n, 'osturne emoires van Theo Ruiter Droompostkantoor na tien jaar eindelijk werkelijkheid DAALDEROP Journalistiek dodelijk vak ,T0EN IK MERKTE, DAT HET EEN MOF WAS, -KON IK HEM MOEILIJK TERUGGOOIEN" Paus akkoord mei ruime interpretatie Opening door prins Claus Waar haalt h et rijk financiering Begroting hangt op huur en NAVO BetermetBoter ONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 AMSTERDAM. Zorgvlied is iet grote kerkhof van Amster- In vak 22, onder zerk 491 igt Theo Ruiter begraven. .Steenkoud, een meter onder de rrond", zoals hij zelf zegt. Ja- eker: drie jaar na zijn dood ;an de legendarische kroegbaas lit de Jordaan het vertellen nqg iteeds niet laten. Via het boekje ,Kom me eens opzoeken" (uitge- ;even door Born N.V.) komt zijn tem uit het graf tot ons en het s bepaald geen grafstem. Ihost-writer Yves van Domber is knap in geslaagd, precies die jo- e, kernachtige, licht snoevende a te treffen, die Theo Ruiter placht i te slaan, wanneer hij zich „in bocht van de tapkastvanachter ijn krantje met zijn klanten onder leid. Nagenoeg alle contemporaine ederlandse kunstenaars hebben adem- s luisterend aan zijn lippen gehan- i, daar in het duistere kroegje aan Rozengracht, dat jarenlang een ar- stiek trefpunt is geweest, waar het oekenbal niet aan tippen kon. En vertelde Theo wel? Juist, omdat k me eens op" in de ik-vorm is Schreven, geeft het- boekje er een öortreffelijk beeld van. Centraal :en papieren rechthoekje, dat Is briefhoofd Wehrmachtkommandan- Haarlem draagt en op 27 april 942 is gedateerd. Er staat: „Hier- .vordt bevestigd, dat Theodorus fartinus Petrus Jacobus Ruiter op -442 om circa 22.30 in Haarlem het 230 meter brede en 6.80 meter iepe Spaarne de in diensttijd in het, ater gevallen en reeds ondergegane nderofficier Otto Fries van de lucht- lachtrijschool van de luchtmacht- eenheid 12 (Ripperda) onder het groot ste levensgevaar door zwemmen en luiken heeft gered. Deze redding heeft ngeveer 40 minuten geduurd, de red- werden alle vingernagels afgei-ukt. was een buitengewone prestatie, vaarvoor Ruiter door de Duitse Wehr- nacht ook op buitengewone wijze zal vorden beloond". Getekend: majoor commandant Flöl. eo zou tater tegen zijn klanten la- :oniek zeggen: „Toen ik merkte, dat het een mof was, kon ik hem moei lijk teruggooien" een opmerking, die karakteristiek voor hem was. Even karakteristiek als het feit, dat hij de door de Wehrmacht aangeboden belo ning weigerde en inplaats daarvan gratie vroeg voor Ludovicus Verstrij den en Wilhelmus Burger, twee jon ge illegalen, die op dat moment in de gevangenis van Maastricht op de doodstraf wachtten. Christiansen, ge- neraal-vlieger van Luftgau Holland, stemde persoonlijk toe, maar bij ver gissing werden de jongelui toch geëxe- eutëèrd. Onnoemelijk tragisch voor hén, maar de redding van tientallen anderen, want n.u was Theö Ruiter boos en dat betekende wat, ..zoals haperend de klanten kunnen ver tellen, die in zijn kroeg hun snor pro beerden fe drukken alvorens naar be horen te hebben betaald. Theo Ruiter, kortom, haalde het briefje van Ort§- commandant Flöl uit de kast, speld de op de brede borst de gouden ade laar, die hij als onderscheidingsteken had gekregen, en reisde briesend naar Den Haag, naar Seyss-Inquart persoonlijk. Toen hij terugkwam, had hij een officieel document van de ge schokte Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied op zak met de uitdrukkelijke instructie voor de Wehrmachts- en de Sicherheitspo- lizei „om uiterste medewerking te ver- len aan de verzoeken, die de heer Ruiter doet". En daarmee begon het pas goed. Het schrijven van Seyss-Inquart open de namelijk de deuren voor hem van de school in de Euterpestraat, waar de gehate SD zijn hoofdkwartier had, en aa 27. 4. 42 Eb wird bestStigt, das a der Theodoras Martinue Petras Jacobus Huiter (in Amsterdam, Rozengracht 160) am 20. .4. 42 gegen 22.30 Uhr in Haarlem aus der 230 m breiten und 6.80 m tiefen Spaarne den im Dienst ins Wasser gefallenen und bereita unter- gegangenen Pnteroffizier Otto Fries von der Luftwaffenfahrschule der Pliegertrappe 12 (Bipperda) unter grösater Lebensgefahr durch Tauchen und Schwimmen ge- rettet hat. Die Lebensrettung hat im WaBser etwa 40 Minuten gedauert, sftmtliche Pingernagel, wurden dem Retter abgerissen. Es war sine aueserordentliche Leietung, fur die Ruiter von der deutscben Wehrmacht auoh in ausaerordentlicher Weiae 71 belohnt 1 rden vlrt bracht hem in kennis met de men senjagers Lages en blumenthal een relatie, die hij met jenever uit zijn clandestiene voorraad aanmoedi- de. Hij speelde het klaar, dossiers ter inzage te krijgen en, wat belangrij ker was, ermee alleen gelaten te wor den. Bezwarend bewijsmateriaal meestal briefjes van landverraders at hij eenvoudig op. Op die manier en door eindeloos met zijn „kamera den" te soebatten, heeft hij aantoon baar voor 81 ter dood veroordeelden gratie weten te krijgen en voor ande ren kwijtschelding van gevangenis straffen, naar men zegt: 500 jaar to taal. Daórover en over de honder den .levensgevaarlijke avonturen, die hij' zich met zijn illegale werk op de gespierde nek haalde, vertelde Theo Ruiter in de bocht van de tapkast van achter zijn krantje aan zijn klanten. „Dat ze potdomme nooit in de ga ten hebben gehad, dat ze in de eer ste plaats mij dood hadden moeten schieten", kon hij met geamusseerde verbazing zeggen. Het nu verschenen boek is er een getrouwe, maar zwak ke echo vanraak in zijn kleuren van de feiten (bij een geboren ra conteur als Theo wist je nooit pre cies, waar de waarheid ophield en de verdichtsels begonnen), maar per de finitie onvolledig, omdat de kroegbaas, helaas zijn geheugen meenam in zijn graf. „Der Speigel" heeft Theo Ruiter eens een enorm bedrag aangeboden voor zijn memoires, maar hij weigerde. De beste verhalen heeft hij misschien nooit verteld. Wel onthulde hij op het nippertje, terwijl een accute hartaan val bezig was, hem te slopen, hoe hij heeft meegewerkt aan een poging om de socialistische voorman Wiardi Beekman uit de satansklauwen van de bezetter te halen. Als hefboom moest uiteraard weer het getuigschrift van Ortskommandant Flöl dienen, plus het stapeltje deels waarheidsgetrouwe deels gefingeerde doktersverklaringen, waarin te lezen stond, hoezeer de redding van Otto Fries zijn gezond heid had geknakt. Om het allemaal nog echter te maken, liet hij door een paar specialisten een long platleggen Zo moet er veel, veel mer zijn, maar ondanks de uitnodiging op de omslag van zijn posthume memoires „Zoek me eens op" zullen we nooit meer aan de weet komen dan wat hij aan klanten kwijt wilde en wat die klan ten weer doorvertelden aan Yves van Domber. Zerk 491 in vak 22 van de begraafplaats Zorgvliet zwijgt, zoals zerken verondersteld worden Ie zwij gen: als een graf. Het certificaat van Ortskommandant Flöl, dat Theo Ruiter in staat stelde gratie te krijgen voor eenentachtig iet dood veroordeelden. HUMANAE VITAE ROME Via zijn apostolisch deie- gaat ln Canada heeft Paus Paulus aan de Canadese bisschoppen laten weten, dat hij bijzonder tevreden gezamenlijke verklaring naar aanlei ding van de encycliek Humanae Vitae. Een soortgelijke pluim kreeg de reactie der Franse bisschoppen op de encycliek. Welingelichte kringen in Rome interpre teren dit als een tactisch terugtrekken van het Vaticaan inzake het strenge ver bod van voorbehoedmiddelen in alle om standigheden. zoals de encycliek dat heeft geformuleerd. Zowel de Canadese als de Franse bis schoppen hebben in hun verklaringen beklemtoond, dat gehuwden in conflictsi tuaties van twee kwaden het minste ten kiezen en dat zo'n conflictsi tuatie zich voordoet, wanneer zij genood zaakt zijn hun kindertal te beperken en tegelijkertijd hun liefdesleven te be schermen. Welke keuze zij in zulk een situatie doen is een zaak van hun eigen geweten. De Franse zowel als de Canadese bis schoppen vermijden zorgvuldig elk de bat over de doctrinaire aspecten van de encycliek en dringen aan op verder we tenschappelijk onderzoek. In Rome hoopt men, dat nu een eind zal komen aan de verwarring en de oneindigheid, die sinds de encycliek in de Kerk zijn ontstaan. Van de Franse verklaring werd gezegd: „Alles in deze verklaring is goed. Frank rijk is weer eens een voorbeeld voor het godsvolk". (ADVERTENTIE) Eigenlijk is een badkamer kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm zijn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Wèg is dat onnodig rillerig zijn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de reflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder bij uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer kachels. Kiest u déze, weet dan dat u voor 63,75 een betrouwbare badkamerkachel met KEMA- keur en waterdichtheidsteken krijgt. Bel uw installateur meteen voor deze Badkamerkachel Pronkstuk voor hoofdstad (Va verslaggever») AMSTERDAM „Een maatpak voor de mechanisatie" en „het meest moder ne op dit gebied ter wereld". Zo ken schetst postdistricts-directeur J. Meijer het 60 miljoen dure postkantoor naast het Centraal Station in Amsterdam, dat Prins Claus gisteren ten aanschouwen van 200 genodigden in gebruik heeft Het nieuwe gebouw, waaraan tien jaar is gewerkt, was nodig, omdat de ver werking van brief- en pakketpost in de hoofdstad tot dusver over 13 verschillen de plaatsen was verdeeld. Dit anachro nisme is thans vervangen door een fu turistisch systeem, waarbij postzakken even geruis- als feilloos aan kilometers lange transportbanden door de ruimte Binnenkort komt er nog een compu ter bij, die het geheel automatisch gaat besturen. Alleen in deze apparatuur al is 20 miljoen geïnvesteerd. „Maar het was nodig", zegt directeur Meijer. „Per dag komen hier 1,8 miljoen post- stuken binnen en gaan er een miljoen uit. Dat is 22 procent van de totale post. die in Nederland wordt verzonden". Ondanks de verregaande mechanisa tie werken er in het door 4000 palen ge schraagde gebouw (vloeroppervlak 63.000 vierkante meter) 2200 mensen. Nieuw Kamerlid DEN HAAG Drs. A. M. de Boo is beëdigd als lid van de Tweede Kamer, als opvolger van de christelijk histori sche afgevaardigde P. Bode. DETROIT (AFP) Als u oud wilt worden, ga dan niet in de journa listiek. Dit beroep is het meest dode lijke van alle, zo blijkt uit een studie van twee statistici van de levensver zekeringsmaatschappij „M tropolitain Life" te New York. De twee, Jules Quint en Bianca Cody, hebben hun conclusies overhandigd aan de Ame rikaanse vereniging voor volksge zondheid. Bij hun onderzoek hebben zij 6000 personen boven de 45 jaar met uiteen lopende beroepen geselecteerd uit het jaarboek „Who's Who" van 1950. Zij hebben berekend hoe dc sterfte in de twaalf daaropvolgende jaren onder de verschillende beroepen in verhou ding stond tot de gemiddelde Ameri kaanse sterfte. Als geheel bleek de groep van 6000 personen, die elk in hun beroep een goede reutatie had den, gunstig af te steken bij de be volking in zijn geheel: de sterfte lag er 30 procent lager. Bij de groep journalisten en perscorrespondenten bleek het sterftecijfer evenwel 30 procent hoger te liggen dan het Ame rikaans gemiddelde. Van de overige onderzochte beroepen kunnen de geleerden het meest op een lang leven rekertèn: hun sterftecijfer is 45 procent lager dan het algemene. Daarop volgen de geestelijken en on derwijzers (38 procent), zakenlieden (29 procent), advocaten en leden van de rechterlijke macht (25 procent), artsen (22 procent) en schrijvers die zich verre van de journalistiek hou den (10 procent). Dat komt, omdat er nog steeds geen betrouwbare sorteermachines zijn ont wikkeld. De heer Meijer daarover: „In Amerika heb ik sorteermachines aan het werk gezien. Ze konden alleen getypte adressen lezen en daarvan nog slechts 25 percent. De rest moest toch1 weer met de hand worden nagesorteerd, Ik ver wacht, dat hel zeker nog tien jaar zal duren, voordat de bewerking van de post geheel automatisch zal kunnen ge schieden". Een novum in het nieuwe gebouw is. dat er dwars doorheen een dubbele rij weg loopt en dal ook het eigen perron zich binnenshuis bevindt. De ladende en lossende PTT-ambtenaren zijn in Am sterdam niet meer aan wind en weer blootgesteld, maar verrichten hun werk in ruimten met air-conditioning en vro lijke achtergrondmuziek. Doorlichten In een toespraak heelt de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A Bakker, aangekondigd, dat in de komende weken aan de Kamercommissie voor VerKeer en Waterstaat en aan de pers het rapport zal worden aangeboden dat is uitgebracht door de efficieneybureaus, die door PTT waren uilgenodigd de postdienst grondig door tc lichten. Het rapport za' vergezeld gaan' van een nota '-an de PTT-directie, waarin deze uiteenzet welke maatregelen de komend® jaren getroffen kunnen worden om de verliezen op de postdienst tegen te gaan. De post heeft, aldus de minister, zo zijn problemen, niet omdat de post op een moeilijke leeftijd is gekomen, of omdat de post zich minder uitslooft dan vroeger, of omdat de post de monopolist uithangt, die toch wei aan zijn trekken komt, maar in hoofdzaak omdat het de postdienst een beetje tegenzit, nu er voor arbeid in deze maatschappij, gelukkig, met het jaar een hogere prijs betaald moet worden. Dat is de reden dat een brief straks een kwartje moet koslen. Minister Bakker vergeleek de post- tarieven met die van de kapper. Beiden hebben gemeen, dat zij de loonkosten stijging op geen stukken na met een hogere produktiviteit konden aan zuiveren. Ten aanzien van de instelling "an het Toy-Ticket in speelgoedwereld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De speciaalzaken op speelgoedgebled hebben een toy-ticket, een speelgoedbon, in omloop gebracht, te vergeliuken met boeke- en platebon- nen. De speelgoedbon ls verkrijgbaar in waarden van een rijksdaalder, vijf, tien er vijfentwintig gulden en is alleen be stemd voor de aankoop van speelgoed, modelbouw- en hobbyartikelen. Twaalf verdiepingen hoog r nieuwe, zestig miljoen dure post kantoor uit boven het IJ personeel van de postdienst citeerde de minister de volgende passage uit het rapport: „Door de uiterlijk weinig de monstratieve en gedisciplineerde werk- opvatting is een hechte bedrijfsbinding ontstaan en heeft hot personeel oen toe wijding gekregen, die veel sterker is dan waarschijnlijk door het grote pu bliek wordt beseft. De toenemende verliessituatie en de vele publiekelijk geuite kritiek op het dienstbetoon van de laatste jaren hebben een merkbaar ont moedigende invloed en hebben soms een defensieve houding tot gevolg gehad". Pony op rijweg: vrouw gedood en reeks ongelukken UTRECHT (ANP) Een loslopende pony op dc rijksweg Amsterdam-Utrecht onder Breukclen heeft vannacht om streeks kwart over twaalf een reeks on gevallen veroorzaakt, waarbij een 31- jarigc vrouw uit Amsterdam het leven heeft verloren, een 39-jarige automobi list uit Amsterdam zwaargewond en drie anderen licht gewond raakten. De pony, eigendom van een inwoner van Breukelen, was uit het land losge broken en zwierf over de weg, toen hij werd aangereden door een automobi list, die na het ongeval doorreed. On middellijk daarop werd het gewonde dier ten tweede male aangereden, nu door een technisch hoofdambtenaar uit Haarlem. Deze auto vloog over de kop en werd zwaar beschadigd. De heer Bos bleef ongedeerd, twee mede-inzittenden van de auto werden licht gewond. On middellijk daarop schoot een andere personenauto, bestuurd door een 88-jarl- ge vrouw uit Amsterdam op dr ont stane ravage. Haar auto werd ook ern stig beschadigd. De Amsterdamse klaagde over nek- en rugklachten. Een volgende auto bestuurd door een 57-ja- rige autoverkoper, kon evenmin tijdig remmen en botste op zijn voorganger. De bestuurder liep geen letsel op, maar zijn auto werd zwaar beschadigd. Daar op volgde de auto van de 39-jnrige Am sterdammer. Deze poogde een aanrijding te voorkomen, remde krachtig en ram de slippend de middenbermbeveiliging. De man werd zwaargewond naar het ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Tenslotte schoot de auto van de 31-jari ge Amsterdamse autorijdster op de chaos van wrakken. Zij werd op slag gedood. Het verkeer op de rijksweg on dervond ongeveer anderhalf uur ernsti ge stagnatie. (Van onze parlemt 1 redactie) DEN HAAG Komt de rijksbegro- ng 1969 in gevaar? Het socialistische Weede-Kamerlid drs. Berg en drs. De 'an D '66 geloven van wel. Voi ds drs. Berg is het nog lang niet zeker, de huurbelasting het in de Eerste ïöer haalt. De regering kan (nog) niet tanen op de inkomsten uit deze belas- ng. Daarbij komen dan nog zeer waar- Mjniyk de extra-NAVO-bijdragcn van herland tot wellicht 200 of 250 miljoen lilden. •.Hoe wil de regering daarvoor dekking °°r haar begroting zoeken? Welke be- stingverhogingen heeft de regering wvoor in portefeuille", vroeg de so cialistische belastingdeskundige gister middag aan minister Witte veen. Hij kreeg daarbij steun van de heer De Goede van D '66, die eveneens aan deze wankelijk posten dacht. Beide Kamerleden spraken hierover tijdens de debatten over de accijnsverhoging van sigaretten en rook tabak en over de verhoging van de be lastingvrije voet. Beide regeringsvoorstellen worden vol gende week, als er over gestemd wordt, zeker aangenomen. Ook al haddqn de meeste fracties bezwaren tegen de ac cijnsverhoging, en tegen het tijdelijk ver lengen van de nieuwe aftrekregeling voor buitengewone lasten. Moeilijker ligt het als te zijnet tijd de belastingverlagingen aan de orde komen, die de regering voor 1976 in gedachten heeft Daarover besta;i( al enige tijd ver schil van mening, omdat een aantal frac ties de oppositie cn ook de A.R. bezwaren heeft tegen belastingverlaging, als nog zoveel geld besteed moet worden aan noodzakelijke maatregelen. Dit speel de gistermiddag reeds ten dele mee. De KVP, tie AR en 1) '66 drongen er nu reeds bü minister Witteveen op aan volgend jaar niet opnieuw te komen met een accijnsverhoging voor rookwaren. Deze fracties zyn dan namclük naqwe- lijks bereid de regering hiervoor goed keuring te geven. Integendeel zelfs, want de KVP-er drs. Notenboom vroeg nu reeds een uitspraak van de minister van Financiën de accijnsverhoging op rook- waren voor 1970 te verlagen, wanneer De KVP-woordvoerder gaf de minister nu al te kennen, dat de KVP „nu of later een duidelijke informatie wil heb ben over de vraag of de laagstbetaalden en kinderrijke gezinnen achter moeten blijven en of zij geen behoorlijke com pensatie moeten krijgen met de kinder bijslag. „Ze blijven de laatste jaren wel achter", aldus drs, Notenboom. De KVP zal hiermee rekening houden bij de debatten over de belastingvoorstellen van 1970. Andere tegenstellingen kwamen even eens te voorschijn. De V.V.V.'er Port- heine bijvoorbeeld hield eraan vast, dat dé knik kl het 'doorwerkert naar boven van de verhoogde belastingvrije voet moet verdwijnen. „Deze weg willen wij maar eenmaal betreden en dat voor kort", aldus de liberale woordvoerder. Hiertegen kwam de heer Kieft van de A.R. in hot geweer. Volgens hem moet de knik blijven, misschien nog sterker worden. „Mocht de minister er anders over denken, dan plaatst hij de A R, voor een moeilijke situatie", aldus de heer Kieft. De meeste fracties steunden nok een suggestie van de C.H.U.'er mr. Scholten over de tijdelijke regeling aftrek buiten gewone lasten. Mei deze regeling werd vorig jaar de aftrek van ziektekosten van vijfhonderd gulden en hoger opge trokken lot 750 gulden en hoger. Het was een lijdelijke maatregel van een jaar, ook op voorstel van mr. Scholten. De regering stelt thans voor deze tijde lijkheid met twee jaar te verlengen. De meeste fracties vinden dit moeilijk, om- dal de 750 gulden ziektekosten door (ge lukkig) maar betrekkelijk weinig mensen bereikt wordt. Zij willen zo snel moge lijk een redelijke definitieve aftrek- regeling. Toch zouden ze hel regerings voorstel zij het met tegenzin willen aan vaarden. De Goede (D '66) maakte er later een amendement van. (ADVERTENTIE) Heeft u wel eens een andere cake j gegeten dan botercake? Ja? i Dan weet u a waarom voor cake 0) y"\G) gewoon alleen Q.-: maar echte bóterj gebruikt mag worden. f-\

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7