Zeer grote belangstelling van Leiden Zuid-West Uitvaart van pastoor N. J. Commandeur mensen die van héél mooie dineen houden krijgen cadeaus uit de MTS nam afscheid van directeur W. F. Engels „NEEM EEN KERSTBOOM MEE VOOR HET VOLGEND JAAR MET HET OOG OP DE B.T.W." Vormgever van individueel vakonderwijs aan jongens ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Een zeer groot aantal parochianen, vrienden en bekenden - ook veel niet-katholieke Zuidwesters - vertegenwoordigers van andere kerken en vele anderen hebben hedenmorgen met de familieleden en de huis genoten het stoffelijk hulsel van de maandag jl. in Delft overleden emeritus-pastoor N. J. Commandeur ten grave gedragen op de R.K. begraafplaats „De Zijlpoort". De begrafenis geschiedde op verzoek van het kerkbestuur en met toestemming van de provinciaal van de paters Franciscanen in het priestergraf te Leiden. De absoute op de begraafplaats werd gedaan door pastoor S. Keulaerds ofm, oud kapelaan van de St.-Leonardusparochie, tegenwoordig pastoor in Delft en de laatste overste van de overledene. De begravenisplechtlgheden in Leiden begonnen gistermiddag met het plechtig inhalen van het stoffelijk overschot in de kerk, die pastoor Commandeur in Leiden Zuid-West bouwde. Pater Jan Renirie, opvolger en klasge noot van de overleden pastoor, geleidde met de paters Van Ewijk en Peters het stoffelijk overschot tot voor in de kerk. Na een schriftlezing sprak pater Renirie enige woorden ter herdenking. „We zullen afscheid van hem moeten nemen. Vanuit ons geloof moeten we elkaar in moeilijke dagen opbeuren, zoals Paulus geschreven heeft: blijft elkaar bemoedigen en stichten. Wij zijn chris tenen, al kan ons het leed overspoelen, zodat we plotseling voor kwade dagen komen te staan, wij moeten gelovigen zijn, zoals pastoor Commandeur geloofd heeft. Wij zijn erg blij, dat op dit getwijfeld moeilijke tijdstip en met zeer ongunstig weer, zoveel Zuidwesters naar de kerk gekomen zijn". In de kerk waren aanwezig de be jaarde moeder van de overleden pastoor familieleden en enige honderden bewo ners van de wijk Zuid-West. Na de kor te plechtige ontvangst van het stoffelijk overschot, kregen de parochianen de gelegenheid langs de baar te defileren. Zeer veel schoolkinderen maakten e eens deze gang, terwijl de torenklok klepte. De gesloten kist werd bedekt en omringd met talrijke bloemstukken en rouwkransen. CONCELEBRATIE Gisteravond werd voor de zielerust van pastoor Commandeur een Avondmis gelezen door pater Peters met assisten- Schoolconcert op Rembrandt" Na een welkomstwoord van de rector van de Rembrandt-Scholengemeenschap de heer dr. J. W. Blom, begon gisteren in het gymnastieklokaal van deze gchool een „klassieke muziekavond". In deze zaal, die geweldig leuk ver sierd was, kregen de in groten getale gekomen genodigden, leraren, ouders en leerlingen een gevarieerd programma Voorgeschoteld met werken van o.a. Mo zart, Diabelli, Genzmer, Bartok, Moes- sorgski, Bach en Pijper. Solisten uit de laagste tot en met de hoogste klassen, leraren, het schoolkoor en het schoolorkest deden hun uiterste best om de toehoorders te boeien. Ze zijn daar volkomen in geslaagd want ook al speelde de een wat mooier dan de ander en al liet men wel eens een nootje vallen, het deed geen afbreuk aan het niveau van deze avond. Het voornaamste van deze avond was echter dat men met zoveel plezier en enthousiasme speelde, hetgeen voor een groot gedeelte te danken was aan de muziekleraar, de heer Hubers, die deze zo succesvolle avond leidde en voorbe- KERKDIENSTEN in dekenaat Leiden ZATERDAGAVOND Par. H. Lodewijk 7.00 uur Herensingel 7.00 H. Petrus 7.00 Hartebrug 7.30 H. Leonardus 7.00 H. Antonlu8 7.00 Oegstgeest 7.30 Bonaventura-kapel 6.30 Meerburg 7.00 Haagse Schouw 7.00 Studenten 7.30 Laurentius (Voorschoten) 7.00 Moeder Gods (Voorsch.) 7.00 H. Willibrordus (Was.) 7.00 Goede Herder (Wass.) 5.00 H. Joseph (Wass.) 7.00 ZONDAG Parochie H. Lodewijk 8.30, 9.45, 11.00, 12.15 en 18.00 uur. Studentenparochie 11.45 uur. Parochie Herensingel 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 18.30 uur. Bijkerk Timorstraat 9.30 en 11.00 uur. Parochie H. Petrus 8.00, 9.15, 10.45, 12.00 en 18.00 uur. Parochie O. L. Vr. Onb. Ontv. (Harte brug) 7.30, 9.00, 10.15, 12.00 en 19.00 u. Parochie H. Leonardus 8.00, 9.00, 10.45, 12.15 en 19.00 uur. Parochie H. Antonius (Z.W.) 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 19.00 uur. Parochie Haagse Schouw 9.30, 11.30 en 18.30 uur. Parochie Oegstgeest 9.00, 10.30, 12.00, en 18.30 uur. Wijkkapel Bonaventura 8.00 en 10.00 u. Parochie Meerburg (Z'woude) 8.45, 10,30, 12.00 en 1S.00 uur. Parochie De Menswording (L'dorp) 9.00, 10.30 en 12.00 uur. Parochie H. Joseph (Wass.) 7.30, 8.45, 10.30, 12.15 en 19.00 uur. Parochie H. Willibrordus (Wass.) 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 17.00 uur. Parochie H. Laurentius (Voorsch.) 7.30 9.00, 10.30, 12.00 en 17.00 uur. Parochie Moeder Gods (Voorsch.) 8.00, 10.00, 11.30 en 18.00 uur. Parochie Goede Herder (Wass.) 8.30, 10.00 en 11.30 uur. SAMENZANG OP STADHUISPLEIN Op 24 december is er weer gelegen heid tot samenzingen op het Stadhuis- Om acht uur 's avonds, met begelei ding van de stadsbeiaardier. „KOMT DAN ALLEN TEZAMEN". tie van pastoor Keulaerds. Evenals 's middags was ook bij deze Eucharistie viering, die werd opgeluisterd met zang van het kinderkoor, de belangstelling groot. Hedenmorgen voorafgaande aan de beaarding celebreerden de paters Peters, Van Ewijk, pastoor Keulaerds met pater Jan Renirie, de leider van het pastorale team van de Antoniuskerk, een plechtige Eucharistieviering. Het gemengd koor verzorgde bij deze plechtigheid in een geheel met meelevenden gevulde kerk de verschillende gezangen. Pater H. van Ewijk hield tijdens de Eucharistieviering de predikatie - „geen lijkrede", omdat, zo zei pater Van Ewijk, dit helemaal niet in de geest van pastoor Commandeur zou zijn. „Dankbaarheid en droefheid vervult ons", aldus pater Van Ewijk. „Oprecht dankbaar mogen wij zijn, dat wij de mens Commandeur in ons leven mochten ontmoeten, dank baar mogen wij zijn om hetgeen hij in onze gemeenschap gepresteerd heeft. Pastoor Commandeur was er niet op gesteld, dat er alemaal mooie en goede dingen over hem gezegd zouden worden. Wat wel te zeggen is en gezegd mag worden is: hij was een man, een mens, een echt mens. En dat betekent dat hij goede en minder goede eigenschappen bezat, zoals ieder van ons. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind en pastoor ben je nu eenmaal een hoge boom. U en ik, wij kunnen van pastoor Commandeur natuurlijk menselijke fou ten aanwijzen, maar daarnaast kunnen we ook zeer veel goede eigenschappen en hoedanigheden plaatsen. Heeft niet ieder mens recht zich te laten zien zoals hij in werkelijkheid is, ook al is hij pas toor. Dan ben je eerlijk. Hoe men ook over onze pastoor mag denken, hij heeft voor ieder van ons veel, voor sommigen zelfs zeer veel betekent", aldus pater Van Ewijk. Na de concelebratie, waarbij ook tegenwoordigers aanwezig waren van de vele organisaties en verenigingen waar pastoor Commandeur in zijn ak- tieve priesterleven bemoeienis heeft ge had het stadsbestuur had zich laten vertegenwoordigen door burgemeester mr. G. C. van der Willigen verrichtte pater Renirie tenslotte in de kerk de absoute. Direct daarna volgde tenslotte de laatste tocht door Zuid-West naar de begraafplaats „De Zijlpoort". Examens Endegeest In het Psychiatrisch Ziekenhuis „En degeest" c.a. te Oegstgeest slaagden de volgende verplegenden voor het eerste overgangsexamen De zusters: J. M. M. v. Beek, P. L. Boer, A. M. v.d. Heuvel, A. C. v.d. Hof, A. Hogewoning, E. Louwerse, Y. M. v.d. VERZETTEN VAN MARKTEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de warenmarkten, welke zouden worden gehouden op woensdag 25 december 1968 en woensdag 1 januari 1969, zijn verzet naar respectievelijk dinsdag 24 decem ber en dinsdag 31 december 1968. Als marktplaats voor die dagen is aan gewezen de Hoogstraat, de Visbrug, de Nieuwe Rijn, de Koornbeurs en de Karnemelksbrug, zijnde gebruikelijke woensdagse marktopstelling. Het sluitingsuur voor beide markten is bepaald op 17.00 Advertentie Put, E. J. de la Rie, J. C. M. v. Steen bergen, S. M. de Wolff; en de broeders: F. C. A. M. Eikhout, M. A. J. M. van Griensven, F. van Houten, P. J. van Roo- den en J. C. M. Voesenek. Voor het tweede overgangsexamen: De zusters: P. J. v.d. Bout, H. S. Eb- bink, M. E. C. Endel, C. Th. de Heer, L. Kalkhoven, A. M. C. v. Rijswijk, en de broeders: J. R. Geersing, J. van Kam penhout, F. Poppen en A. A. Witzier. Voor het Staatsdiploma Ziekenverple ging B: de zusters: P. M. Alkemade, J. E. Bogaard, M. Bruyns, R. de Graaf, M. A. Hagen, G. E. Lamers, C. E. de Ligny, M. B. van Meizen, K. v.d. Wetering en A. Zwart-Schoneveld. LEIMUIDEN KERSTVIERING Te Leimuiden zullen, evenals vorige jaren, op de avond vóór Kerstmis weer Kerstliederen worden gezongen. Om 8 uur 's avonds op het plein voor Maarse en Kroon, waar de kerstboom prijkt. De zang zal worden begeleid door een aantal blazers van het Lan- geraarse fanfarekorps. Protestanten en katholieken, alle christenen worden uitgenodigd om te kon Hasselman Pander Botermarkt 21-22 Lelden ADVERTENTIE Ir. W. F. Engels heeft gistermiddag afscheid genomen van zijn school, het MSG aan de Dieperpoéllaan. De heer Engels, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt zal opgevolgd worden door de heer J. V. v. Waver en. In de school was het uiteraard een komen en gaan van gasten, waaronder ir. J. G. Gaillard was, de voorzitter van het schoolbestuur. Zijn speech was een aan eenschakeling van complimenten. Lofuitingen voor de wijze waarop de heer Engels de leiding gedurende 17 jaar in handen heeft gehad. In 1951 werd hij namelijk directeur van de dag school en in 1955 ook van de avond school: In die periode bleef zijn voor treffelijke leiding niet verscholen en het resultaat was zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De school bloeide in die zeventien jaren. Thans zijn er ongeveer 430 dagleerlingen, ter wijl in de avonduren de school door zo'n aantal van hen was 's morgens reeds 550 leerlingen wordt bezocht. Een groot in de gelegenheid gesteld van de direc teur afscheid te nemen. Het toneelgezelschap „Amsteltoneel" uit Amsterdam voerde een komische thriller op: „Een valstrik voor een man", waar na een stereo-installatie werd aange boden. Gistermiddag werd de heer En gels overigens ook niet vergeten. De heer Gaillard bood een borrelbar aan, de heer W. F. v: Weizen, die namens de leraren achter het spreekgestoelte plaats nam, een projector en de heer J. Loos (avond MTS) een projectiescherm. De heer G. J. Slot, oud-inspekteur van het middelbaar technisch onderwijs, haalde nog even herinneringen op aan de Indische tijd van de heer Engels, die lagen tussen 1930 en 1950, een periode waarin de heer Engels o.m. ook direc teur was van een MTS. Wat later op de middag verscheen tenslotte ook wet houder S. Sannes. Opening Oegstgeestse Openbare bibliotheek Voordat de burgemeester van Oegst geest gistermorgen het Rijnlands Ly ceum officieel opende, verrichtte hij de opening van de bjj de school behorende bibliotheek, die ook door nlet-lyceïsten gebruikt zal kunnen worden. De rector van het lyceum, dr. J. P. Naeff wijl bijzonder blij met de biblio theek, maar toch voorzag hij binnen kort moeilijkheden door de nieuwe bi bliotheek-wet, die op stapel staat. Burge meester Eysinga stelde, dat zijn ge meente in een bevoorrechte positie ver keert, maar dat niet niedereen zich dat realiseert. De burgemeester doelde daar mee ongetwijfeld op het feit, dat de be groting van Oegstgeest altijd sluit. „Bedroeg in begin "61 de gemeentelijke subsidie maar 1000,-, dit jaar liefst 27.000,-". Als cadeau van de gemeente schonk de burgemeester een stuk meubilair. Dc vertegenwoordiger van het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mr. L. B. van Ommen, juichte het „in" zijn toe van het thema van de permanente educatie. Mej. C. P. Visser, die sprak als vertegenwoordiger van de openbare bibliotheken in de provincie Zuid-Holland, noemde enkele cijfers. „Tot in 1961 met de bibliotheek begonnen werd waren er slechts 3000 banden. Een half jaar later, begin '62 dus, waren er reeds 500 leden; een aan tal,' dat nu uitgegroeid is tot 1500, die thans over meer dan 11.000 banden kun- neü beschikken. F. C. Mabesoone met pensioen „De belangrijkste factor bij het lesgeven moet het kind zelf zijn." Met dit idee in zijn achterhoofd heeft de heer F. C. Mabesoone Hy2 jaar de leiding van de Bedrijfs Technische School in handen gehad. Dat die leiding hem wel was toevertrouwd is een ding waarover alle sprekers het gistermiddag op de afscheidsplechtigheid eens waren. En er waren nogal wat sprekers. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd moest de heer Mabesoone zijn directeursfunctie neerleggen. Hij doet dat niet graag, want de school is altijd zijn troetelkind geweest. NEE HET IS niets. Ze zeggen dan wel morgenavond om je een beetje moed in te spreken, maar dan wordt het toch ook niets. En moet je zien: gaan ze daar nog staan uitladen ook. Of er al niet genoeg staan". Mistroostige gezichten in een bomenpark waar 15 kerstboomhandelaren een vrolijk kerstfeest dachten te verdienen. Gewoontegetrouw verschenen zij ook nu weer tien dagen voor Kerstmis op het Schuttersveld. Hoop vol, omdat vorig jaar weinigen profiteerden van de angst van collega's die de grote strop van 1966 nog vers in het geheugen hadden en derhalve niet kwamen op dagen. Dit jaar was het precies andersom. Een groot aanbod derhalve, maar de vraag, hó maar. Achtduizend bomen zijn aangevoerd, maar dat er evenzovele koop lustigen zullen komen is niet te verwachten. „We zitten hier ongunstig. Toen wij nog in het centrum zaten op de Boommarkt toen had u eens moeten zien. Toen wa ren er wel 15.000 bomen". ALS VOLGEND jaar het verkeer over het Schutters veld niet alleen in de richting van het station gaat maar bovendien ook in de tegenovergestelde richting en de bomenhandel niet meer mogelijk is, zal een terug keer naar de Apothekersdijk in de ogen van de verko pers een zaligheid zijn. Maai1 er zijn ook andere factoren die het sluimeren van de handel in de hand werken: „Ach, er zfln er die zetten gewoon ergens een auto op de hoek van een 3traat en gaan verkopen. Wat moeten wij er tegen doen? Het mag niet, maar er wordt niets aan gedaan". Als iemand van de Markt- en Havendienst zich tussen het dennengroen laat zien krijgt hij deze verwijten naar het hoofd geslingerd. Het wereldje van kerstboomver kopers komt even in opstand, maar begrijpt dat ook dat geen oplossing brengt. De handen worden weer in de zak gestoken. Een ongewoon gezicht. Mannen die gewend zijn snel zaken te doen verke nen nu de klanten een ongekende service. Een van de verkopers heeft zich als het ware verschanst achter een groene omheining en nodigt vanaf die plaats zijn ko pers uit om in zijn tuin te komen. Alle overredings kracht wordt dan aangewend en meestal wordt in het doolhof wel weer een boompje aan de man (vrouw) ge bracht. DE PRIJZEN zijn ten opzicht van andere jaren niet veel gestegen. Voor anderhalve meter kerstgezel ligheid betaald men vier vijf gulden. Toch zijn er klachten: „Van de week kwam er een naar me toe die vond het veel drie gulden. „Drie gul den"? zegt ze. Bij de man die vorig jaar hier stond kocht ik een boom voor 2,50. Nou mevrouw, zei ik die man was ik". Het mag dan wat duurder geworden zijn, bjj de prijs is alles inbegrepen. Ook adviezen: „Neem er een mee voor volgend jaar met het oog op de BTW". Het mag allemaal wat stroef gaan, er zit toch ken nelijk meer brood in dan bij de verkoop van bloemen, waarmee sommigen de andere maanden aan de kost komen. BTS school met landelijke vermaardheid Voor hij zich in Lelden vestigde was de heer Mabesoone leraar wiskunde aan een school in Alkmaar. De bijzonder ma nier waarop hij zijn leerlingen lesgaf trok zelfs de aandacht van de minister van onderwijs. Hij zag namelijk dat de kinderen die veel moeite hadden met de leerstof een veel individueler onderwijs nodig hadden. Hij gaf hen dat Hij zag ook dat er heel wat jongens van de lagere school komen die niet geschik zijn voor een lagere technische school, n die nog minder geschikt zijn voor b.l.o.-school. „Zulke kinderen krijgen een minder waardigheidscomplex omdat ze voor geen enkele school deugen. Als ze geen goede opleiding krijgen vallen ze tussen het schip en de wal. Ze moeten tenslotte ook een vak leren". Vier man gepakt Diefstallen uit Stokvis-magazijn De politie te Alphen aan den Rijn heeft in samenwerking met de be drijfsrecherche van de n.v. R. S. Stok vis vier mannen gearresteerd van wie wordt aangenomen, dat zij zich in de loop van het laatste halfjaar in de expeditiemagazijnen van Stokvis dief stallen hebben gepleegd tot bedragen, die in de duizenden guldens lopen. Ge stolen werden krulsets, geysers, radio's, kookplaten e.d. Hangende het onderzoek kon de po litie ons geen bijzonderheden verstrek ken, wel gaf zij ons haar verwachting prijs, dat nog meer arrestaties aan staande zijn. In deze geest ontstond het Individueel Technisch Onderwijs. Geen onderwijs voor minder begaafden, maar voor an ders begaafden. In 1957 werd de heer Mabesoone het hoofd van de school die er nog niet icas. In een bouwvallig gebouw aan een wankel tafeltje schreef hij samen met xrrouio de eerste leerlingen in. Hij kon boeken en materiaal gaan bestellen voor deze I.O.T.-school. Toen do school er eenmaal was kwamen er steeds meer ouders die met hun kind geen raad meer wisten bij de kerstverse directeur. „Op deze school leerden de jongens een vak met hun hoofd, hart en handen Dat de resultaten goed zijn blijkt wel uit het feit, dat 60 a 65 pre. van de leerlingen een voortgezette opleiding kunnen gaan volgen. Modelschool De Leidse Bedrijfs Technische School is een modelschool van het I.T.O. onder wijs in Nederland. Er zijn op het ogen blik 325 dagleerlingen en 150 part-time cursisten ingeschreven. De school is ver deeld over drie oude gebouwen, maar hierin komt spoedig verandering. In de foyer van de stadsgehoorzaal waar de plechtigheid plaats had was een maquette te zien van een splinternieuw schoolgebouw, dat binnen afzienbare tijd werkelijkheid zal zfjn. Portretten nog wel meer te zien ln de foyer. Elke afdeling van de school had op zijn eigen manier een por tret van de vertrekkende directeur. We zagen kunstwerken van oude bromfiet sen, tegels, timmerwerk en buizen. De moeilijke taak om de heer Mabesoone op te volgen heeft de heer J. G. Fok- kema op zich genomen. H(J is al vanaf 1957, het jaar van de oprichting, aan de school verbonden. Wethouder S. San- nes installeerde de heer Fokkema gister middag na het afscheid van de heer Mabesoone. De ex-directeur is beslist niet van plan om nu uit te gaan rusten. Hij blijft adviezen geven aan de school en krijgt nu eindelijk eens de tijd om zich te wij den aan het landelijke I.T.O. Verder heeft uitgeverij Wolters beslag op hem gelegd voor enkele uitgaven. Ondanks al deze drukte hoopte de heer Mabesoone toch nog tijd te vindbn om wat meer aandacht aan zijn hobby's, schilderen, tekenen en reizen te kunnen schenken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3