Wie weet Leidse raadsagenda voor maandag 23 dec. Zestig jaar getrouwd te Katwijk aan Zee Gemeenteraad van Leiderdorp besloot begrotingsdebatten WEET U HET OOK? ONDERDAG 19 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT Lof voor de brandweer De gemeenteraad van Leiden komt maandag 23 december a.s. des avonds half 8 bijeen. Op de agenda staan a. de volgende onderwerpen: Preadvies op het verzoek van het be- uur van: de Geref. Schoolvereniging ,eiden om medewerking voor de aan- chaffing van leer- en hulpmiddelen ten ehoeve van zijn m.a.v.o.-school aan de looglandse Kerkgracht 20a, alsmede oor de verplaatsing, verbetering en in- ichting van het natuurkundelokaal en er als leslokaal inrichten van het iude natuurkundelokaal van genoemde chool; idem de Stichting Roomsch- Êatholieke Scholen te Leiden om mede werking voor de aanschaffing van leer- niddelen ten behoeve van zijn m.a.v.o.- chool aan de Potgieterlaan 7aanschaf- in leermiddelen en meubilair ten lehoeve van de school voor kinderen met en opvoedingsmoeilijkheden, uit bande van de Stichting Christelijk Drthopaedagogisch Instituut voor Lei en Omstreken; aanschaffing van stencilinbrandmachine voor het Ste- ielijk Gymnasium, een voor de Louise de Colignyscholengemeenschap en een de Rembrandt-scholengemeenschap aanloopkrediet voor het opstellen van een voorlopig schetsontwerp voor de nieuwbouw voor de bedrijfstechnische school voor individueel technisch onder wijs; vergoeding, over de jaren 1962 en 1963, ten behoeve van de besturen van de bijzondere kleuterscholen; vergoeding de exploitatiekosten over het jaar 1966, waarop de besturen van de bij zondere scholen voor gewoon, voortge zet gewoon en uitgebreid lager onder wijs aanspraak hebben; voorschot aan bestuur van het Christelijk Orthopaeda- gogisch Instituut voor Leiden en Omge ving op de vergoeding in de exploitatie kosten over het jaar 1968 ten behoeve zijn school voor buitengewoon on derwijs met leer- en opvoedingsmoeilijk heden aan de Lusthoflaan 4; garantie Jongeren misviering Op 21 december kwart over zeven, organiseert de Aktiegroep Gezamen lijke Jongerenmisviering Leiden een jongerenmisviering in de Romanuszaal, achter de Hartebrugkerk, Het thema Ivan deze mis is: „Een droom wordt I raar" en de celebrant is pastoor Cis- l/ack, die werkzaam is aan de studen- I tenparochie te Leiden. J Verder wil de Aktiegroep nogmaals I de aandacht vestigen op de kerstgram mofoonplaten aktie: „Ook zij zouden graag zingen met Kerst," waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor de hulp die de Leidse Maria de Graaf en de Haagse Nelleke van der Akker verlenen aan 86 Biafraanse kinderen vn Libreville (Gabon). Deze plaat met vier kerstliederen kost 4.50 en is ver- I hij gb aar bij Anton Toussaint, Pas- 1 teurstraat 18a, Leiden. VOORSCHOTEN GEMEENTEDIENSTEN Het gemeentesecretarie van Voorscho ten en de kantoren van de bedrijven zijn voor het publiek gesloten op vrijdag 27 december. Voor het doen van aangiften betreffende de burgerlijke stand bestaat die dag gelegenheid van 9 tot 9.30 uur. Het ophalen van huisvuil in de kerst week zal niet geschieden op donderdag a vrijdag 27 december. In de daarop volgende week zal gelegenheid bestaan naast de vuilnisemmers eveneens pakken met huisvuil aan te bieden. Op 25 de cember en 1 januari zal geen grof vuil ophaaldienst rijden. Geslaagd. Aan de Econ. Hogeschool te Rotterdam is bevorderd tot accoun tant de heer P. Th. v. d. Heuvel.' Geboren: Ivonne d,v. A. Pont en H. v. Kleveren; Nicolette M. G. d.v. N. P. J. Nederhof en B. M. Lelieveld; Johan- i N. z.v. J. de Rijke en A. F. v. d. Wel; Jean P. C. E. z.v. C. E. Schwab G. E. H. Hilliger; Ramon F. z.v. F. R. Goutier en J. v. d. Wiel; Saskia E. d.v. P. A. A. Kneijber en L. M. Klerks; Marcellina T. J. M. z.v. W. J. M. Duyve- stijn en P. G. M. v. Os; René K. z.v. A. v. Rossen en P. J. v.d.' Hoorn; Rem- P. G. z.v. G. M. Wasser en A. P. M. Baselmans; Mariella W. d.v. C. Renes en M. P. de Koning; Petronella C. E. d.v. A. C. L. Trel en W. M. D. Snee- looper; Alexandra M. d.v. T. E. M. v. d. n A. M. M. Weebers; Yvonne P. v. J. P. Boon en J. M. W. v. d. Ham; Anna J. d.v. J. Slootweg en J. C. Voerman; Bastiaan W. z.v. W. D. Son- neveldt en J. H. M. Ottevanger. Ondertrouwd: J. S. Lips, te Valken burg (Z.-H.) en J. J. P. Warmerdam; J. H. Devilee en H. M. G. Borsboom; A. M. v. Veen en J. W. M. Heijne; P. C. Beekhuizen, te Lelden, en W. Z. v. d. Velden; A. J. L. Berbee, te Lisse, en M. A. Doeswijk; P. Kikkert, te Oegst- geest, en M. M. Ravensbergen; D. A. G. J. Schils, te Den Haag, en G. E. H. M. Arons; F. Zirkzee, te Rotterdam, en J. C. M. de Groot; J. F. de Boer, te Noordwijkerhout, en W. C. J. M. Berg; J. v. d. Boogert, te Leiden, en M. F. Doornweerd; M. Boender, te Leidschen- dam, en A. Sterk; H. P. Zwaan en C. A. M. Verboon, te Leiden; J. P. M. L. Juge, te Le Loroux (Frankrijk), en M. de Vos; R. Zijlstra en K. C. Roodnat. Gehuwd: F. M. de Coninck, te Den Haag, en C. P. Karremans; A. P. Maas kant, te Alkemade, en C. A. de Hay; Cornells Vrolijk, te Voorburg, en W. Kuit; J. J. ten Donkelaar en J. H. Bosch, te Den Haag; H. G. P. Evendik, te Voorburg, en J. C. Boonstra; A. Cocx, te Alphen a. d. Rijn, en P. M. T. de Bruijn; P. C. M. v. Veen, te Wassenaar, en M. v. Deursen; P. W. J. de Reede en H. G. de Jong; A. F. A. T. v. Iterson, te Leiden, en O. A. Wilier; R. H. F. Seller, te Leiden, en D. L. de la Beije; C. H. v. Leeuwen, te Den Haag, en A. M. Jansen; E. L. R. Topee en E. H. v. Dolder; B. A. de Graaff en G. M. Hoo- genboom. Overleden: Margaretha v. d. Plas, w.v. W. P. v. Wissen 87 j.; Agatha G. Ron- teltap 73 j.; Johanna A. H. Lauber, e.v. L. v. Buuren 74 j.; Johannes P. v. Ree 77 j.j Theodorus M, A. Hoebink 85 j.; Agnes P. Kopac, e.v. L. J. v. d. Krogt 64 j.; Helena M. v.d. Valk, w.v. C.P. v. Wissen 80 j. tijdige betaling van rente en van een deel van een geldle ning onder verband van eerste hypo theek te verstrekken aan een leraar, werkzaam bij het openbaar voortgezet onderwijs, ten behoeve van de aankoop van een woning; idèm aan een leraar, werkzaam bij het openbaar voortgezet onderwijs, ten behoeve van de aankoop van een woning; verhoging krediet voor het aankopen van onroerende goederen, gelegen in het gebied, begrensd door de Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Zuidsingel, ten aanzien waarvan een saneringsplan is vastgesteld; aankopen van onroerende goederen met een koop som van niet meer dén ƒ15.000,— en gelegen buiten het saneringsgebied He rengracht-Zijlsingel; bijdrage in de kos ten van restauratie van de panden Boommarkt 22, 23 en 24, Hooigracht 54, Langebrug 22, Nieuwsteeg 14 en Oude Rijn 186; aangaan van een een rekening- courantovereenkomst voor het jaar 1969 met de Nederlandse Middenstandsbank N.V., kantoor Leiden; intrekken enige raadsbesluiten, aan welke geen uitvoering meer kan c.q. behoeft te den gegeven; vaststelling van de de Stichting Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" toekomende subsidies over de jaren 1966, 1967 en 1968; wijziging van de Intercommunale I.Z.A.-regeling Zuid-Holland. Gevaarlijk spel op spoorbaan Jongens lagen met hoofd op rails Een wagenvoerder van de N.S. kreeg gistel-middag om kwart over drie de schrik van zijn leven toen hij ter hoogte van de Haarlemmerweg drie jongens met hun hoofden op de rails zag liggen. Hij remde uit alle macht. Eén van de jongens bleef met zijn hoofd op de rails liggen tot de trein op 40 meter genaderd was. Toen de trein eenmaal tot stilstand gekomen was, sprong de wagenvoerder eruit en slaagde erin twee van de drie jongens in de kraag te vatten. De der de, degene die het langst was blijven liggen, was echter spoorloos. De wa genvoerder heeft de twee knapen, een van 14 en een van 19 jaar, meegenomen naar Haarlem. Vandaar zijn ze weer teruggebracht naar Leiden, waar de politie zich over hen ontfermde. Aanvullende kredieten nood zakelijk voor Reinigings- en ontsmettingsdienst In de geleidebrief van b. en w. bij de begroting voor 1969 werd melding gemaakt van de tegenvallende resul taten van de Reinigings- en Ontsmet tingsdienst voor 1967. Ook voor 1968 zullen de financiële uitkomsten van deze dienst aanmerkelijk afwijken van de verwachtingen, welke hieromtrent ten tijde van de indiening van de be groting 1968 bestonden. In de eerste plaats ondervindt ook de Reinigings- en Ontsmettingsdienst de gevolgen van de algemene stijging van lonen en salarissen, alsmede van stijging van de rente. In de tweede plaats heeft de dienst te kampen met een groter ziekteverzuim dan waarop bij de opstelling van de begroting werd gerekend. Om de dienst toch zo goed mogelijk te laten functioneren, was het noodzakelijk zeer veel overwerk te la ten verrichten. In de derde plaats die nen aanmerkelijk hogere bedragen te worden uitgetrokken voor het onder houd en dé' exploitatife van dfe vuilver brandingsinstallatie. Het nadelig saldo van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst zal stijgen met een bedrag van rond 380.000.- Het in totaal voor de bouw en inrichting van de vuilverbrandingsinstallatie be schikbaar gestelde krediet is niet toe reikend om daaruit alle kosten te bestrijden. Voor enkele nagekomen vorderingen zal nog een aanvullend krediet van rond 122.000.- nodig zijn. Diploma- zwemmen De W atervrienden Bij de zwemvereniging „De Water vrienden" slaagden de volgende kandida ten voor de verschillende zwemexamens: Diploma A (Overdekte): Bernadette Beerenfenger, Cathij v.d. Blom, Ria Ho- genes, Jolanda Laman, Yvonne v.d. Leek, Mirjan Ligtvoet, Hendrika Ver lint, Frans Bakker, Rudolf v.d. Berg, Hennij Burgemeester, Cornel Boere, Jo- han Disselveld, René v. Dijk, Bert van Es, Johnnij Holswilder, Wilhelmus Kruit, Hans Ravensbergen, Johan v.d. Salm, Hans Smallenbroek, Louise Wassenaar, Marfian van Went. Diploma A (Zwei- landbad): Astrid Beurse, Wilma Hooge- veen, Hennij de Koning, Judy Lebbink, Ciska Snel, Marja Mooij, Nettij Zwanen burg, Abraham Brugmans, Cornelis Lens, Frederik Filippo, Jan v.d. Broek, Jan Mooij, Robbie v.d. Vos, Dirk van Duyn, Hendrik Westra, Robin Neute boom, Edward Neuteboom, Ferdinand Brussee. Diploma B (Overdekte): Silvia v. Berkel, Marianne de Boei-, Marijke Boom, Ria van Ees, Marrij Gijzenij, Net- tij v.d. Leek, Leontine Meiman, Peggy Metz, Marga Opdam, Wilfriede Ouwer- kerk, Dick v.d. Bosch, Paul v. Diggelen, Raymund Goddijn, René Goddijn, Pan- cras den Hollander, Tijmen Koet, Hans Kuipers, Wim de Leeuw, Johannes Ma- der, Henk van Niekerk, Dick v. Oosten, Frans Vermond, Marianne Schipper, Marian Stikvoort, Maria Veefkind, An- net v.d. Nat. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT De heer N. L. Dodde, geboren te Rot terdam en thans wonende te 's-Graven- hage, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der sociale wetenschappen op proefschrift, getiteld „Het rijksschool- toezicht in de Bataafse Republiek. (Een onderzoek naar het denken en het doen van de eerste schoolopzieners in de de partementen van de Amstel, de Delft en Texel en van het departement Hol land tijdens de schoolwetten van 1801 en 1803)". De heer W. A. Oost. geboren te Am sterdam en thans aldaar wonende, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift, getiteld „On the pres sure dependence of the thermal diffusion factor (for binary mixtures up to 80 atmospheres)". Mevr. M. K. de Soto-Hartgërink, ge boren te Egmond aan Zee en thans wo nende te Oegstgeest, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der genees kunde op proefschrift, getiteld „Epide miologie van iechaemische hartaandoe- ningen (Onderzoek onder ambtenaren te 's-Gravenhage)". WOUBRUGGE KERSTVIERING VAN BEJAARDEN Vele bejaarden uit de gemeente wa ren dinsdagmiddag in de sfeervol ver sierde bovenzaal van „Het Oude Raedt- huys" bijeengekomen voor een kerstvie ring, die verzorgd werd door de Platte landsvrouwen. Na de opening door me vrouw G. Mankenstein-v.d. Voorts las ds. J. Franken het kerstevangelie voor. Tus sen de samenzang en de traktaties door declameerde mevrouw G. de Lange-Kor- tenaar. Ook las zij een kerstverhaal voor: Babysit op kerstavond. Tot slot zong het meisjeskoor De kleine Lof stem onder leiding van dirigent Peter Bontje enkele kerstliederen, hetgeen zeer ge waardeerd werd. Kerstprogramma voor de jeugd in Volkenkunde Gedurende de kerstvakantie zullen het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden op de tentoonstelling Viva Méxi co een aantal „Mexicaanse" werkstuk ken worden geëxposeerd, die door leer lingen van scholen uit Leiden en om geving zijn vervaardigd. Tevens zullen op 23 december, op 24 december doch alleen 's ochtends, op 3( en 31 december, alsmede op 2 en 3 ja nuari 1969 volkenkundige films worden vertoond, en wel 's ochtends om 11 uui en 's middags om half drie en half vier Ook zal op die dagen voor een maxi mum van 15 kinderen van tien jaar er ouder gelegenheid bestaan om onder deskundige leiding handenarbeid te ver richten in een daartoe speciaal ingerich te ruimte, die van 10-12 en van 2-4 uur is geopend. Zij, die aan deze handenar beid willen deelnemen, worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. Tezelfdertijd is ook een speciale jeugd bibliotheek ingericht, waar men zich kan verdiepen in avontuurlijke boeken over verre volken. In verband met de geboden evenemen ten is op deze dagen de leeftijdsgrens verlaagd tot tien jaar; de gebruikelijke toegangsprijzen blijven gehandhaafd. LEIDERDORP Geboren: Markus P. J. z.v. P. Th. J. Ruijgrok en C. Zwaan; Hermanus P. z. van P. de Groot en J. de Roode; Jacoba d.v. G. Velthuijzen en A. M. Habraken. Ondertrouwd: W. J. Bekkering 22 j., te Leiden, en C. v.d. Wal 20 j.; G. de Bruijn 24 j., te Alphen a.d. Rijn/Aar- landerveen, en C. v.d. Zwan 21 j.; K. v. Winkel 21 j., te Leiden, en N. W. Vol- water 18 j.; L. C. v.d. Post 25 j., te Koudekerk a. d. Rijn, en L. A. v. Al- Getrouwd: H. Oechies 26 j. en Ch. E. A. de Groot, te Leiden; J, P. N. M. Dui- nisveld 29 j., te Nieuwkoop, en P. U. M. Koot; H. C. v. d. Hoek 24 j. en P. J. v. d. Spek 29 j-, te Leiden; H. v. Zuur 23 j., te Bussum, en E. G. Snellink 22 j.; D. J. de Ridder 30 j. en C. Oosterom 19 j. Overleden: Cornelis Bax 75 j., e.v. H. Asmus; Pieter C. v. Straaten 78 j., e.v. M. C. J. Hazelzet; Adriaan v. Tol 63 j., e.v. W. G. Zitman. Logger van diamanten bruidegom liep in 1918 op een mijn 30 December a.s. zal een hoogtij dag worden in het leven van het echt paar Harnien Krijgsman sr., 82 jaar, en Clasina v. Duijn 84 jaar, wonende Kamperfoelieplein 20. Op die dag na melijk hopen zij te gedenken, dat zij 60 jaar door de huwelijksband zijn ver bonden. Het echtpaar is dankbaar voor de goede gezondheid, die belden genieten. Toen de heer Krijgsman elf jaar was, had hij nimmer kunnen denken, dat ook hy nog eens een kruideniersbedrjjf zou beginnen. Als zovele Katwjjkse jongens ging hij naar zee, omdat zjjn vader als schipper in die goeie ouwe tijd op de bomschuit de KW 38 varende was van de Rederij D. Ouwehand. Eerst ging hij mee als afhouwertje, waar hij diverse karweitjes moest op knappen aan boord. Ongeveer vijf jaar heeft hij bij zijn vader op de KW 38 ge- en verschillende rangen doorlo pen. Daarna twee jaar bij zijn broer Arie gevaren, omdat zijn vader als schipper ontslag nam wegens vergevor derde leeftijd. Vervolgens twee jaar als matroos bij schipper C. Varkevisser op de KW 7 van rederij Meerburg. Hierna werd hij schipper op een bomschuit, waarop hij drie jaar heeft gevaren. In 1910 trad hij als schipper in loondienst op de KW 64 van rederij Arie Ouwe- De bruidegom vertelde, dat geduren- de eerste wereldoorlog 1914-1918 di- :rse loggers zijn vergaan. Hijzelf was niet bang van slecht weer, maar wel mijnenvelden. Op 26 februari 1918 ging de bruidegom met de KW 64 het zeegat uit om naar de „Noord" te gaan. De trawlvisserij werd door hem uitge oefend. In de „Noord" aangekomen, kwam het schip in een mijnenveld te recht. Duidelijk werd door hem toenter tijd als schipper waargenomen, dat de mijnen door een stevige bries te voor schijn kwamen. Hijzelf voelde er weinig voor om terug te stomen, maar koos het Zuiden. Aldoor stomende kwam hen Schevenlngse logger tegemoet. Na tuurlijk werd met elkaar gepraat, om dat de heer Krijgsman de Schipper van de Scheveningse logger ervan in kennis wilde stellen, dat zij in een mijnenveld terecht waren gekomen. Overeen was gekomen, dat beide loggers bij elkaar zouden blijven. Maar omdat de KW 64 iets sneller was, kwam de Scheveningse logger ver achter. Het ging door een groot mijnenveld heen, zonder bij elkaar te blijven. Inmiddels had de heer Krijgs man opdracht gegeven om de boot in het ruim van dollen enz. te voorzien. Ongeveer tussen half negen en negen uur des avonds liep de KW 64 op een mijn, waardoor de kop van het schip in zijn geheel werd vernietigd. Van de zeven bemanningsleden werd er één vermist. De boot werd overboord ge gooid, waarna tot de andere dag 10 uur werd geroeid, toen zij een logger van rederij Th. Haasnoot in zicht kregen, schipper was de heer Arie v. "Duijn, De bemanningsleden werden aan boord van deze logger genomen, waarna zij de andere avond in IJmyiden binnen kwamen! In het jaar 1919 is de heer Krijgs man op de nieuwe logger KW 64 van de Maatschappij „Holland" als schipper gaan varen en in 1927 op de motor- logger KW 162 van dezelfde maatschap pij. Hierop ging hij tot en met 1931 ter visserij. De bruidegom werd het varen zat en as van plan een kruidenierswinkel te beginnen. Op 19 december 1931 werd het kruldeniersbedrijf De Waal Male- fijtstraat 2 geopend. Nadat hij twintig lange jaren dat bedrijf had uitgeoefend, verliet hij in 1951 de zaak en ging ren tenieren. Een van zijn zoons zet thans het bedrijf nog steeds voort. Het bruidsplaar heeft zes gehuwde kinderen, 18 kleinkinderen en 19 achter kleinkinderen. Het zal de feestelingen, die in Katwijk aan Zee veel vrienden bekenden hebben, op 30 december zeker niet aan belangstelling ontbreken. In de zaal bij de Oude Kerk wordt van 3 tot 5.30 uur n.m. een receptie gehou den. De Westfriese Flora te Boven- karspel opent 18 februari „Winterbloei" is het motto waaron- er van 18 t/m 23 februari 1969 in Bo- venkarspel de 36ste Westfriese Flora wordt gehouden. Arrangeur is de heer Cock Veldhuis uit Hillegom. De West friese Flora is in de loop der jaren uitgegroeid tot 's werelds grootste ex positie van honderdduizend bloeiende bolgewassen. De bloeiende tulpen, nar cissen, hyacinten, crocussen, lelies, fre sia's en irissen nemen totaal 4000 m2 in beslag. Met de huis-, tuin- en keu- kenbeurs, alsmede de tentoonstelling van stamboekvee en mechanisaties in de bollencultuur beslaat de Westfriese Flora een totale oppervlakte van 18.000 m2. De vorige Westfriese Flora trok meer dan 80.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Niet alle wensen van de raad kunnen vervuld worden li. een ..marathonale" monoloog van drie uren heeft loco-burgemeester C, Meerburg van Leiderdorp gisteravond praktisch de gehele inhoud van d< maandag jl. gehouden algemene be schouwingen van de 5 fracties der Lei- derdorpse gemeenteraad beantwoord. De sporthal dreigt zo langzamerhand een stokpaardje te worden van diverse leden. Het grootste knelpunt van een spoedige realisering blijkt ech ter te liggen in het te verwachten ex ploitatietekort van een 80 tot 90 dui zend gulden. Bovendien ligt de plan ning in de Houtkamp, in de tweede fase, welke eerst in 1972 gereed zal komen. Toch wilde de heer C. N. Boot (soc.) in de dupliek nog weten, of de bouw bij het college een zo grote prioriteit heeft, dat eventuele beschikbaar ko mende exploitatiegeden van benzine- verkooppunten direct voor de bouw gereserveerd zullen worden. De voor zitter was echter van mening, dat een gemeente nu eenmaal niet alles kan hebben; hij doelde hierbij b.v. op het zwembad, de toekomstige bibliotheek Ook de ijsbaan betrok hij in dit rijtji hoewel hij de wens van de heer Kleiss toch niet in vervulling zag gaan met betrekking tot een kunstijsbaan. De huidige toegang is hier ten enen male onvoldoende voor; wel zegde hij toe nader te rade te gaan bij de verschil lende instanties. Rondvraag De meeste fracties blijken geporteerd te zijn voor de herinvoering vai rondvraag,zij het uit velerlei over wegingen. In dit kader kan dan tevens genoemd worden de openbaarheid van de raadscommissies. Het college is te gen beide voorstellen, temeer, daar de raad zelf twee jaar geleden de be slissing genomen heeft, de rondvraag te gaan vervangen door de schrifte lijke vragen. Tegen beide onderwer pen had de voorzitter zijn verweer: De rondvraag vond hij de strenge orde van 'n raadsvergadering voor een deel te niet doen en bovendien niet ter zake doend bij een grotere gemeente. Bij openbaarstelling van de commis sievergaderingen meende hij, dat dan het intieme karakter, dat er momenteel heerst, en dat hij zeer in het voordeel vond van het constructieve aspect van de vergaderingen, grotendeels verloren zou gaan. Toch wilde de heer J. M. Tieken (KVP) gebruik maken van art. 22 van het reglement der gemeente raadsvergaderingen en op de volgende vergadering een voorstel indienen, welke in beide gevallen een commis sie zal installeren ter bestudering hier- De meldingsplicht betreffende boven- gemeentelijke zaken, waar de heer G. H. van 't Klooster naar vroeg, blijkt door de gewestraad reeds geregeld te DekenP.A. v.d.Bosch te Noordmjk Treedt af als deken, en blijft pastoor Op eigen verzoek zal deken P. A. v. d. Bosch per 1 januari a.s. aftreden als deken van het dekenaat Noordwyk. De deken blijft echter pastoor van de St.- Jeroensparochie. In de maanden januari en februari il een nieuwe deken gekozen worden door de priesters en leken-leden van de dekenale raad en de dekenale advies raad zijn. En wel voor een scala van dervverpen, waaronder recreatie ruimtelijke ordening. Dagwinkels Een heet hangijzer bleek ook de serie dagwinkels te zijn aan de Laan van Ouderzorg, welke nog steeds niet gereed blijken te zijn. Ook het college bleek de huidige gang van zaken le betreuren. „Wanneer alles volgens plan zou zijn afgewikkeld, zouden de win kels nu ongeveer gereed moeten zijn. De technische installatie laat echter al geruime tijd op zich wachten; boven dien heeft het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn zaken met de even tuele gegadigden nog niet rond. Toch had het college goede hoop. dat de winkels in 1969, zij het aan hel eind van dat jaar, volgens wethouder J. Nievaart, betrokken zouden kunnen worden. Raadsleden, die vragen gesteld had den tot uitbreiding van de twee ge plande voetbalvelden in het recreatie gebied De Bloemert deden geschrok ken het zwijgen er toe, toen de voor zitter enige bedragen noemde: 275.000 gulden voor de twee geplande velden, en 550.000 gulden voor de toegangsbrug naar het betrokken gebied. Luchtverontreiniging De atmosfeer in Leiderdorp wordt, blijkt nu. niet alleen door de K.N.G. verontreinigd. Enkele uren voor de zit ting van de raadsvergadering hadden b. en w. no-g' een gesprek met enkele deskundigen van „de Grof". Deze had den monsters gedetermineerd, waaruit bleek, dat de door de Grof. geprodu ceerde stoffen van uitsluitend anorga nische aard waren. Het stof, dat mer op de Leiderdorpse auto's had gevon den, bevatte echter ook nog organische stoffen, zoals harsen en mica. Namen van bedrijven kon, maar wilde de Grofsmederij niet noemen. Er zullen echter stappen ondernomen worden om dit verder uit te zoeken. Het herstel van de galerijen va Pinksterbloem zullen voor de huurders geen financiële consequenties hebben, zo werd de P.v.d.A. medegedeeld. Wel- licht komen deze reparaties nog wel voor een subsidie in aanmerking, dien de huizen experimenteel genoemd kunnen worden, wat ze in feite ook wel geweest zijn. Doorstroming De werkelijke woningnood bedraagt momenteel 192. Wel wat veel, meenden de meeste fracties. Toch kan de ge meente niet in aanmerking komen voor een extra contingent woningwetwo ningen, daar het maximum reeds is bereikt. Vooral behoefte blijkt er te bestaan in de goedkoopste sector. De beste oplossing hiertoe is echter om de doorstroming te bevorderen. In samen werking met de woningadvies-commis- zullen hiertoe nu pogingen in het werk worden gesteld, zodat er meer goedkope woningen vrij zullen komen de gezinnen, die in de loop der jaren meer zijn gaan verdienen. Ook wordt de maatregel overwogen, huur contracten van een beperkte duur af te gaan sluiten wat eenzelfde effect zal ressorteren. Bejaardenzorg Van een volledig geoutilleerd dien stencentrum voor bejaarden kan voor lopig nog geen sprake zijn. De norm, welke hiervoor geldt is nl., dat er 450 bejaarden binnen een straal van 800 meter van het centrum af moeten wonen .hetgeen in Leiderdorp uiteraard volstrekt niet het geval is. Toch een positief geluid echter: de Prot. Inter kerkelijke Stichting Bejaardenzorg gaat de bouw realiseren en ook exploiteren 26 bejaardenwoningen aan de Brittenburg. Eén ervan zal dan inge richt worden als centrum. De stichting doet dit uiteraard met de garantie van de gemeente. loco-burgemeester i hét midder- e'a- nachtelijk uur de begrotingsdiscussie. De verschillende begrotingen van de algemene dienst, van de kapitaal- dienst en van de bedrijven werden hierna onveranderd door de gemeen teraad goedgekeurd. ZOETERWOUDE-H.R. VOLKSKERSTZANGAVOND Onder het motto: „Zie Ik maak alle dingen nieuw", zal vrijdag 19 december a.s. de jaarlijkse volkskerstzangavond gehouden worden, georganiseerd door de gezamenlijke kerken van Zoeterwou- de H.-R. en Leiderdorp. De avond vindt plaats in de verwarmde garage Kam steeg aan de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp. Sprekers zijn geestelijken van Zoeterwoude H.-R. en Leiderdorp. Muzikale medewerking wordt verleend door het Hervormde Leiderdorps Jeugd koor en het ensemble van de Leiderdorp- se Muziekschool. Het kerstevangelie zal worden voorgelezen door de loco-burge meester van Leiderdorp, wethouder C. Meerburg. Aan de uitgang zal een collecte wor den gehouden om de zieken, bejaarden en thuiszittenden een Kerstgroet te brengen. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doct.ex. prehistorie, de heren A. D. Verlinde (Leiden) en J. P. Doets (Den Haag); kand.ex. Kunstge schiedenis, de heer P. Hoenderbos (Leid- schendaml; kand.ex. Chin, en Japanse taal- en letterkunde, mej. A. Bal (Noord- wijk); doct.ex. fiscaal recht, de heer A. Cooiman (Dordrecht). Haagse politierechter Leidse chauffeur keek niet op een tijdschrift Een 52-jarige chauffeur uit Leiden was zeer royaal geweest in het uitdelen van tijdschriften. Hij voorzag zijn be jaarde moeder regelmatig van wat lec tuur en deelde aan vrienden op het sportveld zo een en ander uit. ,Ik pakte zo nu en dan maar een partytje", zo be kende de chauffeur voor de Haagse poli tierechter, waar hy vanwege de dief stal van tijdscliriften zich moest verant woorden. Of hjj ook tijdschriften had verkocht, zo informeerde de rechter, doch daarop antwoordde verdachte ont kennend. H(j had anderen een pleziertje er mee willen doen. „Dan hadden ze beter een abonnement kunnen nemen", opperde de officier van justitie. „Bij de politie hebt u anders gezegd,-wel tijdschriften te hebben verkocht", constateerde de rech ter. „Dat bracht u soms wel vijf gulden per week op". „Nu ja, ik vroeg er niks voor maar kreeg soms weieens wat", gaf verdachte toe. Het was wel een nare geschiedenis, vond de officier want verdachte had bij na 20 dienstjaren en door het gebeurde was hij op staande voet ontslagen en is sindsdien zonder werk. Volgens ver dachte zouden de verduisteringen over een tijdvak van vflf maanden zijn ge pleegd en dan ongeveer 40 per week. Dat zou dan in totaal 120,hebben opgeleverd, zo berekende hij. De officier wilde rekening houden met alle gevolgen van hetgeen had plaats gevonden en daarom nog geen onvoor- rdelijke gevangenisstraf vorderen, eis luidde 60,boete en voor waardelijk twee maanden gevangenis- „Dat is dan best geregeld en ik ben zeer dankbaar", gaf verdachte te ken- Het vonnis werd overeenkomstig de LOONBELASTING Wij hebben ge hoord dat je de belasting die als onge huwde is betaald in het jaar dat je trouwt terugbetaald krijgt? Is dat juist? Wij zijn in juli 1965 getrouwd. Antwoord; De echtgenote kan niet zon der meer loonbelasting terugvorderen. Onder de nieuwe Wet Inkomstenbelas ting 1964, die over 1965 voor het eerst van toepassing was, bestaat echter de mogelijkheid een aanslag te vragen. Dat betekent dan dat de echtgenote wordt aangeslagen in tariefgroep n voor het inkomen dat zij voor de huwelijksdatum heeft genoten. Dat moet zij aangeven op een aangiftebiljet dat zij op verzoek kan krijgen. Heeft zij in het jaar van het huwelijk tot aan de huwelijksdatum niet dan ƒ1500,aan loon genoten, dan blijft dit beneden het belastbaar mi nimum en is de verschuldigde inkom stenbelasting dus nihil. Daarop komt vervolgens de ingehouden loonbelasting mindering (geldt als vooruitbetaling) dan krijgt zij dus een negatieve aan slag ten bedrage van die loonbelasting. Uiteindelijk komt hét er in dat geval dus op neer dat zij inderdaad de loon belasting terugkrijgt. Echter: het ver zoek om een aanslag moet gedaan wor den binnen 6 manaden na afloop van het belasting jaar, dus in uw geval vóór 1 juli 1966 LUISTERGELD Ik heb t.v. en geen ander inkomen dan mijn aovv. Nu is mij verteld dat ik geen kijkgeld behoef te betalen wat ik al vier jaar gedaan heb. Kan ik als ik vrijgesteld word het betaalde terugkrijgen? Antwoord: Als inwoner van Leiden kunt u bij het districtskantoor voor de buiten dienst voor Luister- en Kijkgelden, Prins Hendrikplein 14a, Den Haag (tel. 070- 335262) informeren of u op grond van inkomen en/of op grond van uw ge deeltelijke invaliditeit als bejaarde recht hebt op vrijstelling van kijkgeld, en zo ja, misschien ook met terugwerkende kracht. slag omdat zij ons gezin van 9 perso nen mede helpt verzorgen. Hoeveel krijg ik minder als zij gaat werken? Antwoord: Aangezien u ons geen vol doende gegevens verstrekt om uw geval volledig te kunnen beoordelen, zullen wij u de algemene bepalingen van de kinderbijslagwetten in het kort noemen, waaruit u dan wellicht uw eigen geval kunt afleiden. Zo niet, dan verzoeken wij u om meer gegevens. Volgens de Al gemene kinderbijslagwet wordt aan Iedereen vanaf het derde kind kinder bijslag uitgekeerd als regel tot aa: leeftijd van 16 Jaar. Volgens de kinder bijslagwet voor loontrekkenden ontvan gen deze bovendien kinderbijslag voor de eerste twee kinderen, of voor hen die volgen op de ouderen die reeds 16 jaar zijn geworden of nog geen 27 jaar oud zijn en het huishouden (mede) ver zorgen. Tot nu toe ontving u dus voor 2 kinderen enkele en voor één kind dub bel kinderbijslag. De kinderbijslag be draagt voor het eerste kind 106,86 per kwartaal. Voor het tweede en derde kind 2 keer 121,68 en voor het vierde kind ƒ163,80 wat samen neerkomt op 514,02. En dat wordt als de oudste gaat wei-ken voor het eerste weer 106,86 die voor het tweede 121,68 en dat is samen 228,54. U krijgt dus 121,68 plus 163,69 is 285.4S minder en dat is 28,47 meer dan de helft. INKOMSTENBELASTING Mijn in komen bedraagt totaal ƒ4.495,Hoe veel inkomstenbelasting moet ik beta len Gehuwd, geen kinderaftrek, 70 jaar Antwoord: De bejaardenaftrek maakt een deel uit van de berekening van het belastingbedrag. Het inkomen waarnaar u aangeslagen wordt, blijft dus (op het aanslagbiljet) gewoon 5327,De be lasting wordt echter berekend alsof het inkomen voor een niet-bejaarde gehuw de 4495,bedroeg en het belastingbe drag wordt dan 175, ELECTRISCHE DEKEN Is een elec- trische deken altijd voor iedereen goed, volgens de dokter? Antwoord: Een verstandig gebruik van een electrlsche deken kan zeker niemand schadelijk zijn. Een electrische deken is heerlijk om het bed voor te verwarmen, zodat men niet tussen kille lakens behoeft te kruipen. Ook vooi verdrijven van vocht is de electrische deken voor velen een uitkomst. Het is echter niet nodig de deken de gehele nacht ingeschakeld te houden, zodat als het ware in een soort broeikas slaapt. Dat kan voor sommige mensen inderdaad minder wenselijk zyn. BALLET- EN TONEELLES Zijn er in Amsterdam adressen waar ik bal let- en toneellessen kan nemen Antwoord: Voor lessen in verschillende soorten ballet kunt u inlichtingen ver krijgen bij de Dansschool „Scapino", Hortusplantsoen 9, Amsterdam-C, tel. 020-225568. En voor toneellessen kunt u informeren bij de Academie voor Dra matische Kunst „De Toneelschool", Mar- nixstraat 150, Amsterdam, tel. 020- 246371. MUNT Graag wil ik de waarde we ten van de volgende munten: 1 zilveren rijksdaalder Willem UI 1851, één 1846, één van Willem n, één halve gul den 1904. Antwoord: De zeldzaamheid en daar mede ook de waarde hangt bij munten zeer sterk af van de staat waarin bewaard zijn gebleven. Aangenomen dat uw munten wel normaal gebruikt zijn doch er overigens nog goed uitzien, kunt u de waarde globaal schatten op: rijks daalder 1851: ƒ15,— idem 1846 ƒ17,50; lialve gulden 1904 8,50. Zijn de stukken van betere kwaliteit, dan kunnen ze al spoedig meer kosten. Opgegeven zijn de globale handelsprijzen, zoals u vraagt. Een gemiddelde ruilwaarde tussen par ticulieren is rond 30% lager te stellen, de inkoopsprijs van de handel is veelal rond 60% lager. PYRETHRUM Enkele planten, waar onder de pyrethrum worden rood of bruin, ze zijn besmet door een of andere zwam. Weet u een bestrijdingsmiddel Antwoord: Die pyrethrums zijn aange tast door één van de vormen van ver- welkingsziekte, die vooral in deze natte zomer veel voorkwamen. Jammer ge noeg zijn er tot nu toe nog geen afdoen de bestrijdingsmiddelen tegen bekend. Het beste is deze planten op te ruimen, daar er geen beterschap mogelijk is, daar deze zwammen ook in de grond achterblijven. Wanneer u weer nieuwe planten aangeschaft, zet u ze dan op een andere plaats, dus vruchtwisseling toe passen. Voor meer ingrijpende maatre gelen als grondstomen, formaline of grondontsmetting is het hier niet de plaats, daar dit te veel kost. Koop de nieuwe planten bij een vertrouwd adres. HUURPRIJS Een huis, gebouwd in 1939, toen verhuurd voor 5 gulden per week, wat is daarvan nu de huur en wordt dit per januari 1969 weer ver hoogd? Moet de huur vooruit betaald worden Antwoord: U schrijft niet in welke ge meenteklasse dit huis valt, zodat wij u slechts de algemene huurverhogingen kunnen opgeven, waaruit u zelf de hui dige huurprijs kunt berekenen, alles af gerond op een veelvoud van 5 cent naar boven: l-l-'öi 15%, per l-l-'54 17, 20, 23, 26 of 29% naar gelang gemeente klasse: per l-9-'55 5% per l-8-'67 25%, per I-4-'60 20%, per l-9-'62: 10, 11 of 12% per l-7-'64 10% voor le en 2e klas se gemeenten en 12%% voor derde en lagere gemeenteklassen; per l-l-'06 10 of 15%; per 1 mei 1968 4%. Kunt u niet tot overeenstemming k,omen over de juiste huurprijs, wendt u zich dan om advies tot de huuradviescommissie. Als regel wordt de huur van een woning bij vooruitbetaling voldaan, tenzij b(j het aangaan van de huurovereenkomst anders werd 1 LOON STOFFEERDER: Hierbij het loonstrookje van onze zoon van 18 jaar. Mijn vraag is: verdient hij het loon dat hij verdienen mag, wij vinden het zelf n.l. wat weinig maar m(jn zoon durft er niet over te praten op de zaak omdat hij er nog maar pas is. Antwoord: Als u van de lonen, die een stoffeerder volgens de c.a.o. voor die bedrijfstak, niets afweet, kunnen wij niet beter doen dan u te verwjjzen naar een der hieronder genoemde vakbonden. De ze verstrekken niet alleen alle gewenste inlichtingen aan hun leden, maar verle nen indien nodig ook bemiddeling en rechtskundige bijstand, als de arbeids- voorwaaren niet nageleefd mochten wor den. Hier volgen de bedoelde adressen: Alg. Bedrijfsbond voor de Meubilerings- en Houtbedrijven, Bronsteeweg 66, Heemstede (tel. 023-84250). Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, Kromme Nw. Gracht 22, Utrecht (teL 030-29956). Ne<L Kath. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanver wante vakgenoten, Weerdsingel W. Z, 18b, Utrecht (tel. 030-17534).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7