St-Luc WITMAKERS DIEPVRIESDR00M Gouden tips voor een winterdroom ZIJ WETEN ER ALLES VAN.... IR IS! van Europa hebben ijskast vol nieuws OOSTENRIJK Of het nu komt door die vetleren broeken of door de lok roep der tanige jodelaars, een feit blijft, dat Oostenrijk ook in de winter een onweerstaanbare aantrekkings kracht uitoefent op Nederlanders, (misschien denken ze alleen: „het re gent er zomers zo ellendig veel, dat het gek moet lopen, als het er 'S win ters niet sneeuwt). Nu heeft de 50-ja- rige republiek (op 12 november ge vierd, laat maar zitten) ook wel het één en ander te bieden: 1300 skilif ten. duizenden hotels en wereldberoem de bergdorpen. Even over de Duits- Oostenrijkse grens kan men al volop genieten in onder meer Kufstein, een uur verderop ligt het gerenommeerde Kitzbilhel, waar alleen het bier harder gaat dan de slalomexperts. Wat' de nieuwtjes betreft: het skicircus van Lech, in trek bij gekroonde hoofden en kapitaalkrachtige filmsterren, krijgt een verbinding met Schröcken. Inns bruck, de hoofdstad van provincie Ti- rol biedt zijn gasten gunstige prijsar- rangementen. Een verblijf van zes da gen kost met ontbijt tussen OS 330 en 540, met half pension OS 510 tot 840. men krijgt 20 procent reductie op alle kabelsporen en liften. In Karinthië is het populaire Nockgebied bij Bad Kleinkirchheim-St.-Oswald ver der ontsloten met twee sleepliften. Naast het thermaal zwembad wordt nu ook een overdekt zwembad gebouwd. De skischool organiseert voor het eerst ook cursussen op korte ski's, dit spe ciaal voor oudere deelnemers. ZWITSERLAND De oude. eerbied waardige reus onder de wintersport- landen (5000hotels, 150 skischolen) biedt in 15 Zwitserse dorpen gelegen heid tot paard rijden. In hét gebied van Films'Laax in Graubünden is de langste cabine-zweefbaan ter wereld geopend (3710 meter). In Kandersteg is de dei-de overdekte kunstijsbaan in het Berner Oberland geopend. Vilars biedt tussen 5 januari en 2 februari en vanaf 2 maart tot 30 maart een Zeven daags verblijf in eèn hotel, incdusief gebruik van alle transportmiddelen, skilessen en dagelijkse keus uit 8 at tracties vanaf Zw fr 336 tot Zw fr 532. NOORWEGEN Meteorologische waarnomingen over een periode van 20 jaar tonen aan, dat Oslo meer zonne- uren heeft dan enige andere hoofdstad in Noord-Europa. De bekende winter sportplaats Geilo hééft gemiddeld 8 dagen zon in januari. 12' in februari en 20 in maart. Het klimaat is droog en kent lage temperaturen Noorwegen heeft duizend bungalows in de win tersportgebieden, die men kan huren voor 125 tot 250 gulden per week. In- lichtngen: Den Norske Hytteformid- ling, Kierschowsgate 7 Oslo en Norsk Folke Ferie, Arbeiderssamfundets plass 1 Oslo. Het seizoen duurt van Kerst mis tot eind april. Noorwegen heeft cirqa 250 winterhotels met ruim 21.500 bedden. Daarnaast zijn er 160 skilif ten. Naast de georganiseerde skicur sussen in de tien grootste winterjiort- centra (Geilo, Hemsedal, Hqvringen,. Lillehammer, Mjolfjell, Nordseter,' Opp- heiari, Sjusjoen, Solfonn, Voss en Os lo) bieden ook meer dan 100 hotels hun gasten skicursussen. De gemiddel de prijs voor volpension in de beste hotels varieert van 30 tot 45 gulden, in de middenklasse hotels kan men te recht voor 25 gulden en in de goedko pere klasse voor circa 20 gulden. In januari en begin februari worden kor tingen tot 20 procent gegeven. Ook de Spoorwegen verlenen in die periode een reductie van 25 procent. ITALIë Het Italiaanse wintersport- paradijs Zuid-Tirol pakt de witte za ken ook ongemeen krachtig aan. Voor de liefhebbers zijn er 2500 bedden, die voor 11 gulden per dag beschikbaar worden gesteld. En dan mag u er van de organisatoren ook nog drie keer uit om voor dezelfde prijs een hartig hap je te eten. Tevens heeft men ook kans op één van de 100 prijzen, die onder de deelnemers worden verloot. De bed den staan onder meer in Brennerbad, Luttach, Niederdorf, St.-Ulrich, St.- Nikolaus, Seis, Tiers, Welsberg en Wel- sehnofen. Voor een fractie meer kan men het moede hoofd ook te rusten leggen in beroemde plaatsen als Orti- sei en Meran. FRANKRIJK. Frankrijk is tot nog toe ten onrechte het stiefkind van de win tersportminnaar in Nederland. Mis schien een kwestie van taalbarrière, zeker een kwestie van prijs, want De Gaulle eist vele niet gedevalueerde francs voor de genoegens in zijn win- lerresidenties. Maar eerlijk: het is de moeite waard. De sfeer is verfijnder dan in alle andere landen, het eten is idem dito met vele sterren. En de wijn. Afijn, wij hoeven u niets te ver tellen. Jongens onder mekaar. U kunt vrij dicht bij huis al terecht in de Vo gezen, daarnaast in de Franse Jura en uiteraard in de Franse Alpen, waar u de beroemde oorden vindt zoals Cha- monix, St.-Gervais, Megeve, Courche- vel. Val d'Isère, Villard, Chamrousse, en Briancon. Stuk vóór stuk neusjes van de zalm. Maar houdt er wel rekening mee, dat. het betalen geblazen is, voor dat u één bevroren veer hebt wegge blazen. Trek voor een best hotel maar 90 franc per dag uit en voor een een voudig optrekje 25. In januari strijkt Marianne over haar hart en verleent reducties tot 35 procent. Aardige meid- Als u het Frans Verkeersbureau bell (maar dan ook direct) dan kunt u mis schien nog boeken voor de geheel ver zorgde tiendaagse reis naar Vai lTsère, die u 325 gulden kost. Wilt u er 7 dagen aan vastknopen dan betaalt u f 510 Houdt er echter wel rekening mee, dat dit bergdorp (dat tien jaar geléden nog ten dode opgeschreven leek) geen wan- dèlparadijs is. Paar zijn de hellingen domweg te steil voor. SPANJE. Nu eens geen gouden kusten, maar witte bergen. Die vindt u in dc Spaanse Pyreneeën onder meer in Nu- ria. La Molina, Puigcerda, Benasque. In vernal, en Candanchu. In het Canta- brische gebergte liggen de plaatsen Keinosa, Riano en Puerto de Pajares. Bij Madrid ligt de belangrijke win tersportplaats Gredos. Het klinkt onge looflijk, maar het wintersportseizoen rondom Madrid duurt van begin de cember tot begin mei. Begrijpt u nou, waarom sinterklaas niet uit Nederland is weg te slaan? Prijzen variëren van 15 gulden in de Pyreneën tot 25 gulden in dé eerste klasse hotels in de Sierra Nevada. JOEGO-SLAVIë Bekende wintersport gebieden met 'n lichtrose tintje vindt u in Tatece, Planica, Bied, Polkjuka en Bohinj. Even verderop kunt u nog te recht in Postojna, Platak, Delnice, Pod- koren en Komna. Joego-Slavië is nog steeds een goedkoopte-eiland, ook in de St.-Luc, gebenedijde en geluk kig nog niet ontdekte oase in de Zwitserse Alpen. Drie straatjes, vijftig huizen, honderd mensen, duizend koeien en één pastoor. Als deze inventaris u aantrekt, kunt u nog voor dit seizoen boeken. beslaan alleen bekend is bij een hand jevol echte kenners. In de Val d'Anniviers heeft u de keu ze uit zeven uitgelezen mogelijkheden! Vercorin (1319 meter), romantische uitkijkpost boven het Rhónedal, Gri- mentz (1572 meter), schilderachtig boerendorp met prachtig skigebied en volwassen schaatspiste, Ohandolin (1934 meter), hoogst gelegen winter sportoord in Wallis met een aantal nieuwe, van alle moderne gemakken voorziene hotels, Ayer (1465 meter), klein, eenvoudig, Zinal (1678), super toeristische winterplaate, omringd door bergreuzen tot 4000 meter en vooral geliefd bij de Fransen, Vissoie (1202 meter), hoofdplaats van het dal en knooppunt van het uitstekende wegen net en dan St.-Luc (1700 meter), de grote kleine ontdekking van 1968. Een dorp, waar u elke lang gekoesterde 'winterdroom kunt verzilveren zonder gelijk tot de bedelstaf gedoemd te wor den. St.-Luc heeft drie uitstekende ho tels, enkele honderden bugalows en een handvol privé-adressen. De skimoge lijkheden op de hellingen van de Bella Tola zijn ruim voldoende en de wande laar heeft het hele dal als privé-rijk Het avondvertier is niet overdonderend, maar juist daardoor aantrekkelijk. In St.-Luc danst u gewoon in trui en broek: een pak van het hart van elke winterse non-conformist. En wat de prijzen betreft: voor 15 gulden bent u al vorstelijk onder dak en eet u gre tig mee uit de welvoorziene pot Alle inlichtingen bij: Syndicat d'initiative, St.-Luc. Schrijf in het Frans of in het Duits. U kunt ook bellen (027) 68158. In januari en februari zijn er nog plaatsen vrij. Doen, zouden wij willen zeggen. U zult er waarachtig geen spijt van krijgen. ^LoidsepietQ S-\ I Duits Verkeersbureau, Spul 14, Amster dam. tel. 020-241293. k Noors Nationaal Verkeersbureau, Prins Hendrikkade 135, tel. 020- Toego-Slavlsch Verkeersbureau, Plaats Ha. Den Haag, tel. 070-1X6892. Tsjechisch Reisbureau, Leidscstnus* wordt werkelijkheid voor 210.000 Nederlanders ONDERKOELD UITJE WINT AAN POPULARITEIT Ruim 21U.000 Nederlanders zullen in de komende weken het vaderland de rug toekeren en zich ver liuitcn de grenzen op de hoogte stellen van de diep gevroren geneugten, die een ouderwetse winter le bieden heeft. Zij hebben dc hoop op een bekering van het Nederlandse klimaat definitief opgegeven, de gratificaties, kinderbijslagen cn salarisoverschotten op een hoop geveegd, de dikke breipennen uit het vet gehaald en hun vluchtweg uitgestippeld. Voor 65.000 gedcsillusioneerden wordt het Oostenrijk, 60.000 me destrijders zullen uithuilen aan een gebruinde Zwit serse borst cn de rest zal bleek doch vastberaden koers zetten naar Italië, Duitsland, Frankrijk, Joego- Slavië, Scandinavië en Spanje. Zjj vormen de be scheiden delegatie in het leger van naar schatting 10 miljoen Europeanen, die tussen Kerstmis 1968 en april 1969 met ee-i royaal gebaar 8 miljard gulden zullen stuk slaan op de witte ruggen der gerenom meerde bergreuzen. Alleen in de Alpen zullen zij reeds de langzaam bruinende hoofden te ruste leggen in de 500.000 bedden, die uitgeslapen hoteliers in 2200 sufgeprezen wintersportoorden hebben opgemaakt. Vier procent van hen zal vroeg of laat tegen wil en dank één been mooi stijf houden en thuis het ene gebroken botje bij het andere leggen. De kans. dat zij dit taaie ongerief bü het skiën hebben opgelopen is echter gering, want slechts 30 procent van de wintertoeristen waagt zich op de skipiste, terwijl de rest zich beperkt tot omzichtige wandelingen, luieren op de zonneterrassen en spirituele genoegens in een plaatselijke tapperij. Het is dus een evidente zaak: wintersport als tweede vakantie wint zienderogen meer terrein. Wat vroeger een ijzersterk privilege der rijken was is nu onder dc gestadige druk van de welvaart gemeengoed ge worden voor elke sportieve burger, die nog wat snip perdagen achter dc hand heeft. Weliswaar heeft de wintersport dc traditionele zomervakantie nog lang niet overvleugeld, maar dc snelheid, waarmee de populariteit van dit ondergekoelde uitje groeit, is niettemin indrukwekkend: in 1900 gingen 2000 Ne derlanders op wintervakantie, twintig jaar later was dit keurkorps uitgedijd tot 8000. Ook na de tweede wereldoorlog was het verlangen naar een eigen sneeuwbal nog slechts 10.000 Nederlanders te mach tig. Dit aantal liep daarna gestadig op, totdat het in 1963 de 50.000 bereikt had. Onder invloed van popu laire, scherp gecalculeerde arrangementen en extra- treinen (Bergland, Hotelplan-express) was er in de jaren daarna sprake van een kleine explosie. Vorig jaar gingen 150.000 Nederlanders naar de wintersport en dit jaar hebben voorlopig 210.000 liefhebbers ge boekt. Mocht u op dit moment nog aarzelen („oh nee Truus, dat is nilcs voor mij. Ik krijg al reumatiek bij het idee"), dan kan deze speciale wintersportpagina u wellicht op het spoor zetten. U zult bemerken, dat een wintervakantie beslist geen peperdure affaire behoeft te zijn. Aan de andere kant moet u er wel rekening mee houden, dat de onvermijdelijke extra- kosten (aangepaste kleding, liften, eventueel huur van ski's en schoenen) een te optimistische kostenraming danig in de war kunnen schoppen. De ervaring heelt geleerd, dat de Nederlander gemiddeld duizend gul den aan zijn wintersportvakantie besteedt. Voor dat bedrag heeft hij dan veertien dagen vakantie in een middenklasse hotel plus alle, zij het niet te gortige bijkomstigheden, die een lange winteravond met zich meebrengt. U kunt echter aanzienlijk goedkoper te recht, wanneer u genoegen neemt met een bed op een privé-adres. Denk ook eens aan de stille periode tussen 6 januari cn 20 februari, waarin alle hoteliers happig zijn op uw komst cn dat tonen met kortingen tot 35 procent. U moet in die tijd wel goed weten waar u gaat zitten, want de zon in januari en begin februari is niet zo erg scheutig en ontpopt zich dan ook niet als een begenadigde hoogvlieger. Neemt u het wakkere besluit om eind maart of begin april uw vakantie op de lange lat te zetten, dan zult u moeten uitkijken naar een bergoase, die pakweg boven de 1600 meter ligt. Anders loopt u hard de kans, dat u zich met het aldaar ontluikend lentegras groen en geel zult ergeren. U weet het dus: als u nog steeds van plan bent van uw diepvriesdroom een buitenlands potje te maken, dan bieden wij u hierbij een passende deksel aan. Mocht het achteraf toch Nederland blijven, dan wen sen wij u van harte veel sterkte toe. WINTERSE TOPHIT IN ZWITSERSE ALPENWERELD t zoekt op dc valreep een fijn hotel met alles d'r op en d'r aan. Een hotel met sfeer, een voortreffelijke keuken, huise lijke bediening. Met een eigen ijsbaan, eigen bar, eigen zonneterras. Met een huisorkest, dat u door de lange avon den sleept. Met moderne kamers, met uw eigen balkonnetje, waar u in dc ochtendzon ontbijt. Pot thee voor meneer. Mei een uitzicht op het dal, waar de schaduw nog heer cn meester is, terwijl u al royaal toe,bent aan olieverversen. Met een gastvrouw, die haar commerciële bedoelingen meesterlijk verbergt achter spontane hartelijkheid. Als u zo n schaap met vijf poten nog zoekt voor januari of febru ari 1969, dan bicden wij n hierbij een gouden tip aan. Neem onmiddellijk contact op met Frau C. Gard, eigenaresse van Hotel Dn Cervin, CH-396I St.-Luo. Telefoon 027-68394. Zij heeft de accommodatie die u zoekt. Kamers met en zonder bad. centraal verwarmd en voorzien van modern comfort. In de periode van 3 januari tot 15 april kunt u in haar hotel ook een compleet ingericht vakantiehuis huren. Daar voor is een gedeelte van haar oude paleis vorig jaar in grijpend verbouwd, II heeft dan onder het hoteldak uw eigen bedoeninkje met zitkamer, twee of drie slaapkamers, keuken, bad en toilet. U betaalt daarvoor zes tot negen Zwitserse franc per bed per dag. Het voordeel van deze ..hotelbungalow" is, dat u er alle kanten mee uit kunt. Wilt u zelf koken: ga uw gang. Wilt u in het restaurant dineren: ook dat kan. Even een telefoontje en de zaak is geregeld. Gewoon due een fijn hotel in een meesterlijk dorn, Over slingerweg Een dal dus om te onthouden: Val d'Anniviers. Bereikbaar per trein, uit stappen in Sierre en dan verder per postbus, die zijn last over een adem benemende slingerweg naar boven brengt. Prefereert u de auto, dan moet u wel tevox-en afdoende maatregelen nemen. Dat betekent sneeuwkettingen om de vier wielen vati uw wagen, vol doende anti-vries (zeg tot 20 graden onder nul) en een goede schop om in geval van hevige sneeuwval uw x-echl- matig verworven blik uit te graven. De voertaal Is Frans (weer eens wat anders dan de moddervette umlauten) en u hoeft niet bang te zijn, dat a bij de stoeltjeslift struikelt over uw land genoten. De Val d'Anniviers is god dank nog een paradus. waarvan bet Vastgeplakt tegen de linkerhelling van de Val d'Anniviers ligt St.-Lue, gebenedijd adelaarsnest in de witte woestijn der Zwitserse Alpen. Drie nauwe straten, vijftig bruine, houten huizen met een bont muts van sneeuw, honderd inwoners, duizend koeien, twee dorpspompen, één kruisbeeld onder een gebarsten afdak, één verlaten spookhotel op een verre top en één grijze pastoor, die al jaren geen serieuze pogingen meer onderneemt om alle knopen van zijn vette soutane vast te maken. Vier procent van de winter- sportgangers houdt vroeg of laat tegen wil en dank het been stijf. Dat zij dit te danken hebben aan een niet geheel gelukte skimanoeu vre is echter niet waarschijnlijk, want slechts 30 procent van het leger diepgevroren vakantiegangers waagt zich op de latten. ROEMENIE. Voor het eei'st kunnen Nederlanders 'n Roemeense sneeuwbal kneden. Dat gebeurt dan in Poiana Brasov in de Karpaten. U vliegt met een Russische jet naar Roemenië en blijft 15 dagen in een sporthotel of in een luxe villa. Prijzen van 439 tot 549 gulden. Reisdata: 4 januari, 18 janua ri, 1 en 15 februari en 1 maart. Inlich tingen bij Vei-nu, TJtreeht-sestraat 48 in Amsterdam, tel (020) 220040. Bergdorp op 1700 motor biedt gast 9 dor zon, nut, ttlHo on dat voor afbraakprijzen geef u de verzekering: als u over vijf jaar terugkomt dan kent u St.-Luc niet meer terug". Zwaar besmet Wat moet je daar nou op zeggen? Mag je zo'n man zijn droom afnemen door te antwoorden, dat je juist naar St.- Luc bent gegaan, omdat elk spoor van luxe in dit dorp ontbreekt? Zou hij je begrijpen, als je hem vertelde, dat je als Nederlander geen enkele behoefte hebt aan nachtolubs en behulpzame obers, die je stoel aanschuiven en elk doperwtje, dat je wenst te nuttigen, met een zilveren tang op je bord til len, alsof het zwaar .besmet is? Mis schien gelooft hij je niet eens, als je hem bekent, dat St.-Luc in jouw ogen juist zo adembenemend is, omdat het geen bliksem voorstelt. Omdat de stil le er nog exclusief verpletterend is, omdat de rast er nog niet op de vlucht is gejaagd door de commercie. Hij zal je waarschijnlijk hoofdschuddend aan staren en zioh voornemen om voor je bidden, zodra hij tijd heeft Blijde boodschap Maar helaas heeft de bux-gemeester weinig tijd; hij schiet voor dag en dauw zijn stijve manchesterbroek aan en spoedt zioh aan het hoofd van zijn troepen naar de eeuwige jachtvelden van de Bella Tola om daar een diep gevroren slaatje uit de commercie te slaan. En beneden blijft alleen de pas toor achter, die zijn bijbel openslaat en met de murmelende intonatie van een bergbeek de blijde boodschap ver kondigt. Elke zondag zuchten de ste nen engelen, die de wrakke preekstoel torsen, hoorbaax-, als hij de open schaal- eollecte van harte aanbeveelt, elke zon dag bestaat zijn gehoor slechts uit een handvol hoogbejaarde vrouwen en een enkele beginnende skieër, die Gods hulp komt afsmeken voor de lastige afdaling in de namiddag. De rest ge- looll het wel en is reeds lang vóór het luiden der klokken met de stoeltjes- Ufl aan zijn invloedssfeer ontstegen. Zij verzaken daarmee weliswaar hun heilige zondagsplicht, maar evenzogoed zitten ze 134 meter dichter bij de be- aiel, waarvan de pastoor zegt, dat hij ie alleenvertegenwoordiging heeft. Ze hebben trouwens gehoord, dat Paulus lie brief niet aan St.-Luc heeft ge schreven, maar aan de inwoners van TSJECHOO-SLOWAKIJE. Tsjecho-Slo- wakije, dat sinds vorig jaar hard op weg was 'n belangrijk toeristenland te word- den, is door de recente Russische in val lelijk op de tocht komen te staan. Reibux-eaus, die wintersporttochten ge- oi-ganiseerd hadden naar bekende oor den als Spind Leruv Mlyn en Zelezna Ruda, annuleerden de reizen en zoch ten hun heil in Oostenrijk en Joego- Slavië. Daardoor is er op dit moment nog plenty ruimte in Tsjecho-Slowakije. Exclusief winterparadijs in onbekend sprookjesdal het blijft eerx hele geruststelling, dat dezelfde zon, die hun zwaai-verzekerde konen tot berstens toe brandt, ook jou warm genegen is. Dat is het plezierige van St.-Luc en de zes andere dorpen in de Val d'Anni viers. De zon maakt geen onderscheid in A-, B- of C-categorieën en hetzelfde geldt voor de sneeuw. Goed, Montana heeft een overdekt zwembad, maar claar staat weer tegenover, dat je in St.-Luc geen moment geplaagd wordl door de bange vraag, of jouw jack mis schien minder mooi is dan dal van je buurman. Een hele gerustelling voél de man en de vrouw, die hun winter- sportdoel moeten heiligen met beschei den middelen. Iii eigen beheer Een verrukkelijk dorp dus, St.-Luc. Een dorp voor fijnproevers, die de sfeer prefereren boven de luxe, de geur van de mest boven een uitgekiend Frans pai'fum. Als je in Sierre uit de trein stapt, mei'k je direct, wie voor de landelijke geneugten van deze berg oase door de knieën zijn gegaan. Hun pantalons zitten niet geheel onberispe lijk, hun truien zijn zichtbaar in eigen beheer verwaardigd: bij hen gaan de baten voor de scherp gecalculeerde kosten uit. Er stappen ook vrouwen uit, die twee nertsjassen in plastic achteloos over hun arm hebben gedra peerd. Him koffers zijn van krokodil - leleer, htm oogwimpers van bedrlege- lijk valse herkomst. Dat zijn de klan ten voor Montana, Crans aan de over kant van het Rhónedal. Staande op de balkon in hotel Du Cervin in St.-Luc leun je met een scherpe kijker dit pa radijs van de nieuwe rijken duidelijk zien liggen. Brigitte Bardot en de sjah van Perzië, die er kind aan huis zijn, kim je niet onderscheiden, maar Ziedaar de verrukkelijke inventaris van een bergdox-p, dat door zijn unie ke ligging (1700 meter boven Amster dams Prut), door het aantal zonne-u- ren (zeven op een doorsnee januari dag, acht in februari) en door zijn voor delige prijzen gepredisponeex-d is om uit te groeien tot een wintex-sportoord van betekenis. Vraag de burgemeester naar de toekopxstplannen en hij zal dan ook met onstuitbaar enthóüsiasfne de ene tekening na de andere op de cafétafel werpen. Een blauwdruk voor een hypermodern hotel, schetsen voor bungalowparken, nieuwe liften, berg hutten en i-estaurants. Hij gunt zich niet eens de tijd om zich te scheren en loopt al maanden stampvoetend als een slordige Barbarossa door zijn ge meente. „St.-Luc", roept hij grimmig, „moet nu zijn kans grijpen. Tot nog toe stelden wij geen bliksem vooi', omdat de accommodatie ontbrak. Maar ik Engelberg, de populaire en semi-mondaine wintersportplaats in midden-Zwitserland heeft dit jaar zijn zweefbaan naar de ongenaak bare top, van de Titlis gekregen. Hierdoor is een skigebied openge legd, dat zelfs de kenners nog het water in de mond doet lopen. Efese. Waarom zouden ze dus hun neus in andermans zaken steken?

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9