Geneeskunde profiteert van ervaringen in ruimtevaart WAGENTJE, DAT TRAPPEN OP KAN LOPEN Jongen (5) sterft aan difterie Premie cassettes: twee langspeelplaten in prachtige doos PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 DECEMBER 191 Op acht poten beweegt het ..ruimtewagentje" zich voort, en het maakt daarbü geen bezwaar tegen geaccidenteerd terrein. Het wagentje brengt de invalide zonder meer een trap op, gaat voor- en achteruit in verschillende snelheden, terwijl de besturing geen probleem oplevert. (Van e e redacteuren) DEN HAAG Nu alle bergen beklom men, alle zeeën bevaren en alle wou den doorzocht zijn, heeft de mens zich geworpen op een nieuw en ontzagwek kend project: de ruimte. Een schijn bare oneindigheid ligt voor hem. Als alles goed gaat zal hij zaterdag de eerste aarzelende stap in die oneindig heid zetten: een vlucht om de maan. Voor het eerst zullen mensenogen van ver 'n wonderlijk blauw hemellichaam zien, dat de aarde is. Deze eerste menselijke vlucht om de maan is het resultaat van jarenlange onderzoekin gen, experimenten en mislukkingen, die astronimische bedragen hebben gekost. Menigeen zal de vraag gesteld hebben, of deze geweldige bedragen niet beter besteed hadden kunnen wor den aan wat meer aards heil. Een vraag die, nu althans, niet afdoende beantwoord kan worden. Ongetwijfeld zullen er mensen zijn geweest, die de kostbare expeditie van Columbus een even verkwistende als belache lijke zaak vonden. De resultaten van deze expeditie bleken beslissend voor de loop van de geschiedenis. Voor de twijfelaars aan het nut van de ruimtevaart moge het een troost zijn dat reeds nu allerlei voor de ruim tevaart uitgevonden en uitgedachte instrumenten in het leven van alledag hun weg gevonden hebben. De tran sistor, die de kwetsbare radiolamp ver vangt, is het meest bekende voor beeld. Wtaar er zijn er meer en vele van deze uitvindingen heeft men in dienst kunnen stellen ten behoeve van de geneeskunde. Niet zelden helpen zij de gehandicapte dragelijk te leven of zijn welkome hulpmiddelen voor het stellen van een geneeskundige diagno se. Het decembernummer van de Ro de Kruis Koerier wijdt aan deze uitvindingen uitgebreide aandacht. Ten behoeve van het bodemonderzoek op de maan is bijvoorbeeld een loopwa gentje ontworpen, dat zich zonder be manning kan voortbewegen en radio grafisch bestuurd kan worden. En ziet, met enige wijzigingen is zo'n loop wagentje getransformeerd in een ver bluffend hulpmiddel voor een kind, dat het gebruik van zijn ledematen geheel of gedeeltelijk moet missen. Het wagentje heeft acht poten, waar van er vier altijd de grond raken. Het kan zich op allerlei terreinen voort bewegen en zelfs een trap beklimmen. De besturing geschiedt door een klein rechtopstaand pookje, waarop 't kind zijn kin kan leggen en het met het hoofd kan doen bewegen. wereld gedaan. Bij bepaalde onderzoe ken met name van het zuurstof verbruik moest men vroeger met een slang in de mond en een knijper op de neus rondlopen, wat niet altijd een plezierige ervaring is. Een helm ontworpen naar ëet model, dat de ruimtevaarder gebruikt, ondervangt alle bezwaren. De patiënt kan vrij ademen, wordt niet in zijn bewegingen belemmerd en de medicus kan met grotere zekerheden zijn onderzoek ver richten. Een instrument, waarmee bot singen van ruimtedeeltjes op een ruimtevaartuig gemeten kunnen wor den had een iets lagere weg nodig om in de medische wereld terecht te komen. Dit zeer gevoelige instrument, waarmee het duizendste deel van de kracht van een van de hoogte van een cm vallende zoutkorrel gemeten kan worden, werd door biologen graag overgenomen om het hart te horen kloppen van een vogelembryo in een ei. De ervaringen, daarmee opge daan, namen de medici graag over en thans wordt een soortgelijk appa raat gebruikt om bepaalde kleine spierbewegingen te registreren, die duiden op 't begin van de ziekte van Parkinson. (ommandobril Helm De ruimtevaarthelm, dankbaar speel goed voor het moderne kind, heeft eveneens zijn intrede in de medische En zo zijn er nog tal van andere, voor de medische wetenschap be langrijke, hulpmiddlelen, die hun eer ste toepassing vonden in de ruimte vaart. Er is 'n methode om eletroden (bij hartonzerzoek) zo op het lichaam te bevestigen, dat ze niet los kunnen gaan en de patient niet in zijn be wegingen hinderen. Dit geschiedt door op twee metalen plaatjes, die op het lichaam worden geplakt, een geleiden de, snel drogende vloeistof te spuiten. Deze methode werd ontwikkeld omdat men de lichamelijk conditie van de ruimtevaarders moest controleren, zonder dat dezen daar hinder van on dervonden. Er is een bril uitgevon den, door' middel waarvan men „com mando's" kan geven, bijvoorbeeld een deur openen, de bladzijde van een boek omslaan, licht aan en uitmaken, besturing van een rolwagentje enzo voorts. In de ruimtevaart bleek een dergelijke met de ogen te bedienen apparatuur noodzakelijk, omdat ruim tevaarders bij hoge versnellingen vaak hun ledematen niet kunnen gebruiken en toch bepaalde handelingen dienen te verrichten. In de fabricage van kunstledematen, maakt men momen teel met graagte gebruik van ervarin gen, in de ruimtevaart opgedaan met metaallegringen. In de röntgendiag- nostiek blijkt 'n bepaalde computer 'n bijzonder gewaardeerd hulpmiddel te zijn, om wat wazige foto's haar scherp te maken. Deze werkwijze werd het eerst gevolgd bij de bestude ring van foto's van de maanbodem. Niet ingeënt (Van onze correspondent) ROERMOND In het ziekenhuis te Roermond is naar eerst nu bekend wordt vorige week een 5-jarig zoontje van een ophaler van oud papier in Roermond overleden aan difterie. Het kindje was evenals de acht overige gezinsleden vai het gezin C. nooit ingeënt tegen besmet telijke ziekten. De kleuterscholen val len niet onder de schoolarts. De ouders moeten daar zelf voor zorgen. j een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek ook de moeder van het kind en baby positief te reageren. Ze zijn opgenomen in een geïsoleerde afdeling van het ziekenhuis. De schoolarts heeft onmiddellijk 16 kinderen, die op de kleu terschool in contact zijn geweest met de overleden kleuter, uit voorzorg opnieuw ingeënt Dit geschiedde ook met bijna 100 kin deren van de Mariaschool waar twee andere kinderen van het gezin C. naar school gaan. De komende dagen zal zorg gedragen worden dat de kinderen van andere scholen waar leden van het gezin C. op zitten, eveneens uit voorzorg op nieuw gevaccineerd worden. Al deze maatregelen wettigen de hoop dat de besmetting thans gelokaliseerd is. In overleg met de epidemoloog uit Leid- schendam wordt nog nagegaan waar het overleden kind de besmetting heeft opge daan. Gezocht wordt naar een Duitse schipper op wiens schuit de kinderen on langs hebben gespeeld. Difteritus komt in tegenstelling tot vroeger weinig voor in Nederland dank zij de tijdige vaccina ties. Dubbel plaatplezier voor enkele prijs!!! NIEUW Premie cassettes: twee langspeelplaten vol m verrukkelijke muziek l1t in een fraaie cassette met 1 gouddruk op de rug JohnWoodhouse: desuc- Hoogtepunten uit de be- Marinierslcapel met 24 cesvolste arties* van het faamde TV-Nieuwjaars- beroemde marsen zoals jaar - met 2 dozijn hits, concerten door de Alte Kameraden, Koning o.a. Melodia, Somewhere Wiener Philharmoniker Voetbal, Stars Stripes my love, Vissersmeisje, o.l.v. Willi Boskovsky. en Manoeuvremars. Robert Stolz dirigeert Cabaret!WimSonneveld Bekende Kerstliederen 2 LP's vól Mantovani voor u: Zwei Herzen im Wim Kan, Jasperina de door o.a. Aafje Heynis, successen, zoals Sum- Dreivierteltakt, Morgen- Jong, Ramses Shaffy, Caroline Kaart. Damrak- mertime, Fascination, blatter, Les Patineurs, Henk Elsink, Liesbeth kertjes, Mastreechter Moon River, Vaya con Frühlingsstimmen etc. List, Conny Stuart e.a. Staar. Dios en Estrellita. Mantovani's beste w.o. Charmaine, Exodus, Ebb tide, Red roses for a blue lady, Holy City en Autumn leaves. Bekende orgelwerken Dutch Swing College door Feike Asma; o.a. Story 28 opnamen die Jesu joy of men's desi- de geschiedenis (1945- ring, Cantilene (Rhein- 1968) van deze vermaar- berger) en Vaste Rots, de band markeren. The 3 Jacksons in 60 Voor échte stereo-fansDiary of a bandJohn Malando met 24 beroem- gevarieerde populaire opnamen van o.a. Ted Mayall's Bluesbreakers de tango's, zoals Olé nummers. Van: Och was Heath, Edmundo Ros, met Gimme some lovin', Guapa, La comparsita, ik maar en When the Werner Müller, Stanley The train, Crying shame. Noche de estrellas, A Saints tot Mexico. Black en Mantovani. 2 LP's vol met R Blues, media luz en La paloma. Beroemde ouvertures, o.a. Wilhelm Tell, Bar- bier van Siviglia, Dich ter und Bauer, Zigeuner baron en Dame Blanche. Hoogtepunten uit Die Stereo Dance Discothe- lustige Witwe, Bettel- que voor 'n fijho party, student, Friederieke, Im met o.a. Tjjuana Brass, weissen Rossi en Drei- Werner Müller, Ted Tna/jnrlhaiis. HAflth AP Black. De beste van Edmundo Ros, zoals Brazil, Valen cia, La Bamba, Siboney, Copacabana en ook La

Leidse Courant | 1968 | | pagina 8