VERJONGD CHINA KLAAR VOOR H ET JAAR 2000 soeharto's dilemma: soebandrio sparen of executie bevelen NOG TIEN GENERATIES STRIJD President Soeharto van Indonesië laat zich door niets van zün streven naar een herstel van de economie, onder steund door een gezonde munt. af leiden. De berechting van oud-pr<y- sident Soekarno heeft hü nog steeds uitgesteld. Zulk een proces zou grote beroering in het land verwekken. De actiefronten van studenten en scho lieren niet bun wilde demonstraties heeft hü tot rede gebracht. 'Met schreeuwen alleen brengt men geen welvaart, heeft h|j vermaand. In juni 1967 eindigde de Israël iach- Arabische oorlog met de bezetting van uitgebreide Arabische gebieden, in clusief het Arabische deel van Jeru zalem. wqlke stad ook voor de mo hammedanen heilige grond is. De mohammedaanse jeugd in Indonesië, stelde zich in groten getale als vrij williger beschikbaar en eiste naar het front in het Midden-Oosten gezonden te worden, om met de wapens in de hand, tegen de Israëlische .aggressors' voor de bevrijding van de heilige plaatsen te strijden. President Soe- harto beperkte zich tot verklaringen van morele steun. Geen Indonesische vrijwilliger, geen wapen ging naar het Midden-Oosten. Op de herhaaldelijk voorkomende in cidenten tussen mohammedanen en christenen, waarbij christenkerken het moesten ontgelden, reageert Soeharto met godsdienstige verdraagzaamheid te prediken. Missie en zending leve ren een positieve bijdrage tot de ont wikkeling van het land. zo luidt het officiële standpunt van de regering. In de recente, felle uitbarsting van emoties in Indonesië, over de terecht stelling door ophanging van twee Indonesiërs in Singapore, die in 1965 tijdens Soekarno's „confrontatie" met Maleisië de stad waren binnengedron gen on een bankgebouw hadden op geblazen, waarbij drie mensen werden gedood, spreek Soeharto over het hoofd knel te houden. Het volk moet geen dingen doen. die Indonesië on waardig zijn en haar belangen kunnen schaden. Soeharto's politiek van behoedzaam manoeuvreren begint vruchten af te werpen. In Indonesië is de inflatie vrijwel gestopt. Sedert maanden is de rijstprijs de economische baro meter van het land stabiel. De buitenlandse investeringen beginnen nu op gang te komen, hetgeen werk gelegenheid maar vooral meer buiten landse deviezen betekent voor de op bouw van het land. Tot elke prijs moet voorkomen worden, dat het moeizaam opgebouwde internationale vertrouwen wordt verstoord. Maar een probleem, dat bulten het kader der economische inspanning valt, dient zich nu steeds sterker aan Daarin zal Soeharto een beslissing De voornaamste figuren in de „gesla- pu"-beweging. die tot de staatsgreep van 1 oktober 1965 met haar bloedige gevolgen leidde, zijn nu berecht. Vooi het overgrote deel zijn zij ter dood veroordeeld. Zij hebben allen een ver zoek om gratie lot de president van Indonesië gericht In de gevallen, waarbij een leidend en actief aandeel in de voorbereidingen en uitvoering van de opstand is aangetoond, zijrt de gratieverzoeken door Soeharto afge- heden het doodvonnis voltrokken, met twee anderen zal dat spoedig ge- geschieden. Op zeventien gratiever zoeken moet nog een beslissing wor den genomen. Twee van de verzoeken betreften dr. Soebandrio en Jorsoef, beiden mlniii- ter onder Soekarno. In Indonrnië neemt de minister een andere plaats in dan wil hier in Nederland kennen. Daar is een minister uitsluitend ver antwoordelijk aan de president, die teven* premier ia. Wanneer er kritiek op zijn ministers werd uitgeoefend, hield Soekarno het parlement altijd onder het oog dat een minister slechts een „pcmbantoe", een helper, een as sistent van bem was en dat alleen hij Soekarno verantwoordelijk was. Niettemin zijn Ncbandrio en Joesoef ter dood veroordeeld voor daden, die zij in die functie van minister van Soekarno hebben begaan of nagelaten. Zij waren do uitvoerders van Soekar no's politiek Dit geldt vooral voor Soebandrio. Joesoef was eon corrupte /buiur.TIo door hem gepleegd* cor ruptie geschiedde niet alleen met me deweten van Soekarno, maar in meer dere gevallen op diens last. Ken ge tuige in Joesoefs proces verklaarde, dat hij een transactie, waarvoor hij door bemiddeling van president Soe karno deviezen had verkregen. BOO.OOu dollar commissie aan de president moest afstaan. Dit bedrag werd op een rekening van de president op een bank in Tokio, onder codeletlers ge stort. Soekarno heeft bevestigd, dat hij het bedrag voor de aankoop van een planetarium luid bestemd, om het Indonesische volk van veel bijgeloof over de loop van de hemellichamen af te helpen. Niemand heeft Soekar no sedertdien over deze zonderlinge gang van zaken lastig gevallen. In het proces van Soebandrio was geen sprake van corrupte transacties. Hier ging het er vooral om of Soe bandrio van de op handen zijnde staatsgreep afwist en aan de uitvoe ring daarvan had meegewerkt door na te laten om zijn chef, president Soe karno daarover in te lichten. Uit ge tuigenverklaringen in andere proces sen is gebleken, dat aan Soekarno over de voorbereidingen voor de staatsgreep was gerapporteerd, maar dat hij daaraan geen geloof had ge hecht. Maar Soekarno stak geen hand uit, toen hij met de feiten van de op stand en de daarmede gepaard gaande vermoording van zes generaals ge confronteerd werd. Hij praatte over „een rimpeling in de oceaan van d>' revolutie". Hel was Soeharto. die in greep en de opstandelingen, du- Soe karno en zijn kabinet reeds hadden afgezet, verdreef Het lijkt ondenkbaaidut president Soeharto het gratieverzoek zal wei geren aan Soebandrio die slechts een politieke zij het ook belangrijke rol in Soekarno's dienst heeft ge speeld, en hem ter dood zal laten brengen, terwijl de hoofddader Soekarno zelve ongemoeid wordt gelaten. Soebandrio Is een internatio nale figuur. Zijn terechtstelling zou een schok in het buitenland vei oor zaken en Indonesië geen goed doen. Aan de andere kant heeft Soebandrio door zijn bijzondere begaafdheid in hoge male tot het succes van Soekar no's buitenlandse politiek bijgedragen. Dat heeft hem lot een der meest ge- Indonenië gemaakt Soeharto is bij de politieke leiders van hel land te rade gegaan Zij hebben weinig meer gezegd, dan dat hot ver lenen van gratie een prerogatief van de president van Indonesië is en dat zij hel volste vertrouwen in zijn be slissing hebben. Tegenover de pers heelt Soeharto verklaard, dat hij in zijn besluit niet alleen tegenovet volk eii staat verantwoordelijk Is, maar ook tegenover God verantwoording moei afleggen. Om tot een oplossing te komen, die hel rechtsgevoel geheel bevredigt, schijnt Soeharto nu bereid te zijn om het politieke risico van een berechting van oud-president Soekarno -- in veler ogen nog altijd de grote leider van de revoltutie te aanvaarden. De vorige maand lekte uit. dat Soe karno aan lange verhoren wordt onderworpen. Desgevraagd Raf pre sident Soeharto deze mogelijkheid toe. Overigens bewaart de overheid een volstrekt stilzwijgen hierover. Van het uiteindelijk resultaat van het gerech telijk onderzoek van hoofddader Soe karno zal waarschijnlijk het lot van zijn mededader Soebandrio afhangen. P A VAN DER POEL MIJN SCHILDERIJ IS NIET ROOD GENOEG. IK VEEG ALLES UIT EN IK DOE HET OVER. kend revisionisme, de grootste zonde waaraan communisten zich volgens Mao schuldig kunnen maken. De geringe interesse voor het werken in de landbouw bij een deel van de jeugd, klachten over belemmering van de studie door de politieke propaganda, het stellen van het eigen belang boven dat van de partij en de zeer sporadische gevallen van een verderfelijke levens wijze, die zich uit in het dragen van lang haar, de weerstanden tegen het opplakken van etiketten bij jongeren die uit een „verdacht" milieu komen, het zijn alle voor het regime onduld bare aanwijzingen voor de aanwezig heid van revisionistische stromingen, die meedogenloos bestreden moeten Daaróm ontwikkelde Mao een geheim gebleven ..plan voor de jeugd", dat terugkeer van het kapitalisme voor goed onmogelijk moet maken. Om dat te kunnen realiseren heeft Mao de jeugd tot „erfgenamen van de revo lutie"' gemaakt. Zij moeten er voor zorgen dat het revolutionaire vuur blijft brariden. Het zal lang. zeer lang moeten branden voor China een stap naar het echte coiïjmunis^e kan maken. Guillain schat" dat er nog on geveer 30 jaar nodig is voor de eco nomische opbouw, maar vier- of acht maal zoveel tijd om de politieke revo lutie te voltooien. Al die tijd zullen de jongeren als Mao's erfgenamen trouw moeten blijven, een zeer sober leven leiden en hard werken als leefregel moeten voeren. verdwenen mensensoort Na verloop van vijf tot tien generaties van dit strenge regime zullen de Chi nezen er zeker van kunnen zijn de kiemen der reactie te hebben uitgeroeid en van de gehate kapitalisten een Studie van de werken van Mao Tse-toeng is de laatste jaren een steeds belangrijker plaats in het onderwijs gaan innemen. Som mige leerlingen dragen ook in de klas de armband van de rode garde. Mao verzamelt zijn miljoenen. Leden van het arbeidersleger roepen anti-Amerikaanse leuzen tijdens de massa-bijeenkomst in Peking. verdwenen mensensoort te hebben gemaakt, zo „vertaalt" Guillain het na anderhalf jaar gepubliceerde jeugd- plan van Mao. Hij voegt er aan toe: als zij trouw blijvenDe auteur twijfelt er echter niet aan: Mao's den ken zal de onuitputtelijke bron van elk juist denken blijven. Er zijn enkele punten, die in een voor Mao gunstige eindconclusie pleiten: de partijleider heeft de jeugd de noodzaak van voortdurende revolutie ingeprent, hü heeft het probleem van de vergrij zende kaders mogelijk opgelost door het op de voorgrond schuiven van de jeugd die naar Mao's ideeën is ge vormd, en Mao's leer is op een nog nimmer vertoonde wijze in de hoofden van miljoenen Chinezen gestampt. Robert Guillain acht het niet uitgeslo ten dat Mao. als hü zün positie ge consolideerd heeft, begint aan een nieuwe „grote sprong voorwaarts". De kans van slagen is dan groter dan bü de eerste sprong, omdat hij beschikt over een miljoenenlcger van mini- Mao's, die zo gedrild zün dat zij ieder bevel van de grote leider opvolgen. Robert Guillain zegt het aldus. „Op een leeftijd waarop hij op zijn lauwe ren kon rusten toont hij zich vollediger revolutionair, veeleisender en jeugdiger in de revolutie dan ooit. Als een schil der, die niet tevreden is over zijn doek, maar zeker genoeg van zijn scheppings vermogen om zijn werk te durven overdoen, verklaart Mao tijdens de culturele revolutie ten overstaan van zijn volk: „Mijn schilderij is niet rood genoeg. Het bereikte resultaat is niet nieuw genoeg. De veranderingen, die ik heb aangebracht, gaan niet ver genoeg. Dan veeg ik alles uit en ik doe het over". N.a.v. Robert Guillain: „China, revo lutie en toekomst", uitgegeven door hel Wereldvenster te Baain hardhandig willen verstoren. Hij wilde de wereld tonen dat de revolutie door gaat. De culturele revolutie heeft ge leid tot chaotische toestanden in China. Op het moment dat China op weg leek naar een goede toekomst heeft Mao zijn 700 miljoenen onderdanen bewust bevolen een stap terug te doen. De revolutie heeft de ondanks alle voor uitgangen toch nog zwakke economie van het land zware slagen toegebracht. Het onderwijs dat China de zo hard nodige miljoenen deskundigen op aller lei terrein moet geven, werd lam geslagen. De geschiedenis zal moeten uitwijzen of die enorme terugslag geën schijn is geweest. Mao heeft zijn revolutie doel bewust ontketend: Mao's verwijt aan de kapitalisten is: u werpt u hals over kop blindelings in hel gevaarlijke avontuur van het jaar 3000, zonder enige voorbereiding, zonder zelfs maar te hebben getracht om de mens, die met geweldige machtsmiddelen zal zijn toegerust, te verbeteren, en zonder zelfs maai te hebben geprobeerd om de nieuwe mens, de collectieve men», die de niet te tellen mensenmeningen van morgen zal vormen, in gereedheid te brengen Mao meent dal de nieuwe mens moet worden gevormd' vóór hem de fantastische technische mogelijk heden van het jaar 2000 kunnen wor den toevertrouwd. Dat weegt zeker op legen het verlies van enkele jaren, terwijl bovendien niet eens zeker is dat hel een verlies is. China zal, nu het tot in zijn hart is gevormd, met zijn han den sneller kruinen gaan en zijn ach terstand sneller kunnen inhalen, aldus Guillains explicaties van de vaak on begrijpelijke gebeurtenissen in China. Robert Guillains boek is een voortref felijke „gids", die kan leiden tot beter begrip van en voor dit land en zijn miljoenen bewoners. Hij is niet naar het land getrokken om de fouten en mislukkingen van het regime op een rijtje te zetten en zelfgenoegzaam een alleen als burgerplicht, maar ook uit voorzichtigheid en zelfbescherming: als hij niet aanbrengt, brengt hij zichzelf in gevaar. Op dezelfde manier als in het oude China geen enkel bos kon ontstaan, omdat een boom, zodra hij aan het groeien was, door de Chinees werd vernield, evenzo zijn in het nieuwe China ontevredenheid en oppo sitie zaken, die door het regime wor den behandeld om ze op het niveau van het individu op te ruimen, zo dat het verschijnsel verzet nooit het niveau van de collectiviteit kan bereiken". Guillain is ervan overtuigd dat de Chinezen, op zijn minst uiterlijk, hel regime hebben aanvaard. De helft van de bevolking kent bovendien alleen het nieuwe regime. Vanaf de kleutertijd wordt Mao's leer er in gehamerd. Na werk- en schooltijd zijn de Chinezen niet vrij: de politieke lessen, vergade ringen en studies vergen veel tijd. Het regime heeft een heel program van collectieve, politieke meetings op gesteld. De Chinezen vormen daarbij een modelpubliek. Zij luisteren naai de al honderd maal eerder gehoorde propagandakreten alsof ze naar boei ende onthullingen zitten te luisteren. Het resultaat van de politieke scho ling blijkt uit een citaat van Guillain van zo'n bijeenkomst: „Zodra een goede uitspraak is gedaan wordt de rede onmiddellijk overstroomd met ap plaus. Dat applaus wordt volmaakt geleid: hel breekt bij iedereen en bij allen tegelijk uit. Geen hand begint te laat, geen hand ontbreekt. Hel is een volmaakte eenstemmigheid. Het barst opeens los en houdt opeens op, feilloos. Dit publiek van onder de dertig is nog slechts een enkel wezen, een collectief wezen met goed afgestelde reflexen". mini-mao's De politieke indoctrinatie vindt zijn hoogtepunt in een nauwelüks voorstel bare en beangstigend consequent uit gevoerde verheerlüking van Mao-Tse- toeng. Mao is voor de Chinezen het lichtend voorbeeld dat zü moeten na volgen. En al kunnen zij onmogelük Mao's gelüke zün of worden, het regime zal voldaan zün wanneer het land bevolkt wordt door 700 miljoen mini-Mao's. De aanhankelükheid van de jeugd ten opzichte van dc partij leider is vrüwel algemeen. Toch lijkt het er. volgens Guillain. wel eens op dat hel regime de zaak niet vertrouwd. Achter de betrouwbare faqade vreest het regime een opdui Na een maandenlange stilte heeft China zeer recentelijk weer de voorpagina's van de kranten gehaald met het bericht dat president Lioe Sjao- tsji van al zijn functies is ontheven en uit de partij is gezet. Het bericht vormt een bevestiging van het al lang bestaande vermoeden, dat de partij leider Mao Tse-toeng de grote overwinnaar is van de geweldige revolutie, die maandenlang het immense Chinese rijk heeft geteisterd. Of om het met de Franse Chinakenner Robert Guillain (in zijn pas verschenen tweede, bijgewerkte druk van zijn boek, „China, revolutie en toekomst") te zeggen: Mao Tse-toeng heeft bewezen dat hij nog niet „aan het eind van zijn Chinees" is. Deze conclusie lijkt gewettigd, maar kan, en Guillain geeft dat bij voorbaat toe, toch onjuist zijn. De ondoordring bare mist, waarachter zich de culturele revolutie heeft afgespeeld, maakt het nog steeds onmogelijk een juist beeld te' schetsen van de situatie. Er zijn nog te veel vraagtekens en mogelijkheden om definitief te kunnen zeggen dat Mao de onbetwistbare overwinnaar is. Robert Guillain somt een hele serie onzekerheden op: heeft de revolutie niet meer kwaads dan goeds gedaan, nu in het volle licht is gekomen wat verborgen was gebleven, namelijk dat de Chinese communistische partij ern- ïtig verdeeld was? Zit er in de, on gekende verering van Mao geen mis verstand, omdat men het er niet over ens is welke betekenis zijn „leer" <feeft? Zal de overwinning van de maoïsten niet op losse schroeven komen te staan indien de grote leider er niet meer is? Heeft Mao met zijn mobilisatie van miljoenen revolutio naire jongeren geen krachten opgeroe pen, die zich op een dag tegen hem zullen keren? Met de ontketening van zijn culturele revolutie heeft Mao, zo stelt Guillain, de droom van de vreedzame coëxisten tie tussen kapitalisten en communisten vergelijking te trekken met de door Mao zo verachte kapitalistische samen leving. grote sprong Onder aanvoering van Mao hebben de Chinezen geweldige vorderingen ge maakt in hun strijd voor economische vooruitgang. Ondanks dat biedt China een enorm decor voor een „sombere film". De „grote sprong voorwaarts", de poging om binnen vijftien jaar vooraanstaande kapitalistische landen voorbij te streven, is op een geweldige mislukking uitgelopen door ernstige beleidsfouten bij de opstelling en uit voering van plannen, door natuurram pen die hel land drie jaar achtereen getroffen hebben en door het wegval len van de Russische hulp, juist op het moment dat China die het hardst nodig had. Daarbij komt dat de ontwikkeling van een Chinese atoombom miljoenen guldens opslokte, miljoenen, die niet gemist konden worden bij de econo mische opbouw. Op het moment dat de „grote sprong" moest beginnen was China niet klaar voor die geweldige krachtsinspanning. Mao Tse-toeng be sloot voorrang te verlenen aan de landbouw en de industrie een >,slaap- kuur" op te leggen. Daarnaast begon hij aan een politieke revolutie, die zijn weerga niet kent in de geschiedenis. Hij bouwde een politiek systeem op. waarin de macht en de wens van de partij allesoverheersend was. Iedere vorm van oppositie is bijna onmogelijk gemaakt. Guillain zegt: iedere ontevredene, die hardop zijn ontevredenheid uit of deze in daden omzet, wordt direct aangege ven door de mensen om hem heen. Alles aan de partij overbrengen wat tegen haar wil of besluiten indruist is de gedragsregel van elke Chinees, niet

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9