Brandpunter" gearresteerd door rechercheurs in burger SaCeidjcSotrïci/iit lVwa1 be\°°8 m"de Kruidenkoning adviseert Duys zich bij z n vissen te houden TELEVISIE VANAVOND Geld beschikbaar voor Songfestival Scheveningen Metaal-CAO Luister- en kijkgeld op 75 gulden De film van vanavond RADIO VANAVOND Alexander Pola brak sleutelbeen Vreemde gang van zaken op St.-Pietersplein PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 NKV-enquête over onderwijs /"\NDER de vele bijlagen, die de vorige week gepubliceerde „mammoet"- enquête van het Nederlands Katholiek Vakverbond bevatte, is die over het onderwijs niet de minst belangrijke. Want N.K.V.-leden hebben erin te kennen gegeven welke opleiding zij voor hun kinderen prefereren; er is gebleken dat inkomen en woonplaats nog wel degelijk van invloed zijn op de opleiding die een belangrijk deel van onze jeugd krijgt; er valt uit koele cijfers af te leiden, dat ondanks een belangrijke stap in de richting van onderwijsdemocrati- sering er nog wel degelijk barrières be staan, die met aanleg en toewijding niets te maken hebben; er kwam tenslotte ook aan het licht, dat er meningsverschil be staat over de vraag of de vakbeweging zich al of niet op het terrein van de ondenvijsvoorlichting moet begeven. Eerst nog een kanttekening bij de democratisering van het onderwijs in het algemeen. Deze democratisering kan nimmer betekenen dat iedereen straks met een diploma gymnasium of athe neum, laat staan met een universitaire graad of eindexamen hoger beroeps onderwijs op zak moet lopen. De demo cratisering van het onderwijs is al be reikt, wanneer iedereen kans krijgt het onderwijsniveau te bereiken, dat corres pondeert met zijn intelligentie en aanleg in het algemeen. Een kind dat gedwongen wordt een onderwijsrichting te volgen, die strijdt met zijn aanleg of boven zijn krachten uit gaat, wordt op een andere manier maar dikwijls met dezelfde consequenties tekort gedaan als een kind, dat de kans niet krijgt om, ondanks aanwezig of potentieel talent qua instructie en in tellectuele vorming hoger te komen dan het milieu waarin het geboren werd. En behalve de jonge Nederlandse burger wordt bij een verkeerde keuze ook de maatschappij een beetje de dupe. 1 dat de lagere inkomensklassen ge woonlijk eerder kansen laten liggen dan dat zij voor hun kinderen te hoog mikken. Betrekkelijk veel ouders met een klein Inkomen geven voor hun kinderen Immers de voorkeur aan een beroeps- Opleiding boven voortgezet, inclusief het mavo. Naast sociale en psychologische oorzaken worden ook de financiën hier van de oorzaak genoemd. Dat moet dan vooral betrekking hebben op het feit, dat men via een beroepsopleiding sneller tot geld verdienen komt, aangezien in de meeste gevallen wegen open staan om bijstand te krijgen voor studiekosten, wanneer de ouders daar zelf niet of nauwelijks toe in staat zijn. Waarschijnlijk betekent hier straks verlenging van de leerplichtige leeftijd een verdere stap in de goede richting. Dan gaat de factor „zo snel mogelijk in het arbeidsproces plaatsen" wat minder zwaar wegen. Hopenlijk wordt dan aan het einde van het basisonderwijs wat de volgende stap betreft een beslissing ge nomen. die in hoofdzaak bepaald wordt door de aanwezige mogelijkheden van het kind en de ambities die het zelf heeft. Ook dit impliceert weer bepaald niet, dat elk kind minstens voor een mavo- school moet opteren; wel dat het zonder bijkomstige factoren gelegenheid krijgt de weg te kiezen, die een goede weg kan worden. Niet in de eerste plaats de vakbeweging, maar de school zal ouders en leerlingen ervan moeten doordringen, dat niet altijd de meest voor de hand liggende weg ook de beste is. MET alle respect overigens voor de grote mogelijkheden die er in de vakbeweging schuilen om ook op het algemeen maatschappelijk terrein werk zaam te zijn, geloven we toch dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor het onderwijs zelf. Waarbij zoals we al vaak in onze krant betoogd hebben begonnen zal moeten worden bij de basis van het onderwijs: de lagere school dus. Sedert de voortreffelijke studie van prof. Van Heek over de achterstand van het arbeiderskind met zijn han dicaps op het gebied van de verbale expressie, sfaat voor ons wel vast, dat hier de wortel ligt van de kwaal, de wortel die dus het eerst aangepakt moet worden. Lukt dit, dan komt er automatisch een veel betere selectiemogelijkheid om uit te maken welke kinderen de capaciteiten hebben voor voortgezet onderwijs in al zijn geledingen en welke krachtens hun aanleg betere kansen hebben om via het beroepsonderwijs gelukkig te worden. Kwesties als financiële bezwaren en moeilijkheden qua woonplaats zullen dan zeker niet meer doorslaggevend be hoeven te zijn. VIA de school zelf zal er zeker op korte termijn een einde gemaakt moeten en kunnen worden aan één euvel, dat bij de N.K.V.-enquète uit de bus ge komen is: dat onbekendheid met tal van onderwijsmogelijkheden er gemakkelijk toe leidt, dat ouders in de groep met kleinere inkomens niet een schooltype voor hun kinderen kiezen buiten het eigen milieu t.. waarvan de consequen ties niet of onvoldoende kennen. Bij alle onvolmaaktheden die de reor ganisatie van ons onderwijsstelsel nog ontsieren, geloven we trouwens, dat op vele plaatsen reeds het nodige gedaan wordt om verbetering te brengen in de toestand. Dan zijn het de ouders zelf, die het beslissende laatste stootje moeten geven. (Van r verslaggevers DEN HAAG Onder de Schevening- •e horeca-ondernemers is een actie gaande, die een gedeelte van de finan ciële kant van het songfestival „Singing Enrope '69" zal moeten garanderen. Ini tiatiefnemers hiervan zijn de gebroeders J. en J. A. N. Barends, die betogen dat Scheveningen over een jaarlijks te rugkerend evenement moet beschikken, dat stimulerend werkt op het bezoek aan deze badplaats. De totale kosten van dit songfestival, waaraan mogelijk 15 landen zullen deelnemen, bedragen ruim 400.000 gulden. Naar verluidt zou de Scheveningse horeca voor ongeveer vijf tigduizend gulden garant moeten staan. De „geldinzameling" is een dezer dagen van start gegaan. „Singing Europe" is 'n manifestatie van de onlangs in 't le ven geroepen stichting „Klinkende Mu ziek", waar in het bestuur onder meer zetelen de EMS en de VW. Een tiental horecavertegenwoordigers heeft in november in het Kurhaus al meerdere besprekingen gevoerd over het songfestival, dat van 4 tot en met 9 juli in het Kurhaus gehouden zal wor den. Bij de besprekingen was onder meer aanwezig de directeur van het Kurhaus. de heer A. H. Jansen. Onder meer werd gesproken over de organisatie van dit festijn, dat hoofdzakelijk in handen ligt van enkele horeca-ondernemers. Ook Lou van Rees is bij de organisatie nauw betrokken. Diverse sponsors, waar van enkele al toezeggingen deden, wil len hun medewerking verlenen. Om de weifelaars uit de horecakringen te be wegen om garant te staan voor het songfestival, overwegen de organisatoren door middel van waardebonnen, tege moetkoming in de advertentieprijs van het programmaboekje en theaterplaatsen voor verschillende avonden, deze men sen hiertoe „over te halen". Ook zou belangstelling bestaan van de zijde van de HTM, terwijl taxi-onder nemers en winkelstand hun instemming ook hebben betuigd. Maandag 18 novem ber is een van de initiatiefnemers en een horecavertegenwoordiger bij de EMS „ontboden" om de plannen toe te lich ten. Begin januari zal men tijdens een persconferentie het een en ander over „Singing Europe *69", openbaar maken. In afwachting wat het bedrijfsleven in het Songfestival zal verteren, staat de gemeente Den Haag „sympathiek" te genover de plannen. Opening van Hitlermuseum verboden BERCHTEGADEN (DPA) Dc opening van een Hitlermuseum op de Oberszalberg bij Berchtesgaden (Beie ren) is door 'het Amerikaans hoofdkwar tier In Heidelberg verboden. De Amerikaanse overste Victor Clark, hoofd van 't Amerikaanse ontspannings centrum in Berchtesgaden, die het mu seum als attractie heeft ingericht om de kas van het centrum te spekken, heeft opdracht gekregen het museum te liqui- Het gemeentebestuur van Berchtesga den is blij met deze ontwikkeling. Het had zich gfote zorgen gemaakt over de reputatie van de stad. Clark had het museum naar eigen idee ingericht. Lang niet al het materiaal had iets met Hitler of Eva Braun te maken. Een pop in het uniform van de SS zou de bunker bewaken. Bezoekers zouden ook een film uit de donkere dagen van Duits land te zien krijgen. NEDERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: Scala, magazine ering in het kader van de politieke 20.00 uur: (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM In een uitzending die het midden hield tussen een partij-afle- (Vervolg van de voorpagina) resultaat hebben weten te bereiken. Voor de werknemers is een mogelijkheid voor een reële stijging van het inkomen ont staan", zei de heer M. Zondervan, voor zitter van de metaalbond van het N.V.V. De vakbeweging had aanvankelijk een voorstel voor een driejarige C.A.O. in gediend. waarbij de loonstijging zes procent op 1 januari en twee procent op 1 juli zou moeten zijn. Later sugge reerden zij een eenjarig contract met een loonstijging van zeven procent per 1 ja nuari, wat materieel op hetzelfde neer kwam. De werkgevers, ook geporteerd voor een driejarige C.A.O., hadden voor het eerste van de drie jaar een verhoging van de contractlonen met viereneenhalf procent voor ogen, hoewel dit naar mening reeds uitging boven hetgeen de bedrijfstak op grond van produktiviteit en rentabiliteit zou kunnen dragen. Voorts had de vakbeweging een minimumvakantiebijslag van zeshonderd gulden gevraagd. Zo gespannen was ook na de afloop van de onderhandelingen de verhouding tussen werkgevers en werknemers nog, dat de werkgevers niet bereid waren tezamen met hun partners een perscon ferentie te houden om de resultaten toe te lichten. De zeer sombere werkgevers voorzitter it". Van de Pols zei: „Dit is een overeenstemming, die ons werd afge dwongen. In een aantal opzichten is hetgeen werd besloten te veel. Wij heb ben toch instemming betuigd met hetgeen de vakbeweging uiteindelijk heeft ver langd, vanwege de sfeer van onrust, die was geschapen en die ons deed vrezen dat zelfs het voortbestaan van kleine geschillen tot acties zou leiden. Dat nog onaanvaardbaarder zijn geweest 1 ons dan het accepteren van de eiser moet zeggen, dat er nauwelijks sprake is geweest van onderhandelingen. Wij zijn zeer teleurgesteld over de reactie van de werknemers, die erop neer kwam het kan allemaal wel waar zijn. u kunt best gelijk hebben, maar wij willen heb ben wat wij hebben gevraagd. Dit alles opent een heel somber voor uitzicht voor de volgende onderhandelin gen. En ook de vrije loonpolitiek ziet ei somber uit als die politiek voor zo'r 98 pet wordt gedicteerd door de vakbe weging. Wij gaan dan ook met bijzonder bedrukte gevoelens naar huis". Loonkostensti jgin g De heer Van de Pols zei voorts, dat thans voor de bedrijfstak In 1969 loonkostenstijging van 10 pet is ontstaan. Die kan niet worden opgevangen met produktiviteitsstijging en evenmin, in verband met de concurrentiepositie, door prijsverhogingen. Derhalve moet die stij ging volgens hem gaan ten koste van de investeringen en van de aandeelhouder*1 DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari aanstaande gaat het kijk- en luistergeld omhoog. De Eer ste Kamer heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming, een wetsont werp aanvaard waardoor een omroep bijdrage van 75 gulden per jaar zal worden geheven voor meerdere radio- en televisietoestellen, en van 24 gul den per jaar indien men uitsluitend radio's, doch geen televisie-apparaten bezit. De fracties van de P.S.P. en de C.P.N. kregen aantekening geacht te worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. In antwoord op aanmerkingen van diverse Kamerleden verklaarde de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. dr. Klompé, dat uitbreiding van de zendtijd van het derde net een zeer hoge priori teit heeft, maar dat. zoals is meege deeld, eerst een begin zal worden ge maakt met het uitbreiden van stereo ontvangst over het gehele land. Willem van de Moosdijk ii „uitgeslapen" pose tijdens zijn i betoog van gisteravond. Brueghel bracht 72 mille op AMSTERDAM (ANP) Een paneel an Jan Brueghel en Johan Rottenham- mer, afkomstig uit de pastorie van de Mozes en Aaronkerk aan het Waterloo- plein in Amsterdam heeft gisteren op de kunstveiling bij Mak van Waay in Am sterdam een bedrag van 72000 gulden opgebracht. Het schilderij werd verkocht ten bate in het herstel van de kerk. Het kwam het bezit van een Nederlandse parti culier. Op deze veiling werden over het algemeen zeer hoge prijzen gemaakt. Een werk van Van Ravensteyn en A. Coosemans „Stilleven met een wijn glas" bleef in Nederlands bezit voor 74.000 gulden. Een stilleven uit de Hol landse school, in de manier van Jan Da- vidsz de Heem. maar vrijwel zeker ge maakt door Andries Benedetti, een Ant werpenaar die op het atelier van Heem werkte, werd door een Nederland se particulier voor 66.000 gulden kocht. Een werk van Adriaen van Stal- bempt, dat door een Nederlander ter beschikking was gesteld om geveild te worden ten bate van de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, bracht 52.000 gulden op, een opbrengst v, mee volgens deskundigen de vereniging best tevreden kan zijn. Voorts werd een doek van Cornelis de Vos „Diogenes zoekt met een lantaarn naar wijzen" verkocht voor 24.000 gulden. Ellen Vogel en Eric Schneider de besten DEN HAAG In het vandaag schenen Theater jaar boek, dat het toi n operaseizoen 1967/68 behandeldt, wordt de uitslag bekendgemaakt van de enquête onder de lezers van de beste stuk. ac trice en acteur van het vorige seizoen. Als beste stuk werd gekozen „In wan kel evenwicht" van Al bee in de voor stellingen van de Nederlandse Comedie. Ellen Vogel, die in dit stuk de rol van de alcoholiste Claire vertolkte, werd uit geroepen tot beste actrice van het jaar. Beste acteur was volgens de enquête Eric Schneider voor zijn Hamlet bij het Nieuw Rotterdams toneel. Hamlet werd meer geprezen: uit deze voorstelling wer den Martine Creceeur (Ophelia) en Luc Lutz (Polonius) gekozen als de beste bijrollen en werd Wijnbergs decor tot het beste van het jaar uitgeroepen. Nieuw contract Anke Brokstra DEN HAAG (ANP) Anke Brokstra, de zangeres die onlangs een kort ge ding verloor, aangespannen om het ont slag ongedaan te maken dat zij kreeg als medewerkster van de musi cal „De man van La Mancha", heeft weer emplooi gevonden. Zij zal in de maanden januari, februari, maart en april optreden met een repertoire van musicalsongs aan boord van de „Nieuw- Amsterdam", dat voor de H.A.L. crui ses maakt vanuit New York. Zaterdag van Schiphol naav New York Willem van de Moosdijk. de Casterense kruidenaar die in de jongste Vuist in zijn voornaamgenoot zo kwalijk ten tonele was gevoeld, kreeg gisteren „recht op weerwoord". De vorm waarin dit gegoten werd zal wel ingegeven zijn op advies van AVRO's rechtkundige adviseur. Ze voldeed niet aan t.v.-jour- nalistieke eisen doordat geen weer woord werd geboden op de Moosdükse monoloog. De AVRO ging hier wel erg gemakkelijk overstag, leek ons. Die monoloog had overigens iets on gewoon koddigs. Het was het hartstoch telijk betoog van een man die haast tot tranens toe ontroerd was door het feit dat zijn zelfgegraven goudmijn door luttele t.v.-minuten ondergraven dreigde te worden. Zinnige argumenten tegen die ondergraving hebben we overigens niet gehoord. Over argumenten gesproken: in NTS- Denkbeeld werd gedebatteerd over zin of onzin van vrouwenbonden in deze tijd. Discussieleider was een man (moedige H. F. Heymans), discussianten waren louter dames. In een bepaalde zin werd het een verrukkelijk pro gramma: typisch meisjes-onder-elkaar, die geen hoofdlijn konden vinden, maar argumentjes op tegen-argumentjes stapelden en van de discussie iéts on gelooflijk ondoorzichtigs wisten te Het programma over Pia Beck was door de AVRO aangekondigd als „show". Daarmee werden verwachtingen gewekt die niet werden waar gemaakt. We zagen Pia in haar club te Torremolinos, voornamelijk in close-up, met wat on verplichte beelden van Torremolinos en voorts Pia in auto, op paard, op balkon, in zwembad, aan zee enz. zendtijd en een hele slechte extra-edi tie van dc STER-reclame heeft Willem „Raspoetin" van de Moosdijk als nog zijn commentaar mogen leveren voor de AVRO-camera's. Juist voordat de „kruidendokter" uit Gasteren uit beeld werd gedraaid riep hij emotio neel uit: „Ik laat m'n zaak niet naar de g.v.d. helpen, laat Willem Duys bij zijn vissen en revuemeisjes blijven". Duys zei over de kruiden van Van de Moosdijk: „Mij leek het een zak soep groente". Veel zakelijks heeft Van de Moosdijk in zijn zeven minuten duren de „minivuist" niet gezegd. Hij be proefde het middel dat hem miljonair heeft gemaakt: „Beste mensen in Ne derland. mijn kruiden zijn de beste ter wereld, ik alleen ken er de samenstel ling van. Kruiden die in de apotheek niet meer worden gebruikt, verdron gen als ze zijn door pillen en poeders. Ik ben maar een gewone Casterse jon gen". De AVRO heeft Van de Moosdijk ken nelijk vooraf verboden om over zijn opponent Eerenberg uit Hilversum te spreken. Heel even maar zei hij iets, dat voor buitenstaanders niet eens on aardig klonk. Van de Moosdijk kondig de aan, dat zijn bestelwagens vandaag weer zullen uitrijden: „Ik reken op een hartelijke ontvangst, u moet die jon gens niet voor boeven aanzien. Men sen, koop voor mijn part geen kruiden, maar ontvang ze met een kopje kof fie", aldus Van de Moosdijk in zijn aangedikte, onbeholpen toespraak tot het Nederlandse volk. Willem Duys wees tenslotte op de mo gelijkheid dat de uitzending van vrij dagavond de lont in het krui(d)vat is geweest en in een rechtszaak duidelijk zal worden wie in zijn recht staat. In ,,A place to go", de hoofdfilm van vanavond, brengt regisseur Basil Dearden de leegheid van de verwaar loosde jeugd weer eens in het middel punt van de belangstelling. Ricky Flint, een stoere maar weinig ver antwoordelijke jongeman, ziet niets meer in zijn bestaan. Het heen en weer „fladderen" tussen café's en dancings hangt hem de keel uit. Hij zoekt contact met de onderwereld om eens een grote slag te kunnen slaan. Vlak voor het grote karwei schakelt hij ook zijn zwager Jim in. Oner varenheid doet de hele zaak misluk ken en beiden halen zich de wraak van de bende op hun hals. Rickey belandt in het ziekenhuis. Als hij ont slagen wordt blijkt ook zijn vertrou welijke 'omgeving verdwenen te zijn. Samen met een meisje, dat hij ont moet heeft, bouwt hij aan een nieuwe toekomst In de hoofdrollen excelle ren Rita Tushingham, Mike Same en Bernard Lee. (Nederland I - 20.25 uur) Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen (PSP) 20.30 uur: Uitzending Stichting SOCUTERA 20.35 uur: A place to go. film 22.00 uur: Eigentijds, ballet Tweede journaal 23.15 uur: Openbaar Kunstbezit NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie 19.52 uur: De jonge onderzoekers 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.45 uur: The New Christy Minstrels 21.00 uur: J azzprij swinnaa rs in Paradiso 21.25 uur: Uit Bellevue, maga Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NFOERLAND I NTS 11.20 uur: Opening kanaal TerneuzenGent De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma HILVERSUM I NRU 20.00—22.00 uur: Avondconcert 22 40—23.55 uur: X - een sprong in het duister. amusementsprogramma VARA 21.00—21.25 uur: Bij Dorus op schoot, cabaret 23.20—23.55 uur: Jazzmagazine RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 12.30. 16.00. 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9 00 RADIO PROGRAMMA aagde gewijde 18.30 Nieuws en weerpraatje. li teiten. NRU: 19.00 Openbaar Kur GastcoUege: Is Boerhaave's fa. vaardigd, lezing. 20.00 Radio Fi int, radioweekblad HILVERSUM ij van Nederland, est met solisten. 19.05 lichte muziek. 19.30 weekoverzicht. Dorus op visite, cabaretprogra wetenschap. 22.15 Stereo: Nederlandse chan sons. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne grammofoonmuziek. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. IRUSSEL NED (324 m) Actualiteiten: 7.60 Overweging; iws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvr Gymnastiek de Barok (gr). KRO: 11.00 Nieuws. 2 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. RV: 12.00 Lost-Vast: gevarieerd program- (12.15 Boekbespreking: 12.28 Mededelin- t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: HILVERSUM ding. 9.00 ^Stere muziek (gr.). HILVERSUM 1 lig roddeluurtje. Actualiteiten. bericht, mededelingen, proy lammaoverzic en SOS-berichten voor de schippers.) 12 Buitenland persoverzicht. 13.00 Nieuws, wee bericht, beursberichten en dagklapper. 13 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarice 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in hand rr Nederland. 17.00 Nieuws, weerbericht en rr dedelingen. 17.15 Gevarieerde muziek. Dat had niets met show te maken. Het was een teveel op een koopje gemaakt programma rond een ras-artieste die 1 (het pleit voor baar!) toch overeind bleef omdat zü iets unieks heeft dat zelfs bü een onvoordelige presentatie niet teloor gaat. Vg. „Stunt" van Farce Majeure AMSTERDAM (ANP). Het gebeurde tijdens de neutralisatie gisteravond Nadat de amateurs liet veld hadden geruimd, namen de NCRV-medewerkers van het programma „Farce Majeure" bezit van de wielerpiste in het R.A.I.-gebouw. Ted de Braak, gestoken in een van Jan Janssen geleende regenboogtrui, was de tijdelijke vedette, die omringd werd door zijn vazallen Fred Benavente, Jan Fillekers en Alexander Pola. Zij droegen shirts van-laag geplaatste formaties in de Zesdaagse. Er werden tal van opnamen gemaakt van de op vouwfietsen rond toerende televisiesterren. Natuurlijk moest er ook een op name komen van een tegen de rijrichting in fietsende „coureur". De „stunt," zou een aanrijding worden. Die kwam precies in de bocht onder de loopbrug. De fors gebouwde Benavente reed tegen Alexander Pola op, die met een smak onderuit ging. Er werd om deze affaire hartelijk gelachen, totdat Pola met een pijnlijk ge zicht verklaarde, dat hij zijn rechterarm niet meer omhoog kon brengen. Een belangstellende mecanicien onderzocht de blessure en verklaarde dat Pola er met een onbeduidende beschadiging was afgekomen. Maar men vertrouwde deze deskundige niet en op advies van Zesdaagsedokter Farber werd Pola later op de avond naar een ziekenhuis gebracht. Daar werd geconstateerd, dat hij zijn sleutel been had gebroken. Filmen van demonstratie pro-don Mazzi verboden (Van c i roepcorrespondent) HILVERSUM. Het is waar schijnlijk voor de eerste maal, dat rechercheurs in burger op het terrein van Vaticaanstad buitenlandse t.v.-mensen hebben aangehouden. De navolgende ge beurtenissen werden opgetekend uit de mond van Brandpunt- redacteuren Aad v. d. Heuvel en Fons Peters, die gisteren uit Rome terugkeerden. De KRO-t.v.-medewerkers zouden zon dagochtend samen met filmer Piet van Strien op het St.-Pietersplein een film impressie maken voor de dagen tevo ren aangekondigde demonstratie van Italiaanse studenten, als protest tegen George Solti naar Chicago CHICAGO (AP) George Solti is be noemd tot eerste dirigent van het Symphonie Orkest van Chicago met in gang van het 79ste seizoen dat in septem ber 1,969 begint. De 56-jarige Solti, die sinds 1896IK VERBN IS AAN HET Roy sinds 1962 verbonden is aan het Royal Opera House Londen, volgt Jean Marti- non op die vijf jaar het symphonieorkest van Chicago geleid heeft. Tot de eerste gastdirigent in Chicago is benoemd Car lo Maria Giulini van de Romeinse Ope ra. Jean Mariton is momenteel dirigent van het Franse Nationale Symphonnie- orkest. In Galerie Pulchri Studio wordt van 4 tot en met 23 januari een tentoon stelling gehouden van portretten, ge tekend en geschilderd door Erika yi— de afzetting van pastoor Don Mazzi I uit Florence door Kardinaal Florit. Van den Heuvel vertelde dat voor de colonnade filmteams van NBC, CBS, en de Duitse t.v. met telelenzen klaar stonden om de demonstratie op het cel luloid vast te leggen. Zij mochten van de Romeinse politie zonder schriftelij ke toestemming niet het St.-Pieters plein betreden. De KRO-equipe besloot toen minder op vallend te werk te gaan. Fons Peters verborg zijn nagra (bandrecorder) on der zijn regenjas en Van Strien nader de met Van Den Heuvel via de colon nade de grote basiliek. Opeens zagen ze een klein groepje studenten (60) in een kring in een hoek van het immense plein zitten terwijl ze fragmenten voorlazen uit de „jeugd- catechismus" van Don Mazzi en hier over discussieerden. Fons Peters ging met "zijn verborgen bandrecorder tus sen de studenten zitten en Piet van Strien „pende" met zijn camera deze onopvallende gebeurtenissen bij de trap pen van St.-Pieter. Mee naar de wacht Plotseling hoorde v. d. Heuvel zijn fil mer Van Strien roepen: „Aad ik ben gearresteerd". Van den Heuvel kon toen niets anders doen dan zich bij Van Strien vervoegen en met hem mee gaan naar de wacht van de Vaticaanse politie. Inmiddels maakte Fons Peters een afspraak met de studenten voor een interview op een aan de politie niet bekende plaats in Rome. De rechercheur in burger eiste van de KRO-mensen de film op, aangezien de ze „provocatie" door de studenten te gen de Paus niet mocht worden opge- Aad v. d. Heuvel, die reeds eerder voor hete vuren heeft gestaan, zei tegen Piet van Strien: „hou de casette met de onbelichte film maar vast klaar en stop het opgenomen materiaal in je zak". Maar voor de rechercheur de „onbelichte" film in handen kon krij gen, eiste d. Heuvel een schriftelij ke verklaring van deze confiscatie. Ui teraard werd deze niet gegeven. Wel begonnen de politiemensen een uitge breide telefonnade. Inmiddels werden tal van pelgrims met 8 mm camera's en fototoestellen onder wie een pater en een reli gieuze de wacht binnengebracht dooe ene—in h bergei, die soader pas* ADVERTENTIE don de films uit de toestellen verwij derden. Na twee uur heen-en-weerge- praat mochten de twee KRO-mensen zonder dat hun materiaal in beslag was genomen weer vertrekken, als ze maar verzekerden dat het niet in Hol land werd uitgezonden. Toch op televisie Die verklaring werd op z'n Hollands., beantwoord, hetgeen betekent, dat de t.v.-kijkers vrijdagavond om 22.30 uur via Nederland 2 de gehele rele repor tage te zien zullen krijgen van de eer ste protestdemonstratie op het St.-Pie tersplein. Een tweede KRO-gioep bestaande uit Brandpuntredacteur Charl Schwietert en cineast Cor de Jager hebben te zelf- dertijd een bezoek gebracht aan Flo rence, waar zij eveneens in moeilijkhe den kwamen met de politie. Evenals hun collega's in Rome werden zij eni ge uren vastgehouden, maar het mee genomen materiaal dat voor vrijdag avond moet worden gemonteerd, heeft de ondervonden behandeling allang doen vergelen De Buitenlandse t.v.-lcams waren minder gelukkig en doortastend. Een collega van de Bayrische Rundfunk werd zelfs van het St.-Pietersplein af geslagen. Het schijnt, dat de Romein se en Vaticaanse autoriteiten op deze wijze willen voorkomen, dat de wereld een beeld krijgt van hetgeen zich thans In Italië gaat afspelen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2