kerstversieringen kerstmenu iedereen kan het, als hij maar wil watu allemaal niet met een kurk, een aardappel, slabakjes, rietjes en zilverpapier kunt doen eigen fantasie geeft meeste voldoening ZATERDAG 14 DECEMBER 196 EINDELOZE VARIATIES BIJ HET MAKEN VAN Alles wat u weggooit isNee, die radioreclame deugt niet helemaal, want zelfs de verpakking hoeft u niet weg te gooien. Met wegwerp verpakking is dikwijls zelfs zeer veel te doen. Er zijn van die mensen, die in de zomer buiten lekker lui naar de lucht liggen te kijken en dan in de wolken allerlei figuren zien. Er zijn van die mensen, die, als ze even ergens op moeten wachten en er ligt een krant in de buurt alle a's, o's en e's gaan opvullen met ruitjes of ze helemaal zwart maken. Eigenlijk is dat het hele principe van het maken van wat dan ook. Bijvoorbeeld maar niet uitsluitend van kerst versiering. Er is materiaal; de mens ziet iets in dat materiaal of hij heeft iets nodig en kijkt of hij dat ma teriaal er niet voor kan gebruiken. Het materiaal doet op een of andere manier een appèl op hem. Zodra de mens aan dat appèl beantwoordt, is hij creatief bezig. Dat is het leuke van Kerstmis, Pasen, een verjaardag of een trouwpartij: zélf een versie ring maken. Dat kan men doen met vrijwel alles; men heeft er geen uit gebreid of ingewikkeld gereedschap voor nodig; men moet alleen maar durven. Wie begint te zeggen; dat is niks voor mij, dat lukt me nooit, die zal ook niets tot stand brengen. In een moderne terminologie gezegd: men moet de drempelvrees durven overwinnen. We zijn eens op bezoek geweest in een grote inrichting, waar men de pa tiënten hun creativiteit in allerlei vor men en op allerlei niveaus zeer inten sief laat beoefenen, het psychiatrisch centrum „St.-Willibrord" te Heiloo. Wij zijn vertrokken vol bewondering voor wat er allemaal gemaakt wordt. En dat niet aan de hand van uitgebreide werk tekeningen en met allerlei ingewikkelde machinerieën; natuurlijk is er wel een zekere apparatuur en het is prettig, voor wie thuis iets wil maken, dat hij ook over gereedschappen beschikt, maar met heel eenvoudige dingen (een schaar, een lijmpot, oude kralen, stukjes ge kleurd papier of zilverpapier, oude stuk ken glas, aardappelen) komt men al heel ver. Kerstkaarten Om nu bij de tijd van het jaar te blijven: maakt u eens zelf uw kerstkaar ten. Dan kan bijvoorbeeld met wasco en waterverf. Of in plaats van waterverf kunt u ook viltstiften of ecoline nemen Op wat witte correspondentiekaarten kunt u met was wat kerstbomen teke nen, of wat kersttakken. Dat is vrij ge makkelijk, omdat een kerstboom als het ware een stel op elkaar gestapelde drie hoekjes is. Na een paar keer proberen, lukt het vrij aardig. Ook een kersttak is in principe niet zo moeilijk: een streep met een stel schuine dwarsstreepjes, die de naaldjes voorstellen. Het hoeft echt niet in één keer een kunststuk te worden; dat lukt toch niet. Maar als u nu met wasco eens een stel kerstbomen of kersttakken tekent, al dan niet met kaarsjes of gekleurde ballen, en daarna met waterverf of viltstift in een gedek te, maar wel enigszins constrasterende kleur de hele kaart overtrekt, dan zult u merken, dat waar de wasco staat, de verf niet pakt en dat u waarachtig een eigen kaart hebt gemaakt. Met kerstboompjes en takken met bal len kan men eindeloos variëren. Men kan ook met wat lijm (zorgt uvooral voor een goede soort) en een kwastje een slingerwegje maken en dat dan met fijn zand bestrooien; langs de weg uw kerstboompjes en er is weer een kaart klaar; en wie geen fijn zand bij de hand heeft moet maar eens denken of er niets anders voor geschikt is: fijn ge wreven eierschalen (witte en bruine) bij voorbeeld. Maar verstuurt u dergelijke kaarten wel in een voldoende stevige en veloppe! Als u eenmaal een lijmkwast in uw handen hebt, kunt u nog verder gaan. Het huisje van een lucifersdoosje leent zich uitstekend (mits uw schaar of mes scherp genoeg is) als fineerhout. U kunt op de blauwe achterkant een ster teke nen en die beplakken met zilverpapier; de blauwe ondergrond kunt u wegknip pen, maar misschien ook kunt u die handhaven. Met die sterren kunt u eindeloos va riëren. Vooral als u er ook boompjes bij gaat maken. Door steeds schuine, punti ge strookjes af te knippen, krijgt men als het ware takken, die men tegen el kaar kan aanleggen tot een sparreboom- pje of tot hele rijen sparrebomen. Stalletje Natuurlijk kan men het ook meer in de religieuze richting zoeken: wie een beetje handig tekent of knipt, kan enge len, herders, schaapjes, en misschien wel een complete stal maken van stuk jes hout, gekleurd papier of oude lap jes. Natuurlijk moet u daarbij niet zoe ken naar een fotografische preciesheid, maar naar frisheid van vorm en kleur. Men kan. als men dat wil natuurlijk, van elke „voorstelling" afstappen en zuiver non-figuratieve vormen bedenken: zo maar wat rondjes, vierkantjes, zeshoek jes of wat dan ook. Eigenlijk zijn bij na alle kerstboomversieringen non-figu ratief: 'n min of meer balvormige grond vorm met een eindeloos aantal variaties in kleur en vorm. Dat kan ook op een Maar het hoeft niet bij kaarten te blij- voorkeur in verschillende kleuren rond om uw aardappel en smeer er lijm op. De glassplinters (nogmaals voorzich tig voor uw vingers!) op de lijm en op nieuw is er een schitterende kerstbal ontstaan. Propjes zilverpapier, zo verze kerden ons de leiders van de creatieve afdeling te Heiloo, hebben ook een zeer leuk effect als ze ergens op of omheen worden gelijmd, vooral ook als men verschillende kleuren gebruikt. Men kan ook kleine stukjes gesne den glas lijmen op gekleurde ondergron- den van hout of karton. De overgeble ven x-uimten vult men op met gips en door de kleuren op de ondergrond op allerlei wijzen af te wisselen en te com bineren is het mogelijk uitgebreide mo zaïeken te maken. Gekleurd papier kan op allerlei manieren dienst doen; en in deze dagen worden er zo veel recla mefolders in onze brievenbussen ge stopt, dat we daar beslist wel genoeg van hebben. Men moet er op een be paald ogenblik iets in zien en het dan doen. Weer een ster Er is nog zoveel materiaal: van kar ton maakt u een ring en vanuit het mid delpunt van die ring plakt u allemaal (gekleurde) limonaderietjes en er is weer een ster. Handigerds kunnen mis schien twee van dergelijke ringen in el kaar werken. Of u maakt engeltjes door van heel stevig papier of hèel licht karton kleedjes te vouwen of te draaien dere mooie ronde of ovale vorm aan en u lijmt er maar weer gekleurd of onge kleurd zilverpapier op. We zagen in Heiloo een ster schitte ren van twee aan elkaar geplakte bakjes van slaatjes, zoals men die in een cafe taria of snackbar kan eten. Die bakjes zijn voor weinig geld te koop. De bo dem van elk der bakjes was stervormig uitgesneden en de bovenzijden waren te gen elkaar geplakt. De sterpunten waren naar buiten gevouwen. Je moet maar op het idee komen. Kandelaars Wat denkt u van eigengemaakte kan delaars? Een kaars op een fles is heel gewoon. Maar als u die fles nu eerst eens goed schoonmaakt en dan er strookjes gekleurd papier of zilverpapier omheen plakt? En die strookjes hoeven niet even breed te zijn en evenmin hoeven ze el kaar te raken; er mag best wat glas tussen te zien zijn. Wij herinneren ons ooit gezien te hebben hoe in met zand gevulde weckflessen het metalen boog je van een kleerhanger was gestoken. De hanger zelf (die dus ondersteboven stond) en de fles waren omwikkeld met crêpe-papier, maar u kunt ook vlecht- stroken nemen of zelf stroken knippen uit gekleurde folders. Op de lat van de kleerhanger stonden kaarsehouders, zo als die in de handel zijn om in kerstbo men te bevestigen. Fantasie Nog meer kandelaars? Neem eens wat boetseerklei en zet daar een kaars in; ga dan rondom die kaars in de klei maar naar eigen fantasie te werk met besjes of takjes groen of gedroogd gras of gekleurd papier of kralen of lover tjes van een oude jurk of kiezelstenen of steentjes in diverse kleuren of Vult u zelf maar in. U ziet: mogelijk heden genoeg; maar uw eigen fantasie moet het doen. De boetseerklei droogt wel en hoeft niet te worden gebakken. ven. Want de min of meer bolvormige grondvorm vinden we ook in de aardap pel. Gaat u eens op zoek tussen wat rommel, oude snuisterijen of wat ook; daar vindt misschien wat oude kralen snoeren of een kapot snoertje (valse) parels, die niemand meer om wil doen. Zoekt u dan eens een aardappel op, bij voorkeur eentje van een goede ronde vorm. Een of meer kraaltjes prikt u aan een speld in die aardappel; van alle kanten prikt u er spelden met kralen in en u hebt een pracht van een bal voor uw kerstboom. In plaats van een aard appel kunt u ook kurk gebruiken. Er zijn voor dergelijke dingen mooie ronde kurken te koop. Maar wat er allemaal te koop is, is een hoofdstuk apart. Spiegelglas Met die aardappel of die kurk kunt u nog meer doen. Staat er niet nog een oude spiegel op zolder? Snijd die maar in heel kleine vierkantjes en plak die op de aardappel. U krijgt een bol die in het lamp- of kaarslicht prachtig hangt te schitteren. En wie zelf geen glassnijder heeft, kan er wellicht eentje lenen van een buurman of kennis. Geen spiegel hebt u, maar wel een stuk oud glas of een leeg jampotje of flesje? Sla dat maar voorzichtig (maar denk vooral om uw ogen en handen) tussen twee ste nen tot gruis. Doe wat zilverpapier, bij in de vorm van een puntzakje. Zo'n kurken bolletje kan op de punt als hoofd je dienst doen en een paar vleugeltjes en armpjes plakt u eraan vast. De on derkant knipt u mooi recht, zodat uw engeltje blijft staan. Maar het kopje hoeft niet van een kurkje of een aardappel te worden ge maakt. U kunt natuurlijk ook papier maché gebruiken. Daarvan kunt u trou wens, als u dat wilt, een hele kerst groep maken. U neemt daarvoor dood gewoon toiletpapier en stijfsel. Als u poppetjes gaat maken, is het overigens wel beter van ijzerdraad of kippegaas een geraamte te maken; niet alleen om de zaak wat steviger te houden, maar ook om het niet massief en daarmee wat lichter van gewicht te maken. Tandpastahoedjes Men kan het papier maché beschilde ren, maar natuurlijk ook grijs laten Een handige vrouw weet er misschien wat kleertjes bij te naaien en wie weet denkt u, terwijl u de dop van uw tube tandpasta afdraait: kijk, die dop is nou net een leuk hoedje voor dat ene her dertje. Overigens kunt u ook het papier maché als versiering gebruiken voor een kerstboom: u geeft er maar een of an- Na Kerstmis haalt u alle versiersels weg en de klei kan weer vochtig worden ge maakt en opnieuw gebruikt. Snuffelen Hebt u er wat meer geld voor over, dan kunt u eens gaan snuffelen in een warenhuis, een speelgoedzaak of een zaak in handenarbeidartikelen. U zult er een enorme collectie vinden van al lerlei bruikbaar en leuk te bewerken spul: aluminium-folie, in diverse kleu ren; zakjes heel fijne steentjes in rood en groen en geel en paars, zeer ge schikt voor een mozaïekje op uw kan delaar van boetseerklei; gekleurde en doorzichtige stukjes plastic. En tenslot te complete setjes van materiaal met een voorbeeld. Maar denkt u erom, zo gauw u een voorbeeld copieert bent u niet meer oor spronkelijk. Daarmee willen we natuur lijk helemaal niet zeggen, dat u niet mag copiëren. Maar u zult beslist meer trots zijn op iets dat u helemaal zelf hebt bedacht of waarbij u zich alleen maar door het voorbeeld hebt laten in spireren zonder het slaafs na te volgen. Hoe dan ook: allen, die het eens willen proberen en zullen daar vooral geen bejaarden bij zijn? graag alle succes! Ik wil dit jaar geen wildrecepten geven voor mijn kerstmenu. Op de eerste plaats heeft iedere wildliefhebber toch zo zijn eigen bereidingswijze, en vervolgens heb ik het vorig jaar uren in de rij moeten staan bij de poelier, omdat ik had vergeten tijdig tevoren mijn haas te bestellen. Ik wilde dit jaar twee hoofdgerechten geven, die ieder voortreffelijk zijn en onderling goed harmoniëren. Een helder soepje voor af, een licht nagerechtje toe, en alles rij kelijk besproeid met een paar uitgezochte wijntjes. heldere kippesoep garni Zoek voor de heldere gevogeltesoep een zware hen uit, die niet te vet is en bovendien niet te oud. Snijd ze in moten en laat ze een etmaal trekken in anderhalf tot twee liter water, waaraan u de navolgende kruiden en specerijen moet toevoegen: twee uien, ieder beprikt met twee kruidnagels en een laurierblaadje, verder een paar draadjes foelie, een flinke winterpeen, een aan schijven gesneden kleine selderijknol en het groene loof van een of twee preistokken (Het wit komt straks aan de beurt). Laat de soep vooral niet woest koken. Is de hen gaar, dan neemt u het vlees eruit, zeeft de rest van de paninhoud vertrouw de ongerechtigheden die u overhoudt aan de vuilnisbak toe. Neem van de beide kippeborstjes het witte vlees weg en snijdt dit aan schijfjes ol blokjes. Leg het terug in de bouillon. De rest van het kippevlees moet u een van de kerstdagen gebruiken voor een koude schotel of voor een ragout. Vlak voor het opdienen snijdt u het wit van de beide preistokken aan heel dunne ringetjes en het even in de soep op. Het spul hoeft niet te koken. Een beetii rauw is geraffineerd lekker. tongrolletjes in witte wijnsaus De tong laat u door de vishandelaar schoonmaken. Vraag de graten en de koppen terug, want die hebt u straks nodig bij het koken van de vis. Of liever bij het pocheren, want deze vis koken we niet: daar is hij veel te teer voor. Per persoon hebt u aan een halve tong wel genoeg; van iedere tong komen immers vier filets. Rol iedere filé op en bind dat rolletje met een wit draadje vast. Ik gebruik steeds wit garen uit de naaidoos van mijn vrouw. Zorg er wel voor, dat. u de buitenkant naar binnen rolt, anders valt straks na« het koken het hele gevalletje uit elkaar. Nu gaat u de koppen en de graten, die u meegebracht hebt, opkoken. U doet er een gesnipperde ui, twee laurierbladen, wat foeliedraadjes, een tiental peperkorrels en een paar schijfjes van de selderijknol bij. Als de visafval lang genoeg getrokken is na een uur is de fut er wel uit zeeft u het hele geval en u houdt een kostelijke visbouillon over, laat ons zeggen van ongeveer een liter, net genoeg om de tongrolletjes allemaal kopje onder te laten gaan. U voegt er nog een glas witte wijn bij van het soort dat u straks bij dit gerecht gaat drinken. U brengt het visnat tegen de kook aan het vocht mag nooit woest kolken, maar slechts lichtjes beven u legt de tongrolletjes erin en u wacht tot het vocht begint te „beven" en u houdt het tien minuten op die temperatuur. Inmiddels smelt u in een ander pannetje vijftig gram boter, u mengt met een garde of een pollepel daar 50 gram bloem door en met bijna een halve liter visbouillon roert u daar een gebonden sausje van. Dit skusje maakt u op smaak af met een scheut room en zonodig enkele druppels van dezelfde wijn, maar op dit punt moet u heel voorzichtig zijn. Twee druppels te veel en heel dit gerecht is naar de knoppen. De hoe veelheid saus, die u zo krijgt, is voldoende voor acht visrolletjes, en ook nog wel voor tien. Bij deze tongrolletjes moet u gekookte aardappels geven, precies gaar gekookt en met vers geknipte peterselie bestrooid. Nog één opmerking: de saus mag niet te dik zijn. Dit kunt u voorkomen door kleine scheutjes visbouillon toe te voegen. Ik raad u aan bij dit gerecht een niet al te droge Bordeauxwijn te drinken, ik zou zeggen een Hautes Sauternes uit het jaar 1964. Dan hebt u een ietwat zoet en licht gearomatiseerd wijntje uit een jaar, dat de zon in het zuiden van Frankrijk voortreffelijk haar best heeft ardense kippelevertjes met champignons Voor het volgende gerecht zoudt u eigenlijk wel tijdig bij de poelier moeten zijn. Schrikt u ook terug voor de kerstdrukte bij die mensen, neem dan in plaats van kippelevertjes kalfs- of rundei-lever. Voor vier personen telkens een pond op zijn minst. Houdt u zich nu goed aan de vol gende regels. Neem per persoon 'n reep gerookt, vers, mager spek uit de Ai-dennen. Kunt u dat niet krij gen, stel u dan tevreden met het produkt van een slager, die een goede manier van roken heeft. Snijd het spek aan schijfjes, bak die goed uit, neem de spekjes uit de pan, voer de vlam tot hoogste hitte en leg dan zonder uw handen te branden de aan stukjes gesneden lever in de pan, laat ze vijf minuten, en niet langer, fel aanbraden, strooi er een eetlepel bloem op en vervolgens na de vlam klein gedi-aaid te hebben dit alles goed los met een kopje bouillon. Die bouillon maakt u als volgt: in een kopje bouillon van blokje laat u een goede handvol kleine champignons vijf minuten koken. Is de bouillon door het pannetje geroerd, dan voegt u het spek en de champignons toe. Op smaak afmaken met peper en zout. Spuit nu een krans van aardappelpuree tegen de rand van een mooie schaal en deponeer in het midden daarvan de levertjes. Drink er een Petit Bourgogne bij, eveneens van het gezegende jaar 1964. schijven ananas gedrenkt in kirsch Besluit dit maal met schijven ananas, gedrenkt in Kirsch. Hebt 'i die niet in huis, strooi dan wat poedersuiker over deze vrucht, neem de cognacfles echte Franse alstublieft, of anders een oprechte brandy vul de pollepel halverwege, even opwarmen boven de gasvlam of 't spiritusbrandertje van het fonduestel en de vlam in de drank laten schieten, lichten doven en iedere schijf ananas even flamberen. Een sterke kop koffie na. Eet smakelijk. P. O. L. Lepelaar.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12