LANCIA M JÉ jé WAAROM BETALEN? HET KAN IN VOOR f 55,- Nieuwe kerk in De Kwakel door Bisschop van Haarlem ingewijd CALEX AUTOBEDRIJF Dan maar de lift in Commissie B.A.A. V.O. officieel geïnstalleerd Schoolvorderingentest voor zesde klassers basisonderwijs PRISMA7 Puzzelwinnaars BIOSCOPEN fif&lHecJke MARKTEN I WFl 4x lx MAANDAG 23 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onder zeer grote belangstelling is zaterdagavond om 7 uur de nieuwe en reeds onlangs gereedgekomen en in gebruik genomen kerk van Sint Jan Geboorte, plechtig door de Bisschop van Haarlem, Mgr. Th. Zwartkruis ingezegend. Zeer vele genodigden, zowel wereldlijke als geestelijke, hadden aan de uitnodiging van bouwpastoor Heemskerk gehoor gegeven. Zo zagen wij o.m. oud-pastoor en tevens oprichter van het bouwfonds de zeereerw. heer J. R. F. Versteeg alsmede ver schillende pastoors uit omliggende parochies en vele kapelaans die in de loop der jaren in de Kwakel gestaan hebben. Voorts de burgemees ter van Uithoorn, de heer H. B. P. A. Letschert alsmede de drie wethou ders van de gemeente Uithoorn, de heren Jongmans, Lanser en Nachte gaal, en verschillende ambtenaren van het gemeentehuis en de politie. De Ned. Hervormde Kerk was vertegenwoordigd door verschillende predikanten. Tydens het intredelied betrad de bis schop met zijn assistenten de kerk. Hierna was het de voorzitter van de parochieraad de heer W. J. Voorn die zich met de volgende woorden tot de bisschop richtte: „Monseigneur, tien ja ren lang heeft de parochie van Sint-Jan naar deze dag uitgezien. Met grote of fervaardigheid hebben we de financië le basis voor dit bouwwerk gelegd. Maar zonder de hulp van het fonds voor de kerkenbouw in ons bisdom zou den wij hier vandaag niet bijeen zijn geweest. Als parochiegemeenschap wil len wij garant staan voor de regel matige aflossing van de 500.000, welke het bisdom ons heeft geleend. Wij vragen u vertrouwen te hebben in de oprechtheid van onze belofte. Als teken hiervan verzoeken wij u eerbie dig de sleutel van deze nieuwe kerk in handen te geven van het kerkbestuur, dat de taak heeft om de eigendommen van de gemeenschap te beheren en te verzorgen, zoals een goed huisheer be taamt". Hierna werd de sleutel door de bisschop aan de penningmeester van liet kerkbestuur, de heer Th. W. Omt- zlgt overhandigd. Antwoord van de bisschop De bisschop sprak hierna als volgt: .„Overtuigd van uw offerbereidheid hebben wij u de ruime hulp van het fonds voor de kerkenbouw gegeven. Bouwen is een uiting van vertrouwen. Omdat u zelf vertrouwen heeft in de toekomst van de Kwakel, durfde u de ze grootse onderneming aan. Wij geven u met een gerust hart do sleutel vein dit huis voor God en de gemeenschap in handen. Ervan overtuigd, dat u noch uw kinderen ons vertrouwen zult be schamen. Hierna leidde pastoor Heems kerk de wijdingsdienst in van gebed, zegening en altaar-zalving. De voorganger van de Ned. Her vormde kerk, dominee Holl, las hierna Petrus 11: 4-9 voor. Hierna volgde de preek door de bisschop, waarin hij nog maals aan allen dank bracht met de tot standkoming van deze nieuwe kerk te maken hebben gehad Architect De Groot werd met een speciaal woord ge- eerd. De bisschop opent en sluit vervol gens de voorbeden. Hierna werd er een collecte gehouden door twee afgevaar digden uit Nigeria die momenteel in Nederland worden opgeleid voor sociaal verzorgster. De opbrengst voor protes tantse en katholieke instellingen aldaar De kerk gezien kerk in De Kwakel gezien werd even later door de bisschop aan beide dames overhandigd. Na de uitzendnig en zegen volgde het slotlied (Abide with me. Blijf my naby). Gelukkig en tevreden ging men na afloop naar huis. Waar men jaren voor gespaard, geofferd en gewerkt heeft is bereikt, een aanwinst voor ge heel de Kwakel maar wel voor het ka tholieke deel in het bijzonder. De geno digden trokken zich voor een informele bijeenkomst in hotel Leenders terug. Tydens deze bijeenkomst deelde bur gemeester Letschert nog mede, dat de beplanting rondom het kerkgebouw door de gemeente Uithoorn gratis wordt aangeboden. Het hoeft geen betoog dat deze mooie schenking door de aanwe zigen met een hartelijk applaus werd begroet. Advertentie DEALER VOOR LEIDEN E.O. Kort Galgewater 14-16 - Leiden - Telefoon 01710-33355 Geopend iedere dag van 9-22 u. Beide Kerstdagen van 9-19 u. Een tiental jongetjes, die zater dagmiddag in de flat aan het Sta tionsplein te Leiden aan het spe len waren, hadden nog al last van een grote herdershond, die hen aldoor achterna liep. Een van de knaapjes had een inventief idee en sloot de hond op in de lift en stuurde die naar de bovenste eta ge. Een dierenliefhebber, die daar achter kwam, vond dat maar niets en waarschuwde de politie. Die bevrijdde het dier en bracht het terug naar zyn baas. Toestand kritiek Friese schipper aangereden in Alphen a/d Rijn Op de Alphense Steekterweg is zater dagavond om 17.50 uur een 50-jarige schipper uit Stadskanaal, de heer F. Noorder, aangereden door een personen auto. De Fries, die plotseling de weg overstak, werd niet tijdig opgemerkt door een Rijnsburgse automobilist die de voetganger aanreed. De schipper liep vrij ernstige verwondingen op moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Zijn toestand zou nog kritiek zijn. Geen toelatingsexamen meer in regio Leiden voor AVO en VWO B. en w. van Leiden en de besturen van scholen voor algemeen voortgezet en voor voorbereidend wetenschappelijk onderwys (AVO en VWO) hebben in principe besloten in 1969 voor bedoelde scholen geen toelatingsexamen meer te laten afnemen. Daarvoor in de plaats wil men een schoolvorderingentest voor leerlingen van zesde klassen van het ADVERTENTIE PRISMA^ Sn good 2) sierlyk model met opengewerkte band va. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en ematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- basisonderwijs (lagere scholen), waar mee men examen-euvelen kan vermyden en een voor alle scholen en alle kinde ren gelijkwaardig toetsingssysteem in- Het initiatief voor deze nieuwe vorm van toelating is uitgegaan van de Gon- tactcorrynissie lager onderwijs/algemeen voortgezet onderwijs, die opnieuw ge formeerd is tijdens een dit najaar ge houden bijeenkomst van een groot aan tal schoolleiders van het basisonderwijs, het AVO en het VWO. Algemeen bleek men bijzonder enthousiast vóór deze ver nieuwing te zyn. Voorzitter van de nieuwe commissie, die de naam Commissie BAAVO kreeg en die vanmiddag in de aula van de Louise de Coligny-scholengemeenschap is geïnstalleerd, is dr. J. P. Naeff, rector van het Rynlands Lyceum te Oegstgeest. Leden zijn: dr. J. W. Blom, rector Rem- brandt-Scholengemeenschap Leiden; pa ter drs. A. P. Th. Overeem, rector Bo- naventuracollege Leiden; de heer D. J. Steenkamp, rector; dr. W. A. Visser 't Hooft-Scholengemeenschap Leiden; de heer J. L. C. de Wilde, conrector Louise de Coligny-Scholengemeenschap (afde ling MAVO) Leiden; de heer J. A. W. Floor, directeur r.-k. prot.-chr. MAVO Oranje-Nassauschool te Leiden; de heer N. Ober, hoofd openbare lagere „Lo- rentzschool" te Leiden; de heer M. H. Koning', hoofd openbare lagere „Terwee- school" te Oegstgeest; de heer D. J. Brouwer Pzn., hoofd prot.-chr. lagere „Johannes Calvijnschool" te Katwijk; de heer J. N. Berg, hoofd prot.-chr. lagere „Leidse-Houtschool" te Leiden; de heer J. Th. Blok, hoofd r.-k. lagere school „Sjaloom" te Zoeterwoude; de heer J. Th. Montanus, hoofd r.-k. lagere school „Paus Johannes xm" te Leiden; en de heer G. J. Prevo, hoofd bijzonder neu trale lagere school te Leiden. Als adviseurs, belast met het secre tariaat, maar zonder stemrecht, zijn aan de commissie toegevoegd mej. dr. A. M. M. Smit, gemeentelijk adviseur voor het voortgezet onderwys te Leiden, en de heer J. J. v. Riesen, gemeentelijk in specteur van het onderwijs te Leiden. Het adres van de commissie is Stations weg 32 te Leiden, tel. 01710-22146. Enkele werkgroepen in de commissie hebben in samenwerking met dr. P. v. d. Broek, hoofd van de afdeling schoolpsy- chologie van de Leidse universiteit, een eerste schoolvorderingentest samenge steld, die elders in het land op 300 PIERROT MATTH. BRINKS LEIDEN Haarlemmerstraat 126 Telefoon 21074 MATTH. BRINKS VOORSCHOTEN Schoolstraat 41 Telefoon 2677 Auto reed door na aanrijding te Nieuwveen Meisje gewond Zondagavond omstreeks elf uur is een meisje uit Nieuwveen door een auto, welke met grote snelheid door de dorps kom van Nieuwveen reed, aangereden. Met een linkerbeenbreuk werd zij naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd. Het meisje, dat in het gezelschap van een jongeman was, wilde ter hoogte van de snackbar van Van Amerongen de weg oversteken. Hierbij werd zij door de auto aangereden. De jongen bleef on gedeerd. De bestuurder van de auto reed met onverminderde snelheid door. De politie, die een onderzoek heeft inge steld, heeft van getuigen vernomen, dat het hier waarschynbjk gaat om 'n auto van het merk Opel Kapltën, vermoede lijk licht groen van kleur. schoolkinderen is geijkt. Deze is bedoeld voor die kinderen uit de zesde klassen van het basisonderwijs, voor wie de ouders toelating tot VWO of AVO wen sen. Wellicht zal het volgend cursusjaar de test worden uitgebreid tot alle zesde- klassèrtjes, dus. pok voor lager beroeps- noderwfjs e.d. Eerste test Na een in januari door middel van ad vertenties bekend te maken oproep na mens alle AVO- en VWO-scholen zal in februari deze schoolvorderingentest af genomen worden op alle deelnemende lagere scholen, ongeacht hun grondslag. Hierbij zal een objectief waarderings systeem worden gehanteerd. Omstreeks de maand mei zal een tweede test wor den afgenomen. De uitvoering van het testprogramma zal door dr. P. van den Broek worden begeleid. Vervolgens zullen VWO-, MAVO- en HAVO-scholen de testresultaten ontvan gen en op grond daarvan de aanbeve ling voor kinderen en ouders opmaken. In twijfelgevallen kan eventueel 'n aan vullend mondeling examen(tje) worden afgenomen. Onafhankelijk van de resultaten van beide tests zullen de schoolhoofden (die dan onbekend zyn met de uitslag) toch hun advies over plaatsing van hun leer lingen uitbrengen. Hierdoor krijgt men twee beoordelingen voor elke leerling ter vervanging van de tot nu toe gebrui kelijke examenresultaten. De laatste worden tegenwoordig niet meer als ob jectief beschouwd, vooral door allerlei neven-Invloeden die voor kinderen van 11 of 12 jaar gelden. Bij de komende „operatie" zy'n dit cursusjaar ongeveer 3.000 kinderen be trokken uit tal van gemeenten in de regio Leiden. Men schat de kosten die hieraan zijn verbonden op f 4 of f 5 per leerling, die door de gemeentebesturen zouden moeten worden betaald. Dr. J. P. Naeff, voorzitter van de i missie, hield na de installatie vanmiddag een referaat over doel en werk van de commissie. Na afloop van het officiële gedeelte werd een besloten vergadering gehouden met vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit de omgeving. De hiervoor uitgenodigde gemeenten zyn; AaSsmeer, Alkemade, Alphen a. d, Rijn, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Haarlemmermeer, Hazerswoude, Kat wijk, Koudekerk a. d. Ryn, Leiden, Lei derdorp, Leimuiden, Leidschendam, Lis- se, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwyk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rynsburg, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg (Z.H.), Voorburg, Voorhout, Voorschoten, War- mnod, Wassenaar, Woubrugge, Zeven hoven, Zoetermeer en Zoeterwoude. NIEUWKOOP NA SLIPPARTIJ TE WATER Een 25-jarige inwoonster uit Alphen aan den Rijn, mej. P. V., raakte zater dagavond in Nieuwkoop om half negen met haar auto te water toen zij na een tegenligger gepasseerd te hebben de macht over het stuur plotseling kwijt raakte, in een slip raakte en na tegen een boom gereden te zijn het water in dook. Met behulp van Voorschotenaren kon zij, niet zonder moeite, op „het droge" worden gebracht. Het bleek dat zy een gebroken been, bovenbeen, heup en arm had overgehouden aan het 'on geluk, alsmede een hersenschudding, waarvoor zyn overgebracht werd naai het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De auto werd om middernacht zaterdag op de wal gebracht. onze puzzel van za terdag 14 december zijn: 10.A. Wallaars-Bekker, Sophiastraat 29 te Leiden; ƒ2,50: J. P. Smit, Irenestraat 2 te Nieuwkoop. De cheques zullen zo snel mogeiyk in beide winnaars worden toegezon- SASSENHEIM 2 WAGENS TOTAL LOSS Zaterdagavond half tien gaf de be stuurder van een Ford-Taunus bij het Postviaduct geen voorrang aan een klei ne bestelwagen. By de botsing die volg de raakten beide wagens „total loss'. De Ford kwam in de, naast de weg ge legen sloot terecht, inzittende uit resp. Gouda en Waddinxveen, liepen een nat pak op. Van de inzittenden van de be stelwagen moest de bestuurder, een Sassenheimer, naar een Leids zieken huis overgebracht worden ter behan deling van waarschijnlijk een sleutel beenbreuk. Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zyn ïslaagd voor het doct.ex. Kunstgeschie denis, mej. H. Rempt (Wassenaar); doct. ex. Geschiedenis, de heren I. W. A. L. Cominade (Wassenaar) en A. J. Vroeij- enstijn (Zaandam); doct.ex. Klassieke taal- en letterkunde, de heer W. R. Koopmans (Rotterdam); doct.ex. Ned. Recht, de heren E. v. Leeuwen Boon kamp (Leiden) en R. J. Kerkhof (Maas sluis); doct.ex. klassieke taal- en letter kunde, de heer Th. E. H. Huygen (Lei den). Advertentie /ff Erkend dealer Stationsweg 22 Breestraat 126 Haarlemmerstraat 158 AMSTERDAM, 23 dec. Vee Aan- ier 76 runderen. Prijs f3.70-f5.10. Handel duur. Varkens. Aanvoer 16 st. Geen notering, geen handel. ROTTERDAM, 23 dec. - Vee - Aan- ter totaal 1077, slachtrunderen 804, varkens 273, slachtrunderen 4.90-5.35, 4.30-4.75, 3.80-4.10, 3.50-3.70, varkens 2.54-2.58, 2.51-2.54, 2.48-2.51; stieren 4.45-5.00, worstkoe4en 3.35-3.50, slacht - zeugen 1.90-2.05, zware varkens 2.10- 2.25, slachtrunderen: klein, redelijk, re delijk; varkens: klein, vlug, iets lager; enkele prima's boven notering. RIJNSBURG, 21 dec. Bloemen Chrysanten tros: Island 180-220, White Spider 250-400, Starstream 250-350, Fire brand 160-180, Gelaxy 160-190 alles per bos, Tulpen: Lustige Witwe 250-350, Preludium 250-330, Apeldoorn 220-330, Chrismas Marvel 250-290, Chrismas Gold 200-260, Levant 200-260, Tommy 250-320 alles p. bos, Hyacinten met bol: L'innosence 45-75, Anne Marie 20-55, Ostara 30-35 alles p. stuk, Anemonen '-90, Narcissen 90-150 p. bos, Anjers: Witte Sim 40-75, Rode Sim 20-56, Rose Sim 20-50, Cromly Sim 25-50, Dusty Sim 30-60, Arthur Sim 20-48, G.J. Sim 25-50, Selecta Sim 30-56, Keefer Sim 28-50, Espérance 34-57 alles per stuk, Rozen: Baccara 25-90, Carol 20-33, Gar- nette 20-31, Zorina 25-38 alles p. stuk, Freesia: Golden Yellow 100-175, White Swan 200-350, Stockholm 100-200 alles bos, div. Snybloemen: Anthurium 100-275, Gerbera 20-50, Irissen 20-64, Euphorbia 18-75 alles p. stuk. De films in de week van 12 tot 19 dec. zyn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Films in de week van 19 tot en met 24-12 Camera: The president analyst (14 jaar) Dageiyks: 2-3U, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Ik ga dood en kom terug (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: do. tot en met zat. Angelique en de koning (14 jaar); zo. tot en met di. Ontembare Angelique (18 jaar). Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Decadentie-1000 (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Stryd om San Sebastian (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur, Rex: De kunst om te verleiden (18 jr.) Dagelijks: 2.3U, 7.00 eD 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Camera: Analyse van een moord (23.30 uur, 18 jaar). Rex: Hoe steel ik een miljoen? (23.30 uur, 18 jaar). Korreltje ...PUNT... Zonder woorden ADVERTENTIE OUDE GENEVER in de handige kneepfles f 11,— per liter ZOETERWOUDE GLADHEID Dat de Zuidbuurtseweg zaterdag avond bijzonder glad was ondervonden enkele automobilisten aan den ïyve. De heer J. B. uit de Zonnegaarde schoof met zijn splinternieuwe auto van de weg en bleef in de struiken van de la ger gelegen berm hangen. De schade viel mee. Even later slipte een andere auto en belandde op de schoeiing langs de Zuidbuurtsevaart. CURSUS L.T.B. De e.v. LTB-cursus zal, in afwyking van het programma, gegeven worden op donderdag 9 januari a.s. wederom in het Don Boscohuis. NAAM: ADRES: wenst met ingang van 1 januari a.8. een jaarabonnement op De Leidse Courant voor slechts 55,— per jaar. Ik had tot heden een Weekabonnement q Maandabonnement q Kwartaalabonnement q Geen abonnement q N.B. Postabonnementen worden verhoogd met de extra portikosten. Deze bon uitknippen en voor 28 december a.s. zenden aan: DE LEIDSE COURANT, Abonnementenafdeling, Antwoordnr. 349, Leiden. Plakt U geen postzegel, die betalen wij voor U!

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3