Buit in zesdaagse wordt door tien renners verdeeld ZELFPORTRET VAN EEN „GENIE" EN BEELD VAN EEN BESCHEIDEN KUNSTENAAR FIFA „VERKOCHT" W.K. VOETBAL Salvador Dali en H. N. Werkman Kritiek op Mertens uit eigen NKV-kring Ron Baensch: DINSDAG 17 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (ADVERTENTIE) Gelijktijdig verschenen in de Arbei derspers-reeks privédumein twee boe ken waarin kunstenaars over zichzelf vertellen: Salvador Dali's ..Mijn leven als genie" en van H. N. Werkman „Brieven 1940-1945". Er is geen gro ter verschil denkbaar als tussen bei de mensen. „Mijn leven als genie" is een samentrekking van vroegere Da- lipublikaties, een weergave van een ge sprek dat Alain Bosquet met de schil der had en inleding van Gerrit Komrij, die er zich over verbaast dat er tot nogtoe in ons land niets van Dali ge publiceerd was. Dali is, zoals men weet, de schilder van het surrealisme. Hij is ook de schil der met de gekke snor, de ongeloof lijke exhibitionist die bereid is vrijwel alles te doen wat hem in de publiciteit kan brengen. Dat gaat oi\der het mot to „Het enige verschil tussen een gek en mij is, dat ik geen gek ben". Inleider Komrij vertelt dat Carel Wil link, toen hij in 1955 een tentoonstel ling in Het Stedelijk had, tegen Sand- berg zei: u moet een Dali kopên. Sand- berg zei: meneer Willink, ik vind het 7.0 verschrikkelijk lelijk. In 1961 zei Willink hetzelfde. Toen zei Sandberg: dat is niet meer te betalen. Dali's zijn inderdaad niet meer te betalen, in „Mijn leven als genie" komt men er achter wat Dali heeft moeten doen om het zover te krijgen. Van arm schil der een gefortuneerd kunstenaar te SALVADOR DALI worden is voor hem een lange weg ge weest waarop hij op de meest waan zinnige wijze reclame voor zichzelf maakte. Het is hem gelukt en „Mijn leven als genie" geeft op een vaak amusante, soms vulgaire, af en toe zelfs obscene wijze aan hoe hij zijn weg gegaan is. Een soms laffe weg, zoals tijdens de Spaanse burgeroorlog, een weg die altijd bizar was, een weg ook waarin hem altijd de wens door het hoofd speelde om multimiljonair te woi-den. Het is hem nog gelukt ook. ,DRUKSELS" delgrole drukkerij, een keurige burger man die het in de .crisisjaren niet langer voor de wind ging. Hij verloor zijn bedrijf, moest zich terugtrekken op een klein drukkerijtje waar hij, lang al amateurschilder, een kunst vond waarin hij later, na zijn dood, aLs een pionier geroemd zou worden. Werk man ging „druksels" maken, kunsl werken vervaardigd met typografisch materiaal, dat hij op een geheel eigen manier aanwendde. Kort voor de oor log kwam hij in contact met Sandberg die direct enthousiast was en anderen op dat werk om aan materiaal te ko men ging hij in kleine oplagen spe ciale uitgaven drukken, onder meer zijn sindsdien befaamd geworden pren ten bij Die Legende des Baalschen van Buber en andere teksten van joodse acteurs. De brieven die in dit boek zijn samen- gelezen uit een veel groter aantal zijn alle tijdens de oorlogsjaren geschre ven. Sommige dingen zal men er dus niet in kunnen vinden omdat men over bepaalde dingen tijdens de bezetting nu eenmaal niet openlijk kon schrij ven. Er zijn dus slechts bedekte toe spelingen op de bezetters en er is niets over de ondergrondse activiteit. Wat er wél is: de natuurlijke toon van een bescheiden kunstenaar die opgeto gen raakt als het werk hem goed lukt en neerslachtig is als het tegenzit. De warme vriendschap ook die deze nobe le kunstenaar voor velen koesterde. En wat sterk opvalt in deze brieven die oorspronkelijk toch niet voor publikatie gedacht waren: de heldere stijl van de man die met taal overweg kan en die, had hij het verkozen, zeker ook op li terair gebied van betekenis had kun- H. N. WERKMAN De laatste brief van Werkman is van 11 maart 1945. Twee dagen later werd hij door de S.D. gearresteerd, vermoedelijk onder verdenking van het maken van illegaal drukwerk. Op 10 april werd hij uit zijn cel gehaald en zonder vorm van proces met negen an deren door de S.D. vermoord. Waarom? J. Martinet, die deze uitgave verzorg de, geeft als zijn mening: „De wraak lust die hieruit blijkt, werd waarschijn lijk opgewekt door zijn kunst en voor al door het werk waarin Werkman als niet-jood gestalte gaf aan de joodse geest. Ze werden geconfronteerd met de kunstenaar die niet anders kón dan in zijn werk getuigen tegen de onder drukker, vóór de verdrukte en vóór de „U hoeft mij niet sympathiek te vinden" (Van onze parlemenataire redactie) UTRECHT NKV-voorzitter P. J. J- Mertens is gisteren, tijdens dc ver- bondsraadsvergadering, van verschillen de kanten uit eigen kring aangevallen over enkele recente uitspraken. Met na me dc uitdrukking van de heer Mertens tijdens een bijeenkomst in Eindhoven dat de vakbeweging zelf vuile handen heeft door zich te laten inkapselen in de maatschappelijke orde. werd hem ver weten door enkele vertegenwoordigers van bij het NKV aangesloten bonden. Mertens antwoord: „Ik heb het recht om eigen uitspraken te doen. U hoeft mij niet sympathiek te vinden. Kritiek, ook uit eigen kring is gezond". Vooral de heer J. Nooij van de Bond van Werknemers in Industriële Bedrij ven „Sint Willibrordus" was fel. Hij zei, dat het bestuur van zijn bond gegriefd was door de hierboven vermelde uitla ting en dat het prestige van het NKV door deze zelfbeschuldiging was aange tast. Hij zei, dat de 21 bij het NKV aan gesloten bonden verschillend over aller lei zaken denken en dat het uitspreken van een oordeel over actuele zaken pas na diepgaand beraad mag geschieden. Hij wilde niet, dat er standpunten wor den ingenomen en gepubliceerd die niet door de aangesloten bonden worden ge deeld. Voorts betoogde de heer Nooij, dat de vakcentrale, ondanks alle verkla ringen over onafhankelijkheid, meer verpolitiekt is dan ooit. De heer Mertens meende, dat hij als voorzitter van het NKV het recht heeft over actuele zaken uitspraken te doen, ook al kent hij de mening van de bonden niet, zelfs als de bonden het er niet (allemaal) mee eens zijn Ander zijds hebben de bonden ook hel recht, om op die uitspraken te reageren. „Kritiek behoeft u mij niet te besparen. Kritiek is gezond, evenals openheid". Naar aanleiding van een rede van NVV-voorzitter A. Kloos waarin deze zei dat zijn bonden zich niet meer ge bonden zullen achten aan de CAO's als door toedoen van dc werkgevers dc prljz.cn sterk oplopen, zei verbonds- bestuurdcr F. van der un daar toe uitgelokt door de heer A. Bas- tiaansen van de Vocdings- en Genotmid- dclcnbond dat de heer Kloos op dat moment voor zichzelf sprak Over dat punt is nameljjk geen overleg met het NKV geweest en dc katholieke centrale heeft op dit onderdeel van beleid nog geen standpunt bepaald. Waarmee de heer Van der un overigens ook niet wilde stellen, dat het NKV het oneens zou zijn met de heer Kloos. Het NKV zal zich zeker beraden op nadere stap pen als de prijzen inderdaad erg stij gen als gevolg van onredelijke doorbe rekeningen van ondernemers van kos tenfactoren. De heer Van der Gun kon ook nog geen afgerond standpunt mededelen over de regering om in afgesloten individue le CAO's in te grijpen. „Dat is nu juist een zaak, waarover de drie vakcentra les het nog niet eens kunnen worden wat de loonwet betreft", zo zei hij. Tenslotte besloot de verbondsraad de Nederlandse minister van landbouw en de EEG-autoriteiten in Brussel ervan in kennis te stellen, dal het NKV ver ontrust is over het feit, dat in het plan Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Mansholt voor reorganisatie van de landbouw geen zekerheid wordt gegeven wat betreft compenserende maatregelen voor dc margarine- olie- en vettenindus- trie als dc margarineprijs wordt ver hoogd. De voorgenomen heffing op mar garine kan immers de positie van de werknemers in deze industrie aantasten. Tekeningen en grafiek van Co Westerik uit de verzameling C. Kuylman worden van 19 december tot 9 februari 1969 geëxposeerd in de zalen van het pren tenkabinet in museum Boymans-Van Beuningen. Ilanea Nakajima. pianiste, geeft twee de kerstdag een recital in de Kleine Schouwburg in Rijswijk. Het lachertje kwam van Vyth AMSTERDAM. Er zat gisteravond n het R.A.I.-gcbouw in Amsterdam geen Otto Gloria op de niet geheel bezette tribunes. trainer-coach van Benfica vond de zaalvoetbalwedstrijd, die Kurt Vyth tijdens zijn zesdaagse organiseerde tus- ie twee Amsterdamse landskampioe- Ajax en DCG (amateurs) blijkbaar geen graadmeter voor het spel van de aanstaande tegenstander van de Portu- Gloria heeft gelijk gekregen. Wat be doelt was als een stunt werd een laf nakend aftreksel van wat zaalvoetbal kan zijn. Ondanks de „straffe" leiding scheidsrechter Rinus Michels, on danks invaller-wielrenner Alain le Grè- en ondanks de dertien doelpunten (tien voor Ajax en drie voor DCG). Kurt Vyth kwam echter met de groot- de lacher. Hij feliciteerde Johan en Danny Cruyff voor de aanvang van de ontmoeting „met uw voorgenomen huwe lijk op 2 december". De toeschouwers hebben er hartelijk om gelachen. Basketbalzege militairen BERGEN Dc Nederlandse militairen hebben gisteren hun eerste wedstrijd in internationaal militair basketball- toernooi, dat in Casteau bij Bergen in België wordt gehouden, gewonnen. Zij zegevierden met 5854 over Duitsland. En tenslotte is er in het rijtje der kanslozen de ploeg Koel-De Wit, het beste duo van de achterblijvers, één van de ontdekkingen ook in deze zesdaagse. Ze rijden voor het eerst samen en hun teamwork dwingt bewondering af. Om dat Koel en De Wit bovendien een grote strijdlust ontwikkelen, maken ze een beste indruk in Amsterdam. Piet de Wit: „Na een wat onwennige start loopt het nu gesmeerd en dat geeft je een prettig gevoel. Gerard en ik raken ingespeeld. Hopelijk hebben de Wieier- bazen dat in de gaten en krijgen we een plaats in het programma. Het schijnt, dat men ons wil contracteren voor de zesdaagsen van Antwerpen, Bremen en Rotterdam. Als dat zo is, zie ik wel een toekomst in het baanrennen, anders niet. Dan zou ik de weg op moeten. Niet dat ik daar een grote hekel aan heb, crite riums liggen me goed. maar mijn voor keur gaat uil naar de baan". Hel succes van de combinatie Koel-De Wit lijkt een einde te maken aan het wereldkampioe nenduo Bongers-De Wit. Piet de Wit daarover: „Ik zou graag met Koel verder willen gaan. Hij is voor dit werk beter dan Bongers. Die stuurt moeilijker en is gauw moe. Dan duikt hij rap de cabine in. Koel is veel meer baanrenner". Sterke finale Plet. de Wit en Gerard Koel, Romain Deloof en Miel Severeijns, Guiseppe Beghetto en Louis Pfenninger, Ron Baensch en Bill Lawrie zullen er niet bij zijn als morgenavond om de eerste plaats gefietst wordt. Dan melden zich de koppels Post-Duyndam, Janssen- Bughdahl, Altig-Renz, Oldenburg-Kem- per en Lykke-Eugen, die" nog steeds een verbeten strijd voeren. Ze geven elkaar niets toe en beloven alle goeds voor een sterke finale. Kurt Vyth herhaalde daar om voor de zoveelste keer, dat deze formule, de nieuwe, ideaal is. Weer een miuder Opnieuw is hét veld van de amateur- zesdaagse kleiner geworden. Gistermid dag moest de Amsterdammer Frans van de Ruit wegens zitvlakmoeilijkheden de strijd staken. Zijn koppelgenoot Tino Tabak vormde toen een nieuwe combi natie met de Zeeuw Cees Rentmeester, die na het uitvallen van zijn partner geneutraliseerd was geweest. Hierdoor verminderde het aantal kanshebbers tot drie koppels, van wie Harrie Jan en Leijn Loevesijn hun voorsprong één ï-onde op Cees Stam en Henk Nieuw- kamp behielden. Gert Bongers kon niet meer AMSTERDAM Op dc vüfde avond van de zesdaagse kon Gert Bongers niet meer. HU liet zich in zijn cabine neervallen en maakte bekend dat hq niet verder wilde rUden. Voor hem was de zesdaagse van Amsterdam, op eigen verzoek, afgelopen. Daarmee bei'eikte het drama-Gert Bongers een triest hoogtepunt. De winnaar van de amateurzesdaagse van vorig jaar en wereldkampioen achtervolging bij de amateurs draaide als prof niet .naar verwachting. De successen bleven uit, de ontgooche lingen kwamen Een van de grootste opdoffers kreeg Bongers in het Nederlands kampioenschap achter volging waaraan hij als favoriet be gon, maar dat hij als groot verliezer afsloot. Leo Duyndam versloeg hem. In hel wereldkampioenschap bracht hij het evenmin ver. Inmiddels was zijn optreden in de sportpaleizen, met Piet le Wil als koppelgenoot, bepaald geen daverend succes ge worden. In Amsterdam tekende de toekomst voor Bongers zich nog don kerder af. Men gaf hem de Fransman Alain le Grèves als ploegmaat. „Ik kreeg het gevoel dat ik overbodig was. Toen ik in de krant las, dat ik met Le Grèves zou fietsen, wist ik dat het niets zm worden". De combinatie Bongers-Le Grèves stond als laatste geklasseerd, met meer dan zèventig ronden achter stand, toen Bongers de strijd staakte. Hij kon niet meer, totaal „op". De jachten waren hem toch meestal al te machtig. Gisteravond kwam Bongers niet overeind om door te gaan, maar om zijn koffers te pakken. Het was gebeurd. „Wat had ik me de tijd na mijn wereldkampioenschap anders voorgesteld", mompelde hij LONDEN Dc 37-jarige Mexicaanse multimiljonair Emilio Azcarraga, eigenaar van de „Telesistcma Mexicano", het grootste televisiestation van Midden- en Zuid- Amerika, dat over 27 kanalen in Mexico cn vüf kanalen in de Verenigde Staten uitzendt, heeft de exclusieve televisierechten van het wereldkampioenschap voetbal 1970 gekocht. Azcarraga, die ook bezitter is van het Aztekenstadion (capaciteit 104.000 personen), waarin de finale wordt gehouden, betaalde de FIFA daarvoor 675.000 pond (ongeveer 5.800.000 gulden). De FIFA verkocht de televisierechten voor het wereldkampioenschap 1966, dat in Engeland werd gehouden, destijds aan dertig maatschappijen. De organisaties, die ook belangstelling hebben voor beelden van de strijd om de wereldtitel, zullen moeten onderhandelen met Azcarraga. De FIFA heeft, bij monde van zijn voorzitter, de Brit sir Stanley Rous, verklaard te verwachten, dat de verkoop aan één maat schappij meer geld in het laatje zal brengen, i Valeri Brumel traint weer MOSKOU Valeri Brumei. sedert 1963 wereldrecordhouder hoogspringen met 2.28 meter, heeft na een (door een motorongeluk) gedwongen non-activiteit van drie jaar de training herval. De 26-jarige Rus, olympisch kampioen van Tokio, die sedert 6 juli 1965 de dag van hel ongeluk zes operat heeft ondergaan, zwemt, werkt met halters en doel aan gymnastiek om de controle over zijn ledematen volledig terug te Brumel wil voorlopig alles in het werk stellen om zijn snelheid, een belangrijk facet bij het hoogspringen, op le voeren. Hij hoopt in me van hel volgende jaar- de honderd meter af te leggen in twaalf seconden. Zijn persoonlijk record fs 10.7 seconden. Biumel. van wio chüuigcn oorspellen, dat hij zijn gehele leven invalide zou blijven, haalde zondag m Moskou bij het hoogspringen slechts 1 15 meter, maar insiders verwachten, dat Brumels wilskracht hem tot een come back zal brengen. ,Ik word maar weer modeon t werper In volgorde van achterstand volgt dan i het tweetal Guiseppe Beghetto/Louis Pfenninger. „Ach, wat wil je", zegt Beghetto naar Pfenninger wijzend. „Hij heeft last van een blessure. Of ik tevre den ben? Oh ja, dat wel". Natuurlijk is Beghetto niet ontevreden, want iedere keer als zijn wereldtitel sprint gehono- j reerd wordt met een contract, valt dat mee. Zijn specialiteit immers geeft er j I niet zoveel aanleiding toe. Tevreden met zijn lot is ook routinier i Miel Severeijns, die zich verzoend heeft J met het feit, dat meer dan tien ronden niet zijn goed te maken. „Ik kan er weinig aan doen", klaagt de lange Belg. die het in zijn leven tot 25 zesdaagse overwinningen bracht. „Diarree, ver staat ge". Aanvoerder Eintr. Braunschweis Jürgen Moll verongelukt BRAUNSCHWEIG De 29-jarige Jürgen Moll, aanvoerder van de West- duitse Bundesligavereniging Eintracht Braunschweig, is gisteravond bu een verkeersongeluk op de autoweg tussen Hamburg en Hannover om het leven ge komen. Bij het ongeval, dat op een glad weg gedeelte gebeurde, vond ook zijn vrouw Ingrid de dood. Jürgen Moll stond in 161 van de 178 wedstrijden, die Eintracht in de West- I duitse Bundesliga speelde, opgesteld. In I het seizoen 1966—1967 had hij een be langrijk aandeel bij het behalen van het Westduitse kampioenschap. Tydeim een pauze in dc zesdaagse werd gisteravond een zaalvoetbal wedstrijd gespeeld tussen de beide Amsterdamse landskampioenen Ajax en D.C.G. (amateurs). Voor de statistiek: de betaalde voetballers wonnen met 10—6. De stand gistermiddag bij de neutra lisatie was: 1. Jansen-Loevesijn (Ned.) 113 pnt.; op 1 ronde: 2. Stam-Nieuw- kamp (Ned.) 58 pnt.; op 3 ronden: 3. Edy en Jürgen Schneider (Zwits.) 50 p.; op 16 ronden: 4. Rentmeester-Tabak (Ned.) 42 pnt.; op 17 ronden: 5. Rasing- Niemeijer (Dld./Ned.) 28 pnt.; op 36 ron den: 6. Pennings-Aldershof (Ned.) 90 p.; op 52 ronden: 7. feosschieter-Leunis (Ned.) 62 pnt. VanocMentl om vijf uur bij de neutrall- 1. Posi-Ouijndam (Ned.) :i68 pnt.: op l ronde. Junssen-Bugdahl (Ned.-Did.) 231 pnt.3. Altig-Renz (Did.) 154 pnt.; 4. Lykke- Eugen (Den.) 85 pnt.; 5. Kemper-Oldenburg (Did.) 71 pnt.; op 13 ronden: 6 Koel-De Wit (Ncd.) 200 op 14 ronden: 7. Dcloof-Severeljns (Belg.) op 31 ronden 8. Beglietto-Louis Pfenninger (It.-Zwlt.) 127 pnt.; 9. Bensch-Lawrie Cassias Clay lien dagen in gevangenis MIAMI Cassius Clay, de vroegere wereldkampioen in het zwaargewicht, zit sinds gisteren in de gevangenis van Dade, in de buurt van Miami, een straf van tien dagen ui,. Clay, die als minister van de „zwarte moslims" Mohammed Ali heet, kreeg deze straf voor enkele verkeersovertredingen. De keus tussen een boete van 270 dollar of tien dagen hechtenis vormde voor Clay, die wegens dienstweigering is veroordeeld tot vijf jaar en na zijn veroordeling zich zijn wereldtitel ontnomen zag, geen probleem. „Deze tien dagen zijn een goede oefening voor de vijf jaar. die ik moet zitten als het hooggerechtshof m'n beroep afwijst". HONGAARSE VOLLEYBALSTERS KLASSE BETER DRACHTEN. In Drachten is gister avond de eerste van een serie van vier volleybalwedstrijden van de Nederlandse dames tegen Hongarije gespeeld. Neder land verloor met 30 (6—15, 10—15, 4—15). De Nederlandse dames kwamen alleen in de tweede set vooral door toedoen van Truus Grunnekemeyer, Marijke Bruggeman en Tonnie Verdijsseldonk tot aanvaardbaar tegenspel. Na een ach terstand van 83 liep de Oranieformatie in tot 117, maar kon niet meer ver hinderen dat Hongarije de set won. In de eerste en derde set had Nederland vrijwel geen verweer tegen de harde smashes van de Hongaarse dames, die zeer gevarieerd aanvielen en mot hun homogene team zeker een klasse beter speelden dan de ploeg vah coach Van der Haar. Peter Post voor onderzoek naar ziekenhuis AMSTERDAM Zesdaagsekeizer Peter Post wordt vanmiddag om half drie voor onderzoek naar het VU-zieken- huis gebracht. Hij kreeg gisteravond meer last van zijn linkerknie, die ern stig geblesseerd raakte na een val met Leo Duyndam. De zesdaagse arts Farber kan Post niét verder behandelen en ad viseerde hem naar de VU te gaan. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9