Jan Janssen: „Ik voel me de compleetste renner'' KNGY stelt Duitser als bondstrainer aan EINDSTAND VAN EREDIVISIE BESLISSEND VOOR INSCHRIIVING RUNNERS-UP CUP Grote verliezer Post moest schok verwerken Met Bugdahl winnaar van Amsterdamse zesdaagse Ijsbaan Heerenveen verlaagt toegang Kurt Vyth diep ontgoocheld KNVB-beker: Ajax tegen Feijenoord! Chipolata vla UEFA wil vaste kalender internationale wedstrijden Ook uitnodiging voor Intertoto DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT ?AGINA 13 AMSTERDAM „Dit is toch een mooie afsluiting van mijn seizoen", hijgde Jan Janssen, nadat hij in een enerverend Slot samen met de aanvankelijk door hem versmade Duitser Klaus Bugdahl de overwinning in de derde naoorlogse Amsterdamse zesdaagse had behaald. De laatste negen minuten van dit evenement waren beslissend geworden. In een machtige ontsnap ping veroverden Janssen en Bugdahl toen de ronde, die zij nodig hadden om de met een grote puntenvoorsprong leidende favoriete combinatie Post- Duyndam te verslaan. „Nu ik deze Amsterdamse zesdaagse voor Post en al die andere winterbaancracks heb gewonnen, voel ik mij ook echt de com pleetste renner", zei onze Tourwinnaar, die vandaag in Breda een cheque van tienduizend gulden kan gaan halen, hem toegekend door de Sport stichting Televizier, als de compleetste Nederlandse renner van 1968. „Ik heb er wel een beetje op gereden, omdat hier nog eens te bewijzen", aldus Janssen, die het middelpunt was van een grote schare bewonderaars, ter wijl de grote verliezer. Peter Post, teleurgesteld in zijn cabine de schok trachtte te verwerken. „Er komen nog meer zesdaagsen", zed de keizer van het winterovaal. demarrages van de vijf hoofdkoppels, gelijke ronde aan de ontknoping begonnen, en van de combina ties Koel—De Wit en DeloofSevereyns. Herhaaldelijk lag weer een andere combinatie alleen op kop, maar even regelmatig flitsten de anderen het gat dicht. Toen kwam de aanval van Jans- i Bugdahl, de beslissende ont snapping. Er moesten nog negen minu ten worden gereden. Heel langzaam vorderden de in het tourgeel gestoken vluchters. Achter hen zwiepten afwis selend Post en Duyndam het peleton op in de achtervolging. Aan zijn lange reeks zegepralen heeft Jan Janssen een nieuwe triomf toegevoegd. Met zijn Duitse koppélgenoot Klaus Bugdahl stevende Janssen op de laatste avond van de Amsterdamse Zesdaagse naar een grandioze overwinning, die hen onder deze lauwerkrans Veel kans om revanohe op Jan Jans- ;n te nemen krijgt Post overigens voor lopig niet, want Janssen rijdt misschien de zesdaagse van Milaan in begin fe bruari, maar zeker die van Antwerpen tegen het eind van die maand. ,Tot dan gaat Janssen („ik ben dit jaar ir bruari begonnen en vind het nu noeg") rust nemen. Dat betekent eerst verhuizen naar zijn prachtige nieuwe bungalow in Putte, vervolgens een kort reisje tussen kerst en nieuwjaar naar Torremolinos („mijn ouders zitten daar"), van 10 tot 25 januari naar de wintersport en dan eind januari op uit nodiging van het Canadese ministerie van Sport een reis naar Montreal. En kele jaren gleden maakte ook Tour winnaar Jacques Anquetil een derge lijke trip. De zesdaagse van Amsterdam kreeg een ongekend spannend slot. De rivali teit tussen de hoofdmannen was ge groeid naar een hoogtepunt in de strijd om de waardevolste premies, waarbij het al opvallend was, dat de in glanzende vorm verkerende Janssen en maat Bug- dahl in geldswaarde bijna de helft het totale bedrag hadden opgeëist. Grillig spel Na een huldiging van Jo de Roo, die hiervoor speciaal was teruggekomen, begon de vijf kwartier durende finale. Het werd een grillig spel van rondjes pakken en weer verliezen, van elkaar wantrouwend beloeren. Het tempo vloog omhoog onder de voortdurende Laatste reserves De poging van Janssen en Bugahal leek daardoor geen succes te gaan op leveren. Ze bleven minutenlang op een halve ronde hangen. Toen, omdat zij wisten dat alleen een volle ronde winst hun de zege zou opleveren anders zou het hogere puntentotaal van Post en Duyndam beslissen tastten Jans sen en Bugdahl hun laatste reserves aan. „Nog tien ronden", klonk het uit de luidsprekers. Bugdahl werd afgelost door Janssen, die weer wat meters ter reinwinst boekte. Vier ronden voor het einde was het zover. Post en Duyndam, die ook al bijna aan het eind van hun brachten waren, moesten zich gewon nen geven. Janssen en Bugdahl kregen (Van onze sportredactie) HEERENVEEN De dreiging van de BTW ten spijt, worden de toegangsprijzen voor het Ijsstadion Thialf in Heerenveen nog voor de kerstvakantie verlaagd. Het bestuur van het Ijsstadion heeft hiertoe besloten omdat de belangstelling voor de kunstijsbaan aanzienlijk is afgenomen na de drastische prijsverhogingen aan het begin van dit seizoen. Directeur M. P. Roemer verklaarde deze prijsverlaging door erop te wijzen, dat de financiële resultaten dit seizoen niet in verhouding staan tot de toegepaste prijs verhoging. „De exploitatie zou niet sluitend geworden zijn en wij verwachten door deze nieuwe maatregel een betere totaaluitkomst te krijgen." De dagkaarten worden verlaagd van 3 gulden tot 2.50 gulden (voor de jeugd respec- tieveijlk 1.50 en 1.25 gulden), terwijl een seriekaart van 10 gulden (jeugd 5 gulden) -echt zal geven op 6 in plaats van 4 entrees. Overigens liggen deze bedragen nog boven het niveau van vorig jaar. De nieuwe maatregel geldt uitsluitend voor de 'ctieve schaatsbeoefenaars en niet voor het bezoek aan wedstrijden. Opbouw van sterk herenteam Toekomst Haory Jansen en Leijn Loevesijn heb ben met een ronde voorsprong de Zes daagse van de Toekomst in Amsterdam (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Kurt Vyth toonde zich na afloop van zijn zesdaagse geen tevreden man. Hij was diep ontgoooheld en wel om de navol gende door hem geconstateerde 1. De persoonlijke belangstelling van de vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam bleef be perkt tot het bezoek van de hoofdcommissaris en enige amb tenaren. 2. De, gemeente antwoordde niet- op het - verzoek om evenals vorige jaren een prijs ter beschikking te stellen voor de .amateurzesdaagse. 3. Van KNWU-zijde kwamen te wei nig offioials. 4. De pers reageerde voor een deel zeer negatief. 5. Het aantal toeschouwers daalde ten opzichte van vorig jaar met jjijna 10.000. Toen: 58.000, nu: amper 49.000. Dit alles dreef de heer Vyth tot de opmerking: „Ik overweeg ernstig te stoppen met de zesdaagse in Amster dam,, wanneer niet van enige zijde actieve medewerking wordt ver- N.E.C.A.D.O. DEN HAAG. Ajax—Feijen oord is als eerste wedstrijd uit de bus gekomen bij de loting voor de derde ronde van het toernooi om de K.N.V.B.-beker, die op zondag 9 maart zal worden gespeeld. Het resultaat van de loting was: Ajax —Feijenoord, Heerenveen—Vitesse, Spar ta—ZFC, RCHDFC, NEC—ADO, Vo- lendam—Heracles, GVAVPSV, FC Twente—DWS. Indien een wedstrijd in een gelijkspel eindigt, zal 2 x 15 minuten worden ver lengd. Is dan nog geen beslissing ver kregen, volgen strafschoppen, waarbij vijf verschillende spelers van elke ploeg •r één nemen. De kwartfinales van het bekertoernooi «uilen worden gehouden op woensdag S0 april. Jo de Roo kwam toch terug op de Zesdaagse. Tijdens de slotavond onderging de Zeeuw een huldiging, die hij door zijn uitvallen in het begin van de Zesdaagse scheen te gaan missen. Onderdeel van deze huldiging was het onthullen van een levensgrote foto. De zenuwenoorlog in de derde Amster damse zesdaagse was voorbij. Zes dagen nerveuze spanning onder het ren nersvolk braken bij bet gejuich om de aars. Het waren zes dagen geweest, waarin de geprikkelde stemming groeide naarmate de finale naderde. Peter Post verklaarde de soms felle houding van de favoriete koppels ten opzichte van elkaar met: „De jongens waren een beetje link- Ze reden hier in Amsterdam hun zesde zesdaagse en werden verrast door het zware werk, dat gedaan moest worden. Misschien hadden ze zich wat rustigers voorgesteld en dat is begrijpe lijk. Na vijf zesdaagsen ben je een beetje duf. Iedereen, wat voor werk hij ook doet, zal dat ooit* meegemaakt hebben een geweldige inspanning. Dan verlang je in je werk naar een rustpauze. Wel, gemak hebben ze ons hier niet gegund sportief gezien was dat fantastisch- Maar je raakt er gespannen door. Dat Peter Post zelf kreeg zo'n uitbarsting toen hij vond, dat zijn loopjongen onheus behandeld werd, toen hij eten wilde halen. De zesdaagse-keizer stormde hoogstpersoonlijk de loopbrug op en ging met woedende gebaren en boze woorden, die zijn stem deden overslaan bij de restaurantingang reclameren. De favorieten uit de twee koppels, Kemper en Renz, raakten een dag eer der over hun toeren. Toen sloegen zij elkaar op het gezicht voor de ogen duizenden mensen. En dan was er voortdurende gejaag in de rennersstoet, die zichzelf zelden zo opzweepte als in Amsterdam en waarin meer woorden vielen dan men gewend is- Het ging op de piste hard aan toe, ongekend hard. Over de toeren Peter Post: „Toen ik geblesseerd raakte aan mijn knie hebben ze alles geprobeerd om me in de vernieling te rijden. Dat i: eigenlijk zelden of nooit voorgekomen. Als een favoriet even uit balans zag de rest wat door de vingers Dan mocht zo'n renner recuperen. Dat ge beurde niet en ik vond het geen seconde erg. Voor de sport, begrijp je. Kijk, met een zesdaagse moet je toch al oppassen, want de mensen denken zo gauw comedie- Maar dat is er hier niet bij geweest. Qua sport was dit een gewel dige zesdaagse. Waar bijvoorbeeld komt het voor, dat twee koppels zo over toeren gejaagd worden, dat ze uit de koers moeten? Waar bijvoorbeeld heb ben de beste ploegen zo tegen elkaar ge fietst als in deze zesdaagse? Ik ben daar erg blij om geweest Het onbrak eenheid, maar dat vond ik niet erg. Op het moment wel. Dan komt dat velend aan, maar als je er door bent, dan denk je: fijn voor de sport- Zo blijft tenminste bestaan. Er moet geknokt worden. Luister, als het er op komt. kan het me natuurlijk weinig schelen. Ik heb mijn tijd zo langzamer hand gehad. Nee, voor mij is dat var weinig belang meer. Waar het om gaat dat de jongeren toekomst hebben hun zesdaagse. Ze mogen het gerust beter krijgen dan ik- Daar zal ik m« geen minuut jaloers om maken". Peter Post, de keizer van het zesdaag- rijk, sprak ontspannen. Ook vooi hem was de grimmige zesdaagse gedaan De zesdaagse van de spanning en dc emoties waarin behalve de renners ten slotte ook organisator Kurt Vyth deelde. Hij legde, opgewonden over enkele krantenartikelen, zijn medewerkers zwijgplicht op voor journalisten. De daagsebaas maakte, bekomen van de op winding, er overigens weer snel Om elf uur gisteravond werd definitief gekapt met de opgewon den toestand in de RAI. Toen was de m. Precies op tijd. DEN HAAG De Duitser Hardy Frenger is met ingang van het nieuwe jaar door het sectiebestuur keurturnen van het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbnd als bondstrainer aange steld. Frenger, die in het verleden met Klaas Boot, die onlangs zijn functie ter beschikking stelde, de Nederlandse he ren al regelmatig onder zijn hoede had, zal speciaal gaan werken aan de opbouw van een sterke nationale herenploeg. De nationale trainingsgroep, die nu al bestaat, zal met enkele jonge talentvolle turners worden uitgebreid tot achttien. De groep zal 21 weekeinden bijeenkomen in het recreatieoord van het KNGV in Beekbergen. Verder is een training van vier dagen voorzien terwijl de groep in ?en week naar Freiburg, de woon plaats van de bondstrainer, zal gaan. De training zal voornamelijk worden afgestemd op enkele grote internationale evenementen in de komende jaren. Allereerst is het de bedoeling dat enkele turners naar het Europees kampioen schap worden afgevaardigd, dat in mei te Warschau wordt gehouden. Verder hoopt Frenger een representatieve ploeg te kunnen samenstellen die in 1970 deel De eindslag is: 1. Jansen-Bugdahl (Ned-j W-Dld) 290 pnt. afgelegde afstand 1921.58". km op één ronde: 2. Post-Duyndam (Ned) 548, 3. Lykke-Eugen (Den) 254, 4. Altig-Renz (W-Dld) 222, 5 .Kemper-Oldenburg (W-Dld) 6. Koel-De Wit Jeloof-Severeyns Beheto-Douis De eindstand: 1. Jansen-Loevesijn (Ned) 105 punten; op één ronde: 2. Nieuwkamp- Stam (Ned) 97 pnt.; op 3 ronden: 3. Edy en Jilrgen Schneider (Zwits) 64 punten; op 16 ronden: 4. Rentmeester-Tabak (Ned) 63 pnt.; op 20 ronden: 5. Raslng-Niemeljer (Dld-Ned) pnt.; op 39 ronden: 6. Pennings-Aldershf (ADVERTENTIE) Een zachtromige, gearomatiseerde vla met Franse vruchtjes. Chipolata vla is kantenklaar verpakt in handige plastik bekers, vraag het uw melkleverancier Jong Oranje gaat naar de West DEN HAAG De KNVB heeft van de Nederlandse Antilliaanse Voetbalunie en de Surinaamse Voetbalbond, die beide in 1969 vijftig jaar bestaan, een uitnodi ging ontvangen voor Jong Oranje om in juni vier wedstrijden te komen spelen, twee op de Antillen en twee in Parama ribo. De tegenstanders van Jong Oranje zuiden In deze wedstrijden zijn het Antil liaanse- en het Surinaamse elftal. Het ls vrijwel zeker, dat de KNVB de uitno diging voor de tweede helft ln juni zal accepteren. Volleyteam begon met nederlaag WINTERSWIJK Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft gisteravond in de sporthal van Winterswijk met 31 verloren van Hongarije. De set standen waren 1—15, 5—15, 15—8 en 215. Beide teams zullen elkaar in de eerstkomende dagen nog driemaal ont moeten. Alleen in de derde set kwam het Nederlandse team, dat vooral in snel heid tekort schoot, tot aanvaardbaar spel. Marijke Bruggeman en Herma Karsten scoorden toen de meeste pun ten, meestal uit set-ups van Ans Snuve- rlnk. In de overige sets waren de Hon gaarse dames superieur en werd Neder land sterk in de verdediging gedrongen. In de eerste set maakte de Oranje formatie pas bij een achterstand van 130 het tegenpunt, dat evenals bij twee van de vijf Nederlandse punten ii de tweede set aan Hongaarse fouten te danken was. Het leek erop dat de Hon gaarse dames, die in de eerste twee sets niet hadden gewisseld, in de derde set minder tegenstand boden. Nederland liep uit naar 50 en won via 115 12—8 met 15—8. Schaatskalender DEN HAAG De Schaatskalender van de KNSB ziet er voor de komende dagen als volgt uit: vrijdag 20 december: Amsterdam, Jaap Edenbaan: nacht prestatietocht, 23.00 uur. kan nemen aan de wereldkampioen schappen, welke in Ljubljana (Joego slavië) worden gehouden. Uiteindelijk doel zijn de Olympische Spelen van 1972 in München. De trainingsopzet was mogelijk door de in het vooruitzicht gestelde subsidies ook voor de training van de turnsters van het Nederlands Olympisch Comi té en de Nederlandse Sport Federatie. Tafeltenn is teams slaan munt uit toernooi Wibats DEN HAAG De Haagse tafeltennis vereniging Wibats organiseert zaterdag in de sporthal aan de Steenwjjklaan voor de derde maal het Nationaal Mixed Teamtoernooi om de Chesterfield Trophy. Dit interessante toernooi met als inzet de plastiek vervaardigd door de beeld houwer René Nyssen, èn met royale geld prijzen, is door z'n opzet vooral stimule rend voor het damestafeltennis in Neder land. De deelnemende teams bestaan uit twee dames en twee heren. In elke wedstrijd worden zeven par tijen gespeeld: vier enkelspelen (elke speler en speelster één), één dames- dubbel, één herendubbel en één ge- mengddubbel. Twaalf verenigingen, waar- teven in de hoogste klasse uitkomen, :n deel. Daarbij zijn o.a. landskam pioen Nedlloyd, dat door zijn zwakke da geen hoge ogen zal gooien, het Leidse Scylla, dat ondanks het ontbreken van de nationale kampioen Bert van der Helm (die Nederland zaterdag vertegenwoor digt in de interlandwedstrijd tegen Luxemburg), toch goed moet zijn voor plaats in de finale (vooral door toe doen van Gerard Bakker, in de competitie nog steeds ongeslagen), AMVJ, Maasbree en dè Haagse1 ereklassers Steeds Hoger/ TSB en Wibats, welke laatste als organi serende vereniging met twee teams achter de tafel komt. De teams zijn ingedeeld in vier poules in drie; de eerste twee teams gaan over aar de volgende ronde, daarna wordt het afvalsysteem gespeeld. Het startsein wordt gegeven om 9 uur; de tweede ronde begint om 13.30 uur; halve finale om 15.00 waarna vanaf plm. 16.00 uur de finalepartijen hun beslag zullen krijgen. De toegang tot de wedstrijden is gratis. De indeling is Poule A: De Salamanders (Den Haag), Steeds Hoger/TSB (Den Haag), Scylla (Leiden). Poule B: Belcrum (Breda), De Treffers (Roelofarendsveen), Maasbree (Maasbree). Poule C: Wibats I (Den Haag), Ned lloyd (Amsterdam), Twenty One Up (Rot terdam). Poule D: AMVJ (Amsterdam), Wibata II (Den Haag), REA (Amstelveen). DEN HAAG Het bestuur van de sectie betaald voetbal zal met ingang van het volgende seizoen de clubs aanwijzen, die deelnemen aan het toer nooi om de Jaarbeursbeker. De eindstand van de huidige competitie in de eredivisie is dus bepa lend voor inschrijving. Dit besluit is in de eerste plaats een gevolg van een beslssing van dc Euro pese Voetbalunie (UEFA), die met ingang van het seizoen 1969/70 zelf de organisatie van het toer nooi om de Jaarbeursbeker in handen zal nemen. Mogelijk zal dan ook de naam veranderd worden in bijvoorbeeld de Runners-Up Cup, waardoor het toernooi nog meer dan in de laatste jaren het strijdtoneel wordt voor die verenigingen, die achter de landskampioenen de hoogste plaatsen op de nationale ranglijsten bezetten. In verschillende landen, zoals Engeland en Schotland, waren de deelnemende ploegen al dde elftallen, die na de landskampioen het hoogst geklasseerd waren. Voor het volgende toernooi zal de KNVB ook in principe de nummers 2, 8 en 4 van de eredivisie inschrijven, wanneer Ne derland met drie ploegen zal mogen deelnemen. De beslissing hoeveel verenigingen van elk land mogen uitkomen, valt tussen maart en mei 1969. De bekerwinnaars zijn uitgesloten van deelne ming aan het toernooi om de Runners-Up Cup. Vier clubs De KNVB is daarnaast uitgenodigd vier clubs in te schrijven voor het Intertototoemooi. Deze wed strijden zullen pas beginnen in het laatste week einde van juni, in een periode dus dat de Neder landse toto niet meer speelt. De deelnemende ver enigingen zullen van de KNVB geen vergoeding voor reis- en verblijfkosten ontvangen, wel krij gen de groepswinnaars een prijs van 10.000 Zwit serse Franken, ruim 8000 gulden. Zou er bij de verenigingen voldoende belangstelling bestaan voor de julironde van het Intertototoernooi, dan zal de KNVB clubs inschrijven, dèarbij rekening houdend met hun plaats op de ranglijst. De Europese Voetbalunie zal voor de volgende vergadering van de bestuurders van de aange sloten bonden, die begin juni 1969 wordt gehou den, een vast speelschema voor de wedstrijden van de internationale bekertoernooien in het sei zoen 1970/1971 voorstellen. De UEFA heeft dc standpunten van de aangesloten bonden al gepeild voor deze „vaste wedstrijdkalender" en van de meerderheid van de bonden een positief antwoord ontvangen. Tijdig data In het voorlopige schema is rekening géhouden met het verplaatsen van vastgestelde wedstrijden op dezelfde datum voc verschillende toernooien wedstrijden in één stad, of twee dicht bij elkaar liggende steden zouden moeten worden gespeeld. De UEFA wil de kalen der voor de internationale clubwedstrijden vooral lang van te voren bekendmaken om verlost te worden van salomonsoordelen, wanneer ve gingen het niet over de speeldata eens kunnen worden; om de bonden en de daarbij aangesloten verenigingen tijdig de data te geven waarop eventueel vriendschappelijke landen- of clubwed- sbrijden kunnen worden gespeeld en om botsingen met de nationale competities te vermijden. In talrijke aangesloten landen is het de gewoonte (Engeland, Schotland en Duitsland bijvoorbeeld) in het begin van het seizoen ook wedstrijdpro gramma's voor de competitie vast te stellen op woensdagavond. In het ontwerp van de UEFA blijft natuurlijk de mogelijkheid het recht van de eerste uitwedstrijd aan te tasten, wanneer dit door weersomstandig heden (de vroege winter in Scandinavië en mige Ooateuropese landen) noodzakelijk zou zijn. Müller en Hottges Strenge straf voor Duitse internationals FRANKFORT - De strafcommissie van de Duitse Voetbalbond heeft inter national Gerd Müller. speler van lijst aanvoerder Bayern München en top scorer in de Bundesliga, gisteravond een schorsing van twee maanden opgelegd. Müller had op 7 december in de com- petiewedstrijd tegen Hannover '96 zijn tegenstander Heynckes met beide han den in het gezicht geslagen. Zowel Ro bert Schwan, technisch-directeur van Bayern München, als de aanklager van de Duitse Voetbalbond, die 2Vi maand had geëist, tekende beroep tegen het vonnis aan. Ook international Horst Dieter Hótt- ges, speler van Werder Bremen, werd met twee maanden bestraft. Hoettges had op 6 december in de competitiewed strijd tegen Borussia Mónchen-Gladbach international. Berti Vogts te hard aan gevallen. Höttges eb Müller misten door hun vergrijpen de trip van het West- duitse elftal naar Zuid-Amerika. Jaarbeursbeker LEEDS. Leeds United heeft gisteren op eigen terrein voor 24.000 toeschouwers de eerste wedstrijd tegen Hannover '96 voor dc derde ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker met 51 gewon- Leeds United, houder van de beker, leidde bij de rust reeds met 20. Peter Lorimer (2x), Mike O'Grady, Norman Hunter en Jack Charlton scoorden voor de Engelsen, Hellinggrath redde de eer voor de Westduitsers. Hamburger SV versloeg op eigen ter rein het Schotse Hibernian met 10 in eveneens de eerste ontmoeting tussen bei de ploegen. Hönig maakte in de zesde minuut het enige doelpunt. Er waren 6.000 toeschouwers. Vitoria Setubal heeft op eigen terrein de eerste wedstrijd tegen Fiorentina met 30 gewonnen. José Maria, Arcanjo en Jacinto scoorden voor de Portugese ploeg die bij de rust reeds met 20 voorstond, Er waren 30.000 toeschouwers.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13