Kwestie van celibaat zeker niet forceren sparen verstandig en handig... tot 23 dec. hebtudetijd zv MS] Trekken aan de troon van koning Hoessein Onder geen beding conflict met Rome Mogelijk op agenda van synode 70 Wachtmeester beschuldigd van meineed LEVENSLANG VOOR 11-JARIG MEISJE Na doden van 2 jongetjes Dam po WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA U (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM. Naar wij van bevoegde zijde ver enten, is het Nederlands episcopaat niet bereid op dit loment een gehuwde priester tot de volledige priester - jke bediening toe te laten, aangezien dit tot een open inflict met Rome zou leiden. Het heeft gekozen voor lange weg van overleg op verschillende, ook de joogste, niveaus. Dit betekent niet, dat zij zich beperken >t het afleggen van een „platonisch getuigenis". Na et uitvaardigen van de celibaatencycliek, die ten doel en eind te maken aan de discussie, hebben de (ADVERTENTIE) bisschoppen onder alle priesters van Nederland een enquête laten houden, waarin onder andere de celibaats- vraag aan de orde werd gesteld. Dit is hun door hoge Vaticaanse instanties zeer kwalijk genomen. De Neder- j landse bisschoppen stellen zich echter op het standpunt, dat zij zich niet van hun eigen priesters kunnen isoleren, om het centrale bestuur van de Kerk terwille te zijn. Er is dus sprake van een conflict tussen het Nederlands episcopaat en Rome, waarbij vanuit Neder land Uitdrukkelijk de bereidheid tot diolaag en de wil tot vrede voorop wordt gesteld. In deze dialoog zal de priesterenquête, 'elke in het komend voorjaar gepubli- ierd wordt, een grote rol gaan spelen, in de professoren Groot en Schille- eeck en aan Vicaris Stieger is ge raagd, bij de uitslag van deze enquête rn pastoraal theologischeverhandeling /er de hele problematiek van het riesterüjk bestaan in deze tijd te rhrijven. Dit alles zal .worden vertaald r Rome opgestuurd. Ook de deel- aan het symposion van de 7esteuropese bisschoppen, dat het vol- ende jaar in Ivhur (Zwitserland) wordt ehouden. krijgen een exemplaar toege- luurd. Met naburige episcopaten wor- contacten gelegd teneinde te voor- ïen, dat de Nederlaindse kerkprovin- bij het aansnijden van de celibaats- ag in een isolement komt te staan, laar wij vernemen, hebben reeds zes Afrikaanse bisschoppenconferenties om ntkoppeling van priesterschap en celi- iaat gevraagd. AFWIJZEND it is meer dan waarschijnlijk, dat verzoek om wijziging van de celi- >aatswet, op dit moment door Neder- and gedaan, vanuit Rome met een cate- ;orisch „neen" zal worden beantwoord, laarmee zou de mogelijkheid van een 'ijziging eerder geschaad dan bevorderd jjn. De bisschoppen achten het beter. Je celibaatskwestie op de agenda van T 1970 beloofde bisschoppensyno de geplaatst te krijgen en van die sy- ien uitspraak te vragen. De tijd, s nog van deze synode scheiden. (ADVERTENTIE) OVERSTE JEZUÏETEN: „Zaak Vrijberg geen breekijzer'" (Van t 'erslaggevers) IDEN HAAG Pater J. Her: de provinciale overste van de Ne derlandse jezuïeten, is voorstander van de ontkoppeling van celibaat en priesterschap. Principieel gezien staat hij daarom achter de Amster damse studentenpastor .Jos Vrijburg S.J. Pater Hermans stelt voor, op korte termijn ook de prediking en de verzorging van de eucharistievie ring aan gehuwde priesters toe te vertrouwen. Intussen heeft de leiding van de Am sterdamse studentenparochie besloten, de sterke druk op de bisschop- in de kwestie-Vrijburg een maandlang op te heffen, om de par tijen in de gelegenheid te stellen nader met elkaar le overleggen. De bisschoppen van Haarlem en Rotter dam zullen zich deze week nog be- ;n op de motie die zeventig priesters uit beide bisdommen over het gehuwde priesterschap hebben ingediend. Mogelijk zal nog voor zon- een gezamenlijke verklaring wor den uitgegeven. De reactie van pater Hermans is een antwoord op de aanval, die prof. pater H. Hoefnagels S.J. op hem heeft geopend in een artikel in De Tijd van zaterdag j.l. In dit artikel stelde pater Hoefnagels dat de zaak- Vrijburg ten onrechte als een breek ijzer wordt gebruikt het getrouw de priesterschap te forceren. Hij ver weet zijn overste niets te doen om zijn studentenpastores tot de or de te roepen. Pater Hermans zegt dat pater Hoefnagels niet op de hoog te is geweest van de feiten, die nog niet gepubliceerd kunnen worden. Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen (Van o e correspondent) ALKMAAR De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar, mr. M. G. Kooperberg, stelde gisteren de wacht meester bij de rijkspolitie B. in staat van beschuldiging terzake meineed Aanleiding hiertoe was de verklaring, die deze po litieman aflegde in de zaak tegen de 19- jarige R. C. T. uit Bergen, die ervan wordt beschuldigd in de nacht van 7 okto ber in Bergen aan Zee een poging tot doodslag te hebben gedaan tegen een een opzichter van de duinen. Dit gebeurde, toen de opzichter deze jonge automobilist een stopteken gaf. De jongeman negeerde dit teken en reed met verhoogde snelheid op de opzichter af. Deze kon slechts met een wanhoops- sprong zijn leven redden. Nadat de auto was opgespoord nam wachtmeester B. een verhoor af, waar bij de jongeman zei in paniek te hebben gehandeld. Ter zitting ontkende de wacht meester, dat de jongeman deze verkla ring had afgelegd. Hij hield het op op zet. De rechter besloot hierop tot aan houding van de zaak. Eerst zal nu wor ld mi onderzocht in hoeverre de wachtmees ter de waarheid heeft gesproken. kan gebruikt worden voor len van materiaal en het leggen van contacten. Degenen, die pleiten voor het bewan delen van de korte weg en die nu reeds vragen enkele gehuwden tot de volle dige priesterlijke bediening toe te la ten, verzoeken in feite om een beleid, dat bijna moet leiden tot een open con flict met Rome, tot een breuk in de Kerk van Nederland en tot een breuk met verschillende buitenlandse episco paten. Het is geenszins denkbeeldig, dat een dergelijk beleid onmiddellijk het af treden van de desbetreffende bissehop, misschien zelfs van het gehele Neder landse episcopaat tot gevolg zou hebben, op macht zijn gebaseerd. Smrkovsky voor politieke vrijheid PRAAG (DPA) De voorzitter van het Tsjecho-Slowaakse parlement, Josef Smrkovsky, heeft zich op de jongste plenaire bijeenkomst van het centrale partij comité uitgesproken voor politieke vrijheid van handelen voor de bevol king. Volgens een door Ceteka. gepubli ceerd uittreksel van zijn rede zei smrkovsky, dat eén onbelemmerde deel neming van het volk aan het politieke leven de Roeksteen is voor de oplossing van de bestaande problemen. De leiden de rol van de partij kon niet uitsluitend Spaart u met de Zilvervloot of liet Premie Spaarplan? Dan weet u dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u elk jaar het maximum-spaarbedrag inlegt. Inhalen verboden Als u in een bepaald jaar niet het maximum spaart, dan kunt u dit later niet meer inhalen, u krijgt dan niet de maximale belastingvrije premie. Kijk het even na Kan het nog? Maak het bedrag dan nu vol, tijdig vóór 't eind van het jaar. Het is uw eigen voordeel! Voor wie het nog niet weet Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f. 15.000,-. Wie tussen de f. 25,- en f. 250,- per jaar spaart, verdient elk jaar een premie van 20%. Dat is f. 5,- tot f. 50,-. Belastingvrij. Met de Zilvervloot kunnen jongeren beginnen van 15 t/m 20 jaar (oud-militairen t/m 23 jaar). De inleg is ten hoogste f. 300,- en ten minste f. 30,- per jaar. De premie bedraagt 10% over inleg-plus-rente. Belastingvrij. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afd. Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. RECHTER EIST 2 ES JAAR I Jongeman stak a.s. schoonvader met dolk neer ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse officier van justitie mr. P. Bos heeft dinsdagmiddag wegens doodslag en poging tot zware mishandeling 2'/i jaar celstraf en onvoorwaardelijk ter beschikking stelling van de regering geëist tegen een 20-jarige Schiedamse reclame-adviseur. De jongeman moest terecht staan om dat hij op 15 mei van dit jaar in dolle oede zijn aanstaande schoonvader (58) iet een dolkmes doodstak, na eerst de 25-jarige zoon van het slachtoffer met hetzelfde mes te hebben gewond. Het drama was het trieste hoogetepunt ïen al maanden sluimerend conflict tussen de jongeman en zijn aanstaande schoonvader, die niets op had met de ver houding van zijn dochter Marian met de Sohiedammer. De weerstand sloeg op 15 mei ook over op het meisje. Dit feit is de vermoedelijke oorzaak geweest van alle ellende. „11c ben met onbestemde bestemming vertrokken", schreef Marian die dag op een velletje papier dat zij achterliet in het Schiedamse atelier van de reclameman. Marian had daar enke le weken lang met haar geliefde samen gewoond, maar op aandrang van haar vader verliet zij die noodlottige 15de mei het huis. Toen haar verloofde het brief je had gelezen, reed hij als een dolle man op zijn bromfiets door het drukke ver keer naar het huis van zijn toekomsti ge schoonfamilie. In de kamer zagen va- n zoon de razende jongeman op zich afkomen. Deze zette het dolkmes op de keel van Marians vader om hem te dwin gen te vertellen waar zijn dochter was. Toen de man bleef zwijgen sprong de tussenbeide. Er ontstond een kor te worsteling waarbij de zoon een steek wond in de arm opliep en waarbij de vader kans kreeg te vluchten. De man sprong in paniek door het glas van het keukenraam de galerij op. De wildeman volgde hem en kreeg hem enkele me ters verderop te pakken. Kort na de fata le steekpartij werd de reclame-assistent door de Rotterdamse polite gearresteerd. Uit het onderzoek bleek dat het misdrijf werd gepleegd door een uitzonderlijk begaafde jongeman die als kunstenaar een goede toekomst kon verwachten. De rechtbank zal over twee weken uitspraak WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Federal Reserve Board, het be stuur van het Amerikaanse centrale- bankensyseem, heeft negen banken van dit systeem en wel die in Boston, New- York, Philadelphia, Cleveland, Richmond-, Atlanta, Chicago, Minneapolis en Dallas toestemming gegeven voor verhoging van het disconto van 5 tot 5Vs procent met ingang van 18 december. Ook Canada heeft disconto verhoogd en wel van 6 tot 6V* procent. i Koeweit ontvangen. Links Henry (Van onze correspondent) TEL AVIV De grootste en bekend ste Palestijnse verzetsorganisatie El Fatah' ondermijnt met toenemend suc ces de vredeskansen in het Midden- Oosten. Evenals voor het uitbreken van de zesdaagse oorlog in juni 19t>7 brengen terroristische activiteiten van El Fatahcommando's in Israël en in de door Israël bezette gebieden op nieuw de kansen van 'n joods-Arabisch conflict naderbij. Koning Hoessein van Jordanië moet toezien hoe zijn land langzaam maar zeker ontaardt in een revolutionair •El Fatahrijlc waarin voor hem geen plaats meer is. De vergeldingsacties vanuit Israël tegen zijn gehalveerde koninkrijk, in antwoord op de El Fa- tahacties op Israëlisch grondgebied, brengen zijn wankele troon steeds meer In gevaar. En dat is ook de bedoeling van de El Fatahleiders, die de koning steeds meer in hun republikeinse ar men zien drijven. Een factor die de toestand in het Mid den-Oosten nog meer vertroebelt, is de aanwezigheid van een Iraakse divise in 't noorden van Jordanië, die niet al leen langs de Ïsraëlisch-Jordaanse be standslijn de lakens wil uitdelen, maar in feite gereed staat van het f-Iasjemitische koninkrijk bij de eerste de beste gelegenheid, dat wil zeggen bij de val van Hoessein, op te slokken. Vandaar dat de Israëlische actie tegen de Iraakse stellingen in Noord-Jorda- nië (na de Iraakse beschieting van Is raëlische nederzettingen), eveneens tot doel had de Irakezen te bewegen zich uit Jordanië terug te trekken. Bagdad heeft deze tip goed begrepen, maar is er niet op in gegaan. De vernieuwde spanning is het bewind in Bagdad, dal tc kampen heeft met innerlijke con flicten, zeer gelegen gekomen. Het ziel er zelfs naar uit dat de Iraakse troe penmacht in Jordanië nog meer ver sterkt wordt, en dat betekent, gezien de formele staat van oorlog tussen Irak en Israël sedert 1948, een wezenlijke bedreigng voor het handhaven van de status quo in het Midden-Oosten. Verdeling Nu zijn de Israëlische deskundigen van oordeel dat de afloop van een nieuwe Israëlisch-Arabische oorlog militair ge zien bij voorbaat vaststaat. Israël is in staat om in zeer korte.tijd het Iraakse leger in Jordanië te vernietigen en ge lijktijdig andere vijanden te verslaan. Maar het gevaar schuilt eerder in in ternationale verwikkelingen die niet te overzien zijn. Voor de zesdaagse oorlog stond Israël op het standpunt dat de aanwezigheid van Iraakse troepen in Jordanië een „casus belli" vormde. Maar toen stel de Israël zich in zekere zin garant voor het voortbestaan van. het koning schap van Hoessein, die in Israël we gens zijn persoonlijke moed een zeke re sympathie geniet. Thans is koning Hoessein zo weinig baas in eigen huis, dat deze overweging niet meer geldt. Israël is nu alleen nog bevreesd dat een val van koning Hoessein wel eens onvermijdelijk zou kunnen leiden tot een verdeling van Jordanië tussen Is raël en Irak, zodat deze elkaar vijan delijke staten aan elkaar zouden gaan grenzen. Vreemde handen Nu is de El Fatah erbij gebaat dat zo'n ontwikkeling zich niet zo maar vol trekt. Deze para-militaire organisatie van het Palestijnse nationalisme zal er nooit in berusten dat ook maar één meter Jordaanse grond in vreemde handen overgaat. Zolang evenwel Irak met El Fatah samenspant tegen Israël, treedt deze spanning niet zo aan het daglicht. In zekere zin voorkomt ook de aanwezigheid van koning Hoessein op de voorlaatste koningstroon in het Mid- den-Ooaten mk iteewan tavl* po tentiële erfgenamen van Jordanië. Voorlopig houdt de koning als passieve factor de balans nog in evenwicht. El Fatah heeft er ook belang bij dat de in Jordanië gelegerde Iraakse divi sie in gevechten met de Israëliërs ge wikkeld raakt. Dergelijke schermutse lingen leiden de aandacht van de Iraakse generaals van de Jordaanse troon af, en geven El Fatah meer speel ruimte in de hoofdstad Amman. Gezien de enorme populariteit van El Fatah in de Arabische wereld is het niet zo ver wonderlijk dat de Iraakse divsie ge dwongen is dit spelletje volgens El Fa- tahrichtlijnen mee 'te spelen. En die regels luiden dat El Fatahacties wor- ien gevolgd door Iraakse bemoeienissen met de strijd, die op hun beurt weer Is raëlische tegenacties uitlokken en de si tuatie steeds meer vertroebelen. El Fatah is duidelijk, uit op een Israë lisch- Iraaks treffen op grote schaal, waarbij het zelf buiten shot blijft. Van daar ook dat El Fatah alle vredespogin gen ondermijnt, tot duidelijk is wie in Amman de lakens gaat uitdelen. Wonderlijk genoeg is zelfs president Nasser van Egypte, door aanzienlijke binnenlandse moeilijkheden gedwongen, naar de pijpen van El Fatah te dan sen. En deze situatie lijkt verdacht veel op die van de meidagen van vorig jaar, toen het Midden-Oosten steeds sneller naaf «en ooriog afgleed. (Van onze correspondent) LONDEN Het gerechtshof van de Noord-Engelse stad Newcastle, heeft heeft gisteren een elfjarig schoolmeisje, Mary Flora Bell, tot levenslange hech tenis veroordeeld, omdat zij in deze stad een vier- en een driejarig jonge tje om het leven gebracht had. Volgens de jury was Mary, wegens achterlijk heid niet schuldig aan moord, maar wel aan doodslag. Dokters hadden vastgesteld dat de be klaagde slechts de verstandelijke ver mogens van een kind van acht jaar en tien maanden had. Ze koesterde een ziekelijke belangstelling voor wurgen en de dood. Tijdens het proces, dat bijna veertien dagen geduurd heeft, vertelde Mary dat ze haar slachtoffertjes afzon derlijk meegelokt had naar een verla ten plaats, om ze daar te wurgen „zo als ik dat zag doen i in het tv.-program- ma „The Saint". Haar 13-jarig buurmeisje Norma Bell, waarmee ze niet verwant is, was getui ge van beide aanslagen. Norma werd echter vrijgesproken. De jury bestond uit zeven mannen en vijf vrouwen, die het na een deliberatie van 3 uur en 40 minuten volkomen met elkaar eens weiden. Toen het vonnis ge veld was, barstte Mary Bell in tranen uit. Haar moeder en grootmoeder huil den eveneens; haar vader, een werklo ze, zat achter de beklaagdenbank met de kin in de handen tussen twee politie- Maiy en Norma zijn opgegroeid in een van de donksterste sloppen van New castle, een van ongedierte vergeven wijk, „Rat Alley" genaamd. De huizen in Rat Alley zijn vervallen krotten met achtertuintjes vol rommel en roestende blikjes, 's Avonds slente ren de kinderen door de straten of zit ten voor de kroegen, terwijl hun ouders binnen aan de toog staan. Rat Alley heeft geen verenigingsloka len, geen clubs, geen bioscopen, niets, tenzij huize „Tin Lizzy" al9 een speel plaats moet doorgaan. Het was op de „Tin Lizzy", een stuk onbebouwd ter rein, waar de moorden plaats hadden. „Deze plaats is een broedplaats geweld", aldus Brian Roycroft, maatschappelijk werker, „voor de mees te kinderen uit deze buurt is het ever gewoon als het drinken van een kopje thee om van het ene einde van de kamer aar het andere te worden getrapt". „Newcastle heeft het hoogste misdaad-- cijfer van het land en in Rat Alley kan wellicht de afschuwdelijkste armoe- an Engeland vinden", leze kinderen hebben een wrede jeugd gehad. Als men voortdurend tus- geweld leeft, is het geen wonder dat kinderen zijn, die menen dat het doodgewoon is om een moord te plegen. Waarheen? De ministers van Binnenlandse Zaken James Callaghan en dvan Sociale Zaken Richard Crossman moeten de komende dagen beslissen waar Mary Bell heen moet worden gestuurd. Ze heeft eer middellijke psychiatrische behandeling nodig, maar er is in het hele land geen ziekenhuis dat geschikt is haar thans op te nemen. Voorlopig zit Mary geïso leerd in een gevangenis op 20 kilome ter van Newcastle. Geen problemen bij aftellen Apollo 8 CAPE KENNEDY (AP) Het aftel len van de Apollo-8 die op 21 december gelanceerd zal worden verloopt volgens plan, aldus heeft het Amerikaanse bu reau voor de ruimtevaart medegedeeld. De helium, die gebruikt wordt bij het ontsteken van raketmotoren in de ruim te, is in de loop van dinsdag in de tanks gebracht. Verder is men voortgegaan met het testen van de elektrische appa ratuur in de verschillende trappen van de raket. De drie astronauten die met de Apollo-8 rond de maan zullen vliegen hebben dinsdag drie uur de noodmaat regelen gerepeteerd die zij zullen moe ten uitvoeren als er moeilijkheden ont staan bij de terukeer van de maan naar de aarde. (ADVERTENTIE) VOOR VADER, MOEDER EN KIND Brug ingestort in Florida TARPON SPRINGS (AFP) Ten noorden van Tarpon Springs, in de Amerikaanse staat Florida, is gisteren een brug over de rivier de Anclote ingestort. Drie auto's verdwenen la de diepte. In een ervan zaten een vrouw en een kind. Gevreesd wordt dat alle inzittenden hoeveel het er zijn is niet bekend zijn omgekomen. Bomaanslagen in Brazilië BUENOS AIRES (Reuler-ARP) Vol gens berichten die in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn ontvangen, zijn dinsdag in de Braziliaanse stad Sao Paulo twee bomaanslagen gepleegd. Daarbij werden een monument en enige gebouwen licht beschadigd, maar vie len geen slachtoffers. Er zouden tevens communistische pam fletten zijn verspreid. Volgens deze be richten zijn verder in de havenufcad San tos drie Franse priesterarbeidera op be schuldiging van ondermijnend® activiteit aangehouden. Eerder deze maand waren in Brazilië al drie andere Franse pries- Sm* fisrewteer*, De Zweedse actrice Britt Eklund gewezen vrouw van filmveteraan Peter Sellers kwam gistermiddag met haar dochtertje Victoria op hot vliegveld «mm» londen aan» Em aharma** piaatje toas h»t rechtstreekse pevo&

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11