Algemene begroting beschouwingen over Leidse in teken financiële zorgen ■MHhi Twee ponies maken dolle ren door binnenstad naar hun oude stal Bestseller DAF44 f5.950,- GEBR.VAN ULDEN GARAGE POELGEEST Verbeteringen aan gevaarlijke kruising Haagweg-Churchill-laan Kalme ouverture bij nieuwe film over de wereldheerschappij Hippe meisjes Sex met humor Sterke romance Nachtvoorstellingen Prolongatie VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 DE LEEDSE COURANT PAGINA 3 De verhevigde financiële beslommeringen voor de gemeente Leiden in het komend jaar, duidelijk geïllustreerd door een tekort op de begroting voor 1969 van 3,8 miljoen gulden, hebben een stempel gedrukt op de behandeling van deze begroting door de gemeenteraad. Gisteravond begon deze jaarlijkse marathon onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. C. van der Willigen met het houden van de algemene beschouwingen door de fractievoorzitters. Veel vuurwerk was er niet bij. Men besefte terdege, dat het college van B. en W. doet wat het kan om het Leidse hoofd boven water te houden. Wensen zijn er genoeg, maar ze dienen beperkt te blijven. Een van de hoofd thema's gisteravond was bij verschillende sprekers de verhouding tussen gemeente en rijk. Voor Leiden is deze bepaald ongunstig. NIVEAU HANDHAVEN BIJ EEN GROTERE ZUINIGHEID Rijk zal over de brug moeten komen De begrotingsbehandeling is een fees telijk gebeuren, vond de voorzitter. De heer Van Aken, de socialist' he frac tievoorzitter, sprak van een „gezellige tijd". Niettemin zei de voorzitter te hopen, dat de feestelijke gezelligheid beperkt zou blijven tot de geplande vier-en-een-halve dag. Hij drong daar om aan op een wijze zelfbeperking in de spreektijden. De eerste spreker, de heer Van Aken, wilde graag volgzaam zijn, maar maakte met het uitspreken van zijn visie toch een spreekbeurt van een uur vol, omdat „elk vogeltje nu eenmaal zingt zoals het gebekt is.' Eén van sprekers wensen was, de burger van Leiden meer en beter te informeren dan tot nu toe is gebeurd betreffende het gemeentelijke werk. Er moet een grotere groep burgers komen met interesse voor het doen en laten van het stadsbestuur. M. VAN AKEN structurele zaken D.e heer .Van Aken, die en pas aan de vertegenwoordigers van de Noodraad in de Leidse raad vroeg ,,uit welkvvaatje ze eigenlijk in deze raad tappen, toonde zich een voorstander van het houden van avondvergaderin gen. Het bijeenkomen in de middag zou een aantal raadsleden in moeilijk heden brengen met hun werkkring. Voorts zag hij graag fractie-assistenten bij de toenemende raadswerkzaamhe- SCHOUWBURG De kwestie van de nieuwe schouw burg had een schok in zijn fractie te weeg gebracht. De brief van de lande lijke schouwburgcommissie was zelfs een onaangename "verrassing geweest. Sprekend over het slachthuis zei spre ker, dat Leiden eigenlijk het initiatief had moeten nemen om de voor deze regio zo belangrijke gemeenschappe lijke slachthuisvoorzienimg (van de drie grootste gemeenten in het westen) aan zich te trekken. Misschien is het nog beter, ons in het gesprek te men gen, hoopte de heer Van Aken. Dat de burgemeester tevens curator van de Leidse universiteit is vond hij geen gelukkige combinatie. Er zou tussenvorm moeten komen, waarbij de Leidse raad betrokken wordt bij de ontwikkeling van de universiteit. -In zaken als de nieuwe elektriciteitscen trale en het industrieschap de Grote Polder manifesteerde zich, volgens spr., de afwezigheid van een band tussen de verschillende betrokken gemeentera den. De subjectieve kanten hadden door eerder overleg al afgesloten kunnen De heer Van Aken kon zich voor stellen, dait G.S., oordelend over het Leidse tekort van bijna vier miljoen gulden, zouden zeggen: mijne heren, dit kan niet. Maar we kunnen de buik riem niet nog meer aanhalen. Onder de gegeven omstandigheden achtte hij een sluitende begroting voor Leiden de eerstkomende jaren ondenkbaar. Spr. wilde een ontwikkelingsplan voor Leiden creëren op een reële basis. Men zegt wel eens, dat Leiden een arme stad zou zijn. ,.Dat wil ik wel eens zien uitgemaakt." Ook is Leiden een „grote, oude stad"; grote, oude eteden krijgen geen uitkering, zoals kleine, oude steden. Het sanerings probleem, aldus spr., is in Leiden niet met de klassieke, conventionele mid delen op te lossen. „Er moeten argu menten te vinden zijn om de objectieve norm te doorbreken. Het Rijk dient te worden duidelijk gemaakt, dat hier structurele zaken aan de orde zijn waaraan men zich niet kan onttrek ken." De minister gaat binnenkort met G.S. praten over de Leidse gren zen; over tien jaar zitten we aan de grens van Leidens mogelijkheden, al dus de heer Van Aken. De voorzitter van de KVP-fractie, de heer Lambermont, stond in 't kort stil bij een aantal zaken, die in 1968 aan de orde zijn geweest en in 1969 aan bod zullen komen. Hij vreesde, dat de begroting bij G.S. geen snelle goedkeuring zou krijgen. Een zuinig beleid is meer dan ooit geboden. Ech ter, zo zei de heer Lambermont, het verzorgingspeil moet en zal gehand haafd worden. Een zorgelijke situatie! Zijn fractie had enige tijd geleden haar misnoegen uitgesproken over de afsluiting van de Haagweg. „Met wie is vooraf overleg gepleegd over de te J. C. J. LAMBERMONT: slopen èn bouwen nemen maatregelen, gezien de daar door ontstane vertraging van de ver- keersdoorstroming in de stad. vooral langs de singels?" vroeg hij. Het keers- en parkeervraagstuk gaven zijn fractie zorg. De te treffen regelingen mogen evenwel Leiden niet tot een al te ongastvrij oord maken, waarschuw de de heer Lambermont. De nieuwe schouwburg (20 miljoen) was inderdaad onhaalbaar gebleken. Graag zag spr. een opgaaf tegemoet van alle reeds gemaakte kosten. Met betrekking tot de sanering zei hij, dat men niet behoeft te wachten tot het laatste pand in de binnenstad is ge sloopt alvorens met nieuwbouw te be ginnen. De avondvergaderingen waren zijn fractie tegengevallen. De gelijkheid van zowel avond- als mid dagvergaderingen zal bij een deel der fractie instemming vinden. OMSCHAKELING De oprichting van een detailhandels dagschool stemde tot tevredenheid. Minder te spreken was de heer Lam bermont over de gang van zaken bij de omschakeling van 110 op 220 vóft. Ook de volgorde van de om te scha kelen wijken is niet duidelijk. De fractie heeft bezwaar tegen principe besluiten door de raad: „jaren later kan de zaak zich anders ontwikkelen; geef liever afgeronde inlichtingen vooraf," adviseerde hij het college. Inzake het Witte Singelplan van de universiteit wilde spr. nog weten of er al overeenstemming bereikt is over de prijs van de gronden. Wie stelt deze grondprijs vast? „Laten b. en w. baas in eigen huis blijven, ongeacht wie de koper is!" Mevrouw Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.) was gekant tegen avondvergade ringen, maar zij was gevoelig voor het argument, dat sommige raadsleden niet in staat zijn 's middags aanwezig te zijn. De lege plekken in de binnenstad vond zij storend. Tussen gemeente en universiteit komt het overleg op gang. Daarom is de burgemeester als cura tor juist gewenst. Zij vroeg voorts geen nieuw plan voor een schouwburg te maken als niet binnen b.v. een jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen. CENTRALE De heer Portheine (WD) stelde vast, dat de huidige toestand in de finan ciële verhouding dolgedraaid is. Pers pectief zag hij vooral in de totstand koming van een gemeentelijk belas tinggebied. Betreffende de elektrici teitscentrale was hem gebleken, dat ;r de opneming van deze centrale de landelijke planning het laatste woord waarschijnlijk niet is gesproken. Zijn fractie blijft voorstander van het vergaderen in de middag: het huidige systeem voldoet niet. Veel waardering had spr. voor de wijze waarop de plantsoenendienst werkt aan de leefbaarheid van de stad. Betreurenswaardig vond hij de balda digheid en botte vernielzucht, waarvan o.a. de Objectkunstexpositie 't slacht offer is geworden. „Hier blijft een taak de ouders liggen." Bromfiets- en autolawaai is een ander ergerlijk as pect van verminderde leefbaarheid. KOOPAVOND Spr. erkende, dat in principe een koopavond wenselijk is, maar voor de winkeliers brengt het nauwelijks voor deel, veelal een nadeel, omdat de extra omzet niet tegen de kosten opweegt. Spr. zou de resultaten willen afwach ten van een onderzoek, dat in Rotter dam m.b.t. een proef instelling van een koopavond wondt gehouden. Evenals vorig jaar moest de voor zitter de heer Frans (PSP) stuiten in diens aanloop tot de begrotingsop merkingen. Ditmaal ging het zijspoor via de moorden op ds. King en sena tor Kennedy, studenten-oproeren en Tsjecho-Slowakije over op politieke partijbeschouwingen. In Leiden had de heer Frans verder „neo-fobisten" gesig naleerd en vernielzucht. Hij pleitte voor rehabilitatie van de Leidse straat jeugd, die volgens hem niet voor de vernielingen verantwoordelijk is. „De daders zitten ergens anders; namen worden in de doofpot gestopt." De leegloop van de binnenstad vond hij verontrustend. Dit verschijnsel moet zo goed mogelijk worden bestre den. Ook scholen worden het slachtof fer. Spr. hield een motie in porte feuille om het peil van de uitkeringen uit het gemeentefonds verhoogd te krijgen. Deze uitkeringen (ook de doel uitkeringen) zyn niet voldoende voor een verantwoord verzorgingsniveau van de gemeente. Om verbetering te krijgen zullen stappen ondernomen moeten worden bij regering en parle ment Naast veel positieve punten vertoont de begroting ook negatieve, aldus de heer Pompe (Noodraad). Hij wilde graag weten, hoe het nu stond met het saneringsplan van het gebied Haar lemmerstraat-Zijlsingel. Ook drong hij aan op het moderniseren van de stad met behoud in oorspronkelijke staat van de binnenstad rond het Rapen burg. OVERWERK Uiteraard is ook de fractie van de Noodraad voor bezuinigingen. De heer Pompe sprak zich uit voor een perso- neelstop ten stadhuize; er zou z.L ook meer overgewerkt kunnen worden. Middagvergaderingen hadden zijn voor keur boven 's avonds vergade ren. De onderhandelingen over een terugkeer naar de Boerenpartij van de heer Koekoek zijn nog niet afgerond, aldus de heer Pompe. Mevrouw v. d. Blom-Vijlbrief (CPN) besloot de rij van sprekers. Zij sprak de hoop uit, dat het college erin zou slagen een oplossing te vinden voor het verplaatsen van het sportvelden complex aan de Haarlemmerweg. In de plaats daarvan zouden opstallen voor de woonwagenbewoners en meer ruim te voor kinderrecreatie op deze grond mogelijk zijn. Mevrouw v. d. Blom zag graag algemeen gebruik van de plastic vuilniszakken en verbetering van de vooroorlogse woningwetwonin gen. De voorzitter schorste de vergade ring tot hedenmiddag. De specialisten in de eerste groep Algemeen Beheer komen dan aan het woord. Twee Shetlandse ponies hebben zich gistermorgen omstreeks half tien op de Hooigracht los weten te rukken van hun nieuwe eigenaar en een dolle ren door de Leidse binnenstad gemaakt. De achtervolgers, die een wilde klopjacht inzetten, slaagden er niet in de dieren te achterhalen. Daarbij bleek dat heimwee naar hun oude stal de ponies parten speelde. Via het drukke centrum waren zij in galop naar het Zwarte Pad gerend, waar die stal stond en hun vorige eigenaars, twee broers, de dieren liefderijk op vingen. De ponies wisten zich los te rukken op de Hooigracht, waar ze door een 25-jarige Leidenaar meege voerd werden. Via de Oude Rijn, ren den ze naar de drukke Haarlemmer straat en kwamen via de Haven, Oude Herengracht, Herensingel, Julianastraat en Willem de Zwijgerlaan op het Zwar te Pad. De nieuwe eigenaar kon zijn ponies daar weer in ontvangst nemen. ADVERTENTIE Dè jas ISuper gesneden. Elegant - iflank van lijn. Licht van 'gewicht en tóch heerlijk 'warm. Dit alles binnen Ieders bereik, ook wat de prijs betreft M. DE VRIES Herenkonfektle en Mode HAARLEMMERSTR. 14» ADVERTENTIE nu in nieuwe Comfort-uitvoering m. r - Stuur mil Informatie over DAK», DAF44, 0AF44 Stationcar. DAF55, DAF5S Coup*. DAFSS 8tatloncar. (Onderstrepen wat u wenal) Naam1 ln anveloppe tonder poebtgel landen een DAF, Antwoordnummer 2000, Eindhoven. 34 HOOFDDEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: Leiden - Verdamstraat 6 - Telefoon 01710-23041 OFFICIAL DAF-DEALER VOOR OEGSTGEEST, RIJNSBURG EN WARMOND: Hogerbeetsstraat 6 - Leiden - (zijstraat Warmonderweg) Telefoon 01710-50330 HOOFDDEALER VOOR AinlAF III |CTUI| IV VOORSCHOTEN EN ZOETERWOUDE: UHIWUL ILICIVlIllll Voorschoten - Ger. Douplantsoen 22 - Telefoon 01717 - 44SS Na jarenlang overleg, zelfs op ministe rieel niveau, is het nu eindelijk zover, dat het kruispunt Haagweg-Churchilllaan kan worden gereconstrueerd. De op een bij zonder rustig moment genomen foto zou het niet doen vermoeden, maar dit belang rijke kruispunt, juist ook voor het door gaande verkeer, wordt speciaal op de spitsuren een steeds hinderlijker en ge- Nienw rijwielpad en fietsers moeten voorrang gaan geven Reconstructieplan vaarlijker rem op de vlotte doorstroming. Moeizaam kunnen de files auto's hier het kruispunt „nemen" als gevolg van het fietspad langs de Haagweg, dat in twee richtingen druk wordt bereden en waarop fietsers en bromfietsers voorrang hebben boven het kruisende en afbuigende ver keer. binnenkort in u itvoering Ongelukken komen hier steeds veelvuldiger voor, soms met ge wonden of doden als gevolg. Een eind maken aan deze uit het oog punt van verkeersveiligheid bizarre situatie bleek moeilijker te zijn dan mocht worden verwacht. De Haag weg Is namelijk een rijksweg en de gemeente mag nog zoveel willen, er moet eerst een logge en trage ambtelijke molen op gang worden gebracht voordat men tot daden kan komen. Maar nu is het dan toch zover. De goedkeuring voor de reconstructie is binnen. En al l(jkt het op dit moment nog alsof Rijkswaterstaat en gemeente op elkaar zitten te wachten, binnen kort zal dan tooh to* actie worden overgegaan. LIDO: De samenzweerders „De samenzweerders" kent een kalme ouver ture. Een bokser die het einde van z(jn carrière beleeft en van zyn trainer het advies krijgt zich terug te trekken om zich elndelyk eens waardevol te maken. Even worden deze vredige scènes onderbroken door het beeld van een visser, die ln Parijs een man plotseling bewegingloos ziet voorhjjdryven. De rust keert terug, de bokser ook. Plompverloren doolt hy rond totdat hy opeens onder vuur genomen wordt. Een zevenjarig jongetje hanteert de revolver. Op dat moment ls bokser Davis reeds omringd door moeilijkheden. Hy accepteert van de moeder van het jongetje het voorstel om by haar in dienst te komen. Davis bezwijkt voor de tedere verzoeken van de vrouw, doch komt al gauw tot de ontdekking dat andere personen, die de vrouw reeds omringen, zoals een dokter en een oom, mensen zijn die je beter kan aan kijken dan de rug kan toekeren. Ook de moord biykt verband te houden met de duistere praktijken van de familie. Als Davls er het zijne van wil weten worden direct aanslagen op zijn leven beraamd door de samenzweerders: een groep waanzinnigen die naar de wereldmacht streven, zich daarbij niet bekommerend om het leven van een ander. Bloed vloeit er dan ook veelvuldig ln deze spannende en aanbevelenswaardige film, waarin George Peppard, Inger Stevens en de bekende Orson Welles, de voornaamste rollen kregen. Keuring: 14 jaar. CAMERA: Smashing Mme Een heerlijke gekke kolderieke film draalt er deze week in dit Leidse theater. Vele meisjes zouden graag carrière willen maken ln de „hippe" wereld en daar z(jn de twee Engelse provin ciale meisjes Yvonne en Brenda prototypen van. Samen verlaten ze het ouderlyk huls om in Londen en dan met name in de buurt van het super hippe Carnaby Street „In" te komen. Liefst als veelgevraagd fotomodel. Die wens lijkt in vervulling te gaan als de bekende fotograaf Tom Wabe Yvonne ln dienst neemt, maar groot is de deceptie als er op een avond een foto van Yvonne in de krant staat met als onderschrift: „Een van de meisjes die het niet hebben!" Natuurlijk raken de meisjes in conflict met Wabe en tdaar komen zelfs de al oude taartengevechten aan te pas. Toch laat het succes niet op zich wachten. Yvonne wint ergens een prijs mee en met dat kapitaal bouwt zij haar image op. Prompt wordt ze enorm populair, doch dat duurt niet lang en als er een heel vermogen aan stunts door heen gejaagd is, dan gaan de meisjes weer ontgoocheld naar de huiselijke haard terug. Uiteraard wordt iedereen tot deze lach film toegelaten (a.l.) STUDIO: Decadentie 1-1000 Bedoeld of niet, toch lykt ons de Deense film Decadentie 1-1000, een saHre op het genre van de zgn. sexfilms. Op die momenten, waar een andere filmer probeert, (Juist dan) de aandacht van de toeschouwers te prikkelen, zorgt Försberg voor and-climaxen. Het geen niet wil zeggen dat de film niet „openhardg" zou z(jn. Maar de zogenaamde „schokkende" scènes worden sterk gerelativeerd, door een dosis ironie en humor. Je zou kunnen zeggen dat de film, door zijn speelsheid, af en toe zelfs a-sex(ueel) ls. Het is één van de weinige sex films, waar de toeschouwer nu eens geen voyeursrol krijgt toebedeeld. Alle zaken worden luchthartig behandeld, en (valse) dramatische effecten z(jn vermeden. Een onbemiddelde Jongeman komt op wonderlijke wijze in contact met een welgestelde dame. Hij wordt (ln zijn dromen?) uitgenodigd op een feest, dat uitloopt op een orgie. Hy smokkelt zijn vrienden naar binnen, die zich' in dit vreemde wereldje vrij snel thuisvoelen. Vrtjpartyen en striptease zyn aan de orde van de avond. Het zou allemaal nogal vervelend zyn, als de Decadentie 1-1000 hieraan zyn kracht zou willen ontlenen. De film wordt echter gekenmerkt door het aantal geestige vondsten dat erin is verwerkt. Helenea Reuterblad en Per-Olof Eriksson spelen de hoofdrollen. Keuring- 18 jaar. LUXOR: AngéUque, de markiezin der engelen Hoe vaak zien we niet op het bioscoopdoek de ruiters draven door velden en bossen, In hinder laag vallen, trouw zweren aan hun vorst, kastelen belegeren, enz. En beeldschone vrouwen, de handen wringend, klagen als ze worden belaagd door snoodaards, totdat de held opdaagt en redding brengt voor de een en verderf voor de ander. Ja, dat zien wy vaak genoeg, meestal van middelmatig gehalte, naïef als een jongensboek en oppervlakkig. In „Angélique, de markiezin der engelen", ls dat echter allemaal anders. Er is aan deze film een histori sche studie voorafgegaan. Men kan zich in deze film een beeld vormen over het midden van de 17e eeuw ln Frankryk en het leven rond het hof van de Zonnekoning. De film is sterk geromantiseerd en het verhaal raast achter elkaar door. Het ls een genre dat velen zal boeien. Keuring: 18 jaar. De film draalt tot en met zondag. Luxor heeft zich helemaal op de Angéllque-serie geworpen, want vanaf maandag wordt het vervolg op „AngéUque, de weg naar VersalUes", ver toond, in geuren en vooral kleuren de filmische verwerking van deze historische roman. Keuring 18 jaar. Deze film draait van maandag t/m woensdag. REX draait vrydag en zaterdag vanaf 23.30 uur „Versleren op z'n ItaUaans" (Signore signore). Deze kosteiyke film, geregisseerd door de befaamde Pletro Germl, is 18 jaar gekeurd. CAMERA gaat de griezelexpert Edgar Allan Poe in het licht brengen, met zyn „Het mysterie van de dodende sUnger". De films van Poe roepen een grote mysterieuze en vaak angstaanjagende sfeer op. De keuring voor deze „super-suspence" ls 18 jaar; een fascinerende film! Voor de tweede week draalt in TRIANON „Les Biches", de openhartige verfilming van het intieme leven van twee Paryse vriendinnen. De keu ring voor deze film, die pryswinnaar werd op de Berlinale 1968, ls 18 jaar. De film staat op een hoog niveau en ls zeer onderhoudend. terwyl zy desondanks toch aan het kruisende en afbuigende autoverkeer voorrang moeten geven.) De nieuwe situatie bij de Sterflat wordt logischer doordat de fietsers hier eerst van het fietspad af worden geleid op de dien- weg. Veilige Hoewel, speciaal van fietsers en bromfietsers de nodige aanpassing zal worden gevraagd voor de nieuwe situatie, is het een duidelijke zaak, dat de binnenkort te reali seren reconstructie van het kruis punt Haagweg-Churchilllaan een enorme verbetering betekent, zo wel voor automobilisten als voor fietsers en bromfietsers. De veilig heid en vlotte doorstroming van het verkeer zullen er ook in sterke mate door worden bevorderd. Om te beginnen wordt van het hui dige voetpal aan de Rijnkant van de Haagweg. langs de molen van Noord- man dus, een fietspad aangelegd vanuit de richting stad.. Aan het levens gevaarlijke oversteken van fietsers en bromfietsers nabij de Da Costastraat komt dan dus een eind. Ter hoogte van de kruising met de Churchilllaan kunnen de (brom)fietsers in de rich ting Zuidwest en Vink dan in twee etappes oversteken. Over dienweg Het bestaande fietspad langs de Haagweg, dat ten dele nu éénrichting- pad wordt, komt tussen de Klikspaan weg (Sterflat studenten) en de Te> Haarkade te vervallen. Dit deel word afgesloten met hekken. De fietsers ii de richting stad worden dan over d< dienweg langs de studentenflat geleic om vervolgens de Churchilllaan t< kunnen kruisen. Zy hebben dan gééi voorrang meer op het kruisende en afbuigende autoverkeer, een situatie die enigszins lijkt op de nieuwe door ons gewraakte situatie op de kruising Churchilllaan-Voorschoterweg. (Daar blijven de fietsers echter op het bij de Voorschoterweg behorende fietspad,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3