Verontrusting voert de boventoon CONCILIEPOSTBUSSEN GELEDIGD Per 1 januari meer kleuterleidsters Wachtlijst voor tandheelkunde LAND- EN TUINBOUW GEEN MIDDELEEUWS INSTITUUT Egg nog Vakmanschap is meesterschap „EEN BORREL PER UUR- GEVAARLIIK ADVIES" VONDELING VAN K.V.P. MINISTER VERINGA VERWACHT: Voor rechten en psychologie plaatsing door commissies bezien De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! „MINISTER VULT KINDERHAND' PPR wendt zich af van AR Landbouwschap contra Mansholt: Door moderne techniek in voorhoede Tempel stort in: 25 doden DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (ADVERTENTIE) Groep is niet representatief voor het geheel Van esn onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De ruim 2000 brieven, die tot oktober 1967 in de conciliepostbussen vielen, zijn in opdracht van het Pastoraal Instituut der Nederlandse Kerk provincie door een kleine groep deskundigen geordend en geanaly seerd. In een vandaag; vrijgegeven rapport wordt nauwkeurig ver slag gedaan van de bevindingen, waartoe deze groep gekomen is. Aan de hand van uitvoerige tabel len worden de meningen van de briefschrijvers weergegeven over 480 categorieën van onderwerpen In het algemeen kan men zeggen, dat rond 40 pet. van de binnen gekomen brieven afwijzend staat tegenover de vernieuwingen in de Nederlandse kerkprovincie, dat nog eens 40 pet. zich verontrust toont over bepaalde consequenties van deze vernieuwingen en dat rond 20 pet de ontwikkelingen graag nog verder doorgezet wil zien. De groep briefschrijvers is geenszins representatief voor de totaliteit van de Nederlandse katholieke bevolking, zo blijkt uit bovenstaande cijfers, „Uit dit rapport", aldus de samenstellers", kun nen geen conclusies worden getrokken met betrekking tot de standpunten van de gehele katholieke bevolking- Het rap- ADVERTENTIE) Een Amerikaanse lekkernij, ideaal om te mixen met, een scheutje likeur, whisky, cognac of crème de cacao. vraag het uw melkleverancier Hieronder volgt een vrij willekeurige keuze uit het over vloedig materiaal, dat het concilie-postbusonderzoek heeft opgeleverd. Een meerderheid is tegen: Liturgische vernieuwingen in het alg. 34 4 Pluriformiteit in de liturgie 46 14 Kwaliteit Nederlandse zang en liederen 24 Beatmuziek 30 5 Zaterdagavondmis 37 16 Communie op de hand 42 20 De nieuwe theologie 18 2 De moderne bijbelexegese - 12 2 De kwaliteit van het preken 32 1 De zedelijke mentaliteit van onze tijd 42 10 De tendens van het horizontalisme 34 3 Ruimte voor vrijere beleving seksualiteit 20 3 Publikaties over godsdienst en godsdien stige onderwerpen (pers, radio en t.v.) 73 6 Een meerderheid is voor: Mariadevoties, Marialof, rozenkrans Handhaving zondagsplicht Echtscheiding met recht op 2e huwelijk Geboortenregeiing geheel vrij Werkelijke tegenwoordigheid van Chris tus in de eucharistie Huisbezoek Duidelijke gezagvolle uitspraken kerke lijke overheid Handhaving verplicht priestercelibaat Oecumenisch streven in bredere zin Open oor voor de jeugd Nadruk op soberheid, protest tegen rijk dommen van de Kerk port bevat de opvattingen schrijvers, die uiteraard c totaal afwijkende groep vor Reacties De correspondentie bestaat in haar geheel uit reacties op de ontwikkelingen in Kerk en maatschappij, reacties die uiteraard kritiek op de gang van zaken hebben. Volgens de deskundigen is er een groot aantal briefschrijvers, die op een of andere wijze blijk geven, afkerig te staan tegenover vernieuwingen. ,,Zij opteren voor het behoud van de Latijnse Liturgie, voor het herstel van het gezag van de kerkelijke hiërarchie, voor een sterke zedelijke normering, een grotere volgzaamheid van de priesters aan de Paus en de bisschoppen en ze staan bij voorbeeld afwijzend of zeer gereserveerd tegenover de oecumene en het pastoraal concilie". Daarnaast is er een groot aantal brief schrijvers, dat zich voornamelijk zorgen maakt over de wijze waarop de hervor mingen worden doorgevoerd en over de ongunstige vérschijnselen, die ermee ge paard gaan. „Zij vinden het tempo van de veranderingen te hoog en de kwali teit van veel vernieuwingen onvoldoen de, terwijl een aantal priesters en leken naar hun mening ondoordacht willekeu rig en onverantwoord te werk gaat, zo dat ongewenste tegenstellingen worden geschapen en een leemte ontstaat in de geloofsbeleving en verkondiging, die voor de ouderen pijnlijk is en voor de jéugd funeste gevolgen kan hebben". Tenslotte is er onder de briefschrijvers een mindex-heid, die zich zonder reserve uitspreekt voor een radicale hervorming van de Kerk en christelijke levensopvat ting. Zij meent, dat de chi-isten zich primair moet in'zetten op het maatschap pelijke vlak en dat het hiërarchische, dogmatische, bovennatuurlijke karakter van de Kerk móet worden gerelativeerd. Ibé; Samenstellers wyzen et dtlét nadruk l de |ézej-s van het rapport 2icb moéten losmaken van bepaalde stereo type opvattingen over de „ingezonden- brievcn-schryver". Deze mensen worden vaaik ongunstig beoordeeld als querulan- I ten en gestoorden. Door de socioloog aangetoond „dat er geen ijn oin ingezonden-brie- i ongunstige zin te kwali- Van Gorcum i aanwijzingen venschrfjvers i ficcren". Dit geldt volgens de auteurs ook voor degenen, die brieven schreven aan de conciliepostbussen. „Het aantal brieven van kennelijk gestoorden en het aantal scheldbrieven is zeer gering". De gods- dienstig-kerkelijke interesse van de meeste brief schx-ij vers is vrij groot: „Alleen al het initiatief om te schrijven getuigt van een i-elatief grote belangstel ling voor de Kerk". Wel ligt hun oplei dingsniveau onder het landelijk gemid delde en zijn de sociaal-actieven en maatschappelijk geïnteresseerden waar schijnlijk ondervertegenwoordigd. ties in het algemeen en van godsdienstige et bijzonder- Hierdoor worden de problemen juist opgeroepen, menen zij, of in ieder geval eerder vergroot dan tot oplossing gebracht. Bovenal protes teren zjj tegen de opinievorming over geloofszaken door progressieve priesters pressiegroepen. Respect Het grootste deel van het rapport wordt in beslag genomen door een gedetailleerde weergave van alle opinies die in de brieven naar voi-en werden ge bracht. Op wetenschappelijk verantwoor de en uiterst consciëntieuze wijze hebben de auteurs alles geidentificeei-d in cate- borieën ondergebracht en geordend. Daarna hebben zij voorzover moge lijk tendenzen opgespoord, correlaties berekend en conclusies getrokken. De lezer kan alleen maai' het grootste respect krijgen voor de ernst waarmc het binnengekomen materiaal is behar deld. De stof is geordend in zes hoofdstuk ken: het liturgische leven, de Kerk als gemeenschap in geloof, het zedelijk leven, de Kerk als instituut, de priester en de diverse aspecten van het godsdien stig kerkelijk leven. Opvallend is het negatieve oordeel van de meeste brief schrijvers over de publiciteitsmedi: pers, radio en televisie De grote meer derheid is niet gelukkig met de stijl e strekking van uitzendingen en publika- ADVERTENTIE Bierkenners vragen UTRECHT (ANP) Onder het motto s één per uur wel veilig?" heeft de nationale commissie tegen het alcoho lisme (NCA) vandaag een folder (opla ge 125.000) uitgebracht, waarin stelling wordt genomen tegen de nieuwe actie het Verbond voor Veilig Verkeer „Glaasje op. laat je rijden". vindt, dat het verbond deze glaasje-opslagzin niet meer serieus als vuistregel wordt aanbevo- i borrel per uur te drinken en nooit meer dan vier, indien men nog moet rijden. De NCA vindt dit, zo blijkt uit de folder, een levensgevaarlijk ad vies en volgens haar is maar een hou ding de juiste, namelijk géén alcohol in het verkeer. De NCA vreest dat de vuist regel van het Verbond voor Veilig Ver keer voor velen een vrijbrief zal wor den om te drinken, ook als men nog per auto, scooter of bromfiets moet rijden. (Van ónze parlementaire redactie) DEN HAAG. De socialist di% Tans zorgde gisteren in de Tweede Kamer voor grote hilariteit, toen hij op een gegeven ogenblik in de verleiding kwam de katholieke onderwijsminister Veringa te bestempelen als een vondst van de K.V.P. „Maar", zo voegde hij eraan loe, „ook een Vondeling zal zich hebben waar te maken". Hij zei dit in het bijzijn van zijn fractiegenoot, dr. A. Vondeling, die zoals bekend in maart aanstaande de heer Tans als P.v.d.A.-voorzitter zal opvolgen. Ongewild kreeg de uitspraak van dr. Tans dus een pikante politieke bijbetekenis. want ook de P.v.d.A.'er Vondeling zal zich als partijvoorzitter nog moeten waar- (Van onze parlementaire redactie) DEN IfAAG Minister Veringa (O. en XV.) voorziet, dat bij onverminder de belangstelling voor de studie in de psychologie gn rechten er volgend jaar plaatsingscommissies zullen moeten ko men om de eerstejaarsstudenten te kun nen plaatsen. Voorts vreest hij dat er volgend jaax niet aan kan worden ontkomen om een deel van de aan melders voor de tandhcclkundestudie op een wachtlijst te plaatsen, zoals enige jaren geleden ook moest gebeu- Minister Veringa kondigde- aan dat binnenkort een studiecommissie wordt ingesteld voor de uitbeiding van het we tenschappelijk onderwijs. Hij liet duide lijk uitkomen, dat bij de planning men niet alleen mag afgaan op het te ver wachten aanbod van studenten in diver se studierichtingen, maar ook het be- hoefte-elèment moet laten wegen. Minister Veringa deed Kessel (PPR) de toezegging, dat m de toekomst de normen voor het studietoelagenbeleid op een eerder tijdstip bekend zullen wor den gemaakt. Voor 1969 lukt dit ech ter niet meei". Hij heeft geen bezwaar legen de instelling van een commissie van beroep met o.m. studentenvertegen woordigers erin. Bij een vlotte verdere gang van zaken rond de nota-Posthumus inzake de her structurering van het wetenschaapelijk onderwijs hoopt de minister eind 1969 met wetsvoorstellen te komen. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zeits ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onzél parlementaire redactieI DEN- HAAG Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide (O. en W.) zyn de Tweede Kamer gisteren tegemoet ge komen in het verlangen om de situatie by het kleuteronderwijs sneller te ver beteren. Zij zyn bereid om in plaats van 1 augustus 1969 reeds per 1 januari op ruime schaal ryksvergocding te geven voor het aanstellen van extra-kleuter leidsters by kleuterscholen, die daar tot- dusver gelet op het kleuteraantal net niet voor in aanmerking kwamen. Daardoor kunnen aan die scholen de klassen klei ner worden. Om dit te bereiken zal vooruitgelopen worden op de algehele afschaffing per 1 augustus van de zgn. margeregeling bij het kleuteronderwijs. Momenteel moet volgens de wet op het kleuteronderwijs voor de eerste 40 leerlingen een hoofd leidster aanwezig zijn. Voor elke 40 leer lingen meer is een leidster voorgeschre ven. Het rijk vergoedde deze leidster(s) echter pas bij het bereiken van 47, 89, 131, 171 enz. leerlingen. Deze zgn. marges noopten de school besturen er soms toe gebi-uik te maken van hun recht kleuters te weigeren, dat ze deze getallen net niet konden ha len en anderzijds niet voor eigen reke ning een kleuterleidster in dienst wilden of konden Voor scholen, die zich in deze „gevaar lijke zone" bevinden, geldt nu de tege moetkoming van de regering. Er is 2,1 miljoen gulden mee gemoeid, die gevon- Op de vlasakkers bij Amersfoort werd gistermiddag een défilé gehouden voor luitenant-generaal F. van der Veen, de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, die 1 januari de dienst gaat verlaten. Dit jaar heeft men voor de tand heelkunde nog tijdig een oplossing tèn te vinden door oprichting op korte termijn van een nieuwe faculteit aan de Vrije Universiteit te j w Amsterdam „Dal is een npl"ne. die v ik wegens het ontbreken van voldoen- de docerend personeel niet verwacht 11 te kunnen herhalen", zei minister Ve- gen voor klinisch hoger onderwijs op te ringa gisteren in de Tweede Kamer tij- richten. Ook de commissie van YValsum dens het debat over zijn begroting |g(, medische „cu|MU voe|de daa, „|c, voor. Ook is hij legen verdubbeling van o A een bestaande medische faculteit. Medicijnen De minister bleef ook nu weel wijzend staan tegenover de suggestie n dé socialisten Tans en Masman Maastricht en Twcnthe twee inslcllin- Investeringen De minister kreeg van P. v. d. A.- zijde een motie op zijn tafei voor ho gere investeringen in het wetenschap pelijk onderwijs. Het regeringsplan om tot 1980 jaarlijks 300 miljoen te inves teren is' volgens deze motie onvol doende om de toevloed van studenten op te vangen. De motie steil dat daar door studiekeuze en studieduur op on aanvaardbare wijze zullen worden be- Minister Veringa betoogde, dat hand having van het huidige investeringsni veau (dit jaar 485 miljoen) wel toe reikend is om de zaken in de hand te houden, ook al zullen er bij som- migé faculteiten knelpunten blijven be staan. Om die redenen zei de minister geen behoefte te hebben aan de motie van de P. v. d. A. van dr. Tans. Hij vond diens visie op de toekomst te somber. Mét inschikkelijkheid en door huur van gebouwen geloof ik dat het ons wel zal lukken, meent minister Ve ringa. Hij zei te vermoeden dat het „dal" in het studentenaanbod, dat volg de op de naoorlogse geboortegolf, thans weer voorbij is. Dit jaar telt men 16.000 eerstejaarsstudenten tegen 13.500 DEN HAAG (A.N.P.). „Wy willen een progressieve concentratie en kunnen ons dus niet binden aan een party, die steeds vaster komt te zitten in een chris telijke concentratie". Minister Véi'inga verzekerde De Ka- mei; nog eens. dat de grote toeloop i Dit heeft h van studenten in de medicijnen niet mag partij Radiki en zal leiden tot éen verzwaring van het bestuur var propedeutisch èxamen Dat hel percen tage gezakten de laatste jaren hoger is géworden is volgens de minister waar schijnlijk te wijten aan het feit, dal er sulke grote groepen aan de studie deel- ïemen, waardoor de studie moeilijker Hij zei dat ook de rechter in de ge- •echtelijke procedure aangespannen le gen de Leidse universiteit deze gedach te heeft aangehangen. Hij verzekei'de dat eventuele propedeuse niet buiten het parlement om zal geschieden. Minister Veringa deed voorts nog de toezegging te zullen aansturen op onge- daanmaking van de ontslagregeling voor dé huwende onderwijzeres. Hij zal dit bespreken mét de onderwijzersoi-ganisa- ties en daarna zonodig nog wettelijke maatregelen nemen. Jan Roëde exposeert van 20 december af schilderijen en tekeningen in Gale rie Punt Vier, Rottérdamsédijlc 319, Schiedam. el kaai s door interne verschuivüigen bin- ie onderwijsbegroting. De algehele afschaffing van de margeregeling zal ne plaatsen scheppen voor 400 kleu terleidsters. De regei-ingspartijen waren verheugd met deze toezegging, waarmee tevens ge deeltelijk tegemoet gekomen wordt aan het petitionnement van de A.N.O,F. en aan de motie-Den Uyl CP.vlÖ.A.). Aaii de plan- Dm vojgejxd jaar augustus een begin te fnaken met de invoering van de derde faze van de leerlingenschaalverlaging bij ;rste Idas van het lager onderwijs, wordt door de regering niets gewijzigd. Omdat de oppositie (motie-Den Uyl) ook deze zaak vervroegd wil zien ingaan en voorts t.a.v. het kleuteronderwijs verder had willen gaan, werd de regeringstoe- zegging daar niet met gejuich onthaald. Integendeel. „We laten ons hiermee niet paaien. De minister vult een kinderhandje. Het is niet verantwoord het hierbij te laten", al dus de socialist Tans. Zyn fractiegenoot Laban onderschreef de tegemoetkoming als een „afgekloven been". Di\ Tans zei, dat als de regering aan haai- voornemens vasthoudt er eind vol gend jaar 1000 1500 werkloze onderwij zers en 1000 werkloze kleuterleidsters zullen zijn. Staatssecretaris Grosheide zei echter, dat de invoering van de leerlin genschaalverlaging derde faze voor de jaren 19691972 3400 onderwijzers vergt en dat in die jax-en een netto aanbod van 2700 nieuwe gediplomeerden wordt ver wacht, zodat een beroep op reservepep» soneel nodig zal worden. Op 5 december j.l. stonden er bij de arbeidsbureaus 612 onderwijzers en 563 kleuterleidsters ingeschreven. Van deze onderwijzers moeten er 383 nog in mili taire dienst. Voorts fungeert een aantal van 348 van hen als invallers (invalsters), zodat de nettoreserve volgens de staats secretaris alles bijeen toch „uitermate ge- In zijn dupliek zei staatssecretaris Gros heide aanvaarding van de motie-Den Uyl ernstig te moeten ontraden. (ADVERTENTIE) (Van oïxze parlementair) DEN HAAG Het landhi zet zich nadrukkelijk legt van dr. S. Mansholt. vice- de Europes dat de lai hadden gehad. In het door P.P.R'.-secretaris mr. A. Q. C. van Ruiten ondertekende schrijven staal onder meer: „De Politieke Partij Radikalen is lot de conclusie gekomen, dat voor de A.R.P. alle gesprekspartners ongelijk zijn, maar sommigen een beetje mee ongelijk dan de anderen. Bij u ge nieten partijen, die uitdrukkelijk zeggen als partij op christelijke grondslag te staan, kennelijk de voorkeur. U ver wacht dat die grondslag in dit tijds bestek tot politieke overeenstemming zal kunnen leiden. Voor zeer vele leden van de P.P.R. speelt de christelijke inspi ratie ook een grote rol, maar zij willen niet, dat het christendom wordt gebruikt om mensen uit elkaar te houden, die het politiek eens kunnen worden. Het was voor ons nuttig", aldus het P.P.R.- bestuur, „dit meningsverschil vaat te stellen". a volwaardig bestaan te ga- xor ondernemer en landarbei- de landbouwoverschotten tot beperken. Daarom moe ten voor dit plan miljoenen Europese agrariërs 'n andere werkkring vinden in de komende 12 jaar. Voor Nederland zou dit betekenen, dat de helft van de 360.000 agrariërs de land bouw moeten verlaten. Dit wil zegggen 'n exi ra-afvloeiing tot 1980 van 120.000 agrariëers: 70.000 bedrijfshoofden 25.000 familiekrachten en 25.000 landarbeiders. 60.000 Andere agrariërs, die de land bouw verlaten, doen dit vanwege hun 1(1_ leeftijd. Dit betekent ook 't verdwijnen "7.000 bedrijven. erlijk Landbu dit j Landbo lohap ïebter linbouw weinig modern s. Dr. Mansholt, op de Europese landbouw, I Hel k Nederland hoort daarbij. Hel de maatregelen wschap neemt deze uitspraak pijnlijk een duidelijk wcrkgclcgenhcids- zijn verantwoording. „De Ned. plan voor de agrariërs, die de landbou' boeren en tuinders hebben geheel genomen steeds de technische ont wikkelingen gevolgd en behoren hiermee tot de voorhoede van de landbouw in de hele wereld", zei ir. C. Knottncrux. voor zitter van hel landbouwschap gislermid- dag. „De Nederlandse land- en tuinbouw is beslist niet middeleeuws". Tr. Knottnerus gaf gistermiddag namens het landbouwschap 'n voorlopig com mentaar op het plan-Mansholt. waarin voor de komende 10 of 12 jaar ingrijpen de stuctuurwijzigingen in de Europese landbouw voorgesteld worden. Het plan- Mansholt gaat uit van veel minder, maar van veel grotere agrarische eenhe- appen. Nederland heeft hier voor een speciaal regionaal beleid no dig, ingepast in het regionale industria lisatiebeleid. Want bij de Nederlandse landbouw ligt de klemtoon van de struc tuurwijzigingen vooral in het noorden en het oosten en in liet zuiden. Voor de agrariërs in die gebieden moeten dus in het kader van het regionaal beleid nieu we werkgelegenheid gevonden worden Het landbouwschap gaat samen met landbouworganisaties in de andere vijf E.E.G.-landen een eigen Europese land- bouwnota samenstellen. Hierin moet, al dus het landbouwschap, de nadruk legd worden op de vervangende werkge- scholing en het sociaal Knottnerus. tegenheid, de beleid. Intussen moet, aldus ii tijdens 't overgangsbelèid structuur voorkomen worden, dat de boeren en tuinders op een zijspoor onze welvaartsstaat terecht komen. Op deze voorwaarden is het landbouw schap bereid medewerking te verlenen aan een versterkt, maar doelmatig struc tuurbeleid in de gehele E.E.G.. Het plan- Mansholt is hierin echter te vaag en te algemeen, aldus ir. Knottnerus, waarbij de prijsvoorstellen in dit plan voor de Nederlandse land- en tuinbouw onaan- BLAVNAGAR (Reuter) In India zijn zeker 25 arbeiders om het leven geko men en 150 ernstig gewond toen bij her stelwerkzaamheden aan een tempel in de plaats Palitana een betonnen wand instortte. Gevreesd wordt dat 'n aantal arbei ders door de instorting opgesloten zit in de tempelruïne. Aan 't reddingswerk wordt deelgenomen door politie, brand weer en studenten. De plaats van de ramp is een van de 863 Hundoehelligdommen op Sjetroenji- heuvel, die bekend staat als de „heii ge berg", een belangrijk bedevaartoord voor hindoes. kaas uit het vuistje de r van razend lekker èn voedzaam Het Nederlandse PEN-Centrum heeft d« dichter Adriaan Roland Holst en de schrijver Simon Vestdijk tot ereleden benoemd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11