MOSKOU'S EISEN KRIJGEN IN PRAAG GEEN UITVOERING Arbeidsmarkt is nog onontgonnen gebied Grote inzinkingen op tweede dag van zesdaagsespektakel KARDINAAL ALFRINK IN INTERVIEW: „Veel misverstanden omdat niet iedereen alles kritisch kan verwerken" Verandering van beroep soms eis Koninklijke Marechaussee tekort gedaan? Toekomst van Petten nog zeer onduidelijk Plechtig aanvaard, maar niet gerealiseerd Bongers 38 ronden goed te maken Gerard van Maarseveen overleden ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van ïrslaggevers) UTRECHT In een interview, ge publiceerd in het kerstnummer van hel NKV-orgaan Ruim Zicht, heeft kardinaal Alfrink zijn visie gegeven op een aantal actuele kwesties, die het hedendaagse katholicisme beroe ren. Duidelijk blijkt, dat de kardi naal deze kwesties zeer genuanceerd bekijkt cn dat hij probeert naar bei de kanten kritisch te blijven. Sprekend over opheffing van de ce- libaatswet vindt de kardinaal „dat degenen, die hier nogaj nadrukkelijk voor pleiten veelal weinig blijk ge ven voldoende aandacht te hebben voor alle gecompliceerde en nogal delicate facetten die de gehele uni versele Kerk regarderen. Je kunt dit probleem niet op kleine schaal op lossen in een klein milieutje, in een groepje van mensen, in een pa- rochietje, wat dat dan ook voor een parochie moge zijn". De plaatselijke Kerk moet bij het behandelen van dit probleem rekening houden met de repercussies op de zusterkerken in andere landen en overleg plegen met het centraal bestuur in Rome. Van beatmissen is kardinaal Alfrink bepaald geen tegenstander. „Wat ik ervan ervaren heb, daarvan moet ik eerlijk zeggen, dat het mij wel iets gedaan heeft. Het is ook een soort herkenningselement voor de jon ge mens van vandaag". Wat de verso bering in de liturgie betreft, hierin ziet de kardinaal de behoefte van de hedendaagse mens, om zich terug te trekken op de kern van de zaak. „De franje is wat weggevallen. Men houdt daar in het algemeen niet zo meer van: men ziet dat ook aan de kle- Hij ziet het gevaar, dat de nieuwe li turgie een beetje saai wordt: „Het is allemaal parlando en er is weinig mu ziek meer bij en muziek meer in". En verdei-: ,,Ik geloof dat degenen die zeggen, dat inhoudelijk de huidi ge verkondiging in gebeden en liede ren soms wat leeg en zouteloos aan doet, wel gelijk hebben". Ook acht hij 't mogelijk „dat in deze liturgieën, die een min of meer officiële herkomst hebben, bepaalde mensen, hoewel met de beste bedoelingen bezield, hun persoonlijke ideeën botvieren". Kardinaal Alfrink meent dat de ver warring, waarin veel mensen zijn ge raakt, samenhangt met het feit, dat zij overstelpt worden met een massa in formatie. „De media gaan ervan uit, dat zij zich richten tot volwassenen, van wie zij mogen veronderstellen, dat deze mensen hetgeen zij lezen zien of horen kritisch kunnen verwerken". Volgens de kardinaal kunnen velen dat niet. Vandaar de verwarring en de onrust. Hij hecht veel waarde aan een goede verkondiging, en zegt, dat het episco paat doet wat het kan om de priesters door pastorale vorming de nodige na scholing te geven. Maar op dit ge bied is nog niet bereikt, wat bereikt zou moeten worden. De onrust en on zekerheid, hoe betreurenswaardig ook, zal men moeilijk helemaal kunnen wegwerken „omdat zij het gevolg is van de stroomversnelling, waarin wij Kardinaal Alfrink erkent, dat de kerk gang op zondag minder wordt, vooral bij de jongeren. Op de vraag of het niet-meer-naar-de-kerk-gaan een te ken is dat men niet meer tot de Kerk behoort, antwoordt hij ontkennend. „Er zijn er, die onregelmatig de kerk bezoeken en er zijn er die praktisch nooit meer komen: maar die kan men toch niet zonder meer als niet- katholiek betitelen". Misschien begin- VERSOBERING VAN LITURGIE IS BEHOEFTE VAN MENS VAN NU ren \vij nu aan een tijdvak, aldus de kardinaal, waarin het mogelijk is niet zo regelmatig meer naar de kerk te gaan en toch bij de Kerk te blijven zich erbij betrokken te voelen, het ge loof te bewaren". Er moet 'volgens de kardinaal een betere communicatie komen tussen het centrum van de Kerk in Rome en de periferie. Soms komt iets via de media in de publiciteit zonder dat de plaatselijke bisschop van iets afweet. ..Men moet dan eerst zelf nog de no dige informaties inwinnen. Maar dan is al een verkeerde indruk gewekt en heeft men de handen vol om het mis verstand uit de wereld te helpen". Over zijn persoonlijk leven zegt de kardinaal, dat hij „altijd als pries ter kenbaar wil zijn", graag naar sport kijkt, op de televisie vooral het nieuws en de actualiteitenrubrieken volgt, kleine sigaartjes rookt omdat hij voor grote geen tijd heeft en vroe ger veel genoegen heeft beleefd aan de stripverhalen van pa Pinkelman en tante Pollewop. PRAAG De situatie in Tsjccho-Slowaküe begint langzamerhand zulk een bizarre vorm aan te nemen, dat men zich eigenlijk vol verbazing moet afvragen waarom enerzijds de Russen cn anderzijds de Tsjechen en Slowaken dit alles nog tolereren. De inmenging van het Kremlin in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho- Slowakye wordt namelijk met de dag sterker, duidelijker en openlijker. Sinds de besluiten over Tsjecho-Slowakije niet meer door de regering, maar opnieuw door de, partijleiding, dat wil zeggen het centraal comité, genomen worden, is het op vallend, dat voor elke zitting van dit orgaan een topoverleg plaatsvindt tussen de Tsjecho-Slowaakse en Sovjet-Russische leiders. Hoewel daarbij telkens van onder handelingen wordt gesproken, is het duidelijk, dat de Tsjecho-Slowaken met be paalde directieven naar huis terugkeren, die dan ook prompt door het centraal comité worden aanvaard. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vanuit wetenschap pelijk standpunt i6 de arbeidsmarkt een nog grotendeels onontgonnen gebied, waarover nog te weinig verkennings tochten zyn uitgevoerd. Dat zei staatssecretaris Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) op het eerste congres van de onlangs op gerichte vereniging voor het onderzoek arbeidsverhoudingen. Zowel voor werkgevers als voor werknemers is de beidsmarkt tamelijk ondoorzichtig, al*- ftufc' de staatssecretaris. Het ontbreékt betrouwbare prognoses over de .ont wikkeling van vraag- en aanbod. Het ministerie van Sociale Zaken stelt wat dit betreft een onderzoekprogramma op. Ook aan de medische aspecten van de arbeid is nog onvoldoende aandacht ge- ichonken. Mr. Th. J. van der Peijl, directeur- generaal voor de arbeidsvooiziening, dr. P. Winkel, adjunct-directeur sociale zaken van de N.V. Philips, en prof. dr. W. Albeda van de economische hoge school, hielden inleidingen over de ar beidsmarktpolitiek. Zij achtten bestude- an het hele patroon van de werk gelegenheid van de grootste betekenis. De ontwikkeling van nieuwe produktie- technieken brengt met zich, dat werk nemers zich in de loop van hun leven SPORTTOTO DEN HAAG. De cijfers van sport- toto 17 van het afgelopen weekeinde zijn: Deelnemers: 861.689. Bruto inleg: i.878.503.40. Prijzenbedrag: 845.327. Eerste prijs: 253.598.10. 33 meldin gen met dertien goed voorspelde uit slagen. Per kolom wordt bruto 7.684.80 uitgekeerd. Tweede prijs: 169.05.40. 722 meldin gen met twaalf goed voorspelde uitsla gen. Per kolom wordt bruto 234.10 uit gekeerd. Derde prijs: ƒ,253.598.10. 7467 meldin gen met elf goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt bruto 33.90 uitge keerd. Extra prijs: 169.065.40. 2464 meldin gen met de eei-ste acht uitslagen goed voorspeld. Per kolom wordt 68.60 uit gekeerd. van beroep moeten veitmderen. aldus mr. Van der Peijl. Prof. Albeda wees erop, dat Europese rapporteurs in een studie over de werk- gelegenheidspolitiek in Nederland voor stellen hebben gedaan om een onder zoekcentrum voor de arbeidsmarkt in te stellen. Dit voorstel zou serieus moeten worden bekeken, aldus prof Albeda j Er is nog te weinig bekend over de ontwikkeling van vraag en aanbod, de mobiliteit van de werknemers en de toe komstige verwachtingen. Ook over de regionale gegevens is te weinig bekend I Het directoraat-generaal voor de ar- beidsvoorziening is volgens de Europese rapporteurs te veel afgestemd op de werkloosheidsbestrijding, maar onvol doende slagvaardig en creatief als het gaat om vraagstukken van de volledige werkgelegenheid. Het beleid zal zich niet alleen mogen richten op de „kneusjes", maar op alle beroepsgroepen", aldus prof. Albeda (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Kaïnerlid Walburg (ARP) heeft aan minister Den Toom (Defensie) gevraagd of er inder daad bij de koninklijke marechaussee onaanbaarbare toestanden bestaan voor wat betreft de materiële uitrusting en zo ja welke maatregelen genomen zullen worden om dit te verbeteren. Bestaan er ook onaanvaardbare toestan- den_ op het gebied van dë huisvesting vraagt het Kamerlid voorts Hij wil ook weten of gelden die door andere de partementen of krijgsmachtdelen werden betaald, aan de koninklijke marechaus see voor verrichte diensten, voor andere K.L.-doeleinden gebruikt zijn. Is de ko ninklijke marechaussee finanoiëel op niet-verantwoorde wijze „geknepen"? Zijn hierover rapporten opgesteld, die de minister niet hebben bereikt, omdat zij zijn blijven liggen op het hoofdkwar tier van de koninklijke landmacht? zo wil de heer Walburg weten. KAïRO De Egyptische wereldkam pioen marathonzwemmen Hanafi Mah- moud is donderdag tijdens zijn dagelijk- training verdronken. Mahmoud (26), heeft verschillende lange-alstandswed- strijden gewonnen in Canada. Amerika. Joègo-Slavië en Italië. Vorig jaar zomer werd hij tweede in de wedstrijd Capri Overeenstemming nog niet bereikt Tien gouden platen voor Heintje. De 12-jarige jongen uit Bleierheide heeft als eerste gepresteerd in West- Duitsland een dergelijk aantal platen te behalen. In Duitsland wordt een gouden plaat uitgekeerd voor 250.000 verkochte langspeelplaten of 1 mil joen singles. LUXEMBURG (ANP) De toekomst in de Europese onderzoekcentra voor nucleaire zaken, waaronder dal te Pet- in Nederland, is nog duister. Heli- wig, de Duitse vice-president van de Europese commissie, heeft gisteren in het Europese parlement te Luxemburg gezegd dat de raad nog geen overeen stemming heeft bereikt over een onder zoekprogramma voor Petten. Voor Is- •a, het Italiaanse centrum, zou werk jn voor de helft van zijn capaciteit. Dit betekent dat er sedert donderdag weer een wijziging in het standpunt in de raad is gekomen. Op een verga dering van drie commissies van het Euro pese parlement zou Heil wig donderdag gezegd hebben dat de raad eenstemmig heid had bereikt over de voortzetting van een zestal werkzaamheden van Eura tom. Dat hield in dat slechts tien procent van het personeel werkzaam kon blijven. Er was nog een mogelijkheid voor over eenstemming over de zwaanvaterreae- tor in Ispra in Italië, waardoor 200 man personeel in de laboratoria en 200 man aan de reactor zouden kunnen blijven Hellwig schijnt gezegd te hebben dat wanneer deze mogelijkheden tot overeen stemming gerealiseerd worden en men ze ook nog optimistisch interpreteert, on geveer de helft van 't personeel kan wor den aangehouden. Dat betekent dat in Is pra tweederde van het personeel aan het werk kan blijven. Wat de reactor in Petten in Nederland betreft, schijnt het voorstel gedaan te zijn het onderzoek met de hoge-fluxreac- tor in samenwerking met Lülich en Sa- clay (resp. Duitsland en Frankrijk) uit te voeren. De samenwerking die tussen de Nederlandse, de Blitse en de Duitse regering op gang is gekomen over de pro- duktie van verrijkt uranium en de in dustriële toepassing daarvan (het proce- dé-Kistenmaker) wordt door de Europe se commissie toegejuicht. Ze is door de drie regeringen op de hoogte gesteld en ze zal zich binnenkort in een advies hierover uitspreken. TIJSC versloeg Brussel TILBURG Het ijshockeyteam van TIJSC heeft gisteravond in Tilburg voor de Coupe Internationale met 118 van Brussel gewonnen. De tussenuitslagen waren 52 42 en 24. Zeven honderd vijftig toeschouwers woonden de wed strijd bij. In Tsjecho- Slowakije weet men na tuurlijk, dat in feite alleen nog maai de wetten van Moskou gelden, en dat de Russische wensen op den duur ook een vervanging van dc huidige leiders inhouden. Niettemin doen de Tsjecho-Slo waken alsof ze nog in een reële onder handelingspositie verkeren en elke klei ne of grote politieke chantage van de Russen wordt als het resultaat van een vruchtbaar gesprek uitgelegd De Tsjecho-Slowaken op hun beurt hebben, als het er op aan komt, tot nu toe nog maar weinig van hun belofte aan de grote broer gerealiseerd. Dc we derinvoering van de perscensuur blijkt in de praktijk zo soepel te verlopen, dat vrijwel alle kranten op gezette tij den scherpe kritiek op de bezetters en op nieuw afgedwongen maatregelen schrijven. Zelfs onder de hoogste lei ders zijn er mensen als Smrkovsky, die met ontwapende eerlijkheid en voor het forum van het hele volk proteste ren tegen deze of gene eis van de Rus- Een farce De bezetting van Tsjecho-Slowakije hoe tragisch ook begint langzamer hand een farce te worden. Officieel zijn weliswaar de meeste hervormingen weer in de ijskast gezet, maar in het leven van alle dag blijkt er maar weinig te veranderen. Zelfs de nieuwe reisbepalin- gen verhinderen niet dat nog dagelijks journalisten, schrijvers en hoogleraren naar het westen reizen. En het meest wonderlijke is wel een trip van een twin tigtal filosofen uit Praag naar Joegosla- de euwing van het Marxisme bijwc Het is duidelijk, dat de diepe kloof lussen het Russische ideaal en de Tsje cho-Slowaakse praktijk op den duur overbrugd moet worden. De huidige lei ding in Praag schijnt echter niet van zins 't dictaat met straffe hand ten uil- voer te leggen. Die leiding moet dus op zijn minst voor een deel vervan gen worden. Dat ligt ook ongetwijfeld in de bedoeling van dc Russen. Wanneer? De vraag voor hen is echter: wanneer is het tijdstip daarvoor gunstig? Een volledige afroming van de top zou de Tsjechen en Slowaken weieens tot open lijk verzet kunnen verleiden en dat Is het eerste wat de Russen juist willen vermijden. Van de andere kant wensen ze echter, dat hun directieven niet al leen door het Tsjecho-Slowaakse cen traal comité plechtig worden aanvaard, maar ook worden uitgevoerd. Zij zullen aldus ertoch toe over moeten gaan de partijleiding te wippen. Maar zelfs een geleidelijke eliminering van de progres sieve figuren is een hachelijke zaak. Zolang het Kremlin nog met dit pro bleem worstelt, is het leven van alle dag voor de Tsjechen en de Slowaken ten minste nog dragelijk. De wees dat het geduld van de Russen spoedig op raakt, blijft echter op de achtergrond. En dat niet ten onrechte, want de af gelopen maanden is overvloedig geble ken, dat geduld geen Russische deugd ADVERTENTIE) Sovjetvloot in Midd. Zee verminderd WASHINGTON (Reuter) De Russen hebben hun Middellandse-Zeevloot sterk ingekrompen. In een gisteren gepubli ceerde verklaring van de Amerikaanse marine wordt gezegd, dat de Russen in de afgelopen weken twintig van hun veertig gevechtsschepen uit dc Middel landse Zee hebben teruggetrokken. Zij begonnen daarmee op 5 novem ber, toen het helikopterschip Moskva naar de Zwarte Zee terugvoer. Toen de Moskva op 22 september in de Middel landse Zee arriveerde, ontstond in het Westen bezorgdheid over een groei de Russische militaire macht in dit ge bied, dat tot dusver aan de Amerikaan- Zesde Vloot en andere geallieerde •inestrijdkrachten voorbehouden kaas uit het vuistje de q van quizt dat er nog was Het zesdaagsemetier is hard, keihard. Neem de Westduitser Horst Oldenburg. Op de eerste avoud was hij samen met Leo Duijndam ten val gekomen en had een pedaal tegen het hoofd gekre gen. Oldenburg was echter door- gefietst. Gisteravond echter werd het hem te veel. Hij klaagde er over dat alles hem voor de ogen schemerde en liet weten dat hi j er veel voor voelde om naar huis te l gaan. Daar kwam niets van in. Op J advies van zesdaagse-arts Farber ging Oldenburger naar het zieken huis, dat liij een paar uur later weer mocht verlaten. Men had niets onregelmatigs kunnen vin den. Horst keerde terug naar het RAI- gebouw en kon meteen weer aan de slag Wedstrijdleider Arie van Vliet had nu geen grijntje consideratie meer met hem. Toen Oldenburg weer begon te zemeren luidde het parool: „fietsen of zonder geld naar huis". Oldenburg koos eieren voor zijn geld en het was opvallend hoe ge makkelijk hij vervolgéns in de zware ploegkoers reed. Het koppel Oldenburg Kemper was zelfs een van de aller- sterksten. Wat later had de wedstrijdleiding nog een verrassing voor de Duitser in petto Omdat Palle Lykke deze avond minder goed fietste en zijn maat Freddy Eugen in de ploegkoers vrijwel alleen had- moe ten opereren werd hun de wedstrijd achter demies bespaard. Als invallers werden. Kemper en Oldenburg ge- Er waren er nog meer, die op de twee de dag traditioneel met een inzinking te kampen kregen. Een ven hen was Jo de Roo, die halverwege de ploegkoers te voet ging, zoals dat dan heet. Minuten lang lag hij in het heetst van de strijd uitgeput in zijn cabine en toen kon Fritz Pfenninger niet verhinderen, dat de combinatiee die vorig jaar na het uil- vallen van Peter Post een grote rol in de slotfaze had gespeeld, liefst 9 ronden verloor. Zeer slecht tenslotte reden ook Gerd Bongers en Alain Le Greves. Hun achterstand groeide lot niet minder dan 38 ronden. De leiding in het spectakel werd ver overd door de sterk lijdende West duitser Rudie Altig en Sigi Renz, die na een zeer overladen programma (de renners beginnen te klagen dat zij nau welijks tijd hebben om vlug iets te eten) met een ronde voorsprong op Post Duijndam, JanssenBugdahl en Olden burgKemper de tweede neutralisatie ingingen. neutraüsaU vavni",orgen vljf uur blJ de I. AJtlg-Renz (Duitsl) 37 punten: op één ronde: 2. Post-Duljndam (Ned) 129 pnt., 3. Janssen-Bugdahl (Ned-Dld) 81 p., 4. Keiriper- Oldenburg (Did) 19 p.; op 4 ronden: 5. Lykke- Eugen (Den) 24 pnt.; op 6 ronden: S. De Wit-Koel (Ned) 67 p.; op 7 ronden: 7. De Loof-Severeljns (Belg) 40 pnt.; op 9 ronden: 8. De Roo-Fritz Pfenninger (Ned-Zwit) 31 p.; ie-"-ïghetto-Louis Pfenninger Bongers-I* Greves fNed-Pr) V punten. UTRECHT Op 58-jarige leeftijd is I na een langdurige ziekte te Utrecht over leden de bekende paardesportjournalisl Gerard van Maarseveen. Na aanvankelijk als wiskundige in het verzekeringsbedrijf werkzaam te zijn geweest werd hü cor rector, welke functie hü opgar om zich geheel met zijn journalistieke arbeid te richten op de paardesport en vooral op de draf- en rensport. Ruim 25 jaar hcert hij dit op free-lance basis volgehouden. Na de overneming van hel oude week blad. waaraan hü slechts met een korte hü het nieuwe blad ..Paardesport" met de redactionele leiding belast. Moeilijk heden brachten Gerard van Maarseveen er toe een eigen paardesportblad te be ginnen, doch een lang leven was dit blad niet beschoren. HU kwam opnieuw terug bü het nu nog bestaande paardesport blad. waraan hij slechts met een korte onderbreking onafgebroken heeft meege- Gerard van Maarseveen heeft na zün eerste kennismaking met de draver en volbloed zün publicistische arbeid in en voor de paardesport nooit willen opgeven. Zün werk hiervoor is dan ook van on schatbare waarde geweest voor de paar desport in het algemeen. MOORD OP NEDERLANDER NIET BEKEND NICE (AP) In Nice iB het proces begonnen tegen dc 28 jaar oude Duitser Max Schilbach, die verdacht wordt op 17 juni 1965 de Hclmondse student J. H. Verhoeven (24) in Nice beroofd en ver moord te hebben. Schilbach ontkende de moord, maar bekende wel de portefeuille van het slachtoffer te hebben gestolen. De ver dachte die slechts een geringe kennis van het Frans had, heeft desondanks toch hulp van een tolk geweigerd. Er kwam uit, dal hij een moeilijke jeugd heeft gehad. Zijn vader is bij de veld slagen in Rusland in 1962 verdwenen. Als kind heeft hij de hel van de bombarde menten doorstaan en zijn jonge broer heeft daarbij het licht in zijn ogen ver loren. Vanaf zijn 15e jaar is hij veroor deeld wegens diefstallen en fraude. De diefstal van de portefeuille moest hij wel bekennen. Ook had de politie zijn blauwe met bloed bedekte hemd terug gevonden bij het slachtoffer. Hij beken de dat dit zijn hemd was, maar be weerde dat hij dit aan Verhoeven had cadeau gegeven. Schilbach is uit Nice vertrokken op de zelfde dag, dat het lijk werd ontdekt, maar hij beweerde, dat hij de Neder landse student toen al verscheidene da gen niet meer had gezien. In het Harzgebergte bij Hannover werden 14 meter hoge betonnen wacht torens opgetrokken door de Oostduitse grenspolitie. Boven op de toren een uitkijkpost. De kans om naar het westen te vluchten is to eer kleines. Bijeenkomst van Frans episcopaat over priesters PARIJS (KNP) De permanente raad van het Franse episcopaat, die de afgelopen drie dagen bijeen is geweest in Parijs, heeft een verklaring gepubli ceerd over de priesterprobiematiek in Frankrijk. In deze verklaring dringen zij aan op een „uitgebreide en menselijke confron tatie van bisschoppen en hun priesters" teneinde gezamenlijk een extra-algeme ne bisschoppenvergadering voor te be reiden die van 27 tot 29 mei gehouden zal worden en die geheel gewijd zal zijn aan de oplossing van de onrust onder de Franse priesters. De bisschoppen reage- vor, hiermee op de recente verklaringen publikaties van honderden priesters die aangedrongen hebben op verande ring van hun situatie.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7