Verwarring rond Franse studenten Verdeeld leger beheerst een verdeeld Brazilië SteCddóc&MMci/nt bij Bijeenkomst in Sorbonne Geen CAO voor autorijscholen Peugeot 504 bekroont tot ,auto van 1968' Egg nog Jaap Flier danst vanavond Tetley s ^Anatomische les Onder druk Verstarring maar rechts onvermijdelijk NKV moet Melk mogelijk cent duurder consequenties trekken uit enquête Chipolata vla TELEVISIE VANAVOND RADIO PROGRAMMA DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 DECEMBER 196^ Pessimisme of realisme ij dr. Drees? blijven hangen in de wereld van de vijftiger jaren en voor de zeventiger j jaren een te beperkte blik hebben. II/IE nagaat wat dr. Drees als staatsman ook als sociaal bewogen politicus gedaan en geschreven heeft, zal zich herinneren, dat het pessimisme van dr. Drees in werkelijkheid meestal een wel nuchter maar niet koel realisme was. De wel ouder maar niet minder realistisch geworden dr. Drees ziet dat een progressieve concentratie, die het concrete zaken U7ANNEER K.V.P.-voorzitter mr. A. v. d. Stee verklaart niet te geloven in meer politieke duidelijkheid door het tot stand komen van de „progressieve concentratie", ójn er Nederlandse burgers, die zo'n uitspraak niet ernstig (be^e z|chte nemen. Ze geloven dan op him beun. dat bij de K.V.P.-kopman de wens de vader van de gedachte is. Hoe reageert dezelfde groep burgers, wanneer oud-minister-president dr. \V Drees evenmr ervan getuigt hoge verwachtingén te hebben in een progressieve concentratie, waarmee bijvoorbeeld de Partij van de Arbeid, D '66, P.P.R. en P.S.P. de Nederlandse kiezers een links wondermiddel zouden gaan voorhouden? Tweemaal binnen een week heeft de nuchtere en ervaren Drees laten blijken, dat hij sceptisch staat tegenover de effectiviteit, zelfs een beetje tegenover de mogelijkheden van de progressieve concentratie waarvoor zijn politieke erfgenamen in de Partij van de Arbeid wel warm lopen: eerst in een discussie met Amsterdamse studenten, daarna in een artikel voor het N.K.V.-blad ..Ruim Zicht". Jongere socialisten verwijten dr. Drees de laatste tijd nog al eens een conservatief pessimisme; hij zou zijn christen-democratische partijen) nota bene een intern sterk verdeelde Partij van de Arbeid als zij ooit tot een goed gezamenlijk programma kan komen, dan nog altijd maar geringe kans heeft op het bereiken van een parlementaire meerderheid. Daarom getuigt dr. Drees N.K.V.-blad dat hij meer heil verwacht van het het antwoórd op de vraag „of de katholieke arbeiders politiek een keuze zullen willen doen in de geest, die hun houding op vakverenigingsgebied zou doen verwachten J*|AT is weer de realistische, politiek schrandere dr. Drees ten voete uit getekend. Aan mr. v. d. Slee en zijn K.V.P. nu de tegenze.t om bij hun actie voor een duidelijk programmatische, duidelijk vooruitstrevende christen-democratie dr. Drees' conclusie te ontzenuwen, dat de aangewezen reisroute voor katholieke arbeiders derhalve een route P.v.d.A.- waarts is. PARIJS. De Fransen hebben schoon gelijk als zij zeggen, dat zy slecht of zelfs ia het geheel niet meer worden geregeerd. Besluiten die de ene dag worden genomen worden de volgende dag ongedaan gc mankt. Dat geldt in de laatste dagen spe> eiaal voor de studenten. Maandag er atürfiy was de universiteit in Nanterre "hQ Parijs een belegerde vesting. Overal ln de omgeving van de universiteitsge bouwen waa een grote politiemacht op d« been en er stonden zelfs gewapende agenten op de campus. De zondag tevoren was per radio bekend gemaakt dat de studenten maandagmor gen hun studentenkaart moesten laten zien en dat de controle daarover in han den was van jonge pedels deel uitma kend van het universiteitspersoneel. Dat alleen al leverde grote moeilijkheden op, want vele studenten hadden de radio mededeling niet gehoord, kwamen zonder kaart en mochten niet binnen. Ruiten werden ingegooid door hen die toch binnen wilden. Ook zonder kaart. Daarop kwam van het ministerie van Onderwijs de order dat de controle zou worden uit gevoerd door politie, wat dinsdag en gisteren gebeurde. Want inmiddels had den de jonge pedels geweigerd zich voor dit werk te lenen. De rector van de uni versiteit van Nanterre protesteerde tegen de aanwezigheid van politie en liet door schemeren dat hij met een ontslagbrief in zijn zak liep. Bakzeil Gistermiddag, 'n protestdag van de stu- dentenbond tegen het optreden van de politie, haalde het ministerie van Onder wijs bakzeil. De minister liet weten dat een aantal hoogleraren en studenten de rust wilde garanderen wanneer de politie werd teruggetrokken. Op hetzelfde ogen blik kregen de agenten in Nanterre en ook bij de Sorbonne in Parijs opdracht naar hun kazernes terug te keien. De controle over de studentenkaarten zou weer worden uitgevoerd door de pedels, wier aantal zou worden uitgebreid. „Maar", voegde de minister eraan toe, „de stakingsdagen zouden de hoogleraren niet worden uitbetaald en alle dossiers van studenten met een beurs of tijdelijke vrijstelling van militaire dienst zouden worden herzien". Bovendien werd mee gedeeld dat de studente Regine Martinez, sedert tien dagen in voorlopige hechtenis wegens verdenking van medeplichtigheid aan een bomaanslag in Parijs op 7 de cember tegen een bankgebouw, door de Jttstitie was vrijgelaten. Haar vrijlating waa een der eisen van de studenten van Nanterre. Inmiddels hadden in de Sorbonne twee UTRECHT (ANP) Initiatieven van ^«fcbondszijde om te komen tot een CAO fBOT autorijscholen zijn op niets uitge- Jppen. De sectie autorijscholen van de FNOP heeft meegedeeld, dat op grond ben de onzekere situatie in deze bedrijfs tak en het uitblijven van overheids maatregelen vooralsnog een afwachten de houding moet worden ingenomen m.b.1 het aangaan van verplichtingen, die alleen nagekomen kunnen worden els het voortbestaan van 't bedrijf ge waarborgd is. De katholieke bond van vervoersper- eoneel meent, dat uit deze reactie blijkt, dat de rechtszekerheid van het personeel volkomen ondergeschikt wordt gemaakt aan die van het bedrijf en de eigenaar daarvan. De bond is niet blind voor de moeilijkheden, waarmee de autorijscho len te kampen hebben, maar hij vindt, dat deze moeilijkheden de verantwoorde lijke besturen er niet van mogen weer houden, ook aandacht te hebben voor de positie van het personeel. vergaderingen plaats. Een in het amfi- bitheater met 2000 studenten en een meer van technische aard tussen hoogleraren en studenten over Engelse colleges. Die van de 2000 was de voornaamste. Een mededeling dat eventueel beurzen en vrij stelling van militaire dienst zouden wor den ingetrokken werd met gejoel ont vangen. Diverse studenten namen het woord. Aan het debat werd eveneens deelgenomen door leerlingen van de hoog ste klassen van middelbare scholen. De politie was verdwenen, hoogstens ston den op het grote plein vóór de Sorbonne een paar agenten in de stromende regen op post. Ofschoon eerste minister Couve de Murville zo pas gezegd heeft dat poli tieke actie op de middelbare scholen niet meer zou worden geduld, verklaren van hun kant verscheidene rectoren dat deze politieke actie een feit is en onmogelijk meer kan worden verboden. In de provincie blijft de toestand ver ward. Stakingen op de universiteiten van Nantes--en Straatsburg zijn afgelopen maar in Toulouse heeft de staking in de faculteit der letteren, algemeen opge volgd, zich uitgebreid tot de rechtsfacul teit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog een tikje onver wacht heeft een internationale jury de Peugeot 504 tot de „auto van het jaar" gebombardeerd. Voor Neder land hebben daarin zitting de heren Ido Izaaks (autokampioen). Nico de Jong (autovisie), en J. Koolhaas Re vers (auto- en motortechniek). In to taal heeft de Peugeot zijn bekroning te danken aan 48 automobieljourna listen uit 12 landen. icht dat de jury om het zo uit te drukken min of meer de weg terug was ge gaan. Gewoonlijk werden automo bielen met hypermoderne details ge tooid met de eretitel „Distinction l'automobile de l'année! De Peu geot 504 heeft dat niet, is in zijn de gelijkheid zelfs ouderwets en abso luut onrevolutionair. De som van zijn hoedanigheden heeft de jury kenne lijk gedreven naar een lichtelijke ver rassende (en eigenlijk toch ook weer niet!) uitspraak. De uitslag ver toont de merkwaardigheid dat Peu geot met 119 punten een fikse meer derheid behaalde, maar de vier daar na \olgende wagens (BMW 2500 28.00. Alfa Romeo 1750. Saab 99 en Jaquar XJ6) op een kluitje zitten. Een Amerikaanse lekkernij, ideaal om te mixen met een" scheutje likeur, whisky, cognac of crème de cacao.; vraag het uw melkleverancier Als alternatief voor de speelfilm op „I" bood de VARA gisteravond op het twee de net een „minderheidsprogramma" dat als zodanig over het geheel geslaagd I was. In Achter het Nieuws was er een interessante discussie tussen een geheide N'ieuw-Linkser met een reehtsgevleugel- 1 de P.v.d.A.'er wiens argumenten goed staande bleven. Hetgeen des te opval lender was omdat zijn opponent duide- j Het optreden van de New Christy Min- strels beviel ons ooral omdat deze groep niet de „heilige ernst" demon streerde die het optreden van dergelijke zanggroepen vaak zo dodelijk vervelend maakt. Die ernst kleefde wol een beetje aan het overigens voortreffelijke jazz- ensemble dat ad hoc was samengesteld uit Wessel Ilcken prijswinn ere van de meest recente onder hen: Harry Verbeke. Om 21.50 uur vanavond brengt de NCRV de eerste co-produktie tussen BBC en NCRV op het scherm: „De anatomi sche les", een ballet in kleur naar het beroemde schilderij van Rembrandt, in een choreografie van de Amerikaan Glen Tetley. Voorafgaande aan het ballet is er een vijftien minuten durende film over de choreograaf. Hierin vertelt hij onder meer waarom hij als uitgangspunt voor dit ballet het schilderij van Rem brandt koos. Glen Tetley is 'n Ameri kaans danser uit de school van Martha Graham. Hij was vrijwel onbekend toen hij door het Nederlands Dansthe ater werd uitgdnodigd naar ons land te komen om zijn eerste ballet. „Pier rot Lunaire" te komen zetten en een nieuwe choreografie te maken, speci aal voor het N.D.T. Op één van zijn zwerftochten door Den Haag kwam hij in het Mauritshuis te recht. Hier heeft hij vele uren doorge bracht. kijkend naar de schilderijen van Rembrandt en Vermeer. Vooral werd hij geboeid en geïnspireerd door „De anatomische les", het wereldbe roemde schilderij van Rembrandt. Het ballet wordt gedanst door het Neder lands Danstheater. Medewerkenden zijn: de man. Jaap Flier, zijn moeder, Willy de la Bije. zijn vrouw. Alexandra Radius, de dokter, Ger Thomas en zijn assistent, Hans Knill Het ballet wordt gedanst op muziek uit de symfonie nr. 1 (Jean de la Peur) van Marcel Landowski. gespeeld door het Nederlands Begeleidingsorkest o.l.v. Peter Eros. Regisseur bij de op namen van het ballet, die in het Sche- veningse Circustheater werden ge maakt, was Joes Odufré. T.v.-spel vanavond: Leo Nelissen naar NRU gezet HILVERSUM Per 1 februari 1969 zal de heer Leo Nelissen in dienst van dc N.R.U. treden als regisseur- producer bij de programinastaf. Hij zal zich onder meer gaan bezighouden met het maandelijks cultureel blok- programma „Scala Internationaal". De heer Nelissen werd in Utrecht geboren. Na werkzaam geweest te zijn als copywriter, trad hij in 1953 in dienst van de K R.O. Hij was daar onder meer als hoofd van de jeugdafdeling en chef van de afdeling amusement radio. Als zodanig was Leo Nelissen betrokken bij program ma's als „Poppetjes op de ruit", ..Theater Andersom'. ..Vreemd",, ..Djinn'Vde musical .Börijdui Caro line" (met Guys Hermus en ,Lex GoudsiriftV en ..Babe!" Aan" dit laat--: ste programma zal Leo Nelissen free J lance blijven meewerken gedurende het winterseizoen. ADVERTENTIE) „Wat stuur ik iemand als Kerstcadeau?" Een platenbon is altijd raak! vanaf 4.25 (Van onze correspondent) Vier jaar lang heeft het militaire regime van Brazilië zich optimistisch uitgelaten over de gang van zaken in het land. Maarschalk Costa e Silva wist zich zelfs gekozen door het parlement, in tegen stelling tot zün voorganger Castello Branco. die de macht in 1964 door een coupe aan zich trok. Het regime heeft ook naast de regeringsparty, de Allian tie van nationale vernieuwing, nog een oppositieparty, de Democratische bewe ging van Brazilië, toegelaten. Eind vorig jaar verzekerde Costa e Silva aan het Congres dat „het land leeft in een kli maat van rust. orde en vrede, nauwe lijks opgeschrikt door enkele inciden ten die geen gevaar inhouden voor de federale regering". Maar enkele dagen later al moest dc minister van het leger, generaal Lira Tavares. een waarschu wing richten aan het adres van de „par- tisanenprovocateurs van ondergrondse bewegingen". Direct na de staatsgreep in 1964 meenden de Braziliaanse militairen het land van het „bolsjewisme" te hebben gered. Dit ging weliswaar ten koste van de vrij heid van een groot aantal mensen, maar de republiek werd „gehard en gezui verd"". Een van de laatste slachtoffers was oud-president Janio Quadros die jongstleden juli durfde opmerken dat voor de president slechts twee wegen open lagen: een echte dictatuur of terugkeer naar de democratie. Hy werd prompt vier maanden vastgezet. Toch werd zijn mening gedeeld in regerings kringen: de minister van Arbeid, kolo nel Jarbas Passarinho, verklaarde en kele maanden geleden dat de intensive ring van de strijd tussen uiterst rechts en links zou kunnen leiden tot een ver harding van de politiek en tenslotte zou kunnen eindigen in een rechtse dicta- De huidige crisis schijnt te worstelen in tegenstellingen binnen het leger zelf. De ene groep van het leger meent dat deregering „immobiel" is en weifelend staat tegenover studentenbeweging en kerkelijke onrust. De andere groep ver wijt de regering dat zy niet langer de militaire macht vertegenwoordigt die de coup van 1964 uitvoerde. Twee jaar lang liet Costa e Silva beide groepen te gen elkaar opwerken, vertrouwend op de steun van het Congres en van de Amerikaanse ambassade. Donderdag liet. het Congres hem evenwel in de steek, toen het leger probeerde de parlemen taire onschendbaarheid van een van de afgevaardigden van de oppositie te doen opheffen. De afgevaardigde. Marcio Moreira Alves, had het gewaagd zyn stem te verheffen tegen het martelen van politieke gevangenen Het parle ment besefte het gevaar voor zijn eigen positie, als het voor de eis van het leger zou zwichten en stemde tegen. Costa e Silva stuurde de afgevaardigden prompt B uckingha mpa I eis bedreigd met invasie LONDEN (Reuter) De Britse com munistische jeugdliga heeft gedreigd met een invasie van het Buckingham paleis komend weekeinde. Namens de woningzoekenden in En geland willen ze zondag het paleis „Het meest onderbezette gebouw in Lon den waar gemakkelijk meer dan dui zend Londenaars zonder woning kunnen worden gehuisvest" overnemen. Een woordvoerder van het hof heeft mee gedeeld dat koningin Elizabeth vandaag naar het kasteel Windsor is vertrokken om er de kerstdagen door te brengen. 1 erdeeld De verwachting is somber, schreef vo rige week de „Jornal do Brasil" in zijn weerbericht, dat die keer niet toevallig onderlijnd was. Het land is verdeeld. De bisschoppen hebben zich tegen de regering gekeerd in verband met de arrestatie van drie Franse priesters die beschuldigd worden van ondermijnende activiteit. De bisschop van Santos, mgr David Picao. heeft huisarrest en zyn collega van Recife, mgr. Helder Camara heeft de regering verweten te spreken van nationale soevereiniteit, terwijl zij zo aan de leiband loopt van buiten-' landse machten Om dezelfde reden be kritiseren de landeigenaars de regering die grote stukken land in Amerikaanse handen heeft gespeeld. Het leger is ge splitst in hervormingsgezinden en reac tionaire diehards. Het is de regering evenmin gelukt de studenten tevreden te stellen die thans meer en meer be- invloed worden door de gebeurtenissen van het afgelopen jaar in Parijs en Mexico. Waar het heengaat is thans moeilijk te peilen. Costa e Silva heeft zijn jonge officieren deze week verzekerd dat hij hun hoogste chef is. maar 't is de vraag of hij met het verdeelde leger de toe stand kan klaren. Misschien dat een nieuwe sterke man straks iedere oppo sitie met harde hand gaat onderdruk ken, zo dit dan nog mogelijk is. Moge lijk ook komt een extreemrechts natio nalisme aan de macht, zoals kort gele den in Peru is gebeurd, Dit was sterk anti-Amerikaans van karakter, en die mogelijkheid zit er in Brazilië, dat wordt overstroomd door Amerikaanse hulp en investeringen, ook in Linkerzijde Dat een revolutie van links thans een kans zou maken, is niet goed in te zien. Weliswaar maken de militairen in hun simpele theorie weinig onderscheid tus sen orthodoxe communisten die denken in termen van vreedzame coëxistentie, pro-Chinese revolutionairen en volgelin gen van Castro, om dan nog te zwijgen van de als communisten betitelde chris tenen die zich alleen bezorgd tonen voor de vervulling van de conciliebesluiten en de sociale encyclieken van de laatste Pausen Maar het verschil tussen al deze „communistische" groepen is diep ge worteld. Niets lijkt thans een harde, militaire dictatuur in de weg te staan. Een weg terug naar democratie valt voorshands niet aan te wijzen. Vanavond om 20.45 uur Ned. I brengt de NCRV „Onder druk gezet" op het scherm, dc Nederlandse versie van Dolf Koning, van 't televisiespel „Prin ters Measure" van de Amerikaanse schrijver Paddy Chayefsky. Chayefsky is één van de Amerikaanse auteurs die in hun stukken een eenvoudig, alle daags probleem met een sociale inslag als uitgangspunt nemen. Ook in „On der druk gezet" is dat het geval. De auteur schreef het als bewerking van een novelle die hij reeds in zijn studie tijd had gepubliceerd. Het gegeven is bijzonder eenvoudig: een oudere typograaf, die alles voor xi^n vak ^ver heeft, vecht tegen de Vooruitgang in dit vak, in dit stuk ver- t&igglSvppi&igd in een niguwe linotype- zetmachine, die het zetten vereenvou digt, maar ook een deel van het mooie van hei beroep wegneemt. Dit conflict wordt zichtbaar gemaakt in een zetters- leerling (Johan Ooms), die van de oude zetter Healy (Max Croiset) alle sym pathie ondervindt, maar diens woede opwekt omdat hij om financiële rede nen zich aangetrokken voelt tot het be dienen van de nieuwe machine. De heer Cor van Eyk. typograaf van beroep, heeft een belangrijke rol ge speeld bij de totstandkoming van dit spel. Hij was het die zorgde voor de zetmachine uit de tijd waarin het stuk zich afspeelt .namelijk 1938. Hij was het ook, die deze machines bediende. In dit stuk speelt hij, naast Max Croi set, een belangrijke rol. De regie heeft Max Douwes. KLOOS VAN N.V.V. ADVERTENTIE „Wat geef ik bij een Kerstdiner aan de gastvrouw?" Een platenbon is altijd raak! DEN HAAG (ANP) Een verhoging van de consumptiemelkprijs per 1 janua ri met een cent per liter is waarschijn lijk. hoewel een definitief besluit van het ministerie van Economische Zaken nog komen moet. Met het produktschap voor zuivel moet nog gesproken worden over de prijs van consumptiemelkprodukten en van melk in kleineter verpakking dan een liter. De verhoging hangt samen met de in voering van het stelsel van belasting op toegevoegde waarde. Het produktschap voor zuivel heeft uitgerekend, dat een verhoging met 1.27 cent per liter nodig zou zijn. Het heeft voorgesteld deze in de drie maanden tussen nieuwjaar en het begin van het nieuwe melkprijsjaar (1 april) in zijn geheel te verwezenlij ken. en wel door de verkoopprijs gedu rende negen weken een cent en geduren de vier weken twee cent boven de te genwoordige te stellen. Van de kant van het ministerie gaf men er echter de voorkeur aan, het te laten bij een cent verhoging voor die hele periode van drie maanden. Wat het bedrijfsleven te kort komt zou men dan na 1 april kun nen verrekenen. DEN HAAG (A.N.P.). De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de heer A. H. Kloos. heeft vanmorgen in Den Haag op de hoofd- besturenvergadering van het N.V.V. ge zegd, dal cr een discrepantie zit tussen de beleidsconclusies, die bet verbonds- bestuur van het N.K.V. met betrekking tot het vraagstuk van de confessionali- teit heeft getrokken, en de uitkomsten van het sociologisch onderzoek van de universiteit van Nijmegen. Dit onderzoek wees uit, dat 66 pet van de N.K.V.-leden voorstander is van een samensmelting van de drie vakcentrales en dat maar 22 pet daartegen is. Toch heeft het verbondsbestuur van het N.K.V. zich uitgesproken voor een bundeling van krachten, die vooralsnog uitgaat van de erkende eigen zelfstan digheid. De heer Kloos vindt, dat de cijfers een zo duidelijke laai spreken, dat een wat positievere opstelling voor vormen van versmelting in het vooruit zicht had kunnen worden gesteld. De N.V.V.-voorzitter verwacht op grond van het onderzoek van zyn eigen vak centrale, dal uit de enquête by het C.N.V. wordt ingesteld, zal blijken dat zestig procent van de leden voor fusie is. Kersttoespraak van koningin (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Op Eerste Kerstdag, woensdag 25 dec., zal H.M. de Ko- niging haar kersttoespraak houden via de radiozenders Hilversum I, II en III van 13 tot 13.15 uur in een nationaal programma. Aansluitend aan deze toe spraak volgt de uitzending van de nieuwdienst (ADVERTENTIE) „Beste Kerstman, ik zoek graag zélf een plaat uit" Een platenbon is altijd raak! „Uit Bellevue" was weer een „onn lyk" programma met toch geslaagde on derdelen, zoals b.v. dat van de „kerst groepen" en 't merkwaardige interview met jhr. Sandberg die op soms b(jzon- der domme vragen van Trino Flothuis een reeks antwoorden wist te geven die van een spirituele zinnigheid ge tuigde. Hel laatste deel van Uit Bellevue moes ten we overigens missen om op I Eigen tijds te zien. de serie waar de NTS zo veel experimenteels in stopt Bob Rooyens regisseerde en als die ex per menteel te werk kan gaan wordt het meestal een staalkaart van knappe, bi zarre, soms onsmakelijke effecten Je blijft kijken. Dat wel Maar je kijkt eigenlijk alleen naar verpakking. En het is zo oogvermoeiend als experimentele t.v. maar kan zyn. Vg Radioreportage van kerstfeest op Het Loo (Van o iroepcorrespondent i kor- HILVERSUM De NRU zal te radioreportage uitzenden van het kerstfeest, dat de koninklijke familie met 't paleispersoneel viert op dinsdag middag 24 december op paleis Het Loo. Zoals gewoonlijk zal H. M. de Konin- ging een gedeelte uit het kerstevangelie voorlezen, terwijl Z.K.H. prins Bern- hard 'n korte toespraak houdt. Het ra dioverslag is te horen om circa 17 uur i Hilve Een platenbon is altijd raak! vanaf 4.25 (ADVERTENTIE) Een zschtromige, gearomatiseerde vla met Franse*vruchtjes. Chipolata vla is kantenklaar verpakt in handige plastik bekers. vraag het uw melkleverancier Venlo bouwt nieuw museum irin de collectie, geschonken door de familie Van, Bommel-Van Dam uit Amster dam zal worden ondergebracht. De schenking omvat ongeveer 100 kunstwer ken en werd in juni van dit jaar door de raad van de gemeente Venlo aan vaard De bouwkosten zijn globaal ge raamd op 350.000 gulden. De Stichting Gemeente Spaarbank zal de bouw finan cieren en het museum voor de duur van 40 jaar voor max. 25.872 gulden per jaar verhuren aan de gemeente Venlo. Na 40 jaar wordt het museumgebouw, waar van de onderhoudskosten door de ge meente worden gedragen, het onbe zwaard eigendom van de gemeente Ven lo. Chana Orloff overleden TEL-AVIV (AP) Chana Orloff. de Parijse beeldhouwster die haar leven verdeelde tussen Israël en Frankrijk, is woensdag in Tel-Aviv op 80-jarig leef tijd overleden. Werk van de uit de Oekraïne stam mende kunstenares staat in musea in de Verenigde Staten, Rotterdam, Oslo, Pa rijs en Israël. Zij overleed tijdens een van haar pe riodieke bezoeken aan Israël. Elisabeth Schwarzkopf, die haar tour nee door ziekte heeft moeten uitstel len. komt nu in april 1969 naar ons land. De concerten in de jubileum reeks van concertdirectie Beek in Rot terdam en Amsterdam worden gege ven op respectievelijk 21 en 23 april in de Doelen en het Concertgebouw. Het concert in de Geertekerk te Lltrecht vindt plaats op 26 april. I>c Etna Taorminaprijs (3 miljoen lire) is door een Italiaanse jury toegekend aan de Amerikaanse beatnikdichter Lawrence Ferlinghetti. Volgens de ju ry komen in zijn werk de thema's sa men van de Europese surrealistische avant-garde met de grote traditie van de Amerikaanse dichtkunst met accen ten die doen denken aan Walt Whit- NEDERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.06 uur: Breng eens 'n zonnetje, liedjesprogramma 19.25 uur: Durf te leven 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Onder druk gezet, t.v.-spel «21.50 uur: De anatomische les, ballet 22.30 uur: Gezond gezin 22.55 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Kijk eens wat ik zeg (TELEAC) NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.30 uur: Samenvatting Reportage Terneuzen 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal AVRO •20.20 uur: Dean Martin viert Kerstmis, show 21.10 uur: Medische kroniek 21.50 uur: Modern Vocal Group 22.10 uur: Lichtkogels in de Oude Kerk (CVK/IKOR) 22.40 uur: Tweede journaal (NTS) I De mei aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I NCRV 20.00—20.25 uur: Er klopt iets niet, luisterspel 22.40—23.55 uur: Onvoorzien, sluitpost van de da HILVERSUM II AVRO 20.05—21.00 uur: Kleine-zaalconcert 22.55—23.55 uur: LP-noviteiten RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.30, 11.00, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM nr. Elk heel uur vanaf 9.00 gramma. (12.22 Wij van het land; 12.28 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw;^ 12.30 HILVERSUM *iO!(402 m) - NRCV18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang met trompet en orgel: geestelijke liederen. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualitei ten. 19.05 Spektrum: nieuws uit de protes tants-christelijke organisaties. 19.20 Stereo: muziek uit het Leger des Heils (g). 19 35 Stereo: lichte orkestmuziek (g.). 20.00 Er klopt iets niet. detectivehoorspel. 20.15 Stereo: Steravond: gevarieerd programma. 21.35 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 21.50 Kerk orgelconcert: moderne muziek. 22.20 Advents- overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Onvoorzien: 2'voo Nieuws ee HILVERSUM 11 (298 m> AVRO: 18.00 van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. 18.30 Stereo: licht orkest. 18.50 Ge sproken brief. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Knipperlicht: programma voor alle wegge bruikers. 19.30 Nieuws. 20.05 Ensemble Syn- siësta: licht gevarieerd muziekprogramma. TROS: 15.00 Mensen als u en ik: profiel van een volk. Deel XII: Finnen. 15.30 Stereo: proefdraaien: nieuwe grammofoonplaten met zicht. 16.15 Stereo: lichte müziek."l6.30 Boem! Popshow. 17.15 Sportkompas. 17.45 Actualitei- HILVERSUM II (293 m) AVRO: 7.00 Lichte' grammofoonmiizlek. VPRO: 7.54 De ze dag. AVRO: 9.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichge grammofoonmuzlek. (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Woordelijk., vandaag de dag. NRU: 9.00 Stereo: Moderne en klassieke kamermuziek (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen: populair verzoekplatenprogram- Ilobo en piano: moderne muziek. 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: informatief programma. 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de land bouw. 12.39 Zang en gitaar (gr.): lichte mu- Nietiws! VARA:' mi^AcVuaHteKen. 13.20 Voor dc middenstand. 13.25 Stereo: Ka- loehoorders en leden van het ensemble. 21.00 Een dag uit het leven van Ivan Denisovllsj, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Stereo, moderne orkestwei ken (gr.). 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. (324 m) - 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardcsportuit- muziek. 18.35 Verkeerslips. 18.40 Lichte or- keslinu/iek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Liederen. 19.00 Nieuws, weer bericht en actualiteiten. 19.40 Gitaarmuziek. 19.45 Politieke uitzending. 19.55 Lichte or kestmuziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.10 Concert. 20.30 Hoorspel, (herhaling). 21.52 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 De zeven kunsten: plastische kunst. 22.30 Jazz- kroniek. 23.00 Nieuws. 23.10 Concert. 23.40— 23.45 Nieuws. VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badi- nerie: klassieke en moderne muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Over weging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: aubade: moderne 14.10 Toerismo toeristische informatie uit binnen- en buitenland. 14.30 Poëzie op punten: wedstrijd in hel voordragen van luchtige poëzie. 15.00 Klein chanson. VPRO 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: programma voor thuts- zittenden. 16.45 Instrumentaal ensemble: mo derne muziek (opn.). 17.40 Informatie: ach- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Klink - klaar, zon der nonsens. (10.00 Nieuws.) NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Micro-notities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help. TROS: 14.00 Nieuws 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek: muziekprogramma mei artiesten van overal. (16.00-16.02 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18 00 Tussen 10 plus en 20 min: programma voor tieners. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw» 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weer bericht, mededelingen, programma over zicht, SOS-berichten voor de schippers). 12 55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws, weer bericht, dagklapper en beursberichten. 13.2# Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gewijde mu ziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Concert. 16.00 en semi-klassieke muziek (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd pro muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.15 Etnische muziek. 17.45 Spiri tuals en gospelsongs,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2