Angst en dubbelzinnigheid bepalen optreden Vaticaan AKR O Z De Raiff eisenbank is goed voor uw geld Uw spaargeld bijvoorbeeld. Teken van tegenspraak Aandrang op vernieuwing, tegengaan bij uitvoering Meerderheid Kamer voor 6 procent meer huur per 1 april Verhoging van 4 pet. per 1 jan. blijft mogelijk Procedurekwesties storen Parijs beraad Ruzie om vorm van tafel Wethouder Spijkenisse neemt ontslag UJESC vmp PIJPFITTERS PIJPLASSERS Volgend jaar begint werk spaarbekkens Biesbosch Deining in Kamer rond Shell «RAIFFEISENBANK DE LEEDSE COURANT WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 99 99 ROME (KNP) De Paus is in onze dagen een teken van tegenspraak gewor den, zo verklaarde Paulus VI zaterdag met ongewone openhartigheid tegenover een aantal groot-seminaristen. De Paus heef daarbij naar de mening van velen, misschien van heel de Kerk een waar heid geconstateerd, die velen al voor zich zelf hadden vastgesteld. H(j heeft ook toegegeven, dat de onrust in de Kerk niet langer een zaak is van Nederlandse rebel lie, maar een verschijnsel in heel de Kerk is geworden. Op dit verschijnsel wordt door het Va ticaan met angst gereageerd. Met name een kleine groep van kardinalen, Felici. Cicognani met zijn assistent mgr. Benelli, Antoniutti, Samoré en Marella treden op als woordvoerders van deze stroming. De Osservatore Romano ondersteunt hun op roep tot behoud van de oude, gevestigde tradities. De laatste weken doet zich een soort escalatie voor, het lijkt wel of het Vaticaan in paniek is geraakt. Vanwaar die angst Is er reden voor? Velen die de angst niet kunnen billijken, zijn van mening, dat de Paus zelf oor zaak is van deze paniekachtige stemming in zijn omgeving. Het is of de Paus de vernieuwing, die in de wereld doorzet, niet meer positief kan benaderen, dat hij een man is zonder hoop in de ontwikke ling. Hij was niet altijd tegen vernieu wingen, is er zelfs enkele jaren geleden positief voor geweest. Dat was vóór zijn operatie, toen hij de afremmers openlijk waarschuwde. Maar de laatste tijd klampt hij zich vast aan degenen, die van de ver nieuwing nooit veel hebben moeten heb ben. Kardinaal Felici ls degene die door artikelen in de Osservatore de Paus be werkt en hem stijft In zijn mening, dat men de Paus en zijn gezag aanvalt. Maar Felici en wellicht ook de Paus verwarren een aanval op het concrete beleid, het vaak autoritaire optreden van de curie namens de Paus, met de aanval op het pausdom zelf. Men zegt ook, dat de Paus door geven en nemen, door diplomatiek manoeuvreren poogt de rust te bewaren, maar dat dit onzekere optreden juist de Kerk frusteert en de drang naar vernieu wing onmogelijk maakt. De Paus is dubbelzinnig, zeggen velen. De Paus hecht veel waarde aan hetgeen bisschoppenconferenties menen, maar ne geert hen bij grote beslissingen. De Paus roept om advies een synode bijeen en negeert haar besluiten. De Paus ontslaat zijn vriend Lercaro als aartsbisschop en weet niet hoe hü hem in ere moet her stellen. De Paus promoveert de oecumene, maar trekt allerlei grenzen, zodra het op praktische uitvoering aan komt. Hij geeft hoog op van ieder pogen der theologen om het geloof in nieuwe taal uit te druk ken, maar formuleert zelf het geloof in de meest ouderwetse vorm. Lambruschl- ni, zijn vertrouwensman bij het voorbe reiden van de encycliek Humanae Vltae, wordt weggepromoveerd. Men begrijpt Paus Paulus niet meer. Wat wil hij nu? Aanzet De stemming van onzekerheid binnen het Vaticaan over de ontwikkeling in de Kerk houdt zeer nauw verband met het geen er sinds het concilie binnen de curie gebeurd, of beter gezegd niet gebeurd is. De door het concilie zo gewenste curie- hervorming is, zoals algemeen erkend wordt, door de Paus eerlijk begonnen, maar helaas door een plotseling ingetre den houding van weifeling, op een dood spoor gekomen. De doorgevoerde hervor mingen zo bevestigde een hoge prelaat bevatten een essentiële aanzet voor een nieuwe mentaliteit binnen de kring (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer steunt het plan van minister Schut (Volkshuisvesting) om de huren van een aantal woningen niet per 1 januari met vier percent, maar per 1 april met 6 percent te verhogen. Wil dit plan van de regering doorgaan, dau zal ook de Eerste Kamer nog voor het nieuwe Jaar het voorstel van minister Schut moeten aannemen. Zou dat niet gebeuren, dan gaat voor de betrokken woningen per 1 januari automatisch een huurverhoging van vier percent in. De minister kreeg gisteren in de Tweede Kamer duidelijke steun van de regeringspartijen, van de SGP en het GPV. Bezwaren kwamen van de oppositiepartijen. De radicaal Janssen stelde de minister voor het betrokken wetsontwerp terug te nemen, zodat per 1 januari voor een aantal woningen een huurverhoging van vier percent van kracht wordt. De democraat Nypels steunde dit. Bij de algemene politieke en finan ciële beschouwingen van begin oktober had de KVP-leider Schmelzer er al bij de regering op aangedrongen te bekijken of de geplande huurverhoging van 1 januari niet beter kan worden uitgesteld. Dit omdat door het nieuwe systeem van omzetbelasting (B.T.W.) op die datum de prijzen toch al gevoelig omhoog gaan. Het maximum van de zgn. facultatieve huurverhoging zal ook van vier op zes percent komen. Deze niet-verplichte jaarlijkse huurverhoging geldt voor on gesubsidieerde woningen in niet-gelibe- raliseerde gebieden. Huurder en ver huurder zijn vrö een lager percentage dan zes overeen te komen. De KVP er Cornelissen opende hier mee de beschouwingen. Die individuele huursubsidies voor de laagstbetaalden zouden per 1 januari 1970 moeten in gaan. Huurverhogingen zijn altijd on aangenaam en omstreden, zei ir. Corne lissen. die er onmiddellijk aan toevoegde dat aan verhoging van vier tot zes per cent niet valt te ontkomen en de regering dan ook steun voor dit plan verdient. Gesteund door de radicalen, de paci fisten en democraten stelde drs. Van den Doel voor om de huren niet over jaar zes procent omhoog te laten gaan steeds over de huur van het laatste jaar, zodat de totale huurverhoging 80 per cent is, maar al die jaren over de huur van nu, zodat de totale verhoging percent bedraagt. Een tweede voorstel van de heer Van den Doel wil de rege ring de bevoegdheid geven om in bieden waar veel huizen leegstaan een lager percentage dan zes vast te stellen. De minister was het hiermee niet eens. De minister kan het wetsontwerp tot het stellen van de huurverhoging op 6 percent beter helemaal terugnemen, vond drs. Janssen (PPR). Vandaag wordt over het wetsvoorstel gestemd. naaste medewerkers. Ook de wil was aanwezig om te internationaliseren en het Italiaanse monopolie in de curie te bre ken. Er is de bereidheid, die sterk door de Paus wordt gestimuleerd, om met de bis schoppenconferenties samen te werken. Maar de moeilijkheid is, dat de Paus is gestuit op verzet bij degenen, die menen het monopolie te bezitten van de zuiver heid van leer, van christelijke zeden, be st uurscapaciteiten en leidingsmogelijkhe- De Italiaanse priesters, die een kerke lijke carrière hopen te maken, zien hun levenskansen vervliegen. Gretig wordt daarbij de crisis in de Kerk, de kritiek op de Paus uitgebuit, om aan te tonen hoe de zaken gaan als dit trouwe leger de Paus niet meer helpt en leidt onder aanvoering van figuren als Cicognani, Felici, Antonuitti en anderen. Daardoor voelen degenen, die van t tenaf de curie zijn binnengekomen daarvoor offers hebben gebracht, zich niet op hun gemak. Men zegt, dat kardi naal Seper uit Joego-Slavië liever spoedig mogelijk naar Zagreb zou terug gaan en daarom zijn zetel open wenst te houden. Men kan vernemen, dat de Leu- e hoogleraar mgr. Moeller, rond ;rwachtingen hoog gespannen wa toen hij bij het H. Officie benoemd werd, liever maar op reis gaat. Een tijd geleden wist men zelfs te vertellen, dat hij ont slag genomen had. Hij kan niet tegen de nog altijd zittende oude groep op, wiens tactiek het is buitenlanders te isoleren. Hetzelfde is het geval met de Poolse mgr. Rubin, de secretaris voor de bisschoppen synode. Officieel zou hij wegwillen, om dat hij te veel zielzorgwerk heeft onder de Poolse emigranten. Maar de zo merk waardig uitgelekte brief aan de bisschop- Avaarin bekend werd, dat de beslui ten van de vorige synode nu nog niet uitgevoerd waren, heeft iedere verstaan der doen begrijpen, dat hij zich geboycot Deze paradoxale situatie is i oordeel van welingelichte ambtsdragers het gevolg van het dubbelzinnige be- van de Paus. Hij wil oprecht dat de curie geïnternationaliseerd wordt, doet daar zijn best voor. Maar tegelijk richt hij zich bij uitstek tot één groep onder zijn medewerkers, namelijk degenen, die het vroegere veel jongere medewerker Benel li een enorme macht, die deze dan ook nog met hem eens zijn. Hij geeft daarbij zijn vroegere veel Jongere medewerker Benel li een enorme macht, die deze dan ook nog op zeer bekritiseerde, autoritaire wijze uitoefent. Hij handhaaft in de curie zeer oude mannen als Cicognani als zijn onmiddellijke plaatsvervangers. Ondeskundigheid Een niet vermoede omstandigheid h na het concilie en na de curiehervor- mlng aan het licht gekomen: het gebrek aan deskundigheid op de curie. Terwijl decentralisatie van het gezag in de Kerk op ilch laat wachten, komt bij de prin cipiële kritiek op het nog altijd bestaande centralisme te Rome de plotselinge ont dekking, dat ondeskundigheid in hoge mate de curie beheerst. Gelukkig niet overal, maar toch wel op vele plaatsen. In Rome kan men van insiders horen, dat het personeel van het staatssecreta riaat op enkele figuren na, beslist zeer middelmatig is gemeten naar internatio nale normen. Dat daar bijvoorbeeld geen deskundige is voor vraagstukken van oorlog en vrede, waarover het Vaticaan zich herhaaldelijk uitlaat. Men kan horen, hoe secretaris Mauro van de con gregatie voor de religieuzen met enkele ambtenaren moet beoordelen, respec tievelijk goed- of afkeuren, wat de knap ste koppen van orden en congregaties, na maandenlang overleg en met grote inter nationale ervaring, als de geëigende ver nieuwingen in het kloosterleven voorstel len. Die ambtenaren met een matige, sentiële voor de Kerk in Afrika behoren: Burgemeester van Gouda overleden GOUDA Gistermiddag is 60 jaar oud overleden de burgemeester van Gouda, mr. R. M. van Reenen. Zijn ge zondheid liet reeds geruime tijd ernstig te wensen over. Ondanks de hem slo pende kwaal heeft hij tot voor enkele weken geleden zijn ambt nog waarge nomen. Mr. Van Reenen werd in het Friese Teitsum geboren. Hij studeerde rechten in Amsterdam en trad in 1935 in dienst bij het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen in de hoofdstad. In 1958 kreeg hij voor da antirevolutionaire partij zitting in de Jïaagsa gemeenteraad. Ruim vier en een half jaar is hij burgemeester van Gou da geweest. De heer Van Reenen was voorts o.m. lid van het bestuur van de Vereniging van Exploitanten van elek triciteitsbedrijven in Nederland. Priesterjubilea bisdom R'dam ROTTERDAM In de loop van 1969 zullen in het bisdom Rotterdam de vol gende priesterjubilea worden gevierd 60-jarige priesterfeest 15 augustus emeritus-pastoor W. G.. Buren te Rijs wijk (Z.H.); emeritu6-pastoor mgr. P. J. M. v. d. Burg te Den Haag. 50-jarig priesterfeest: 14 juni: emeri tus-pastoor W. C. C. M. van Alphen te Wassenaar; emeritus-pastoor W. J. J. M. v. d. Berg te Haarlem en emeritus-pastoor C. H. Olsthoorn te Delft. 40-jarig priesterfeest 25 mei pastoor P. de Groot te Bodegraven; pastoor A. C. J. v. Houten te Den Haag; bisschop M. A. Jansen te Rotterdam; rector J. Lans bergen te Hillegom; rector D. B. F. Plaat te Wassenaar en emeritus-pastoor S. Stroek te Volendam. 25-jarig priesterfeest: 3 juni: rector S. J. J. Benistant te Naaldwijk; pastoor A. W. H. v. d. Heuvel te Noordwijkerhout, officiaal dr. M. J de Jong te Rotterdam; pastoor J. P. Knook te Spijkernisse; pas toor W. OostA'een te Pijnacker; pastoor C. C. A. van Wel te Voorburg en pastoor F. M. V. d. Zon te Zoetermeer. 23 juli dr. J. J. A van Dijk te Kopenhagen. 12%-jarlg priesterfeest 15 december moderator H. A. C. Banning te Den Haag; moderator A. A. Th. Berrevoets te Den Haag; kapelaan J. G. M. van Breugel te Bodegraven; kapelaan G. A. v. d. Bulk te Den Haag; kapelaan J. A. Duiveateijn te Den Haag; drs. J. M. A. Hilgersom te Noordwijkerhout; kapelaan H. J. M. Hof stede te Den Haag; kapelaan A. H. A. Koster te Brielle; R. M. Kuipers te Noord wijkerhout; kapelaan J. C. Oosterwijk te Dordrecht dr. A. J. Simonis te Den Haag; kapelaan W. M. v. d. Veer te Den Heag; kapelaan G. W. M. Wilmink te Rotterdam en kapelaan F. J. van Zeeland te Rotter dam. authentiek christelijk, wat voor duizen- n duizenden volgelingen van Chris tus toelaatbaar en heilzaam is. Alsof al die generaals en hun besturen onnozele halzen zijn, wier geloofsbeleving men met behoedzaamheid moet leiden. Men hoort in Rome het wonderbare erhaal van de monsignore, die belast is met het opzetten van een voor heel de Kerk waardevol statistisch bureau, des noods met computerarchief, maar die aan een professor in de sociologie moest vra gen hoe hij een vragenlijst kan opzetten. Geleerden en deskundigen van naam, die deugdelijk plan voor het statistisch bureau willen voorleggen aan het Vati- moeten in het geheim vergaderen, nen er op de curie van hoort, is het bij voorbaat getorpedeerd. Op de Propaganda Fide, waar een mgr. Pignedoli zeker een vooruitstrevende koers vaart, moeten minutanten, die nog nooit in Afrika zijn geweest, beslissen over vraagstukken die tot de meest es sentiële voor de Ker in Afrika behoren: organisatorisch, pastoraal en financieel. En kardinaal Samore vecht tot het laat- •rvoor dat men de coördinatie van alle hulpacties aan Zuid-Amerika onder zijn leiding zal stellen, ofschoon de or ganisaties voor hulpverlening na jaren lange ervaring de meest deskundige men- in dienst hebben genomen. AKRON, is een modern Jong reclame bureau ln het hartje van Lelden met een enthousiast team van 18 medewerkers. AKRON houdt zich bezig met alle aspec ten van reclame en marketing (adverten tiecampagnes. direct mall, marketing mix AKRON heeft uitstekende vooruitzich ten en biedt die ook aan al haar mede werkers. AKRON l plas hebben en belangstelling vleugels ook buiten het bi dat boekhouden moet hij oraktljkdlploi zijn, In leder gevi ior het reclameva •venwel ln het b aan zal hij terzij i uitslaan. Voc sslstente/teamgenote. AKRON nodigt de enthousiaste Jongeman die weet da bedoelen, uit om per omgaande schriftelijk te solliciteren bij de heer S. Strijk. HIJ mag ook telefonisch een afspraak maken fff (01710) 3 0Z17 na 19.00 uur 2 39 66). Begin volgend Jaar ls hij dan een van ons! Jjg|| Akron Reclame Marketing N.V. O m O O so Herenstraat 56-A Tel. (01710) 3 02 17. Thomas Merton overleden BARDSTOWN (AP) Thomas Mer ton, de trappist die wereldbekendheid verkreeg als auteur en filosoof, ls gis teren op 53-jarige leeftijd in Bangkok overleden, aldus heeft de Ghetsemani- abdij bij Bardstown (Kentucky), van daag bekendgemaakt. Merton, die beroemd werd door zijn boek „De Louteringsberg" een autobio grafisch verslag van zijn overgang tot het katholicisme, heeft daarnaast nog 19 andere boeken geschreven die een wijde scale van religieuze en aardse thema's bestrijken. PARIJS (AP-Reuter-AFP) De hoop van de Amerikaanse minister voor Defensie dat binnen veertig dagen over eenkomst tussen Washington en Hanoi bereikt zal worden over een program ma voor de terugtrekking van de troe pen wordt niet gesteund door de ontwik keling bij het Parijse overleg. De Amerikaanse ambassadeur Cyrus R. Vance en kol. Ha Van Lau, de plaats vervangende voorzitters van de Ameri kaanse en Noordvietnamese delegaties hebben tijdens een bespreking van twee uur geen overeenstemming kunnen be reiken over procedure kwesties voor de eerste vredesconferentie. De voornaam ste kwesties zijn: de vorm van de con ferentietafel, waarvan de Fransen reeds gezegd zouden hebben: „Wij hebben goe de meublemakers. Wij zullen voor i precies de tafel maken die u wil heb ben". Voorts de volgorde waarin de vier hoofden van de delegaties op de ope ningsvergadering zullen spreken. Lau wil de madam Thi Binhh van het na tionale bevrijdingsfront het eerst spreekt, terwijl Vance heeft voorgesteld dat am bassadeur Pahm Dang Lam van Zuid- Vietnam 't eerste dient te spreken. Ten slotte het vertoon van partijvlaggen en naamplaatsen. De communisten zijn hiervoor en de geallieerden tegen. Verder hebben Vance en Lau protes ten ingediend over beschietingen over er De Amerikaanse minister voor Defen- e, Clark Clifford, achtte het gisteren niet uitgesloten dat nog in president Johnsons ambtsperiode (tot 20 januari) een begin kan worden gemaakt met te rugtrekking van Amerikaanse en Noord vietnamese troepen uit Zuid-Vietnam. ei te hopen dat daarover de komen de veertig dagen nog overeenstemming wordt bereikt. SPIJKENISSE (ANP) Tijdens de begrotingsbehandeling van de gemeen te Spijkenisse heeft dinsdagavond de KVP-wethouder H. A. Veldhuijsen ont slag genomen. Hij deelde mee. dat hij het vertrouwen in de samenstelling van het college van B. en W. miste. Tijdens de toelichting op zijn besluit ontnam bur gemeester P. J. Bliek hem het woord omdat wethouder Veldhuijsen sprak 'er „dictatuur in het college". De heer Veldhuijsen bleek ernstige be varen te hebben tegen het feit dat er op posten van zijn portefeuille (openbare werken) op naar zijn mening onverant woorde wijze met 360.000 gulden was bezuinigd. Bovendien bleek de heer Veld huijsen ook persoonlijke bezwaren tegen de beide andere wethoudérs, allebei le- :n van de PvdA, te hebben. Zo stelde hij, dat wethouder J. J. Vis ser (financien) autoritair optrad en her haaldelijk zwaaide met de portefeuille. Over loco-durgemeester B. Mijboom zei hij, dat deze „het goede heertje" speel de door op de stoel van andere wet houders te gaan zitten en bijvoorbeeld woonruimte als bedrijfsruimte beschik baar te stellen tegen de wens van de verantwoordelijke wethouder in. 23.000 medewerkers. Nederland» grootste fabrikant en exporteur van zware kapitaal goederen WEsJcJd N N plaats voor In ons scholingscentrum in het Botlekgebied kunnen BANKWERKERS LOODGIETERS C.V. MONTEURS e.d. worden opgeleid tot PIJPF1TTER. Lassers met enige ervaring kunnen worden opge leid tot PIJ PLASSER. Afhankelijk van reeds opgedane ervaring duren bovengenoemde opleidingen 3-8 weken. Na een succesvolle opleiding wordt u geplaatst op een van onze bouwplaatsen welke'zich in hoofdzaak in het Botlekgebied bevinden. Plaatsing elders in Nederland is ook mogelijk. Nadere Inlichtingen kunnen verkregen worden op donderdag 12 december a.s. van 18.30—19 30 uur bij het Gew. Arbeidsbureau te LEIDEN. Doezastraat 2A, waar een Wescon-vertegen- woordlger aanwezig zal zijn. Eventueel gemaakte reiskosten worden vergoed. DEN BOSCH Naar verwachting zal volgend jaar in de zuldwaard van de Brabantse Biesbosch al begonnen kunnen worden met de aanleg van de vier grote spaarbekkens voor de drink watervoorziening. In 1972 of 1973 zal Rotterdam Biesboschwater drinken. Dit heeft directeur ir. P. L. Knoppert, in de N.V. waterwinningbedrijf Bra bantse Bisbosch meegedeeld in Noordbrabantse provinciehuis was eerste vergadering van de raad van missarissen en aandeelhouders va nieuwe Brabants-Rotterdamse onderne ming gehouden is. Berekeningen hebben uitgewezen dat het leveringsvermogen van het water winningbedrijf niet minder dan 500 mil joen kubieke meter water per jaar zal bedragen, aanzienlijk meer dan aan vankelijk werd aangenomen. In het jaar 2000 zal Rotterdam 220 tot 250 miljoen kub. nodig hebben, zodat de helft van van de produktie in de Biesbosch aar Noordbrabant, Den Haag, Zeeland er andere gegadigden kan worden geleverd. Noodvoorraad olie in EEG verplicht BRUSSEL (ANP) De Europese mi nisterraad heeft een richtlijn van commissie goedgekeurd, waarbij de landen verplicht worden permanent olievoorraden aan te houden, die vol doende zijn voor een binnenlands bruik van 65 dagen. In geval van moeilijkheden in de olie voorziening zullen de regeringen volle dig over die noodvoorraad moeten kun nen beschikken Aangezien de winning van aardolie uit binnenlandse bron bij draagt tot het verzekeren van de voor ziening, heeft de Europese raad op voor stel van de commissie beslist de in het eigen land gewonnen ruwe olie uit te zonderen van de verplichting om voor raden aan te leggen. Rome bespreekt gezinsplanning met Wereldraad (Van onze correspondent) ROME, (K.N.P.) Gisteren is in Rome en communiqué uitgegeven naar aan leiding van de achtste verjaardag van de gemengde werkgroep Rome-Wereld raad van Kerken. Het vermeldt alleen de onderwerpen, waarover van 1 tot 4 december van gedachten Is gewisseld, niet de standpunten, die daarbij inge- >n zijn. t is echter bekend, dat vanuit de Wereldraad van Kerken eerder scherpte kritiek is uitgeoefend op de Encycliek Humanae Vitae over de geboorteregeling. Uit het communiqué blijkt, dat de ge mengde werkgroep concrete voorstellen heeft gedaan voor een gezamenlijke studie van de veranderingen in de man vrouwrelatie en in het gezinsleven, vergadering van de werkgroep aan de Uit het communiqué blijkt niet, of ook de kwestie van de intercommunie op de orde geweest is. Zoals bekend neemt het Secretariaat voor de Eenheid op dit punt een grote reserve in acht en heeft ook Paus Paulus zich onlangs negatief over dit punt uitgesproken. Andere onderwerpen, die aan de orde zijn geweest betreffen voornamelijk de samenwerking der Kerken in de hulp verlening aan Biafra en gezamenlijke studie op het terrein van oorlog en vrede en ontwikkelingshulp. (Van o e parlementaire redactie) Sparen is de specialiteit van de Raiffeisenbank. Voor iedereen, oud of jong, kent de Raiffeisenbank de juiste spaarvorm. Daarom heeft de Raiffeisenbank reeds meer dan twee miljoen spaarders, die samen ruim 6 miljard gulden hebben gespaard. Vele spaarders laten óók hun salaris via de bank uitbetalen. Dat is gemakkelijk en geeft 3Vi% rente over het saldo van hun privé-rekening. Al deze relaties staan wij terzijde met deskundig advies voor al hun financiële aangelegenheden. SPAARBANKEN ALLE BANKZAKEN DEN HAAG De Tweede Kamer stond gistermiddag plotseling op zijn achterste benen. Aanleiding was het ver zoek van drs. E. Nypels (D'66) aan de Kamer om de regering te mogen inter pelleren over de vestiging van Shell Chemie aan de Moerdijk. Oorzaak werd een tegenvoorstel van de KVP-fractie- voorzitter drs. W. K. N. Schmelzer om de regering eerst de gelegenheid te ge- schriftelijk op de interpellatievra- gen te laten antwoorden en dan pas te beslissen over de interpellatie zelf. Daarmee gooide de KVP-er de knup- ;1 in het hoenderhok. Ook al zei hij later dat hij graag goed ingelicht wilde om de interpellatie des te beter te kunnen volgen. De oppositie PvdA, D'66, PSP en CPN vond dit tegenvoorstel ongehoord politiek zelfs onfatsoenlijk. Zelfs Kamervoorzitter Van Thiel zat ermee. Hij stelde zich op een gegeven ogenblik zelfs lijnrecht op tegenover zijn KVP-fractievoorzitter. Hij verweet hem namelijk, na snél het reglement orde te hebben geraadpleegd, de in terpellatieprocedure te doorbreken, om dat hij op een andere manier inlichtin- van de regering wilde krijgen. Des ondanks behoorde Kamervoorzitter Van Thiel later op de middag toch tot de Kamerleden die voor stemden op zijn eigen voorstel om eerst het voorstel- Schmelzer in stemming te brengen en daarna het interpellatieverzoek-Ny- Vandaag zal over beide voorstellen een beslissing in de Kamer vallen. Door een noodlottig ongeval werd van ons weggenomen in de kracht van zijn leven, voorzien van de H. Sacramenten der Zieken, onze innig geliefde man, pappa, broer, zwager en oom in de leeftijd van 30 jaar. Zoeterwoude, 10 december 1968, Weipoortseweg 103. Uit aller naam: M. J. H. Overdevest- Koevoet Jeroentje De H. Eucharistieviering voor zijn zielerust zal gehouden worden op zaterdag 10.30 uur in de parochie kerk van St.-Johannes' Onthoof ding aan de Zuidbuurtseweg, waarna de begrafenis op het R.-K. Kerkhof te Zoeterwoude. De overledene wordt opgebaard in het mortuarium van Huize Em- maus, waar donderdagavond te 8.00 uur de rozenkrans wordt ge beden. Gelegenheid tot condoleren in de pastorie na de avondmis, vrijdagavond 7.30 uur.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4