Ajax voelde zelf de knelling van het aangelegde drukverband Jong Oranje bijna zege in Engeland HET WAS HENK GROOTS DERTIENDE STRAFSCHOP Geen troepje ongeregeld Geen treffer zonder veine FIFAX ZEGE TE KLEIN VOOR OVERWICHT DOELPUNTEN VAN GEELS EN KLIJNJAN Molnar was niet tevreden W.K. 47/2 op losse schroeven DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie AMSTERDAM De vergelijking met de dag tevoren drong zich onwillekeurig op. Zoals in het Zuiderpark ook in het Olympisch Stadion de blijkbaar onver mijdelijk geworden entourage van vuur pijlen, toeters, schreeuwende suppor ters en het al even onvermijdelijke ge fluit bij de eerste de beste overtreding van de tegenstander. Er hingen slierten vuurwerkrook boven de krater van di recteur Mellegers en er werd een even groot brok vuurwerk verwacht van de .Beatles van Rinus Michels", die in een overmoedige bui had verklaard dat de Turken maar een soort „troepje onge regeld1' waren. Hij zal die uitlating hebben betreurd. Zijn met veel fanfares uitgekreten favorieten hebben en daar komt de vergelijking een portie geluk nodig gehad om te kunnen win nen; zijn formatie heeft net als ADO constant storm gelopen op de tegen stander; zijn equipe was evenmin in staat om te scoren in evenredigheid met het overwicht. Gaandeweg bemerkte men dat het „troepje ongeregeld" meestal een opmerkelijke balvastheid bezat en zich dan als verdedigers zo zeker toonde dat het de merkwaardig ste capriolen voor het doel in de groot ste rust uitvoerde. Maar er waren ook gruwelijke missers die de rust in paniek wijzigde. Het enige dat de Turken con sequent weigerden, was de richting van doelman Bals op te zoeken. Ze waren klaarblijkelijk zo overtuigd van de in Europa-Cupduels gevormde wetenschap dat een uitwedstrijd op defensieve wijze dient te worden gespeeld, dat zij aan de andere mogelijkheid niet eens dach ten. De „losarbeiders" die in de Turkse aanval opereerden, waren te gering in aantal om routinier Vasovic en de sterk spelende Hulshoff en Suurendonk evenknie van de geblesseerde Theo van Duivenbode plus Suurbier te veront rusten. De weinige effectieve aanvallen schiepen nauwelijks problemen. Maar dat Fenerbahce een slordig spelend, zwak optredend team zou zijn, werd door de Turken gelogenstraft. Ajax heeft aan den lijve ondervonden hoe sterk er werd verdedigd en Ajax mag hopen dat op 27 november niet blijkt hoe sterk de Turken kunnen aanvallen, want dat zullen ze moeten doen om de nederlaag van 20 te kunnen compen seren. Een nederlaag, tot stand geko men door twee fouten in de verdediging in perioden waarin Fenerbahce werd overspoeld met Amsterdamse aanval len. Een winst voor Ajax, die vrij for tuinlijk tot stand kwam evenals die van FC Köln tegen ADO wel een af spiegeling was van het veldoverwicht. maar niet werd verworven door een superieure kwaliteit. In de loop der jaren heeft Ajax een klinkende naam opgebouwd en zeker niet ten onrechte. Iedere schooljongen kan de coryfeeën op een rijtje opdreunen. Maar als die schooljongens zich tussen de kleumende massa in de vrieskou heb ben bevonden, zullen ze met verbazing hebben gekeken naar de door Yilmaz san banden gelegde Johan Cruyff, naar Sjaak Swart, die hopeloos terugviel na enige snelle rushes, in het begin en naar Piet Keizer, die steeds weer probeerde lot solo-acties te komen en steeds weer ie bal kwijt raakte. Want. in het afnemen -.aren de Turken goed. Vele persoonlijke Itels beslisten zij in hun voordeel en I lira de bal even te ver werd gespeeld, irsi resoluut het Turkse been ertegen 'f&èt. Dat daarbij de lichaamsdelen van Ajaoieden niet al te zachtzinnig wer- behandeld, zat in de wijze van spe- opgesloten. Met spectaculaire sproti en „rücksiehtlose" ingrepen zuiverde Fenerbahce het gebied voor de soepele doelman Yavuz. Als hordenlopers spron gen de Ajacieden over uitgestoken benen en als er kansen kwamen in de met matig kunstlicht gezegende voetbaltem- pel toch een van de belangrijkste van ons land wilden Cruyff, Swart en Groot het vonnis zo snel voltrekken, dat r afzwaaiers ontstonden. Stortvloed Door het onvermoeide zwoegen van Muller en Groot op het middenveld, door het meetrekken van Suurbier en Suu rendonk, door het dikwijls vernuftige van Nuninga, onderging Fenerbahce stortvloed van aanvallen. Na het eerste kwartier wankelde linksachter Ercan die het te simpel wilde doen en 1 zacht op Yavuz terugspeelde dal Nu- nga er eerder bij was en de bal „strui kelde" in het doel. Yavuz was zo ver bluft dat hij het huppelende leer rustig or wat het was. En als Henk Groot even minuten later de strafschop bad ingeschotenMaar Henk Groot miste. Hij schoot naast. Als een hinde de specialist naar voren gesneld kien Cruyff meters buitenspel staan de. wat de Engelse scheidsrechter op een blunder kwam te staan ondeiaiit was d. Dat de Turken op dat moment woedend waren, was begrijpelijk. Zulk evident buitenspelgeval moet gezien worden Er leek even een revolutie te ontstaan, want de heer Jennings liet ch doodgemoedereerd molesteren, bij de arm grijpen en zich insluiten. Hij kwam ZWARTE DAG AMSTERDAM De clandestiene handelaren in toegangsbewijzen be leefden gisteren een zwarte dag. Hoe deze speculanten op fortuin meestal ook hun best deden, de transacties betekenden nagenoeg alle vert es. Be- marathontrihune raakten deze nog tegen een redelijke prijs kwijt, vraag naar minder dure zitplaatsen en staanplaatsen bestond er weinig. In dien die al van de hand pingen, was dat veelal voor de helft can het daarop vermelde bedrag, uf minder. Een van de handelaren verzuchtte: „Het is net als bij AjaxNiirnberg. Je kunt haast niet aan kaarten komen en als je vlak voor de wedstrpd pro beert te' verkopen, sterft het ervan". „Ai", zegt Fenerbahcedoelman Yavoz, want h\j zag. dat het et gaan worden. „Ai", zegt ook Klaas Nuninga, want hij rekende t op, dat hij met z'n kuit een doelpunt kon make. eruit en wandelde naar de stip. Eerst toen de bal wei'd weggetrapt, plukte hij het befaamde boekje uit zijn borstzak. Abdullah werd opgeschreven. Ajax viel terug na de gemiste straf schop en er werd net zo hard „kluitjes voetbal" gespeeld als de Turken deden. Ontmoedigd werd gezocht naar de wijze w;aarop in de zware Turkse defensie ope ningen konden worden gemaakt. Er werd soms knap „geschoven", maar dan flitste er Ineens een Turks been als de actie iets werd vertraagd. Schoten van Nu ninga en- Keizer, kort achter elkaar, stopte Yavuz bekwaam. Twijfelen Toch vielen ér gaten, maar de constant met open mond op kauwgom zuigende mister Jennings, die na het korte tumult bij de strafschop de zaak knap onder controle hield, hoefde niet naar .het mid den te wijzen. Swart liet drie kansen ach ter elkaar liggen en Cruyff staakte zijn pogingen het doelman Yavuz la9tig te maken toen hij erop werd betrapt dat hij zijn been naar voren stak. Op de in middels doodstille tribunes was men er wel van overtuigd geraakt dat de Turken hoogstwaarschijnlijk nooit zouden scoren maar men was ook meer en meer gaan twijfelen aan de „potentie" van Ajax. Er verscheen een nieuwe speler bij Fenerbahce, Salim in plaats van Abdul lah, de heer Jennings schreef aanvoerder Can overigens een virtuoos van het zuiverste water onder de naam Ab dullah en Cruyff mikte te hoog temidden van schoppende Turkse benen en uitge stoken armen. Toch 20 Ajax werd echter bedeeld met een tweede treffer. Uit een door Keizer ge- Altig-Scrcu wonnen zesdaagse Dortmund O UORTMUND De Westduitser Rudi Alljg en de Belg Patrick Sercu hebben ■k zesdaagse van Dortmund gewonnen. Voor 8000 toeschouwers bleven zij in A finale een ronde voor op de plaatse- l'ike favorieten Kemper/Oldenburg en Nederlandse koppel PostDuyndam. or Altig, die een week geleden ook "■eds in Frankfurt won, was het de 18e 0V|,rwinning, voor Sercu de elfde, be eindstand is: 1. Altig/Sercu 326 pnt. Op één ronde: 2. Kemper/Oldenburg '-1 pnt.; 3. Post/Duyndam 426 pnt.; 4. '-ykke/Eugen (Den.) 184 pnt.; 5. Bugdahl/ Wolfshohl (W.-Dld.) 174 pn» BIRMINGHAM. Jong Oranje is j dicht bü de zege geweest tegen het Engelse jeugdclftah een zege. die de Britse spelers onder 23 jaar tot nu toe in eigen land slechts eenmaal hadden moeten toestaan aan een land buiten Groot-Britlannië. Toen Klünjan een I kwartier na de rust Nederland aan een voorsprong van 2—1 hielp, leken de pupillen van Georg Kessler te gaan zegevieren. De vreugde was echter van korte duur. Eén minuut later zorgde Hurst na een prachtige combinatie tus sen Grecnhoff en Knowles voor de gelijkmaker: 22. Na een kort maar hevig Brits begin- offensief toonden de Nederlanders zich waardige tegenstanders van Alf Ram sey's toekomstelftal en do strijd zou verder gelijk opgaan. Rensenbrink, Geels en Klijnjan vonden vele openingen in de Britse defensie en oogstten bewonde- j ring bij de 25.000 toeschouwers met magnifieke combinaties. Geels zette Jong Oranje in de 33e minuut op een voorsprong met een kopbal uit een j voorzet van Rensenbrink. Tot aan de i rust behoefde de man aan het scorings- bord niet meer in actie te komen. De eei-ste twintig minuten van de I tweede helft waren opwindend De beide voorhoedes toonden zich zeer schot vaar dig. De doelverdedigers Shilton en Trey- I tel hadden handenvol werk. De Fcijen- i oorder moest het eerst zwichten. Know- i les'plaatste de bal uit een hoekschop naar Radfox-d, die geen moment aarzelde: 11. Direct daarop schoot Geels tegen de paal en kon Shilton redding brengen toen Klijnjai. van dichtbij inschoot. Het was uitstel van executie: van twintig meter afstand liet de Spartaan in de 61e minuut de bal via de paal achter Shilton verdwijnen (12). Hurst behoedde zijn team echter zestig secon den later voor een nedei'laag. De opstelling van Jong Oranje was: Treytel; Drost, Dijkstra. Pijlman en Schneider; Veenstra en Achterberg; Geels. Klijnjan, Van Dijk en Rensen brink. 01 ympisch e Spelen voor gehandicapten TEL-AVIV. Op de laatste dag van de Olympische Spelen voor gehandicap ten hebben de Amerikanen gisteren vijl gouden medailles op atletieknummers gewonnen, waardoor hun totaal 30 goud. 24 zilver en 33 brons werd. Op de tweede plaats eindigde Grool- Brittannië (27-16-17), gevolgd door Israël (15-20-17), Australië (15-14-7), West- Duitsland (13-11-16), Frankrijk (12-7-7), Nederland (12-4-6), Italië, Zuid-Afrika en Canada. Er waren 27 landen ver- t egen woordigd De Italiaan Roberto Marson (24), een vroegere houtkapper wiens benen vier jaar geleden onder een vallende pijn boom werden verbrijzeld, won de meeste medailles: negen gouden bij het scher men, zwemmen en atletiek. Nederland en de Ver. Staten ver overden de zwembeker», Het was Henk Groot tot op heden altijd gelukt. Zachtjes in het rechterhoekje ev geen doelman die eraan kwam. Gisteravond op misschien wel de belangrijkste dag van een Ajaxvoetballer schoof Henk Groot de strafschop ernaast. En toch zou hij hem zondag weer nomen vrije U'ap schoot Muller met een boogje om doelman Yavuz heen, omdat Sukru de bal tegen zijn been had ge kregen. Toch nog 20, een niet zo wan kele basis om naar Istanboel te gaan. Piet Keizer had zijn taak volbracht en liet zich vervangen door Danielsson, die een kwartier de tijd kreeg om wai-m te draaien en toen weer in dc catacomben kon verdwijnen. De snelle Ogun ver dween eveneens en Yasar verving hem. Het waren de laatste feiten in een wed- strijd, waarin Ajax een drukverband had aangelegd waarvan het zelf de kwelling heeft gevoeld. Het was geen beste „kijkwedstrijd" en als Ajax in Istanboel gaat proberen die voorsprong vast te houden en, als de Turken, het zwaartepunt op de vex-dediging legt, zien de Turkse aanhangers straks ook niet Zo is echter Europa-Cupvoet bal indien een ploeg zich niet in staat acht in een uitwedstrijd de sterkste te zijn. En Fenerbahce w uaar zelfs niet op. (Van onze sportredactie AMSTERDAM Henk Groot had geen verklaring voor zijn gemiste strafschop. „Toen ik rnön aanloop nam, was ik zeker van mijn zaak. Ik denk dat ik de doelman wat heb overschat. Ik wilde de bal te scherp in de hoek plaatsen. Misschien kwam het daar door". Rinus Michels: „Het was dc dertiende van Henk, twaalf heeft hü er gemaakt. Normaal gesprokeu mist hü niet, maar een keer moet hel gebeuren, dat is nu eenmaal mcnselük. Henk houdt echter het eerste recht op het ne men van een strafschop, een van de weinige situaties bü ons waarin de speler zelf mag beslissen van een bepaald recht gebruik te maken. Doet Henk dat niet, dan is Vasovic ter de meningen van Grout en Cruyff: „We zullen het Moeilijk Bennie Muller was de maker het tweede doelpunt. zoals hü tegen het Tu tweede treffer gaat allemaal dacht alleen gelede •kso Besikta- het einde de scöorde. „Hel n een flits, ik schieten, - rekenen die Turken op De stemming in de klee kamer was bijzonder rust Onzekerheid over de aflc van het tweede duel ov« heerste. Michels: „Ik had graag ir meer gewonnen. Toch he het spel van de Turken i niet verrast. Onze kanse Het moet wel kunnen". Suurbier: „We hadden mt doelpunten moeten makei Lijnrecht daar tegenover ec Cruyff: „Dat is nu het gekke bij ons, nooit loopt Bennie bij zo'n vrije trap in, opeens doet hij het, wij slaan te wachten tot hij de bal voor trekt en dan schiet hij". Viel Cruyff niet wat legen? „Het was heel moeilyk voetballen. Het mislukte gewoon, zoals het de hele avond niet zo liep Mazzel Piet Keizer was ook niet tevreden. Wel met de zege, spel. „Het ging niet", zei hij somber. Die vrije trap waar uit Bennie Muller kon scoren, was eigenlyk een gelukje. Ik was zelf verrast. Ik had die bal hoog willen planten en hij ging laag. Nou ja, mogen wij ook eens wat mazzel hebben. Het liep toch al zo slecht". Fenerbahce's trainer Molnar complimenteerde de Amster damse ploeg voor het correc te spel. „Alles is echter nog irlorei Wij hebben het toch heel goed gedaan tegen de beste club voorhoede van Europa. Dit eerste doelpunt was een enorme fout. Bovendien had den we de scheidsrechter tegen. Bij de overtredingen van Ajax had hij zijn ogen dicht, van ons zag hij alles Neem die buitenspelsituatie <n Cruyff. Als een scheids- tegen Twente zo had ge speeld. zou Twente met 5—1 hebben verloren. Tot ziens In Dat Abdullah en Can ren officiële waarschuwing heb ben gekregen cn een schor sing van een wedstrijd hen boven het hoofd hangt, vet- ontrustte Molnar niet. ..Twee van onze internatin- nals hebben niet meegedaan, dus als ik Abdullah en Cao uil het elftal moet laten, be tekent dat geenszins een ver- Geen buitenspel Scheidsrechter Jennings had het geen moeilijke wedstrijd gevonden. „Alleen bij dat incident rondom die straf schop moest ik er voor zot - gen dat de wedstrijd me niet uit de hand liep". Hij be nde r ■chtei niet L klei dat er get Tot ziens Toch was Molnar niet tevre den. „Onze voorhoede heeft beneden zijn normale vorm gespeeld. Daarom heb ik twee spelers vervangen. Ik geloof dat we niet kansloos zijn op eigen terrein". En de oude vos lachte sluw. „Als Ajax buitenspel voor uie strafschop. Dat hij Abdullah en Can in zijn boekje had genoteerd, be schouwde Jennings als van zelfsprekend. ..Als spelers zich met de leiding gaan bemoe- en, of duidelijk laten blijken het niet met de scheidsrech ter eens te zijn, bestaat er maar één middel, een offi ciële waarschuwing". AMERSFOORT. Het wereldkam pioenschap ankerkader 47 2, dat eind mei - begin Juni in Den Bosch zou worden gehouden, gaat waarschünlük niet door. Het bestuur van de K.N.B.B. heeft da aanvankelijke toewijzing van het kam pioenschap aan Den Bosch ingetrokken, omdat de organiserende vereniging „Overhand" dc financiële consequenties geheel op één man heeft afgewenteld en het bondsbestuur uit principe een dergelijke situatie onjuist acht Het bondsbestuur heeft nu aangekondigd te zullen trachten een andere organiserende instantie te vinden. De kana daarop acht men in K.N.B.B.-kringen echter niet groot, zodat het wereldkampioen schap wel in het geheel niet zal door- ADVERTENTIE) ter stopt? Fenerbahce opereerde dan weliswa er8 top tr ELKE OROGIST HEEFT HET!

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9