JOHNNY JORDAAN: terug van weggeweest Scherpe discussie over rede Dubcek mexisexi wat eexi mensen Gesprek CAO- metaal staakt Winkelcentrum van Vascomij voor 13.5 miljoen van de hand VOLKERENMOORD IN BIAFRA STAAT VAST Amerikaanse piloot in cel „Teleurstellend bod" tijdens recordveiling Geen patiënten meer naar ziekenhuis te Alphen a/d Rijn ZATERDAG 16 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAOnU S Jailing uit Jelgië gaat geluk weer bij Ouwe Wester oeken De gasten in het restaurant hebben hem direct herkend; ook de ober schenkt hem een rolvette oude-jongenslach, als iij de thee met slagroom en jebak op tafel zet. „Alles goed tieneer Jordaan?" Johnny rrijnst, Johnny haalt de schou- [ers op. Hij heeft nog steeds iet gezicht van een clown, die noeite heeft met zijn pointes, trote, vierkante gouden rin- ;en glinsteren aan zijn bleke ringers. „Ik houd van mooie pullen", heeft hij tevoren al ;gd, „ik heb nog nooit n mijn leven een druppel ster- drank genomen. Dat zweer je. Ik veracht het niet, maar k heb er geen behoefte aan. k heb me ook nooit overgege ven aan uitspattingen, andere vijven of zoiets. Ik houd het iever eenvoudig, een stukje ntiek, een stukje porselein. Jaar zie ik wat aan af. Ik heb persje op de vloer liggen, k kan niet buiten gezelligheid, moet het sfeertje om me leen voelen trillen". lij is op de weg terug naar Uitwerpen, waar hij elke avond Ie Amsterdamse smartlappen egen de bruine zoldering van zijn -dhamtainrt; werpt. Een paar geleden is hij met de nolensteen van 'n belastingschuld >p zijn rug over de grens gevlucht •n heeft hij aan de Schelde oorpost van onversneden lordaianvreugde geopend. „Ik heb liet te klagen gehad", zegt hij, „ik ïeb er goed mijn brood verdiend, het wordt nooit Amsterdam. Ms ik over het Leidseplein loop, barst het geluk mijn lichaam lit. O» jongen, het is zo'n fijne, joddelijke stad. En je merkt het .ie raont, niet meer door de straten oopt. Neen, ik bedoel niet de ordaan. De Jordaan Iran me «stolen worden, dat is één brok ftgane glorie, afbraak, meer is be. niet. Ik zou er ook nooit meer willen wonen. Ik heb er hele gelukkige jaren liggen, maar toen was alles anders. Ik zong voor vijfenzestig gulden In de week in „de Kuil" in de Ouwe Brug Steeg. Ik had nog nooit de zee gezien. Op een gegeven moment zegt de baas: ..Johnny, wil je naar Zandvoort?" Ik was allang getrouwd en ik gaf mijn hele weekloon aan mijn vrouw. Ik had vijf gulden zakgeld. We zijn in een open wagen naar Zandvoort gereden en toen heb ik hem gezien. De zee. Een koning voelde ik me op dat moment. Die wind door mijn haren, die wolken. Ik wist niet, wat ik zag". Rood lopertje Weet je, dat ik er in Antwerpen vaak aan denk? Ik heb alles bewaard, alle kranten, alle foto's. Schoenendozen vol, die ik overal met me meesleep. Ik was op een gegeven moment alles kwijt, maar die dozen had ik nog. Als ik een sentimentele bui heb, lees ik alles weer over. Het helpt, weet je dat? In Antwerpen heb ik elke dag heimwee, ik kan je niet uitleggen, hoe erg dat is. Toen ik dat café begon, heb ik er een lopertje in gelegd. Een rood lopertje voor de gezelligheid. Wat schemerlampjes op de tafel, een kleedje erop. Dat ben je van huis uit gewend, in de Jordaan hebben ze wat over voor hun huis. Maar een Belg komt niet in een café, waar een rooie loper op de vloer ligt. Dat is hem te sjiek, dan denkt hU, dat-ie genept wordt. HU wil op de grond spugen en zUn bier omgooien. Daarom barst het in Antwerpen ook van de kale koffiehuizen. Het is een mentaliteit, waar een jongen uit de Jordaan nooit aan went. Zaterdags werk je de hele nacht door en als je dan 's morgens tegen acht, negen uur sluit, ben je de eenzaamste mens in de wereld. Dan heb je tien uur achter mekaar gezongen, je hebt tachtig mensen vermaakt. Ik heb mijn vaste klantenkring, ik heb zelfs een eigen fanclub, die elke maand vergadert. Allemaal ouwe mensen van boven de veertig, die petten dragen met mijn foto erep. We maken samen reisjes naar Amsterdam en als we bij elkaar zijn in het café dan is het altijd feest. Dan wordt een happie gegeten en wat gedronken. En iedereen neemt een prijsje mee voor de tombola. Maar als ik 's morgens boven kom, ben ik toch een eenzame man van vijfenveertig. Ik heb een mooie etage boven het café, maar wat koop ik daarvoor, als je geen gezelligheid hebt? Ik doe mijn eigen boodschappen, ik stofzuig, ik kook mijn eigen potje. Ik doe Johnny Jordaan (op zijn terugtocht naar Nederlajid aangeland bij Hoornwijck in Rijswijk): „Ik voel me opeens weer een ander mens. Ik heb een huis, ik heb werk. Ik krijg straks kleurenshows voor de televisie en ik beloof je, dat ik er mijn hele wezen in zal leggen". alles, waar een ander een vrouw knoflook, wat ketchup, goeie voor heeft. Je moet mijn kip op ketchup, bedoel ik, wat marjolein zijn Russisch eens proeven, jongen, en tijm en dat hele soepie wordt daar word je koud en stil van. Ik gemangeld tot een papje. Wacht maak eerst een sausje, wat effe, ik vergeet die kluit boter nog. Goeie roomboter moet je ervoor nemen. En dat hele zootje douw ik in die kip en dan maar zacht laten sudderen. Ik maak ook hele goeie soep met alles d'r op en d'r Toeten noch blazen Weet je wat, geloof ik, ïr.ijn makke is? Dat ik mijn leed niet op straat durf te gooien. Ik vreet het altijd zelf op, ik maak mezelf wijs, dat niemand er wat aan kan doen. Als ik mijn nefie was, zou ik nooit zo diep in de prut zijn gezakt. Willy is al jaren zwaar op zijn retour, maar die zorgt wel, dat iedereen zijn smoel blijft zien. Als er wat te doen is op Soestdijk, wie staat er dan vooraan tegen de camera te lachen: Willy Alberti. En dein heeft hij natuurlijk nog zijn dochter. Vlak dat ook niet Ik hoef nooit meer aan de top te staan, dat heb ik één keer meegemaakt en ik heb er nog nachtmerries van. Ik had op een gegeven moment tweeëneenhalf miljoen platen gemaakt, alleen van „Bij ons in de Jordaan" waren er al èèn miljoen verkocht. Ik wist nauwelijks meer, dat ik leefde. Ik trad vijf, zes keer op een avond op, ik werd in een auto «ran de ene kant van Nederland naar de andere gesleept. En weet je, wat ik kreeg van mijn impresario? Die had je toch nodig, want zelf wist ik van toeten noch blazen. Honderd gulden kreeg ik. Later iieeft-ie dat contract veranderd en gezegd, dat we alles fifty-fifty zouden doen. Op zijn manier was hij ook nog eerlijk. Later hebben we er éen N V. van gemaakt met vier mensen en die regelden al mijn zaken. Dut heeft vier jaar geduurd. Ze vroegen soms duizend gulden voor één optreden, maar daar zag 'k bijna nooit wat van terug. Als ik een mooie jas zag liggen in een etalage, riepen ze wel: „Vind je hem mooi, Johnny?" En als ik dan „ja" zei, riepen ze: „Koop hem maar, John, dat betalen wij wel uit de kas van de N.V." Wist ik veel, dat ik het in feite allemaal zelf betaalde. Dat heb ik pas achteraf gemerkt. Zoiets doet ongelooflijk zeer. Miljonair Iedereen dacht in die tijd, dat ik miljonair was, maar zelf heb ik dat geld nooit gezien. Op een gegeven moment hoorde ik wel. dat ik een belastingschuld had van zeven mille. Ik dacht, dat de zaak alles betaald had. maar ze hadden alleen de N.V.-belasting afgedragen. Ze rijden nog steeds in grote auto's en wonen in geweldige villa's. Van mij mogen ze, maar als ik het nog eens over mocht doen, kregen ze geen kans meer. Ik denk nou alleen nog aan mezelf, ze kunnen allemaal barsten. Ik maak me nergens meer druk over. Ik ben ook niet meer zo gek om me de ellende van iedereen aan te trekken. Toen alles nog goed ging, kreeg ik dc gekste verzoe ken: als ik nou alleen het geld had, dat ik uitgeleend heb en nooit meer heb teruggezien, kon ik jaren stil gaan leven. Ik kreeg een moeder van 52 bU me, die een zoon in Canada had. Ze liet me een telegram zien, waarin stond, dat die jongen op sterven lag. maar ze had de vier mille niet voor de vliegtocht. Ik heb ze zo in d'r handje uitgeteld. Vier lappen van duizend. Ik heb achteraf nog niet eens een bedankje gehad. Ik weet niet eens of die knul dood Ik heb een hoop verdriet gehad, maar ik praat er niet meer over. Ik denk nou alleen nog aan de toekomst, ik ga hard werken, ik wil weer bewijzen, dat ik nog lang niet uitgezongen ben. Ik kwam bij Tante Leen in Amsterdam en die zei: „Jongen, wat zie je d'r slecht uit, je moet zo gauw mogelijk terugkomen. Antwerpen is niks Ze had gelijk, maar ik kreeg met die zeven mille belastingschuld geen poot meer aan de grond in Nederland. Als ik ergens optrad, zag ik mijn honorarium niet eens, als ik bij Rudi Carrell in de show stond, kon ik zelfs naar mijn reiskosten fluiten. Dat is op den duur niet leuk meer. Hoop schuld Achteraf heeft Oord van Bovema tegen me gezegd: „Johnny, had het maar eerder legen me gezegd, dan had je echt niet naar België hoeven te vluchten". In de gouden tijd heeft hij tonnen aan mijn platen verdiend en dat weet-ie nog steeds. Hij is met me meegegaan naar Rotterdam en hij heeft alles aan die belastingkerels betaald. Misschien is zeven mille voor hem niks, maar voor mij is het nog steeds een hele hoop. Ik had die schuld opgelopen in mijn zaak in Rotterdam, die eigenlijk maar één jaar goed heeft gedraaid. Toen kwamen de Rotterdammers nog uit nieuwsgierigheid. Daarna hebben ze het met zijn allen laten afweten. Rotterdam is een verschrikkelijke stad voor een café-chantant. Daar weten ze alleen wat werken is. Ga d'r maar eens op een doordeweekse avond door de binnenstad lopen. Geen Makkelijk mens Vanmiddag heb ik gehooid, dat ik een huisje krijg in Blosmendaal. Een geweldige flat met een badkamer van elf vierkante meier. En dicht genoeg bij Amsterdam om het contact niet te verliezen. Ik voel me opeens weer een ander mens. Ik heb tijden in mijn leven gehad, dat ik niet verder meer wilde leven dat ik volkomen kapot was. Van de zenuwen kreeg ik suikerziekte, ik heb die spuit eerst uitgeprobeerd op een sinaasappel. Ik vond het verschrikkelijk. Nou denk ik: „Mijn grootmoeder had ook suiker en die is 87 geworden. Gestorven aan longontsteking". Zolang je gelukkig bent, kun je alles op je nek nemen. Ik ben trouwens een makkelijk mens, ik ben ook in mUn grootste jaren nooit naast mijn schoenen gaan lopen. Ik werd in een open rUtuig door de Jordaan gereden. Grootvader zat In het volgrUtulg. Je moest telkens in je arm knijpen om te weten, dat je niet droomde. Massief goud Het zit nou allemaal ln de dozen. Duizenden foto's, duizenden knipsels. Ik heb een p'.iat van massief goud, ik heb fijne meubeltjes. En straks krijg ik die televisieshows voor de V.A.R.A. In kleur. Ik beloof je. dat ik er mijn hele wezen in zal lpggen, al» God het geeft worden het er negen. Tante Leen zei het laatst nog: „Je ziet er slecht uit, maar je stem heeft niet geleden". Zo voel ik het zelf ook, ik ben 45, maar ik voel me jonger dan ooit. Ik wil op de duur een eigen Jordaancafé in Amsterdam beginnen. In dezelfde sfeer, zoals indertijd in Scheveningen. Daar heb ik de mooiste jaren van mijn leven liggen. Ik leefde toen niet meer in een gekkenhuis, ze rukten de knopen niet meer van mijn jas, maar ze stonden wel voor me in de rij. Het is jammer, dat die tent niet van mij was. Weet ie, wat de vrouw van de eigenaar zei? „Die versleten kokosmatten laat ik rustig liggen, want het is een Jordaancafé". Alsof er één% huis in de Jordaan is, waar kokosmatten liggen met zulke gaten erin. Nou vergeet het maar. Tapijten, meneer, zulke dikke tapijten hebben ze in de Jordaan. Voor mijn plezier Weet je, wat ik ineens bedenk. Dat ik hier in dit restaurant elke zondag kwam eten. Ik had meestal twee of drie leuke wijven bij me en dan was het gelijk „champagne voor meneer Jordaan". Na het eten zong ik dan een stukje en als het tijd was om af te rekenen, zei de gerant: „Neen meneer Jordaan, dit is van het huis". Ik heb het zeven zondagen volgehouden, toen durfde ik niet meer terug te komen. Ik dacht: „Straks denken ze, dat ik die paar liedjes alleen zing om te bietsen". Maar ik deed het voor mijn plezier. Ik zweer het je. Alleen voor mijn plezier". PRAAG (DPA). Na zo nu en dan stormachtige discussies op de eerste dag heeft het centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij gisteren zijn voltallige vergadering in Praag voortgezet. Op de agenda stond verdere behandeling van het donderdag door partijleider Alxander Dubcek gedane verslag „Over de actuele vraagstukken en taken van de partij in de huidige toestand". Volgens het Praagse persbureau Ceteka hebben meer dan 140 van de 270 deelnemers zich opgegeven om het woord te voeren, zodat aangenomen wordt dat de vergadering minstens tot morgen wordt voortgezet. ORTHODOXEN' ROEREN ZICH Intussen zijn de eerste bijzonderheden /er het verloop van de vergadering van donderdag bekend geworden. De discus- iver Dubceks rede zou gedeeltelijk stormachtig geweest zijn. „De fou- die de partijleiding onder Dubcek ïeeft begaan, moesten scherper geformu- eerd worden", zo werd van verschei- iene kanten geëist. Dubcek heeft, zij het ln algemene bewoordingen, bekend dat Er fouten zijn gemaakt. Vernomen is dat er ook hardere maatregelen tegen de DEN HAAG (ANP) Gisteravond heb ben de bestuurders van de werknemers organisaties die partij zijn bij de CAO voor de metaalindustrie (groot-metaal) rich in Den Haag beraden over het ant woord dat de werkgeversorganisaties hadden gegeven op de vraag „concreet aan te geven wat men wil" met de CAO- groot-metaal. De werknemersorganisa ties hadden vorige week dinsdag 6 no vember de werkgevers daarom gevraagd. In het gesprek van werkgevers en werknemers van vorige week dinsdag lebben de organisaties van de (werk gevers) federatie metaal- en elektronische industrie (FME) de werknemers, zoals lekend, de bezwaren tegen de voorstel en van werknemers meegedeeld zonder concrete tegenvoorstellen te doen. Uit het antwoord dat gisteravond door de werknemersorganisaties is besproken, is deze niet duidelijk geworden wat men van werkgeverskant wil. Na langdurig beraad hebben de werknemers besloten nadere toelichtingen aan de werkgevers te vragen. Met 't oog daarop is besloten, de voor maandag a.s. voorziene vergade ring van de raad van overleg voor de metaalindustrie niet te laten doorgaan. Maandagmiddag zullen delegaties van de FME en van de werknemersorgani saties nu in Den Haag elkaar in een informeel gesprek ontmoeten, studenten, de jeugd en de massa-media zijn geëist. Tijdens de discussies werden vooral de Tsjecho-Slowaakse journalis ten en de pers aangevallen. Dubcek heeft zelf in zijn rede het jeugdorgaan „Mla- da Fronta" en het vakbondsblad „Prace" aan de kaak gesteld. Orthodoxe functionarissen, onder wie Drahomir Kolder, deden in verband met de federalisatiewetten een persoonlijke aanval op de voorzitter van het parle ment, Jozef Smrkovski, en de voormalige voorzitter van het nationale front, dr. Frantisek Kriegel. Smrkovski zou daar schriftelijk op antwoorden. Bij de aankomst van premier Cernik bij liet kasteel van Praag deed zich don derdag een incident voor. Een burger wilde hem een exemplaar van de krant „Zpravy" (Nieuwsberichten), die door de Russische bezetting wordt uitgegeven, in de hand drukken. Cernik was 'daar blijkbaar zeer boos over en dwong de man, de krant terug te nemen. De Russische pers maakte gisteren zeer kort melding van slechts de ope ning van de bijeenkomst in Praag en van de rede van Dubcek, zonder op de Inhoud daarvan in te gaan. Daarente gen werd het Poolse partijcongres uit voerig verslagen: De Praagse politie heeft gisteren de bevolking van de hoofdstad verzocht, de komende dagen met haar mee te werken ter handhaving van de openbare orde. Regering wil visum afschaffen voor Z.-slaviërs (Van i verslaggevers DEN HAAG De regering voelt er alles voor om voor Zuidslaven, die Nederland bezoeken, niet langer een visum verplicht te stellen. Over de defi nitieve afschaffing van deze visumplicht wordt thans in Benelux-verband over leg gepleegd, omdat zo'n maatregel op grond van de overeenkomst met België en Luxemburg slechts gezamenlijk kan worden genomen. De Benelux-landen hebben onlangs, in het kader van het toeristisch jaar, de opheffing van de visumplicht door Zuid- Slavië beantwoord door een tijdelijke op heffing van de visumplicht voor Zuid- Slaviërs. Die tijdelijkheid liep af op 30 september omdat Nederland de visum plicht herinvoerde, ging ook Zuld-Slavië er weer toe over, overigen» niet voor de BenetaKlaodea aUeec*, Parlementariër Dankert terug uit Biafra (Van o ■spondem SCHIPHOL. De Amerikaanse vlieger Warton (bekend van de wapensmokkcl- affaire op Schiphol), die de wapenlucht brug op Biafra verzorgde, zit op het ogenblik gevangen in Libreville, dc hoofdstad van Gabon. De reden zou zgn, dat hü tijdens een vlucht voor één mil joen gulden (reeds betaalde) wapens in zee heeft gedumped. toen zün toestel hoogte verloor. De Biafraansc leider Ojoekwoe heeft niet geloofd, dat de wapens inderdaad in het vliegtuig zaten, en heeft Warton geboeid naar het be vriende Gabon laten overbrengen. Ook de Duitse huurling Dolf Steiner, is met zjjn kornuiten het land uitgezet, nadat hü van het Rode Kruis drie Volvo's had gestolen. Zijn bagage boordevol met dit soort schokkende nieuwtjes, is het Tweede- Kamerlid P. Dankert (P.v.d.A.) gister middag op Schiphol teruggekeerd van een oriëntatiebezoek aan Biafra, dat hij samen met Canadese en Noorse parle mentariërs plus een buitenlanddeskun- dige van de Engelse Labourparty op uitnodiging van de Israëlische yredes- piloot Abi Natan heeft afgelegd. Het Tweede-Kamerlid J. Imkamp (1 '66) heeft op Sao Thomé het vliegtuig gemist en komt later terug. Volgens de heer Danker^ <3e op Schip hol door fractievoorzitter Den Uyl werd afgehaald, is de situatie in Biafra zowel militair als economisch momenteel iets rooskleuriger dan zes weken geleden. Toen werden er per week slechts tien tot dertig ton wapens aangevoerd thans 60 tot 70 ton. Als gevolg daarvan kon het front gestabiliseerd worden met enige terreinwinst voor Biafra. De hongersnood is tijdelijk over, om dat de yanoogst binnen is. „Toch is er een onmiddellijke noodzaak om tot een staakt het vuren te komen", aldus de heer Dankert, die samen met de andere leden van de delegatie zijn bevindingen zal neerleggen in een rapport, dat onder meer zal worden toegezonden aan de Engelse regering en aan Engelse parle mentariërs. „Normaal komt men met de yan oogst tot april toe, maar nu met al die vluchtelingen zal men er al in december doorheen zijn en vooral als de Nigeria- nen er dan nog in slagen het vliegveld j Oell voor langere duur uit te schakelen (het wordt nu al dagelijks gebombar deerd door Migs en Iljoeshins) zal de ellende niet te overzien zijn". De parle mentariërs hebben twee uur lang met Ojoekwoe gesproken. De heer Dankert zei: „Hij zal zich nooit overgeven, want de leiders van Biafra zijn ervan overtuigd, dat ledereen dan zal worden uitgemoord de blan ken bevestigen trouwen» die mening. Maar Ojoekwoe acht wel de kan» aan wezig om met de federale regering tot een overeenstemming te komen over de vorming van een confederatie, waarin de drie deelstaten een grote autonomie zullen krijgen en een eigen leger. Aller eerst wil de BUfraanae leider een Edgar Hoover, hoofd van de FBI, heeft met president-elect Richard Nixon gesproken over interne veiligheidsmaatregelen. Hoover ver klaarde na het gesprek geen bezwaar te hebben tijdens de regering van Nixon zijn functie te blijven uit- oefenen. „staakt het vuren" bewerkstelligen. Daarop is zijn hele diplomatieke streven gericht. De heer Dankert heeft met eigen ogen voorbeelden van genocide gezien. HU is onder meer in een dorpje geweest, waar 56 mensen bü een bombardement door de Nigcriaansc luchtmacht waren omgekomen. In een voedselcentrum bU Owerri, waar dagclpks 4000 kinderen worden gevoed, werden twaalf kinderen en een zuster bü een luchtaanval ge dood. „Ze bombarderen altijd hospitalen en open markten", aldus de heer Dankert. „Het rapport, waarin de internationale commissie van waarnemers onlangs de genocide heeft ontkend, heeft geen waarde. Dit is ons door ambassadeur Lindt van het Rode Kruis bevestigd. De waarnemers reizen met Nigeriaanse ver voersmiddelen, zodat ze geen bewegings vrijheid hadden en binnen twee logen was hun rapport klaar. Ze hebben zich ervan afgemaakt". „Als Nederland Biafra zou erkennen zou dit een oplossing niet nader bren gen". aldus de heer Dankert. Volgens hem kan de vergadering van Gemene- bestlandcn. die in december bijeenkomt en waarin landen zitten (Tanzania, Zambia), die Biafra hebben erkend, veel meer doen. Wel zou het nut kunnen hebben, wanneer Nederland, eventueel in combinatie met de Scandinavische landen, de zaak voor de Veiligheidsraad zou brengen". Eén van zijn andere con clusies is, dat het Rode Kruis veel moeilijkheden ondervindt bij de voedsel- transporten, omdat er van de drie Her- culesvllegtuigen, waarover men momen teel beschikt, er maar één operationeel is. Eén Hercules staat werkeloos in Lagos en de andere blijft in Sao Thomé aan de grond, omdat de bemanning te HEERLEN Het winkelcentrum in Heerlen i& gistermiddag na een vlotte bieding voor 13 fi miljoen verkocht aan twee bclegglngsmaatschappUen de N.V. Woning en FinancieringsmaatschappU ni Amsterdam en de N.V. Gemecnschappc- lük Eigendom in Den Haag. Omdat de oorspronkelijke eigenaresse, de Limburgse aannemingsmaatschappij (L.A.M.) geen bezittingen meer heeft, rest de Maastrichtse rechtbank nauwe lijks een andere mogelijkheid dan het faillissement over deze VASCO-dochter uit te spreken. Ook het voortbestaan van de VASCO- mij is bij het missen van het winkelcen trum veel moeilijker geworden. Over hef akkoord dat deze week tussen bewind voerders en directie van de VASCO-mij met de gemeente Heerlen was bereikt, zal opnieuw onderhandeld moeten wor den. Nadat gistermiddag in de vrij volle Heerlense stadsschouwburg het winket centrum voor een schertsbedrag van 9 miljoen was ingezet, liepen de bedra gen met een verplicht minimum van een halve ton geleidelijk op tot twaalf mil joen negenhonderd vijftig duizend gul den. Daar waren 38 biedingen voor no dig geweest die waardig werden geleid door veilingmeester K. Verver, die bij een aarzeling op 12 miljoen de kopers met „het is geen geld" en op een kort moment van stilte op een bedrag van 12',i miljoen met „Het is voor een goed doel" tot hogere prijzen aanzette. He bod bleef steken op 12.950.000 gulden. Een bedrag dat door de heer J. van der Neut namens de N.V. Nationale Neder landen. die de verkoop had gelast, werd uitgebracht. Daarna volgde een beraad van ruim een half uur tussen de direc tieleden van de nationale en notaris C. G. P M Tomlow. die de veiling voor zat. Na dit beraad werd het voorgehou den. Het werd toen een waardig opbie den met verschillen van minimaal 25.000 gulden tussen de heren Van der Neut van de Nationale en directeur Ij. J. Jan sen van de N.V. GemeenscE ippelijk Eigendom. Bieder Jansen won het ge vecht tenslotte met een bedrag van 13.500.000 gulden, dat na een kort be raad definitief werd toegewezen. TELEURGESTELD Na afloop van de veiling toonden zich VASCO-bewindvoerders, prof. dr. E. A. A. Luyten en VASCO-directeur Zuketto „zeer teleurgesteld". Volgens hen had er veel meer ingezeten. Het winkelcentrum staat bij de L.A.M. te boek voor 32 miljoen, het i« volgens de veilingvoorwaarden voor 20 miljoen ver zekerd. Dc Nationale had er een hypo theek waarde van ruim 17 miljoen op slaan. Alle andere rechten op het win kelcentrum en de beslaglcggigncn, o.a. van de Gasmij ln Heerlen, zijn met de verkoop waardeloos geworden. Dc ver koop kan ook voor de VASCO-crediteu- ren nog nadelige gevolgen hebben. Prof. dr. Luyten: „Het is mogelijk, dat dc Na tionale het verschil tussen haur hypo thecaire vordering en de opbrengst, dus ongeveer vier miljoen, als concurrente vordering bij de VASCO-mij zal indie nen. Dat betekent, dat er voro de con currente crediteuren nog minder over blijft". Mr. L. J. Jansen, die het winkelcen trum tenslotte namens Gemeenschappe lijk Eigendom en de Newomij had ge kocht, had het natuurlijk liever voor minder geld gekocht. „Bij het verschij nen van de eerste advertentie waren we al geïnteresseerd. „Hij vond de verwach ting van de bewindvoerders, dat het winkelcentrum wel 15 miljoen zou op brengen te optimistisch. ALPHEN AAN DEN RIJN De artsen van de plaatselijke afdeling en omstreken van de Kon. Ned. Mij tor Be vordering der Geneeskunst zien zich genoodzaakt onder de huidige omstan digheden met ingang van vandaag geen patiënten meer te verwijzen naar het ziekenhuis Rijnoord te Alphen aan den Rijn voor klinisohe of poli klinische be handeling. Deze beslissing ts na rijp beraad genomen door de ledenvergade ring van de afdeling. Er wordt geen ver trouwen meer gesteld in hel bestuur van de Stichting voor Christelijke Zie ken verzorging ln Nederiand dile hot zie kenhuis Rijnoord beheert Zoal» bekend bestaat1 er sinds enige tijd onenigheid tussen sbiohbingBbestuur uneraijds en verplegend personeel en artsen ander zijds. Tussen de huisartsen en de spe- OKiHisten van de afdeling Alphen en om streken bestaat na het genomen besluit generlei tegenstelling. De verklaring werd vanmorgen uitgegeven door hot bestuur van de afdeling en omstreken. De Nederlandse Comcdie geeft woens dag 27 november ln de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstelling voor Den Haag van „De huisleraar" van Bertolt Brecht in de regie van Walter Tillemans.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5