Odeklonje met huisnummer HEM IN HET SCHOONHEIDSWINKELTJE Sprookjesachtige etalages mèt steun van advertenties Koelkasten voldoen niet 100 pet aan eisen Onderzoek toont weinig feilen aan LondenSydney vier ploegen met strafpunten Musici boos op NTB Deskundigen kritisch liturgie over nieuwe Ramp van Longarone voor de rechtbank MEMISA KAN 4.7 MILJOEN UITGEVEN DINSDAG 26 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT/ PAGINA T Een Keuls bruidspaar ontving in 1792 van een kartuizer monnik als merkwaardig huwe lijksgeschenk het recept van een geneeskrachtig wonderwater. De ene bron vermeldt dat de monnik het recept kreeg van een familielid uit het Tessiner dorpje Crana. De andere bron zegt dat het wonderwater al in 1695 door de Italiaan Deminis in Keulen was samengesteld. Hoe dan ook, de monnik die in de tijd van kloosteropheffingen en algemene verwarring een onderduikadres had gevonden bij de familie Mühlens in de Glockengasse te Keulen, meenide dat hij aan zoon Wilhelm op zijn trouwdag beter dit recept van „aqua mirabilis" kon geven dan een traditioneel geschenkf Wilhelm was voorbestemd bankier te worden en schatte met de blik van een zakenman de grote handelswaarde van het cadeau....Na zijn huwelijk richt te hij onmiddellijk een aanvankelijk bescheiden, laboratorium op en fabri ceerde het Keulse water, zoals de monnik het al noemde, niet om het te laten mengen met wijn en vleesnat (zoals goed voor de gezondheid werd geacht) maar om het ter verfrissing op de zakdoek te laten sprenkelen. Twee jaar later voerde Napoleons be zettingsmacht in Keulen de huizennum mering in. Een Franse soldaat schreef de nummers in volgorde op de gevels, Mühlens kreeg nr. 4711. Wilhelm rook er publiciteit in. Er waren al anderen die ook Kölnisches Wasser (door de Fransen eau de cologne genoemd) aan de man brachten; en hij gaf het huis nummer als naam aan zijn produkt. Dit produkt was goed, maar Mühlens was een uitstekend zakenman en dat is nog beter. Steeds talrijker werd zijn klantenkring; in de zomer bracht het vluchtig reukwater verfrissing, in de winter verjoeg het muffigheid uit kle ren en vertrekken. Mühlens startte in een gunstige tijd. De Franse revolutie had het hele „Cour Des Parfums" uit het in élégance toon aangevende Frankrijk weggevaagd. De voorliefde voor zwoele haremgeuren (door de kruisvaarders mee naar deze gewesten gebracht) en voor roman tische bloemenbedwelming trok voor bij. Een zekere Napoleon Bonaparte die veldtochten hield, van geen rusten wist en snakte naar verfrissing, be sprenkelde zich overvloedig met fris geurende alcohol. Een kwartaalsnota van parfumeur Houbigant-Chardin aan de intussen tot keizer gekroonde Napo leon, vermeldt in 1806: 162 flessen eau de cologne, die dan wel van een an der merk dan 4711 waren maar de mode van het gebruik stimuleerden. Ook dames en heren in ons land, dat niet erg parfumminded was (alleen het doosje lodderein, een verbas tering van Eau de la Reine de Hongarije hangt aan de beugeltas en mejuffer) scheppen voortaan beha gen in eau de cologne. Later nadat BRUIDSPAAR ONTVING RECEPT ALS GESCHENK OP HUWELIJKSDAG apotheker Boldoot een andere men zegt de „oudste" reukwaterfabriek uit Keulen overnam, werd het gebruik hier algemeen. De stijgende populariteit van het fris geurend water, had nog een andere oorzaak. Elke beschaving is de eeu wen door van opkomst tot ondergang vergezeld gegaan van geuren. Eerst eerbetuigende geuren voor de goden en de doden, daarna voor de vorsten, later geuren voor de vooraanstaande lieden en voor hen die vooraan trach ten te komen Deze geuren zijn al naar gelang de be doeling plechtig of verleidelijk; maar vooral in het Europa na de middeleeu wen dienden zij ons onaangename geuren te overstemmen. Water werd schadelijk voor de gezondheid geacht, zeep spaarzaam gebruikt. Voor de on mogelijk te reinigen brokaatstoffen, zijde, fluweel en kant waren parfums noodzakelijk; men verborg delicate geuren in de bedgordijnen en rozen- kussentjes in de plooien van het kleed. Eau de cologne was geen olie, geen balsem en geen zwaar parfum, maar een weldadig licht en luchtig gekruid water. Het mengsel van zuivere alco hol met etherische bloemenolie, citrus- aroma en verscheidene andere ingre diënten ligt opgeslagen in buikige ei ken fusten, te louteren zoals een edele wijn rijpt in rust en ideale tempera- Als Monsieur Mühlens in 1804 voor het eerst een bezoek bracht aan de Frank furter Messe, al vanaf de middeleeu wen de grootste beurs van Duitsland, was hij allang niet meer de bezitter van een eenmansbedrijf! Hij had be halve in Duitsland, al drie vertegen woordigingen in Frankrijk; later in Europa tot Rusland en de Balkan toe Buiten Europa tot aan Bombay en In- Na de tweede wereldoorlog leidde de weduwe van een 4e generatie Mühlens het bedrijf uit de ontreddering- naar de wederopbouw. Thans, nu 4711 het 175-jarig bestaan viert, ligt de leiding in handen van de zesde generatie. Het oorspronkelijke huis in de Glockengasse. In dc laatste maand van het jaar is in elke straat van elke plaats het gra tis schouwspel van sprookjesachtige etalages te zien. Warenhuizen in we reldsteden laten achter hun enorme spiegelruiten grandioze, muzikaal be geleide sketches opvoeren door me chanische popjes in fantastische land schappen, pitoreske stadjes of science- fictiondecors, al naar gelang de kun stenaar-etaleurs uitdenken. Drommen mensen verdringen zich om deze won deren te zien, er in hun diepste diep ten van te genieten als kinderen en het verkeer op te houden. Déze etalages zijn stunts en dienen meer als statussymbool voor de fir ma, dan als aanprijzing voor waren. Maar de gewone etalages van elke dag in alle andere maanden van het jaar (die op een andere, even kunstzinnige, maar dikwijls meer geraffineerde wij ze zijn gebouwd) worden ingericht om de kooplust van het publiek te wekken. Elke soort etalage is bedoeld als re clame. In grote zaken wordt op dit punt niets meer ondernomen zond°r ad viezen van reclame-psychologen. Bij het bestuderen van reclameprak tijken van grote detailhandelsbedrij- van, zijn deze wetenschappelijke on derzoekers en waarnemers tot een merkwaardige ontdekking gekomen. Zij hebben kunnen vaststellen dat de meeste voorbijgangers niet of nauwe lijks met intensieve belangstelling kij- hoe fraai en hoe geraffineerd knap ze ook zijn af gestemd om het publiek te boeien en geld uit de zak te toveren. Zelfs geïnteresseerde voorbijgangers komen er moeilijk toe vanwege de voet- gangersstroom die voortdurend langs komt en tegen de kijkers opbotst, door het straatgewoel en de verkeersdrukte. Het staat zelfs vast dat de belangstel ling voor etalages, in vergelijking met vroegere jaren, terugloopt, ondanks de steeds hoger opgevoerde etaleerkunst en de verbazingwekkende technische hulpmiddelen. In Duitsland heeft men in dit ver band nieuwe proeven genomen. De eta lages waren even decoratief gemaakt als gewoonlijk, maar men liet er fo to's van maken om ze als advertentie in grote dagbladen te plaatsen. Details en prijzen werden hierin extra onder de aandacht gebracht. Het effect was overweldigend: een onmiddellijke stij ging van de verkoop. Tal van vrouwen haalden in het warenhuis de betreffen de advertentie uit haar handtas om duidelijk te maken welk artikel zij wilden zien. Even groot was het effect in omgekeerde volgorde: in rustiger uren groepten heel wat kijkers voor de etalages om de artikelen die hen in de advertenties waren .opgevallen na der te bezien. Bij een telling kwam aan het licht dat van de 500 vrouwen die op een avond tussen 4 en 8 uur de etalages stonden te bekijken, er 442 kwamen nadat zij er op waren attent gemaakt door de krantenadvertenties. Als wij zoveel spreken over vochthoudende of vochttoevoe- gende preparaten, komt dit om dat we de laatste tijd hebben geleerd dat olie en vet niet alleen zaligmakend zijn voor een gave huid. Maar de huid neemt zo maar geen vocht op, dat ziet u wel aan de regendruppels die eraf rollen en aan de schraalheid van het gezicht door al te veel regen en nattigheid veroorzaakt. De vochtinbrengende preparaten (hy- dratant of hydrating genoemd) bewer ken dan ook het huidvet opdat het in staat zal zijn vocht te laten doordrin gen. Door Max Factor is thans een produkt op de markt gebracht, dat niet alleen de genoemde vochtin brengende werking heeft, maar tevens als make-up dienst doet. Met Ultralu- cent cream-make-up dus niet alleen een flatteus gekleurd laagje dat rim pels en lijntjes maskeert, maar ook een heilzaam werkend middel, in één keer opgebracht. Bij de make-up MAIA van Payot vinden wij warme, exotische koper kleurige tot goudbruine tinten. Fond de teint Tayane in 10 nuances, zachte poeder en flatterende rouge enzo voorts. Maar iets bijzonders is de Base HYDRATANTE lippenstift (alweer met vochthoudende eigenschappen) om overdag onder de gewone lippen stift aan te brengen ter bescherming (speciaal in de winter), maar om 's avonds over de stift aan te brengen want dan leeft de kleur bijzonder op. Dóór hetzelfde instituut werd in het voorjaar reeds de crème Noctis gelan ceerd. Deze voedende crème bevorderd de zuurstofopname van de huid, waar door een frissere en stralender teint wordt verkregen. Om de werking van de crème nog eens extra te bevorde ren voegt Payot hieraan thans toe een masker en een lotion tonique Noctis. De preparaten zijn geschikt voor eik huidtype. In Amerika is alreeds een hele tijd een badcultus gaande en Revlon heeft daarbij allerlei heerlijks ontworpen, te gebruiken IN het bad, en NA het bad. De fabrikant zegt dat de Moon Drops Line er is voor de luxueuze vrouw (en haar echtgenoot) die zichzelf graag verwent. Twee nieuwe lotions: Special Skin Lotion zonder alcohol van Juvena, voor hypergevoelige en voor coupero- se-huid. Voorts dc SKIN DEW HERg BAL LOTION, van Rubinstein, geheel plantaardig, ter verfrissing en opwek king van de huid. Geschenken voor Kijk nu eens even alléén naar die bolhoed en paraplu. U raakt meteen onder de indruk. Dit zijn de symbolen van een voornaam heer. (Ze zijn te koop en kleren maken de man zoals u weet!) Wat past bij die heer? Een diploma- tentas en een documentenkoffertje van echt leer, al naar u wenst: kalfsleder of saffiaan. Het is nieuw om dat oer sterke saffiaan een print te geven (nerfjes erin te drukken) als van buf felleder. Het wordt verwerkt in bill folds, portefeuilles en étuis voor de persoonlijke documenten zoals paspoort, rijbewijs, ANWB-papieren en bloed- groepkaart. De nanier waarop ons betalingsver keer is geregeld, wordt weerspeigeld in de portemonnees die zijn aange past aan de magnetische eigenschap pen van kleingeld, en aan de omvang van de munten die door een veer wor den platgehouden in een (volle) beurs. Portemonnees of portefeuilles heb ben een doorzichtig vakje voor de be- taalpas, ook voor het giroboekje be staat er een fraai lederen etui. Op de werkkamer van de voorname heer hoort een klok. Wij kunnen er ons geen voorstellen die beter voldoen in een zakelijk milieu dan deze sierlijke (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dc Stichting Verge lijkend Warenonderzoek heeft vastge steld. dat de nuttige inhoud van de koel kasten vrijwel steeds tussen de 14 en 24 liter minder was dan door de fabri kant was opgegeven. Bi) twee apparaten bleek dit verschil zelfs 34 en 38 liter te bedragen. Slechts in één geval was het verschil te verwaarlozen. De volgende merken koelkasten werden in het onderzoek betrokken; alle tafel modellen met een opgegeven inhoud tussen 140 en 180 liter: AEG, Bauknecht, Bendix, Bico, posch, Brown, Erres, Esta, General Electric* Hoover, Ignis,. Iadeslt, Linde, Marijnen, PMC, Siemens, Silo, Vendomatic en Zoppas. Het koeleffect werd onderzocht zowel bij een omgevingstemperatuur van 16 gr. C. als bij 32 gr. C., omdat een koelkast zowel bij een hoge als een lage omge vingstemperatuur zijn koeltaak naar be horen moet vervullen. Dit koeleffect bleek bij één kast iets minder dan bij de andere. Onder bepaalde omstandig heden bleek het koeleffect bij een groot aantal kasten te sterk en daalde de tem peratuur in het koelgede^lte beneden het vriespunt. Ook de temperatuur in de vriesruimlc werd gemeten zowel bij 16 gr. C. als bü 32 gr. C. omgevingstemperatuur en wel bU de koudste stand van de lempcra- tuurregelaar. Een drietal kasten haalde daarbU niet de vereiste temperatuur van 12 gr. C. Enkele andere daarentegen bereikten zelfs lagere temperaturen. Een koelkast die de twee-sterren- aanduidlng draagt, moet in de vries- rulmte een temperatuur van 12 gr. C. of lager halen, terwijl daarnaast in de koelruimte een temperatuur van tussen 0 en 5 gr. C. heerst. Vijf van de negen tien onderzochte kasten voldeden niet aan deze eis en dragen derhalve onver diende sterren. Van de overige veertien haalden er zes de vereiste combinatie van temperaturen in vries- en koelruimte maar nauwelijks, de overige acht vol deden royaal aan de eisen. De deuren van alle onderzochte kasten haddeh een magnetische sluiting. De op- hahging bleek steeds bevredigend. Méér reden tot kritiek gaven de rekken. Na belasting met gewichten bleken ettelijke rekken blijvend vervormd. Ook dc veiligheid en met name de elektrische isolatie en de aarding heeft bU het onderzoek ruime aandacht gekre gen. BU alle kasten die in het onderzoek waren betrokken bleken dc getroffen veiligheidsvoorzieningen goed. hangklok in leren lijst met leren ban den. Maar zou hij dan soms misstaan in een huiselijk interieur van moderne jonge mensen? Integendeel! Complete lederen bureaugarnituren lij ken alleen maar geschikt op bureau's waar orde heerst, stukken ter onder tekening worden neergelegd en snel weer met beleefd gebaar weggenomen. Niets is minder waar. Een postzegel doos kan iedereen gebruiken; met een enkele of dubbele pensteek hoort hel zoeken naar vulpen, potlood en ball point tot het verleden. Aanvullingen voor het bureau: een lamp met lederen voet en lederafwer king langs de kap. Waarom alleen voor het bureau? Is het soms geen fijne schemerlamp voor elke kamer van het huis? Met het lederen radioplateau weet u geen raad? Dacht u dat de werkende man aan zijn bureau geen tijd heeft voor radio-luisteren? En de beursberichten dan (..om van voet baluitslagen niet te spreken!)? TURIJN, (A.P.) 94 van de 98 zondag in Londen gestartte ploegen zijn gister avond zonder stfafpunten gestart voor de derde etappe van Turijn naar Bel grado. Strafpunten kregen de Australi sche Austin 1800-ploeg van Evan Green en Jack Murray. De Britse dames Eileen Gadd, Joan Tudor-Owen, Susan Kemp en Ann Astell in een Zweedse Volvo 154S en de Austin 1800 van Rob Eaves, John Vipond en Frank Bainbildge. Meer dan een uur na de vastgestelde tijd was de Russische Moskvitsj 407 van Unda Aava en Jur Lesovski nog niet aan de tijdcontrole in Turijn verschenen. De afstand naar Belgrado moet binnen 21 uur en 12 minuten worden afgelegd. UTRECHT (ANP) De Algemene Bond van Kunstenaars, de Nederlandse Katholieke Bond van Musici en Arties ten en de Bond van Christelijke Kun stenaars in Nederland hebben met ver ontwaardiging kennis genomen van het feit dat de Nederlandse Toonkunstenaars- Bond (NTB) na bespreking met de Ne derlandse vereniging van Grammofoon- platenlmporteurs en -fabrikanten (NVGI) haar leden heeft toegestaan weer mede werking te verlenen aan grammofoon- platenopnamen. Ofschoon de N T B. slecht» weinig misicileden heeft, die bij deze actie zijn betrokken, zien de drie samenwerkende bonden deze activiteiten als een regel rechte aantasting van de door hen ge voerde boycotactie. Ze zeggen in een communiqué, flat ze zich dan ook niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat hierbij zaken in het geding zijn die met de be langenbehartiging van de musici niets te maken hebben. De resultaten van het overleg van NTB met de NVGI noemen de drie bonden zonder meer onvoldoende. Zo is de over eengekomen honorering vrijwel gelijk aan het tarief dat enkele maatschappijen reeds aan de musici betalen. Over het ge bruik van de begeleidingsbanden van de grammofoonplatenmaatschappijen voor de begeleiding van artiesten voor de t.v. bonden, die er op wijzen dat juist de rechtspositie van de betrokken misici tot één der primaire eisen behoort. De samenwerkende organisaties van musici zullen dan ook de boyootaotie on verminderd voortzetten totdat onderhan delingen met de grammofoonplatenmaat- schappijen zijn aangeknoopt DOORN (KNP) De commissie voor liturgie van het pastoraal concilie heeft gisteren haar eerste ontwerp rapport besproken met dc nationale en diocesa ne instanties, die zich met de liturgie vernieuwing bezig houden. Het ontwerp- rapporl constateert op vele punten on duidelijkheden, onbehagen en kortslui tingen bij dc liturgische vormgeving en stelt voor, om in overleg met alle be trokkenen te zoeken naar de voorwaar den voor een sanering, die datgene wat groeit niet belemmert. Uiteraard kun nen hier de verhouding van de kerkpro vincie lot Rome en de vraag naar plu riformiteit binnen de kerkprovincie niet onbesproken blijven. De deenemers aan het gesprek wa ren zeer kritisch tei. aanzien van de be staande situatie en zeer eensgezind in het streven naar nieuwe organisatievor men, die een goede begeleiding garan deren en de noodzakelijke creativiteit bzevorderen. Uit de vergadering zal een kerngroep worden gevormd, die een blauwdruk voor de toekomstige ontwik keling probeert op te stellen. De bis schoppen zullen worden uitgenodigd om reeds vóór de desbetreffende zitting van het pastoraal concilie aan het gesprek Een en ander sluit nauw aan bij de besprekingen, die in het afgelopen week end te Nijmegen werden gehouden tus sen liturgische deskundigen, psycholo gen en sociologen. De bedoeling van dit symposion, belegd door de Nederlandse Commissie voor de Liturgie, was dt zichten van de gedragswetenschappen ten aanzien van de liturgievernieuwing te vernemen. Deelnemers waren 85 des kundigen uit Nederland en België, waar onder bisschop J. Bluyssen. Inleidingen werden gehouden door W. F. C. van Dijk, kandidaat-psychologie van de universiteit van Nijmegen, die een situatieanalyse had gemaakt van de liturgievernieuwing; door drs. J. Peters, die verslag uitbracht van een sociolo gisch onderzoek; en door prof. van Hooy- donk, die rapporteerde over de training van liturgen. Algemeen was de overtuiging, dat li turgische deskundigen alleen niet in staat zijn een nieuwe liturgie te ontwer pen maar dat zij daarbij dc hulp nodig hebben van de beoefenaars der gedrags wei enschappen. „Zonder duidelijke inventarisatie van de gevoelens, ideeën, motiveringen, wen sen en houdingen, die het liturgisch ge drag bepalen, zijn we genoodzaakt het be leid te laten afhangen van gissingen en in tuïtles, die soms juist en soms niet juist zijn". Aldus psycholoog van Dijk. De Prix-Medlcus is dit jaar verleend aan Elie Weasel voor „Le mendiant de Jerusalem". De Prix-Femlna is toegekend aan Mar guerite Yourcenar voor haai ro man „l'Oeuvre au nolr", AQl'ILA. (Reuter) In Aqulla. Italië, is een proces begonnen tegen acht geologen en ingenieurs, wie doud door schuld ten laste wordt gelegd. Op 9 ok tober 1963 brak ten noorden van Venetlën een stuwdam door, waardoor 1.899 mensen het leven verloren. Het promes, waarin 2.500 getuigen zullen worden gehoord, zal vermoedclUk tussen de zes en twaalf maanden duren. Er waren aanvankelijk negen beklaag den, maar één van hew; een 56-jarige ingenieur, heeft zelfmoord gepleegd. Drie van de beklaagden, 72, 67 cn 66 jaar oud, waren ten tijde van de ramp verbonden aan het ministerie van Openbare Werken De vijf anderen, tussen de 51 en 74 Jaar oud, waren in dienst van de door de staat beheerste elektriciteitsmaatschappij ENEL. De politie heeft een grote menigte die de rechtszaal binnen wilde, moeten tegenhouden. Er waren veel mensen uit het rampgebied bij, woedend omdat zij hel halve land hadden moeten door reizen Kr is namelijk in het belang van de openbare orde besloten het proces ver van hel rampgebied tc houden. Het openbaar ministerie voert aan dat deskundigen tijdens de bouw van de dam, de Vajont-dam, hebben gewaar schuwd dat de plaats gevaarlijk was en voorts, dat ge enaandacht Is geschonken aan bewegingen in de aardkorst kort voor de ramp. UTRECHT (KNP) De Memlsa. de Medische Missie Actie kan dit jaar 2,6 miljoen gulden besteden voor medische hulp in ontwikkelingslanden, terwijl voor de melaatsen 2,1 miljoen gulden toege weten nl. de opbrengst van de me- laataenactie 196.-1968. Dit is meegedeeld op de Memisaver- gadering te Utrecht. Besloten werd di» jaarlijkse Memisazondag te houden op zondag 26 Januari In 1968 waren 15 door Memlsa uitge zonden artsen en 36 verpleegsters/analis ten in de verschillende ontwikkelingslan den werkzaam. Op kosten van de Mc misa studeren 37 Jonge mannen medi cijnen om te worden opgeleid tot adokters uit eigen volk".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7