DRIE GEVAARLIJKE SITUATIES STAAN A.S. PRESIDENT NIXON TE WACHTEN Voor tweede maal bankoverval in dezelfde wijk OKKER GROTE MAN IN HALVE FINALE VAN GUSTAAFTOERNOOI Telescoopkunstmaan OAO op zoek naar hete sterren De echte sinterklaas is een vuilnisman ALLE 4 PARTIJEN AAN HET WOORD Sterke groei Zijn doel: voor rest van eeuw geen oorlog Parochianen Don Mazzi roepen op tot protest Buiten invloed van atmosfeer Vietnamoorlog Tafel met twee zijden gymnasiasten en HBS ers Tans neemt het op voor Nieuw Links Twee doden en acht gewonden bij chaotische autobotsing Politie waakt op alle banken in Breda Vermisten Marco niet gevonden In finale tegen Zweden ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 WASHINGTON (AP) Drie gevaarlijke si tuaties staan de a.s. Amerikaanse president Richard M. Nixon te wachten als de Verenigde Staten leiding gaat gev enin wereldzaken. Het zijn de mogelijkheden van een nieuwe los barsting van de oorlog op volledige schaal tussen Israël en de Arabische staten, van een volledige mislukking van de Parijse onder handelingen over het beëindigen van de iVet- namese oorlog en van een nieuw machtsspel van de Sovjet-Unie tegen West-Duitsland. FLORENCE (AFP) Parochianen van Don Mazzi, dc Florentijnse pastoor die door kardinaal Florit, aartsbisschop van Florence, is afgezet, hebben gis teravond een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de arbeiders bij Paus Paulus, die met Kerstmis in een fabriek te Tarente de mis zal op dragen, moeten protesteren nu priesters in Florence die zich het lot van de ar beiders aantrekken, gestraft worden. De volgelingen van Don Mazzi willen voorts dat in alle wijken van Florence volks vergaderingen gehouden worden om tot een gemeenschappelijke houding te ko men tegenover kardinaal Florit. Op de voorgevel van de parochiekerk van Don Mazzi is een groot doek beves tigd, waarop staat: „De kardinaal heeft Don Mazzi ontslagen, maar hij kan met ons niet hetzelfde doen, want wij zijn 't levende deel van de kerk der armen die door de kardinaal genegeerd wordt". In Nixon's program voor de buitenlandse politiek, zoals hij dat in algemene trekken heeft uiteen gezet tijdens de verkiezingscampagne, komen drie snel te bereiken hoofddoeleinden voor vermin dering van de Amerikaanse verwikkeling in Viet nam, het verlenen van topprioriteit aan Europese boven Aziatische problemen cn het scheppen van een positie van kracht voor topbesprekingen met de Sovjet-Unie. Ervaren diplomaten zien het gevaar van een crisis in het Midden-Oosten als de belangrijkste en dringendste situatie. De vredespogingen van de Verenigde Naties, die thans reeds meer dan een jaar duren, lijken te zijn mislukt, maar ook mislukking van de Parijse besprekingen zou voor Nixon buitengewoon ernstige problemen scheppen, vooral de vraag of het bombarderen van Noord- Vietnam moet worden hervat. En op de lange duur zou Duitsland misschien de gevaarlijkste situatie kunnen opleveren. De Tsjechische crisis wijst in die richting. De Sovjet-leiders hebben West-Duitsland verweten de moeilijkheden in Tsjecho-Slowakije te hebben veroorzaakt, waar door de Sovjet-invasie in dat land nodig werd. De Amerikaanse autoriteiten voorzien meer van dit soort scheuren in het politieke Sovjet-stelsel in Oost-Europa. Zij verwachten tevens dat het Kremlin West-Duitsland ook hiervoor de schuld zal geven, waardoor de spanning geleidelijk gaat toenemen. Als afleidingtactiek kunnen de Russen op elk ogenblik dat zij dit wensen West-Berlijn onder druk zetten. Nixon's begrip voor het dringende karakter van zulke problemen der buitenlandse politiek in hel verband van zijn algemene buitenlandse en bin- landse doeleinden is duidelijk en groot. Hij heeft gebroken met de traditie om zich van het bewind van een aftredende president te isoleren, ten einde tijd te winnen voor zijn eigen vredesdoel einden. De machtiging die hij de regering- Johnson op 11 november gaf om over buiten landse zaken zowel namens de aftredende als de komende regering te spreken, werd naar zijn oordeel gerechtvaardigd door het belang van wat er te bereiken viel. Algemeen wordt in Washington aangenomen, dat Nixon meent dat het losmaken van de Verenigde Staten uit. Vietnam een noodzakelijke stap is, wil hij de verdeeldheid in eigen land verminderen en de eenheid scheppen waarom hij heeft gevraagd. Toen president Johnson op 31 maart een gedeel telijke bomstop afkondigde in de hoop dat daar- KAAP KENNEDY (Reuter-ANP) Vanochten vroeg is van Kaap Kennedy een telescoopkunstmaan, de OAO 2, in een baan om de aarde gebracht met het doel bepaalde sterren te bestuderen in het ultraviolet, wat op aarde niet gelijk is. Het instrument zou al begin november omboog gaan, maar de lan cering is enkele malen uitgesteld we gens moeilijkheden met de Atlas-Cen taurraket. Deze raket moest in bepaal de opzichten gewijzigd worden om de kunstmaan, 't zwaarste voorwerp dat ooit met dit soort raket is gelanceerd, te kunnen dragen. De twee ton zware OAO 2 is met elf telescopen uitgerust, die door ingenieuze systemen op bepaalde sterren worden gericht. Bovendien bevat de kunstmaan zeven afzonderlijke systemén voor foto- metrie, lichtmeting, die speciaal hete jonge sterren zullen bestuderen. Be paalde vraagstukken waarvoor de ster renkundigen al lang belangstelling heb ben, zullen nu voor het eerst in het ultraviolet kunnen worden onderzocht, zoals sterren met reusachtige massa's, meer dan honderd maal die van de zon. Deze sterren zouden met groot geweld moeten ontploffen, zoals super-Novae. Waarom doen ze dat niet? Hoe is het temperatuurverloop in jonge sterren, waaruit men meer over hun leeftijd te weten kan komen? Verder wil met het AMSTERDAM Er is maar een echte sinterklaas en hij woont in Putten, Gelder land. In zijn vrije tijd oefent hij het vak van vuilnisman uit. Dit is gisteravond onomstotelijk komen vast te staan na een diepgaand onderzoek, ingesteld door het bedrijfschap Horeca. Het had met veel argwaan 940 Nederlandse gemeenten aange schreven met de vraag, de naam van hun officiële sinterklaas te willen noemen. Ei kwamen 622 antwoorden met in totaal 238 adressen van de goedheiligman. De arg waan werd groter, dus verzocht de Horeca de vijftig kandidaten, die er het meest waarschijnlijk uitzagen, naar Amsterdam te komen voor een nadere keuring. Cees de Lange hield een oordelend oogje in het zeil. Negenenveertig pseudo-sinten vielen af. Over bleef de vuilnisman L. Schuit uit Putten (Gld.) en. wel, omdat hij de meest overtuigende anekdote kon vertellen. Zijn topervaring als sinterklaas komt hierop neer: „Ik kom bij Pietje en zeg tegen hem: je bent heel stout geweest, want je hebt het hele jaar je broertje geplaagd. Dat is waar sinterklaas, zegt Pietje, maar nu ik bij u ben geweest, zal ik het nooit meer doen. Ik zeg: wacht even, maar je hebt ook het hele jaar de poes geplaagd. Dat is waar sinterklaas, zegt Pietje, maar nu ik bij u ben geweest, zal ik het nooit meer doen. Ik zeg: en dan heb ik nog gehoord, dat je iedere avond braaf moeder helpt bij de afwas. Dat is waar sinterklaas, zei Pietje, maar nu ik bij u ben geweest, zal ik het nooit meer doen. De heer Schuit pardon de enige echte sinterklaas van Nederland won er 500 gulden mee plus een optreden in vol ornaat in het televisieprogramma Mies-en-scene van gister- heliumgehalte van sterren vaststellen, de buitenste gaslaag bestuderen, de ro- bekijken, die in hun laatste stadium verkeren en bijna al hun wa terstof hebben „opgebrand" en de inter stellaire stof waaruit de sterren „gebo- orden, onderzoeken. Om dergelijke gegevens van ongeveer 150 sterren te verkrijgen heeft. 15 jaar geduurd en waren 40 Sonde-raketlance ringen nodig. De OAO 2 kan in een dag tijd tweemaal zoveel gegevens verstrek ken en dan ook nog van veel zwakkere sterren. In 'n half jaar tijd hopen de astronomen meer dan 50.000 sterren te onderzoeken. De OAO 2 is de tweede vjan een serie van vier. De OAO 1 werd op 8 april 1966 in een perfecte baan gebracht, maai de instrumenten werkten niet goed, waarschijnlijk door kortsluiting. De nieuwe kunstmaan komt in een baan op ongeveer 770 km boven de aarde, waar de atmosfeer geen invloed meer heeft op sterrenkundige waarne minggen. Het instrument heeft 75 mil joen dollar gekost. PARIJS (AFP) Naar van gezag hebbende Amerikaanse zijde in Parijs is vernomen, is overeengekomen dat op de conferentie over Vietnam de vertegen woordigers van Amerika, Noord-Viet- nam, Zuid-Vietnam en het Zuldvietna- raese Bevrijdingsfront beurtelings het woord zullen voeren. Voorts is afge sproken dat er twee „zijden" zullen zijn, aan de ene kant de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam en anderzijds Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront. Elke zijde" zal 10 a 12 vertegenwoor digers tellen. van de Amerikaanse en de Noordviet- namese delegatie, respectievelijk Cyrus Vance en kolonel Ha van Lau, getrof fen. Op deze wijze zal zowel aan het verlangen van Hanoi en het Bevrijdings front, dat vier partijen aan het woord komen, als aan de wens van Washing ton en Saigon dat er twee partijen aan de tafel gaan zitten, worden voldaan. Deze overeenkomsten gelden alleen voor de bijeenkomst van volgende week, waar op de procedure voor de officiële con ferentie moet worden vastgesteld. De Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars zijn overeengekomen dat de twee ..zijden" in de conferentie zaal bandopnameapparalen zullen mogen gebruiken om het besprokene vast' te leggen. De pers zftl later door woordvoerders op de hoogte worden ge steld. Gisteren had Vance geen ontmoeting met Ha van Lau. Wel lichtte hij de af gezant van Saigon, Boei Diem, uitvoe rig in over de stand van zaken. DEN HAAG Het aantal gediplo meerde gymnasiasten en HBS-ers is in de afgelpen tien jaar stefk gestegen, nl van ca. 8000 in 1955 tol 17.500 in 1965. De grootste bijdrage tol deze toeneming leverden de HBS-ers-a, de kleinste de gymnasiasten-a. Van deze VHMO-abitu»- riënten ging voorts een steeds groter deel bij het wet en sch appel ijk onderwijs studeren. De toeneming van liet aan tal gediplomeerden bij het wetenschap pelijk onderwijs weerspiegelde zich in een zeer sterke vermeerdering van het aantal eerstejaarsstudenten met een VHMO-diploma. Hun aantal js in de pe riode 1955 tot 1966 2*/t maal zo hoog geworden en bedroeg in het laatstge noemde jaar rond 11.000. West-Nederland levert meer dan de helft van alle abitu riënten en eeretejaarcatudenlen. SCHIPHOL: Sint Nicolaas en zijn knecht zijn per vliegtuig naar Spanje teruggekeerd Maar de goede sint, die al zoveel harten heeft blijgemaakt, wilde voor zijn vertrek toch nog één goede daad stellen. En samen met ^r^ kneclU stond Mij- bloed, af vofu h(t. Roode Kruis door vredesonderhandelingen zouden beginnen, erkende hij, dat Amerika's verwikkeling in de oorlog de ooi-zaak was van een gevaarlijke ver deeldheid in hel land en zag hij af van de kan didatuur voor het presidentschap om sterker te staan in vredesonderhandelingen. De meeste veranderingen in het buitenlandse beleid, waarover Nixon tijdens de campagne heeft gesproken, waren óf in zeer algemene termen vervat óf waren in hoofdzaak tactische veranderingen die hij van plan is. Zo riep hij om een reorganisatie van het ministerie van buiten landse zaken om dit departement doeltreffender te maken. Hij zei, dat de buitenlandse hulp op de helling moest om de bijdragen aan sommige landen te verminderen en aan andere te ver groten, met de bedoeling op de lange duur de kosten te verminderen. Hij wil dat de landen van Azië hun eigen Aziatische bondgenootschap ontwikkelen om zelf in staat te zijn het eerste antwoord te geven op nieuwe aggressie in hun gebied. Nixon heeft ook bij vele gelegenheden beloofd, dat hij de Verenigde Staten een nieuw buitenlands beleid zou geven. Zijn doel is, naar hij zei, voor de rest van deze eeuw oorlog te voorkomen. KEIZERS VEER (ANP) Op dc rijksweg Breda-Utrecht heeft zich gis termorgen nabij de brug van Keizers- vcer een gecompliceerd ongeluk voorge daan. waarbij twee doden, drie zwaar- en vijf lichtgewonden waren te betreu ren. Dc slachtoffers zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Raamsdonkveer en 'Ongeveer kwart over zeven kwam op de rijksweg een vrachtwagencombinatie op de linkerweghelft in botsing met een tegemoetkomende vrachtwagen. Hierbij werd de chauffeur van deze wagen dc 22-jarige C. zwaar gewond. De beide vrachtwagens werden totaal vernield. Op de linkerweghelft onstond een lange file. Even later reed een vrachtwagen combinatie die niet op tijd kon stoppen, praktisch geheel over de laatste perso nenauto van deze file heen. Twee inzit tenden van deze personenauto, de be stuurder J. van der Heuvel (52) vader drie kinderen) uit Meerkerk en de 20-jarige C. de Hartog uit Leerdam, wa ren op slag dood. De twee andere inzit tenden van deze wagen, de 23-jarige O. uit Leerdam en de 20-jarige N. W. uit Leerdam, werden zwaar gewond. De personenauto die hiervoor in de fi- le~Stond, werd op de Mnkerweghelft ge worpen- en totaal vernield. De inzitten de hiervan, de 22-jarige A. K. uit Gor- cum werd licht gwond. In een personenbusje dat weer voor deze auto stond werden de 23-jarige Van de 25-jarige Van A., alsmede de 22-jarige L., allen uit Rijswijk, gewond. Het busje kwam eveneens op de linker weghelft terecht en werd totaal ver nield. Een vrachtwagen voor dit busje die de klap enigszins opving, werd toch aan de voor- en achterkant zwaar be schadigd. De bestuurder van de per sonenauto voor deze vrachtwagen werd licht gewond. Ook dit voertuig werd vrij wel totaal vernield. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. J. Tans, voorzit ter van de P.v.d.A., noemt de beschuldi gingen van de rechtse partij groep „de mocratisch appèl" tegen vice-voorzitter André v. d. Louw infaam. „Wanneer de mensen van Democratisch Appèl menen wat ze zeggen kunnen ze beter uit de partij stappen", zei voorzitter Tans gisteren. Hij doelde daarmee op de beschuldigingen, die de groep-Kors uit Hendrik Ido Ambacht dezer dagen geuit heeft tegen de Nieuw Linkse par tijbestuursleden en in hoofdzaak tegen André van,der Louw. „Democratisch Appèl" stelde namelijk vast, dat de Nieuw Linksers en met na me vice-voorzitter André van der Louw zich voortdurend scharen achter alles wat communistisch is en zich voortdu rend te weer stellen tegen de NAVO. In een circulaire worden de leden van de P.v.d.A. opgeroepen de Nieuw Linkse in vloed in het partijbestuur tijdens het congres in maart te beknotten door an dere bestuursleden te benoemen. „De mocratisch Appèl" wil onder meer de heer H. Pors uit Rotterdam in plaats van André van der Louw kandidaat stellen als eerste vice-voorzitter, naast dr. A. Vondeling als voorzitter. Het was het Zweedse motorschip Garm (1600 brt.) dat onder kapitein Gunnar Rotterdam heeft gisteren het dertigduizendste schip van het jaar ontvangen. Maren de Nieuwe Waterweg binnenvoer. Voor de kapitein een herinnerings plaquette en andere geschenken, voor mr Blusse van Oud Alblas, voorzitter van de Stichting Harenbelangen, een in deze frisse tijd van pas komend rendiervacht. HANSWEERT (ANP) Het zoeken aar slachtoffers van de aanvaring tus- ;n het Zweedse vrachtschip Tasmanic i het Nederlandse binnenvaartschip Marco op de Wcsterschelde heeft nog geen resultaat opgeleverd. Zoals ge meld worden schipper Kees Benen van de Marco en zijn vrouw cn kind na de aanvaring vermist. Morgen zullen dui kers onderzoeken of de slachtoffers zich ri het schip bevinden. dat Intussen is komen vast te staan >n nog onbekend binnenvaartschip oor zaak van de aanvaring moet zijn geweest. De Zweedse Tasmanic moest voor dit schip plotseling uitwijken, met noodlottig gevolg. De rijkspolitie te water is druk doende te trachten het schip op te sporen. BREDA Een onbekend gebleven rervaller heeft gisteravond om tien over ven een overval gepleegd op het bij kantoor van de Algemene Bank Neder land in Breda-noord. De overvaller nam achttienhonderd gulden mee. Precies een maand geleden is er een overval gepleegd op een boercnleenbankkantoor, amper honderd meter verwijderd van het ABN- kantoor. De politie zegt er wel haast zeker van te zijn, dat beide roofovervallen het werk van dezelfde figuur moet zijn. Hij ope reert op vrijdagavond tussen etenstijd met een nylonkous over het hoofd en met een hog opgetrokken sjaal, en heeft tot twee maal toe geld, geld geroepen.. Gisteren was de overvaller nog brutaler dan van 8 november jL hij wachtte niet tol het kantoor leeg was, maar liep naar binnen terwijl er twee meisjes, resp. 19 en 20 jaar voor de balie stonden. De kort op elkaar volgende overvallen in dezelfde buurt heeft het gehele Bredase politie korps op de been gebracht. Niettemin heef men wederom vrijwel geen enkel spoor van de dader. Een en ander is vor de fficier van jpsti- tie mr. K. M. A. Thijssen aanleiding ge weest om verdere politiecontrole op* de banken in Breda te decreteren, „Voor- I lopig zeker voor' dé eerstkomende we ken". Verder zal de Bredase politietop J overleg gaan plegen met bonkdirecties in j „Men kan alles doen met die banken die in een normaal woonhuis of huiska mer zijn ondergebracht. De mensen dur ven straks op vrijdagavond niet meer I naar een bank", aldus mr. Thijssen. Hij zelf was snel na het plegen van de over val in het kantoor. Juffrouw M. J. B. Stevens, die juist gisteravond voor de eerste maal in het kantoortje assisteerde vertelde ons het relaas- van de eigenlijke overval. „Ik hielp een klant, keek op en zag in de deur opening een gemaskerde man. Voor ik besefte dat het een overval was, liep hij binnen. Beheerder Van Mierlo had pas wat in de gaten toen ik zei: „Kijk daar eens". De man 30 jaar ongeveer be schaafde stem, donkere jas, handschoe nen en iets wat op op een pistool leek in zijn hand riep: „Geld, geld. Vijftien honderd gulden is genoeg". Vervolgens goidc hij een stukje pakpapier op de balie Daarin heeft de heer Van Mierlo het geld gedaan. Die twee meisjes stonden te gil len van schrik. Half in het Nederlands en half in het Engels zei die man: „Volg mij niet, ik zal schieten". Maar ik weet niet zeker of hel een pistool was", aldus mej. Stevens. „Alles ging zo snel dat ik nauwelijks besefte dat dit een overval was. In ellende, je ziet dat pistool, je speelt met de gedachten zal hij schieten", zegt beheerder Van Mierlo. De meisjes waren zo zeer van streek, dat ze naai huis moesten worden gebracht. Niemand van de omwonenden heeft iets bemerkt van de razendsnel uitgevoerde overval. In de Vleeshal. Grote Markt Haarlem, wordt van 13 december tot 19 januari een tentoonstelling gehouden van kineti sche Metaalplastieken en etsen van Frans Verpoorten. BRATISLAVA. Door het dubbelspel te wiiineh, waarin Tom Okker zijn partner Niek Fleury tot een topprestatie stimuleerde, heeft Nederland de finale van hel tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker bereikt. Nederland wou met 2I van Ts jecho-Slowa kije doordat Okker het eerste enkelspel van Jim Kodes wou (63, 62), Jan Gordijn met 6-4, 6—2 verloor van Jan Kukal en het dubbel Okker;Fleury met j 57, 62, 75, 0 van de Tsjechen Kodes en Holeeek won. In de finale ontmoet Nederland het team van Zweden dat verras send Denemarken uitschakelde. Beide halve finales en ook de eindstrijd werden in Bratislava gespeeld. I Tom Okker had slechts 45 minuten nodig om de Tsjechische nummer één, Jan Kodes, te verslaan. Kodes begon met sterk serveren maar zakte terug naarmate de partij vorderde. In de i eerste set. die 28 minuten vergde, kon Kodes Okker tol de stand 23 nog redelijk tegenstand bieden. Daarna kwamen de grotere routine cn beheer- sing van de Nederlander steeds meer tot uitdrukking. In de tweede set had Kodes vrijwel niets ip .te brengen. Okker beheerste met prachtig gecontroleerde slagen de wedstrijd volledig. Toen Okker in de i tweede set wu uitgelopen tot 4—1 v«r- loor Kodes zijn controle volledig en j ging kansloos ten onder: 63, 62. Nerveus Jan Kukal en Jan Hordijk slonden 54 minuten op de baan. De Tsjech maakte een veel betere indruk dan de 1 nerveuze Nederlander maar Kukal miste I de moed om de bal over zijn tegenstan- I der heen Ie-spelen als deze opliep naar het nel. Mei de backhand was dat de zwakke plek in hel spel van de Neder lander. Hordijk had echter het geluk dat Kukal daar niet meer van profi- Dank zij het uitstekende spel van Tom Okker in het dubbelspel bereikte Neder land de finale. Vooral de schitterende service van Okker en zijn uitgebalan ceerde spel maakten grote indruk. Steeds vaster Het Tsjechische dubbel Kodes/Holecek begon bijzonder sterk. Fleury had aan vankelijk geen antwoord op de service van Holecek maar de Tsjechen konden dc kansen, die zij vooral in dc eerste set kregen, niet voldoende uitbuiten. Toch wonnen zij de eerste set met 75. In de daarop volgende drie sets speelden Kodes cn Holecek aanmerkelijk minder sterk. Okker en Fleury, van wie de laatste door zijn partner gestimuleerd werd, gingen steeds vaster spelen en via 62 en 75 kwam Nederland met 21 voor te staan In de laatste en be slissende set hadden de Tsjechen niets meer in te brengen tegen het Neder landse duo (60). Verrassend De Zweden Bengtsson en Lars Olander behaalden .in een vijf sets lange en 89 minuten durende dubbelpartij een ver rassende overwinning op het favoriet geachte Denemarken. De Zweden zege vierden vooral dank zij hun grotere vechtlust, die het gebrek aan techniek volkomen compenseerde. De beste man bij de Zweden was Ove Bengtsson. In de vijfde en beslissende set verspeelden de Denen hun kans op de overwinning doordat de zeer nerveuze Jan Leschly vaak eenvoudige ballen miste (26. 63, 16, 62, 62). Tevoren had Bengtsson met 64, 97 van Leschly gewonnen en Arlstein (Zw.) met 62, 97 verloren van Ulrieh.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7