BTS'ers verdienen in twee weken drie braillemachines voor jeugdige blinden Argos-dames blijven in middenmoot hang en Maak hem abonnee! %£cidóeSoii^cmt KURKSCHORS Voor straten en pleinen in Leidens centrum weer vroegere erffunctie Raadslid De Bree bepleit voorzieningen in Leiden voor lichamelijk gehandicapten Slachthuis Bodegraven voor levering aan V.S. afgekeurd WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ongeveer 350 leerlingen van de be- drijftechnische school aan de Medusa straat in Leiden hebben in nauwelijks twee weken tijd voor een fraaie pres tatie gezorgd. Met zelf ontworpen kerst kaarten zijn zij de straat opgegaan en deze week zijn zij teruggekomen met het imponerende bedrag van 7500, waarvëin ƒ6000,(het nettobedrag) bestemd is voor de aanschaf van drie braillemachines, waarvan jeugdige blin den in instituten in Bussem, Grave (na bij Nijmegen) en Zeist ongetwijfeld veel vreugde zullen beleven. Het ingezamel de bedrag spreekt nog meer tot de ver beelding als men bedenkt dat vorige week het kwik ruim onder het vriespunt daalde, de omstandigheden op straat dus niet al te aanlokkelijk waren het schaatsen ongetwijfeld de scholieren in tweestrijd zal hebben gebracht. Voor J. Pierlot, A. Blokhuyzen en A. ten Broek was de keuze niet moeilijk, getuige hun resultaten. Zij zorgden voor een flinke basis van het totaalbedrag door met resp. 500,481,en 400,schoolwaarts te keren. Waar debonnen om platen of gereedschappen te kopen waren de beloning voor hun kranige werk, waarvoor ook directeur F. C. Mabesoone, die per 1 januari zal worden opgevolgd door de heer J. Fok- kema, grote waardering had. De opbrengst van de tiende BTS-kaarten- aktie werd in ontvangts genomen door een afgevaardigde van de landelijke bond, de heer J. Verheule uit Amster dam, die evenals representanten var blindeninstituten uit Bussum, Grave er Zeist in de Petrakerk aan de Suriname- straat in Leiden-Noord present waren. Volleybal Hoofdklasse 2 nederlagen Kangeroes niet te stuiten Hoofdklasser Argos' heeft het„, tegen de sterke teams niet kunnen bolwer ken. Zowel de uitwedstrijd tegen Delta als de thuiswedstrijd tegen Haag '68 2 ging met 13 verloren, waardoor het de Leidse dames niet is gelukt zich uit de middenmoot van de westelijke hoofdklasse omhoog te werken. In Zwijndrecht traden Leny Knep- pers c.s. aan tegen het op de derde plaats staande Delta, dat ondanks een achterstand van vier punten nog steeds alle pogingen in het werk stelt om de race om het kampioenschap tot een goed einde te brengen. Argos trad haar tegenstandsters onbevangen tegemoet, waardoor een bijzonder levendige strijd volgde. De grotere bekendheid met het eigen terrein leverde Delta in de 1ste set een 15-10 winst op, maar dank zij knap aanvalsspél wist Argos de tweede set met 13-15 te winnen. Tot 8-6 bleef Delta in de derde set aan de leiding, maar met een knappe serie opslagen tilde Hanna Wang het L'eidse team naar een ruime 8-14 voor sprong. Wellicht wilde Hanna Wang bij de laatste service niet al te veel risico nemen en sloeg zij de bal vrij ongevaarlijk over het net. Delta ving de opslag rustig op, zette een aanval op en wist met een keiharde smash de service in eigen kamp terug te halen. En de Zwijndrechtse ploeg stond toen de opslag niet meer af. Gevolg een 16-14 setwinst voor Delta, dat daarna in de vierde set geen enkele moeite meer had het gedemoraliseerde Argos Probeer het eens bij uw familie, vrienden of kennissen. Het is beslist niet moeilijk om een nieuwe abonnee op de aan te brengen. Wij honoreren uw aktiviteit mei twee spel Leidse Courant Speelkaarten voor ieder abonnee, die u op ons blad aanbrengt. BON woonplaats geeft als nieuwe abonnee op: woonplaats: wenst te betalen: wekelijks 1.10 maandelijks 4.T0 per kwartaal 14,10 naar een 15-8 setverlies te spelen. Uit slag 31 voor Delta. De reserveploeg van Haag'68 was daarna in de thuiswedstrijd de tegen standster van Argos. En ook in deze wedstrijd bleek dat het team van coach Henk Kleingeld nog niet rijp is om door te dringen naar de top van de hoofdklasse. De geroutineerde Haagse meerdere tal var J ■divisie hebben gespeeld, gaven Argos aanvankelijk weinig kans in haar normale spel te komen. Set sbanden: 10-15, 15-9, 10-15 en 10-15. Stand hoofdklasse west dames: 1 Octopus 11—20, 2 Haag '68 2 10—18, 3 Delta 1116; 4 Die Raeckse 1114; 5 Mivo 1112; 6 Zaanstreek J65 910; 7 SOS 1010; 8 Argos 11—10; 9 VK Amsterdam 1110; 10 Vios 106; 11 PVC 11—6; 12 ZVC 11-^; 13 De Mo lenwiek 112. voor Kerststalletjes f 2.75 per kg DEN HOLDER Janvossensteeg 7577 Grote successen LPKY in Boskoop Voor de tiende maal werd het afge lopen weekend een nationale kleindie- rententoonstelling georganiseerd door de Boslcoopse kleindieren sportvereni ging B. en Omstr. De tentoonstelling werd gehouden In de daartoe prachtig Ingerichte beurshal Florida te Boskoop. Ook de Leidse LPKV had met een aantal dieren ingeschreven, hetwelk gro te suksessen bleek in te houden. Zo werd een witte Vlaamse Reus van J. Belt te Leiden de beste van alle in gezonden konijnen. De winnaar van vo rig jaar B. Schroef te Leiden werd met dezelfde Franse Hangoor de beste op twee na. Voorts bleek M. A. Hoogeveen te Hoogmade met zijn Oud-Engelse Vechtkriel de beste oude haan te be zitten, terwijl C. de Geus te Leiden de prijs voor de beste oude hen, 'n Se- brichtskriel, in de wacht sleepte. A. Ze venhoven, Zoeterwoude, werd met Pe- kingeend de beste van de grote eenden. De overige suksesvolle inzenders wa ren: Hoenders: N. J. Vriezekoop, Ha- zerswoude met Hol. kriel le ZG, C. de Geus, Lelden met Holl. kriel 2 keer 2e ZG en met de Sebrichtkrielen le ZZG en le ZG, L. C. van Ruiten, Rijpwetering met Sebrichtkrielen le ZG en 2 keer ZG, M. A. Hoogeveen, Hoogmade met Oud- Engelse Vechtkrielen le ZZG, le ZG en 3 keer ZG. Watervogels: P. J. de Groot, Hazerswoude met Muskuseend 2e ZZG, met de Prouaaneenden le ZZG en ZG, en met Indische Loopeeüd 2e ZG. A. Ze venhoven, Zoeterwoude met Pekingeen- den 2e ZG, le ZZG .en le ZG en met de Ind. Loopeenden, le ZG, le ZZG, le ZG, le ZZG en le ZG. P. C. Verdegaal, Ha zerswoude met Mandarijneendjes 2e ZZG en le ZG. Konijnen; C. J. Deckers, Lei den met Vlaamse Reus, blauw le ZG •en met de Gele le ZZG, 2 keer le ZG en ZG. M. F. Zandbergen, Leiden met VI. Reus blauw 2e ZG en met de witte 2e ZZG. E. A. Teske, Zoeterwoude met VI. Reus wit le ZZG, J. v. Putten, Zoeter woude met VI. Reus wit ZG, v.d. Weerd, Leiden met VI. Reus wit ZZG en J. Belt, Leiden met VI. Reus wit, le ZZG (beste der tent). B. Schroef, Leiden met Fran se Hangoor, le ZG en le ZZG (beste v.d. tent op 2 na): P. Zwanenburg, Leiden met Blauwe Wener, le ZG, W. v. Ben ten, Voorschoten met Havanna's le ZZG le ZZG en 2e ZZG. Z. Gommans, Leiden met Alaska's le ZZG, M. A. Hoogeveen, Hoogmade met Hollanders 3e ZG en 2 keer le ZG, P. v.d. Leek, Leiden met Klein Zilvers 3e ZG. Cavia's: (Guinese Biggen): P. Marijt, Leiden met glad- haar, zwart 2e ZG en le ZG, M. A. Hoo geveen, Hoogmade met driekleur bor stelhaar le ZG. Mevrouw wethouder Den Haan-Groen informeerde raad over verkeerszaken Het centrum van Leiden moet in stand worden gehouden, wil men er geen openluchtmuseum van maken. Aldus mevrouw Den Haan-Groen, wethouder van verkeerszaken, in haar antwoord op begrotingsvragen. Een volledig verkeersvrije stad en een volledig verkeerstoegankelijke stad zijn beide onmogelijk. De gulden middenweg wordt genomen vanuit de erkenning, dat alleen een verstandig evenwicht tussen verkeer en be bouwing van de gehele stad het totaal werkelijk kan dienen. Als verantwoorde oplossing van de problemen zag mevrouw Den Haan niet alleen toevoegingen voor het snlverkeer, maar ook het teruggeven van straten en pleinen aan hun meer oorspronkelijke bestemming: de erffunctie, zoals de zg. voetgangersgebieden. Dit moeten geen wandelparadijzen in een afge sloten centrum worden, maar plaatsen waar, als voorheen, de voet ganger primair is en waar de aan- en afvoer van goederen en personen nog alle kansen krijgen. Beveiliging schoolkinderen blijft problemen geven die ter beveiliging van de kinderen wor den en zijn ondernomen. Ook het college is van mening, dat by de Wilhelmlnabrug een verkeerslich teninstallatie moet komen. Andere pun ten hebben evenwel voorrang, b.v. de Jan van Houtkade, de kruispunten Ryns- burgervveg en Wassenaarseweg enz. FIETSKLEMMEN De wethouder onderschreef de behoef te aan parkeergarages aan de rand van het winkelcentrum. Op het Stationsplein is inmiddels overgegaan tot het plaat sen van 100 f ietsklemmen. In het ge bied rond Haarlemmerstraat en Bree- straat zullen 550 fietsklemmen worden aangebracht. „Het fietsenverkeer", al dus mevrouw Den Haan, „zal in de toe- komst zoveel mogelijk in de watten wor- Keer op keer, aldus mevrouw Den deQ ggjggd. Genoemde maatregelen zijn Haan. hebben vn, geprobeerd regelingen slech|s eerste sta tot stand te brengen ter beveiliging van Het openbaar vervoei de schoolkinderen, waarby de oudere veel ljjk {acllitelten gegeven aal zelf, In samenwerking met de politie moeten ®or"den, zaJ niet graUs moeten de behulpzame hand zouden bieden. Het maar A goedkoop meende de is ons steeds mislukt. „Onderwijzeres sen hebben mij verteld, dat vooral veel jongere kinderen, nadat zij door de juf veilig aan de overkant van de straat waren gebracht, enkele minuten later weer op het schoolplein stonden om de juffrouw nog even goeiendag te zwaai en". Toch gaat het college weer probe ren of er mogelijkheden zijn. De wet houder noemde tal van activiteiten op, Geen wijzigingen in sluitingstijden van bruggen Een groot aantal zaken werd gister avond door de wethouder behandeld. Over de reparaties aan de Haagweg- brug kreeg de heer Lambermont ten antwoord, dat inderdaad met verschil lende instanties overleg is gepleegd. VEILIGHEID SCHOOLKINDEREN Bijna alle openbare gehouwen zijn voor hen ontoegankelijk Gemeentewerken zware last voor financiën De heer De Bree (KVP) heeft gisteren als eerste spreker over de afdeling betreffende de volkshuis vesting een vurig pleidooi gehou den voor een kleine bevolkings groep, die vaak in een verloren hoek terecht komt: de lichamelijk gehandicapten, van wie er alleen in Zuid-Holland al zo'n 68.000 zijn. De voorzieningen, die hij voor deze mensen van het college vroeg, spraken de raad bijzonder aan. De heer Den Dubbelden zei later, dat de PvdA-fractie volkomen achter de wensen van de heer De Bree stond en hij vroeg het college deze tot spoedige uitvoering te brengen. In vele gevallen, aldus de heer De Bree, is aanpassing van de lichameiyk gehandicapten aan het maatschappelijk verkeer weer mogelijk geworden, maar aanpassing van het bouwbeleid is on misbaar. Veelal is de woning niet aan gepast en vormt voor deze mensen een belemmering. Spr. noemde in dit ver band de zgn. „rolstoel-woningen"; aan an deze woningen is zeker behoefte. Veel lichamelijk gehandicapten vinden buitenshuis onoverkomelyke moeilykhe- den. De heer De Bree noemde b.v. ker ken, bioscopen, restaurants, telefooncel len, byna alle openbare gebouwen enz. Het is onjuist, dat deze objecten voor een aantal mensen ontoegankelijk zijn. Op de burgerij gerichte objecten moeten voorzieningen hebben, waarvan ook li chameiyk gehandicapten gebruik kun nen maken: geen trappen klimmen of andere hindernissen die genomen moe ten worden. Zouden b.v. op verschillende plaatsen in de stad de trottoirs geen verlaging kunnen krijgen, zoals bij oversteekplaat sen?, vroeg de heer De Bree, die verder schuin aflopende vlondertjes bij stoe pen suggereerde die na de werktijden verwijderd kunnen worden. Ook moeten de gehandicapten deel 'kunnen nemen aan het cultureel en ontspanningsleven. Daarom: geen ontoegankelijkheid van deze gebouwen en ONGESCHIKTE LIFTEN Vele liften in Leidse flats noemde de heer De Bree niet geschikt voor het transport van zieken (dit zal veelal in horizontale stand moeten gebeuren), wat soms funeste gevolgen kan hebben. Artsen hebben hierop al gewezen. So ciaal-medische inspraak is hier noodza kelijk. De heer De Bree drong aan op mogelijke verbeteringen in de bestaande situaties. Hij vroeg b. en w. de materie met urgentie aan te pakken en daarbij noem de hy als voornaamste wensen: rolstoel- woningen in de stad, met voorrang te bouwen (bij voorkeur in verschillende wyken), een onderzoek naar de situatie over de ontoegankelijkheid van open bare gebouwen voor lichamelijk gehan dicapten, registratie van gebouwen die wel toegankelyk zyn en publikatie daar van, het in het leven roepen van in spraak der sociaal-medische sector en hét voorzien van de verordening bouw vergunning van een bepaling, dat de GG en GD goedkeuring moet verlenen. CONSERVEER CENTRUM Tegenover een totale afbraak van de Leidse binnenstad stelde de heer GRANSCH (PvdA) het idee, het cen trum te conserveren en in de oude vorm terug te brengen door waar de bebou wing verdwijnt iets nieuws neer te zet ten in oude stijl. Zo dacht hij ook aan het Pieterskerkhof met het oude plant soentje, Hij was geen voorstander van het dempen der Oude Rijn. Het college vroeg hij delen van de binnenstad aan te wijzen als beschermd stadsgezicht en een voorontwerp van het bestem mingsplan binnenstad te publiceren, waarover iedereen kon praten. De heer KRET (Prot.-Chr.) stelde, dat Openbare Werken een zware belas ting van de gemeentelyke financiën be tekent. Dit „machtige bedryf" dient van buitenaf te worden doorgelicht. De amb tenaren, vooral in de topfuncties, leve ren voortreffelijk werk, maar het sys teem is te duur, te omslachtig en te traag. Hij pleitte voor een afdeling Eco nomische Zaken ten stadhuize en het splitsen van Gemeentewerken in een af deling Planning en een afdeling Uit voering. Sprekers fractie heeft zorg over de woningwetbouw in de toekomstige Me- renwijk; de goedkoopste flats zullen nog te duur zijn voor 1 stemd zijn. Het universitaire Witte Sin gelplan, groots en gedurfd, roept vol gens de heer Kret om een even goed gemeentelijk plan, dat op het Witte Singelplan aansluit of dit inpast. De heer AMPTMEIJER (PSP) voerde aan, dat het wegenplan, althans de twee de fase daarvan, opnieuw ter discussie moet worden gesteld. „Het wegenplan kun je niet losmaken van wat je met het verkeer wil doen", zei hij. De Oude Rijn was naar zijn mening slechts te dempen „met de ingenieurs, die thans bij het hoogheemraadschap van Rijn land werken". miesector; Leiden is arm aan deze huur woningen. Hy vroeg verder het wegen plan in versneld tempo te doen uitvoe- De heer ZITMAN (VVD) kwam met een klacht over het slechte onderhoud aan gemeentelijke gebouwen en huizen; hij noemde met name het plafond boven de arcade van het stadhuis aan de bin nenhof. Aan de brug in het verlengde van de Vijf Meilaan is grote behoefte, zei hij; vooral mede gezien het toene mend aantal bewoners van Noord Hof land. Tenslotte wees hij op het ontbre ken van duidelijke naamborden ip som mige straten. SLECHTE BESTRATING De heer KOPPEN (Noodraad) vroeg aandacht voor de klachten over de slech te bestrating in sommige nieuwe wijken. De promenade achter de Mozartstraat is fraai, maar automobilisten weten dit wandelpad ook (met hun auto's) te vin den. De heer DE WILDE (KVP) vroeg meer speelmogelijkheden op straat voor de jeugd in de nieuwe stadsdelen. Bij de woningbouw in zijn algemeenheid dienen ook andere instanties dan alleen stedebouwkundigen betrokken te wor den, b.v. de GG en GD. De hoge hu ren in de Merenwjjk zullen geen prik kel zijn tot het verhuizen; hooguit zal import van buiten naar deze wijk ge trokken worden. SCHOUWBURG Welke eisen mogen we stellen aan de Schouwburg?, vroeg de heer De Wil de. Deze zijn niet duidelijk te stellen, maar te hoog grijpen is onverantwoord. Het advies van de rijksschouwburgcom- missie zal voor zijn fractie een richt snoer zijn. De VVD-fractie is niet voor afsluiting van de binnenstad, vertelde de heer PORTHEINE. Beperkte afsluiting geeft al moeilijkheden genoeg. Het dempen van de Oude Ryn is een jaarlijks terug kerende gebeurtenis: „hier moeten wy niets van hebben". De heer DEN DUBBELDEN (PvdA) had de indruk gekregen, dat de dienst Gemeentewerken de sluitingspost van de begroting is gaan worden. Een aparte afdeling Economische Zaken zou vol gens hem een aparte wethouder beteke nen. Er zal, zo stelde hy, by Gemeente werken een efficiency-onderzoek moe ten plaatsvinden. DUURDERE HUIZEN Ingaande op de woningbouw zei de heer Den Dubelden, dat ook aandacht moet worden besteed aan de groep i sen, die geïnteresseerd is in duurdere huizen in de ongesubsidlëerde of pre- wethouder. Het belangrijkste is de ser- PROMENADE De promenade Haarlemmerstraat mag voorzichtig gesproken een succes worden genoemd voor wat de voetgan ger betreft. De bereikbaarheid echter is de keerzyde van de medaille: het was zo nu en dan buiten de Haarlemmer straat een chaos. „Omtrent de ontwik kelingen zullen we de vinger aan de pols moeten houden, zeker als we denken aan uitbreiding." Zodra de financiën het toelaten zal worden doorgegaan met het plaatsen van parkeermeters in de blauwe zone. Hopelijk is de Haarlemmerstraat over een jaar definitief voor het rydend ver keer afgesloten, zodat de llchtweek 1969 daarby gebaat is. Zo niet, dan zal wor den nagegaan, welke mogeiykheden hier zyn. VERKEERSPLAN NOODRAAD Een door de Noodraad ingediend ver- keerplan zal in handen worden gesteld van de hoofdafdeling Verkeerszaken, zo dat kan worden nagegaan of het plan wellicht detailoplossingen biedt voor be paalde situaties. Het kan echter, aldus mevrouw Den Haan, niet als een door dacht verkeersplan worden aanvaarden als zodanig dan ook niet door de raad in behandeling worden genomen. Voor de uitvoering van een gerichte verkeesssurveillance zyn behalve enige speciale politie-ambtenaren 8 solomoto ren met toebehoren en 6 portofoons no dig. Dit materieel wordt aangeschaft, zodat, zei mevrouw de wethouder, in het komend jaar meer en effectief toe zicht op het rydend verkeer zal kunnen worden uitgeoefend. Het college heeft, met het verlossend scheepvaartkanaal als omleidingsroute in zicht, gemeend voorlopg geen verde re wyziging te moeten brengen in de thans voor de gemeentelyke bruggen geldende sluitingstyden, welke ten dele ook de ochtend- en avondspitsuren be treffen. Het toegezegde onderzoek naar de vraag of en zo ja welke nood maatregelen kunnen worden getroffen om de verkeerssituatie by de spoorweg overgangen in de Mors te verbeteren, Is nog niet afgerond, zo deelde mevr. Den Haan tot slot mede. Lekker dryven op een schotsje In de Leidse grachten Domburg biedt aan nieuwe hal te bouwen Bij de behandeling van de begroting van de gemeente Bodegraven deed wethouder v. d. Heyden, tevens voor zitter van de slachthuiscommissie gis teravond een mededeling die de raads leden aanvankelijk moeilijk konden verwerken. De plannen voor een cen trale slachtplaats, waarvoor Bodegra ven in aanmerking kwam, werden voorlopig getorpedeerd omdat het be staande slachthuis afgekeurd werd voor levering aan Amerika. De enige oplossing is, aldus de wet houder dat er zodanige varanderin- gen aan het slachthuis aangebracht worden dait de Amerikanen wel hun goedkeuring verlenen. De firma Dom burg is bereid voor eigen rekening een geheel nieuw eigen slachthuis te laten bouwen. Alle fracties Meten hun zienswijze horen, maar men kwam niet tot een reële oplosing. Het meest aanvaardbare voorstel was om achter het bestaande slachthuis een nieuwe hal te bouwen, die de góed keuring krijgt van zowel de E.E.G. als van Amerika. Tenslotte kwam men overeen dat eerst besprekingen wor den gevoerd met de firma Domburg wat precies haar bedoeling is. Eerder kunnen toch geen besUsingen geno men worden. Wel ging de raad over deze zaak na afloop van de vergade ring in geheime zitting. ZOETERWOUDE Na een grote serie (9-1) nederlagen smaakte het eerste team van PIT '54 voor het eerst in deze competitie het zoet der overwinning. Alleen Marian v.d. Helm moest twee punten afstaan zodat het Delftse DHC met een 8-2 nederlaag naar de Prinsenstad terugkeerde. Het 2e bevocht een draw op Wibats 8. J. Koek bleef ongeslagen en G. Verhagen en P. Opdam zorgden ieder voor één punt. PIT '54 3-RTC 4 2-8. Overwinnin gen voor Leny Koek en I. Dobrony. St. Vooruit 4-PIT 4 10-0. Het le damesteam hield Docos in bedwang. F. v.d. Geest- Schuur had met drie winstpartyen een groot aandeel in de 5-5 uitslag. Ria en Cok van Leeuwen trokken tesamen naar Docos en begonnen dus met een 3-0 ach terstand. Desondanks werd een 4-6 zege uit het vuur gesleept. By de junioren had het tweede meisjesteam veel moeite met Avanti. De 6-4 zege kwam tot stand door drie overwiningen van Thea Verde gaal, 2 van Cory van Teylingen en 1 van Anneke v.d. Helm. De jongensteams hadden een slechte dag. Beide gingen met 10-0 ten onder. Programma: 17 dec. i.p.v. 20 dec. he ren Excelsior 3-PIT 1, PIT 2-Baronie 1, PIT 4-RTC 6. 20 dec. Syntat 1-PIT 3. Dames: PIT 1-Wibats 1 17 dec. PIT 3-De Treffers 3. 19 dec. Treffers 2-PIT 2. Dinsdag trainen voor senioren in de gymzaal en donderdag voor de junioren in Don Bosco om half zeven en niet om kwart vóór zeven.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3