„MUZIEK IN WETENSCHAP" Holland Sport wacht in spanning Amateurisme op hoog niveau leidde tot klinkende resultaten Wordt Van Maurik geschorst Zivemkring kritiek op activiteit nieuwe zuil CREZ wil jonge leden binden Boeiende tentoonstelling bij 100-jarig bestaan Beslissen in beleidszaken SCHOLIEREN WILLEN VAN EXAMENS EN RAPPORTEN AF Klacht bij officier van justitie Residentie niet in Europa Cup I WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT r (Vaii onze muziekredacteur „Honderd jaar muziek en weten schap", zö heeft dr. C. C. J. von Gleich de tentoonstelling genoemd die onder zijn supervisie door mej. A. Bax en de heer K. A. Burg- meyer ingericht, van 28 november tot 13 januari in het Haags Ge meentemuseum te bezichtigen is. Georganiseerd naar aanleiding van de honderdste verjaardag van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis, wil deze expositie in geschrift, druk en prent een beeld geven van het leven van de toonkunst in de afgelopen eeuw, in casu tussen 1868 en 1968. 1868, om juist le zijn: 19 november 1868, toen negen bestuursleden van een jonge instelling niet alleen het besluit namen een vereniging te besturen conform de inhoud en de intentie van de statuten, doch elk afzonderlijk een bepaald studieterrein van de muziek- historie op zich namen, daarbij dus een wetenschappelijke taak op zich nemend. Wetenschappelijke taakin de aanvang echter goeddeels door ama teurs uitgeoefend: we noemen hier in de allereerste plaats de medicus-poëet Jan Pieter Heye (18091876), dezelfde, die energieke pogingen deed de vader landse volkszang le doen herleven. Voorts de Delftse sladsmuziekdirecteur Jan Conradus Boers (18121898),. be kend mannenkoorcomponist en eigenaar van een belangrijke instrumenten- collectie. Amateurisme, maar dan op hoog niveau, dat was, we herhalen het, ken merkend voor de werkers van het eerste uur. Van de eerste voorzitter, prof. W Moll, kerkhistoricus van professie, van prof. dr. J. P. N. Land, filosoof, doch in zijn vrije tijd publikaties over luit muziek en Constantijn Huygens ver zorgend, van jhr. mr. J. C. M. van Riemsdijk (18411895), spoorwegambte naar, maar tot op de dag van heden bekend gebleven door de uitgave van „Het Stads-Muziekcollegie le Utrecht 16311881", een belangrijke bijdrage tot de geschiedenis van de toonkunst in Nederland vormend. SCHEURLEER En laten we vooral de Haagse bank- directeur dr. Daniel Frangois Scheurleer 18551927) niet vergeten, aan wiens verzamelzin 't Haags Gemeentemuseum een goed deel van de unieke collectie exotische en oude muziekinstrumenten te danken heeft: meer dan dertig jaar was hij voorzitter van de Vereniging. Eerst in de laatste eeuw treden meer vakmusici en -geleerden op de voor grond: we denken hier natuurlijk aan Anton Averkamp (1861—1934), Julius Röntgen (18531932), prof. dr. A. Smyers (1888—1957) en Bernard van 'den Sigtenhorst-Meyer (1888—1953). Prominente Nederlanders, die dank zij de expositie voor de bezoeker, wil GESCHORST DOOR K.N.Z.B. Bestuur en trainer Njord weer aan werk HAARLEM Dc eerder deze maand door de Koninklijke Nederlandse Zwcm- bond (KNZB) geschorste bestuursleden van dc Haarlemse zwem- en polover eniging Njord '59 hebben hun werk zaamheden b(j dc club hervat. Ook oefenmeester G. Siverding, die eveneens was geschorst, is weer met de training Dc bestuursleden en de heer Siever- ding hebben zich met behulp van hun raadsman mr. J. Verlooy in hoger be roep tot de Commissie van Beroep ge wend daarbij van de veronderstelling uitgaande dat het hoger beroep hun schorsing uitstelt. Indien de KNZB van mening is, dat het in hoger beroep gaan j geen schorsende werking heeft, zodat de I bestuursleden en de heer Sieverding dus ten onrechte hun werkzaamheden zou den hebben hervat, dan zal dit punt door Njord in kort gering aan de presi dent van de rechtbank worden voorge- De moeilijkheden tussen Njord en de KNZB begonnen, nadat de zwemclub 'Haarlem dt- t-erehlglrfg TTJord ervan had beschuldigd zich met ronselarij te heb ben beziggehouden. Verscheidene leden van Haarlem zouden door het bestuur van Njord zijn overgehaald overschrij ving naar Njord aan te vragen. rust (voorzitter Kroesemeijer: „Alle zitplaatsen zijn al uitverkocht") zal de Deen Erik Dyreborg zijn. De 128 jaar, getrouwd en twee kinderen) komt eind deze weck uil Denemar ken over. Vanaf 1 december zal hij DEN IIAAG Holland Sport is in angstige afwachting van dc dingen die komen gaan. Dc technische lei ding van de Haagse ercdivisicvcrcni- ging is er niet geheel gerust op dat de officiële waarschuwing die aan- valsspits Joop van Maurik zondag In treden. Voorlopig zul hij zijn activi teiten tot trainingen moeten beper ken. met ingang van '22 december is hij gerechtigd voor Holland Sport in competitiewedstrijden uit te komen. Voorzitter KroesemcUer vervolgens: „Met de aankoop van Dyreborg z(jn we overigens hor niet uitgekeken op de transfermarkt. We zullen niet schromen nog een speler te kopen. Het geld speelt geen rol. dc kwaliteit van de speler uiteraard wel. Ik zeg scheidsrechter Schalks ontving, zon der gevolgen zal blijven. Dc cx- Veloxspelcr heeft een niet geheel blanco straflijst. Indien de sombere voorgevoelens, die gisteren op een bijeenkomst in Sche- veningen geuit werden bewaarheid zullen worden, schept dat voor trai ner Cor vah der Hart met de belang rijke thuiswedstrijd tegen FC Twente in het vooruitzicht, bijzonder ver velende consequenties. Van der Hart: „Wanneer het nu nog een achter- speler betrof, zou een vervanging niet altUd: een circus moet draaien, maar dan wel met goede artiesten". Gratis toegang Waarna de heer Kroesemeijer mij merde „Er moet veel meer publiek naar Houtrust komen. Daar is van zelfsprekend ten eerste een goed spe lend elftal voor nodig, maar er zijn wellicht ook nog andere mogelijk heden Ik speel bijvoorbeeld met de gedachte om in de toekomst (maar dan kom ik natuurlijk wel in de clinch met ADO) gratis toegang te altijd nog de beschikking hebben over Van der Maas, De Lang uf Esveld. Maar nu ook Theo Valkenhoff uil- geschakeld is, weet ik nog niet hoe ik het elftal zal moeten samenstellen. B-elftal Stel dat er, laten wc zeggen, zo'n 7000 toeschouwers komen. Mis schien houden we daaraan dan wel duizend mensen over die voortaan ook naar het eerste elftal willen komen kijken". daad een schorsing zou worden op gelegd. Overigens wel opvallend, in het begin van de competitie zei ieder een dat het een miskoop was. En nu En wellicht dan voorzien van een van de 2000 plastic hoge hoeden in de kleuren van Holland Sport, die zondag ter opvrolijking van het duel togen FC Twente op Houtrust ver kunnen we hem eigenlijk niet missen' Een van de vele toeschouwei's op het zondag naar verwachting volle Hout- kocht zullen worden Want het qircus moet draaien deze althans 'n meer dan oppervlakkige aandacht eraan besleden, gaan herleven. Herleven, niet slechts als geleerde, maal ais doodgewoon mens. HARTEKREET Zo zal hem onder meer een hartekreet van dr. Scheurleer treffen, haastig met potlood neergekrabbeld. Hartekreet, waarin hij zijn gal uitspuwt over de Achtste van Mahler, de „Symfonie d°- Duizend": Ik behoor tot die achterlijken, Beschrankten, Befangenen, Einseitigen, die volgens de ware apostels niet in staat zijn het groolsche van deze muziek Wat zou de huidige voorzitter van de Vereniging, prof. dr. H. E. Reeser, over tuigd Mahlerbewonderaar hiervan zeg- menen, dat men daarin wel geslaagd is. Laten we u tenslotte vertellen, dat de bijeengebrachte documenten afkomstig zijn uit de muziekbibliotheek van het Haags Gemeentemuseum en de Ver eniging voor Nederlandse Muziek- geschiedenis Ko Prins en Ivan Mraz rechts hebben de test volbracht. Mraz kreeg een negen en Prins moest met minder genoegen nemen. M.V.V. was toch tevreden (Van on^e fcwemmedeworkor DEN HAAG. Sinds de laatste» jaarvergadering kent ook de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond zijn „zuilen". Toen kreeg I de tweede zuil van liet recreatief- I elementair zwemmen in de vorm j van een commissie officieel ge- j stalte. Een der dagen was de I Commissie Reereatief-Elementair j Zwemmen op eigen verzoek de Elders treft de felle kritiek van Alphons Diepenbrock (1862—1918) op hel door Florimond van Duyse (1843—1910) te verzorgen „Ierste Musyckboexken van Tielman Susato", van 1908 dalcrend. Ziehier enkele vooraanstaanden, die ..het" in en vooi dc Vereniging deden wat deden ze? Ook daaromtrent wordt men uitvoerig geïnformeerd. Ze wekten hel wetenschappelijk interesse voor drie groten uit de geschiedenis van de Neder landse toonkunst Jan Pieterszoon Sweelinck (15621621), Jacob Obrechl (14501505) en Josquin des Prés (1450 1521), die eigenlijk de drie hoofdaccenten van de tentoonstelling vormen. Wat Josquin betreft: juist dezer dagei is de vierenvijftigste aflevering ver schenen, het sluitstuk, waarmee eei werkzaamheid van veertig jaar, door prof. Smijers begonnen en na diens dood in 1957 door dr. M. Antonowgcz en dr. W. Elders voortgezet, voltooid is. De omvangrijkheid van deze expositie; laten we haar illustreren met een pakkend voorbeeld: van één en dezelfde mis van Obrecht treffen we niet minder dan drie edities aan! Sweelinck, Des Prés, Obrecht: ze vormen de hoofdaccenten. Wat niet weg neemt, dat men ook oog heeft gehad voor andere aspecten, nodig en juist, omdat na de tweede wereldoorlog de Vereniging een veel breder terrein is gaan bestrijken: daax-voor had men uit sluitend, wellicht té uitsluitend, aan dacht voor de Nederlandse polyfonie. PRENTEN EN SCHILDERIJEN De prenten en schilderijen, ze vormen met de zesentachtig nummers een niet onbelangrijk aandeel van het tentoon gestelde: het zijn de blikvangei-s van hen speciaal, die niet uitsluitend met een vakmansoog kijken. Hier heeft men zich, ons inziens terecht, niet tot het materiaal op de Vereniging betrekking hebbend beperkt, men wenste, met een kleine interessante voorgeschiedenis, de sfeer te bepalen, waarin het leven van de Nederlandse Vereniging voor Muziek geschiedenis zich afspeelde. En we Franse nationale kunstprijzen PARIJS (DPA) In Paiijs zijn drie staatsprijzen voor kunsten en gees teswetenschappen toegekend, elk ter waarde van 10.000 frank (ruim 7.000 gulden). De prijs voor beeldende kunsten ging naar de 63-jarige schilder Pierre Tal Coal. De 43-jarige uit Roe menië afkomstige componist Marius Constant ontving de prijs voor mu ziek. De onderscheiding voor geestes wetenschappen is toegekend aan de filosoof prof. Jean Grenier, die met zijn geschriften de moderne letterkun dige beweging in belangrijk* jrwte heeft beïnvloed. gast van de kring Den Haag; om het een en ander uit de doeken te doen over de initiatieven die men wil nemen. Nadat vice-voorzitter Snijders geschetst had welk doel de commissie voor ogen heeft: 't binden van dc jonge leden na dat ze hun zwemdiploma's hebben ge haald „We willen daarbij fungeren als een trait d'union tussen het elemen tair /.wemmen en dc wedstrijdsport" zotte hij de concrete uitwerking van dit MftWen uiteen. Daarbij moest men ai onmiddellijk een kleine teleurstelling verwerken, want in feite kwam dit slechts op één idee neer: de recreatieve zwem- wedstrijdjes voor leden van een zwem club, die niet aan wedstrijdzwemmen doen, met een minumum aan officiële eglci «ring. „We willen een totale democratisering i Nederland van het middelbaar onderwijs doorvoe- I bij in plaa. ren, zowel wat de invloed van het ge-1 jaren worden ingevoerd*' zinsklimaat op de scholen als de inspraak I weliswaar veel contact n van de leerlingen zelf over beleidszaken maar hel ministerie van betreft. Er zal op den duui een ander 1 de noodzaak van ons best; schoolsysteem moeten komen met een 1 niet in We hopen, dat ei basisonderwijs van negen jaar. Daarbij toch een overleg komt", zullen de eindexamens en cijferlijsten Marja Ooslerman, die hét tot het verleden moeten behoren", aldus i li jk acht dal na het cour; (Van een onzer verslaggei UTRECHT Democratisering de 17-jarige Marja Ooste I pig voorzitster van de SBO. Thans heeft de SBO tweehonderd contactpersonen op de Nederlandse middelbare scholen, die ai het nieuws van de belangenorganisa tie verspreiden, De eerste serieuze activiteit vah de SBO is een landelijk scholierencongres het middelbaar onderwijs, afschaffing op 30 november in Utrecht. Er zullen van eindexamens en cijferlijsten en een tal van onderwijsvraagstukken aan de or- ander schoolsysteem met een basison- de komen. De organisatoren verwachten derwijs van negen jaar. ruim 800 scholieren, maar ook rectoren en leraren uit het hele land. Dit zijn enkele programmapunten van De SBO, zo zei Marja Oosterman. Is de actiegroep Scholieren Belangen Or- op 1 juni van dit jaar opgericht en zal ganisatie (SBO). Doze actiegroep krijgt binnenkort haar definitieve organisatie met een congres, dat op 30 november: vorm krijgen. Ze hoopt, dat do SBO er- wordt gehouden, een definitieve organi-jloe zal kunnen bijdragen, dal in de *a tie vorm. toekomst de scholengemeenschap In drie brug- /e hebben 't on moge- soluties worden aangenomen. Verontwaardigd toonde /.Ij zich over het .l'eit, dat is gebleken dat een aantal rectoren en directeuren van middelbare scholen brieven van de SBO. die waren gericht aan de leerlingenverenigingen van di<- scholen hebben onderschept. Een politieagent informeerde vorige week met een stapel post van de SBO in de hand bij Marja of haar or ganisatie wel bonafide was. Dit gebeur de op verzoek van deze rectoren. De SBO heeft naar aanleiding hiervan een brief gezonden aan de officier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, waarin zij vraagt om rechtsvervolging van deze personen wegens ontvreemding van de post en schending van het brief geheim. De commissie kortweg CREZ hinkt duidelijk op twee gedachten. Ener zijds wil men het recreatief-clementair zwemmen absoluut niet op echte wed strijden doen lijken (zo mogen eventueel opgenomen tijden niet bekend gemaakt worden), maai aan de andere kant, pro pageert men deze wedstrijden als een mogelijkheid voor de technische com missies om eventueel nieuwe talenten Gelijke tred Het was dan ook begrijpelijk, dat de aanwezigen zich uiterst kritisch toonden over de activiteiten van de nieuwe zuil. Maar nog afgezien daarvan, men kampt in Den Haag het is genoegzaam be kend met 'n tekort aan zwemaccom- modatie. De mogelijkheden die nog aan wezig zijn. kosten bovendien handen met geld Het huren van oen overdekt zwem bad voor één middag kost enige honder den guldens. En op een dergelijk bedrag is zelf een .subsidie van de CREZ slechts ren druppel op een gloeiende plaat. Vooralsnog zal men in de kring Den Haag dan ook weinig initiatieven in deze richting mogen verwachten. Hoe de commissie In de toekomst zal gaan fungeren, was ook voor de CREZ nog een open vraag. Hel zich atccdl uit breidende schoolzwemmen zal het zwem- onderrlchl voor de verenigingen gelei delijk verloren doen gaan. Een vermin dering van het aantal recreatieve zwem mers zal daarmee gelijke tred houden. Mentaliteit De heren achter de groene tafel, heb ben blijkbaar nog niet zo ver vooruit ge keken De CREZ geloofde wel Is waar dat liet recreatieve zwemmen langza merhand een commerciële aangelegen heid zou worden, maar het aloude ar gument van 't tekort aan zwembaden kwam de commissie nog ateeds als een overtuigend argument voor: „Er is nog steeds een tekort van 400 baden in Ne derland en voordat die gebouwd zijn, zijn wij allang dood" En hieruit bleek weer eens de menta liteit van een commissie: als het onze tijd (Vpno •edaci DEN HAAG Het Haagse Residen tie, rolhockeykamploen van Nederland, I niet deelnemen aan de strijd om de Europa Cup. Residentie, dat vorig jaar In de halve finale werd uitgeschakeld door Triëstina uit Italië, zag zich ge noodzaakt deze beslissing te nemen, om dat de club niet over de vereiste finan ciële middelen beschikt. Ondanks acties en een subsidie van het ministerie van C.R.M. had Residen tie vorig jaar toch een verlies van on geveer duizend gulden. Bovendien moes ten de spelers zelf een aanzienlijk be drag aan reiskosten bijdragen. Residentie hoopt het volgend jaar, als ït weer kampioen van Nederland wordt, wel mee te doen en ls daarvoor aan het sparen. i

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13