Blijven zitten in Engeland onbekend SteftzidóeSoti/ïa/nt Primeur voor „Gamma"': foto's van het inwendige van 't hart Monitor en Marjan verdwijnen Karl Remes naar NTS Onderwijs meer gericht op het hele kind Omroep tegen de verwording' opgericht Sinterklaas musical op 5 december Snellere afschrijving noodzakelijk als gevolg snellere veroudering PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 NOVEMBER 196» PTT onder het mes JWIET efficiencybureaus is het een A" merkwaardig geval; ze kunnen zeer nuttig werk verrichten, maar binnen een bepaalde begrenzing. De fout is echter, dat sommigen zulke bureaus als het wondermiddel beschouwen waarmee schijnbaar onoplosbare problemen toch uit de wereld geholpen kunnen worden. Uit de in beknopte vorm bekend gemaakte rapporten die het staatsbedrijf der P.T.T. op 't door haar aangevraagde doelmatigheidsonderzoek gekregen heeft, zal de lezer wel begrepen hebben, dat de beide ingeschakelde efficiencybureaus ook het „ei van Columbus" bij Nederlands posterijen niet hebben kunnen vinden. Inderdaad, ze geven aan op welke manier er zeer veel bezuinigd zou kunnen worden. Al bladerend in de rapporten kregen we de gedachte, dat als elke burger na het plakken van een postzegel op zijn brief of drukwerk zijn post vervolgens zelf ging bezorgen, het staatsbedrijf zeker een welvarende onderneming zou kunnen worden hieromtrent niet in gebreke stellen. Meestal krijgen zij een ruime opdracht en dan gaan de economen en andere experts van deze bureaus aan de slag binnen de ruime grenzen die hen gelaten Daardoor komt het, dat de uitslag van opdrachten, die overheids- of semi-overheidsbedrijven zulke bureaus stellen, dikwijls bij de burgers een gevoel van teleurstelling te weeg brengen. Efficiency richt zich vooral op doelmatigheid en op het beperken of wegwerken van verliezen;'t dienstbetoon komt dan in de tweede plaats. In de praktijk blijkt dan meestal wel, dat de opdrachtgever terecht niet onbelangrijk deel van de adviezen naast zich neerlegt. Want in dienstverlenende sector moet, zeker wanneer de overheid er direct of indirect bij betrokken is, het dienstbetoon z' gewogen worden. Zeker nog zwaarder als in de meeste particuliere bedrijven. ^IETTEMIN valt er voor de opdrachtgever in de hoeveelheid uitgebrachte adviezen dikwijls nog veel goeds te ontdekken. Zo ook in het geval van de P.T.T.al blijkt uit directiemededeling, dat van deze goede tips er menigeen reeds in overweging was. dat efficiencybureaus niet over brillen beschikken zonder welke de oplossing van bepaalde problemen nooit kan worden onderkend. Voor de volksvertegenwoordiging en de verantwoordelijke minister valt er overigens nog heel wat te studeren, vóór ze kunnen constateren of de P.T.T.-directie van de adviezen een goed en voldoende gebruik wil gaan maken. In elk geval is de P.T.T. nu kritisch onder de loep genomen; na het lezen van het rapport zou men zelfs eerder zeggen ..het staatsbedrijf is onder het mes geweest". De overheid en de burgers weten in elk geval duidelijker dan ooit tevoren, wat het kosten gaat om een minimaal redelijke mate van dienstbetoon op postaal gebied in stand te kunnen houden. Hoe dat dan nadat wel te benutten kansen om te bezuinigen zijn aangegrepen betaald moet worden, is Misschien moeten we maar vast gaan wennen aan een nieuwe slogan a la Heyermans: „De post wordt duur betaald". In de lelevislerubriek „Gamma", die de KRO vanavond van 22.00 tot 22.40 nar op Nederland I zal uitzenden, worden dc eerate foto's getoond, die ooit van de binnenkant van het hart en van de slagaders zijn gemaakt, zonder dat deze organen door een operatieve ingreep waren geopend. De foto's zijn gemaakt met apparatuur, ontwikkeld aan dc Hokkalde -undveneiteilt 'im Tokio dn samenwerking met de optolsühe fabriek Olympus Optical Oo., eveneens in Tokio. De apparatuur bestaat uit een buis van glaefiber, die is ge koppeld aan een apparaat voor de levering van zgn. koud lldht en een fototoestel of een fömeamena. Tot dusver is het apparaat, na dierproeven, gebruikt bij vijf mensen. Van het hart en de omringende slagaders werden foto's gemaakt Een film zafl vermoedélijk eerst aan het einde van de vol gende maand worden opgenomen. De buis van fliibengilas wordt ten behoeve van dit onderzoek ln het Mdhaam gebracht vl-a een Mesader, zoals ook geschied 1 met de gastrofiberscoop voor maagonderzoek en hartcathe- lers. De buis wordt via verschillende adiers naar het hart gevoerd of naar de zijtakken van de aorta, de lichaamaslag- ader. Voor aan de bute Is een ballon van «10 iconerubber aangebracht, die opgeblazen kan worden zodra het einde van de buis op de bestemde plaats te aangekomen. Deze ballon, die uiteraard zeer klein ls, duwt hert bloed weg, dat voor dc lens aan het uitedn.de van de buis het aidht belem mert en wordt, na opblazen zo dooraidhltiig, dat er foto's kunnen worden gemaakt. Het onderzoek met de cardiosooop te nog £n een vroeg ex perimenteel stadium. De Japanse onderzoekers verwachten echter, dat dc nieuwe techniek een belangrijke bijdrage kan leveren bij de diagnose van hart- en vaatziekten. 's-Gravenhage en het Holland-Festival MET belangstelling hebben we kennis genomen van de emotionele uitlatingen van wethouder Wilzen in zake het Holland-Festival, waar de verhouding Amsterdam/'s-Gravenhage. zijnde de voornaamste participanten op financieel gebied, ter sprake kwam. Men weet het: die verhouding is nooit een gelukkige geweest, in dit verband herinneren we aan het jaar, waarin de hoofdstad, het bestaan van het toen nog tere kasplantje op het spel zettend, zich als subsidiënt terugtrok en de Hofstad de (financiële) boontjes liet doppen. Aan de genereuze houding van 's-Gravenhage is toen het voortbestaan van het festival te danken geweest. Wat men te Amsterdam stilaan vergeten heeft, waardoor men in feite de toen betoonde edelmoedigheid is gaan misbruiken. Misbruiken in die zin, dat het tal van belangrijke manifestaties ln de hoofdstad als première heeft laten gaan, bovendien gezorgd heeft voor een kwantum uitvoeringen, dat het te 's-Gravenhage gebodene soms aanzienlijk overtrofin het wegvallen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zag men hierin wellicht een gerede aanleiding. En nu. op het moment, dat het Congresgebouw zijn deuren gaat openen, dat het Circustheater een opera- accomodatie biedt, uniek voor Neder land, wat gaat Amsterdam nu doen? Het verlaagt zijn bijdrage, waardoor het vijftienduizend gulden minder geeft dan onze gemeente, zulks zonder enig daaraan voorafgaand overleg, zonder enige kennisgeving zelfs. Terecht ls de wethouder van kunst zaken, en met hem de gehele raad, boos, heel boos zelfs: men kan dus represailles verwachten. Represailles, die er hopelijk toe leiden, dat de positie van de Resi dentie een met die van de hoofdstad evenwaardige wordt. Leidend tot een gelijkheid van lasten Minister Schut zet door 1FELER vermoedens ten spijt gaat minister Schut toch het openbaar debat met de Eerste Kamer over zijn huur belastingswet niet uit de weg. Of de bewindsman nog vertrouwen heeft de blijkbaar hopeloze strijd nog te win nen? Berichten als zou mr. Schut heb ben laten blijken bij verwerping van zijn voorstel de ministeriële steek niet aan de kapstok te zullen hangen, werken niet als een blijk dat de bewindsman een hoge dunk heeft van de sterkte van zijn kaarten. We kunnen ons overigens wel voor stellen dat minister Schut het onmo gelijke proberen wil; onverwachte ge beurtenissen zijn ook in het Neder landse parlement niet altijd uitgeslo ten. Bovendien heeft het afwijzen van de huurbelasting ook voor de schatkist consequenties, al heeft de staatsse cretaris voor Financiën erkend, dat de wet niet beschouwd mag worden als een belasting ln de eigenlijke zin van het woord. Er ontstaat bij ver werping in elk geval een gat in de begroting en het ls soms de moeite waard dan verantwoordelijkheden vast te stellen en over de consequenties van zo'n gat te reppen. In de tweede plaats heeft het laten doorgaan van het debat ook zin om als het tot verwerping zou komen van de Kamer te vernemen, hoe zij dan denkt de vraagstukken die met de huurbelastingwet samenhangen de doorstroming in de eerste plaats wel op te lossen. Wij hebben dit as pect in het plan Bogaers-Schut altijd een dubieuze factor gevonden, maar het voorlopig verslag van de Eerste Kamer gaat er kennelijk vanuit dat andere bezwaren al zo zwaar wegen, dat over de doorstroming nauwelijks meer gesproken hoeft te worden. En ook dat ls jammer. Misschien kan er op dit punt straks toch een klein lichtpuntje ontstoken worden. Want dat ons huisvestingsbeleid vooral op de doorstroming vast zit, wordt van verschillende kanten erkend. Discussienota-onderwijs van D '66 de discussienol onderwijs in N derland (dit deel behandelt hel ondi wijs minus de universiteit) gaat op een paar onderdelen na aan het rinanciële aspect voorbij. Dat is jammer, maar in dit soort nota's kennelijk onvermijde- bij het openbaar on- nwijzen van kleuter- en basisonderwijs als de sector waai voor al de oplossing van het vraagstuk van „gelijke kansen voor iedereen" gezocht zal moeten worden; het kritiseren van het verschijnsel dat in Nederland in het bestaande onderwijs keer op keer nieu wigheden op grote schaal worden inge- lijk. Verder zijn nieuwe vondsten schaars, wigneuen up giuie acnum wuiueu mge- maar is het een verdienste dat denk-1 voerd, zonder voorafgaande uitgebreide beelden die de moeite van het overwe- I praktische proefnemingen, gen waard zijn. uit verschillende andere j Helaas maakt wat dit laatste betreft studies bijeen gebracht zijn en tot een de nota op niet onbelangrijke onderde- samenhangende structuur verenigd j len de indruk een zelfde fout te willen Een winstpunt is, dat deze nota van stimuleren. Maar een nota is kennelijk D-'66 een paar knelpunten aanstipt waar- een stuk waarbij het meer om de visie aan zonder al te grote financiële con- gaat dan om de praktijk. Als dit nu sequenties gedokterd zou kunnen wor- praktisch maar weer niet betekent meer cl- de theorie dan om de praktijk. ADVERTENTIE) „En als u echt niets weet. Sinterklaas?" Een platenbon is altijd raak! (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De programmalelding van de NTS is dit jaar niet zo erg ge lukkig met de inhoud, presentatie en samenstelling van de zondagmiddagru briek „Monitor". Was vorig jaar dit familieprogramma het visitekaartje van de NTS, dit seizoen ls het volgens talrijken gedegradeerd tot een starre j Nederland I de thriller „Sleutelaffaire" en weinig interessante verzameling van J~ 1D kinderfilmpjes, sport- en toto-uitslagen en wegeninformatie. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de NTS om met ingang van 1 januari de naam „Monitor" te laten vervallen en de. zendtijd op zon dagmiddag te vullen met graaggeziene filmstrips en anderszins. De presentatrice Marian Berk zal dan niet meer op het scherm verschijnen. De diverse programma-onderdelen worden aangekondigd door de omroep- ster van'dienst. Overigens hoopt de NTS in de toekomst nog wel een be roep te mogen doen op Marian Berk, zij het dan voor andere programma's. Ook de poppenserie „Paulus de bos kabouter" van Jean Dulieu komt voor lopig niet meer op het beeldvenster te rug. Destijds was met de heer Dulieu afgesproken, dat bij wijze van proef neming zijn befaamde kinderstrip drie maanden voor de t.v. gevisualiseerd zou worden. Aan het productiebureau van Thys Chanowski in Amsterdam is tegelijker tijd de opdracht verstrekt om zijn fa beltjeskrant, die onder de kleuters een zeer grote populariteit geniet, in tegen stelling met de tv-serie als Barend de Beer, voorlopig met 186 nieuwe afleve-1 ringen te verlengen. t t i -p* Peter Frankel bij van VARA Residentie-Orkest DEN HAAG Dc pianist Péter Frankl zal op 2, 3 en 4 december, res- spectievclijk in Hilversum, Leiden en Den Haag (Kurzaal) het tweede Beet hoven-concert vertolken met Het Resi dentie-Orkest. Onder leiding van Willem Otterloo zal het programma van de- drie ooncerten worden begonnen met de Symfonische etude van Hendrik Andriessen en na het optreden van de solist worden besloten met de Sym fonie In d kl. t. van César Franck. Péter Frankl werd in 1935 geboren in Boedapest. Hij studeerde aan de Franz Liszt-academie bij Lajos Hernédi, Zol- tan Kodaly en Leo Weiner, en in Londen bij Ilona Kabos. Op 12-jarige leeftijd gaf hij zijn eerste recital. In 1957 won Frankl de eerste prijs .van het Concours Marguérite Long in Pa rijs en tezamen met de violist Györ- gy Pauk de eerste prijs van het con cours voor Kamermuziek te Milnchen. In 1958 werd hem in Boedapest de Franz Liszt-ondersscheiding toege- gekend, een jaar later ontving hij de eerste prijs van het pianoconcours in Rio de Janeiro. Laatstgenoemde stad benoemde hem in 1960 tot ereburger. Péter Frankl trad in vele Europese muziekcentra op, alsmede in de Verenig de Staten, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Zijn eerste optreden met Het Residen tie-Orkest vond plaats in januari 1966. I NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen 18.55, 19.03, 19.56 1 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.06 uur: Piste, circusprogi. NTS 20.00 uur: Journaal KRO I 5W.20 uifr: Brandpunt, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Het sleutelmysterie, t.v.-spel 22.00 uur: Gamma, schappelijk progr. NTS 22.40 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: Kijk eens wat ik zeg NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55 en 19.03) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal TROS •20.20 uur: Danger man, t.v.-serle 21.10 uur: Four Jacks and a Jill, muziekprogramma 21.25 uur: Gesprek met ir. Carbasius Weber CVK'IKOR 22.00 uur: Kreten van een buitenkerkelijke NTS 22.30 uur: Tweede journaal Televisie morgen Npopri.aND I NOT/NTS 11.00 uur: Studielessen 11.25 uur: Walter and Connie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprngramma's. Televisiespel van vanavond Sleutelaffaire De KRO televisie zendt vanavond via de Engelse auteur Michael Brett uit. Nel Bakker vertaalde „Key Wit ness" in het Nederlands. Het stuk werd voor de televisie bewerkt en geregis seerd. Belangrijke rollen worden ge speeld door Eli Blom, IJda Andrea, Piet v. d. Meulcn, .Marlies van Alc- maer, Tom van Beek, Bert v. d. Lin den en Ed. Bauer. Een onbeschadigde opengebroken safe en een vermoorde directeur zijn de enige gegevens waarmee inspecteur Blake moet Verken als hij 's morgens het personeel van de firma Montague, gevestigd in een keurige Londense za kenwijk, komt ondervragen. Wie heeft de sleutel van het pand in zijn bezit. Wie is het laatst op het kan toor geweest? De secretaresse, receptioniste, Jongste bediende, de bedrijfsleider, zijn en zelfs de president-commissaris, die op reis is. naar <Amerik£ worden door de inspecteur van politie aan de tand gevoeld. Nog voor het einde van de werkdag heeft Blake de ware schuldi ge te pakken. (Ned. I, 20.40 uur). mroepcorrespondent) (Van o HILVERSUM Naar wij binnenkort de benoeming te verwach ten van de heer mr. Karl Remes tot hoofd van de afdeling algemne zaken bij de NTS. Hij wordt in deze functie de opvolger van drs. Biemond, die eni ge maanden geleden werd aangesteld op het secretariaat van de KLM-dlreo- tie in 's-Gravenhage. De bijna 60-jarige mr. Remes is een Tsjechische balling, die sinds 1948 in ons land woonachtig is. Hij werkt a IS juridisch adviseur van de Vara. In de maand augustus van dit jaar, toen plotseling de troepen van het oostblok zijn vaderland overweldigden, heeft mr. Remes onafgebroken de televisie en de radio -omroepen op de hoogte gehouden van het nieuws dat in Tsje- cho-Slowakije werd verspreid door de illegale „vrije" zenders. De heer Re mes is oud-directeur van radio-Praag, en hij vertaalde in <iie tijd dag en nacht de berichten, die hij met behulp van het PTT-ontvangstation NERA in Ne- derhorst den Berg opving. Hij stelde, de informaties ter beschikking van al le actualiteitenrubrieken van de om roepen en hield de Nederlandse luis teraars en kijkers van uur tot uur op de hoogte met zijn snelle en kundige informaties uit onverdachte bron. DEN HAAG (ANP) Zittenblijven is i leg" van het ministerie van Onderwijs In Engeland onbekend. Dc examens zlln en Wetenschappen verslag van haar be zeer gedifferentieerd naar niveau envindingen tijdens haar bezoek het pakket vakken. Het is waar schijnlijk, dat het Engelse onderwijs meer zal bijdragen tot een bevredingen- de vrlje-tljdsbesteding In de toekomst dan het Nederlandse. Dit zijn twee van 'n hele reeks opval lende verschilllen, die mej. drs. Geke linker, pedagogisch-didactiseh medewerk ster van het onderwijskundig studiecen trum in Amsterdam, heeft geconstateerd tussen het Engelse en het Nederlandse onderwijsstelsel. Zij heeft een speciale belangstelling voor de vergelijking van het onderwijs in verschillende landen. Ofschoon men niet zomaar een stuk kan snijden uit een bepaalde cultuur, bijvoorbeeld het Engelse onderwijs, om dit met het Nederlandse onderwijssy steem te vergelijken, lijken beide sa menlevingen voldoende verwant om een ■gelijke vergelijking zinvol te maken. geland en van haar studie om onderwijs stelsels te vergelijken Haar poging tot vergelijking van bei de onderwijsstelsels levert als belangrijk verschil op, dat het onderwijs in Enge land veel meer gericht is op het hele kind. In Nederland ligt de nadruk meer op de intellectuele vorming van het kind. De expressie- en handvaardig heidsvakken, evenals de sport, nemen in het Engelse onderwijs een veel gro tere plaats in dan bij ons. De Engelse „comprehensive" school is toegankelijk voor vrijwel de hele sca la van begaafdheden. In Nederland kan dit in dc scholengemeenschap voor on geveer de helft het geval zijn. In ver band hiermee treft men in Engeland veel meer ook handvaardigheids- en agrarische vakken aan. De „grammar school" heeft nog steeds een groot sociaal prestige in Engeland. Linker doet in het weekblad „Uit- Als de ouders kunnen kiezen tussen dit schooltype en een comprehensive school, dan komen op de laatste minder hoog begaafde leerlingen terecht. Door deze afroming wordt 't aantal leerlingen klei ner, dat van de comprehensive school naar de universiteit gaat Tot niet Iann geleden, ook binnen de lagere school, was het een zeer verbrei de praktijk in Engeland, waar de scho len doorgaans groter zijn dan in ons land. klassen zo homogeen mogelijk sa men te stellen naar intelligentie van de leerlingen. Het verzet hiertegen groeit. Het huiswerk van de Engelse scholleren is in de lagere klassen veel minder dan in Nederland. In de hogere klassen heeft het huiswerk een „volwassener" karak ter, aldus drs. Linker. Het klasseverband is in Engeland veel minder star dan bij ons. Didactisch goede mogelijkheden voor het werken voor een bepaald vak in een goepje van leerlingen uit verschillende klassen. De ze leerlingen hebben voor dat vek on geveer hetzelfde tempo of niveau. In Engeland is geen enkel diploma een paspoort voor de universiteit. Men kan daar alleen worden toegelaten na een zgn. interview. Is de gegadigde een maal aanvaard, dan beschouwt de uni versiteit hem als aangenomen werk, al dus drs. Linker. Het beperkt aantal plaatsen aan de universiteit, gecombi neerd met het toenemend aantal gega digden heeft tot gevolg, dat de universi teiten meer op eindexamenresultaten dan op persoonlijkheid selecteren. Het aan tal plaatsen op de Engelse middelbare school ligt vast. Daardoor wordt ieder toelatingsexamen gemakkelijk een ver gelijkend examen. Over de Engelse lerarenopleiding, ook de universitaire, merkt drs. Linker op, dat zij als vakstudie veel minder maal ais beroepsopleiding veel meer omvat tend is dan de Nederlandse. De leraren zijn de gehele dag op school. Zij ver richten ongeveer veertig procent van die tijd extra werkzaamheden voor de DEN HAAG (ANP) In Den Haag is opgericht de Vrije Radio Omroep Nederland (VRON). die wil zijn „een onafhankelijke omroep, vrij van link se invloeden". In het communiqué van de VRON wordt gezegd dat recen te gebeurtenissen bij de TROS de di recte aanleiding vormden tot de op richting van de nieuwe oproep. Wan neer het vereiste aantal leden van 10.000 is bereikt zal de VRON zendtijd aanvragen voor radio en televisie. De VRON wil zijn: een nationale ra dio- en televisieorganisatie die wei gert mee te werken aan culturele en zedelijke verwording. Gestreefd zal worden naar 't vormen van een tegen wicht tegenover verpolitiekte program ma's. Men wil een objectieve actuali teitenrubriek alsmede een satirisch programma gaan brengen. Uitvoerige informatie zal worden verstrekt over nationale activiteiten en goede voor lichting over het bedrijfsleven. Verant woord amusement, geweld- en mis daadfilms zullen niet worden uitgezon den, en objectieve, informatie zullen de VRON gaan kenmerken, aldus het communiqué. Voorzitter van het VRON-bestuur is de Haagse industrieel P. H. Verseveldt. \ls contractorgaan zal dienen het 14- daagse blad „Rechts-om" (de hoofdre dacteur, Max Lewin was in 1959 een der drie oprichters van de toenmalige VRON, waaruit later „Radio Veroni ca" is ontstaan). HILVERSUM II NCRV 20.00—20.20 uur: Er klopt iets niet, luisterspel 22.45—23.55 uur: Onvoorzien, muzikale sluitpost HILVERSUM I AVRO 20.05—21.30 uur: Rotterdams Philhar- monisch Orkest 23.30—23.55 uur: Brandenburgs Concert NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 I ADVERTENTIE) „Wat doet u in moeilijke gevallen, Sint*" Een platenbon is altijd raak (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NTS"zendt donder dagmiddag 5 december van 16.00 tot 17.00 uur op Nederland-I een speciaal ter gelegenheid van de verjaardag van Sint Nicolaas door Mies Bouhuys ge schreven kindermusical uit. De liedjes werden gecomponeerd door Julius Ste- faro. die ook de muzikale leiding heeft. Het verhaal van de musical omvat de belevenissen van St.-Nicolaas 6inds hij op 16 november jl. in Veere voet aan wal zette en de activiteiten aan boord van het varende hoofdkwartier van de sint. Er heerst beneden en bovendeks een grote bedrijvigheid, die vooraf gaat aan het bezoek dat de sint op 5 december aan de kinderen in Neder land brengt. Een bezoek dat op een ge geven moment nog ernstig in gevaar dreigde te komen. Een filmreportage dus, die aan het slot van het programma wordt ge volgd door een rechtstreekse uitzen ding van de stoomboot, waar de hoog tijdag zelf wordt gevierd. Voor dit programma werd, met de toestemming van de sint uiteraard, niet alleen aan boord van zijn schip gefilmd, maar ook in de straatjes van Veere. in een hofje van Amsterdam, op daken van de Amsterdamse binnenstad en bij particulieren thuis. Het programma is geproduceerd en geregisseerd door Loet Steenbergen, die samen met Mies Bouhuys en Julius Stefaro dit jaar lijkse gebeuren een geheel nieuwe, ei gentij dese vorm gaf, zonder daarbij de traditionele viering van het feest zelf uit het oog te verliezen. Aan de mu sical wordt verder meegewerkt door het kinderkoor onder leiding van Her man Broekhuizen, leden van het Sca- pino-ballet en de Scapino-dansacade- mie, drie acrobatengroepen en Mies Bouwman, die de rol van gastvrouw vervult. RADIO PROGRAMMA monieorkest. 18.30 Nlei 18.46 Actualiteiten. 19.05 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 19.20 Muziek van Het Leger des Heils (gr). 19.35 Stereo:Lichte orkestmuziek (gr). 20.00 De sluitpost i de dag. 23.55-24.00 Niet HILVERSUM II (298 m) - AVRO: 18.00 «lieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.20 Uitzending ,'an de AnU Revolutionaire Partij. Spreker: «r. dr. W. de Kwaadstenlet. 18.30 Instru- nentaal octet. 18.50 Gesproken brief. 18.55 /oor de kleuters. 19.00 Stereo: Combo met olisten. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk ver- if en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel, radio- :atechese. AVRO: 20.05 Rotterdams Philhar- nuzlek'fo'pn.T23*55-* ïoó op de hedendaag- BRUSSEL NED (324 m) - 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagen. 18.30 Franse les (herhaling). 18.32 Grammofoonmuzlek. 18.35 Verkeerswenken. 18.40 Grammofoonmuzlek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taal wenken, (herhaling). 18.55 Gram mofoonmuzlek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Grammofoonmuzlek. 19.44 ide woord. 7.15 Badlnerle: klas sieke en moderne muziek (gr). <7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: moderne en klassieke muziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar. 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Musiësta: licht g< programma. TROS: (ADVERTENTIE) „Besle Sint, ik zoek graag zélf 'n plaat uit" Een platenbon is altijd raak! v.a. /4.25 light op Doris Day. 16.00 Nieuws. 16.02 Film- Memo, een programma voor en van filmlief hebbers. 18.30 Boel: popshow. 17.15 Sport- Ochtendgymnastlek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. -8.33De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. :o: Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.34 eze dag. AVRO: 10.0U Voor de kleuters. .10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpla- nprogramma. (11.011.02 Nieuws.) 11.30 Pia- jrecltal: moderne muziek. 11.55 Beursbe chten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: pro- 12.26 Mededelingen iw12.29 Ovderheids- msemble (gr.): lich- zittenden. 16.45 Namiddagconcert: I. Moder ne orkestwerken. II. Moderne liederen. 17.40 Informatie: achtergronden en commenaar. n en FM-kanalen) i Nieuws). NRU: 11.00 NleiiWS. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Tus- BRUSSEL NED SOS-berlchten voor de schippers.) 12.55 1 tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weer bericht, dagklapper en beursberichten. 13.21 Geestelijke lledet Etnische muziek 17.45 Dr. A. J. VERHAGE: ADVERTENTIE) Het kan niet missen met Sinterklaas: Een platenbon is altijd raak Bloemisterij in Utrech t bijeen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het meekomen in de snelle technische ontwikkeling, die aan de gang is, vereist mogelijkheden tot snellere afschrijving dan nu gegeven worden. Een verdere ontwikkeling van de bloemisterij in Nederland zal het noodzakelijk maken dat ook belasting vrij kan worden gereserveerd en dat de fiscale afschrijvingsmogelijkheden wor den gebaseerd op economische veroude ring en niet technische van de bedrijfsmiddelen", aldus vanochtend dr. A. J. Verhage, voorzitter van dc vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij", in Utrecht in zijn openingsrede bij gelegen heid van de algemene vergadering. Hij kwam tot deze uitspraak na een korte beschouwing over de concurrentie- posite in EEG-verband. Met name noemde dr. Verhage de belasting op de toegevoegde waarde, waarbij de sierge wassen in tegenstelling tot de andere EEG-landen, onder het volle tarief van twaalf procent vallen en de discrimi natie die wordt veroorzaakt door een aanmerkelijk gunstiger fiscale behande ling van bedrijven van collega's in de andere EEG-landen. Grootwinkelbedrijven Aan het begin van zijn rede herdacht de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" de heer Wil lem Maarse, die onder meer voorzitter van de Centrale Aalsmeerse Veiling is geweest. Vrij uitvoerig ging dr Verha ge in op de oprichting van de NV Siera- for door de Kring Bloemenveilingen en de georganiseerde groothandel. Zoals wellicht bekend stelt de NV zich ten doel de levering aan grootwinkelbedrij ven te verzorgen. De inkopen van dit nieuwe bedrijf zullen, zo verzekerde de voorzitter, over de veilingen geschieden. Het groothandelsbedrijf kan de prijsvor ming op de vellingen dus niet nadelig beïnvloeden. „De NV Sierafor zal vaste verkoop prijzen op een korte termijn voor haar afnemers mogelijk moeten maken", al dus dr. Verhage. De bestaande detail handel zal zich moeten realiseren dat de verkoop door het grootwinkelbedrijf reeds is begonnen en dat de oprichting van Sierafor betekent dat ernaar ge streefd wordt om onjuiste gevolgen in de prijsvorming te voorkomen. De ont wikkeling van dit nieuwe groothandels bedrijf behoeft door niemand gevreesd te worden, voegde de voorzitter hier nog aan toe. Naar aanleiding van de invoering in EEG-verband van kwaliteitsnormen werd opgemerkt, dat „deze normen 't zowel voor de kweker als voor de hande laar blijvend noodzakelijk maken aan de kwaliteit van de door hen te verhande len produkten de hoogste eisen te stel- Volgens dr. Verhage, sprekend over de buitenlandse reclame, zijn er tekenen die erop wijzen dat in de loop van de jaren de Nederlandse bloemisterij ge wassen onder één merk op de markt kunnen worden gebracht. De moeilijkhe den, die daarbij te overwinnen zijn, noemde hij nog groot. Wanneer deze ont wikkeling doorgaat kan aan een directe consumentenreclame worden gedacht, waarbij wel bedacht moet worden, dat daarvoor veel grotere fondsen noodzake lijk zijn dan waarover thans kan wor den beschikt. Cijfers Aan het slot van. zijn openingsrede noemde de voorzitter enkele cijfers: de export van bloemkwekerijplanten bleef de eerste negen maanden van dit jaar gelijk met dezelfde periode in 1967. Het aantal uitgevoerde kilogrammen voor snijbloemen steeg met ruim 26 procent. De prijzen voor de prudukten dalen nog regelmatig. De rentabiliteit is nu enkele jaren dalende en een belangrijk percen tage bedrijven rendeert niet meer. In het Historische Museum Moerman, Loolaan 44 Apeldoorn, wordt tot medio februari een expositie gehouden onder de titel „Vijf jaren aanwinsten", een overzicht van de schenkingen, aanko pen en bruiklenen over de jaren 1963-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2