gelooft nie- (Van onze >rrespondent) HENGELO De onderhandelingen t sen de organisaties van werkgevers werknemers over de nieuwe c.a.o. v de textiel- en confectie-industrie verke ren in een impasse. Na twee weken loven en bicden hangt het van de werk geversorganisaties af. of er voor 1 ja nuari een nieuwe c.a.o. komt. Op die da turn loopt de oude af. Morgenavond zullen de werkgeversor ganisaties nog vergaderen over de eiset van de vakbonden. Deze hebben nu hur laatste kaart uitgespeeld. Dit werd za terdag bekend gemaakt door de voor zitter van de A.B.T.K., de Eendracht (N.V.V.), de heer Th. de Jong uit Am sterdam. De tijd dringt en de werkge vers moeten nu beslissen of ze al dan niet ingaan op onze eisen, aldus de heer De Jong, die vertelde dat de onderhan delingen moeilijk zijn geworden, omdat werkgevers onzeker zijn over de toekomst van textiel en confectie in Nederland. De vakbondsbestuurder liet zich echter hier optimistisch over uit. Betreffende het punt loonsverhoging liggen de standpunten nog ver uit el kaar. Hete hangijzers in het overleg zijn ook de arbeidstijdverkorting en de gelijkheid om in de toekomst af te kun nen wijken van de nieuwe c.a.o. Men is het wel eens geworden over een aan tal secundaire eisen van de vakbonden. die bij het oversteken door een auto was gegrepen en zwaar gewond. ïen botsing met een vrachtauto reed in Valthermond een 23-jarige man tegen 'n boom en overleed aan de gevol gen. In Gorssel werd een 15 jaar oude jongen op een bromfiets door een motor rijder aangereden en gedood. De jongen plotseling vanuit een uitrit van zijn woning de weg opgereden. Vlak bij de ouderlijke woning in Sellingen werd een 19-jarige jongeman door een auto ge schept en gedood. Bij Hengelo slipte za terdag een auto en vloog tegen een boom. De 19-jarige bestuurster, 'een verpleeg ster uit Tilburg, kwam daarbij om het leven. Een 19 jaar oude fabrieksarbei der uit Weert werd toen hij op de weg liep door een auto geschept en gedood. Een 76-jarige Zeistenaar reed met zijn fiets tegen een Duitse vrachtauto en •d gedood. Een 24-jarige smid uit Düsseldorf reed zondag in Rotterdam met zijn auto in volle vaart op de geslo ten afsluitbomen van de Botlekbrug. Hij overleed in het ziekenhuis. Een 19 jaar oude man uit Grave verleende op de bromfiets geen voorrang en werd door een auto gegrepen en gedood. Noodlot tig werd voor een 19-jarige motorrijder uit Beltrum een botsing tegen een boom. Hij over-leed op slag. GELD VOOR VORMING EIGEN KADER UTRECHT (KVP) De bisschoppen 'an Nederland hebben de katholieken gevraagd de advenlsactie voor Latijns- Amerika te steunen. Hun oproep werd alle kerken voorgelezen. Oprechte bekommernis om de maat schappelijke problematiek in de wereld, heel speciaal in Latijns-Amerika, heeft ons ertoe bewogen ons op deze ier tot u te richten. Latijns-Ameri ka verkeert in een acute noodsituatie op sociaal en maatschappelijk gebied. De economische vooruitgang gaat veel te langzaam; de sociale verschillen worden steeds groter. De Kerk van Latijns-Ame rika is zich de laatste tijd steeds meer bewust geworden van de feitelijke on rechtvaardigheid, die deze situatie in- Na de moedige uitspraken van de on langs gehouden Latijns-Amerikaanse bis schoppenconferentie is er geen reden meer om de Kerk daar nog langer te vereenzelvigen met de gevestigde belan gengroepen. Integendeel, zijis er zich opnieuw ernstig van bewust geworden, dat de oorspronkelijke taak van de Kerk gelegen is in dienstbaarheid aan het geestelijk en tijdelijk welzijn der volke ren, en zij legt zich erop toe, die taak weer zo goed mogelijk te vervullen. De Latijns-Amerikaanse bisschoppen hebben er vooral hun bezorgdheid over uitgesproken, dat de overgrote meerder heid van, de bevolking geen deel neemt aan het proces van de besluitvorming op heel het maatschappelijk terrein. Basken sluiten zich in kerk op SAN SEBASTIAN (AFP) Rond 400 Basken, onder wie priester en vrou hebben zich zaterdag opgesloten in kathedraal te San Sebastian na de plech tige inhuldiging van de nieuwe bisschop mgr. Jacinto Argaya. De politie heeft de kathedraal omsingeld. Men zou tot de bezetting van de kerk besloten hebben om te protesteren te gen de verlenging met drie maanden var de uitzonderingstoestand in de provin cie Quipuzcoa en de „slechte behande ling" van bepaalde gevangenen. Intussen heeft de Spaanse politie, dr het bergachtige gebied van Quipuzcoa drie opslagplaatsen met wapens, explo sieven en progandamateriaal van de Baskische verzetsbeweging ETA ontdekt. Er zijn verscheidene personen aangehou den die deel zouden uitmaken van actiegroep van deze organisatie. zelf, die in staat zijn leiding te geven het bewustwordingsproces. Van deze nieuwe leiders en van hun vorming zal het afhangen of de christelijke waarden een boodschap hebben voor een toe komstige maatschappij van Latijns-Ame- Daarom willen wij de speciale aan dacht vragen van katholiek Nederland voor de adventsactie voor Latijns-Ame rika, die haar steun verleent aan activi teiten van allerlei aard, die in Latijns- Amerika worden ondernomen op het ge bied van de kadervorming in christelijk- sociale geest. Uw bijdrage aan deze actie is een daad van de christelijke so lidariteit met de Kerk der armen in dit grote verscheurde continent. VOORZITTER N.O.B.: Ontwikkeling goederenvervoer belemmerd UTRECHT (ANP) Er moet de grootst mogelijke spoed worden betracht bij de verwezelijking van een nie»iw distributiesysteem, waardoor 't bestaan de tekort van vergunningen zoveel mo gelijk wordt opgeheven. Verder blijft onverminderd de noodzaak bestaan. Het aantal vergunningen te v Deze conclusie trok zaterdag in Utrecht de voorzitter van de NOB-wegtransport, E. van Donkelaar, tijdens de 41ste vergadering van afgevaardigden van zijn organisatie, daai'op besprak hij de ontwik kelingen van het wegvoer in dit jaar en de daaruit voortvloeiende vooruitzich ten voor het komende jaar naar aanlei ding van de op 1 api'il jl. met West-Duits- land van kracht geworden contingente ringsregeling. Tevoren had hij erop ge wezen dat de Stichting Ned. Intern. Wegtransport Organisatie elke dag afwij zend beschikt op honderden aanvragen om kortlopende vergunningen voor West- Duitsland. Hoewel over 1968 nog niet in voldoende mate vervoerscijfers ter be schikking staan, is bekend, dat de totale Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland de eerste negen maanden van dit jaar een groei vertoonde met 20 terwijl de goederenstroom in omgekeerde rich ting met 14 procent toenam. Spre kende over de op 1 januari door West- Duitsland in te voeren Beforderung- steuer, die het Nederlandse wegvervoer jaarlijks in totaal zeker meer dan veer tig miljoen gulden zal kosten, was de voorzitter van oordeel, dat er met ju ridische wapenen beslist iets te onder nemen valt tegen deze en andere Duitse belastingmaatregelen Ook nog bracht de heer Vau Donkelaar de dreigende West duitse rijverboden tijdens allerlei feest- dagen, in de vakantieperioden en tijdens de weekeinden ter sprake. „Als dat ge beurt, bereikt minister Leber precies wat hij wil. Zonder dat de Duitse spoorwe gen zich er ook maar in het minst voor hebben ingespannen valt hun dan een omvangrijk stuk vervoer in de schoot". -■**« (Van onze correspondent) DEN HELDER.Groter dan normaal bü thuiskomst van een bodem was zaterdagmiddag de belangstelling aan het Nieuwe Diep te Den Helder toen II.M. onderzeeboten de Walrus en Tonijn in de haven terugkeerden van een zeven weken duren de oefenreis in de Ierse wateren. Aangetreden in paradcer- rol aan boord van de ranke dekken werden de marine mannen door familieleden, vrienden en bekenden verwelkomd. Niet lang daarna hebben wy met de commandant van de Walrus, luitenant ter zee B. A. Simons en de commandant van de onderzeedienst kapitein ter zee H. Starink een gesprek over de goede afloop van het angstig avontuur van de ver meende vermissing in de Ierse wateren. Een dag later, zo vertelt commandant Simons, is de boot de haven van Londonderry binnengelopen om van de emoties te bekomen. Want toen duidelijk werd voor welke opschudding men ongewild had gezorgd, (de heer Simons kreeg het verhaal over de vermissing in geuren en kleuren van zijn collega van Opvarenden van de onderzeeboot Walrus verlaten in Den Helder het schip. Op de inzet: de commandant van het schip, dat enige uren vermist werd, luitenant-ter-zee B. A. Siemons. de Tonijn te horen) moesten die worden afgereageerd. Uit het verhaal van de onderzeebootcommandant bleek, dat sergeant telegrafist K. Dekkinga van de Walrus en zijn collega aan boord van H.M. Ambush vorige week maandagmorgen om tien minuten over acht ieder 'n bericht hadden uitgezonden, waarin de aanwezigheid van de Nederlandse en Engelse onderzeeër werden vermeld. Het toeval dat beide telegrafisten gelijktijdig op de voorgeschreven werkwijze en derhalve op het afgespro ken tijdstip lieten weten, dat hun boten nog steeds in de vaart waren, is mede door atmosferische storingen als gevolg van regen er oorzaak van geweest, dat de Walrus enkele uren vermist werd. Beide schepen, die toevallig onder dezelfde datum en tijdgroep het betreffende telegram hadden verzon den, kregen daarop van het radiostation bevestiging van ont vangst. Deze was evenwel bestemd voor de Engelse onderzee boot. De commandant van de Walrus, luitenant ter zee Simons verkeerde daarom in de veronderstelling, dat contact met de wal had plaatsgevonden terwijl in feite de radiostations de boot niet hadden gehoord. Overigens is de Ierse P.T.T. er rijk van geworden. De Walrusmannen begrepen best dat hun familieleden in Nederland gealarmeerd door een voorbarige N.C.R.V.-radio-uitzending en later via de televisie, ongerust zouden zijn. Daarom telefoneerden zij met Nederland om le vertellen dat zij zich in blakende welstand bevonden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5