Raad Oegstgeest nam begroting aan na intensief vraag-en-antwoordspel Intrekking van raadsbesluiten Bern honoreert oecumenisch werk van prof. dr. H. Berkhof Vereniging van post zegel ver zamel aars BIOSCOPEN Kath. Vrouwengilde te Oegstgeest genoot van sfeervolle kerstviering MARKTEN DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 Geen fluoridering van drinkwater VERVOLG VAN GISTEREN Elders kyken In de beantwoording van de algemene beschouwingen van de PvdA delen b. en w. mede dat zij de door de heer De Graaf ontvouwde gedachten op zich zul len laten inwerken. De resterende onge veer 150 woningen van het Bouwlust- plan zullen als premiehuurwoningen ge bouwd worden. Sympatlek staat het col lege tegenover de gedachte om voor ori ëntatie op het gebied van nieuwbouw wijken er eens op uit te gaan met een aantal raadsleden om te zien hoe ze het elders doen. Voor noodscholen is het col lege niet geporteerd omdat die tenslotte zelfs indien in deplorabele staat geraakt, zo gauw door deugdelijker bouw vervangen worden. De schooladviescom missie zal ook optreden als voorlichter leer- en gedragsmoeilijkheden van schoolkinderen. Verder ook bij school- beroepskeuze. Seksuele voorlichting echter hoort meer tot het terrein der ouders. (Later stelde mevrouw Prins om ouderavonden te beleggen waar deze voorgelicht zouden worden over de manier hoe zij hun kinderen zouden die voor te lichten). Een speeltuin op experimentele basis lijkt het college van t w. een goed idee. Het wordt in studie genomen. De „open deur"- van de sporthal zal worden doorgespeeld naar de beheerscommissie. Veel gebeurd De heer P. v.d. Voort (KVP) sloot de j van der fractievoorzitters en stelde met verheugenis vast dat er in het voor jaar heel wat tot stand is gebracht, het zwembad op een oor na, de aula, de sporthal, de derde openbare lagere school en de reconstructie van de De Kempenaerstraat. Ook zijn fractie heeft alle aandacht voor de categorie huur ders die niet in staat zijn hoge huren te betalen. De groep, die tot 150,kan gaan is groeiende. Als de groep wo ningzoekenden stationair zou blijven mocht het einde van de woningnood over zes jaar verwacht worden. Nu dit niet het geval is zal het nog wel 12 jaar du ren. Aller aandacht is nu gericht op het plan van Buitenlust van 198 woningen. De heer v.d. Voort zag graag bij de gemeente een streven om het eigen wo- ningbezit te bevorderen met name in de polder „Haaswijk". Ook deze fractie toont zich uiterst bezorgd voor de be bouwing van deze polder en acht het noodzakelijk dat op harmonische wijze duurdere en minder dure woningen sa men worden gebracht in dit woongebied i'oor vier vijfduizend mensen. Derde Wethouder Bij het hoodstuk cultuur, recreatie en sport zag de heer Van der Voort vol doende emplooi voor een toekomstige derde wethouder. De jeugd en de sport beoefening verdient alle zorg. Ook ech ter de bejaarden. Voor hen moet eb een bejaardentehuis bijkomen waarvoor spreker de medewerking van het college em de raad inroept. Een goede stap in I de richting van samenwerking in inter- gemeentelijk verband was de totstand koming van de Gewestraad. Uit het ant woord van b. en w. bleek dat zij een derde wethouder nodig achten Gaarne zal van gemeentewege de stichting van een bejaardenhuis worden bevorderd en de eventuele plannen van een interker kelijke commissie die op dit gebied dili gent is zullen met belangstellinng tege moet worden gezien. Klokslag half elf gisteravond viel de voorzittershamer voor het laatst zodat men kan spreken van een record voor xvat betreft de snelle afwikkeling van de begrotingsbehandeling in de Raad van Oegstgeest. Het algemeen verslag en Memorie van Antwoord betreffende het afdelingson- derzoek werd punt voor punt onder de loep genomen hetgeen de gehele avond- zitting in beslag nam. Hierin hadden b. en w. een prioriteitenschema gegeven van uit te voeren werken en sportac commodatie. Mevrouw de Munting VVD, vroeg in verband met het instructiebad „Als de financiering hiervan op niet gebruikelijke wijze (b.v. schoolvereni ging) tot stand komt valt het instructie- bad dan af van het schema?" Daar kon de wethouder van openbare werken v. d. Voet wel bevestigend op antwoorden De heer Brouweninfor meerde of de gegeven urgentievolgorde „een dogma" was. „Helemaal niet" stel de de voorzitter hem gerust. TROITTOIRVEGER „In het verleden heeft de directeur van gemeentewerken verklaard dat er behoefte was aan een trottoirveegappa- raat, en nu blijkt die niet meer te be staan", zei de heer Brouwer (PC). Wethouder J. Thorn stelde dat men toen nog niet zo goed op de hoogte was van de voorhanden zijnde modellen en dat Kerstfeest voor bejaarden in Bonaventura-coll. De leerlingen van het Bonaventura- College, B.L.B. organiseren op maan dag 23 december, van 5-9 uur 'n kerst bijeenkomst voor bejaarden in de aula van de school. De leerlingen hebben geld bijeen gebracht pm een vijftigtal ouden van dagen die niet meer zoveel uit kunnen gaan, een prettige avond te bezorgen. Ouders van leerlingen zorgen voor het vervoer. Op die avond worden een ge varieerd programma en versnaperin gen aangeboden. Bovendien kijgen on geveer 25 bedlegerige en zieke bejaar den bezoek van enkele scholieren, die hen een attentie overhandigen. nu blijkt dat de bestaande apparaten niet rendabel te maken zijn in de gemeen te GYMNASTIEKLOKAAL OF AR ADI SO" Als straks de Rijkspolitie te Oegst geest overstapt is naar het nieuwe bu reau dan komt de vergroting van het Gymnastieklokaal aan de Geverstraat 5 met de beschikbaar komende ruimte van het oude politiebureau ter sprake. Een ontwerp-plan zal worden voorgelegd, zo delen b. en w. mede. De heer Lagas (PvdA) vroeg of het wel verantwoord was voor dit oude gebouw bedragen uit te trekken. Hij vroeg zich af of er van dit gebouw niet een soort „paradiso" te maken was, 'n speelterrein, waar de kinderen kunnen doen waar ze zin in hebben. De voorzitter vond dat het gebouw van binnen nog wel meeviel. Als gym zaal kunnen wij het niet ontberen". „Zeker de eerste tien jaar niet", vulde weth. v. d. Voet aan. De heer Lagas (PvdA) bleef het „para diso" aanbevelen, desnoods als de ge legenheid zich voordoet, ergens anders. KUNSTIJSBAAN De heer Brouwer (PC) begaf zich nog eens op het „kunstijs". Helaas denk beeldig want wethouder v. d. Voet voor zag dat het zeker de eerste tien a vijf tien jaar niet voor Oegstgeest wegge legd was. De heer Brouwer meende dat men in de Bollenstreek zeker voor een kunstijsbaan belangstelling had en „on ze gemeente ligt hiervoor gunstig, ook ten opzichte van Leiden". De voorzitter beloofde hem eens naar de mogelijkhe den te informeren. „OUD POELGEEST" VERLENGSTUK RAADHUIS? Drs. de Graaf (PvdA) opperde de suggestie in de naaste toekomst Oud Poelgeest in te schakelen voor meer re presentatief gedeelte van 't raadhuis, bijv. alleen vergader en trouwzaal. De heer Stapel (WD) vond dat men het vormingswerk ('t Kasteel doet dienst als vormingscentrum) niet moet aan tasten. Ook Mevr. Munting (VVD) zag enkele praktische bezwaren, die de voor zitter wel kon delen. BRANDWEER de post „brand- blusmiddelen werd door de voorzitter aangegrepen voor het spreken van zeer waarderende woorden aan het adres van de vrijwillige brandweerver. in de ge meente. Dit met betrekking tot het snel le uitrukken zondag bij gladde wegen en het zeer snel aanwezig zijn bq een brandje aan de Rijnsburg erweg. FLUORIDERING Destijds heeft de raad na langdurige debatten de fluoridering van drinkwater afgewezen. Met dit besluit stond Oegstgeest als een ling tussen de omliggende gemeenten. Drs. de Graaf (PvdA) wilde graag de huidige mening van de fracties, welke anders zijn dan destijds, wel eens horen. Deze bleken hier weinig of niets voor te voelen. Het is een delicate kwestie. De voorzitter verklaarde tegen het me dicineren via drinkwater te zijn „ik ben, op algemene grondslag tegen iedere toevoeging aan drinkwater Wethouder Thorn deelde mee dat de inspecteur van de schoolstandverzorging in Oegstgeest een aktie wilde ontkete nen om iedereen te doordringen van de noodzaak van fluoridering van drink water. Hij heeft echter het voorstel ingetrokken. De hele fluorideringszaak wordt thans op landelijk niveua behan deld. PLANTSOENEN „Wat betreft de geringe vernielingen aan plantsoenen steekt Oegstgeest gun- stig af", concludeerde de voorzitter gis terenavond nogmaals en zo zal er dus geen parkwachter aangesteld worden. Mevr. De Munting (WD) liet haar ge dachten gaan over een jeugdnatuur- wacht. Dit zal door de schoolraad nader bekeken worden. PLASTIC-ZAKKEN De heer Kamsteeg pleitte voor het in voeren van plastic zakken ten behoe ve van de gemeentereiniging. Hij had hieromtrent veel documentatie vergaard. Met name in de Groningse gemeente Veendam had men positieve resultaten geboekt. Spreker overhandigde het col lege een plasticzak uit genoemde ge meente. De burgemeester was hiermede ln zijn nopjes en was de heer Kamsteeg bijzonder erkentelijk voor het verrichtte onderzoek. in de raad gesteld is werd gisteravond herhaald door drs. De Graaf (PvdA): „Waarom kunnen de openbare en katho lieke bibliotheek niet samenwerken?" Wethouder Thorn zegde toe dat dit binnenkort in de raad ter sprake komen zal, maar hij kon wel mededelen dat het antwoord van de kath. bibliotheek „neen" is. Veel interessants leverde de memorie verder niet meer op en zeer vlot was men toe aan de vaststelling van de be groting voor het jaar 1969. B. en w. stellen de raad voor de vol gende raadsbesluiten, aan welke om de hierna te noemen redenen geen uitvoering meer kan c.q. behoeft te worden gegeven, in te trekken. Raadsbesluit d.d. 5 oktober 1964, tot beschikbaarstelling van een krediet van 87.200.- voor verbouwing van het gymnastieklokaal van de r.k. ulo school Vrouwenkerkhof 1. De school is per 1 augustus 1968 opgeheven waar door de grondslag van het raadsbe sluit is vervallen. Raadsbesluit van 22 augustus 1966, tot beschikbaarstelling van een krediet van 1.300.000.- voor de bouw c.a. van een gezamenlijk gebouw voor de openbare en de r.k. school voor im beciele kinderen aan de Willem de Zwijgerlaan. Het bouwplan is achter haald door de verschijning van het nieuwe Besluit buitengewoon onder wijs 1967. Volgens dit besluit zijn reeds thans drie lokalen meer nodig terwijl het terrein aan de Willem de Zwijger- laan geen enkele uitbreidingsmogelijk- heid biedt. B. en w. achten het daarom ongewenst met het bestaande plan door te gaan 'en willen de totstandkoming bevorderen van een geheel nieuw plan, op een terrein aan de Schubertlaan, De kosten van het vervallen plan zul len dan te zijner tijd worden opgeno men in de kostenraming van het nieu- Restauratie van panden Raadsbesluiten d.d. 19 december '66, tot verstrekking van geldleningen aan de samenwerkende plaatselijke open bare bibliotheken, groot resp. 87.150.- en 80.010.- voor de inrichting van gezamenlijke filialen in de stadsdelen noord en zuidwest. De beide plaatse lijke bibliotheken zijn inmiddels ge holpen door het verstrekken van een krediet van 1.500.000.- voor omscha keling van de spanning van het elek triciteitsnet. Voor de wijziging van de spanning van het elektriciteitsnet heeft de raad in totaal een krediet beschik baar gesteld een bedrag van 3.000.000. Het college van Ged. Staten heeft slechts aan de helft van dit bedrag goedkeuring kunnen verlenen wegens het ontbreken van de nodige financie ringsmiddelen. De uitvoering der werk zaamheden zal derhalve in een trager tempo geschieden dan wenselijk is. Het verdient aanbeveling het raads besluit van 25 oktober 1965, waarbij een krediet van 1.500.000.- voor dit doel beschikbaar werd gesteld, in te trekken, daar dit krediet wegens het ontbreken van de nodige financierings middelen bij raadsbesluit van 6 nov. 1967 van de begroting is afgevoerd. De theologische faculteit van de universiteit van Bern heeft de titel doctor honoris causa verleend aan prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar dogmatiek en bijbelse theologie aan de Leidse universiteit. Hy wordt geprezen om zyniwerk als hoogleraar, hoofd van het instituut Kerk en Wereld en medewerker aan tal rijke oecumenische conferenties, waarbij hij zich ontpopte „als voorvechter van de eenheid van de Kerk van Christus", Naar gelang zulks noodzakelijk is, kan in de toekomst een aanvullend krediet worden verleend. De eigenaren van de panden Boom- markt 22, 23 en 24, Hooigracht 54, Lan- gebrug 22, Nieuwsteeg 14 en Oude Rijn 186 hebben verzocht om een gemeen telijke bijdrage in de kosten van res tauratie van deze percelen. Het Rijk heeft in deze kosten een subsidie toe gekend; het provinciaal bestuur is om bijdragen gevraagd. Van deze percelen komt het pand Boommarkt 23 niet voor op de „Lijst van Monumenten in de gemeente Lei den". B. en w. zijn evenwel van me ning, dat dit pand met de aangrenzende monumenten Boommarkt 22 en 24 één geheel vormt. De gemeentelijke bij dragen in de kosten van de onderha vige restauraties komen op 10 pet of restp. 5.318,20, 752,50, 1.007.-, 909,60 en 248,88. AANLOOPKREDIET VOOR NIEUW GEBOUW BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL VOOR INDIVIDUEEL TECHNISCH ONDERWIJS De commissie voor de bedrijfstech- nische school voor individueel technisch onderwijs heeft van het. ministerie van onderwijs en wetenschappen de mon delinge mededeling ontvangen, dat reeds vele jaren geleden aangevraagde nieuwe gebouw voor de bedrijfstech- nische school is geplaatst op de ur- gentielijst per 1 juni 1969. Dit impli ceert dat, indien tijdig een aanvang wordt gemaakt met de voorbereiding, op of spoedig na 1 juni 1969 met de bouw van de nieuwe school kan wor den begonnen. De gemeente zal de kosten voor het opstellen van 'n voor lopig schetsontwerp voor deze ni< bouw moeten voorfinancieren. Deze kosten, die geraamd worden op ca. 45.000.-, zullen van het Rijk, gelijk tijdig met de uitbetaling van de eerste bouwterm ij n, worden terugont vangen, zodat geen vaste financierings middelen nodig zijn. BRIDGECLUB V.O.G. Uitslag van de 6e ronde van de vier tallencompetitie: team Braakman-team Schoof 6-0, team Dofferhof-team De Tombe 6-0, team Tjalkens-team Boo gaard 5-1, team Smit-team Westermart 6-0, team v. d. Scheun-team v. Norden 6-0, team v. d. Ende-team Megelhelie 5-1. De heer H. van Woudenberg heeft de voorzittershamer van de plaatselijke Bioscoopbond neergelegd. Hq heeft 30 jaar in het bestuur van de commissie zit ting gehad, waarvan 23 jaar als voor zitter. De heer J. G. Wilterdink is Zijn opvolger. LFC, UVS en de Leidse Sportpers hebben gisteravond in de LFC-kantine aan de Boshuizerkade een kaartavond gehouden, die door UVS glansrijk is ge wonnen, mede door het feit dat de gas ten uit de Kikkerpolder een numerieke meerderheid hadden. Het individuele klassement (er waren 32 deelnemers, waarvan er 21 in de prijzen vielen) luidt: 1. T. Eradus, 2. J. Preenen, 3. J. Seller, 4. H. Vermeer, 5. F. van Waveren, 6. H. Oudshoorn, 7. W. Polane, 8. J. Nieu- wenburg, 9. J. Koren, 10. C. v. Leeuwen. De poedelprijs was voor C. Zweistra. Twee jongens van 21 jaar zijn afge lopen nacht op heterdaad betrapt, toen zij van een vrachtwagen ln de Kraayer- straat 8 zakken met kolen haalden. Het was niet voor de eerste keer dat zij met de politie in aanraking kwamen. 9 Vanwege het overlijden van pastoor Commandeur, oud geestelijk-adviseur van DOCOS, doet het bestuur een op roep aan alle leden van de voetbal en ta feltennis om vrijdag 20 december aanwe zig te zijn om 19.30 in de Antopiuskerk, waar de avondmis ter nagedachtenis van de overledene wordt opgedragen. Op zaterdagmorgen volgt om 10.00 uur de uitvaartdienst in dezelfde kerk, waarna om 11.30 uur de begrafenis aan de Zijl poort zal plaatsvinden. De gemeentelijke Schoolsportcommis sie organiseert in de komende kerstva kantie in drie takken van sport (volley bal, tafeltennis en micro-korfbal) wed strijden voor de schoolgaande jeugd. Het volleybaltoernooi is maandag en dinsdag 23 en 24 december a.s.; de tafeltennis wedstrijden zijn donderdag 2 en vrijdag 3 in de 5-Meihal. Ook de microkorfbal- wedstrijden zijn donderdag 2 en vrijadg 3 januari in de 5-Meihal. De volleybalwed strijden worden in de diverse gymnas tieklokalen in de stad gespeeld. Wegens werkzaamheden aan het bu reau is het Katholiek Bureau vooi Maatschappelijk Werk, Rapenburg 85, gesloten van 24 dec. 12.00 uur tot 6 jan. LEIDSE AGENDA r spoedeisende gevallen; apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. DONDERDAG 19 DECEMBER Stadsgehoorzaal Rott. Philh. Orkest o.l.v. Jean Fournet met solistische me dewerking van Arthur Grumiaux, viool. 20.00 uur. Leonardushuis Tentoonstelling Avibus. Rest. v.d. Heijden Vriendenkring ter ere van het Allerheiligste Sacrament. 20.30 uur. Stadhuis Begroting Leiden 14.00 19.30 uur. Anton. Clubhuis R.K. Bejaarden 14. uur kerstmiddag. VRIJDAG 20 DECEMBER Rijnlands lyceum Opening 10.30 uur. Feestavond 21.00 uur. Schouwburg Hoofdstad Operette met „Die Czdrd&sfürstin". 20.00 uu Stadsgehoorzaal Afscheid dir. Mabe- soone van de BTS. 14.00 uur. Stadhuis Leidse begroting. MSG (Dieperpoellaau). Afscheid di- rekteur ir. W. P. Engels. St.-Anthoniuskerk. Inhalen stof felijk overschot pastoor Commandeur, 16.00 uur, avondmis 19.30 uur. Autopostkantoor Stadhuisplein Kinderpostzegelactie 1968, van 9-17 uur. ZATERDAG 21 DECEMBER Stadsgehoorzaal Kerstconcert Prome nade Orkest o.l.v. Benedict Silberman. 20.00 uur. St.-Antoniuskerk. Plechtige c lebratie voor de zielerust pastoor Com mandeur 10.00 uur. Begrafenis op r.k. begraafplaats „Zijlpoort" plm. 11.00 u. Leonardushuis, Haagweg. Avibus, Vogeltentoonstelling, 10.00-22.00 uur. Daar de traditionele vierde woensdag op kerstmis valt, hield de Leidse Ver eniging v. Postzegelverzamelaars dins dagavond haar maandelijkse bijeen komst. Aan de opkomst was duidelijk merkbaar, dart aan een vaste avond de voorkeur wordt gegeven. Na zijn ope ningswoord gaf de voorzitter, de heer A. de Best enkele filatelistische nieuw tjes, o.a. de komende veilingen in Venlo en Amsterdam. Tevens gaf hij mededeling van de uitslag van de kascontrole-commissie over het nazien van boeken en bescheiden bij de ad ministrateur van de rondzenddienst, de heer J. H. Spijker. De commissie adviseerde daarbij de vergadering de heer Spijker te dechargeren. Een dank baar applaus bevestigde dit advies. De volgende grote veiling zal op woensdag 8 januari gehouden worden eveneens in het Logegebouw. De leden kunnen kavellijsten vinden als bij lage van De Sleuitelpost. Bij de rond vraag deelde de heer J. P. van Kam penhout mede, dat het in december 25 jaar geleden was, dat de heer Spij ker als lid toetrad tot de jeugdclub. Opgaven voor de jeugdclub worden gaarne ingewacht bij zijn adres, Haar lemmerstraat 125 en op iedere tweede donderdag van 7-9 uur 's avonds aan het Gerecht 10. In deze bijeenkomsten leeftijd 10-18 jaar is niet alleen een unieke gelegenheid tot ruilen, doch tevens wor den door leden van de grote vereni ging regelmatig zegels voor de jeugd be schikbaar gesteld en helpt de leiding de jongeren ook om hun album of ver zameling op te zetten en zich ook op specialiteiten te gaan toeleggen. Bij de veiling waren vele kavels, boekjes met zegels, albums en insteekboeken die vlot van de hand gingen. De jeugd had hierbij een goede avond, zodat de heer Va nKampenhout met een tas vol in de volgende jeugdbijeenkomst voor Kerstman kan spelen. De heer Hage- ma nliet ook de overige kavels het zgn. „betere soort" waarbij de termen superbe en uitstekend veelvuldig voor kwamen met groot animo onder de hamer doorgaan. Feestelijke receptie van boekhandel v. Weizen te Oegstgeest De van ouds bekende kantoorboek- handle „Servaas" die vele jaren geves tigd is geweest in een pand aan de Hogewoerd te Leiden is verplaatst naar Oegstgeest. De heer Van Welzen zal de kantoorboekhandel in een winkelpand aaii de Kempenaerstraat voortzetten onder z(jn familienaam. Gisteravond waren wij getuige van een zeer druk bezochte openingsreceptie ln het modern ingerichte pand, waarin voorheen de firma de Gruyter gevestigd was. De firma Guyt heeft het interieur naar de smaak van de heer Van Wel zen voortreffelijk uitgevoerd. De receptie werd o.m. bezocht door het voltallige college van b. en w., de 80- jarige heer Servaas (speciaal voor deze gelegenheid overgekomen), raadsleden en vele collegae ondernemers uit de omgeving. De zaak is een verrijking in het hart van Oegstgeest. NZH dankt Leiden voor mede werking bij herstel van Staatspoorbrug In het decembernummer van het NZH-maandblad wordt de gemeente Leiden uitvoerig, in woord en beeld, lof toegezwaaid voor de medewerking, die het vervoersbedrijf kreeg bij de herstelwerkzaamheden aan de Staats- spoorhrug. De brug in de Haagweg was, zoals bekend gedurende enkele weken voor alle voertuigen behalve NZH-bussen afgesloten. Al het verkeer vanuit de richting Den Haag, dat naar het een- centrum van de stad moest, werd via de Churchilllaan over een grote en lastige omleidingsxoute naar het hart van de Sleutelstal gedirigeerd. Door de ontheffing voor het openbare ver voer het betrof de buslijnen 13/14, 30 en 45 bleef de busreizigers een grote omweg bespaard en kon men zon der vertraging per bus het doel be reiken, aldus schrijft het maandblad. De NZH-directie heeft ook in een brief het gemeentebestuur dank ge bracht voor de verleende medewerking. ZOETERWOUDE Geboren: Nicolaas J. W. z.v. N. W. M. Zwetsloot en A. J. M. v. Klink; Paulus J. z.v. A. Th. J. v.d. Werff en J. W. M. v. Veen; Quirinus G. M. z.v. L. J. M. Onderwater en J. E. M. Koot; Catharina J. M. d.v. A. M. J. Pieterse en A. M. C. Le Grand; Johannes F. A. z.v. J. M. van Leeuwen en G. C. M. Sevenhoven; Petronel A. M. d.v. J. P. N. Bensdorp en M. M. v.d. Hoeven; Johannes N. z.v. G. A. N. v.d. Akker en J. M. Zonderop; Hendrik z.v. H D. D. v. Ruler en M. C. Borst. Ondertrouwd: P. J. Detmers 23 jr. Y. W. G. M. Friebel 22 jr.; E. v.d. Mark 24 jr. te Oegstgeest en J. E. M. Splinter 19 jr.; A. C. Duivenvoorden 25 jr. Lei den en H. E. M. Koek 22 jr.; A. H. Westgeest 25 jr. Leiden enJ. M. Pieterse 26 jr.; J. A. Dobbe 23 jr. Alphen en F. M. A. Oostdam 25 jr.; P. A. M. v.d,. Zon 24 jr. Leidschendam en C. J. M. v.d. Akker 23 jr.; A. P. R. v.d. Geest 26 jr. en M. A. v. Latum 25 jr. Leiden; J. J. M. v.d. Poel 24 jr. Alkemade en C. C. M. v. Gent 23 jr.; H. M. de Haas 25 jr. Val kenburg ZH en J. A. Versteegen 24 jr.; J. A. M Fianen 23 jr. Leiden en C. M. A. de Jong 28 jr.; C. Francken 22 jr. Ha- zerswoude en M. J. Turk 19 jr.; N. W. J. M. Hulsebosch 23 jr. Curasao Ned. Antillen en M. J. Versteegen 22 jr. Getrouwd: P. Voorend en G. H. M. v.d. Akker; G. P. J. Weenink en C. M. Turk; J. J. v.d. Boom en G. W. M. Lelieveld; J. Bij de Vaate en. A. Stoel; J.. G. Koot en C. J. M. StraahtofJ. W. M. de Jong en M. P. C. v.d. Krogt; J. W. C. Heems kerk en A. C. Vermeulen; W. G. M. Kalkers en Th. Th. Lemmers. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M., d.v. W. H. Pie terse en P. M. Pennings; Susanne A., d.v. W. Bloemendaal en H. P. M. van Dijk; Irene A. M., d.v. en Marsellinus H., z.v. C. J. Verlaan en J. M. de Jong; Sandra, d.v. T. Marquenie en M. M. van Weeren; Patrick M., z.v. M. J. Karnsma en C. L. T. de Jong; Paul E., P. A. Scipio en C. M. Deijkers; Emma M. J., d.v. L. W. M. Menken en J. G. Vis; Drahuska S. J„ d.v. J. F. M. Juffermans en M. V. S. van der Kraan; Cenqiz, z.v. S. Kaya en Y. Dogan; Fokke E. P., z.v. C. P. Dullaart en N. J. See kies; Noëlla M. A„ d.v. R. H. van den Hof en J. Bos; Frans, z.v. J. A. Voorvelt en M. Verver; Eva, d.v. A. van Duijn en S. Goutier; Katja L.. d.v. A. P. M. Meijknecht en Gravin D. M. van Limburg Stirum; Heidi, d.v. A. Regeer en W. Kuhn; Lucy C., d.v. D. W. Berkheij en J. M. Plokker; Ellen C., d.v. G. van der Wiel en P. C. de Kort; Eugène, z.v. K. H. Lehmann en W. H. Olfmans; Ronaldus P. L., z.v. P. M. de Boer en C. H. van den Berg; Johanna A. W.. d.v. G. C. Ammerlaan en C. C. H. van den Berg; Dedan P. J,, z.v .P. Schmidt en J. M. Abrahams; Si mon P. J., z.v. P. J. Kortekaas en M. J. Kret; Johannes H„ z.v. J. B. Wou ters en N. C. Teljeur; Maria J. G„ d.v. J. S, van Capel en C. T. Verhaar; Jean- nette, d.v. M. F. Brouwer en M. J. Pels; Jefta S., z.v. C. H. van Garderen en G. Schoneveld; Johanna P., d.v. C. J. Langezaal en W. M. van Haasterecht; Gijsbert P. J. C., z.v. G. P. Kempenaar en E. J. J. Kuijpers; Yvonne, d.v. J. H. A. Bakker en Y. Maarsen; Robert, z.v. C. G. Moleman en E. Leemburg; Fabian R., z.v. F. O. M. Gerlag en B. P. van Loon; Bartholomeus P. R., z.v. P. van Wensveen en W. Aziei Gehuwd: A. J. Guijt en M. E. J. Bouwman; J. W. van Dijke en P. A. Sohouls; D. J. Look en G. Jansen; D. J. L. Bussing en S. J. van der Burgh. W. W. L. J. Ba velaar en J. Korbee; W. Schuil en Vuijk; P. J. Andrik en Y. van Es; J. A. den Hoed en W. B. de Jong; W. van den Wijngaard en J. Schalk; A. G. Aschenbrand en E. Kauf- Overleden: A. Gouw, 75 jaar man; J. J. Eradus, 83 jaar, man; W. Regeer, 78 jaar, man; M. H. Zoetemelk, 49 jaar, echtgen. van A. van der Pouw Kraan; J. van Nieuwkoop, 73 jaar, man; D. Oosterom, 76 jaar, wed. van P. van Houten; L. Bekooij, 57 jaar, man: N. Langezaal, 55 jaar, man; J. van Nieuw koop, 72 jaar, man; L. N. Hoogduin, 35 jaar, man; C. van Doorn, 77 jaar, man; H. A. Hensing, 80 jaar, echtge note van A. J. Dubbelaar; C. van der Tang, 76 jaar, man; J. van Laar, 77 jaar, man. VOORSCHOTEN Internationale Operette niet in Stadsgehoorzaal doch in Schouwburg Het bestuur van K O verzoekt ons te berichten dat de uitvoering van de operette „Die Czardasfürstin" morgen avond niet zal gegeven worden in de Stadsgehoorzaal, zoals in het maand boekje vermeld, doch in de Scadsschouw- burg. De films in de week van 12 tot 19 dec. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Films ln de week van 19 tot en met 24-12 iamera: The president analyst (14 jaar) Dagelijks: 2.3U, 7.UU en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lldo: Ik ga dood en kom terug (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: do. tot en met zat. Angellque en de koning (14 jaar); zo. tot en met di. Ontembare Angelique (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Decadentie-1000 (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Strijd om San Sebastian (14 J.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De kunst om te verleiden (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Camera: Analyse van een moord (23.30 r, 18 jaar). Rex: Hoe steel ik een miljoen? (23.30 uur, 18 jaar). KORRELTJE Waarom blijven zeuren over dingen, die toch niet veranderd kunnen wor- VO! gelsh ow De Leidse Vogelvrienden houdt ln samenwerking met de Vogelkundige- kring Schoten (België) in het Bonds- gebouw aan de Leidseweg te Voorscho ten een tentoonstelling van zang- en kleurkanaries. tropische vogels, gras- en grote parkieten en agaporniden. De tentoonstelling ls zaterdag en zondag geopend. Er komen meer dan 550 vogels, welke ke door acht keurmeesters uitgezocht zfln, bekeken op kleur, vorm, postuur, bevedering, grootte en conditie. De zangvogels zijn stuk voor stuk beluis terd op hun zang. De Leidse Vogel vrienden telt rond 130 leden, waarvan een aanzienlijk deel woonachtig is in Voorschoten. Het is een afdeling van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers met meer dan 600 afdelingen en 40.000 leden. De zangvogels worden uitsluitend op hun zang gekeurd, de kleurkanaries, waarvan er meer dan 60 in standaard kleuren aanwezig zijn, worden op kleur en niet op zang gekeurd. Voor belangstellenden zijn tijdens de tentoonstelling alle inlichtingen te ver krijgen. Het is de eerste maal dat in Voorschoten een internationale vogel show wordt gehouden. Leidse Huisvrouwen brachten Engels kerstspel Het Katholiek Vrouwengilde afdeling Oegstgeest kan terugzien op een bijzon der sfeervolle en geslaagde kerstviering gisterenavond gehouden in de stemmig versierde grote zaal van het Verenigings gebouw. Talrijke dames en ook enkele horen heren hebben bijsonder genoten van de uitvoering van het kerstspel ,yAmahl en de drie Koningen". Deze opera in één bedrijf van Gian - Carlo Menotti is eigenlijk geschreven voor kin deren. In Engeland kreeg het grote be kendheid door een televisie-uitzending onder de titel „Amahl and the nighi- visitors". In Nederland nam de KRÓ dit spel tweemaal in haar t.v. programma op. Amahl is een arme herdersjongen, rijk aan fantasie. Hij is bovendien kreu pel en kan weinig voor zijn arme moe der doen. Samen zijn ze vervallen tot de bedelstaf. Op 'n avond ziet Amahl een schitterende ster aan de hemel en ver telt het,zijn moeder, doch zij hecht al lang geen geloof meer aan zijn fantas tische verhalen. De komst van de Drie Koningen die onderdak zoeken voor de nacht brengt een grote verandering te weeg in het leven Amahl. Een groep herders komt een dans uitvoeren voor het hoge gezelschap maar als ieder zich ter ruste begeven heeft besluit Amahls moeder zich het goud van Koning Mel- chior toe te eigenen. Dit wordt ontdekt, Amahl laadt de schuld op zich en als zij horen van het Kind te Betlehem be sluit Amahl Hem zijn gebogen tak, waar hij op steunt, te geven. Na dit besluit Een broos gegeven, dat van de speel sters spelkwallteit vereist, anders ver valt men in theatraliteit. De medespe lenden, leden van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen afd. Leiden, bleken inderdaad spelkwaliteiten te be zitten en zij verdienen voor de realisatie van het gegeven een pluim. In het bij zonder mevr. F. Wilmink-ten Brink, die „Amahl" op ongekunstelde wflze ge stalte gaf. Haar optreden en dat van mevr. A. Pieck-Fernandez als de moe der droegen de uitvoering volledig. Noemen wij voorts de Drie Koningen waarachter zich de dames J. Staal-van Santvliet, H. van Hartingsveld-v.Har- tingsveld en L. Metselaar-Vergeer „ver scholen". Mevrouw A. Parmentier- Broeksma was een waardige page. Men had veel werk gemaakt van de decors en de costuums. Het uitstekende spel van de dames deed ons vergeten dat de toneelverlichting niet geheel aan de ei sen voldeed waardoor het effect van de fraaie kostumering en grime enigszins teloor ging. De verlichting van het to neel in het verenigingsgebouw behoeft op z'n minst uitbreiding met een aantal spotlights. Voor de pauze zong men gezamelijk een aantal kerstliederen afgewisseld met het Kerst-Evangelie, gelezen door presi dente mevr. J. Staal-van Santvliet en voordracht van een drietal gedichten uit de bundels van Jan H. de Groot en Eli sabeth Eybers door de regisseuse van het kerstspel mevr. L. de Geus-Eggink. De kerstviering werd o.a. bijgewoond door de echtgenote van Burgemeester van Eysinga en vertegenwoordigsters van de Collegiale Vrouwenbonden. Me vrouw R. Wand-van Stralen zorgde de muzikale begeleiding terwijl de leden van het Gilde de aanwezige voorzagen van een Kersttraktatie. PUNT. UTRECHT, 19 december. VEE Totale aanvoer 4037, runderen 1051, vette kalveren 81, graskalveren 30, nuch tere kalveren 574, schapen 1003, varkens boven de 100 kg 400, varkens beneden de 100 kg 11, biggen 862, bokken en geiten 25, melkkoeien 1175-1450, kalfvaarzen 950-1025, vare koeien 850-1050, pinken 850-875, stieren 950-1200, graskalveren 375-575, nuchtere kalveren 40-80, fok- kalveren 110-325, schapen 90-135, lam meren 110-160, dr. varkens 350-500, lo pers 90-125, biggen 65-78, bokk en gei ten 30-65, vette koeien 1. 4.60-4.80, 2. 4.30-4.50, 3. 3.90-4.20, vette kalveren 1. 4.50-4.65, 2. 4.20-4.45, 3. 3.50-4.05, nuch tere kalveren 1.45-1.85, zware vette var zeugen 1.95-2.05, jonge zeugen 2.05-2.10, melkkoeien redelijk, als vorige week, vette koeien vlug, ruim prijsh., vare koeien rustig, prijsh., vette kalveren stroef, ruim prijsh., graskalveren rustig prijsh., nuchtere kalveren idem, fokkal- veren kalm, ruim prijsh., schapen idem, lammeren idem, varkens redelijk prijsh., biggen idem. 's-Hertogcnbosch 18 dec. Vee Aan voer totaal 7046, runderen 2413, gras kalveren 499, vette kalveren 358, nuch tere kalveren 2128, schapen 425, fokzeu- gen 10, slachtvarkens 897, biggen 316, slachtrunderen 1012, prijzen: melk- en kalfkoeien 1100-1700, gustekoelen 825- 1300, graskalveren 420-650, kalfvaarzen rood-bont 1250-1675, zwart-bont 1150- 1500, klamvaaren 1050-1325, gustevaar- zen 975-1175, pinken 650-910, nuchtere kalveren 200-325, weideschapen 75-110, drachtige zeugen 350-500, biggen 60-71, slachtrunderen extra 4,90-5,30, id. le 4,35-4,85, id. 2e 3,80-4,25, id. 3e 3,45- 3,70, vette stieren 4,40-4,90, worstkoeien 3,35-3,55, vette kalveren le 4,50-4,75, ld. 2e 4,15-4,45, id. 3e 3,85-4,05, nuchtere slachtkalveren 1,40-1,80, per stuk 45,80, slachtzeugen 2,14-2,20, idem 2e 2,06-2,11, slachtvarkens 2,25-2,35, vette schapen 105-130, vette lammeren 115-140, han del: melk- en kalfkoeien behoorlijk, vrij goed, vast; gustekoeien normaal, rede lijk, stijf prijshoudend; jongvee flink, gunstig, ruim gehandhaafd; vette kalve ren iets ruimer, voor de beste kwaliteit stijf duur voor de overig moeizame han del; nuchtere slachtkalveren groot, vrij wel stabiel; schapen en lammeren ge woon, redelijk, weinig verandering; fok- zeugen beknopt, onveranderd; lopers en biggen minder kalm, gehandhaaft; slachtvee groot, tamelijk vlot. stijf duur; slachtzeugen ruimer, tamelijk vlot, even stijver. WOERDEN, 18 december. Kaas Aanvoer 4 partijen, notering 4.10-4.15, handel flauw. LEIDEN, 18 december. Groente Champignons 310, appelen 19-30, peren 23, andijvie 55-90, boerenkool 38-64, rode kool 21-37, prei 41-94, spruiten A 117- 128, spruiten B 133-148, tomaten A 430, uien middel 25-30, witlof 146-213, sla 17- 36, selderij 25-38. BARNEVELD, 18 dec. Pluimvee Aanvoer ca. 23.000 stuks, handel zeer traag. Prijzen in guldens per kg: slacht - kippen 1.00-1.35, slachtkuikens 1.55-1.60, kalkoenen 2.25-2.75.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5