„Nul is Nul" tekende mens als een onbe-nullig produkt Wijkpostkantoor Z-W krijgt vier loketten PSP: Rijk moet bijspringen in Leiden Community-singing bij Stadhuis LIEDJES UIT LANDEN WAAR IETS AAN VRIJHEID HAPERT De Raad van Voorschoten ALGEMENE BESCHOUWINGEN OP BEGROTING VAN 1969 Prot. Chr. en K VP. gaan programmatischsamenwerken PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 10 DECEMBER 1968 TOTAAL-THEATER DOOR STUDIO IN SCHOUWBURG QNS MEDE-DIER, de mens. is door de Zweedse schrijver Sandro Key Aaberg en de Nederlandse regisseur Kees van Ierse!ten voeten uit gete kend als een vrij onredelijk gemeen- sehapsprodukt. Als medium oni veel onbe-nulligheden door te geven fun geerde Toneegroep Studio in varieté- aankleding tegen een Jugendstil-décor. Een en ander werd gisteravond ge realiseerd in de Leidse Schouwburg voor een publiek, dat in een ,,ik ben benieuwd'-stemming verkeerde aan het begin van deze vierde abonnements voorstelling. Ter informatie beschikten wij over het gegeven, dat de auteur Key-Aaberg „een in vele opzichten on beschermde en oneyenwichtige jeugd" heeft gehad. Bovendien heeft hij schrij verstalent. Als dan uit deze combi natie op rijpere leeftijd de rancunes losbarsten, mag men wel iets onthut- sends verwachten. Van de gisteren door de Studio actrices en -acteurs geroutineerd en zo te zien nogal geëngageerd ge brachte prietpraat van Key-Aaberg, onder de vrijblijvende titel „Nul is Nul," hebben wij niet veel overge houden. Key-Aaberg wist, dat we al lemaal opgescheept zitten met onze stereotiepe gedragspatronen en hij heeft van deze wetenschap dankbaar gebruik gemaakt om er eens lekker tegenaan te schoppen. Er was weinig werkelijk schokkends by. Nu en dan prikte er wel iets, maar wat wil je, als je jezelf achter elkaar bij Totaal-» Theater in de spiegel ziet? De Zweedse auteur heeft het met zijn teksten niet moeilijk gehad, om dat hy met het materiaal de hele dag geconfronteerd werd. Kees van Iersel en Amy van Marken, die voor de Nederlandse aanpassingen verantwoor delijk waren, konden dit ook pro bleemloos doen, want er zijn behoor lijk wat koppen van jut om bovenop te slaan. Wat dan ook in ruime mate gebeurde vanuit een duidelijk linkse opstelling met schnieren naar nationale en internationale figuren op de rech terflank. een ongezellige parodie op het verlossingsverhaal, met afgesleten gezanik over de pil en de paus als bemoeial, die (o. dankbare omstandig heid) oud en celibatair is. IIET WAS DE BEDOELING, dat de van de Bühne de zaal ingeslingerde dialogen door de toeschouwers in satire zouden worden omgezet. Dat zal hier en daar wel zyn gebeurd, maar zelf gevoelden wij daartoe weinig lust. Vooral vóór de pauze werd het patroon „in het kader van de mentaliteitsver nieuwing" nogal eens over-geaccen- tueerd in gemakkelijk zwart-wit: satire wordt dan een beetje gewild. Na het Invloedrijke monteur vindt geen geld. maar krijgt 100,- boete Een 21-jarige monteur uit Oegst- geest gaf het voor de Haagse politie rechter toe: indien hij geld zou heb ben gevonden, zou hij dat hebben mee genomen. Het was bij een poging tot diefstal gebleven, omdat er geen geld te vinden was. Toen hij een paar gla zen bier op had, verschafte de mon teur zich namelijk in het nachtelijk uur toegang tot de kantine van een korfbalclub te Noordwijkerhout. Vol gens de monteur was het eigenlijk om een slaapgelegenheid te doen, maar eenmaal binnen, was hij toch gaan rondneuzen, hetgeen echter niets op leverde. De officier van justitie constateerde, dat dit de eerste misstap van verdachte was en hoopte, dat het tevens de laatste zou zijn, hetgeen verdachte plechtig beloofde. De eis luidde daar om 100.- boete. Dat werd ook het bourgeois oponthoud met koffie, koe ken en flesjes waren de conversatie en beelden wat flitsender en raker. Met name de situatie met het ge scheurde kaai-tje in de bus met de volgens voorschriften levende chauf feur was zeer herkenbaar en intri gerend, evenals de nonsens op par lementair niveau. Leiden beleefde gisteravond ook nog een opmerkelijke primeur zonder dat dit rellen in de pers en de goegemeente zal brengen. Voor het eerst werd op het podium van de aloude schouwburg een meisje uit kranten gepeld totdat zij, welge vormd en naakt, een rondedansje met en menselijk geraamte kon beginnen. Het was een scène, die geenszins mis plaatst was, maar zelf nog iets puurs had ook. Regi Govers stelde zich hier toe bereidwillig beschikbaar. Tot de opmerkelijke aankleding van Nul is Nul behoorden voorts tal van nare, op de band vastgelegde smart lappen en toepasselijke projecties op een scherm. Degenen die door hun aan deel in de gemechaniseerde, onvolwas sen menselijke omgangstaal het meeste reliëf aan Nul is Nul gaven waren Broes Hartman, Ad Noyons en Rudi Falkenhagen. Enkele vrouwelijke me despelenden die wij willen noemen waren Willeke van Ammelrooij, Mary Smitshuijsen en Nella Frijda. Als ..duidelijke thematiek." die de intrige verving, zagen we de machte loosheid, die met het leven geen raad weet. De zinsnede: „het gelukkigst is de mens als-ie eindelijk op kan houden met leven" is tenslotte een hele op luchting. Wie in groot gezelschap van avond in do schouwburg openlijk wil horen wat hijzelf in kleine kring, in een oubollige bui vol platitudes, zou kunnen zeggen, kan dit zonder be zwaar doen. Wie hieraan geen be hoefte heeft blijve gerust thuis. Men zal er niet veel aan missen. T. P. Hoewel dank zij de onlangs op het Bevrydingsplein geplaatste postcaravan de zaak niet meer zo'n urgent karakter heeft, begint er schot te komen in de verbouwing van de voormalige winkel van Albert He(jn aan dit plein tot wfjk- postkantoor voor Zuidwest. Dezer da gen is de bouwvergunning verleend en binnenkort zal de Rijksgebouwendienst de verbouwing aanbesteden. Verwacht wordt, dat het nieuwe wijkkantoor in het midden van 1969 In gebruik kan worden genomen. Dit wijkpostkantoor krijgt vier loket- n eerste instantie twee zullen worden „bemand". Overwogen wordt het derde loket als uitbreidings mogelijkheid te reserveren en het vierde loket voorlopig te verhuren aan een of andere Instantie, bijvoorbeeld de ANWB. In het wijkkantoor komt ook een zelf bedieningsruimte. De verbouwing vergt nogal wat tijd omdat eerste ter wille van de te plaatsen kluis het fundament moet worden verstevigd. Zoals bekend, is het pand nu eigen dom van de PTT. Wat de verdere Bouw plannen van de PTT in Leiden betreft: er wordt niet verwacht, dat in het ko mende jaar kan worden begonnen met de nieuwbouw aan de Breestraat op de plaats van het nog te slopen oude post kantoor. In het nieuwe Breestraatge- bouw komt beneden de postdienst, ter wijl op de verdiepingen de telefoondienst wordt gevestigd. Mr. Fockema Andreae De financiële situatie van de gemeen te Leiden is slechter dan ooit aldus de afdeling Leiden van de PSP. welke gis teravond in eigen kring de begroting van Leiden besprak. Het is zo goed als zeker, dat G.S. de begroting niet zullen goedkeuren. Vorig jaar, toen het? tekort enkele honderd duizenden guldens bedroeg werd slechts met de grootste moeite goedkeuring verkregen. Nu is het tekort tegen de f 4 miljoen. De PSP-fractie in de gemeenteraad ziet als enige uitweg, dat het Rijk met een extra-uitkering Leiden tegemoet komt. Een verhoging van de plaatse lijke belastingen om het tekort te dek ken is onaanvaardbaar, want de plaat selijke belastingen zijn al te hoog. Een verlaging van de uitgaven is eveneens onaanvaardbaar, omdat er toch al min der uitgegeven kan worden dan-hoog nodig is. Er zyn nog te veel krotten in Leiden; een groot gedeelte van de stad loost het rioolwater nog op de grach ten en er is een grote achterstend in de uitvoering van kostbare, doch nood zakelijke kapitaalswerken. Bij G.S. ligt bijvoorbeeld al voor f 43 miljoen aan werken op goedkeuring te wachten. De PSP-fractie kondigde aan. dat zij bij de begrotingsbehandeling zal voor stellen om één post te schrappen: de wettelijk verplichte post van de Be scherming Burgerbevolking. Veel sou laas zal dat overigens niet kunnen bie den, want het gemeentebestuur stelt zich voor in het komend dienstjaar f58.000,voor de BB uit te geven KERSTNUMMER OPEN DEUR TE KOOP IN MARKTSTAND Het kerstnummer van de Open Deur is evenals vorige jaren samengesteld door e^ji-^dactie uiU Jiervprmde, GeT reform, en ^Rooms' Katholieke kerk. Open .J^ejjj-jverk I/eij3en heeft de be schikking gekregen over een markt kraam aan de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Beschuitsteeg. Op dit punt zullen woensdag 18 december mede werksters uit verschillende kerken het kerstnummer van de Open Deur ver kopen. Het is de bedoeling, dat in de stand tekeningen verkocht worden van schoolkinderen over kerstactiviteiten in Leiden en over mogelijkheden om omstreeks kerst daadwerkelijke hulp te geven aan medemensen die geen eten en onderdak hebben. De collecte ten bate van de TBC- nazorg, gehouden op zaterdag 30 nov. jl. heeft opgebracht 3016.25. Het organiserend comité zegt allen die meegewerkt hebben dit resultaat te bereiken heel hartelijk dank. Drs. K. Bouhuijs, schoolpastor aan een hervormde lyceum in Amster dam, heeft het beroep, dat door de hervormde studenten gemeente te Lei den op hem was uitgebracht aangeno men. Drs. Bouhuijs wordt als assistent toegevoegd aan studentenpredikant A. J. Eekhof. Horenbirk beste judoër bij Rijkspolitie Vanmorgen zijn bij Sportschool Lui ten de resort-judowedstrijden gehuden van de Rijkspolitie afd. Den Haag. In boeiende gevechten tussen de finalis ten W. P. van Zijl. J. W. Hogenbirk en G. v. d. Vlekkert in de afdeling alle categorieën tonde Hogenbirk uit Leiden zich de sterkste. De uitslagen Lichtgewicht: 1 M. W. Jeremiasse (Middelburg), 2 J. W. Swart (Den Haag), 3 M. W. Blom (Boskoop). Middengewicht: 1 W. P. van Zijl (Leiden), 2 W. G. Vlekkert (Leiden), 3 J. W. Hogenbirk (Boskoop/Leiden). Zwaargewicht: 1 J. Kolff (Dor drecht), 2 S. Hoogenwerf (Leiden), 3 L. A. Holtkamp (Leiden) overleden Te Beetsterzwaag is in de leeftijd van 64 jaar overleden mr. S. J. Fockema Andreae, rijksarchivaris in Friesland en oud-secretaris van het Hoogheem raadschap Rijnland. Van 1948 - 1959 was hij secretaris van het Hoogheem raadschap. Mr. Fockema Andreae. die in 1950 werd benoemd tot lid van de Kon. Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen, heeft verschillende publikaties het licht doen zien. Zijn proefschrift (1934) handelde over de geschiedenis van het Hoogheemraadschap Rijnland. In 1944 verscheen van zijn hand „Hoofdlijnen van Waterschapsrecht", waarvan reeds in 1947 een tweede druk verscheen. In 1948 volgde ztjn „Rechtsgeleerd Hand woordenboek". eveneens in 1948 „Ge schiedenis der kartografie van Neder land", in 1950 - 1952 „Studiën over Wa terschapsgeschiedenis" en in 1954 „Graaf Willem I en de Hollandse hoog heemraadschappen". BURGERLIJKE STAND Geboren: Caroline Eleonora dr v. W. Buitenbos en A. E. Waafjer; Ingrid dr v. C. Dekkers en H. B. Scheurwater; Benigna Christina Mathilde dr v. R. Pino en H. M. Ansenk; Mathilde Adria ns dr v. M. J. Brandsen en A. van Ros- sum; Marcelis zn v. H. F. W. Corpel en A. F. Lambooij; Charles Theodorus zn v. W. Minke en T. Rombaut; Marlies dr v. J. C. van Klink en A. G. M. van As- sema; Agatha Cecilia Maria dr v. J. G. Pérez Pestana en H. C. M. Blok; Paul Laurens zn v. P. G. N. van Hagen en C. M. Kaizer; Harmke Cornelia dr v. A. N. Verveen en V. C. Tennekes; Wil lem Wilfred zn v. C. Kuijt en A. de Jong; Vera Alexandra dr v. P. P. de Boer en N. M. Timmers; Carol Tracey dr v. P. Hobson en B. Shuttleworst; Odette Hedwig Maria dr v. P. D. van Zeist en M. W. Zonneveld; Theodorus Johannes zn v. T. P. J. Wassenaar en W. M. den Hollander; Jacqueline dr v. G. P. van der Kwaak en C. P. M. Bouw- Ida Thea dr v. IJ. de Vreugd en K. Krijgsman; Johannes Hendrikus Ber- nardus zn v. J. G. A. Masselink en H. H. B. ten Doeschot; Alberdien Carolien dr v. G. H. Koops en H. Verbeek; Cor nelia zn v. C. van der Niet en M. J. H. Nasveld; GiJsberta Cornelia dr v. IJ Verdoes en M. van Duijn; Astrld Anne Marie dr v. J. van G(jswijk en A. G. van der Voort Gehuwd: J. H. Dundas en M. M. Se- gaar; B. Schilemans en F. H. M. Dries- sen; S. Grooteman en M. C. Vinken; J. Ouwerkerk en H. Meijer; H. J. J Vergouwen en I. M. G. S. C. Essing; K. Filippo en M. van der Wal; S. Ver berg en M. C. Haamke; .1. A. van Dijk en D. J. L. van Driesten; H. W. van Kuy- en en L. M. A. F. Castelein; P. H. A. van Kampen en F. E. C. Sloos; M. Was- sink en J. M. C. Hoppenbrouwer; M. T. T. Kleine; W. van Ravens en J. W. dei la Rie; R. Boo(j en M. R. Mol; D. .1. Buis en A. van der Galiën; W. F. Gressie en H. Cambier; G. Ossevoort en A, M. D. Krabbe. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doet. ex. Antrop. mej. C. C. S. Oedayrasingh-Varma (Leiden), doet. ex. Fiscaal recht de heer J. Lunne- ker (Oosterbeek) en de heer E. F. Berk her (Vught. NB). LEIDSE AGENDA DINSDAG 10 DECEMBER De Burcht Leidse Bond van Grond en Huiseigenaren. Ledenvergadering. 20.00 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Zoinerzorg St.-Augustinusvereniging (onderwijzers). Vergadering 18.45 uur. Ger. Kerk Oude Vest Concert Jeugd- kamerorkest 20.00 uur. Schouwburg Nieuw Rotterdams To neel „Plaze Suite". 20.00 uur. St. Liduinaschool, Lammenschansweg: Bijbelcursus door pater dr. Terstroet, 20.00 uur. Boeken belichten de Bijbel In de R.K. Openbare Bibliotheek e: Leeszaal is e enkleine tentoonstelling in gericht van boeken die bedoeld zijn or de Bijbel te belichten. Zowel uitlegging van afzonderlijke Bijbelboeken als al gemene werken over ontstaan en ach tergronden van Oude) en Nieuwe Tes tament zijn uitgestald. Alle werken zijn in het Nederlands geschreven ten dienste van niet-theologen. De tentoonstelling it tot zaterdag 21 december te bezichtigen: R.K. Leeszaal, Steenschuur 21. HOOFD H. HARTSCHOOL BENOEMD Met ingang van 1 januari 1969 is be noemd tot hoofd van de H. Hartschool, Lusthoflaan 2, de heer J. J. van Balle- goy. De heer Van Ballegoy is thans hoofd der school te Hellevoetsluis. De community bij dit zin gen is tweeledig: ten eerste doen Alle scholen, dus alle gezindten mee. Ten tweede zyn de liedjes gekozen uit landen waar iets hapert aan de xrede, de vrijheid. Op het programma staan onder meer een .Spaans, een Tsjechisch, een Israëlisch en Zuidameri- kaans lied." Enthousiast ver telt staatswetenschappen-le raar A. Gennip over de com- mnnlty-singing, die dit jaar voor de Aderde keer plaats heeft. „Het is allemaal begonnen op de klasse-avond in ok tober 1962. Een paar leer lingen zongen een Frans chanson. Toen kwam bij mij het idee op om met een stel „zomaar" te gaan zin gen. Ik koos liedjes uit die een beetje swingen en dat trok ontzettend veel men sen. Ze hoefden niet mooi te zingen als het maar met plezier ging. Binnen een maand had ik zo'n hon derdvijftig man om me heen staan. Dat waren al leen maar leerlingen van het Bonaventuracollege. Onze buren, het Christelijk lyceum, kenden we eigenlijk nauwelijks. Waarom zouden we die ook mee laten zingen Allerlei collega's begonnen te vragen: Waar doe je dat nou voor, wat wil je daar nou mee? Ik wilde er niets mee. Die mensen vonden het f(Jn om te zingen, zonder dat het „ergens voor was". Toch leek het me een geweldig plan om vlak voor Kerstmis midden in de stad met al die enthou siaste zangers kerstliederen te gaan zingen. Ik koos de trappen van het station uit, omdat ik als „di rigent" dan een aardig over- „T BEGON MET ZOMAAR 'N LIEDJE" zicht had over het hele stel. Met duizend man ging dat ook best. A!s tyd leek me de zaterdagmorgen het meest geschikt, omdat het dan zo lekker druk is in de stad. Te veel De tweede keer ging het ook nog wel voor het station. Maar in 1966, de derde keer deden zoveel mensen mee, dat het onmogelyk meer ging. Ik heb toen voor elkaar gekre gen dat we op het Stadhuis plein mochten staan. Dat jaar verzorgde de politiefanfare de muzikale begeleiding. Dat doet ze dit jaar weer. Er doen dit jaar ongeveer 4500 scholieren mee. Het is niet zo gemakkelijk om 4500 stemmen gelijk te lateu zin gen. De politiefanfare houdt dat aardig in de hand. Er spelen 3ngeveer tien leerlingen, bla zers, mee met het politle- orkest. Dan zijn er nog de vijftien gitaristen. Stadsbei- aardier Rien Ritter zal af en toe zijn carrilon laten horen. Het programma is samen gesteld door een aantal lera ren. Van elke school één. Hiermee voorkom je dat er liederen gezongen worden die tegen de één of andere op vatting indruisen. Jules de Corte De liedjes worden aan el kaar gepraat door vier tekst- lezers die alle scholier zijn en door Jules de Corte. Deze zanger heeft zich bereid ver klaard naar Leiden te komen en heeft een speciaal spreek- lied geschreven voor deze ge legenheid. De negerzanger Charles Fulton, die veel op ichoonconcerten zingt, zal 'n iplrltual „Give me that old- ime religon" voor zijn reke- ïing nemen. Hoe we het voor elkaar krijgen om vier-en-een-half duizend mensen, die alle op verschillende scholen zitten toch te laten samenzingen Ik geef ook les op het Adel- bert college in Wassenaar. Een jaar van tevoren neem ik met de Adelbertleerlingen het hele programma door. Daar worden bandjes van op genomen. die op het ogenblik langs de scholen circuleren. Een leraar neemt het op zich om zijn leerlingen alle liedjes Vrijdag komen alle leerlin gen van alle scholen by el kaar in de NZH-halIen om de generale repetitie te houden. De nacht van vrydag op za terdag slaap ik niet. Iedere keer naar buiten rennen om te kijken of het niet zal gaan rekenen. Maar ik zal het wel biyven doen zolang het goed gaat. Zingen in vrede, vrij heid en gelijkheid". LEIDERDORP Culturele Raad In het gemeentehuis had de vierde en laatste sectie van de C.R. haar eerste oriënterende vergadering belegd onder voorzitterschap van mej. M. v.d. Voort. Vertegenwoordigd waren o.a. de Be jaardenverzorging. de Prot. Interkerk. Stichting Maatsch. W. en Gez.verzr., het Wit-Gele en andere kruisverenigingen, 't U.V.V. (warme maaltijden), de CBTB en andere organisaties. Principiële beslissingen konden er in dit stadium van voorbereidende bespre kingen nog niet worden genomen; toch zijn er wel wat suggesties uit de bus ge komen, vooral tijdens de bespreking van de voorzieningennota voor de toekomst. Wel wat prematuur wellicht, maar toch alleszins nuttig. Zo werd b.v. de wens naar voren gebracht, om, indien mogelijk, tot stichting van een verkeers- tuin over te gaan. Een lofwaardig, idee; dat vonden b. en w. blijkbaar ook al, want mej. v.d. Voort kon mededelen, dat daar in de vijfde fase van de Hout kamp, overigens de laatste fase, reeds in voorzien wordt. Ook volkstuintjes te midden van al die geplande flats, en schooltuintjes, werden door de secre taris genoteerd. Tot slot werd een gespreksschema voor de komende sectievergaderingen met de verenigingen wat nader bekeken, zodat beide partijen enigszins beslagen ten ijs kunnen komen, alsmede de omvang van de sectie. Zoals gisteravond, met zo'n 18 mensen rond de tafel, werd de de samenstelling te log gevonden, gauw ontaardend ook in een halve C.R.-verga- dering, hetgeen bepaald de bedoeling niet is. Na een periode van bepaald wei nig aktiviteiten bloeit de C.R. nu weer duidelijk op, wat zeer zeker is toe te juichen. De heer H. F. C. Schuurman (RVP), was de eerste spreker op de eerste be grotingsvergadering van de Voorscho- tense raad. Hij begon met een verklaring af te leggen. Het ligt in de bedoeling van de fracties van de Prot. Chr. groep en de KVP om tot een nauwe samenwer king te komen in programmatische zin. „Een party", interrumpeerde de heer P. S. Pels van de PvdA. „Nog niet", ant woordde de heer Schuurman. Maar zich wel politiek aanpassen aan de ruimere visie, welke in vele facetten van de maatschappij zich zo duldeiyk aftekenen. Uitgangspunt zal zijn: zelfstandigheid In overleg met plaats voor minderheids standpunten ook in het openbaar. Daar naast ook samenwerking met elke ande re partij, welke het welzyn van Voor schoten langs democratische weg wil be- Het stemt tot voldoening, aldus spr., dat de begroting voor 1969 sluitend is en dat zulks niet ten koste is gegaan van het voorzieningspell. De eigen In komsten van de gemeente werden be hoorlijk verhoogd. Voorschoten is daar door een van de duurste gemeenten uit de omgeving geworden. Ondanks dat Voorschoten zijn eigen inkomsten dras tisch heeft verhoogd, was het gerecht vaardigd te hopen op een grotere rijks uitkering. Als men dit niet toekent wordt de gemeente dan niel eerder beBtraft dan beloond Wethouder Kamminga deelde mede, dat Voorschoten de roe heeft gekregen op 4 december. De aanvraag voor een aanvullende uitkering is door het Rijk afgewezen! De KVP-spreker gaf het college van b. en w. toch een pluim, dat zij erin 1968 in geslaagd was eeu be langrijke investeringsaktlviteit aan de dag te leggen dank zij de zg. interne fi nanciering. De komende tijd zal moeilijk worden. We moeten echter vooruit en kunnen niet stationair blijven draaien. Onderwip Beide fracties willen geïnformeerd worden over de vaststelling van het be drag per leerling. Den Haag heeft reeds lang een bestaand idee uitgewerkt t.w. geen selecties meer bij de overgang van het eerste naar het tweede leerjaar. m.a.w. zitten blijven is er niet meer by. Dit heeft 2 voordelen; a. besparen van veel kinderleed; 2 besparen van onder wijskosten. Willen b. en w. onderzoe ken of dit ook in Voorschoten mogelyk is. B. en w. kregen een compliment voor de stichting van een 14-klassige school in Noord-Hofland. Beide fracties zouden het bijzonder toejuichen, als het college kans had ook elders in de gemeente dergelijke scholen van de grond te krij gen ter vervanging van de bestaande noodschoten. De initiat'even uit de burgerij tot vor ming van comité's, die geld willen by- eenbrengen voor doelen als stichting van een zwembad en het aanleggen van verkeerstuin kregen volledige stemming. Het schoolzwemonderricht werd beperkt tot de 3 hoogste klassen van de lagere scholen. Per oktober 1968 is de leeftijdslimiet van 6 en 8 jaar voor het afleggen van de zwemdiploma's ko men te vervallen. Beide fracties willen nu aandringen op aanpassing aan de nieuwe situatie en op het instellen van een on derzoek naar de mogelijkheden van kleu- terzwemonderricht. Vakantiebesteding van de gelden van 1968 had goede resul taten. Dat er voor 1969 een hoger be drag is uitgetrokken heeft de instem ming van de beide fracties. Bejaardenzorg Over bejaardenzorg bestaan nieuwe inzichten. Men wil de bejaarden zolang mogelijk normaal en zinvol aan het maatschappelijk leven laten deelnemen. Deze zelfstandigheid heeft alleen steun nodig in de vorm van een dienstverle ningscentrum, waar ook sociaal contact en culturele verrijking kan worden be vorderd. Instelling hiervan is een wens van beide fracties. Een subsidie van 118.per leerling van de Leidse Muziekschool gaat te ver. Dit dient terug gebracht te worden tot een meer verantwoord bedrag. Ook dient men een grens te trekken als de sub sidies niet worden opgevraagd en wel als men 2 achtereenvolgende jaren het sub sidie niet heeft opgevraagd dan volgt uitsluiting voor de toekomst. In de pot van het fonds voor aanschaffing beeld houwwerken zit 61.205,55. Het is de wenB van beide fracties voor dit geld nu i eeus iets aan te schaffen. „Raadhuis- klanken", voorlichting vanuit het ge- meentehuis via dit blad. is over het al gemeen goed ontvangen. Inspraak burgerij Mr. S. Kloosterman (Prot. Clir.-frac- tie) sprak zyn blydschap uit over de samenwerking in programmatische zin met «Ie KVP. Wij zijn dankbaar voor wat is bereikt, maar we moeten vooruit zien. Er staat heel wat op het program ma voor 1969, doch het college kan re kenen op onbekrompen steun. Uitvoerig ging deze spreker in op het thema: de gemeente Is er voor ile burger. Veel kan er materieel gedaan worden, maar is dat voldoende Dus bevordering van burgerzin en burgerschap. Een technolo gisch perfekte werking van de over heidsdiensten op zieli biedt geen vol doende grondslag voor een verbetering van de relatie niet de bestuurden. Daartoe is meer nodig, nl. grotere in spraak van de burgerij. Wat gaat de gemeente doen met de terreinen en gebouwen van het water leidingbedrijf, wanneer deze, hopeniyk zeer spoedig overbodig zullen worden door de aansluiting op het intercommu nale waterleidingnet De kosten van het algemeen rekencentrum aan de Centra le boekhouding zijn bij de vernieuwing van het contract aanzienlijk verhoogd, zonder dat de gemeente hier enige in spraak had. Dat is een vervelende zaak. Wij zouden dan ook toejuichen als be paalde initiatieven door de Ver. Nëd. Gemeenten worden ontplooid om te ko men tot een gezamenlijk gemeentelijk rekencentrum spoedig gerealiseerd zou den kunnen worden. Samenwerking college-raad Na mr. S. Kloosterman sprak mr. W. B. Westermann namens de VVD, die werd gevolgd door dr. P. S. Pels als laatste in de ry van sprekers en namens de fracties sprak. Eerst had hij gedacht na de verklaring van de heer Schuurman van de KVP dat er een ontploffing zou komen, maar neen, ook geen CDU, maar een samenwerking in programmatische zin! Over het algemene beleid zij spr. dat in 1968 diverse beleidsnota's uit voerig zijn behandeld. Daarom behoeven de alg. beschouwingen niet lang te zijn. De begroting is geen beleidsnota, maar een nota van cijfertjes! Het is een la biele begroting. Want hoe gaat de ge meente de tekorten dekken van de afge lopen jaren? Grote projecten staan op stapel, hoe moet dat gefinancierd wor den? De PvdA heeft waardering voor deze begroting en voor haar uitvoering. Maar er zijn knelpunten. Eerstens de be stuurlijk aspecten. Er zijn gapingen ge weest tussen college en raad. Er is in de raad vaak een juridische en techno cratisch schimmenspel geweest. Diverse zaken waren uitvoerig in de commissie doorsproken en toch kwam men in de raad met afwijkende standpunten. Men dient dus in de commissies efficiënter te gaan werken. Het college heeft enkele malen afgeweken van de visie van de raad. Dat is niet bevorderlijk voor een goede beleidslijn. College en raad die nen een aaneengesloten front te vormen. Wenselijk is het ook diverse locale vraagstukken interlocaal (in dc Ge westraad) te behandelen. De service van de gemeente dient te worden uitgebreid. Met „Raadhuisklanken" zijn we op de goede weg. Bestuursaangelegenheden doorspreken in hearings met de burgerij en aan de politieke partijen gratis de ge meenteraadsstukken verstrekken kan goed werken. Meer aandacht werd ge vraagd voor de voetgangersveiligheid en speelruimte voor de jeugd in Noord-Hof land, nu dat nog mogelijk is. B VV antwoorden Hierna werd de vergadering geschorst en trokken b. en w. zich terug voor be raad. Na 20 minuten werd de vergade ring heropend. Burgemeester L. de Kool en wethouder Kamminga (financiën) kregen nog gelegenheid te antwoorden. De beide andere wethouders zullen vrij dag a.s. (vergadering wordt dan voort gezet, aanvang 19.30 uur) antwoorden. Burgemeseter L. de Kool (dankbaar voor de woorden van lof t.a.v. de begro ting), vond dat er in het afgelopen jaar toch wel een goede koers gevaren was, ondanks de kleine gaten in de boeg van het gemeenteschip. Het getuigt toch wel van bestuurskracht voorzieningen te treffen voor de inwoners, niettegen staande dit de lasten betekent voor de inwoners. Dat detm:-— 'gave van „RaadhuisklanKen' goed was ontvangen stemde tot tevredenheid. Met de burgeravonden voor de nieuwe bewo ners en de burgeryavonden voor de ge hele bevolking zal worden doorgegaan. Ook met hearings voor belangengroepen. De verkeersproblemen zijn in een be leidslijn vastgelegd. Met de parkeer- nota zijn wij op marsroute. De lasten zoveel mogelyk over de gehele burgerij verdelen is het streven van het college. Zoveel mogelijk zaken intercommunaal bekijken en bespreken, daarin zal Voor schoten zeker niet achterblijven. Poli tieke partijen, die daar belangstelling voor tonen kunnen gratis de gemeente stukken krijgen. Instelling van een On- gevallendienst krijgt een provinciale op lossing,- die hopenlijk tot tevredenheid zal gaan werken. De situatie in Voor schoten is over het algemeen goed. Met de PTT wil het college nog wel eens gaan praten over meer service. Postale voorzieningen in Noord-Hofland volgen zeker. Een snelweg door het dorp is een gegeven waarmee we zullen moeten le ven. Wij kunnen maatregelen nemen, doch het zal geheel afhangen van de mentaliteit van de weggebruiker. Op de minstdraagkrachtigen is juist het wo- ningbeleid in Noord-Hofland afgestemd. Met de uitspraak van wethouder Van der Laan, dat de woningnood in Voor schoten binnen 2 jaar zal zijn opgeheven, was burgemeester De Kool het volkomen eens. De plannen in Noord-Hofland zijn gericht op doorstroming en als dat lukt dan is ook de staart van de lijst van woningzoekenden geholpen! Financiën Wethouder Kamminga (financiën) ging in op de financiële aspecten van de begroting. Er zijn nu eenmaal kosten, die men niet kan drukken. Dat zijn de vaste lasten. Een sluitende begroting is geen doel op zich. maar wel een hulp middel. Ondanks dat het Rijk geen aan vullende uitkering uit het Gemeente fonds doet, zullen er toch in 1969 inves teringen moeten worden gedaan, niet al leen voor de Voorschotenaren maar ook voor de bewoners van de regio. Dat zijn o.a. de verkeerstraverse en het drinkwa terleidingnet. De gemeente zal dan een beroep doen op het Rijk. De prognose is, dat Voorschoten in 1969 5.5 miljoen zal moeten investeren. De Nutsbedrijven zijn gezond. Water is het minst goed. Wan neer Voorschoten straks de eigen pro- duktie stopt en aansluiting krijgt op het regionale net, dan zal toch de burger de meerkosten van het water moeten betalen. Wat er met de terreinen en gebouwen moeten gebeuren is nog in studie. Evenzo de fluoridering. KERSTCONCERT Op woensdagavond 18 december a.s. zal te acht uur in de Herv. Kerk te Voor schoten een kerstconcert worden gege ven, waaraan zullen medewerken het kamerorkest Camerata uit Den Haag, het mannenkoor Cantate Domino, de so praan AUda Maria Ellens en de harpiste Mapje Keereweer. Het geheel zal onder leiding staan van de bekende dirigent Jos Vranken sr. Op het programma staan naast a capella werken voor het mannenkoor, de Nelson Mis van Joseph Haydn, het zg. kerstconcert van Corelli, Exultate Jubilate van Mozart, terwijl bovendien nog gezongen zal worden het koor uit de cantate nr. 147 van Joh. Se- bastiaan Bach „Jesu joy of man's desi ring" m.m.v. harp en hobo's. Deze avond wordt georganiseerd door de Culturele commissie van de Herv. Gemeente en de Voorschotense afdeling van het Nut.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4