%Ccidóe<2otwo/nt Westnederland nieuwe naam Citosa en WSM *■1 Intergratie van lijnen verwacht Stijgende omzetten in midden- en kleinbedrijf „Als Christus dat eens zag Sonja Barend gehuwd met Ralph Ingbar Uitgebrande Panamees vlotgetrokken 6.95 PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 Epiloog niet uitgesloten W AT te viel. uitgebleven: de Katholieke Volks parij heeft het toch niet over haar hart kunnen verkrijgen om de opmerkingen in dr. Vondelings boek „Nasmaak en voorproef" inzake de val van het kabinet-Cals onbesproken te laten. Hoewel politiek gezien Vondelings opmerkingen in de „vóórproef" interes santer zijn dan die in de „nasmaak", reageert de K.V.P. toch eerst op de overpeinzingen inzake het verleden. In zoverre terecht, omdat over wat er nog moet gaan gebeuren, alleen maar ver onderstellingen bestaan en niemand weet hoe bijvoorbeeld over een jaar de houding van de verschillende politieke partijen zal zijn; die van de Partij van de Arbeid en van de Katholieke Volks partij heel in het bijzonder. Maar terwijl de juistheid of on juistheid van dr. Vondelings vóórproef derhalve niet te bewijzen valt. heeft zijn nasmaak wel te maken met feiten. Sommige feiten zijn, aldus de K.V.P., in Vondelings boek onjuist weergegeven de K.V.P.-leiding heeft in de kritieke maanden vóór de „nacht van Schmelzer" wél contacten met premier Cals onder houden en het bestuur heeft niet ge werkt als een pressiegroep op de fractie om met het beleid-Cals te breken. OP die manier lijkt ons een uitvoerige epiloog op het boek van dr. Vonde ling niet uitgesloten. De auteur schijnt van plan te zijn oud-premier Cals zelf in het geding te betrekken. In hoeverre hij deze boeken verder open zal maken dan hij reeds gedaan heeft, moet nog maar worden afgewacht. Voor zoverre in geïnteresseerde kringen de geschiedenis rond prinsjesdag 1966 bekend is en de achtergrond ervan niet helemaal onbekend, hebben wij de indruk, dat de bezorgdheid in K.V.P. - k ringen over het begrotingsbeleid van zijn kabinet mr. Cals in grote lijnen wel bekend is geweest; de onmiddellijke dreiging die eruit voortvloeide wellicht niet. Van de andere kant menen we vrij zeker, dat wanneer het K.V.P.-bestuur als zodanig niet op een politieke crisis heeft aangedrongen, K.V.P.-bestuurders een meer kritische houding van de fractie op het financieel-economisch be leid dringend gewenst hebben. Maar er zijn bij de „nacht van Schmelzer" over en weer andere fac toren in het spel geweest, zoals wij des tijds als vermoeden hebben uitgesproken. In een epiloog op Vondelings boek zal hierover het laatste woord wel niet gezegd worden. Wij geloven dat de ob jectieve beoordeling van feiten en oor zaken een grotere historische afstand vergt dan die van nog geen tweeëneen half jaar. schien aan een paar ontwikkelingen nog even herinneren. Ten eerste, dat de kabinetten na de regering-Cals op verschillende punten, die door de nieuwe oppositie werden aangevallen, een beleid gevoerd hebben, dat een voortzetting of logisch gevolg vormden van het beleid-Cals. Ten tweede, dat het kabinet-Cals zelf begonnen was zijn beleid door econo mische omstandigheden gedwongen bij te buigen op een manier, die de latere kabinetten kwalijk genomen is. Ten derde: dat gelet op de latere gebeurtenissen in oktober 1966 de nationale politiek geschokt is door een bij de K.V.P. geproduceerde vonk, welke schok anders waarschijnlijk vóór de normale finish van het kabinet-Cals elders zou zijn veroorzaakt. In dit opzicht bevinden wij, Neder landse burgers, ons vandaag aan de dag permanent in een proeflokaal. Overschotje" bij onderwijs BIJ de onderwijsvernieuwing komen experts en school steeds weer voor nieuwe verrassingen te staan. Dit stu diejaar is er op grotere schaal dan ooit tevoren in de brugklas gewerkt met nieuwe methodes; vooral bij wis kunde en moderne talen is de metho diek vaak drastisch veranderd. Nu gaat menigeen zich plotseling afvra gen, wat er moet gebeuren met leer- tlingen die in de tweede klas van havo of vwo blijven zitten en die dan in hun „herhalingsjaar" geconfronteerd zouden worden met vakken die vanwege de nieuwe methodiek deels onherkenbaar geworden zullen zijn. Een gemeente in het oosten des lands heeft dit vraagstuk al op breed Ier- rein in studie genomen; de conclusie drong zich daar sterk op, dat men deze zittenblijvers dan maar naar een lager niveau moet overplaatsen: de havo-dou bleurs naar het mavo en de vwo-dou- bleurs naar 't havo. Leuk geredeneers; maar op die manier wordt de school- carrière van menig kind toch door kruist en kiest men een weg waarvah het goede eindresultaat ook allerminst vast staat. Bovendien zal het onderha vige probleem zich voordoen elk jaar zolang als de brugklas van nu nog geen eindexamen heeft gedaan. De leerlingen die nu in de tweede klas blijven zitten, kunnen zelf er soms niets aan doen dal ze moeten double ren in een jaar waarin de onderwijs vernieuwing complicaties schept. Z< worden, wanneer men met hun situatie onvoldoende rekening houdt, mir meer het „overschotje" van onze n moetpraktijk. Meer soepelheid bij het bevorderen kan soms uitkomst bieden, maar zal in de meeste gevallen toch wel verschuiving van het probleem met één jaar impliceren. Enige zinnige oplossing lijkt ons te zijn, dat de overheid extra-lessen gelijk maakt voor de doublerende jon gens en meisjes, opdat ze in het jaar waarin ze in een koplopende „klas- nieuwe-stijl" doubleren, de kans krij gen zich de nieuwe methodiek zo eigen te maken, dat ze van de systeemwis seling voordeel en geen nadeel i Ven. I u-l Ia WADDINXVEEN. De nieuwe onderneming die per 1 januari 1969 ontstaat door de fusie van Citosa en W.S.M, gaat de naam dragen N.V. Verenigd Streekvervoer Westnederland, kortweg „West nederland". Hierdoor komt er dan één grote nieuwe streekvervoer- onderneming in een gebied dat ruwweg wordt begrensd door de lijn Leiden, Den Haag, Hoek van Holland, Rotterdam, Utrecht en Alphen aan de Rijn. „Westneder land" zal bijna vierhonderd werk nemers tellen en totaal ongeveer honderd vijftig bussen in gebruik hebben. Dit werd vanochtend meegedeeld op een persconferentie in het hoofdkantoor van de nieuwe onderneming in Waddinx- veen, het huidige hoofdkantoor van „Citosa". Het bestaande kantoor van de WSM in Loosduinen blijft gehandhaafd voor alle zaken die het openbare streek vervoer in het Westland betreffen. De directie van „Westnederland" zal wor den gevormd door de heren mr. W. Kuil man, directeur, en J. G. Hooftman Alleen teruggang 'li schoenmakers bij DEN HAAG (ANP) De midden- kleinbedrijven hebben in het algemeen in de eerste 8 maanden van 1968 hogere geldomzetten behaald dan in de eenkomstige periode van 1967, zo blijkt uit een publikatie van het Economisch Instituut voor hel—Midden- en Kleinbe drijf (EIM). Bij de voedingsmiddelenbranches week de omzetstijging slechts weinig af die in geheel 1967 t.o.v. 1966. Binnen de andere sectoren (duurzame consumptie goederen, genotmiddelen en overige bi t-hes) waren daarentegen enige verschil len van betekenis waar te nemen. De omzetverhoging is echter in vele bran ches mede beïnvloed door prijsstijgingen. De omzet in aardappelen, groenten er fruit nam in de eerste 8 maanden toe met 3 procent t.o.v. de overeenkomstige pe riode in 1967 tegenover een stijging van 2 pet in geheel 1967 Lo.v. 1966. De bakkers boekten een stijging van 6 pet (7 pet.), de kruideniers (bediening) van 7 pet. (5 pet.), en de kruideniers (zelf bediening) van 10 pet (10 pet.). De sla gers zagen hun omzet met 2 pet. meer stijgen, t.w. 6 pet. De vraag naar melk en zuivelprodukten nam toe met 6 pel. (5 pet.). De gemiddelde stijging in de textiel branches bleef gelijk op 2 pet. De vraag ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS er F. G. I Walen kamp (Oegstgeest)de heer A. M. C v. d. Zandt (Leldschendam). Artsex. de heei R. F. Hamburg (Voorburg); de heer K Relsma (Eindhoven). Op 4 december zijn gepromoveerd. <le heer A. C. Arntzenius, geboren en thans wonende te Den Haag Is gepromo veerd tot doctor ln de faculteit der ge neeskunde op proefschrift getiteld: „A r excitation of the Jee hui (lts vulua In establishing a llr pathway of excltatioi id clinical vectorc ardiography). De promotor was prof. dr. moveerd tot doctor ln de faculteit der ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Radio logische aspecten van renovasculalre hyper- tensie". De promotor was prof. dr. J. R. De heer H. Th. Welland geboren en thans wonende te Oegstgeest ls gepromo veerd tot doctor ln de faculteit der ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Ver spreiding van poliomyelitlsvlrus en andere fecaal uitgescheiden virussen in Neder land gedurende de jaren 1964 en 1965. De promotor was prof. dr. JL D» Verllnde. naar kledingstoffen daalde echter met 2 pet. tegenover een stijging in 1967 van 10 pet. Daartegenover stond echter een omzettoeneming in herenmode-artikelen van 6 pet. (2 pet.) en in dames- en meisjesconfectie van 4 pet. (2 pet.). De aankopen van schoeisel stegen (in geld) met slechts 3 pet. (6 pet.). De omzetten in woningtextiel en meubelen namen toe met 6 peet. (5 pet.), in huishoudelijke artikelen met 6 pet. (5 pet.) en in goud, zilver, juwelen en uurwerken met 6 pet. (3 pet.). De boekhandel zag haar omzet toenemen met 11 pet. (10 pet.) en de kantoorboekhandel met eveneens 11 pet. tegenover 6 pet. In de sector genotmiddelen daalde de omzetstijging in alcoholhoudende en al coholvrije dranken tot 4 pet. (8 pet.) en in tabaksfabrikaten tot 3 pet. (6 pet.). Daartegenover steeg de omzet van de banketbakkers met 6 pet. tegenover 4 pet. in 1967 t.o.v. 1966. In de groep overige branches werden in de eerste 8 maanden opnieuw omzet stijgingen gerealiseerd. Alleen de schoenherstellers zagen hun afzet ver der teruglopen met 3 pet., 'n daling die overigens iets minder was dan die in 1967 (5 pet.). Ir. Posthumus voorzitter van zeehavenoverleg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het P.v.d.A.-Tweedc- Kamerlid ir. S. A. Posthumus zal tot voorzitter worden benoemd van de com missie zeehavenoverleg. die nog deze maand door minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) geïnstalleerd zal wor den. Ir. Posthumus was in het kabinet-Cals staatssecretaris van verkeer en Wa terstaat. speciaal belast met alle ver- voersaangelegenheden Hij bekleedde de ze functie van 5 mei 1965 tot 22 novem ber 1966 Ir. Posthumus is Kamerlid sinds 1946 met als enige onderbreking de tijd van zijn staatssecretariaat. Hij is 58 jaar, gehuwd en woonachtig te Rotterdam. Intellectuelen betogen in Moskou MOSKOU (DPA) Ongeveer twintig Russische intellectuelen hebben gister- ond op het Poesjkinplein in Moskou it een tien minuten zwijgen gedemon streerd voor de bijna drie jaar geleden veroordeelde schrijvers Andrej Sinjavski en Joeli Daniel. De demonstranten had den hun hoofddeksel in de hand. De politie greep niet ln. FRANSE LEKENENCYCLIEK PARIJS (KNP) In een brief van 21 pagina's hebben 744 Franse katholie ken, priesters en leken, by de Paus ge protesteerd tegen het gezicht, dat de Kerk aan de wereld vertoont en dat naar zy vrezen „onverdragelijk" is ge worden. In naam van hel evangelie vragen zy af te zien van elk triomfa lisme en de Kerk der armen te worden> die Christus geweld heeft en waarin de armen op de eerste plaats komen. De ondertekenaars hebben hun brief een „lekenencycliek" genoemd, zij heb ben er zelfs een Italiaanse titel aan gegeven naar de beginwoorden „Als Christus dit zou zien" (Si Christo vedesse). Met talrijke citaten probeert de brief het verschil aan te tonen tussen de teksten uit de Heilige Schrift en de handelingen en de woorden van de Kerk. „Er is een tegenspraak tussen de Kerk zoals zij werkelijk moet zijn, Christus die te middenvan haar leeft, en de Kerk zoals zij voor de mensen ver schijnt". „Daarin kan niemand het lichaam van de Heer ontdekken". Dit moet ons vier dingen duidelijk maken, aldus het schrijven. „De Kerk heetf in haar prediking en lering geen respect 'voor de mensen, de Kerk heeft geen afstand gedaan van tijdelijke macht, de Kerk weigert de opdracht van Christus tot armoede uit te voeren, de Kerkelijke broederschap wordt door haar vervalst en ontkracht". In de brief wordt elk van deze punten uitvoerig toegelicht met concrete voor beelden met name uit de organisatie, de rijkdommen en de gewoonten van het Vaticaan. De schrijvers zeggen zich op geen enkele wijze tegen de persoon van de Paus te willen richten maar tegen zijn positie. ,,Die is onverdragelijk voor een christen, diew eet dat u geen koning bent, maar een priester van Jesus Christus". De brief is gericht aan „Paulus, paus, opvolger van Petrus, bisschop van Rome, dienaar der dienaren Gods, onze broe der die ons de waarheid brengt". Nadat de brief 30 november aan de Paus werd gestuurd is hij op 2 december aan de nuntius in Frankrijk, mgr. Bertoli per soonlijk overhandigd. adjunct-directeur. Het door de WSM er Citosa onlangs ingevoerde gemeen schappelijke merkbeeld zal worden ge handhaafd. Van dit merkbeeld zal e eens een dochteronderneming, namelijk Van Gog in Capelle aan dc IJssel, bruik maken, maar deze onderneming blijft onder eigen naam rijden Voor de werknemers van de onder nemingen heeft de fusie geen gevolgen en ook blijven, aldus de directie, over plaatsingen tot c-en minimum beperkt. De bestaande dienstregelingen blijven gehandhaafd: op langere termijn wordt door integratie van de bestaande lijnen een betere vervoersverzorging in het gebied verwacht De fusie tussen WSM en Citosa. zo stelde vanochtend de direc tie van „Westnederland", toont dat het door schaalvergroting mogelijk blijkt tot een efficiëntere bedrijfsvoering te komen. De overheid en met name ook de lokale overheid moet, zo stelt „West nederland". voor onder andere priori teiten in het verkeer het openbare ver voer overtuigd steunen. Te vaak komt het voorts voor. vervolgt de directie, dat het openbare vervoer een nieuw woon- of industriegebied niet voldoende kan bereiken, omdat adeauate wegen voor autobussen niet zijn voorzien. Toeristische aspecten Westnederland zal vier gespeciali seerde reisbureaus in zijn geheel heb ben. Drie van deze bureaus werken onder de naam Cebuto-Pullmann en wel in Rotterdam. Den Haag en Loosduinen. Het vierde wordt onder de naam Ce- buto-Westnederland in het hoofdkan toor van de onderneming in Waddinx- veen gevestigd. De heer Jelle Kok die 8 december precies veertig jaar geleden, samen met pen collega, de autobuslijn Zoetermeer Den Haae overnam en daarmee de N.V. Autobusdienstondernemiftg Citosa start- te. zal eveneens oo 8 december „zijn" bedriif verlaten weeens het bereiken van de oensioengerechtigde leeftijd. De heer Kok startte in 1928 met één lijn, •aarbij hij de taak van chauffeur, mon teur en administrateur in zich verenigde. Tn 1P33 werd het bedriif omgezet in een naamloze vennootschap en ging toen genlijk nas Citosa heten. In 1947 kwam de belangrijke fusie tot stand met het n Boskooo gevestigde bedrijf „De Rijn streek". In 1967 werd „Van Gog" een dochteronderneming van Citosa. MEISJES VAN 11 EN 13 VERMOORDEN 2 KINDEREN NEW CASTLE-ON-TYNE (AP) Twee meisjes van II eri 13 jaar staan in New Castle-on-Tyne terecht wegens moord op twee jongetjes van drie en vier jaar. In de aanklacht wordt ge sproken van „moord uit plezier". De slachtoffertjes zijn Brian Howe (3) en Martin Brown (4). Beide kinde ren weiden gewurgd. De meisjes gin gen nog enige malen terug naar het lijkje van Martin Brown, om de hoofd haren af te knippen. Toen Martin Brown gevonden was. gingen de meisjes naai het huis van zijn moeder en vroegen of ze „Martin dood in zijn kistje" moch ten zien liggen. Toen ze door de politie verhoord wer den. merkte de jongste op: „Ik zal mijn advocaten bellen. Dit is een hersen spoeling". Jubileumdividend Alg. Vruchtenimport ROTTERDAM (ANP) De Algemeene Vruchten Import Maatschappij N.V. lAVIM) heeft in het op 31 oktober afge sloten boekjaar 1967/1968 een meer vol doening gevend resultaat behaald dan in het voorafgaande boekjaar. De N.V. be schikt nog niet over de definitieve cijfers, zo deelt de directie mee. In verband met het 50-jarig bestaan der vennootschap op 16 december a.s. zal een jubileumdividend van 5 pet worden uit gekeerd, betaalbaar vanaf 17 december 1968. Veertienjarige loog over onderwijzer PARIJS In een dorpje bij Bordeaux is in april een 37-jarige onderwijzer in hechtenis genomen, omdat hij een van zijn schoolmeisjes, Annick, geweld zou hebben aangedaan. De man heeft ze ven maanden in voorarrest gezeten. Zo sprak een rechtbank hem vrij. om dat bewezen is dat het meisje heeft gefantaseerd en gelogen. Het is een kind van veertien jaar, dat zich verbeeldde vedette te kunnen worden en zou stijgen in het aanzien van de jongens van die leeftijd, aan wie zij het verhaal ophing, door haar onderwijzer te zijn misbruikt. De onderwijzer is getrouwd en heeft I twee kinderen van tien en zeven jaar. Na zijn arrestatie probeerde zijn vrouw zelfmoord te plegen. Zij werd opgeno men in een psychiatrische inrichting en kwam er als een skelet uit. De vrijgesproken onderwijzer wil naar zijn dorp terugkeren „want", heeft hij gezegd. „Ik heb er nog een paar wa re vrienden zitten, die zich niet schaam den mij de hand te drukken, ook al toen ik de boeien om d? polsen had". (Van ome omroepcorrespondent HILVERSUM Het stadhuis van J sterdam is gistermorgen de oud-tv gisseur van de VARA, de heer Ralph Ingbar in het huwelijk getreden met Soi.ja Barend, presentatrice van tv- programma's als „Fenklup". „Ying Yang". „Puntje, puntje, puntje", het bejaardenprogramma „Dagje ouder' Sinds dit voorjaar werkt Ralph Ingbar als hoofd van de afdeling regie bij „Kol Israël in Tel-Aviv Israël be schikt sinds kort over televisie en men had o.a. Ralph Ingbar aangetrokken, om jonge Israëliërs op te leiden als tv regisseur. VANAVOND NED. I Tekeningen van een psychopaat „Ik ben een psychopaat" is de titel van een film die geheel bestaat uit b keningen en teksten van één ..geval' uit deze met misverstanden en emotie benaderde groep in onze samenleving. De KRO-televisie zendt vananvond om 22.15 uur via Nederland I een aantal fragmenten van de film uit, aangevuld met een analyse door dc Leuvense hoogleraar in de criminologie prof. dr. S. de Batselier. In de aflevering „De Schuilplaats" in de serie „De Reporter" (21.20 uur Ned I) helpt Danny Taylor de uit de ge vangenis ontslagen misdadiger Nick Moore (gespeeld dooi Richard Conté) aan een schuilplaats. In ruil daarvoor levert Nick Moore het verhaal voc De moeilijkheden voor Danny Taylor en Nick Moore beginnen wanneer- een bende sluipmoordenaars de „vrijla ting" eist. Danny weigert omdat hij begrijpt dat dit de dood voor Moore zou betekenen. IJ MUIDEN (ANP) Het Panamese vrachtschip „Amalia", dat op 27 nor ber op de Noordzee ter hoogte van mond aan Zee in brand raakte en dooi de bemanning tussen Egmond en Bak- kum op het strand werd gevaren, is donderdagavond vlot gebracht door drie sleepboten en tot voor IJmuiden gesleept. Vanmorgen vroeg werd de Panamees bij de „Amsterdamse Droogdok Maat schappij" in Amsterdam afgeleverd. LEVENSLANG VOOR MOORD OP NIJMEEGSE WEDUWE BUREN ONGERUST Alleen wonende weduwe lag dood in bed (Van onze corresiondent) VENLO Een 88-jarige alleen wo nende weduwe te Venlo is dood in haar woning aangetroffen. Vermoedelijk is de •v aan een hartverlamming gestor ven. Dat kan enkele dagen geleden ge beurd zijn, want de vrouw werd reeds enige tijd door de buren gemist. Hadden in Geleen buren geen argwaan gekregen, dan had in de Geleense wijk Lindenheuvel een 72-jarige zieke vrouw het sinterklaasfeest verstoken van alle verzorgingen geheel alleen moeten door brengen. De gewaarschuwde politie for ceerde een ruitje. De 72-jarige alleen wonende vrouw werd op bed aangetrof fen; zij was ziek en niet in staat het bed te verlaten. Een kennis van de vrouw heeft nu de verzorging van de zieke op zich genomen. NEDERLAND I (Reclamcuitzendingen om 18.55. 19.03, 19.56 en 20.16) STER •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.06 uur: De Waaauw-show, tienerprogramma NTS 20.00 uur: KRO 20.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek •20.40 uur: De 3-sterren-show, chansonprogramma 21.20 uur: De reporter, t v.-serie 22.15 uur: Ik ben een psychopaat NTS 22.45 uur: TELEAC 23.00 uur: En France avec Nicolas NEDERLAND II STER (Reclamcuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: VARA •20.20 uur: Ironside, t.v.-serie 21.10 uur: De jonge onderzoe kers. wetenschappelijk 21.20 uur: NTS 22.20 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC 9.30 uur: 10.00 uur: Noten en tonen 10.30 uur: Kijk eens wat ik zei 11.00 uur: En France avec Nicolas NCRV 16.00 uur: Nieuws in het kor (NTS) 16.02 uur: Onder de loep, filatelistische allerlei 16.15 uur: Made in Holland, hengelen 16.25 uur: Abbott en Castello zijn klenrentelevisieprogramma's NCRV 21.00—21.25 uur: Twee korte hoorspelen TROS 22.30—23.55 uur: Nieuws - nieuwer - nieuwst VARA 21.00—22.30 uur: Nederlands Strijkkwartet Prettig weekend RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30. 12.30. 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM weerpraatje. 18.4 HILVERSUM II ïeuws. 18.16 Berichten. 18.20 Uitzending Partij van de Arbeid: Socialistisch t ;n. 18.30 Hee: een programma voor o> assenen. 19.10 Jazzrondo: gesprek. BRUSSEL-NED (324 m) 18.00 Nieuw lagen. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.35 Tij oor het verkeer. 18.40 Lichte muziek. 18. Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18. Zang. 19.00 Nieuws, weerbericht, actualite en Het weer bij ons. 19.40 Oude instrt dat nog. 23.00 Nieuws. 23.10 Ook dat nc -volg). 23.40-23.45 Nieuws. jehoor: lichte muziek met nieuu muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 ivrouw. 9.00 Theologische etherleer- 1.35 Waterstanden. 9.40 Gymnastiek e huisvrouw. 9.50 Muzaïek: klassiek programma met aansluitend luister- istrijd. 10.55 Tentooi uws. 11.02 Bavinck ng. 11.15 Solistenkamer, muzikaal prek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12. lichte orkestmuziek (gr.). 12.14 inding. NRU: 13.00 17.00 HZRO-Magaz tisch strijdlied. vakanties. 11.00 Niet KLEEF (ANP) De 31-jarige Duit ser Paul H. uit Kevelaer is gisteravond door de rechtbank te Kleef (West-Duits- land) veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf. omdat hij op 16 februari van dit jaar in Nijmegen de 61-jarige wedu we M. A. E. Muis-van Geel heeft ver moord. De man doodde de vrouw met negen tien messteken, nadat hij haar een fles tegen het hoofd had gegooid en haar de keel had dichtgeknepen. Het vonnis van de rechtbank was con form de eie van officier van justitie, dr. Soller, die deze straf hed geëist Voorsprong van Caldera in Venezuela CARACAS (AFP) Bij de presidents- verkiaizingen in Venezuela lijkt dr. Ra fael Caldera. de kandidaat van de so ciaal-christelijke partij, op de overwin ning af te stevenen. Volgens de laat ste belichten had hij na telling van 2.799,692 van de in totaal naar schatting 3.500.000 uitgebrachte geldige stemmen een voorsprong van 40.697 stemmen op z i. voornaamste rivaal Gonzalo Bar rios van de regerende democratische actiepartij, Caldera stond 28, 99 procent, Barrios op 27,52 procent. Regeringsopdracht voor cineast Joris Ivens (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Klompé tC.R.M. i heeft de bekende cineast Joris Ivens een vrije opdracht gegeven voor het maken van een film over Nederland, zoals hij zijn land na lange afwezigheid in het buitenland thans ziet Met deze opdracht wil de minister in zekere zin eerherstel verlenen aan Joris Ivens, die zeer lange tijd vanwege zijn linkse sym pathieën in Nederland bij de overheid uit de gratie is geweest. Het is nog niet bekend of de heer Ivens de opdracht kan en wil aanvaarden. De heer Ivens, die in Parijs woont, is onlangs 70 jaar geworden. Op woensdag 11 december a.s., zal hij de gast zijn van de leerlingen van de Nederlandse filmacademie, die liem 's middags van 4 tot 6 uur een receptie aanbieden in ■-gebouw D« brakke grond te Amsterdam. PILOTENORGANISATIE Bewegwijzering op Schiphol onvoldoende (Van onze luehtvaartredacteur) SCHIPHOL De bewegwijzering op Schiphol is niet zo goed als hy kon zyn. Er zou een heleboel aan verbeterd kun nen worden. Aldus een zegsman van de Nederlandse Vereniging van Verkeers vliegers naar aanleiding van de affaire- De Laat. Sommige van de borden zyn zo opgesteld, dat ze verwarring zaaien. Andere worden, wanneer het zicht min der goed is. gemakkelijk gemist. Volgens deze zegsman is er uiteraard in de cockpit van de „Albert Schweitzer" iets misgegaan. Maar een factor, die van groot belang kan zijn geweest, is het feit, dat de baan 01-19 in de betrokken rich ting tot voor kort alleen voor landingen werd gebruikt en niet voor starts. Pas na de ingebruikneming van de zogenaam de Zwanenburgbaan op 16 november j.L stijgen de vliegtuigen vanaf de 01-19 ook in de betrokken richting op. Dit be tekent. dat De Laat. al zijn ervaring ten spijt, waarschijnlijk pas voor het eerst I in zijn leven voor de betrokken situatie kwam te staan. Zijn vergissing kan bovendien in de hand gewerkt zijn door het feit, dat zowel de verlichting van de 01-19 als die van dc 09-27 brandden, loen hij op het kruispunt arriveerde. Beide systemen zijn identiek. Volgens onze zegsman had de verlichting van de 09-27 gedoofd De verkeersleiding in de toren treft geen schuld. „Schiphol heeft een van de beste grondradars ter wereld, maar zelfs dc beste radar kan geen wonderen ver richten. Stel bovendien, dat de toren de vergissing had bemerkt en De Laat tijdens de start had gewaarschuwd. Als hij dan zou hebben geremd, zou het vliegtuig zonder enige twijfel zijn ver ongelukt, want daarvoor was geen ruim te meer. Het is goed, dat de toren niet gewaarschuwd heeft. De Laat heeft in alle opzichten geluk gehad' aldus de «•gsman van de Nederlandse Vereniging. rictly Country Style: Com BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. Sevarieerde muziek (12 40 Weerbericht, me iedelingen, programmaoverztcht en SOS-be- ïchten voor de schippers.) 12.55 Buitenlands ftëSS ,.'ï,%S8rr? De NTS was gisteren het best op dreef met het sinterklaasprogramma voor de jeugd. Dat men niet op platgetrapte paden bleef deed ons daarbij het meest deugd. Een kindermusical compleet op tekst van Mies Bouhuys, waarin ze leuke dingen deed voor al de kinderen thuis. Die andere Mies deed ook haar best met haar ondervraagtcchniek. En vele pieten deden de rest; het was t.v.- 's Avonds bracht de TROS Johan Kaart in 'n oude Franse klucht. We hoopten op iets met veel vaart, maar Kaart speelde beducht. Hij reikte naar een karakterrol, doch die zat er niet in. Het werd een klucht dus zonder lol in 't eind nóch in 't begin. Kaart kreeg overigens gelegenheid om oud zeer te beslechten. Hy deed 't door met verbetenheid Ton Lutz te gaan be vechten. „Een man die helemaal niets kan, die maak je baas in 't zuiden". Zo zei de tekst van deze man, wie hoorde 't ooit verluiden Dan was er 'n kapitale stunt in „Strooi- avond" van De Gooyer: Annonce van Heintje als eerste punt, maar wat deed wel die schooier Hij bood in plaats van de sopraan, die van hogerhand niet mag, ons een heel oud Heintje aan. Dat was goed voor een lach: voor ons het enige aardige in deze uitzending. De rest miste het vaardiger waar het eigenlijk om ging. Verschrikkelijk, die knittel- rijmen. die men er ruimschoots in deed. Om sommige kijkers mee te lijmen, meer zeker niet. Vg ADVERTENTIE Kinder-klanken-kleuren-plaat, waa-no 12 geliefde artiesten 2 nderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kleuren. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan het Bio-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2