DAALDEROP Ajaxfans toch vrolijk op Schiphol Vuurtorenwachter Timmerman kijkt uit platenzaak naar het „idiote westen' mensen, wat een. mensen. Niet parasiteren op cowboy in Texas Alle antieke auto s volgend jaar naar Leidschendam Kernstuk van Leberplan aanvaard Afgelasting les voor reisbureaus Vakbeweging wenst hoger minimumloon F - - a\ t 5: PV T Deelname rijk aan winning van aardgas schenk veiligheidiets voor de fiets! Peking zoekt weer contact met de VS Interkerkelijk vredesberaad schrijft brief aan Kamer een fiets, h pracht cadeau! DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT Jti „Ome Gert" wil Heintje en Wilma scheiden (Van e verslaggevers) Gert ALMELO Dat de opening van en nieuwe grammofoonplatenzaak ip zicb niets bijzonders is, zal iemand durven ontkennen. De si tuatie wordt echter even anders als het gaat om de openi de eerste platenzaak vai Timmerman (de eerste van de vier in het oosten van het land) en de- te „plechtigheid" gepaard gaat tnet het uitreiken van een gouden plaat aan het 11-jarigc zangeresje Wilma uit Enschede. Want wat gebeurt er dan? Dan maakt Sint- Nicolaas voor de tweede keer een rijtoer door Almelo (want daar gebeurde het), dan blijken loeien de politiesirenes niet in staat te om de vele honderden men- die de straat voor de nieuwe platenzaak hebben bezet, uit el kaar te drijven en dan worden op n persconferentie talloze opmer kingen gemaakt over 'Heintje, Wilma. televisie, arbeidsinspectie, processen en hoe kan het anders ;rammofoonplaten. Velnu, honderden Almeloërs. heb- gisteren acte,de présence bij Ie eerste grammofoonplatenzaak Gert Timmerman gegeven. .Vaarom? Om Wilma te zien, de aatste ontdekking van Gert. Een nisschien ook wel om de gouden )laat te zien, die Wilma van interklaas kreeg. De gouden ilaat was alleen een ge- ,'olg van het feit, dat er 100.000 ?xemplaren zijn verkocht van .Heintje, baue ein Schloss für nich". Nee, niet in Nederland. In (ederland en Duitsland. Respec- evelijk 30.000 en 70.000. Dat het jonge sterretje uit de Timmermanstal geval niet. Zij zag in deze „co- llel goud aan Wilma toe ti produktie"-publiciteit genoeg om nen- maakt de 100.000 precies vol. En och, een kniesoor, die erop let om l6C16r66n W3S Cr dan één gouden plaat uit te rei- Tja, en als er goud moet ken. De platenmaatschappij in elk uitgereikt, kan dat niet zo gebeuren. De opening van Gerts zaak in Almelo was daarvoor een plechtige omlijsting. Dat vonden Gert en de platenmaatschappij niet alleen, vertegenwoordigers van de platenfirma uit Den' Haag, waar de plaatjes van Heintje wor den geperst, Ben Essing, de zake lijke leider van Gert en Her- ishows en vele anderen ook die mening toegedaan. Reden waarom alle al genoemde personen en de nodige vertegen woordigers van de pers in Almelo bijeen waren om gezamenlijk van gedachten te wisselen over lichte muziek op een persconferentie. Geen aanklacht Of de heren misschien al iets wis ten van een aanklacht die de va der van Heintje tegen Gert Tim merman had ingediend? Was de De heien schudden van nee m^t hun grammofoonplatenhoofden. Gert Timmerman, pas later aan wezig: „Over een proces is mij niets bekend. Ja natuurlijk, ik heb wel iets in de kranten gelezen. 30.000 plus 70.000 is gouden plaai... Maar dat is alles. Trouwens, ik kom net terug uit het buiten land". Ben Essing: „Gelooft u mij nou, er zijn echt geen moeilijkheden tussen Wilma en Heintje. Dat zijn fabeltjes". Gert: „Het enige, dat we hebben gedaan is het veranderen van de hoes, waarin de plaat van Wilma zit. De naam Heintje stond na melijk te groot geschreven". CNR-vertegenwoordiger over mo gelijke moeilijkheden met het con tract tussen zijn maatschappij en Heintje: „Daar weet ik niets van. Heintje is tot midden 1970 bij ons contractueel verbonden". Heintje in de Tweede Kamer Gert weer, nu over het feit, dat Heintje en Wilma nog steeds niet in het openbaar mogen optreden, ook niet voor de t.v.: „Het zal wel weer in de Tweede Kamer ko men. De heren in Den Haag moe ten zich dan maar eens over dit probleem buigen. Ik heb de wet boeken er nog eens op nageslagen en volgens een EEG-bepaling mo gen ze wel optreden." Dan snel: „Ja natuurlijk, dat drie amb tenaren ontkennen, maar die ken nen hun eigen wetboeken niet eens. Bij mij thuis ligt een brief, waarin iemand me aanbiedt om Wilma voor de t.v. te laten optre den. Dat zal me dan 5.000 gulden kosten. Ik heb alleen geen idee, waar het geld dan wel zal blij- Over het zaaloptreden in het bui tenland: „lèat gaan we zoveel mo gelijk beperken. Tenslotte moeten we denken aan de geestelijke ont wikkeling van Wilma. Ze mag er niet kapot aan gaan. Ze heeft zelf geen flauw idee wat showbusiness eigenlijk wel betekent. Laatst vroeg ze me nog: „Oom Gert, hoeveel platen zijn er nou van mij in Enschedé verkocht?" Eh nou heeft ze haar eerste gouden plaat al. Nee. ze begrijpt gewoon Nog geen 60 mille En terwijl een lieftallige Wilma schalks met een hondje speelt, vertelt Gert weer: „Wij willen Wilma volkomen van het object Heintje afscheiden. Het repertoire van Heintje is niet goed. De tek sten zijn te wijs. Die moeten een voudig zijn, zoals een kind van die leeftijd denkt. Daarom zal de volgende plaat (die in januari uil- komt, redactie) uitsluitend Neder landse liedjes bevatten („Klomp met een zeiltje" en „Als er eens een fee was", redactie). Als het gesprek op Gert zelf komt, weet die ook zijn mannetje te staan. Zo zegt hij: „Ik blijf in het oos ten zitten om als een soort vuur torenwachter naar het westen te kijken om te zien welke idiote 'dingen er gebeuren" en „Ik zing geen smartlappen, ik zing alleen liederen in het romantische genre Maar ja, de mensen zeggen nou eenmaal, dat ik smartlappen zing en wat moet je dan?" en „De grootste smartlap is voor mij de opera, in elke akte sterven een paar mensen. In mijn liedjes i* nog nooit iemand dood gegaan" en „Heintje miljonair? Geloof mii maar, die heeft nog geen 100.000 gulden op de bank staan. Wat zeg ik, nog geen 60.000". Toch toestanden Ook wil hij nog wel meedelen, dut Heintje en Wilma op 14 de cember in een Duits televisie programma zullen optreden en dat Wilma iri januari zal zingen in het t.v -programma Studio-B van Chris Howland. En van de zijde van de platenfirma wordt nog eens gezegd, dat het met goud beloon de plaatje van Wilma ook in Bel gië. Oostenrijk, Zwitserland en Denemarken is uitgebracht. Bo vendien zal Wilma binnenkort voor t.v.-camera's in Wenen staan. En dat laatste mag nog steeds niet in Nederland. Als het even kan wil Gert Timmerman daar verandering in brengen. Maar aan de andere kant zegt hij: „Als er van Wilma twee plaatjes waren verkocht, was het genoeg. Een hai Als Alleen, van Wilma zijn geen twee. maar 100.000 platen verkocht. Vandaar die toestanden in Almelo. ADVERTENTIE Regeringspartijen tegen inkrimping van diensttijd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het socialistische v< de diensttijd tot 12 maanden rug te brengen, is op hevige tegen- Itand van de regeringspartijen ge uit. KVP, CHU, ARP en VVD vorm- gesloten front tijdens de gis- de Tweede Kamer gehouden be bouwingen over de defensiebegroting, 'ok de socialistische aanvallen op dc 'erhoogde NATO-bijdrage werden gepa- 1. „Nederland mag niet parasite- op de cowboy in Texas", zo ver ilaarde de ARP-woordvoerder Tjeerd Talburg. Gezien de reacties lijken imendementen van de Partij wordt geknaagd extra 225 miljoen gulden, volkomen kansloos. De diensttijdverkorting werd door de egeringspartijen als „onaanvaardbaar' de hand gewezen. Men signaleerde rnstige nadelen voor paraatheid, effee- iviteit en kwantiteit. Een twistpunt was nog steeds het al m niet verhogen van de NATO-bijdra- in, een extra bedrag van 225 miljoen. )e Partij van de Arbeid wilde zich wel erenigen met maatregelen die op orte termijn de paraatheid verhogen, olgens een amendement van de heer Tierda is hiervoor echter geen 225 mil- gulden nodig, maar zou ongeveer 0 miljoen gulden al voldoende zijn. In ?n motie drong dr. mr. Imkamp (D'66) rop aan de Starfighters alsnog te ver open. ZWAKKE PLEKKEN De KVP-vertegenwoordiger Jansen oemde deze extra NATO-inspanning oor velen van zijn fractiegenoten een loeilijk verteerbare zaak. Evenals an- sprekers van de regeringsfracties hij echter op de noodzaak om het ADVERTENTIE kaas uit het vuistje de n van niemand kijkt, ik neem 't laatste stukje defensieapparaat op zwakke plekken te versterken. De heer Walburg (ARP) toonde met een aantal cijfers aan dat Nederland voor zijn defensie betrekkelijk weinig uitgeeft: „De jaarlijkse kosten per hoofd van de bevolking bedragen 70 dollar. In het socialistische Zweden is dat 125 dollar en in Rusland zelfs 175". De majoor b.d. wees er verder op, dat ons land percentagegéwijs steeds min der aan zijli defensie besteedt terwijl de uitgaven in de Oosteuropese landen ook relatief blijven stijgen. MILDER STRAFFEN Meer overeenstemming bestond er in de Tweede Kamer op het gebied van het militair strafrecht. Algemeen was men van oordeel, dat er milder moet wor den opgetreden; met name de opvoed kundige maatregelen werden eenstem mig veroordeeld. De heer Walburg pleitte voor onderbreking van straffen in de weekeinden. (Van verslaggevers) DEN HAAG In het voorjaar 1969 zal in Leidschendam een nationaal automuseum van Europese allure (om vang en objecten) worden geopend. Het in Driebergen bestaande museum zal worden opgeheven en in het nieuwe mu seum worden opgenomen. De Leidschen- damse auto-importeur P. W. Louwman, die in de loop der jaren reeds een unieke verzameling antieke automobielen heeft opgebouwd, zal met zijn zoon de directie van het nieuwe museum voeren. De heer Louwman speurde al naar oude nog voordat het museum te Driebergen in 1953 werd geopend op initiatief v. de heer J. Riemer. De heer Louwman momenteel eigenaar- van de grootste col lectie in ons land. In het niei te Leidschendam zal het publiek ruim overzicht krijgen van de groei ontwikkeling van voertuigen in ruim - halve eeuw. Men zal er vele antieke tomobielen, motorrijwielen, paarden- voertuigen, sleden, fietsen, landbouw trekkers, brandweerwagens en velerlei toebehoren kunnen zien. Het automu seum te Driebergen zal op 2 december a.s. worden gesloten. De vrijkomende ruimte zal worden gebruikt om er het Instituut voor de Autohandel N.V. (600 leerlingen) in te vestigen. BONN (DPA) De Westduitse bonds dag heeft gisteren het voorstel inzake de belastingheffing op het goederenverkeer langs de weg, een kernstuk van het Le berplan, goedgekeurd. De belasting komt neer op een heffing van drie tot vijf pfennig per ton-kilometer. Talrijke agrarische goederen zijn vrijgesteld. Daardoor zal de geschatte belastingop brengst van 440 miljoen Mark dalen tot 370 miljoen. Eigenlijk is een badkamer kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm zijn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Wèg is dat onnodig rillerig zijn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de reflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder bij uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer kachels. Kiest u déze, weet dan dat u voor ƒ63,75 een betrouwbare badkamerkachel met KEMA- keur en waterdichtheidsteken krijgt. Bel uw installateur meteen voor dezo Badkamerkachel (Van onze correspondent AMSTERDAM De Nederlandse i reiswereld is wakker geschud door bet 1 lot mgevei tclei lelde Ajaxsupporters, die hun geld (variërend van 200.— tot meer dan 100,—) kwijt zijn zonder de wedstrijd te hebben gezien waarvoor zij naar Istanboel waren ge reisd. Unaniem was gisteravond het oordeel: „Alle verdere chartervluchten op dit gebied zullen in dc toekomst an ders moeten worden opgezet. Er zal in de prüs een verzekering ingecalculeerd moeten worden, die de deelnemers garandeert, dat zü hun geld terugkrijgen, evenement, waarvoor zü in hebben betaald, niet doorgaat. „Als wij dit niet doen, zal er na het Ajax-debacle voor dit soort gerichte charters geen markt meer zijn. Dit is voor ons geheel onverwachts gekomen. Het was nog nooit gebeurd, dat een evenement niet doorging. "Wij hebben onze les getrokken", aldus deskundigen uit het reisbureauwezen. Sommige van de reisondernemingen, die de charters hebben verzorgd (het waren er zes in totaal) hebben zich in Istanboel tegenover de Ajax-supporters bereid verklaard, de kosten op zich te zullen nemen van een verder verblijf, voor het geval de wedstrijd donderdag avond wel door zou gaan. Voor veel deelnemers aan de voetbalreis echter was dit onaanvaardbaar, omdat zij snip perdagen hadden opgenómen en weer op tijd op hun werk moeten zijn. Zij stap ten woensdagavond gedesillusioneerd op het retourvliegtuig zonder het cupduel te hebben gezien en zonder enige hoop, dat het geld van de mislukte reis zal wor den gerestitueerd. Uitbundige stemming Maar toen de 150 vannacht om half een op Schiphol ariveerden, verkeerden (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De vakbeweging wil. dat het wettelijk minimumloon op 1 ja nuari tussentijds wordt verhoogd. Dit wordt noodzakelijk geacht vanwege bet totale pakket aar kostenstijgingen. Het minimumloon bedraagt thans bruto 135.per week. Op basis van de loon- en prijsontwikkeling wordt hel loonniveau achteraf aangepast. De wet op het minimumloon kent de mogelijk heid, dat door extra-kostenstijgingen een tussentijdse verhoging plaats heeft. De algemene Nederlandse agrarische be drijf sbond wil het minimumloon met vijf gulden omhoog hebben. Verwacht wordt, dat binnenkort mi nister Roolvink (Sociale Zaken) met de Stichting van de Arbeid overleg gaat plegen. In het systeem van vrije loon onderhandelingen per bedrijfstak of on derneming _past, dat de minister van So ciale Zaken met de Stichting van de Ar beid overleg pleegt over algemene zaken als de sociale verzekeringen en hun pre mies, over de compensatie daarvan en over de hoogte van het minimumloon. Door een abuis bij de SER is de kwes tie van het minimumloon niet opgenomen in het gisteren gepubliceerde SER-rap- port. Mgr. Camara wil met collega de gevangenis in FECI FE (KNP) 10 bisschoppen uit dc zogenaamde „ellendedriehoek" in Noordoost-lïrazilië hebben het opgeno men voor hun met arrest bedreigde col lega, mgr. Fragosa van Crateus. Zij heb ben zich onder leiding van mgr. Helder Camara van Ollnda-Reeife fel gekeerd tegen pogingen van de overheid hun vriend in een kwaad communistisch daglicht te stellen. Als de politie de bisschop mocht arres- teren, zullen de bisschoppen tegelijk met I hem naar de gevangenis gaan. Mogelijke voornemens tot arrestatie zijn met klem, i maar niet geheel waarheidsgetrouw te- I gengesproken door de commissaris van I politie van Rio de Janeiro, generaal Oli- De hele zaak werd aan het rollen ge- I bracht, toen onder de bezittingen van een J linkse vakbondsleider een brief van mgr. Fragoso werd aangetroffen- Deze brief, waarin wordt gesproken over de nood- j zaak van verandering in Brazilië en strijd voor vernieuwing, is in de kranten gepu- j bliceèrd met de mededeling van Oliveira, dat de bisschop zich duidelijk een sub versieve ophitsing had schuldig ge maakt. Daarop staat op zijn minst ge vangenisstraf. zij ondanks hun teleurstelling in een uitbundige stemming dank zij de verfris singen, waarmee men hen onderweg had getroost. De 222 man grote groep van het reis bureau Magneet, die vanochtend arri- veeiden, hebben ter compensatie in Istanboel een diner en een bezoek aan een nachtclub aangeboden gekregen. Een woordvoerder van Magneet ver klaarde, dat men op het nippertje heeft geprobeerd de supporters te verzekeren tegen verlies van hun geld, toen het doorgaan van de wedstrijd onzeker leek te worden, maar er was op dat moment geen maatschappij meer bereid gevon den, het risico te dekken. Ajax in nachtclub De spelers van Ajax hebben gister avond laat van trainer Michels toestem ming gekregen, nachtclubs te gaan be zoeken. Hieruit kan worden geconclu deerd, dat Michels de hoop heeft op gegeven, dat het cupduel vanavond als nog door zal gaan. nze parlementair ADVERTENTIE DEN HAAG De regering gaat de. nemen in de aardgaswinningen in Ber gen (N.-H.), waar de AMCO-groep werkt, in Drente met de N.A.M. en in Noord- Friesland met de N.A.M. en Mobil Oil. Dit heeft minister De Block van Eco nomische Zaken de Tweede Kamer i gedeeld. De deelneming is vastgesteld op 40 '7e. Uit de motivering blijkt, dat de regering in deze drie concessiegebieden belangrijke vondsten van aardgas wacht, zodat de deelneming voor de staat rendabel genoeg geacht mag Honderdvijftig teleurgestelde Ajax supporters arriveerden vannacht op Schiphol. Teleurgesteld omdat zij de wedstrijd niet hadden gezien; maar dank ztf de aangeboden „verfrissingen" hebben ze toch een vrotyke terugreis gehad WASHINGTON (AP) De Amerikaan- is ambassade in Warschau heeft giste- en van de regering in Peking 'n schrij- en ontvangen waarin wordt voorge steld dat de nieuwe Amerikaanse rege ring zal instemmen met de vijf principes vreedzame coëxistentie met Peking, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. de boodschap stelt Peking voor, dat oop 20 tebruati de Amerikaanse en Chinese ambassadeur weer in Warschau zullen vergaderen. Dat is een maand na de inhuldiging van president Nlxon In de nota wordt de VS gevraagd de „bezetting" van Taiwan (Formosa) te beëindigen en dc Amerikaanse Zevende Vloot uit de Straat van Formosa terug te trekken. Dit is van Chinese zijde steeds geëist sedert de besprekingen tus sen de ambassadeurs in 1955 begonnen De vijf Chinese principes zijn. eerbied voor 't gebied en de souvereinltelt elk land, non-agressie, niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden, gelijk waardigheid in de betrekkingen tu m n dt landen tot wederzijds voordeel en vreed zaam coëxistentie. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Het interkerkelijk vredesberaad heeft de fractie van de AR. de CHU en de KVP gisteren tele grafisch dringend verzocht bij de debat ten over de defensie vooral aan de ont wapening te denken. „U moet in uw discussies mede betrekken het rapport van de adviescommiessie-Panhuys over de Europese veiligheid en de ont wapening en de resolutie van Pax Chris- ti over het niet aanvaarden van de 225 miljoen gulden extra voor de NAVO", aldus het interkerkelijk vredesberaad. In dit beraad hebben zitting vertegen woordigers van de verschillende prote stants christelijke godsdiensten alsme de de oud-katholieke en katholieke kerk. Hoewel het telcgrum gericht was aan de drie confessionele partijen heeft drs. J. den Uyl, de socialistische frac tievoorzitter het interkerkelijk vredes beraad eveneens geantwoord. „De PvdA zal dienovereenkomstig handelen.". In hun telegrafisch antwoord aan het vredesberaad .schrijven de drie confes sionele fractievoorzitters, mr. B. Bies heuvel, drs. W. K N Schmelzer en drs. A. Tilanus: „U kunt ervan verze kerd zijn, dat de fracties van de KVP. AR en CHU in de Tweede Kamer dé door u genoemde documenten in de overwegingen hebben betrokken en blij ven betrekken. Wij wijzen er echter op dat het interim- rapport reeds in sep tember werd afgesloten en dus geen re kening kon houden met de laatste ge gevens en inzichten. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11