TE LAKSE MINISTER DE BLOCK ONDER JUK VAN VEROLME DOOR Poliklinische hulp nog onderbetaald Hertelijk welkom Kritiek P.v.dA. inzake bedrijfsfusies Witteveen overheerst te veel Jimenez tot senator gekozen PPR wil met spoed parlementair onderzoek economische macht Wie draait op voor rekening? Gifmengster bekent weer moordaanslag Zuid-Afrika uit Unctad gestoten Otto Boetes weer voor rechtbank WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Op het landgoed van Het Loo. de woonstee van prinses Margriet en mr. Pieter, huppelen sinds enige tijd twee jonge herten rond; een ree en een bokje. Het ene dier werd door Pieter van Vollenhoven gevonden op een voederplaats voor wilde zwijnen, waar het gevaar liep ten prooi te vallen aan de vraatzucht van de evers. Het diertje vond een tehuis op „Het Loo", waar het van prinses Margriet of van haar echtgenoot om de twee uur de fles kreeg. Enige tijd later kreeg „Folies" zo heet het hertje gezelschap van een jonge bok die door stropers was achtergelaten toen ze werden betrapt. Ook het bokje „Donald" gedoopt vond een tehuis op het landgoed van het prinselijk paar. De dieren zijn volledig gewend aan hun verzorgers. Ze eten uit de hand en laten zich gewillig strelen. Zelfs de huishond Tekko Taks die anders geen indringers op zijn domein gunt heeft zich de komst van de twee hertjes later misschien leuke speelkameraadjes voor prins Maurits laten welgevallen- (Van o e parlementaire redactie DEN HAAG „De minister van Eco- omische Zaken voert een slecht beleid. IQ de bedrflfsfusies en -concentraties peelt hjj geen enkele rol. Hfj is onder het uk van Verolme doorgegaan. .Vlr. De ilock zweert btf geheimzinnigheid Dat ast niet bi} een modern economisch be- ln dergelijke termen voerde drs. Neder- horst (P.v.d.A.) gisteren in de Tweede Ka de oppositie tegen het beleid van mi nister De Block. Zijn kritiek kwam er en goed op neer, dat de minister te is, wordt overspeeld door minister Witteveen (Financiën), onvoldoende beleid voert en de Tweede Kamer niet genoeg op de hoogte houdt. De minister had als troost, dat de re geringspartijen veel waardering voor zijn beleid toonden. „Een voorzichtig econo misch beleid is geboden, onze economie is te breekbaar", zei mr. Portheine (WD). De heer Nederhorst vond het heel merk waardig, dat rechtse kabinetten altijd Hij zei, dat de zuinige minister kabinet onvoldoende tegendruk De regering loopt achter de feiten aan. De economische ontwikkeling is veel gun stiger dan steeds wordt gezegd, aldus drs. Nederhorst. Kwalijk vond hij het, dat de minister van Economische Za- Drie zusters tot gevangenisstraf veroordeeld FLORENCE (Reuter) Drie zusters, die terechtstonden wegens kindermis handeling, zfjn gisteren door 'n recht bank in Florence tot gevangenisstraffen veroordeeld. De zusters en andere verzorgers van •n tehuis waar kinderen van 8 tot 12 jaar verbleven stonden terecht op be schuldiging kinderen ender meer met bezemstelen te hebben afgeranseld. De kinderen moesten nft deze strafoefening 'n kruis op de vloer likken. De als getui gen gehoorde slachtoffertjes deden ge ëmotioneerd verslag van hoe zij lang durig aan hun bed waren geketend ter wijl zij met de tenen nog maar net bij de vloer kwamen of van ijskoude ba den waarin zij midden in de winter straf moesten gaan liggen. De omstan digheden waaronder de kinderen leefden waren erbarmelijk. Zij gingen schamel gekleed, waren ondervoed en zaten vol ongedierte. De gevagen isstraffen v toe de zusters en enkele andere leden van de staf van het kindertehuis, der wie de medische verzorger, werden veroordeeld varieerden van een tot jaar. De vader van het tehuis, een pries ter, werd vrijgesproken. CARACAS (AFP) Ex-minister Mar cos Perez Jimenez van Venezuela is bij de verkiezingen in dit land tot senator gekozen. Jimenez, die op het ogenblik in Madrid vertoeft, werd in 1958 als president afgezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Radikaal Janssen heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat zijn fractie nog dit jaar zal komen met een voorstel tot het houden van een parle mentaire enquête naar de economische machtsverhoudingen m land. Een duidelijk inzicht is geboden in de vraag in bet bedrijfsleven de besluitvorming tot stand komt. sohe Zaken) weten hoe het oordeel van het kabinet És over het laatste halfjaarlijkse economische rapport vian de SER. De heer Goudszwaard achtte het meerdenheidsstandipunit m de SER vakbeweging en enige kroonfleden waarbij zonodig op versohuving van indirecte naar directe belas tingen wordt aangedrongen, geheel onwerkelijk. „Zo'n maat regel is uit de tijd", zed hij. Wart: betreft de EEG vroegen verscheidene Kamerleden naar een duidelijke standpuntbepaling van de regering. De im passe van de EEG is overigens nog niet hopeloos, vond drs. Goudszwaard. ken leiding uitgaat. De economische machten zijn niet zonder invloed op het regeringsbeleid, zei de heer Nederhorst. Hij laakte het gebrek aan openheid van minister De Block en vroeg zich af, waar de Kamer niet beter wordt ingelicht, name over de samenwerking tussen Duitsland, Engeland en Nederland op het gebied van de produktie van energie grondstof. Juist wat dit betreft kreeg minister De Block o.m. hulde van dr. De Meijer (K.V.P.) en mr. Portheine (V.V.D.). „We mogen van geluk spreken, dat door de volharding van de minister een samen werking tassen Nederland, Duitsland en Engeland tot stand komt", zei dr. De Meijer. De heer De Goede (D '66) toonde zich dankbaar, dat het Nederlandse ultra-cen- trifugeproject tot aanmaak van goedkope energiegrondstof nu internationaal gaat meespelen. Dr. De Meijer schonk vooral aandacht aan het industriële beleid, dat voor een belangrijk deel aan de verdere groei van de welvaart moet bijdragen. Hij vond ons land wel eens te zelfgenoegzaam. Een vernieuwde aanpak is nodig. Met name wilde hij meer aandacht voor een gun stige ontwikkeling van de afzonderlijke bedrijfstakken en streken. Door kwali teitsverhoging van de industrie zal de werkloosheid moeten worden bestreden. Paul H. voor moord op Nijmeegse vrouw voor rechtbank KLEEF (ANP) Het proces dat maan dag in het Landgericht Kleef (Duitsland) werd geopend tegen de 31-jarige Duitse etaleur Paul H. uit Kevelaer, die ervan verdacht wordt op 16 februari van dit jaar te Nijmegen een roofmoord te heb ben gepleegd op de 61-jarige weduwe Muis-van Geel uit Nijmegen is gisteren voortgezet, waarbij opnieuw de hele dag in beslag genomen werd door getuigenver- Na het rapport van de Duitse politie deskundigen uit Geldern, onder welk dis trict Kevelaer ressorteert, legden dins dagochtend zijn eerste vrouw van dachte, de 29-jarige Ruth van wie hij ge scheiden is, zijn 21-jarige wettige vi Hildegard en de 59-jarige moeder verdachte een verklaring af. Paul had maandag ontkend een stiletto te hebben gekocht in het warenhuis Plümpe te Ke velaer. Dinsdag legde de verkoopster, die bij de verkoop ervan betrokken was, die als getuige was opgeroepen een be zwarend getuigenis af. Een lid van het personeel van een pompstation uit Kleef, die in de krant had gelezen over dit pro ces. waarbij een stiletto was gebruikt, verklaarde ter terechtzitting, dat enkele dagen voor de moord bij hem iemand had getankt, die op enigszins komische wijze een stiletto had getrokken met de worden: „Als ik jou ermee neersteek, kraait er geen haan naar en behoef ik mijn benzine niet te betalen". Evenals de verkoopster herkende de man van tankstation Paul H. meteen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministeries van On derwijs, Sociale Zaken en Volksgezond heid en Financiën en de ziekenfonds raad proberen al twintig jaar lang een antwoord te vinden op de vraag wie de poliklinische honoraria van de acade mische ziekenhuizen moet betalen: de academische ziekenhuizen (in feite on derwijs), of de ziekenfondsraad voor de ziekenfondsleden en de particulieren voor zichzelf. Het gaat hierbij in eerste instantie n poliklinische behandelingen in met ime genoemd Leiden. Maar het geldt >or alle academische ziekenhuizen, al dus drs. H. Notenboom (K.V.P.), voor zitter van de Ttfefede-Kamercommissie >or de rijksuitgaven. De kwestie is in 1960 reeds gsigna- leerd door de algemene rekenkamer, die er telkens weer op moest terugkeren. Drs. Notenboom bracht gistermiddag de grote teleurstelling van de Kamercom missie over aan minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen, omdat na zoveel jaren nog steed geen behoorlijke opqossing gevonden is. De minster ont hulde later in zijn antwoord, dat het in feite een situatie van20 jaar is, waar bij zijn ministerie en die van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Finan ciën alle mogelijke pogingen gedaan hebben een bevredigende oplossing te vinden. Al was het maar vast een vc lopige regeling. De minister blijkt VROUW MOEST DODEN OM MAN TE KUNNEN TROUWEN (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Een nieuwe trieste bekentenis in de Schijndelse gifzaak. De 45-jarige Riet S. geboren H. heeft bekend in 1960 tot tweemaal toe te hebben gepoogd een in Geleen woonachtige vrouw te vermoorden door haar vergiftige koffie te laten drinken. Als reden gaf zij op. dat zü wilde trouwen met de toenmalige echtgenoot van deze Geleense vrouw. Het Geleense slachtoffer heeft beide vergiftigings- pogingen overleefd, boewei de vrouw telkens ernstige ziekteverschijnselen heeft vertoond. De rijksrecherche van Den Bosch heeft haar onderzoek, zoals gemeld, uitgebreid naar plaatsen in Zuid-Limburg, waar verdachte gewoond heeft. Zowel in Gutte- coven. ais in Eimghausen en Geileen is bekend, dat verdachte omgang heeft gehad met vele mannen, voor het merendeeü mijnwerkers. Bij het onderzoek wordt gebruik gemaakt van de administratie van de Staatsmijnen. Nagegaan wordt voorts of verdachte heeft gepoogd in Sdhijndel twee van haar kinderen te vengiflbigen. De urine van de kinderen wordt momenteel onderzocht door het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. De aifizaak is uiteraard het gesprek van de dag te Lindenheuved, waar verdachte met haar eerste man en vijf kinderen heeft gewoond. „Er gebeuren rare dingen in de woning naast ons", aldtus een voarmaüige buur. Haar echtgenoot wa goedzak, die niet vefl in de melik te brokkelen had. De waren blij, toen het eind 1960 verhuisde naar Bcnabanit, waar man en vrouw vandaan kwamen". „Wie weet, als ze nog langer naast ons waren blijven wanen, was de verstandhouding missdbien zodanig geworden, dat wij ook nog wel eens vergiftigd hadden kunnen worden". Na haar bekentenis An I960 tot tweamaafl toe gepoogd te hebben een Gefteense vrouw ite doden om mat de echtgenoot van die vrouw te kunnen trouwen, is man dinsdag gearresteerd dm Amsterdam waar hij thans woonachtig is. De was efl gescheiden van rijn Geleense vrouw, die wear hertrouwd is. Hij is n: aanhouding overgebracht naar MaastridW. Hjj mam fatf vergiftiging dm Geleen ocfke iroQ h langzamerhand ook genoeg van te heb ben, want hij gaf de Tweede Kamer te verstaan, dat in ieder geval op 1 juli een al of niet voorlopige regeling met de ziekenfondsraad en de acade mische ziekenhuizen moet bereikt zijn. t is als materie geen eenvoudige zaak, want het gaat intussen al om kos ten tot 3,5 miljoen gulden. Het grootste probleem is echter hoe de behandeling de patiënten in de poliklinische af delingen van de academische' ziekenhui- beschouwd moeten worden: alleen als studie voor de aanstaande doctoren, alleen als zuiver medische behandeling van de patiënt, zoals de behandeling in andere ziekenhuizen, of deels als studie, deels als medische behandeling. De besprekingen moeten voor 1 juli in ieder geval afgerond worden op het ant- 'oord, hoeveel kosten doorberekend moe- in worden naar de ziekenfondsraad, of aar de particuliere patiënten. Maar dan rijst, aldus de voorzitter an de Tweede-Kamercommissie, on- ïiddellijk de vraag, hoe het moet met chirurgische ingrepen in de academische ziekenhuizen. Want ook hier speelt de zelfde kwestie, die dank straks ongetwij feld opnieuw door de algemene reken kamer aan de orde gesteld wordt. Het laatste woord hierover ls ook ln de Tweede Kamer nog niet gesproken, want de commissie gaat zich eerst be raden over het antwoord van minister Veringa, die gistermiddag wat mismoe dig zijn aktentas sloot. Hij had kennelijk gehoopt, met een duidelijk antwoord ook de Kamer naar de onderhandelings tafel te kunnen terugkeren, om nu ein delijk de regeling op papier te kunnen „GEEN GREINTJE SPIJT" Dronkeman reed zes mensen ziekenhuis in (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De 32-jarige oud- roesthandelaar J. V. uit Haelen die op 15 mei jl. onder drankinvlocd zes i sen het ziekenhuis heeft ingereden, kreeg dinsdagmiddag voor de Roermondse redhtbank hard de les gelezen door de officier van justitie, mr. Delissen. „Ik word bijna misselijk van de wijze waar op hij de vragen van de rechtbank-pre sident beantwoordt. Hij toont geen spoor van spijt of bezinning, maar dat ver wacht ik ook niet van hem. Zonder eer r van medeleven met de slachtof fers te tonen, probeert hij alleen zijn schuld te minimaliseren". Gepeperde eis luidde negen maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging de rijbevoegdheid. De schrootopko- per had op de bewuste avond een paar cafés bezocht. Op weg naar huis reed hij onder Haelen achterop een volks wagenbusje met acht inzittenden. Twee inzittenden bleven zwaar gewond in het wrak van het busje achter. Terwijl zes andere, eveneens gewond, waren uitge stapt en langs de kant van de weg ble ven staan, reed de schroothandelaar met een vaartje verder. Toen de politie hem later in zijn bungalow bezocht gaf hij eerst voor van niets te weten. Voor de rechtbank gaf hij toe de bestuurder var de auto te zijn geweest, hij zou maai één glas bier hebben gedronken en he busje zou geen achterlichten hebben ge had. Op de avond van 't ongeluk had hij evenwel de bloedproef geweigerd. Zijn strafblad was dichtbeschreven. Er kwa men liefst drie eerdere veroordelingen wegens het rijden onder invloed óp waarbij een keer een slachtoffer ernstig werd gewond. „Jammer dat de wet niet voorziet in het strafbaar stellen van weglopen een ongeluk", aldus mr. Delissen. Hij vond dat het rijbewijs van verdachte maar eens voor lange tijd moest wor den ingetrokken. „Hij moet voor zijn handel dan maar een paard en wagen aanschaffen. Lukt dat niet, dat zet hij zijn negotie maar aan de kant of hij kiest een ander vak. Het zal mij een zorg zen", aldus de officier van justitie. Terwijl de verdachte vriendelijk la chend naar de publieke tribune ging zit ten, begon verdediger aan rijn pleidooi. Waarin hij de beschuldiging van „rijden onder invloed" niet bewezen achtte en vrijspraak vroeg. Uitspraak over veer tien dagen. NEW YORK (Reuter AFP) De eco nomische commissie van de Algemene Vergadering der VN heeft gisteravond besloten Zuid-Afrika uit te sluiten van het lidmaatschap van de Unctad, de VN- conferentie voor de handel en ontwikke ling, tot het zijn apartheidspolitiek heeft opgegeven. Het besluit, dat door de algemene ver gadering bekrachtigd moet worden werd genomen met 49 tegen 22 sternen bij 23 onthoudingen. Tegen stomden onder meer de VS, Frankrijk ej Engeland. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming. De Zuidafrikaan Matthys Botha ver klaarde dat het besluit in strijd is met de bepalingen en geest van het hand vest van de volkerenorganisatie. ALKMAAR (ANP) Het lid van de Eerste Kamer de heer O. M. Boetes uit Heiloo is gistermorgen voor de Alkmaar- se rechtbank veroordeeld tot 250 gulden boete wegen opzettelijke belediging van een bevriend staatshoofd en het versprei den van pamfletten. Op deze pamfletten stond de tekst: „Gemeten naar de maat staven van de processen in Neurenberg en Tokio zijn Johnson, zijn naaste mede werkers en generaals oorlogsmisdadigers. Prof. D. Delfgaauw". Ook de echtgenote van de senator werd wegens eenzelfde feit tot eenzelfde boete veroordeeld. Nadat hij het vonnis had aangehoord, richtte de heer Boetes zich tot de recht bank met de volgende woorden: »,U heeft het valse spel van de officier dus zonder meer gevolgd", hetgeen voor een der rechters, mr. dr. A. Vellinga, aan leiding was de officier van justitie, jhr. mr. A. Reigersman er de aandacht op te vestigen, dat deze uitlating van de heer Boetes als een belediging opgevat dient te worden. De heer Boetes zal vermoe delijk voor deze belediging alsnog wor den vervolgd. Na de zitting vervoegde de heer Boetes zich bij de griffie, waar hij en zijn echtgenote «en zesvoudig wijzigde dagvaarding, op grond waarvan zij veroordeeld werden, als ook tegen de hele procedure van de behandeling. Daarom ook, aldus verklaarde de heer Boetes bij deze gelegenheid, heb ik da rechtbank «n de officier van justitie beledigd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5