WONINGNOOD ZAL VOOR MINDER DRAAGKRACHTIGEN NOG JAREN EEN ZEER ZWARE LAST ZIJN Voor bijna f. 150.000 schade door brand in bakkerij Gornelissen-Zaal, Nieuwkoop Nota van B en W over Leids huisvestingsvraagstuk Specifiek Leidse problematiek Boerhaave-gedenkpenning Zonder particuliere gelden kan buurt- en club huiswerk niet draaien en uitbreiden Bewoners allen gered GESCHENKEN VOOR PETRUS, ZOETERWOUDES 6.000ste Scylla begon aan reis van 1200 km naar Wenen DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT Burgemeester en wethouders hebben 'n Informatieve nota inzake het huisvestings vraagstuk te Leiden het licht doen zien. De raad zal deze nota in zijn vergadering ©p maandag 25 november bespreken. De nota spreekt van een vraagstuk, dat typisch Leids genoemd jvordt en zijn oorzaak vindt in de stadsuitbreidingen in de 17e eeuw met minimale afmetingen van huizen en bijzonder hoge bebouwings dichtheden. Er is een situatie gegroeid in de loop der eeuwen die leidde tot een groot aantal oude en dus in de huidige voorraad t gesteld. Analyse van doorstromings proces De combinatie van het grote aantal relatief slechte woningen en een laag gemiddeld inkomensniveau draagt bij tot een typisch Leidse huisvestings pro blematiek. Deze problematiek brengt in de huidige situatie voor Leiden een nog voortdurende ernstige woningnood me dewelke zich manifesteert in het wo ningtekort., het objectieve kwaliteitste kort, het subjectieve kwaliteitstekort en het ruimtekort. Het is volgens b. ei dieper inzicht in deze vraagstukken te verwerven door middel van een in de nota omschreven woningmarktonder zoek voor Leiden en omgeving, bestaan de uit o.a. een onderzoek naar de sa menstelling van een woningcartotheek. De noodzaak van dit onderzoek, waar op bouwprogramma's op kortere en langere termijn dienen te worden geba seerd, zullen bij het Gewest aan de orde worden gesteld: Voorrang dient daarbij voor wat Lei den betreft, te worden verleend aan een analyse van het doorstromingsproces. Verder is reeds bij gem. Leiden in uit voering het kwaliteitsonderzoek van woningen en een onderzoek naar de wo ningbehoefte van het bedrijfsleven; ook vindt een verdergaande analyse van het bestand van woningzoekenden bij het Bureau Huivesting plaats. Bovendien wordt hoge urgentie toe gekend aan een onderzoek naar de woon behoeften van de bejaarde SANERINGSVRAAGSTUK De ingeschrevenen bij het Bureau Huisvesting dienen voor het overgrote deel gerekend te worden tot de groep laagst-betaalden die niet rechtsstreeks r een woning in de nieuwbouw in aanmerking komen, terwijl de spe cifiek Leidse problematiek voorts leidt tot een eaneringsvraagstuk van grote Het tempo, waarmede de woningnood kan worden teruggedrongen, wordt voor namelijk bepaald door de omvang van de nieuwbouw. Daarnaast is de oplossing van da woningnood direct afhankelijk van het bereiken van een zo hoog mo gelijk doorstromingseffect (de relatie tussen het aantal in de verhuisbewe- ging primair beschikbaar gekomen nieu we en bestaande woningen enerzijds en het totale aantal direct dan wel indirect -- middels secundair vrijgekomen wo ningen geholpen ingeschreven wo ningzoekenden anderzijds). Handhaving van de huurquote bij de woningtoewij zing waardoor rekening wordt gehou den met de huur-inkomensverhouding, is in deze van grote betekenis. In het verleden is voorts gebleken, zo gaat de nota verder dat de woning- wetbouw een groter doorstromingsef fect te zien gaf dan de particuliere bouw waarbfl behalve uiteraard het huur niveau van belang is de aanmerkelijk grotere Inspraak van het Bureau Huis vesting ten aanzien van de vrijkomende Woningwetwoningen. Voor wat de ver- huisbeweging via particuliere woningen (2/3 van de woningvoorraad) betreft, is voorts het percentage van de gehol pen ingeschrevenen met relatief lage huur c.q. koopprijzen groter dan voor de duurdere huur en koopwoningen. MERENWIJK De gunstige perspectieven, welke het tot ontwikkeling brengen van de Me- renwijk met het oog op het vorenstaan de kan bieden, dienen zo veel mogelijk te worden benut, waarbij de daadwer kelijke steun van de rijks- en provin ciale overheid van veel belang is. Van einde 1970-1971 af mag het gelijktijdig gereedkomen van grotere aantallen wo ningen in dit gebied worden verwacht, met name ook in de gesubsidieerde sec tor. In het algemeen zal een doorstro ming uit de bestaande wijken zijn te bereiken door het verwezenlijken van een woningbouwprogramma van aan merkelijke omvang en differentiatie, dat dient te worden gekenmerkt doör een gunstige kwaliteit, ligging en woonge- rief. Naar aanleiding van hetgeen is ver meld over de vooruitzichten voor de jaren 1969 en 1970 mag als vaststaand worden aangenomen, dat gelet op het grote aantal woningzoekenden en de voortgang in de uitvoering van het wegenplan en de sanering in de eerst komende tijd van de woningnood, met name door de minder draagkrachtigen, als een zware last zal worden gevoeld. Voor wat de saneringsgebieden betreft, zal de ontruiming van woningen in die jaren belemmerd worden door het te kort aan vervangende woonruimte. Voor het op redelijke wijze overbrug gen van deze moeilijke woningsituatie achten b. en w. het overleg en de samen werking met omliggende gemeenten, van onmiddellijk belang. Zowel met het oog op de moeilijke situatie voor de jaren 1969 en 1970 als voor het tot ont wikkeling brengen van de Merenwijk is het voorts noodzakelijk, dat Ged. Staten bij de toewijzing van contingenten re kening zullen houden met de uitzonder lijke positie van Leiden. TE WEINIG GOEDKOPE WONINGEN Voorts zullen b. en w. met het Mini sterie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening over de Leidse huisves tingsproblematiek in nader overleg tre den, waarbij met name zal worden gewezen op de consequenties van het in zeer onvoldoende mate beschikbaar zijn van de goedkope woningen, die nood zakelijk zijn ten behoeve van de huis vesting van het relatief grote aantal personen met lage en minimale inko mens in Leiden en voor de voortgang van de sanering en de krotopruiming. ONTRUIMING PANDEN Ten aanzien van de uitvoering van de sanering en het wegenplan blijft, het stellen van prioriteiten noodzakelijk; in dit verband achten b. en w. de tijdige planning en voorbereiding van de ont ruiming van te amoveren panden van veel belang. De ontruiming van wonin gen buiten het gebied Herenisngel-Zijl- singel zal zich daarby voorshands vrywel uitsluitend moeten bepalen tot de per celen, welke op korte termijn voor de uitvoering van het wegenplan moeten worden afgebroken. Met het oog op de bestaande situatie op het gebied van de huisvesting stem- blijft het vooralsnog noodzakelijk het met de gedachte het verstrékken van individuele huur toeslagen aan minder draagkrachtigen. Dit punt zal betrokken worden in het evenbedoelde overleg met Ministerie. Door het als gevolg van de woning nood onvoldoende functioneren van het woningmarktmachlnisme komen o.a. onvoldoende woningen voor bijzondere categorieën (bejaardenwoningen, aan gepaste woningen, woningen voor grote gezinnen, e.d.) beschikbaar. De hierdoor ontstane problematiek wordt nog verzwaard door de specifieke moeiiykheden, welke de afwikkeling van de sanering te zien geeft. Onder de te verplaatsen gezinnen uit de sanerings gebieden bevindt zich namelijk een rela tief groot aantal gezinnen en bejaarden. Voorts doet zich, juist by de sanering, het vraagstuk van de verplaatsing van sociaal-zwakke gezinnen voor, voor wie een individuele benadering, in overleg met de gemeentelijke diensten en maat- schappeiyke instelling, van veel belang is. Voor Leiden bestaat derhalve drin gend behoefte aan de totstandkoming van aan de levensomstandigheden van de bejaarden aangepaste woningen. Ook zal het college in het bouwprogramma met de andere byzondere categorieën rekening biyven houden. Met medewerking van de woning bouwverenigingen dienen daarnaast an dere voorzieinngen te worden getrof fen. Behalve overneming van woningwet- complexen door de Gemeentelijke Wo ningstichtingo.m. met het oog op de moeiiyk plaatsbare gezinnen is van belang de bij de Woningwet ge opende mogelijkheid tot het aankopen en vervolgens zo nodig verbeteren van grote woningen door woningbouwvere nigingen of gemeente. Ook wordt de samenvoeging verhe lingvan bestaande relatief goed kope woningen ten behoeve van de grote gezinnen onder ogen gezien en vrijmaken van onderbezette, relatief goedkope woningen via doorstroming, met behulp van gerichte voorlichting en het verstrekken van financiële tege moetkomingen, te bevorderen. INWONENDE GEZINNEN In het nieuwe systeem voor de woon ruimteverdeling wordt aan de categorie van inwonende gezinnen een relatief hogere urgentie toegekend dan aan die groepen ingezetenen, die over zelfstan dige woonruimte van voldoende kwali teit beschikken, maar daarin krap zyn gehuisvest. Het terugdringen van de woningnood onder de categorie inwonenden achten b. en w. uit sociale overwegingen van zodanige betekenis, dat zij voor de ko mende tijd aan een verlaging van de voorgeschreven leeftijdsgrens voor inde ling van inwonende jonggehuwden en aanstaande huwenden in categorie A (voor jonggehuwden tezamen 52 jaren en voor aanstaande echt tezamen 5-4 jaren) zodra dit mogelijk zal blijken in principe voorrang zullen verlenen boven een verruiming van de normen voor degenen, die over kwalitatief niet onaanvaardbare zelfstandige te beschikken. Hierbij dient nog te worden vermeld dat het bedoelde inschrijvings- en toe wijzingsbeleid mede van belang is voor het behoud van jongere arbeidskrachten voor het Leidse bedrijfsleven. Ten aanzien van de ingeschreven in wonende alleenstaanden zullen b. en w. eveneens, voor zover mogeiyk, rekening houden met de wenseiykheid van huis vesting in zelfstandige woonruimte met redelijk woongerief, (ook in 2- of 3- kamerflats). In de nota wordt tenslotte toegezegd, dat na verloop van een peri ode niet langer dan anderhalf jaar de raad opnieuw over het huisvestings vraagstuk geinformeerd zal worden. In het kader van de herdenking van het feit, dat drie honderd jaar geleden Herman Boerhaave te Voorhout werd geboren, heeft het bestuur van de Leidse Universi teit de Amsterdamse beeldhouwer Eric Claus opdracht gegeven een herdenkingspenning te ontwerpen. Enkele zilveren en bronzen exemplaren van deze penning zullen op vrijdag 15 november tydens de nationale herdenkings- byeenkomst in de Stadsgehoorzaal door de rector mag nificus, prof. dr. L. Kukenhelm Ezn., worden uitgereikt aan personen en instellingen, die zich byzondere ver diensten hebben verworven op het terrein van de studie van Boerhaave en zyn tyd en/ of by het realiseren van Boerhaaves intenties. De afbeelding op de voorzyde van de penning is ge ïnspireerd door de barmhartige Samaritaan. De keerzijde toont het profiel van Boerhaave. Voor hen, die prys stellen op het bezit van een Boer- haavepennlng, is een beperkt aantal bronzen exemplaren vyfentwintlg gulden verki-ygbaar na schrlfteiyke aan vrage by het Bureau van de Senaat der Leidse Universi teit, Academiegebouw, Rapenburg 73. ADVERTENTIE In de week van 18-28 november richt het Nationaal Jeugdzorg Fonds zich tot ons volk om middels een huls-aan-huls- en straatcollecte een zo groot mogelijk bedrag bijeen te brengen voor het werk Bakkerij Cornelissen-Zaal aan de Dorpsstraat 195 te Nieuwkoop brandde vanmorgen geheel uit. De bakkerij, die bewoond werd door de weduwe Cornelissen-Zaal en drie van haar vier kinderen, de 18-jarige Niek, de 15-jarige Jannie en een dochter van 13 jaar, heeft vlam gevat aan het rieten dak. Gefluisterd wordt, dat de brand boven de bakkerij begon, maar de brandweer distancieert zich duidelijk van deze mening. weer het vuur onder de knie"; be gonnen werd toen met nablussen, wat nog ruim een uur vergde. De bewoners konden allemaal worden gered; zij zijn tijdelijk ondergebracht bij de over buren, de hotelhouder W. Tijsterman (die op nr. 114 van de Dorpsstraat woont). De brand begon even over zessen; kort daarop werd de brandweer o.l.v. de heer Visser, wnd.-groepskomman- dant gewaarschuwd, die binnen enkele minuten (om 06.28 uur) aanwezig was en meteen begon te blussen met twee gemeentespuiten en de spuiten van de onderlinge vrijwillige brandweer. Ook burgemeester A. H. van Montfoort was aanwezig, alsmede de politie (en de politie-kommandant). Het zag inmid dels zwart van de mensen." Om kwart over acht had de brand- Gistermiddag heeft burgemeester J. A. Detmers een Zandbergen, de jonggeborene, 3200 gram, werd een bezoek gebracht aan het gezin van de familie Zand- spaarbankboekje met toepasselijk bedrag van 60, bergenDekken* aan de Kerklaan waar ln de laatste aangeboden. Ook de plaatselijke R&iffeisenbank bleef minuten van de 12e november de 6000ste Inwoner werd niet by het gemeentebestuur achter. Mevrouw Zandber- geboren. De burgemeester was daarby vergezeld van mej. gen mocht een heeriyke taart, die het getal 6000 droeg, C, 1, M. v. d. Burgh, ambtenaar van de burgerlijke stand, ln ontvangst nemen, by wie de geboorte-aangifte werd gedaan. Aan Petrus Voormuur wordt neergehaald De schade tengevolge van deze brand is zeer groot. Hoewel waardepapieren en geld konden worden gered uit de vlammen, ging de totale inboedel ver loren. De muren staan nog overeind; alleen de voorgevel dienit te worden afgebroken, aangezien er geen trottoir voor het huis is, waardoor er gevaar voor de weggebruikers kan ontstaan. De muur is door de brand nl. zwakker geworden en zou kunnen instorten. Fikse straf voor onder invloed in autowrak Voor 200 gulden had een 28-jarige las ser uit Katwyk zich een „auto" gekocht, zoals een dergeiyk geval wordt gehe ten, doch de Haagse politierechter beti telde het als een „wrak". Hetgeen er mee gebeurde, werd door de officier een gevaar voor Iedere weggebruiker ge noemd. Want niet alleen dat het voer tuig een ondeugdeiyke stuurinrichting had, voorzien was van gladde banden, de lasser was ook niet in het bezit van een rijbewys en dus was de auto niet verzekerd. En alsof dat alles niet ge noeg was, de lasser yerkeerde ook nog onder invloed van drank, toen hy op 9 juli over de Herenweg reed. De resultaten bleven niet uit, op de hoek van de Zwarteweg, laveerde de lasser rechts van een verkeersgeleider, botste tegen een andere auto, „pakte" vervolgens de vangrail aan de linker- zyde van de weg. „Ik zqt in gedachten", aldus de informatie van de lasser bij de Haagse politierechter. „U stonk nAar de drank, sprak wartaal en kon nauweiyks op uw benen staan", repliceerde de rechter in duidelijke taal. ,Ik was met myn gedachten bij myn zoontje", om schreef verdachte nader. „U kunt beter met uw gedachten by het verkeer zyn", vond de officier van justitie, die consta teerde, dat het wrak, waarin verdachte reed, enkele maanden tevoren voor 25,- aan de sloper was verkocht. „Daar wist ik niks van", bekende de lasser. Het werd een heel eiseniystje van de officier. 50,- voor ontbrekend rijbewys, idem voor de slechte stuurinrichting, twee maal ƒ35,voor de gladde banden 200,voor de ontbrekende verzeke ring en boven alles: twee weken gevan genisstraf en een Jaar ontzegging van de rybevoegdheld vanwege het dronken auto besturen. De rechter maakte er driemaal 50,en eenmaal 150, boete van en voor de reet conform de eis van de offioier. Een vrij nieuwe auto, die in de ga rage naast het huis stond, kon even eens worden gered: de branweer hield deze nat. Aan het huis is de schade het grootst. Behalve de inventaris werd de gehele winkelvoorraad vernietigd, alsmede de winkel, de woning en de bakkerij, die onder één dak waren verenigd. Van de wonnig is de keuken, de woonkamer en de gehele bovenver dieping totaal uitgebrand. Grote schade De totale schade bedraagt naar ra ming 120 150 duizend gulden- Bij de belendende percelen bleef de schade beperkt tot het springen van enkele ruiten en wat waterschade. Ongeveer tien uur was men de brand zóver mees ter, dat de brandweerlieden hun verdiende kop koffie konden drin- (foto: Ruiterman) van de club en buurthuizen. De acht landeiyke organisaties voor club en buurthuiswerk, die samen 550 hulzen hebben, waarVan er 14 ln Lelden en om geving staan, werken ln dit Fonds sa- Meer dan ooit ls het van belang, dat Jongere mensen op een verantwoorde wyze gelegenheid geboden wordt tot ont moeting, ontplooiing en ontspanning. Onze straten zyn te druk om erin te spelen, de hulzen worden te klein om zyn hobby uit te oefenen. De club- en buurt huizen willen de Jeugd hierby een handje helpen. Door samen te spelen, samen te werken en samen fyne dingen te doen, helpen de club- en buurthuizen de jeugd op hun weg ln de samenleving. Er zyn nog te weinig van deze hulzen. Ook ln Lelden. Ze moeten er komen. Niet alleen ln de oudere stadswyken, maar ook ln de nleuwbouwbuurten van de steden en de dorpen. Vele bestaande hulzen zyn te oud en moeten aangepast worden aan de eisen van deze tyd. Dit kost handen vol geld. In de week van 18-23 november a.s. kan men zyn belangstelling voor de jeugd omzetten ln klinkende munt, door te geven tydens de straatcollccte, of een gift over te maken op giro: 1648888 t.n.v. Nationaal Jeugdzorg Fonds te Utrecht. Voor het goed functioneren van het buurt- en clubhuiswerk en voor de nood- zakeiyke uitbreiding Is ln 1969 een be drag nodig van f 68.6 miljoen. Teneinde alles te kunnen realiseren ls uit parti culiere bron een bedrag nodig van min stens f 12,6 miljoen. Het verkrijgen van deze particuliere Inkomsten (naast de subsidies) is niet meer mogelijk zonder een geslaagde landeiyke collecte. De Stichting Nationaal Jeugdzorg Fonds ls een samenwerkingsorgaan op het terrein van de fondsenwerving, waar- Uit onze populaire afdeling Vieux, Jonge Jenever Oude Jenever Citroen Jenever Bessen Jenever Framb. Brandewijn Dry Gin Scotch Whisky Franse Cognac Vodka Sherry medium dry Landwiln, rood en wit, per fles Valpollcella, reuze fles 1,6 liter 3,45 per liter 8,95 per liter 8,50 per liter 8,75 per liter 7,95 per liter 7,25 per liter 7,25 per fles 9,75 per fles 15,60 per fles 13,55 per fles 9^9 per fles 3,95 wynen en gedistilleerd STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HERENSTRAAT 6 - TEL. 30069 HAARL.STRAAT 204 - TEL. 21611 by aangesloten zyn: Federatie Anker- klubhulswerk, Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, Sektle Jeugdzorg- werk van de Hervormde Jeugdraad, Ka tholieke Nationale Stichting voor By- zonder Gezlns- en Jeugdwerk. Lande- ïyke Vereniging Klubhuiswerk, Leger des Hells, Nederlandse Bond voor ho- claal-kultureel Vormingswerk en Stich ting Vryzlnnlg Protestantse Centrale voor Maatschappeiyk Werk. Vanmiddag om 5 uur ln het team Scylla vertrokken naar Oontenryk, Bert v. d. Helm, Gerard Bakker ei a d. Berg zaterdagavond het Weenno tafeltenniste»!» Onvag zullen ontmoeten In de tweede ronde oni de Jaarbeurn- ntedenbeker. Aln begeleider gaat me heer G. Lut. De rein, die dit kwartet de boeg heeft en per auto zal worden afgelegd Is misschien wel minstens ■waar als de wedstrijd zelf. Een afstand van 1200 km is nomeiyk geen kleinig heid en zeker niet bevorderiyk voor de conditie. Men hoopt echter vrijdagavond te «rrlveren In de Oostenrijkse hoofd stad, modat er nog een dag rest voor de voorbereiding op het treffen- Een wedstrijd, die Scylla elndeiyk weer eens moeiiykheden kan gaan op leveren. Meer in ieder geval dan de ont moeting tegen het West-Duitse Pirma- sens, dat ln de eerete ronde, naar een kansloze 5-0 nederlaag werd gespeeld. Meer ook dan ln de competitie, die de Leidenaars tot nu toe klinkende zeges heeft bezorgd met als top de monster zege van 10-0 op de reserves van Ned. Lloyd. Het ls allemaal wat té gemak kelijk gegaan. De spelers hadden weinig moeite met hun tegenstanders, die slechts zelden een game wisten te ontfutselen. En dan was het voornamelijk nog Ed v. d. Berg, die zich gewonnen moest ge ven. De andere twee, Bakker en v. d. Helm speelden zich veelal moeiteloos naar winst. Ed v. d. Berg, de nieuwe ling, draalt nog niet zo sterk, maar kan als excuus aanvoeren dat hy als dienst plichtige niet In zo'n Ideale positie ver keert. In Middelburg, waar hy gelegerd is, ontbreken bovendien de tegenstan ders. ONVAG ls clndeiyk weer eens zo'n tegenstander, die niet zomaar naar een fikse nederlaag kan worden gespeeld. Met ln hun midden de nummer twee van Oostenryk, Zlnke. kunnen de We ners het Scylla byzonder lastig maken en een 5-0 score zoals tegen Pirmosens ligt dan ook niet voor de hand. De kans dat ONVAG, waarin nuast Zlnke de nummer twaalf van Oostenryk en een talentvolle Jeugdspeler staan opgesteld de weg naar de derde ronde voor de Leidenaars wel eens zou kunnen versperren is niet denkbeeldig, daar zy vorig Jaar de derde plaats ln dit toernooi voor zich opeiste. Vooral de lange reis, die Scylla moet af leggen zou wel eens funest kunnen wor den. In leder gebal ls ONVAG een tegen stander, waartegen v. d. Helm, Bakker en v. d. Berg zich ten volle moeten ge ven en alleen al uit dat oogpunt bezien zal er zaterdagavond winst worden ge boekt. Winst, die voor de Leidenaars, straks tegen NedLloyd te pas kun ko-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3