GEEN ENKELE NUL VOOR LSG TEGEN ROTTERDAM-RESERVES Philidor zakt door verlies tegen Charlois af naar degradatiezone Kinderdagverblijf zal in Leiden in een behoefte voorzien TIG speelde „Narcose" Burgerlijke Stand AKTIEVE BEZORGERS Dekenale bestuurs raad bijeen BIOSCOPEN MARKTEN DE LEIDSE COURANT Werkgroep constateert: Onder deskundige leiding Kinderdagverblijven zullen in Leiden in een dringende behoefte vooralen. Tot deze conclusie is een werkgroep, voortgekomen uit een Initiatief van de Studenten vakbeweging, gekomen na een diepgaand onderzoek naar de behoefte en na consultatie van een groot aantal personen, verenigingen en instellingen. De instelling van één of meer kleuterdagverblijven - gedacht wordt aan één goed geoutilleerde crèche in de binnenstad en een aantal halvedag-crèches of speel zalen in de buitenwijken van Leiden - zal echter Volgens de werkgroep alleen dan verantwoord zijn als de betrokken voorzieningen onder deskundige leiding zullen staan en op de juiste manier zijn ingericht. Dit gezien de lichamelijke geestelijke, emotionele en sociale behoeften van het kleine kind. telijke dienst (G.G. en G.D., Sociale Dienst), diverse vertegenwoordigers uit de universitaire wereld (Prorector Soc. Voorzieningen, studentendecaan), 'n ver tegenwoordiger uit het bedrijfsleven, uit de vrouwenverenigingen (FWH), enz. Uit het ingestelde onderzoek blijkt, dat er behalve met voorlopig één (bij ge bleken behoefte later nog één), centraal gelegen crèche voor pl.m. 60 kinderen in de leeftijd van 6 weken tot 6 jaar, óók direct gestart moet worden met Stichting en exploitatie kosten veel geld Een juiste inrichting en een deskun dige leiding nvn een kleuterdagverblijf houden in, dat met de stichting en de 0ok aireci, gestan. moet »uiucu exploitatie veel geld gemoeid zal zijn. I halvedag crèches, zgn. speelzalen in de De werkgroep stelt daarom, dat niet gestart zal kunnen worden zonder de medewerking van deskundigen en finan ciële steun van Gemeente en Universi teit (voor kinderen van gehuwde studen ten). Voorts meent men, dat getracht zal moeten worden het Leidse bedrijfs leven bij het beheer en de financiering van de kinderdagverblijven te betrek ken. Met het bestaan van een goed ge outilleerd kinderdagverblijf wordt im mers ook een economisch belang ge diend. Alg. ;emeen Met betrekking tot de bestuurlijke opzet van Leidse kleuterdagverblijven is de werkgroep van mening, dat gestreefd moet worden naar een algemene opzet. Het stichtingsbestuur dient evenwel breed samengesteld te zijn. Bijvoorbeeld een medische deskundige, een paedagogische deskundige, een ver tegenwoordiger van het Gemeentebe stuur, eventueel daarnaast een verte genwoordiger van een bepaalde gemeen- Dronkeman zonder rij betvijs achter stuur auto met bevroren ruiten Even na zes uur zaterdagavond reed een 29-jarige Leidenaar zonder rijbe wijs, onder invloed van sterke drank en met bevroren ruiten, zodat dé richt minimaal was, op de hoek van de Wil lem' de Zwijgertaan en de Zljlbrug tegen de palen van enkele verkeers borden op. Hij bleef ongedeerd. De voorkant van de auto werd vernield. Botsing op csweg door gladheid: drie gewonden Tengevolge van de gladheid raakte gisteravond kwart voor zeven op rijks weg 4a bij Leiden een 39-jarige Am sterdammer met zijn auto in een slip en botste hij tegen een vangrail op. De voorkant van de auto werd ge heel vernield. De bestuurder liep een hoofdwond op; door de botsing schoof bij zijn echtgenote de heup uit de kom; zijn zoon kreeg een hersenschudding. Alle drie zijn in het Academisch Zie kenhuis opgenomen. Rijks Op de zondag voor Kerstmis, dus op 22 december a.s., komen de „Jubilee Singers", een groep Surinaamse zangers hun spirituals zingen in de kerkdienst welke om 10 uur v.m. gehouden wordt in de Kerkzaal van het Academisch Zie kenhuis. In deze dienst wordt het Evan gelie gezongen: er zal geen preek zijn. Ieder die daar belangstelling voor heeft is welkom in die dienst. SNEL GEGREPEN Reeds enkele uren nadat een 20-jarig Leidenaar in zijn woonplaats een auto had gest werd hij. in de nacht van zaterdag op zondag om vijf uur, in Den Haag aan gehouden. De Leidse brandweer moest heden morgen assistentie verlenen bij het blus sen van een brandje in een machine van de koffiebranderij vah „Het Klaverblad" aan de Korevaarstraat. De oorzaak zat vermoedelijk in een haperende thermo staat. Met een nevelspuit heeft de brand-' weer uitbreiding voorkomen. Door het snelle ingrijpen bleef de schade zeer be- buitenwijken. Uiteraard ls het niet de bedoeling be staande speelzalen in enkele stadswijken concurrentie te gaan aandoen, maar wel licht ls een vorm van samenwerking (of zelf fusie) mogelijk. Opname Wat betreft het opnamebeleid meent de werkgroep, dat hierover een zeer grondig overleg tussen stichtingsbestuur en subsidiërende organen noodzakelijk is. Zij dringt van haar zijde in elk geval aan op het inschakelen van een maat schappelijk werkster, indien beperking bfj de opname zou moeten worden ge- Wat betreft het gebouw denkt de werkgroep voor de centrale crèche aan een bestaand, te verbouwen groot huis, ongebruikte school, of ander pand in de binnenstad; op den duur zal nieuw bouw waarschijnlijk te preferen zjjn. In de buitenwijken kan misschien een bestaande ruimte gevonden worden, of bij nieuwbouw van een flat worden in gebouwd. Het is misschien ook moge- HJk voor de speelzalen gebruik te ma ken van verplaatsbare schoollokalen. De werkgroep bestond uit de dames mevr. A. Gransch-Meintema, mevr. A. Keriing-Simons en mevr. L. A. der Mark-Poppe en de student Adam Vondeling. W" 'IE HEEFT DAT nu gedaan? Wie heeft de spuiten verwisseld, zodat de operatie-patiënte een verkeerde injec tie krijgt toegediend en sterft? Het zijn vragen, die Wim Dumont stelt in zijn stuk „Narcose", dat zaterdagavond door TIG werd opgevoerd onder regie van Jacques Boom. Het stuk zelf is eigen lijk ook een groot vraagteken. Het speelt zich allemaal af in het huis van Alfred Flinter en zijn vrouw en slachtoffer Eve line. Daar lopen bovendien nogal schim mige figuren rond; een vrouwelijke col lega, een assistent en nog een vriend. De mannen hebben op één of ander ma- niet wat te maken met Eveline en Netty, de collega solliciteert om de derde me vrouw Flinter te worden. Aan verdach ten dus geen gebrek voor inspecteur Postuma, wiens vragen nu niet bepaald getuigen van scherpzinnigheid. Het is ook niet nodig want Dumont heeft de zaak voor elkaar gemaakt en als dade- res komt ook al zo'n wonderlijke figuur, mevrouw De Meester, uit de bns. Zij blijkt bovendien ook nog de moeder van de assistent te zgn en uit een zeker moe derlijk gevoel of hoe men het noemen wil gehandeld te hebben. Gelet op de minder goede kwaliteiten als speelstuk, er worden vreselijk veel diskussies gehouden en allemaal in een ruziesfeer, viel de opvoering niet tegen. De regisseur had er beweging en varia tie in weten te brengen, ook al ging alles wel wat stijf en soms houterig. Er werd ook behoorlijk goed gebruik gemaakt van de toneelruimte. De tekst had wel wat gevarieerder kunnen worden, voor al in de lange verhalen werd het mono- Wim Hoogstraten, Piet Horrée en Henk Kroon waren met Coby Pieterse de medici. Ze speelden met een goede inzet, maar de vrouwelijke collega was wat te „hip" voor deze rol. Corry Doorn als Eveline had ook op het toneel maar een kort leven, ze speelde het kleine rolletje goed. Mijnl Boom speelde de wat op de achtergrond blijvende vrouw De Meester op een bescheiden GEBOREN: Rosemarie dr. van J. H. F. Hillenaar en C. W. J. Jasperse; Moni que Gerida dr. van J. H. van Olderen er G. Hennik; Paul Johannes zn. van H. W. Diehl en A. M. de Jong; Astrid dr. van L. C. van Mastrigt en J. van der Linden; Edmond R. A. zn. van R. J. E. A. Hoppener en A. P. M. Rutten; Wil helmus C. A. dr. van J. Jungerius en H. A. Tijl; Ingrid dr. van J. Laterveer en G. Erades; Cheryl C. dr. van J. W. C. Epker en C. Stokes. GEHUWD; R. A. Meerkens en M. van Sonsbeek; J. W. Harting en E. C. W. van der Heijden; A. G. A. Idenburg J. van der Zwaan; H. A. van Gils M. G. Spaarman. OVERLEDEN: A. J. A. Pannebakker, 87 jr. (man); J. P. N. Brokaar 83 jr. (man); P. F. Breedeveld 60 jr. (man); H. M. van Schie 69 jr. (wed. van J. T. van Paridon); W. Dirkzwager, 66 jr. (man); S. M. Cat\jn, 76 jr. (vrouw); M. Gout, 68 jr. (echtgeonte van F. Kasteele) A. Verstraaten 84 jr. (wed. van W. van Poelgeest); F. K. Rambonnet 63 jaar n). LEIDERDORP RIJNLAND-SUCCESSEN IN AARLANDERVEEN De Pluimvee- en Konijnenfokkersv eniging „Nieuwkoop en Omstreken", aangesloten bij de NKB en de NPB, hield het afgelopen weekend een ten toonstelling in Het Oude Rechthuis te Aarlanderveen. Tentoongesteld werden konijnen, ca via's, kleurmuizen. hoenders en sierdui- ven. Ook de Leiderdorpse vereniging Rijnland was op deze tentoonstelling tegenwoordigd, en wel met wisselend succes, hoewel de heer J. J. Sehellinger- hout voor al zijn inzendingen het predi- caat zeer goed verwierf. De uitslagen wat betreft Rijnland, luiden als volgt: Groot hoenders: Brah ma, Th. G. v. d. Ven l.z.g.; Wijnandotte Kriel, witte haan, oud. J. J. Schellinger hout l.z.z.g.: Leghorn Kriel: W. Blijleven l.z.z.g.; Duitse Baardtuimelaar: Comb, de Mey l.z.g.; Alaska voedster oud. J. J. Schellingerhout l.z.z.g. Voor de bezorging van onze krant in LEIDEN vragen wij Mooie bijverdienste voor scholieren. Aanmelden: ABONNEMENTEN-AFDELING DE LEIDSE COURANT PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 30933 manier en had daardoor de juiste toon te pakken. Jo Bodenstaff was een wat te oubollige Inspecteur en bracht er daardoor de voor het publiek gewenste humor in, die het stuk best gebruiken kon. Tot slot was er dan ook een dank baar publiek en stonden de dames op het toneel met bloemen in de armen. AD INTERIM. Feestmiddag voor Concordia-jeugd In het kader van het 60-jarig bestaan van de dames-gymnastiekver. „Concor dia" werd zaterdagmiddag in 't Leidse Volkhuis voor ruim honderd kinderen tot de leeftijd van 13 jaar een feestmid dag georganiseerd. Het echtpaar Frans Weber uit Haar lem heeft de kinderen geruime tijd be zig gehouden met een poppenspel en goochelen: door dit laatste veranderde het toneel zelfs een maal in een com plete bloementuin. Ook de methodiek, de kinderen zelf actief te laten zijn met verschillende spelen, vindt bij Concordia reeds toepas sing. Regelmatig klonk een hartelijk applaus op voor de prestaties van vrien dinnen op het toneel, waarvoor zij uiter aard ook door Concordia voor werden beloond. Om half zes kregen de kinderen een herinnerigsbekertje aangeboden, waarna ze voldaan naar huis terugkeerden. Zwemexamens Leidse Reddingsbrigade In de „Overdekte" werden vrijdag voor leden van de Leidse Reddingsbri gade de examens van de KNZB afgeno men. Voor diplom Aa slaagden de vol gende kandidaten: C. C. J. Bekkering, J. M. Beekman, J. C. M. Bonnet, D. E. J. de Boer, E. H. Devüee, H. Dijksman, W. J. A. Klear, A. J. van Rossen, J. R. Guldemond, G. F. v.d. Poel, P. Lageman, mevr. S. Zwikker-Broerse, A. J. M. Ver hoogt, P. Vermeulen. F. P. Sloot, G. Hoogendijk, S. Hoogendijk, mevr. C. v. Rosse-Philippo, G. J. Dijksman. Diploma B: J. J. Plug, P. E. Plug, A. de Jager, L. A. Harteveld, R. F. M. v.d. Brink, E. J. Neuteboom, A. D. J. Gijbeis, Y. Oster. W. E. Nolles. Voorzitter L. Immink feliciteerde de geslaagden en bracht dank aan de instructeurs en in- structrices voor hun aandeel in de sue- Feestavond van nazorg-vereniging in Oegstgeest met,Jong en jolig De afdeling Oegstgeest van de Ver eniging tot behartiging van de belangen van TBC-patiënten hield gisteren haar jaarlijkse propaganda-Ieestavond met show en muziek van Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Dit Christelijk-Muziek en Toneelgezelschap bestaat 30 jaar en z(jn optreden gisteravond in de gTote zaal van het parochiehuis te Oegstgeest was geheel belangeloos, als jubileumgift aan de Nazorgvereniging. De voorzitter, de heer H. F. Meden- dorp, toonde zich in het openingswoord hierover zeer verheugd. Spreker heette in het bijzonder welkom het hoofdbe stuurslid de heer Polak uit Rotterdam; afgevaardigden van zusterverenigingen uit Amsterdam, Rotterdam en Delft, als mede het hoofdbestuurslid de heer De Boer en echtgenote. Van het college van b. en w. was bericht van verhindering ontvangen vanwege de a.s. behandeling van de gemeentebegroting. NAZORG De heer Polak gaf in een propagan distische speech de vele aanwezigen een inzicht op het gebied van de nazorg van tbc-patiënten. In samenwerking met consultatie- en gewestelijk arbeidsbu reaus verleent de vereniging steun aan oud-patiënten die omscholing behoeven tot een ander beroep. Dit vormt slechts een enkel facet van de werkzaamheden dezer vereniging, die grote financiële steun behoeft. TOENAME In 1968 werden 3000 nieuwe gevallen van TBC aan het licht gebracht. De constatering ervan kwam vooral onder de ouderen voor. Als oorzaken noemde de heer Polak het in toenemende mate in aanraking komen met buitenlanders of het op vakantie gaan naar landen waar men de TBC nog lang niet onder de knie heeft. De vereniging heeft nog nimmer een grootse taak en spreker hoopte op be grip bij de jeugd voor deze taak. „Wij beschouwen ons als een dijkleger," aldus de heer Polak. Dat men overigens dit „dijkleger" van ganser harte steunt bleek wel uit enkele honderden prijzen die de middenstand vele anderen beschikbaar hadden ge steld. De grote loterij was bijzonder aan trekkelijk. JONG EN JOLIG Na het officiële gedeelte ging het doek op voor Sempre Avanti's orkest en het Meisjeskoor „Jong en Jolig". Heerlijke muzikale „romantiek en charme" in een wervelende reis door „melodieën en operetteland". Alles onder de (altijd!) gedegen leiding van Koos Kukler. Het was een groot plezier te luisteren naar de mezzo-soliste Ting Arnoldus, het nog altijd pakkende „Chante, chante, encore dans la nuit" boeiend vertolkt door de sopraan Nel de Vries die ook uitstekend was in de operettemelodieën met al» te genspeler bariton Wim Brugman. Gerard Koolhaas zong een goede tenor partij en mezzo- Lyda Spaans deed met „Susy" de „Gay twenties" alle eer aan. In „Cest cl bon" waren alle solisten verenigd. Het strekt „Sempre Avanti's „Jong en Jolig" tot eer dat het ondanks de handicap van een wel wat te krappe toneelruimte en bovendien een tekort schietende verlichting een uitstekende uitvoering wist te geven van de zijde van het publiek waren vele „open doekjes" vooraf bij de aankondiging van geliefde „hits" door „verbindelaar" Herman Blom. Zonder meer een fijne avond! SASSENHEIM Vijftien wagens in kettingbotsing Gisteravond vond tengevolge van de gladheid van het wegdek omstreeks half zeven op Rijksweg 4, richting Den Haag, een kettingbotsing plaats, waarbij 15 personenwagens waren betrokken. De schade was van licht tot „total loss". Drie wagens moesten zwaar beschadigd worden weggesleept, waarvan één „to tal loss". Er was één passagier, die met beenverwondingen per taxi naar 't Aca demisch Ziekenhuis te Lelden werd over gebracht. De Dekenale Bestuursraad kwam in vergadering bijeen. Gemeenschap van Kerken: de heer Bennebroek deelt mee, dat het statuut van de Gemeenschap van Kerken te Leiden is aangenomen. De Gemeen schap treedt officieel in werking op 13 januari a.s. Namens de Katholieke Ge meenschap van Leiden zullen als offi ciële vertegenwoordigers in deze ge meenschap zitting hebben de hoogeerw. heer W. Haring, deken van Leiden, en de heer ir. T. Q. Bennebroek. lid van de Dekenale Bestuursraad. Einde zittingsperiode: Aangezien de zittingsperiode van de leden van de De kenale Bestuursraad (DBR) In septem ber 1969 afloopt, vraagt de Deken nu reeds aandacht te besteden aan de pro cedure van de verkiezing van de nieuwe Financiën: De deken deed verslag van de vergadering van de penningmeesters van de kerkbesturen. De penningmees ters besloten inzicht te geven in eikaars begrotingen van 1969 en van de exploitatie-rekeningen van de afgelo pen jaren. Over het vormen van een financiële commissie van het dekenaat zal beslist worden op de vergadering van 16 januari a.s., wanneer de penningmees ters weer bij elkaar komen. De deken vulde de begroting die door de penningmeester» van de DBR ten be hoeve van de Raad gemaakt was, aan met een begroting van het dekenaat. De DBR zal in de volgende vergadering dit onderwerp, aangevuld met verdere informaties, weer bespreken. Het rap port van het bisdom over financiële re gelingen zal dan wel zijn aangeboden. Liturgie:'Door alle parochiepriesters was geantwoord op de vragen, die ge steld waren in verband met aktivlteiten van de dekenale werkgroep voor litur gie. Samenvattend kan gezegd worden dat rnen de werkgroep wenst, vooral ten be hoeve van informatie en gedachtenwls- seling over liturgische aktiviteiten in de diverse parochies. Er is, zo menen de paVochiepriesters, door .de dekenale werkgroep een overleg mogelijk ge maakt. waar parochies elkaar kunnen inspireren en stimuleren. De vergadering van de DBR ging met het voorstel akkoord dat de dekenale werkgroep zich op de hoogte zou gaan stellen van de liturgische aktiviteiten in de parochies, ervaringen hiervan op schrift zou stellen en deze dan weer met elkaar in bespreking zou brengen. De vergadering vond het jammer, dat de voorzitter van de werkgroep, die het „doe verder werken" van de groep aan de DBR had voorgelegd, niet aanwezig was. Besloten is om in de toekomst bij soortgelijke gevallen de persoon in kwes tie In de vergadering van de DBR uit te nodigen. Mededeling: De commissieleden, be last met de besprekingen aangaande de pastoraal in Leiderdorp en de Meerburg deelden mee, dat 13 januari a.s. een ge sprek zal plaats hebben tussen de kerk besturen en de parochieraden van beide kerken gezamenlijk. De vergadering heeft zijn teleurstel ling uitgesproken over de ontmoeting van de Nederlandse bisschoppen met betrekking tot de eisen die Rome stelt aangaande de veranderingen die moe ten worden aangebracht in de Nieuwe Katechismus. MAANDAG 16 DECEMBER 1968 Camera: Smashing time alle leeft, (nacht vrijdag en zaterdag 23.30) u.) Het mysterie van de dodende slin ger 18 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lldo: De samenzweerders 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: donderdag - zondag: Angélique, de markiezin der engelen 18 jr. Maandag - woensdag, Angélique, de weg naar Versailles 18 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Decadentie 1-1000 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Les Biches 18 jr. prolong. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uud. Rex: Je geld of je leven alle leeft, (nacht vrijdag en zaterdag 23.30) Ver sieren op z'n Italiaans 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. KORRELTJE Tact is de grote smaak in het han- In de SI. Antonluskerk vond zaterdagmorgen een bijzonder huwelijk plaats. Annette Uppenkamp, een geboren Leidse, trouwde met John Birkett, een Schotse jongeman, die zg in haar huidige woonplaats Londen had leren kennen. De bruid was namelijk verpleegster in een orthopedische kliniek in Londen. Behalve de bruidegom waren ook nog een aantal mannelijke bruiloftsgasten in de Schotse kilts. Links pater G. Peters o.f.m., die het huwelijk van het jonge paar inzegende. Voor rijden zonder rijbewijs f 100 boete De 36-jarige koopman uit Leiden die zich voor de Haagse Politierechter had te verantwoorden negeerde het verbod om een auto te besturen. Hij had wel een beetje pech, want juist de dag voor dat de ontzeggingstermijn was afgelo pen, hield de politie hem aan. De verdachte had geweigerd de dag vaarding in ontvangst te nemen, toen deze hem door de postbode werd thuis bezorgd. „Ze hadden mij verteld, dat je die niet aan moet pakken", aldus verdachte. „Toe nou, u hebt een strafblad van an derhalve meter lengte; dan kunt u wel beter weten", repliceerde de rechter. Op 30 juni reed verdachte met zijn bestelauto door de Lobsenstraat, toen hij door de politie werd aangehouden. Hij kon moeilijk zijn rijbewijs missen als .handelaar in non-ferro metalen. „Ik dacht, dat u handelaar in oud-ijzer was", gaf de rechter te kennen. „Maar dat is zeker weer een status-naam deze tijd". De officier wilde er wel kening mee houden, dat het net een scheelde, toen verdachte werd aange houden en daarom volstaan met 100,- „Hij zal wel vaker zonder rijbewijs ebhben gereden, waagde de rechter te veronderstellen. „Maar dat is niet be wezen", stelde de officier vast. En daar om veroordeelde de rechter overeenkom stig de eis. LEIDEN 16 dec. Groente Appelen 14-27, peren 20, andijvie 57-93, boeren kool 18-39, rode kool 24-32, prei 16-45, middel 11-24, witlof 1,43-1,94 per 100 kg. spruiten A 1,1,41, id. B 1,32-1,51, uien Knolselderij 20-39, sla 15-30 per 100 stuks. Peterselie 35-41, selderij 36-38 per 100 bos. PUNT... AMSTERDAM, 16 december Vee Aanvoer: 297 runderen, prijs 3.15-5.10; handel: vlot; 119 varkens, 3,15-3.21, duurder. ROTTERDAM, 16 dec. - Vee - Aan voer totaal 2238, slachtrunderen 1656, varkens 582, slachtrunderen 490-535, 430-475, 380-410, 350-370, varkens 259- 263, 256-259, 253-256, stieren 445-500, worstkoeien 335-350, slachtzeugen 195- 210, zware varkens 210-225, slachtrun deren: groot, vlot, hogere prijzen; var kens: ruim, vlot, goed prijshhoudend, enkele prima's boven notering. Zaterdag vond te Rotterdam 't tref fen plaats tussen het tweede tiental van Rotterdam en LSG 1. Op papier leek LSG de sterkste, zelfs indien het niet in de allersterkste opstelling speel de, en inderdaad is het een ruime over winning geworden. De zege had nog hoger kunnen uitvallen, gezien het overwicht dat verscheidene LSG'ers in tenslotte in remise eindigende partijen hatiden of hadden gehad. Aan het eerste bord had Van der Berg wel vrijwel voortdurend het initiatief, maar zijn zeer ervaren tegen stander smaakte het genoegen de par tij remise te houden. De Groot had in een eindspel met lopers van ongelijke kleur ook niets anders te verwachten. Wichers won fraai na enkele offers en Wiebes snoepte zoveel pionnen op, dat het toreneindspel hem geen moeilijk heden meer baarde. De Vries is mo gelijk de enige, die een beetje bofte, toen de Rotterdamspeler het aanval len moe werd en in remise berustte. Daarna vond Weiland het verstandig een remise-aanbod te accepteren, ge zien zijn wat beperkte bedenktijd, maar ondanks zijn kwaliteit-plus-pion voor deel; waarschijnlijk een vertsandig be sluit. Toorman had met een voordeel tje van een pion wat gedrukt gestaan: remise was hier het billijke besluit. Van Deursen leek te gaan winnen en dacht dat zelf vermoedelijk ook. Het lukte hém evenwel niet, maar wel bracht hij de het eerste matchpunt binnen: de stand was toen 53 in het voordeel van de Leidenaren. Hörchner won in een enerverende partij, waarin hij met zwart spelend zijn loper op h2 offerde en daarna voortdurend de gang van zaken dic teerde tot zijn tegenstander kon op geven. Kort was toen nog aan het spe len: hij leek halverwege de strijd re- gelrecht op een vlotte overwinning af te stevenen, verspeelde zijn stukvoor deel en moest nog vechten voor remise. Het eindresultaat was dus: zeven re mises en drie overwinningen, stellig een uitstekend resultaat.- Rotterdam IILSG I: 1 Drs. T. ten KateDrs. C. B. van den Berg VtVs, 2 P. GroenDrs. J. C. Kort VaVe, 3 Drs. P. VreekenMr. A. de Groot Vt Va. 4 L. H. MulderDrs. J. Toorman VeVe, 6 C. van SantenDrs. J. P. C. Wichers 01, 7 Drs. P. A. M. Zwols- manDr. P. Hörchner 01, 8 C. Massy Dr. A. Th. van Deursen VeVe, 9 W. A. RoldaanE. G. de Vries VeVe, 10 Mr. L. R. KylstraW. D. Wiebes 0—1. Totaaluitslag 3'/e6Ve. De overige uitslagen in de le klasse B zijn: EuropoortWGA 37, VAS/ ASC 2DD 46, MoerwijkDSC 5Ve 4Ve. Laatste bordspelers lieten het afweten Reserves .draaien' goed Na drie ronden staat Philidor I bijna onderaan in de Landelijke Hoofdklasse- competitie met slechts één matchpunt, maar met 14 bordpunten, hetgeen bij 'n matchpunt maximaal ls. De volgende ronden zullen moeten be slissen, welk team van Leeuwarden, Lei den en Eindhoven met het zwakke Bus- sum degradeert. Vooral de staart liet liet dit keer met drie nederlagen afweten. A. van den Berg speelde aan het eerste bord tegen Kerkhoff met zwart aanvankelijk een zeer goede partij. Zij veroverde ronde de 20ste zet een pion, maar Kerkhoff gebruikte al zijn tijd om tegenkansen te krijgen. In tijdnood van Kerkhoff offerde v. d. Berg de kwali teit. maar rukte In verkeerde volgorde met zijn pionnen op. Toen v. d. Berg, ook in vliegende tijdnood zijn loper weggaf was het wel gebeurd. J. Piket veegde met wit in een Nimz-Indiër J. Kunnen finaal van het bord. R. A. G. de Graaf f speelde een Drake- variant van het Sicilaans en werd met enkele fijne zetten ingesnoerd. Toen hij eenmaal de beste voortzetting mistte, ging hij kansloos ten onder. GEKKE PARTIJ Etmans speelde weer eens een gekke partij. Met wit opende hij d3. Na een uur hadden belden 4 zetten gedaan. Tien zetten later stond hij zeer slecht, maar in de tijdnoodfase kwam het punt toch weer handig bij de Leidenaar terecht. Th. Pi ket speelde ook weer een partij die voor hem typerend is. Zonder veel openings kennis weet hij toch altjjd weer een ge zonde stelling op te bouwen. Dit keer was het zelfs een zeer moeilijk te be handelen stelling uit het Slciliaans. Alle kenmerken naar hun juiste waarde ta xerend won hij een belangrijke centrum pion en liet de jeugdige Van Wijgerden zonder kans. H. van Halderen behandelde een Alje- chin verdediging met de juiste middelen, Bnoerde zwart in en kon eigenlijk win nen zoals hij wilde. Toen hij in een val trapte kon hg nog slechts op remise hopen. De afgebro ken partij die voor Van Ommer beslist gewonnen stond, werd na afloop re gegeven, daar de Rotterdammer nauwe lijks tijd had in de komende weken wit te spelen. M. Stam schijnt altijd te winnen als hij in een Caro-Cann verdedi ging zijn tegenstander uitdaagt om aan te vallen. Ook nu weer wist hij zijn par tij soepeitjes tot winst te lelden. SCHOONHEIDSPRIJS J. Verberg taxeerde een klassiek da megambiet uit precies op zijn juiste me rites. Zijn minoriteitsaanvaal op de Da mevleugel voorafgegaan door loperruil bleek niet goed te passen in de gegeven situatie. Zwart begon 'n koningsaanval na 'n spec taculair stukoffer snel doorsloeg. Reser ve Kohlbeck vergiste zich een keer in een vergevorderd middenspel. Nu zag hij zijn kansen op een goed eindspel verlo ten gaan door het verlies van enkele tempi. Pionwinst deed het punt uiteinde lijk naar Rotterdam gaan. Prachtig was de openingshandeling van N. Schouten. Een loperoffer om f7 leek de beslissing zeer snel te orengen. Zijn zet g4 leek de beslissing te brengen, maar juist deze zet gaf zwart gelegenheid zijn stukken te hergroeperen en wat lucht aan zijn koning te verschaffen. Deze partij zou anders wel een schoonheidsprijs waard geweest zgn. A. M. J. van den Berg (Philidor I)-L. J. M. Kerkhoff (Charlois) 0-1, J. J. Pi- ket-J. Kunnen 1-0, drs. R. A. G. de Graaff-F. W. Koevermans 0-1, drs. M. D. Etmans-ir. A. den Ouden 1-0, Th. Pl- ket-L. van Wijngaarden 1-0, H. Th. van Halderen-A. van Ommen li-%, M. Starn-P. v. d. Schie 1-0, drs. J. Ver- bei'g-M. Ploeger 0-1, A. J. W. Kohlbeck- J. W. Bakker 0-1, N. Schouten-F. Baris 0-1. Totaal 4*6-5 y. Philidor II is bezig aan een goed sei zoen. Met 4 punten uit drie wedstrijden draait het tweede tiental van Philidor 'n goede competitie. Na een 5*6-4 y neder laag in de eerste ronde (toen speelden 2 spelers mee in het eerste) werd in de tweede en derde ronde met grote zeker heid toegeslagen. De staart sloeg dit keer met 3% uit 4 toe en dit kan geen enkel tiental in deze klasse presteren. Zeer goede prestaties in deze wedstrijd in het laatste Ned. Stud, kampioenschap leverden C. C. Berg met zwart tegen de als tweede geëeindigde Buisman en Paj- cin die in een Engelse partij duidelijk demonstreerde hoe men met het loper jaar moet omgaan. Ook Rosdorff en v. d. Bosch speelden een pittige aanvals- partij. Smit verzuimde een paar maal de winst en stond bij het afbreken in een eindspel van 2 torens en pion tegen twee torens plotseling kansloos. C. C. Berg (Philidor H)-A. Buisman (wit) (Utechtse Studenten) 1-0, W. de Haas-P. H. T. W. Gommers 0-1, G. van Manen-B. J. Schadd 0-1, A. Barkema-A. G. M. Driedonks *6-y, C. H. v. d. Bosch- A. A. Caljée 1-0, A. Smit-G. J. van Breu- kelen 0-1, W. M. Rosdorff-A. J. Rosmül- ler (res.) 1-0, N. H. A. van Ham-G. Huy- brechts (res.) 1-0, ds. P. Selier-F. E. Loors *6-y, J. Pajcin-J. H. van Banning 1-0. Totaal 6-4.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4