NIEUW ELISABETH-ZIEKENHUIS BIJ HAAGWEG IN 3 JAAR KLAAR Dr ie vleugels met 500 bedden eh woontoren Kosten: vijftig miljoen Verpleegprijs blijft redelijk Katwijkse Zeehospitium ontving dankbaar Boskoops speelgoed CHANTEURS OP LEIDS STATIONSPLEIN OPGEPAKT Inwoner van bollenstreek nam politie in vertrouwen WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MÊU jR ijkscommissie accoord met bouw Achter de Haagweg op een terrein van 5 ha groot, dat begrensd wordt door de Korte Vliet en de Boshuizerwetering, zal in het volgend voorjaar - men hoopt nog in maart - een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw St.-Elisabeth-Ziekenhuis. Staatssecretaris Kruizinga van Volksgezondheid heeft vorige week aan het bestuur van „Het Elisabeth" medegedeeld, dat de Rijkscom missie voor de Ziekenhuizen geen bezwaar heeft en accoord gaat met het bouwplan, dat voorziet in de bouw van een ziekenhuis met een capaciteit van 500 bedden.en een zusterhuis. De directeur van het ziekenhuis aan de Hooigracht, mr. J. Bergmeijer deelde ons mede, dat de Rijksgoedkeuring waarschijnlijk spoedig zal vólgen nu de accoordverklaring van de Rijkscommissie, die moest oordelen over de urgentie van een nieuw ziekenhuis, binnen is. Het nieuwe St.-Elisabeth-ziekenhuis, dat gebouwd wordt op gronden van de vormalige tuinderij van Paridon aan de Haagweg, werd ontworpen door de Maastrichtse architect ir. F. J. Knib- beler B. I. van het architectenbureau A. H. J. Swinkels, B. H. F. L. Salemans en F. J. Knibbeler. Ir. Knibbeler maak te al reeds eerder naam met de bouw van het hypermoderne ziekenhuis ,.De Wever" (1000 bedden) te Heerlen. De bouw zal worden opgedragen aan Mel- chior Verenigde Bedrijven N.V. te Maastricht. Het nieuwe ziekenhuis zal naar ra ming inclusief grondkosten, bouw van het verpleegstershuis en kosten van in richting ongeveer 50 miljoen gaan kosten. Het grootste gedeelte van dit bedrag zal besteed worden aan de in richting, want de bouw alleen kost nog geen 23 miljoen. Hoewel de totale bouwsom respectabel is, zal er deson danks een onwaarschijnlijk lage ver pleegprijs per dag uit de bus komen. Op basis van het huidige prijspeil komt de verpleegprijs per dag voor de Ille klas uit op 53,75; in het gunstigste geval (meevallers bij de bouw en ver koopsom van het ziekenhuis aan de Hooigracht) 48,25. Deze prijzen staan nauwelijks in vergelijking met de prij zen, die elders in Nederland in nieuwe ziekenhuizen berekend worden, waar verpleegprijzen van 70.- tot 75.- per dag als normaal beschouwd wor- Het plan voor het nieuwe ziekenhuis valt globaal beschouwd uiteen in twee delen: het ziekenhuis zelf en het tehuis voor de verpleegsters annex verpleeg- sterscliool. Het ziekenhuis zelf wordt gebouwd in drie vleugels, die elk vier verdiepingen hebben. omgeving en hebben dus alle daglicht. De vleugels zullen voorts worden opge deeld in verpleegeenheden. Een ver- pleegeenheid omvat 4 patiëntenkamers voor 6 personen; twee patiëntenkamers voor 3 personen; twee patiëntenkamers voor 2 personen en twee kamers voor 1 persoon. Bij iedere verpleegeenheid hoort verder een dagverblijf een re creatieruimte voor lopende patiënten en een badkamer. Operatiesalen In het ziekenhuis worden onderge bracht 3 operatiekamers (2 septisch), een reserve-operatiekamer, een röntgen- Uet nieuwe EDsabeth-'/iie ken huis volgens een maquette. Op de voorgrond het zie kenhuis. Op de achtergrond de woon toren van de verpieegtesrs. afdeling, een afdeling voor fysische the rapie (met vlinderbad) voor revalidatie en poliklinieken voor alle basisvakken van de medische wetenschap. bewakingsapparatuur Nieuw is ook een recovery-room, waar patiënten na een operatie een bepaalde periode onder nauwlettend toezicht wor den gehouden door middel van de nieuw ste medische „bewakingsapparatuur". Hartslag, ademhaling, enz. van de ge opereerde patiënten zal men door deze bewakingsapparatuur waarónder oók televisie centraal kunnen observeren. Het ziekenhuis wordt tenslotte ge completeerd met een speciale eerste- hulpafdeling, apotheken, een labora torium, een centrale sterilisatieafdeling en ruimten (op de bovenste verdie ping) voor administratie en directie. Op de bovenste verdieping komt ook de kinderafdeling, die via een eigen in gang en opgang bereikbaar wordt. Eigen ingangen in het ziekenhuis wor den ook gemaakt voor bezoekers van de patiënten en bezoekers van de poli klinieken. Tussen het ziekenhuis, dat men in drie jaar hoopt te voltooien, en het zusterhuis en de opleidingsschool ko men een aantal parkeerplaatsen niet een flinke capaciteit.' 300 voor bezoe kers en 40 voor de vaste staf van hel ziekenhuis. Woontoren Het huis voor de verpleegsters krijgt dertien woonlagen. Daarin komen 150 kamers voor leerlingen, 10 a 15 kamers voor inwonend huishoudelijk personeel 20 flats voor gediplomeerde verpleeg sters en twee flats voor inwonende artsen. De verpleegsterstoren dient hoofdzakelijk voor de huisvesting, want voor de maaltijden kunnen de verpleegsters en het overige personeel gebruik maken van het restaurant, dat wordt ingericht in het ziekenhuis. Voor de kerkgelegenheid en ook andere bijeenkomsten moet men terecht in het ziekenhuisgebouw, waar een kapel zodanig wordt ingericht, dat hij ook voor andere doeleinden ge schikt is. Opleiding De school komt naast de woontoren van d. verpleegsters te staan. Het nieuwe ziekenhuis, dat met zijn 500 bedden een belangrijke uitbreiding be tekent ten opzichte van het huis aan de Hooigracht (364), krijgt namelijk uiteraard wederom de bevoegdheid om zelf personeel op te leiden. Het aantal verpleegsters van het nieuwe zieken huis wordt gesteld op ongeveer 250, waarvan 40 gediplomeerd moet zijn. Omgerekend naar de capaciteit bete kent dit, dat op iedere twee patiënten één verpleegster aanwezig zal zijn. Toekomst Hooigracht Wat de toekomst van het ziekenhuis aan de Hooigracht, „doch," zo stelde mr. nog niet bekend, „doch," zo stelde mr. J. Bergmeijer, „het is niet ondenkbaar, dat er tezijnertijd een verpleeghuis in wordt gevestigd." Het stichtingsbestuur streeft naar verkoop, omdat men uit de verkoop een deel van de nodige financieringsmiddelen voor de nieuw bouw moet betrekken. Van de opbrengst van het complex aan de Hooigracht zal het voor een deel ook afhangen welke verpleegprijzen wij schreven hierboven reeds over in het nieuwe ziekenhuis gerekend moeten worden. ADVERTENTIE Daglicht De vleugels en de verdiepingen wor den gebouwd volgens het zgn. dubbel- corridor-systeem. Dat houdt in, dat in het midden van de verdiepingen de be handelruimten worden ingericht. Aan weerszijden van de behandelruimten ko men dan corridors, waarop de deuren van de patiëntenkamers uitkomen. De patiëntenkamers zelf zien uit over de De Leidse .„Adclhert" De leden van de Leidse Adelbert- vereniging waren gisteravond bijeen geroepen in „Klein-Minerva" voor een belangrijke bespreking over het voort bestaan van de Leidse afdeling. Een behoorlijk aantal leden gaf blijk van belangstelling. Onder voorzitterschap van drs. G. J. Bergen werd de situatie, waarin de afdeling verkeerde, bespro ken. Besloten werd de afdeling niet op te heffen, maar een samengaan te on derzoeken met de afdeling Den Haag. De leden zullen over een definitief samengaan met Den Haag te zijner tijd worden voorgelicht. Voor het personeel vuil het Katwijkse Zeehospitinm was bet gisteren een ware feestdag. Omstreeks drie uur arriveer den op liet terrein in Katwijk-Zuid enkele vol met Igoed geladen auto's, vijfde inl do. Hooft man-Jansen uit Boskoop bij de Boskoopse bevolking en ook uit de randgemeenten van dit boomkwekers centrum ingezameld voor de verpleegden en het personeel van bet Katwijks Zce- liospitium. Zij had ook deze keer weer de mede werking verkregen van de Boskoopse da mes mevr. R. Bomgaardt-le Feber en mevr. D. P. de Koningh-de Voogt. Er waren niet alleen tientallen pop pen bij, auto's en zelfs elektrische trei nen, maar ook een poppenkast en wat tot een van de wensen vun de directie behoorde: een prachtige wagen waarin de zusters een aantal kinderen bij mooi weer over het terrein kunnen rijden (zie foto). Natuurlijk moest deze wagen eerst met enkele kinderen geprobeerd worden, daarbij bleek, dat dit door de heer A. L. Verwetf te Boskoop vervaar digde voertuig zo licht liep, dat een zus ter de wagen met daarin acht kinderen als het ware met een hand kan voort bewegen. Ook alle bijna 200 personeelsleden worden elk jaar en ook nu weer dooi de Boskoopse bevolking bedacht, voor hen waren er sigaren en andere leuke geschenken. Dr. E. H. J. Warns, de geneesheer directeur van het Zeehospitium, nam met de directrice, zuster M. Rijken, dr. C. Heijboer, de afdelingsarta, zuster Chr. Duindam, de hoofdverpleegster, en zus ter W. Vink alle geschenken gaarne ln ontvangst. Dr. Warns zei in zijn dankwoord bij zonder getroffen te zijn voor de wijze waarop de Boskoopse bevolking en vrij wel van de gehele Rijnstreek weer heeft meegewerkt om het werk van de me dische staf van het Zeehospitium weer in deze dagen wat te verlichten. Ook na mens alle verpleegsters en verplegers sprak hij woorden van dank tot geheel Boskoop. Mevrouw Hooftman bood te vens nog een bedrag ln geld aan, waarbij een grote lucifersdoos met opgespaarde stuivertjes. Afscheidsfeest G. Schrama uit Voorschoten in Avifauna te Alphen a.d. Rijn Het gezellige, uitbundige en lang durende feest, dat de Veevoederhan- del Schrama uit Voorschoten dinsdag avond in het parkrestaurant van .Avi fauna" te Alphen aan ruim 500 perso nen van zijn klantenkring gaf had drie facetten: de zaak bestaat 80 jaar, de eigenaar, de heer G. Schrama, die ge durende 50 jaar de zaak beheerd heeft legde zijn actieve werkzaamheden neer, de zaak verder overlatende aan zijn twee zoons: Jan, belast met de interne leiding en Piet, die de commerciële lei ding van de zaak kreeg; beiden zijn sedert 1959 al in de zaak werkzaam. Deze, gelukkig door zijn voorspoe dige handel, en overtuigd dat hij de zaak (die door zijn broer Gerardus was gesticht en door hemzelf van een eenvoudige meelmolen is opgewerkt tot een modem uitgeruste veevoeder fabriek inclusief veekoekenfabrikage met zgn. „Bulk-expediëring 6 ton ners" tot een jaarlijkse omzet van ruim vijf miljoen gulden), thans aan zijn zoons in goede handen kan over dragen, was bezield van dankbaarheid jegens allen die tot dit resultaat heb ben bijgedragen. Vorstelijk onthaal Om hieraan openlijk uiting te ge ven onthaalde hij gisteren zijn vele klanten met hun echtgenoten en kin deren in „Avifauna" vorstelijk. Op 14 december neemt de heer Schrama in ,,'t Karrewiel" te Leiden afscheid van zijn twintig man tellend personeel en januari van zijn zakenrelaties. De heer Piet Schrafna en de heer D. Ver- plancke, procuratiehouder, leidden de Alphense bijeenkomst waarin 'n uiterst gezellige sfeer heerste en waarbij het de gasten kennelijk aan niets heeft ontbroken. Er was ook een prettig mu zikaal bandje en werden vele tastbare bewijzen van sympathie jegens de heer en mevrouw Schrama, met oprechte toespraakjes aangeboden. In een inleidend woord prees de heer Piet Schrama zijn ouders. „Een zaak op te richten is vrij gemakkelijk, maar haar uit te breiden eist meer koopmansgeest en commercieel inzjeht. Deze eigenschappen gepaard aan vak manschap en organisatietalent, hebben onze vader naar een zorgeloos afscheid uit het werkzame leven geleid naar een hopelijk zorgeloze levensavond," zo luidde de kern van zijn toespraakje. Vervolgens vertelde hij hoe de omzet van de zaak van minder dan 50.000 gulden per jaar in 1918, gedurende de vijftig jaren dat ze in beheer was bij zijn vader, is gestegen tot nu boven de 5 miljoen. In die 50 jaar was steeds een ge vecht voor hel behoud van de zelfstan digheid nodig; een silo werd gebouw, de fabrikage van veekoekjes ter hand genomen en de Buik-transport inge voerd. Als laatste belangrijke inves tering werd de maalderij verbouwd en aangepast aan de eisen des tijds en aan de wensen van de klanten. „Vader heeft steeds voor ogen gehad, dat goe de leiding en mechanisering kostenver lagende factoren zijn cn van belang om de problemen, mede die rond de personeelsvoorziening, het hoofd te kunnen bieden." V.l.n.r. mevr. G. 8chrama-Doeswijk, de heer H. Uitenboogaard en de heer C. Schrama. Dunkwoord De heer G. Schrama sprak zijn ge nodigden ten afscheid toe. Hij had zijn toespraak in drie delen gesplitst: het fundament van het bedrijf, het eigen aandeel daarin en een uiting van dank baarheid. Reeds op 12-jarige leeftijd heeft hij al op de schoolvrije dagen aan het werk in de zaak deelgenomen. Hij schetste de familiegeschiedenis van de opvolgende geslachten Schrama en gaf een bijna van dag tot dag sluitend beeld van het zakelijke aspect van zijn zaak. Spr. herinnerde het zich nog goed, dat hij de eerste jaren niet meer dan 140.- in een heel jaar verdiende. Boeiend vertelde de heer Schrama over vroegere werkomstandigheden en moderne bedrijfsvoering. Hij besloot met de eindindruk dat hij nog altijd blij is dit vak te hebben gekozen. „Ik heb met veel plezier gewerkt en ge leefd en heb er nog voldoening van." Hij dankte allen, in het bijzonder zijn echtgenote, tot wie spr. in ontroering zijn erkentelijkheid richtte voor haar aandeel in zijn welslagen in de handel. De heer Maarten H. de Haan sprak de heer en mevrouw Schrama toe na mens het „district" Stompwijk en bood een grote bak met vaste planten en 'n kist sigaren aan; mevrouw Schrama kreeg een antieke pendule. De heer A. van Santen bood namens het „district" Voorburg een stereo-grammofoon en een aantal platen aan; mevrouw Schra mt kreeg een bloeiende plant in een kunstzinnig uitgevoerde vaas. De rij van sprekers werd besloten door de heren G. van der Hulst uit Voorschoten, M. Bos uit Wassenaar, J. G. van Bohemen uit Leidschendam en A. C. van Winden uit Voorschoten. De districtsrecherche van de Rijkspolitie in Leiden heeft in samen werking met de gemeentepolitie van Leiden, twee mannen en twee vrouwen gearresteerd, die beschuldigd worden van chantage. Vandaag zijn enkelen van het viertal aan de officier van justitie in Den Haag voorgeleid. De eerste arrestatie in deze zaak werd vrijdag op het Stations plein in Leiden verricht. Nadat een inwoner uit de Bollenstreek, die de laatste weken per telefoon en via anonieme brieven gechanteerd werd, de politie had ingelicht. Het slachtoffer werd bedreigd met bekendmaking van een geheim, tenzij hij een geldbedrag van f 30.000,- betaalde. Naar de politie meedeelde, was de man een tiental malen opgebeld. Hij hield op advies van de politie telefonisch contact met de chanteur. Daarbij had deze ook gedreigd met de gezondheid van de vrouw en kinderen van het slachtoffer. De telefoongesprekken werden afwisselend door een man en een vrouw gevoerd. Tenslotte werd afgesproken dat het slachtoffer op 13 november bij het Stationsplein in Leiden een som van ƒ5000,- zou overhandigen. De politie, die van deze afspraak op de hoogte was, had de nodige maatregelen genomen en veel mensen op het Stationsplein gepos teerd, maar de chanteur durfde niet toe te happen. Dreigbrieven en dreigtelefoontjes Later kwamen nieuwe telefonische contacten tot stand. Vrijdag 22 november kreeg het slachtoffer een dreigbrief met de aanwijzing om diezelfde avond om negen uur met zijn auto voor het station in Leiden te komen om het geld te overhandigen. Weer werd de politie inge schakeld die, toen iemand naar de auto van het slachtoffer toeliep en om het geld vroeg, tot arrestatie overging. OMSINGELD Op het moment dat het slachtoffer een pak met waardeloze inhoud overhandigde, sloeg zij toe. De gearresteerde bleek de 21-jarige hulpkelner P.L. uit Leiden te zijn, die honderd gulden voor zijn diensten zou krijgen. Hij handelde in opdracht van de 27-jarige J.R. uit Leiderdorp, die op enige afstand stond te wachten. Ook R. kon ter plaatse worden gearesteerd. R bleek de zaak te hebben georganiseerd met zijn 21-jarige ver loofde A.W. uit Leiden, verkoopster bij een warenhuis in Leiden. Zij had ook verscheidene malen via de telefoon contact met het slachtoffer gehad. De vierde arrestant was de 31-jarige mevrouw J.V.-R. uit Valkenburg (ZH). zuster van R. uit Leiderdorp. Zij wordt van medeplichtigheid verdacht. Tijdens de verhoren is ook gebleken dat de verkoopster samen met haar verloofde plannen beraamde om de kassier van het waren huis, waar zij werkte, te overvallen als hij geld wegbracht. Vier maanden voor verduistering van vaders geld De rechtbank in Utrechè heeft gister morgen de 42-jarige autoverkoper K. M. uit Amersfoort wegens verduistering van 16.000,die aan zijn vader toebe hoorden, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek. De officier justitie eiste veertien dagen geleden negen maanden gevangenisstraf, waar- vnn drie maanden voorwaardelijk. De man werd aan het einde van de zitting in vrijheid gesteld. M. stond op 12 november terecht om dat hij het geld van zijn vader, die In Alphen aan den Rijn woont, zou hebben verduisterd, nadat hy dit (met nog 18.000,2 staven goud en een an tieke munt» in beheer had gekregen toen zijn vader plotseling ln een zieken huis moest worden opgenomen. De va der bracht het kapitaal niet naar een bank omdat hij vreesde dat de fiscale recherche van zijn bezit op de hoogte Advertentie Chrysanten Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. Leidenaar in de Haarlemmermeer verongelukt De JS-jarige lasser A. Devilee uit Leiden leivam dinsdagochtend om het leven, toen hij met zijn auto tegen een stilstaande landbouwtrekker met daar achter twee wagens, beladen met sui kerbiet en, opvloog. De bestuurder van de trekker, A. van B. uit Zwanenburg, was bezig de ver lichting van do trekker te herstellen. Het ongeval vond plaats op de IJ-weg tussen Zwanenburg en de Schlpholweg. Ir. Van Hoek treedt af als voorzitter Kamer v. Koophandel ln verband met zijn gezondheid heeft ir. J. J. G. van Hoek de wens te kennen gegeven als voorzitter af te treden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnkind. De verkiezing van een nieuwe voorzitter komt aan do orde op de openbare ledenvergadering van de Kamer op 9 december. Ir. van Hoek, die thans 7// faar is sinds juni 1959 voorzitter van de Kamer van Koophandel geweest. Van 1961 tof eind 1966 was hij bovendien wethouder van

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3