S)e GeidóeSou/ta/nt Monetair beraad vandaag hervat Breuk in overleg Sinterklaas koopt dit jaar duurdere en meer cadeaus Duitsland staat alléén met zijn voorstellen Revaluatie van de Mark uitgesloten Paus wil eventueel naar Hanoi Metaalbonden voorzien staking in nieuwe jaar 12 a 13 MILJOEN IN KAS Vrouw bekent ook moord op haar vader Gerucht over krediet Wegenwacht uitgerust met vervangend bloedplasma Vrijwel geen hoop voor 78 mijnwerkers Panagoelis nog steeds in leven PAPENGRACHT 3 2-LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M DRABBE J F J M KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w I 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, f 14.10; fr. p post 1 16.95 ADVERTENTIES 22 ot. p mm Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel 33839 (18-00—19 00 uur) DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK MIST De weersverwachting, medegedeeld doctr KWS KNMI, geldig tot morgenavond: Vanavond en vannacht op vele plaatsen op nieuw vorming von mist, en voorall in het zuiden van hot land temperaturen om bet vriespunt. Morgen overdag overwegend droog neer met verspreide opklaringen. Tot matige toenemende vind tussen oost en zuid en onge veer dezelfde middagtempera turen als vandaag of iets lagere. 60e jaargang, no. 17.605 Accent ligt op ruimtevaart (Van een onzer DEN HAAG. St.-Nicolaas schünt dit jaar dieper in de portemonnee te tasten dan vorig jaar. Blijkens uitlatin gen van groothandelaren in gewilde sur prises besteedt de consument meer voor meer artikelen. Ook schroomt men niet duurdere cadeaus te geven. In dit verband lijkt de uitspraak van een handelaar in speelgoed typerend. Zijn stelling is: „Je ziet zoveel moois in de etalages, er móét wel gekocht wor den. Zelfs consumenten met een kritische inslag kopen meer en duurder, omdat zij door de aangeboden hoeveelheid niet van plan waren om veel of duur te kopen". Een andere opmerking van deze speelgoedman: „Volgend jaar wil ik de helft verkopen van wat ik nu omzet. In dat geval ben ik ook tevreden". Het accent bij de verkodp van speel goed ligt volgens de groothandelaar op de ruimtevaart. Hij acht het mogelijk, "dat de wensen op dit gebied door de televisie zijn ingegeven. De meeste groothandelaren achten het voorbarig om nu al iets oveL omzetverwachtingen te zeggen. Zij zijn niet ontevreden, maar het duurt nog enige weken voordat het 5 december is. In deze tijd kan de con sument meer of minder afnemen dan de handelaar zich voorstelt. Kinderen hebben, aldus onze informatie, niet te klagen. En ook de vaders schijnen er ditmaal goed af te komen. Ter illustratie de opmerking van een handelaar in auto- accessoires: „Wij verkopen op dit mo ment 60 procent meer dan normaal. Onze indruk is, dat men de auto niet nuttiger, maar luxer wil maken. En deze trend zal nog wel even aanhouden. De cadeautjes voor moeder blijven echt een verrassing, want volgens onze peilin gen (bij de handel in elektrische en gou den of zilveren artikelen bijvoorbeeld) heeft men voor de typisch vrouwelijke zaken nog geen beeld van de verkoop. Dit laatste kan de schuld zijn van de man, die pas op het laatste ogenblik iets voor zijn vrouw koopt, omdat hij voor haar toch geen veilige plaats in huis heeft. Zij weet immers de meest verborgen plekjes te vinden! (ADVERTENTIE) morgen voordeel melkhazelnootjes 150 gram van 109 v. »r 95 VATICAANSTAD (A.P.). Het Vaticaan heeft vanmiddag onthuld dat Paus Paulus VI zich bereid heeft getoond naar Hanoi te gaan indien de omstandigheden dat wenselijk zouden hebben gemaakt. De Paus heeft zijn bereidheid uit gedrukt in een brief die hij op 1 november heeft gezonden aan aartsbisschop Joseph Marie Trin- Nhu-Khne van Hanoi. De brief is vandaag door het Vaticaan ge publiceerd. (Va» nze parleme: redactie) SENAAT TOT REGERING: „Neem ontwerp huurbelasting maar terug' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vaste commissie voor volkshuisvesting uit de Eerste Ka mer heeft thans officieel haar opvattin gen over de huurbelasting, die door de Tweede Kamer is aanvaard, uitgebracht. Zoals wij vorige week reeds schreven, was in deze commissie een unanieme hevige weerstand tegen het desbetref fende wetsontwerp. In het voorlopig verslag worden de bezwaren breed uitgemeten en soms striemende vragen gesteld. Hoofdzaak in de bezwaren is, dat er in principe alles voor te zeggen valt dat mensen met een flink inkomen geen gesubsidieerde wo ningen moeten bewonen, maar dat de wijze, waarop de regering dit beginsel wil toepassen zeer discriminerend is. De een valt wel onder de wet, de ander veelal wonend onder gelijke omstandig heden niet, bijvoorbeeld omdat hvin gesubsidieerde woning juist in een an dere categorio valt Een ander bezwaar is, dat de huurbelasting dikwijls hoger uitpakt dan het subsidie op de woning bedraagt. Bovendien, aldus de senaats commissie, mag men zich afvragen, waarom mensen, die met subsidie huizen hebben gekocht, niet worden belast. Het wordt ook onbillijk gevonden, dat er bij de heffing geen enkele relatie zal be staan tussen de te betalen belasting en de kwaliteit van de woning. Onbillijk, heeft de senaatscommissie het wetsont werp dan ook genoemd, neem het maar DEN HAAG „Na 1945 heeft zich in Nederland in de metaalsector nog niet zo*u ernstig conflict voorgedaan tussen werkgevers en werknemers als thans het geval is. Ik acht de kansen op een staking in onze bedrijfstak zeer Dit zei gisteravond de voorzitter van de metaalbedrijfsbond NW, de heer Maarten Zondervan, na afloop van een vergadering van zijn bondsraad, die het bestuur machtigde zo nodig ook de zwa re weg van een staking te vewandelen. Na onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers in het me taalbedrijf komen vanochtend weer bij een. Te voorzien valt, dat vraag en aan bod die 10 procent uiteenliggen nog eens formeel worden geformuleerd en dat men daarna eveneens formeel voor de geschiedschrijving vastlegt, dat de kloof te groot is om nog ovex-eenslem- ming te bereiken. De werkgevers heb ben namelijk reeds eerder meegedeeld, dat hun aanbod het uitex-ste is, tot waar zij kunnen gaan en dat zij geen marge Moordzaak Schijndel (Van onze correspondent) SCHIJNDEL De 45-jarige mevr. .M. II. heeft gisteren tegenover de Bossche officier van justitie mr. J. Booster be kend' dat zij ook haar vader door ver gif om het leven heeft gebracht. De man overleed in 1964 op 82-jarige leef tijd. Volgens haar zeggen diende zij hem op eigen verzoek het vergif toe. Zondag had de vrouw al bekend in 1962 haar echtgenoot te hebben ver moord. Gisteren gaf zij toe in 1960, toen het echtpaar nog in Limburg woonde, al drie pogingen te hebben ondernomen om haar man te vergiftigen. Ze gebruik te daarvoor DDT-poeder. In 1962 gaf zij haar man 's avonds koffie met een bruin spul waarvan ze zelf niet wist wat het was. De man overleed binnen 15 minuten in zijn stoeL Bij haar vader gebruikte zij een glas met vordelgings- mlddel voor rupsen. hebben in de ï-ichting van de verlan gens van de vakbeweging. „Wat de vakbonden hebben gevraagd, hebben zij gepresenteerd als voorstellen", zo stel de de heer Zondervan, waarmee hij te kennen gaf. dat. er nog wel wat af te dingen valt. „Als je je meteen vastlegt op vraag en aanbod hoef je niet meer te onderhandelen, dan kun je het ook wel schi-iftelijk afdoen". Onmiddellijk na de formele breuk in het overleg zullen de drie samenwerken de bonden bijeenkomen om zich te gaan beraden over de daarna te volgen tac tiek. Voor dat beraad en de daarop vol gende acties hebben zij wel enige weken tijd, want hoewel de metaal-CAO in feite al is afgelopen, voelen de vakbonden er zich als gevolg van tussentijdse voor zieningen moreel tot Nieuwjaar aan gebonden. Een eventuele staking zal dus pas na 1 januari worden uitgeroe pen, waaraan uiteraard een ultimatum zal voorafgaan. Uiteraard hebben de vakbonden hun tactiek thans nog niet geheel uitgestip peld, maar het ziet ernaar uit, dat er geen algemene staking zal worden uit geroepen. De campagne zal eerder gaan in de richting van een staking in vitale bedrijven en onderdelen van be drijven. De plaatsen waar dit gebeurt, zal mede worden bepaald door de orga nisatiegraad. Met behulp van dcelsta- kingen zal men met de weerstandskas- sen langer toe kunnen. „Onze bond beschikt over 12 a 13 mil joen gulden. Bovendien kunnen wij een beroep doen op het NW en op de in ternationale organisatie. We kunnen dus wel een hele poos voox-t", aldus dc heer Zondervan. Hij was niet bevreesd, dat de leden van zijn organisatie een sta kingsparool niet zouden opvolgen. „On ze bondsraad, die ons beleid goedkeur de en ons ook machtigde tot het uiterste te gaan, hebben contacten met alle gele dingen en kennen de sfeer dus heel DEN HAAG (A.N.P.). Over eenkomstig de van werknemers zijde uitgesproken verwachting is het üi de vanmorgen gehouden vergadering van de raad van over leg in de metaalindustrie formeel tot een breuk gekomen tussen werkgevers en werknemers in het overleg over de CAO-grootmetaal. Beide partijen zijn na deze verga dering afzonderlijk in beraad ge gaan. BONN (AP, Reuter). De ministers van Financiën en de presidenten van de nationale banken hebben van morgen het monetaire beraad voortgezet, nadat het overleg vannacht in een impasse geëindigd was. Afgelopen nacht is in hoofdzaak gesproken over de Duitse maatregelen ter ondersteuning van de Franse franc, te weten een verhoging van de exportbelasting en een verlaging van de importbelasting. West-Duitsland had verwacht dat ook andere landen maatregelen zouden voorstellen, maar dit is klaarblijkelijk niet het geval geweest. Er zijn véx-schillende mogelijkheden om enige ontspanning te weeg te brengen: devaluatie van de franc, internationale steun aan de fi-anc of revaluatie van de Mark. De Duitsers denken er niet aan de Max-k te revalueren en de Fransen voe len niets voor een devaluatie. Wat de dei-de mogelijkheid betreft wist, het Ja panse economische nieuwsbureau Jiji te vertellen, dat besloten is Frankrijk een krediet van een miljard dollar te geven. Er is evenwel geen enkele be vestiging van dit bericht. Bijna alle West- europese wisselmarkten en ook nog en kele andere zijn vandaag gesloten. Al leen in Brussel was een beperkte handel, maar alleen in valuta's uit landen waai de geldhandel eveneens is hei-vat. De Amsterdamse wisselmarkt stond vandaag geheel in het teken van de on lust. Aller ogen zijn gericht op Bonn waar de financiële deskundigen bijeen zijn. Er werden ook geen noteringen op gemaakt in valuta's van de landen waar de max-kten gesloten blijven. Dat zijn dus de Mark, het pond en de fx-anc. In Londen ziet men het geharrewar aan met een mengeling van onbehagen en leedvermaak. In financiële kx-ingen ergert men er zich vooral aan, dat Frankrijk de oorzaak van de crisis nu zoekt bij het internationale monetaii-e stelsel (en niet bij zichzelf), maar de crisis van vorig jaar, toen het pond in moeilijkheden verkeex-de, als een geheel Britse aangelegenheid beschouwde. De heer Zondervan stelde met grote nadruk, dat de noodzaak om de uiter ste stap te zetten „zich heel duidelijk af tekent". Hij wees er voorts op, dat de vakbeweging ook tal van niel-materiële zaken aan de orde heeft gesteld, waar op de werkgevers ook nog weinig be reidwillig commentaar hebben gegeven, die zaken wegen nauwelijks minder zwaar dan de loonsverhoging. Er is alle aanleiding aan te nemen, dat het conflict in de metaalsector van veel grotere betekenis is dan voor de metaalarbeiders alleen. Meer dan ooit is hier sprake van een kx-aehtpi-oef, die het Joonbeleid in de komende tijd bepaalt. Vele jaren is „de metaal" de loonleider geweest, waarin iedereen zich optrok. Van werkgeverszijde is tot dusver wei nig bereidheid getoond om voor 1969 erg gul td zijn. DEN HAAG (ANP) De ANWB heeft het gehele wegenwaehtkorps uit gerust met de zogenaamde bacmaccel- transfusieset. waarin zich een bloed- plasmavervangingsmiddel bevindt. Dit blocdplasmavervangingsmiddcl wordt ge bruikt voor de shockbestrijding bij ern stige gewonde verkeersslachtoffers. Zoals bekend kan een mensenleven gered worden wanneer de arts zo snel mogelijk, liefst op de plaats van het ongeluk bloed of plasma kan toedienen om daardoor vroegtijdig de door bloed verlies optredende shockverschijnseleti te bestrijden. Een van de gx-ote voorde len van het plasmavervangingsmiddel haemaccel is, dat het aan iedereen kan worden toegediend ongeacht de bloed groep van het slachtoffer. Daarbij komt dat het middel praktisch onbeperkt houdbaar is en niet temperatuur en en schokgevoelig is. Dc meisjes Maria de Graaf uit Lelden en Nelleke v. d. Akker uil Den Haag, die in oktober spontaan richting Biafra zijn getrokken tot hulp aan de slachtoffers, hebben over hun werk niet te klagen. Maria de Graaf is bezig met een essentieel onderdeel van dat werk: de kindervoeding, een werkje, dat ook letterlijk moeilijk van de grond komt, want tafels en stoelen zijn er niel. Alles zit op de grond. Meer over het werk van de beide meisjes, zie pagina ,9. Twee Friezen bij botsing gedood (Van e r verslaggevers) WIERINGERWERF Twee personen zijn gedood em twee zeer ernstig gewond bij een verkeersongeval dat vannacht omstreeks kwart over twee plaats vond op rijksweg 7 in de Wieringermeer. Een personenauto bestuurd door een inwoner uit Wolsum (Friesland) reed in de rich ting Den Oever frontaal op een wagen bestuurd door een Alkmaurder, Dc Fries en een inzittende werden gedood. De Alkmaarder werd zeer ernslig gewond evenals zijn verloofde. Gebruik van ster ke drank wordt niet uitgesloten. INGESLOTEN OP 200 METER FARMINGTON (AFP, Reuter). In de kolenmijn b(j Farmington, een plaats in de Amerikaanse staat West-Virginia, hebben zich gisteravond opnieuw ontploffingen voorgedaan. Doordat een felle vuurzee het afdalen in de mijnschacht onmogelijk maakt kunnen de reddingsploegen niets uitrichten om de 78 mijnwerkers, die op een diepte van tweehonderd meter opgesloten zitten, te hulp te komen. Men heeft trouwens weinig hoop dat zü nog in leven zijn. De mijnwerkers werd de terugketer naar de oppervlakte onmogelijk gemaakt toen zich woensdag een reeks mijngasontploffingen voordeed, gevolgd door brand. De hitte was ondergronds zo hevig, dat neergelaten temperatuurmeters smolten. Op het moment van de eerste explosies bevonden rich 99 mijnwerkers beneden. Eenen- Verslagen lopen de familieleden twintig kompels gelukte het ongedeerd naar boven *e komen. Sommigen van liepen een shock op. ATHENE (A.F.P. A.P. - K.N.P.) Over het lot van de ter dood veroor deelde Griek Alexandros Panagoelis ia nog niets bekend Het is echter zeker dat dc executie nog niet is uitgevoerd. Journalisten (lie bü de kazerne van Goudl, vlak bU Athene, de wacht houden hebben tot dusver geen tekenen waar genomen die op een exeeutie kunnen duiden. Doodstraffen worden gewoonlijk in deze legerplaats voltrokken. In de afgelopen nacht zou er een bij eenkomst zijn geweest van de leden van de militaire junta. Volgens bepaalde In lichtingen zou daarbij over de zaak- Panagoclis zijn gesproken en zou men tot een besluit zijn gekomen, Dc strek king daarvan Is echter niet bekend ge worden. Kardinaal Alfrink heeft als president van de internationale katholieke vredes beweging Pax Christi zich via de Griekse ambassadeur in ons land tot de regering van Griekenland gericht in een telegram, waarin hij de gratieverzoeken ten gunste van de ter dood veroordeelde Panagoelis ondersteunt. De tekst van het telegram luidt: „Als president van de internatio nale katholieke vx-edeabeweging Pax Christi, ondersteun ik met nadruk de verzoeken, o.a. door Paus Paulus gedaan, om het leven van PanagQelis te sparen". n de opgesloten mijnwerkers in een kolenmijn In ondragelijke spanning wachtend Proeftijd in Frankrijk voor le jaarsrijders PARIJS (Reuter) Uit welingelichte kringen in de Franse hoofdstad verluidt, dal volgens een nieuw Frans wegver- -kecrsrcglemcnt, dat waarschijnlijk vol gende maand zal worden gepubliceerd en in Januari van kracht wordt, kersverse automobilisten in bet eerste rij ja ar niet harder mogen rijden dan 90 In het nieuwe reglement zou voortz het aanbrengen van voorzieningen to- gen diefstal verplicht gesteld worden en g| zouden nieuwe bepalingen gelden voor caravans, zware voertuigen, voetgangers en het inhulcn Dc eerstejaars '-automobilisten zouden nieuwe bepalingen gelden voor caravan* /.ware voertuigen, voetgangers en het in halen. De „eersteJaars"-aulomobllisten zouden een speciaal kenmerk moeten voeren aan hun auto om aan te geven, dat zij aan de 90-km-per-uurlimiet rijn onder worpen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1