S)e £eid6e(2oti/ta/nt LEVEROVERPLANTING IN ARNHEM Jongen maakt het „redelijk" Medische teams uit Nijmegen, Arnhem, Leiden Ik ga even wat fietsen Emigrantenouders goedkoop naar kinderen in Australië Voor ziekenauto s kleine gemeenten f 450.000,- nodig AJAX LOOT BENFICA Serum was enige uren spoorloos Half miljoen staatsloterij in Rotterdam Man bleef drie dagen spoorloos Door net van charterbepalingen geslipt Kort geding tegen Sanders Douche Fris contra Pretty Douche Speciale verenigingen opgericht EENMAN VERMIST Duits schip voor de kust gezonken RUSSISCHE FILMSPION ABEL PAPENGRACHT32-LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J F. J. M, KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd, 1 4.70, p. kwart. f 14.10; fr. p. post 16-95 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes 1 2.— KLACHTEN bezorging tel 33839 (18-0019.00 uur) DINSDAG 3 DECEMBER 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN WEINIG VERANDERING De weeawverwochiting, meegedeeld doar bet KNMI. geldig tot morgenavond Droog en nevelig weer met veel bewedktag. Zwakke tot matige zuidoo.itolijke wind. Dezelfde temperaturen allis vandaag of iets lagere. 60c jaargang, no. 17.615 i onzer verslaggevers) ARNHEM De toestand van het tweejarig patiëntje bij wie gisteren in het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem een lever is overgebracht, is heel redelijk te noemen. Dit deelde vanmorgen geneesheer-directeur dr. Z. Nauta, de chirurgen dr. M. N. van der Heij de en dr. S. Sluis en de internist dr. L. Schalm mede, naar aanleiding van deze ingreep, die over de gehele wereld als een van de moilijkste wordt beschouwd. Bij de transplantatie heeft men gebruik gemaakt van een methode volgens welke de oude zieke lever niet verwijderd wordt, maar elders in de buikholte een nieuwe lever wordt ingeplant. De grote vraag is thans hoe de overgebrachte lever in het lichaam gaat werken. Namen van donor en ontvanger zijn niet bekend gemaakt. Het enige dat bekend is, dat de ontvanger een jongetje van twee jaar uit Den Helder is. In hoeverre de nieuw overgebrachte lever afgestoten zal worden, valt op dit moment nog niet te zeggen. De leuko- cytengroepen (witte bloedlichaampjes) vertoonden een dusdanige overeenkomst dat men tot transplantatie kon overgaan. Het was overigens niet de eerste lever- transplantatie in Nederland. Drie jaar geleden heeft men in Leiden een poging ondernomen op een kindje. Deze poging is mislukt. Bij de transplantatie in Arnhem waren medische teams uit Leiden, Arnhem en Nijmegen betrokken. Tot dusverre zijn de resultaten van levertransplantaties weinig succesvol verlopen. Ook in dit geval is niet te zeggen hoe de toestand zich zal ontwikkelen. De langste tijd, dat een patiënt met een overgeplante lever geleefd heeft, is tot nu toe dertien maanden. Men heeft evenwel goede hoop, dat deze termijn steeds langer zal worden. Bij de Arnhemse operatie deed zich nog de complicatie voor, dat een flesje serum met spoed vanuit Lyon naar Nederland verzonden op het Parijse vliegveld Orly bleek verwisseld met een flesje vanuit hetzelfde laboratorium, maar met andere inhoud en bestemd voor Amerika. Koortsachtige telefonades tussen Lyon, Parijs, Schiphol en Arnhem konden er tenslotte voor zorgen, dat het serum in de late avonduren nog op Schiphol aankwam. In allerijl werd het toen naar Arnhem gebracht. Het jongetje, dat gisteren in het gemeenteziekenhuis is geopereerd zou zonder transplantatieniet lhng meer hebben geleefd, omdat hij geen gal- kanalen in de lever heeft en ook de gal blaas mist. De operatie in het Arnhemse gemeen teziekenhuis heeft vier uur geduurd. In de gehele wereld zijn ongeveer veertig levertransplantaties gedaan. De Amerikaanse chirurg Thomas Starzl uit Denver heeft met leveroperaties de meeste ervaring. In Europa was het de Britse professor B. Cale uit Cambridge, die de spits afbeet. Zijn patiënt overleed drie maanden na de operatie. DEN HAAG (ANP) In de derde klasse van 588ste staatsloterij is een hoofdprijs van f500.000 gevallen in se rie d op nummer 084558. Het lot werd verkocht door mevrouw Pronk, Adriana- laan 171 te Rotterdam. Een prijs van f 100.000 viel op num mer 079533. Hiervan werden onder meer loten verkocht door serie b: mevr. Ab- benhuis, Stationsplein 40, Leiden en se rie e: de heer van Beekom, Valkenbos- laan 183, Den Haag. 99 99 Van een onzer verslaggevers) MAASEIK Anton Roodbol uit Weert, getrouwd en vader van twee kinderen, begrijpt nog niet dat hij zijn avontuur van afgelopen week in de bossen van het Belgische Kinrooi heeft overleefd. Vier dagen en drie nachten heeft hü bewusteloos op een eenzame plek gelegen, tot een bos wachter hem vond. Anton Roodbol was zo stijf als een plank toen hij op een brancard werd gelegd. In het ziekenhuis van Weert, waar hij zondagavond weer bij zijn posi tieven kwam, vertelde hij ons zijn verhaal. „Donderdagmiddag ging ik een eindje fietsen. Ik dacht dat het goed zou zijn als mijn beenspieren wat in beweging zouden komen, want ik ben al een hele tijd onder doktersbehandeling voor mijn rug klachten", aldus de 26-jarige verkoop telefonist. „Het was mooi weer en ik wou eens wat anders dan die eeuwige rondjes over Soerendonk en Maarheeze. Bij Stamproy fietste ik de Belgische grens over. Bij een café vroeg ik hoe ik op de weg naar Weert kwam. Zij zeiden dat ik linksaf, daarna rechtsaf en weer linksaf moest fietsen. Het zal wat fout hebben gezeten, want ik kwam op een bospad terecht. Opeens werd ik duizelig. Mijn benen die wilden niet meer. Ik stapte van mijn fiets, zette die tegen een boom en ging langs de helling van de weg zitten. Beneden stroomde een beekje. Ik gleed naar beneden met beide benen in de beek. Ik kon niet meer op mijn voeten staan, en mijn benen leken loodzwaar. Met beide handen greep ik een boomtak en trok me weer op. Wat daarna gebeurde weet ik niet meer", aldus het vreemde ver haal van Anton Roodbol. „Ik ben buiten bewustzijn geraakt". En dat moet dan donderdagmiddag omstreeks half drie zijn geweest. Zondagmiddag pas kwam een bos wachter voorbij. Hij zag eerst de fiets staan, vond daarna de bewuste loze en belde ijlings het»ziekenhuis van Maaseik. „Tot voor kort heb ik alle mogelijke soorten sport beoefend: zwemmen, hardlopen, gewichtheffen en noem maar op. Ik ben wel eens in drie da gen van Rotterdam naar Stuttgart gefietst, maar sinds 21 september heb ik vaak last van rugpijn. Een week of zes geleden stond ik op zondag middag naar het voetballen te kijken. Opeens werd ik duizelig, en ik voelde dat ik niet meer op mijn benen kon staan. Door me vast te grijpen aan het net van 't doel bleef ik overeind. Een neuroloog heeft me tabletten ge geven, die ik driemaal per dag moest slikken. Die rotdingen heb ik weg gegooid, want ik moest er aldoor van slapen. Fietsen, dacht ik, dat zou goed zijn voor mijn gezondheid. Maar ik ga nooit meer naar zo'n eenzame plek, nooit meer", aldus de heer Roodbol. Zwarte-Panterleider Carl Nicols uit New Jersey ligt met ernstige verwondingen in een ziekenhuis te Newark. Hij wordt er verpleegd na een bomaanslag op z'n hoofdkwartier. Daarbij liepen nog zes Zwarte-Panterleden verwondingen op. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Voor de Haagse rechtbank zal morgen een kort geding dienen tegen de N.V. koninklijke zeep-, eau de Colog ne- en parfumerieënfabriek v.h. Sanders Co te Leiden. Het geding gaat om het voeren van het merk „Pretty Douche", voor vloeibare badzeep. Het geding is aangespannen tegen de fabriek van cosmetische produkten An- drelon. Deze firma voert het merk Douche Fris. Andrelon voert aan, dat de merknaam van Sanders te veel gelijkenis vertoont met Douche Fris. Andrelon verwijt Sanders ook, dat de verpakking van Pretty Douche een dunne kar tonnen doos met doorzichtig venster dezelfde is als van Douche Fris SCHIPHOL, (A.N.P.) lil twee DC-8- j machines van de KLM en Martin-air Holland z(jn gisteravond voor iets meer dan dc helft van het normale tarief een I kleine driehonderd ouders en andere J familieleden van Schiphol naar Australië vertrokken om daar een bezoek van en kele weken aan Nederlandse emigranten te brengen. Met deze twee speciaal gearrangeerde I chartervluchten, de eerste in hun soort naar Australië, slippen de reizigers door een strak gespannen net van luchtvaart restricties, dat tot doel heeft het prijs peil te beschermen. Chartervluchten mogen echter in groepsverband voc tot 60 procent van het normale lijntarief worden georganiseerd las men aai volgende drie voorwaarden, gesteld door de IATA (de internationale organisatie der luchtvaartmaatschappijen) voldoet: 1) de reizigers moeten minstens half jaar lid zijn van de vereniging, die de reis organiseert, 2) de vereniging mag het organiseren van reizen niet tot doel hebben. 3) de vereniging mag niet meer dan 20.000 leden tellen. De organisaties, op wiens initiatief de beide vluchten vanavond zijn georgani seerd, zijn resp. de Co-op Nederland en de stichting „Wij komen". Co-op Neder land heeft veel meer dan 20.000 leden naam van de stichting „Wij komen" geeft al aan, dat deze stichting mogelijk op punt 2 tekort schiet. Zowel Co-op als „Wij komen" hebben echter een maand of acht geleden vol gens de regels van de wet ieder een an dere vereniging opgericht. Aldus ver trokken onze landgenoten vanavond met de in februari opgerichte vereniging „Inter co-op kontakt", die pas enkele honderden leden telt, en met de stichting „Vredesbanden met alle landen", die volgens vootzitterReckman tot doel heeft „alle landen denkbeelden aan de hand te doen die de vrede kunnen bevorderen". Een controleur van de IATA was bij het vertrek aanwezig om voor zover mogelijk te controleden of de beide nieuwe verenigingen aan de drie restric ties voldoen en met name om n gaan of er onder de passagiers wellicht enkelen waren die nog geen half jaar lid zijn. Bij overtredingen kent de IATA het systeem van het opleggen van fikse boeten aan de betrokken luchtvaart maatschappij. Het normale tarief voor een retour vlucht naar Sydney bedraagt 4797.- De vereniging „Inter co-op kontakt" brengt haar 139 passagiers per persoon echter f 2400.- in rekening als het ouders zijn van emigranten, en 2880.- vooi dere familieleden. Dat komt vrijwel c een met het tarief van „vredesbanden met alle landen", die aan alle 147 avond vertrokken- leden een bedrag van 2625.- in rekening brengt. In totaal komt dat per vliegtuig neer op ruim ton, en aangezien geen der beide verenigingen enige winst maakt op deze vluchten moet dit bedrag ongeveer de prijs zijn, die de KLM voor zo'n retourclucht per DC-8 in rekening brengt. De toestellen moeten daartoe uiteraard tweemaal tussen Schiphol en Australië heen on weer vliegen, de tweede maal om de reizigers in januari weer naar Nederland teiMg te brengen, want de machines kunnen nu eenmaal niet wekenlang in Sydney op de terug keer blijven wachten. Z.-Holland wacht wet niet af PTT zet systeem van alarmering op DEN HAAG (ANP) Rond 450.000.- per jaar is er mee gemoeid als de pro vincie Zuid-Holland vijftien procent van de netto-lasten bijdraagt in de exploita tie van ziekenauto's voor vervoer van slachtoffers van ongevallen buiten de gemeenten met meer dan 100.000 inwo ners. Hierbij is uitgegaan van een nieuwe organisatie van het ambulancevervoer, die waarborgen inhoudt voor een goede kwaliteit van de voorziening en een maximum aan rentabiliteit. Gemeenten met meer don 100.000 in woners hebben doorgaans een goede am bulancedienst. Voor het platteland dient n nieuwe organisatie te komen. Fac toren als de structuur van het wegen net, dc bereikbaarheid van elk punt van dat wegennet, de regionale verkeerssi tuatie en de ongevallenfrequentie op de verschillende wegen zullen hiervoor uit gangspunten zijn. Bekend is, dat van rijkswege geen sub sidie is te verwachten voor het gewon- denvervoer. Een kostprijsdekkend tarief haast niet vast te stellen als een voort durende volledige paraatheid is vereist De ontworpen provinciale regeling voorziet in het vormen van rayons. De samenwerkende gemeenten kunnen de regeling op verschillende manieren uit voeren, b.v. door een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, een stichting op te Mocht er nog iemand aan twijfelen: de benen van deze dame zijn heel bijzonder. Een jury heeft beslist, dat zij de mooiste zijn van heel Groot-Brittannië. En om aan te tonen hoeveel ze waard zijn, werden ze voor de verkiezing in Parijs verzekerd voor één miljoen dollar. Engeland mag trots zyn op zijn onderdanen. En Nina Scott op de Becijferd is, dat de netto-lasten van dc exploitatie van een ziekenauto buiten ge meenten met meer dan 100.000 Inwoners op 40.000.per Jaar kan worden ge steld. De provincie neemt in het alge meen in de sector van de gezondheids zorg 15 procent hiervan voor haar reke ning. Verwacht wordt, dat, als de nieu we organisatie is voltooid, er in Zuid- Holland 70 a 75 ziekenauto's voor pro vinciale subsidie in aanmerking komen. Ged. Staten van Zuid-Holland willen de organisatie successievelijk opbouwen. Afhankelijk van het tempo, waarin dc ambulancediensten tot stand komen, zal elk jaar meer geld voor de subsidiering beschikbaar worden gesteld. De bijdra gen kunnen voor het eerst worden toe gekend over het tweede halfjaar van1 1968. De regeling geldt voorlopig tot en met 1971. Op de wettelijke regeling inzake de organisatie van liet ambulancevervoer kan Zuid-Holland waar een kwart van de Nederlandse bevolking woont niet wachten. Deze zal zich ook baseren op een coördinatie per district en zal het karakter van een raamwet hebben. Ged. Staten van Zuid-Holland nemen aan, dat de provincies, die in eerste instantie ook de coördinatie binnen de districten als taak krijgen opgedragen, de nodige vrij heid van handelen zal worden gelaten. De PTT heeft opdracht het nodige te doen om zo spoedig mogelijk te komen tot de inrichting van een definitief systeem van centrale alarmering bij on gevallen. (Von onze sportredactie) GENEVE. Ajax zal in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen uitkomen tegen het Portugese Benfica. De eerste wedstrijd wordt in Amsterdam gespeeld. De loting had het volgende resultaat! Landskampioenen: AjaxBenfica, AC MilanCeltic, Manchester United- Real Madrid of Rapid Wien, Spartak TrnavaAEK Athene. Bekerwinnaars: Ski Og Lyn (Noor wegen)Barcelona (Spanje), FC Köln (W-Dultsland)Freju Randers (Dene marken). AC Torino (Italië)Slovan Bratislava (Tsjecho-Slowakije), Dunferm line Athletic (Schotland)West Brom- wich Albion (Engeland). (Van verslaggevers) IJMLIDEN Op de Noordzee, twin tig mUI ten westen van Texel, is gister avond om half tien de Duitse kustvaar der „Adele Hagenah" gezonken. Het schip werd aangevaren door de Griekse vrachtboot „Argo Chios". Acht beman ningsleden van de Dnitaer zyn gered. Een man, de stuurman, wordt vermist. i scene uit een nieuwe Russische spionagefilm: de voor R usland werkende spion Rudolf Abel, hier gespeeld door de eur Donatas Aniomis, te midden van „mannen van de CIA", wacht hier op uitwisseling tegen Gary Powers, de piloot k het neergeschoten Amerikaanse spionagevliegtuig V-2. door de Russen. De film zal binnenkort onder de titel Slappe Tijd worden uitgebracht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1