Underdog Rapid Wien voor Real Madrid boze boeman Betancourt sloeg Weners in kwartfinales NIEUW WAPEN: HSV HAMBURG KONDIGT PRIJSVERLAGING AF Voetbal in Bundesliga moet aantrekkelijker Run op kaarten voor Feijenoord-FC Twente CHEF DE MISSION DR. A. DOKKUM: Rapport aan NOC is geheim en zal dat ook wel blijven Nooit meer Mexico DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT Van onze sportredactie) MADRID De spreekkoren van de ruim honderdduizend fanatieke Spanjaarden tussen wie zich een klein contingent Oostenrijkers bevond joegen Real Ma drid op tot een uiterste krachtsinspan ning. Real Madrid, in Wenen met 10 de das omgedaan door Rapid Wien, had in de eerste helft van het tweede duel, gister avond in het propvolle Bernabeustadion gespeeld, de leiding genomen. Een fout Tegenpunt (2-1) telde dubbel Rapid Wien heeft niet zo'n rijk Europa-Cupverleden als Real Madrid. Toch behaalden de Oostenrijkers enige opvallende successen. Real Madrid had in 1957 een derde duel nodig om tegen Rapid Wien de halve eindstrijd te berei ken. De Oostenrijkse landskampioen kwam in 1961 tot de halve finale, maar moest daarin buigen voor Benfica, dat in Wenen nog op 11 kon worden ge houden, maar in Lissabon toch vrij ge makkelijk met 30 won. De Weners wa ren dit jaar in hun eigen land opper machtig. Zij veroverden niet alleen de landstitel maar ook de Oostenrijkse voet balbeker door in de finale met 20 van Grazer A.K. te winnen. van doelman Betancourt betekende vier minuten na de hervatting de gelijkmaker, 11. Rapid Wien stond toen volgens de Europa-Cupreglementen met 31 voor (een doelpunt thuis en het dubbel tellende doelpunt in Madrid). Opgezweept door het publiek drong het nerveuze Real Madrid naar voren. Er moesten tenminste 3 doel punten worden gescoord om tot de kwart finales te kunnen doordringen. Er moes ten er twee komen om tenminste een be slissingswedstrijd te forceren. Er kwam er nog slechts een. Het toch al zwaar ver dedigend spelende Rapid Wien trok toen alle spelers terug voor het doel van Fuch- bichler. Er ontstond een ondoordringbare muur. Real Madrid liep storm, maar ver geefs. De zege van 21 was niet vol doende. Rapid Wien, de underdog, bereikte de kwartfinales, waarin de Weners tegen Cuphouder Manchester United zullen spelen. HAMBURG De Hamburger SV heeft een nieuw wapen in de strijd gebracht om de toeschouwersaan tallen te verhogen. Voor de eerste wedstrijd in de achtste finales van het toernooi om de Jaarbeurssteden- beker tegen Hibernian uit Edinburgh heeft het bestuur besloten de prijzen van de plaatsen tp verlagen. Op 18 december kost een staanplaats voor de wedstrijd in het Volkspark 3-50 Mark 3.15) tegen normaal 4.50 Mark. Onoverdekte zitplaatsen, die bij ontmoetingen voor de Bun desliga 9.50 Mark kosten, behoeven voor de wedstrijd tegen Hibernian maar vijf Mark op te brengen. De nieuwe voorzitter van HSV, dr. Horst Barrelet, vertelde dat overwogen wordt ook de prijzen voor de wedstrijden uit de Rundesltga in het volgende seizoen te verlagen, opdat de massa de weg naar het stadion weer zat inslaan. „Maar", voegde de heer Barrelet eraan toe, „prijsverlagingen zijn niet het beste middel; hel voetbad in de Bundesliga moet aantrekkelijker worden. Wij hebben leuk spel nodig en niet een betonfabriek wanneer wij publiek willen lokken." In het vorige seizoen heeft HSV een tekort gehad van 66.000 Mark, bij een totaal aan inkomsten van 4.116.000 Mark. Het tekort is verklaarbaar, gezien de kosten van de amateurafdeling, waarin zestien takken van sport kunnen worden beoefend. Het betaalde voetbal toonde op de balans een overschot van 243.000 Mark. Penningmeester Karl Meahilen verwachtte voor dit jaar geen tekort: „De inkomsten uit de Bundesliga- wedstrijden liggen tot nu toe twintig procent hoger dan in het vorige seizoen"- Eigen doel Aan dit snoer van toch zeker niet on belangrijke successen werd gisteravond een parel toegevoegd. Een fout van doel man Betancourt bleek (later) voor Real Madrid de weg naar de kwartfinales te versperren. Betancourt die in vele Eu ropa-Cupduels zijn betrouwbaarheid heeft bewezen, sloeg vier minuten na de hervatting bij een snelle aanval van Ra pid Wien de bal in eigen doel. Real Madrid was dit tweede treffen in een zeer hoog tempo begonnen. Rapid Wien kwam zwaar onder druk te staan, maar de hechte Oostenrijkse verdediging gaf weinig kansen weg. Real ging steeds nerveuzer spelen en daardoor ontbrak veelal de juiste richting aan de schoten. Pas vier minuten voor het rustsignaal van de Zwitserse scheidsrechter Droz kop Real de achterstand, die het twee weken geleden in het Praterstadion in,Wenen (10) had opgelopen, wegwerken. Uit een vrije trap kopte Velazques de bal achter doelman Fuchbichler. Prins Bernhard niet meer in p a ar desportf eder ati e BRUSSEL Prins Philip van Enge land is gisteren herkozen tot president van de internationale federatie voor de paardensport. Prins Bernhard heeft zijn medewerking aan het bureau van de federatie opgegeven om gezondheids redenen en zich niet herkiesbaar gesteld. Op de agenda voor 1969 staat het Internationale concours hippique in Rot- tei'dam van' 37 september genoteerd. Rusland sterkste ijshockeyploegen MOSKOU Het Russische A-team heeft het internationale yshockeytoernooi in Moskou ongeslagen gewonnen. De Russische ploeg bleef in de laatste wedstrijd Canada met 60 de baas. De scores waren: 20, 00, 40. Rusland B speelde gelijk, 22, tegen Finland. De scores waren: 0—1, 1—0. 1—1. De eindstand van het toernooi is: Rus land A 6 pnt., Rusland B 3, Finland 2 en Canada 1. Uitval Ook na de hervatting had Real een groot overwicht. Vrijwel de gehele ploeg van de Oostenrijkers trok zich terug voor eigen doel. Hoe gevaarlijk de schaarse uitvallen waren, bleek al n a vier minuten. Gebhardt ging plotseling naar voren, passeerde twee Spaanse ver dedigers en loste een schol dat door Be tancourt in eigen doel werd geslagen. De Spanjaarden verhevigden hun druk en de sfeer in het veld werd er niet prettiger op. Reële kansen kreeg Real niet meer, tot negen minuten voor het einde Pirri uit een lange cross-pass van Amancio Fuchbichler met een kopbal passeerde (21). Rapid Wien haalde toen ook de spitsspelers terug en trok eèn muur voor het doel op, waartegen Real in de laatste minuten vergeefs storm Geen revanche Voor signor Miguel Munoz geen nieu we roem in het Europese bekertoernooi. Voor Real Madrids oefenmeester ook geen revanche op Manchester United, de ploeg die de Spaanse sterren in het jaar van 1968 buiten de finale hield. De Engelsen wonnen in Manchester met 1-0 en speelden in Madrid gelijk, 33, dat de Spanjaarden met 31 hadden voorgestaan. Het is niet de eerste keer dat Real Madrid, dat .aan alle tot ni gehouden toernooien om de Europa Cup heeft deelgenomen, nog voor het berei ken van de finales werd uitgeschakeld. Barcelona, d« grote Spaanse tegenstrever van Real, lukte het in 1959 de Madrilenen al in de eerste ronde uit het toernooi te stoten. Anderlecht deed hetzelfde 1962. „Les Mauves'' speelden in Brussel gelijk (33) en versloegen de zesvoudige bekerwinnaar op eigen terrein met 10. In 1965 en 1967 kwamen de Spaanse kampioenen niet verder dan de kwart finales. In 1965 toonde Benfica, dat eerst met 21 verloor, maar daarna met niet minder dan 51 won, zich de sterkste. In 1967 was Internazionale (02 en 01) Reals „boze boeman". Real en Rapid De opstellingen bij Real Madrid Rapid Wien waren: Real Madrid: Betancourt; Calpe, San- chis, Pirri en De Felipe; Zunzunequi t Jose Luis; Amancio, Grosso, Velasquez en Gento. Rapid Wien: Fuchbichler; Gebhardt, Glechner, Fak en Bjerregaard; Ullmann en Fritsch; Kaltenbrunner, Grausam, Flögel en Söndergaard. In de kwartfinales zullen de volgende wedstrijden worden gespeeld: Ajax-Ben- fica; AC MilaanCeltic; Manchester UnitedRapid Wien; Spartak Trnava AEK Athene. Rapid Wien heeft geschiedenis geschreven. Het heeft Real Madrid, de kampioen van Spanje, dat na een terugval van enige jaren scheen terug te komen, een onverwacht halt toegeroepen. Zoals op de foto een Oostenrijkse aanvaller struikelt op de doelman van Real Madrid. Maar toch zou Rapid Wien gisteren in Madrid een doelpunt scoren. Het telde dubbel en Real Madrid was uitgeteld! (Van onze sportredactie) DEN HAAG De belangstelling voor de wedstrijd tussen Fcücnoord en FC TWente, het duel der groten dat op 22 december in het Stadion Feüenoord wordt gespeeld, is enorm groot. Zelden in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal is de run naar kaarten voor een competitiewedstrijd, die pas over bUna drie weken wordt gespeeld, zo overweldigend. De telefoons op het kantoor van het stadion staan roodgloeiend, de stapels schriftelijke aanvragen hopen zich op. De vraag naar toegangsbewijzen de officiële voorverkoop begint zaterdag a.s. komt niet uitsluitend uit Rotterdam, maar uiteraard ook uit Enschede en omge ving. Het aantal supporters uit het oosten, dat de prestigeslag in de Maasstad wil bijwonen, kan geschat worden op vijf- a zesduizend. In samenwerking met deNe- derlandse Spoorwegen zal de Twentse Courant twee extra-treinen naar Rotterdam laten rijden. Voorts worden op grote schaal reizen door touringoarbureaus georga niseerd. Opvallend is de grote vraag naar de duurste kaarten. Waarschijnlijk hoopt men zich daardoor in ieder geval van een tribuneplaats te verzekeren. Oranje speelt op Wembley DEN HAAG. De K.N.V.B. heeft van de Engelse voetbalbond een uitnodiging ontvangen om met het Nederlands elftal twee wed strijden tegen het Engelse natio nale elftal te spelen. De K.N.V.B. heeft de invitatie gaarne aan vaard. De eerste wedstrijd vindt in Nederland plaats in het najaar van 1969 en de tweede wedstrijd in het voorjaar van 1970 op Wembley. Het Nederlands elftal heeft nog nimmer op Wembley gespeeld. Tennisploeg eerst tegen Tsjechen PRAAG De Nederlandse tennisploeg zal in de halve finales van het toernooi om de Koning Gustaafbeker, dat van 6 tot en met 8 december in Bratislava wordt gehouden, eerst uitkomen tegen Tsjecho-Slowakije. De wedstrijd wordt vrijdagmiddag, direct na de eerste halve eindstrijd tussen Denemarken en Zweden, gespeeld. De overige halve- finalewedstrijden worden zaterdag ge houden en de finale op zondag. LUCKY LUKE: DE DALTONS BREKEN LOS LEIDEN. „Ik zou louter op idealistische gronden dolgraag nog wel eens chef de mission willen zijn van de Nederlandse ploeg die uitgezonden wordt naar de Olympische Spelen, maar ik geloof dat het gezien mijn leeftijd, ik ben nu 64 jaar, de volgende keer wel een jongere chef de mis sion zal zijn". Tot deze bekentenis kwam dr. A. J. H. Dokkum, chef de mission van de Nederlandse ploeg in Mexico, op een lunch- bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die gisteren in de Stads gehoorzaal te Leiden werd gehou den. Over zijn werkzaamheden als chef de mission zei dr. Dokkum: „Dat is me zwaarder gevallen dan ik had verwacht. Ik had gedacht dat twee jaar voorbe reiding wel genoeg zou zijn maar dat i me achteraf toch wel tegengevallen" Dr. Dokkum sprak over zijn olympische indrukken en ervaringen en zal half december een rapport daarover aar Nederlands Olympisch Comité aanbie den. Hij zei niet te geloven in verval van de Spelen „Ook niet door politieke kwesties. Dat zijn geen onbelangrijke maar toch bijkomstige zaken". Over de keus van Mexico City als olympische stad zei dr. Dokkum, die overigens vol lof was over de organi satie: „De Spelen zijn daar nu een keer georganiseerd, maar laten we dat alsje blieft nooit weer doen. De moeilijkheden in verband met de hoogte zijn niet onoverkomelijk maar toch wel erg Niet met twee LEIDEN Dokkum, de chef de mission van de olijmpische ploeg in Mexico zei gistermiddag in Leiden óver Lia Louer, de hard loopster' die in Mexico in ver wachting bleek: „Zelfs al zou ze gewild hebben, dan had zij toch niet mogen louen, want er staat duidelijk in de reglementen dat mc-n een race alleen moet lopen on niet met zijn tweeën". Een raadsel Over de Spelen zelf zei de chef de mission: „Ze hebben sportief bezien vol ledig aan onze verwachtingen beant woord. Voor mij is het nog altijd een raadsel dat er zoveel records, en met name in de atletiek, konden sneuvelen". De niet altijd even prettige publiciteit om de Nederlandse ploeg behandelde hij als volgt: „Wij hebben zoveel moge lijk inkijk van de pers in de ploeg be tracht. Het is dus ook begrijpelijk dat er meer dan anders aan het licht is gekomen. Ik geloof overigens niet, dat alle fouten gedramatiseerd moeten wor den. Natuurlijk, er zijn fouten gemaakt, maar toch echt niet meer dan bij andere Olympische Spelen". Afgezien Dr. Dokkum wilde niet zeggen wat in het rapport staat dat hij aan het N.O.C. doet toekomen. „Nee, dat vertel ik niet, dat is geheim en dat zal ook wel geheim blijven", Wel verklaarde hij: „Toen vlak voor de opening van de Spelen de onlusten in Mexico City uitbraken en, naar onze inside information, bij de botsing tussen studenten en politie zeker tweehonderd doden vielen, hebben we op het punt gestaan ons terug te trekken. Maar toen na 24 uur spanning de toestand om- I draaide, hebben we daar maar van afgezien". ZESDAAGSE ZUERICH Nummer dertien op 96 ronden ZURICH Het Zwitsers/Duitse koppel Fritz Pfenninger/Klaus Bugdahl heeft de zesdaagse van Zürich gewonnen. Peter Post en Patrick Sercu werden tweede en als derde eindigden de Duitsers Dieter Kemper en Horst Oldenburg. De ploegen die op de eerste drie plaat sen beslag legden, hadden een voor- spiong van vijf of meer ronden op de overige koppels. Jan Janssen, die met Leo Duyndam reed, eindigde als vijfde op zes ronden. Piet de Wit en de Zwitser Maurer werden negende op liefst drie endertig ronden. Niet eens zo slecht want de Zwitsers Zimmermann en Stadelmann werden dertiende en laatste, op zes ennegentig ronden SIJSKE EN WISKE: TEDERE TRONIC A Ma moeien eens err voor dlt'id uitmaken XI m wie ven ons beiden Ttonite de voorbeur feelt! j Geen voetbal meer te zien DUBLIN De ontmoeting tussen Ier land en Denemarken in groep 1 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, die giste ren in Dublin werd gespeeld, is bij de stand 11 na 50 minuten afgebroken. Dichte mist maakte verder spelen on mogelijk.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7