TOT 2003 BETAALT INDONESIË N TERMIJNEN 600 MILJOEN TERUG Gaat u op visite? Geschenkidee neem iets sQSfe? mee Franse poliopatiënte beleeft mooiste dag van haar leven Franciscaan moet werken voorde kost Luns prijst realistische kijk van Kamer Akkoord regeling schade HUWELIJK IN ROLSTOEL Schip tijdens mist vast gelopen Computerbrein gaat denken voor fiscus Band gezin-dokter werkt gezond EXPERIMENT VAN HUISARTSEN WERPT GOEDE RESULTATEN AF 00 RIJDAG 20 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is steren zonder enthousiasme akkoord igaan met de financiële overeenkomst ssen Nederland en Indonesië, waarbij idonesië in termijnen tot het jaar 2003 Nederland 600 miljoen gulden uit- ;ert. Daarmee zullen voor een zeer klein ge- :elte de schadeclaims kunnen worden ihonoreerd van de Nederlandse staat, edrijven en particulieren, die bij de nderhandelingen totaal 4434 miljoen ulden aan claims op tafel hadden ge- De Tweede Kamer gjng gisteren >k akkoord met een wetsontwerp dat verdeling van de 600 miljoen (met mte 685 miljoen) regelt. De CPN stern- tegen. De PSP was alleen tegen de oedkeuringsovereenkomst, niet tegen verdelingsregeling. De regering heeft in overleg met de 'weede Kamer vorige week nog een wij- liging ten gunste van de particulieren bedrijven in de verdeling tot stand ebracht, waardoor het staatsaandeel net 85 miljoen vermindert en nu op irca 10,5 procent uitkomt. Dit ge- chiedde door verhoging van het uitke- ingspercentage voor de natuurlijke per- an 15 naar 50 procent voor claims >f gedeelten daarvan tot 250.000 gulden, ilsmede door verhoging van 15 tot 25 irocent voor de resterende gedeelten, foor de rechtspersonen is het uitkerings- lercentage verhoogd van 15 tot 25 pro cent op hun claims of gedeelten daarvan it 250.000 gulden. Om het voor natuurlijke personen mogelijk te maken hun rechten op uit keringen te gelde te maken zal de be taling daarvan direct of indirect door de taat worden gegarandeerd. Betalingen i natuurlijke personen krijgen voor- (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Donder dagavond om kwart voor acht is de Duitse kustvaarder „Horn" vlakbij de Berghaven in Hoek van Holland aan de grond gelopen. De „Horn" 277 bruto register-ton kwam vanuit Rotterdam met bestemming Hamburg. Nabij Hoek van Holland kwam plot seling een zware mistbank opzetten. Het was potdicht, zo vertelde men bij Dirkzwager op de rapportagepost. De kustvaarder kwam over de ebstroom met vrij grote snelheid aanvaren en door de plotselinge mist is men mis leid. Faas van Dam, de rapporteur van Dirkzwager zegt: „Ik stond klaar om benen te maken, toen ik plotseling dat schip op onze post zag afkomen. In flits kon ik de naam „Hom" le en toen ging het schip vlak langs de post. Even later volgde een klap en wat geschreeuw en toen zat de kustvaarder muurvast op de keien van de glooiing van de Berghaven. De sleepboot Steenbank en de Rijkshaven dienst 5 voeren onmiddellijk ter assis tentie uit .Omdat men niet wist of het scheepje beschadigd was liet men het voorlopig op de plaats van de stranding. Het risico dat het scheepje in de Waterweg zou zinken wilde men het (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS In de protestant- binncn, want door een onge luk heeft hü het gebruik van zijn benen moeten missen. predikant gewag wat die garagehouder is op Cor- Villeneuve St.- De stem niet de, toen zij antwoord moest leeftijd midden jaar en de bruidegom Louis, vaarde als haar wettige echt- eindevamen gymnasium 8 jaar ouder. Josyane werd genoot en trouw zal blijven studeerde daarna aan de haar ouders voor haar had- sica, zag haar beeld op het den gedaan in moeilijke scherm en schreef haar en- ogenblikken. Op 11-jarige thousiast een eerste brief. Bij i een vakan- die eerste bleef het niet. werd Josyane invalide. Op Louis kwam naar Parijs. Na •jarige leeftijd deed zij lang te hebben nagedacht vroeg hij Josyane ten huwe lijk. staande n gedragen, rolstoel n poliopatiënte de kerk binnen- zfl op niet alleen hem zal blij- «ld* faculteit. Iedere dag Na afloop ambulance haar plechtigheid de kerkelijke „t. kinderen, die uit het huwe- het altaar reed. lijk zouden kunnen voortko- atiënte en kan men- Louis legde bescher- door" verlamde benen niet mend do hand op haar sehou- van het ziekenhuis universiteit. Zij bereidt zich op haar doctoraat, zijn sterke armen reed in onbekende rich ting weg de wittebroodsweken Koningin Juliana en koning Boude- wijn van België hebben gisteren het gemoderniseerde kanaal van Gent naar Terneuzen officieel in gebruik gesteld. Op de foto kijken beide staatshoofden naar een parade van schepen in de grote sluis van Terneuzen. rang boven die aan de staat. Het zelfde geldt voor de extra-uitkeringen aan rechtspersonen. De Tweede Kamer aanvaardde de voor gestelde regelingen, omdat anders de gehele overeenkomst met Indonesië zou komen te vervallen en er helemaal niets zou zijn om uit te keren. Men betreurde het dat bij de onderhandelingen geen beter resultaat bereikt kon worden, maar men had daar anderzijds ook wel begrip voor, gezien de financiële en eco nomische positie van Indonesië. Het was maar beter een streep onder de zaak te zetten, mede met het oog op de toekomst van de Nederlands-Indonesische betrek kingen. De heer Jongeling (GPV) zei de indruk te hebben, dat vooral het be drijfsleven pressie had uitgeoefend om de overeenkomst aan te gaan om weer zo snel mogelijk zaken met Indonesië te kunnen gaan doen. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) ontkende niet, dat het hier om een po litiek akkoord gaat. Hij prees de Kamer voor haar „realistische kijk op de situa tie". De bewindsman herinnerde eraan dat los van de overeenkomst de staat in de loop der jaren voor diverse doel einden reeds een miljard gulden had uit gekeerd aan gedupeerden door de ont wikkelingen in Indonesië. Ook minister Witteveen gaf toe, dat er in verhouding tot de claims een gering bedrag te ver delen is, dat echter niet vreemd afsteekt ten opzichte van de betalingscapaciteit van Indonesië. Mogelijk gevolg voor ambtearen in de toekomst APELDOORN (ANP) De directeur- generaal van de belastingen, de heer W. J. Bijsterveld, heeft donderdag in Apel doorn een nieuwe computer in gebruik gesteld. Deze computer is bestemd voor het berekenen van voorlopige en defini tieve aanslagen, inkomsten- en vermo gensbelasting en premieheffing, het Ver vaardigen -van aanslagbiljetten (jaarljjks ruim 7 miljoen) het coderen en het bij houden van de namen en adressen van ongeveer 3*/t miljoen belastingplichtigen. Deze nieuwe computer omvat een cen trale eenheid met een geheugen waarin 131.000 letters of cijfers kunnen worden opgeslagen. In deze centrale eenheid kunnen twee getallen van 8 cijfers wor den opgeteld in 67 miljoenste delen van een seconde. Er zijn 9 magneetbandsta tions elk met een capaciteit van ca. 70.000 belastingplichtigen. Intussen wordt al gewerkt aan het overbrengen van de administratie der motorrijtuigenbelasting op een nog gro tere en snellere computer. De ingebruiknemeing van deze nieu we computer is een gevolg van het feit dat het aantal belastingplichtigen op het gebied van de inkomsten en vermogens belastingen en de premieberekening in korte tijd enorm is toegenomen van 2.500.000 in 1961 tot 3.350.000 op dit mo ment. Bestudeerd wordt hoe de werk zaamheden verbonden aan de heffing van loon- en omzetbelasting in een ge automatiseerd systeem kunnen worden overgebracht. De studie is voorts ook gericht op de mogelijkheid de ontvang kantoren ten behoeve van de inlichtingen en het publiek aan te sluiten op de in het computersysteem opgeslagen infor matie. De inzet van computers van zeer grote capaciteit heeft geleid tot het on- DRONTEN (ANP) De experimente le opzet van de gezondheidszorg, zoals die bestaat in de polder Oostelijk Fle voland, kan ook op het oude land door gevoerd worden, mits de huisarts be reid is tot het prijsgeven van een deel van zijn individualisme. Tot deze conclusie komt dokter C. J. Six Dijkstra, directeur van de stichting gezondheidszorg Oostelijk Flevoland, in de zojuist onder auspiciën van de stich ting voor het bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders versche nen brochure over de gezondheidszorg in Oostelijk Flevoland, die een experi menteel karakter draagt en waarvan de onrendabele top wordt gesubsidiëerd door het ministrie van Sociale Zaken e In de brochure komt duidelijk tot uiting, dat alle facetten van de gezond heidszorg in de polder in elkaar grij pen. Enkele kenmerkende punten zijn: De huisartsen in Dronten houden ge lijktijdig hun spreekuur in hetzelfde ge bouw. Zij raadplegen elkaar regelmatig over bepaalde gevallen. Dit wordt zo wel door de artsen als door de patiën ten als een groot voordeel ervaren; De taak van de wijkverpleegster in de polder is veelomvattender, en belangrij ker dan de taak van de wijkverpleegster op het oude land. Zij neemt bepaalde taken van de arts over en is een belang rijk contactpersoon tussen de bevolking en de stichting gezondheidszorg; De huisarts is tevens schoolarts. Dit blijkt grote voordelen te hebben, omdat de arts de gezinsomstandigheden kent. Besprekingen met wijkverpleegsters en onderwijzend personeel ronden het schoolonderzoek af; Ook de zuigeling- en de kleuterzorg berust bij de eigen huisarts; Elke week, op een vast tijdstip, vindt een groeps-bespreking plaats tussen al le huisartsen, de wijkverpleegsters en de apotheker; elk gezin, dat zich in de polder ves tigt, krijgt bezoek van de wijkverpleeg ster, die een oriënterende bespreking houdt, waarna de arts het gezin bezoekt en de leden daarvan aan een medisch onderzoek, hét zg. kennismaltingsonder- zoek onderwerpt. der één beheer brengen van deze appa ratuur. Hiertoe werd per 1 december in gesteld het Bureau Computers Rijksbe lastingdienst Apeldoorn. Dit bureau werd belast met een van de taken waarmee tot dusver het hoofd van het Reken centrum Rijksbelastingdienst was belast. De heer Van Bijsterveld maakte naar aanleiding van de invoering van compu ters nog enkele opmerkingen over de gevolgen op het personeelsgebied. Voor een deel zijn deze personeelsgevolgen reeds voelbaar. De oprichting van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting heeft een niet onaanzienlijke verplaat sing naar Apeldoorn ten gevolge gehad. De automatisering heeft voorts de be hoefte doen ontstaan aan specifieke func tionarissen, zoals operateurs, program meurs en projectleiders. Belangrijk zijn nptuurlijk de personeelsgevolgen voort vloeiende uit de toekomstige ontwikke ling van de automatisering. Is inkrim ping van de personeelssterkte noodzake lijk of kan met een mindere uitbreiding van personeel kunnen volstaan? Dat zijn vragen die brede lagen van de be lastingambtenaren bezighouden en soms ook verontrusten. lopen. Dominee Wallet, die der cn moedigde haar heroemde bioloog b* huwelijk „„her eeu 5roo. de wangen liepen. gemoedigd door haar profes- tegemoet. Zijn garage op Cor sica gaat hij verkopen om ',ich definitief in Parijs te vestigen, i door niemand i Jean Rostand. Josyane Louis hebben elkaar via de trekking kan krijgen bij Re- f kwam ue wangen ucpcii. rolstoel In z'i" toespraak maakte de televisie leren kennen. Louis, nault. Meisje dat baby mee nam niet direct in 'n tehuis (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Utrechtse meisje (11), dat vorige week voor de tweede maal een baby in een kinderwagen mee nam, zal niet direct in een tehuis worden geplaatst. De kinderrechter in Utrecht heeft besloten een gezinsvoogdes aan te stellen. Samen met de invalide vader van het gezin, waarvan de moe der is overleden, zal zij trachten de fa milie een regelmatiger leven te geven. Officier van justitie, mr. F. G. Wusten- berg had geëist dat het meisje in een te huis zou worden geplaatst. De kinder rechter heeft echter het advies van de raad van kinderbescherming opgevolgd. De getroffen regeling sluit niet uit, dat wanneer de voogdes dat noodzakelijk acht het meisje toch (voor enige tijd) in een tehuis zal worden opgenomen. De vader heeft zich daar op voorhand uit drukkelijk tegen verzet. Mary Bell naar detentiecentrum LONDEN (AP) Mary Bell, het 11- jarige meisje uit New-Castle dat levens lang gekregen heeft omdat zij twee klei ne jongens gewurgd heeft, zal voor het ogenblik naar een detentiecentrum in Zuid-Londen gebracht worden. In een brief van de minister van Bin nenlandse Zaken, James Callaghan, wordt gezegd dat het centrum waar ge woonlijk mensen vastgehouden worden in afwachting van berechting „uitmun tende faciliteiten heeft voor het soort me disch onderzoek, observatie en beoorde ling die nodig zijn". Hij zei later een beslissing te zullen nemen over de behandeling en verzox-- ging op lange termijn. Er zullen schik kingen getroffen worden dat de oudet^ het kind kunnen bezoeken. Volgende week maandag gaat in het Amsterdamse Carré de musical „De van La Mancha" in première. Foto: Don Quichotte' (Guus Hermus) en knecht Sancho Panza (rechts, Lex Goudsmit) „te paard". ADVERTENTIE Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. Onderzoek naar armoede binnen de hele orde ROME (KNP) In zijn kerstgroet aan de 26.000 Franciscaanse minder broeders heeft de minister-generaal der orde, pater Koser, een onderzoek ge- last naar de wijze van beheer der bezit tingen van de orde en naar de manier, waarop de evangelische armoede wordt beleefd. De resultaten van het onder zoek zullen moeten worden voorgelegd aan de ordesraad, die in 1969 in Rome bij elkaar komt en dan speciaal de moedebeleving binnen de orde onder de loupe zal nemen. Minister generaal Koser trekt met dit onderzoek de eerste practische conclu sies uit de vernieuwing der orde-censti- tuties, waartoe het kapittel der Francis caanse minderbroeders besloten, heeft. Met de vernieuwing beoogt de Francis caanse orde een radicale terugkeer naai de de bedoelingen van stichter Francis- cus, maar dan geplaatst in deze tijd. De voornaamste punten der vernieuwing zijn de afschaffing van het klassever- schil binnen de orde tussen broeders paters, de armoede in moderne voi de democratisering en de vernieuwing der opleiding. Het onderzoek naar het beheer var de bezittingen, die „de orde in bruik leen heeft", moet nagaan of de wijze van beheer wel overeenkomstig de derne sociale eisen is en of de Francis canen daarmee niet tegen het algemeen belang handelen. Het onderzoek zal moe ten geschieden door deskundigen. Bo vendien moeten alle Franciscaanse ge meenschappen hun bevindingen daaro ver meedelen. Het tweede onderzoek naar de evangelische armoede heeft twee aspecten, namelijk de beleving naar binnen en naar buiten. Dit twee de aspect betreft namelijk de sociale activiteit.om de armen te bevrijden uit een onrechtvaardige en onwaardige si tuatie en hen te leiden naar een betel en menswaardiger bestaan. Een derde punt van het onderzoek be treft de vele nieuwe initiatieven der or de. Het is de bedoeling, dat nieuwt (ADVERTENTIE) (in fraaie geschenkverpakking) vormen van Franciscaanse samenle ving, zoals de arbeidsbroederschappen verslag uitbrengen en dat de ordesraad nagaat of deze nieuwe initiatieven inder daad kloppen met de evangelische ar moede. Volgens de nieuwe constitutie, die komend jaar ingevoerd moet wor den, kent de orde geen verschil meer tussen broeders en paters. Fransciscus kende dit verschil in zijn stichting ook niet. Het werd later ingevoerd onder in vloed van het monnikendom. Voortaan zijn de leden allemaal broeders met vol komen gelijke rechten zowel wat be treft het stemrecht als het bekleden van functies. Uitdrukkelijk bevestigen de constituties opnieuw, dat de minderbroe ders geen monniken zijn met kloos ters en Pauselijk slot zoals het ker kelijk wetboek dat omschrijft, maar een evangelische levensgemeenschap, van waar uit men gaat werken, zoals een getrouwd man dat doet vanuit zijn ge zin. Er zijn geen specifieke Franciscaan se werkzaamheden. De minderbroeders pakken alles aan wat hun voor de hand komt, maar hun eerste doel blijft een evangelische levenswijze midden in de wereld. Dit houdt in, dat de bruin ge- pijde blote voeten-pater zal verdwijnen, al handhaven de constituties het bruine habijt als het officiële kleed. Hans van Z. en „Ouwe Nol" in februari voor de rechter UTRECHT (ANP) De 26-jarige Utrechtse Moordenaar Hans van Z. zal op dinsdag 11 februari voor zijn rechters in Utrecht moeten verschijnen. De be jaarde Utrechter R. (bUgcnaamd „Ouwe Nol"), die Van Z. tot enkele misdrijven zou hebben aangezet moet op dinsdag 18 februari voorkomen. De officier van justitie mr. A. Somer- wil, is belast met de berechting van beide verdachten. In de dagvaarding wordt Hans van Z. ten laste gelegd de moord op de 37-jarige Coby van der Voort uit Amsterdam (op of omstreeks 29 april 1967). De moord op de bejaar de winkelier in feestartikelen J. A. Donse uit Utrecht (op 31 mei 1967), de moord op de alleenwonende veehouder Reijer de Bruijn uit Heeswijk bij Montfoort (op 12 augustus 1967) en de moord op de 26-jarige Rotterdamse lerares Elly Hagers (op 12 augustus 1967). Boven dien wordt Van Z. beschuldigd van een poging tot doodslag met voorbedach te rade op de 66-jarige weduwe W. Woort- meijer-Nikkel uit Utrecht op 17 december 1967. De 75-jarige „Ouwe Nol" is uitlok king of medeplichtigheid aan de misdrij ven Donse en de Bruijn en de weduwe Woortmeijer-Nikkel ten laste geld.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7