INGRIJPENDE VOORSTELLEN VOOR LITURGIEVERNIEUWING Utrechtse sturen studenten brief open Ned. Commissie Liturgie: OOGST VAN AARDAPPELS WAS SLECHT Fluor enige wapen tegen tandbederf Vermindering strijdkrachten verantwoord Steun voor exploitanten bioscopen Afscheid in de Kurzaal Zilveren roos voor Bert Haanstra Vijftigjarige bioscoopbond in middelpunt der belangstelling DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 NIJMEGEN De Nederlandse Com- iiissie voor Liturgie heeft aan het piscopaat een aantal voorstellen gedaan |D verband met de liturgievernieuwing n ons land, welke in een pastoraal Iturgisch directorium zouden kunnen porden opgenomen. Het episcopaat heeft ich in zijn deze week gehouden ver- adering over genoemde voorstellen be- aden. Het is nog niet bekend, welke oorstellen het accepteert en welke niet. De voorstellen hebben betrekking op iet breviergebed en op de sacramenten. Vat betreft het breviergebed wil de ommissie naast het kalendarium van de iniversele kerk ook een eigen kalen- arium invoeren, dat geheel op de tijd- igen is afgestemd en maar weinig uimte biedt voor officies van heiligen, lovendien stelt zij voor, de praktijk te egaliseren, die het traditionele brevier- ebed vervangt door een dagelijkse ezing uit de heilige schrift, aangevuld net enkele psalmen. Wat de eucharistie ietreft, stelt de commissie voor, de huis- DEN HAAG (ANP) De moeilijk heden bij de aardappeloogst zijn dit jaar bijzonder groot geweest. Het se cretariaat van het produktschap voor aardappelen neemt aan, dat de markt waardige opbrengst van consumptié- aardappelen door het slechte weer met enkele tonnen per hectare geredu ceerd zijn. De houdbaarheid van verschil lende partijen is twijfelachtig. Het prijsniveau staat onder druk van een overaanbod, vooral van partijen die niet voldoende droog zijn, waarin andere ge breken zoals rooibcschadiging, voorko men of waarvoor geen goede bc- waarruimtc beschikbaar is. Het produktschap, dat het niet eens is met de nieuwe methode van opper vlakte-inventarisatie en oogstraming, die het centraal bureau voor de statis tiek dit jaar is gaan volgen, heeft zelf een „reconstructie" gemaakt, waar door de voorlopige oogstramingen van het CBS weer vergelijkbaar worden met de cijfers van vorig jaar. Het re sultaat daarvan is een voorlopig raming van 1.980.000 ton marktwaardige klei- consumptleaardappelen tegen een defi nitieve raming van 2.030.000 ton vorig jaar; 520.000 ton marktwaardige zand- consumptieaardappelen tegen 640.000 ton vorig jaar; 1,960.000 ton fabrieks aardappelen tegen 1.630.000 ton vorig jaar. Aan de juistheid van die cij fers twijfelt het produktschapssecreta- riaat, omdat het meent dat het CBS het percentage uitschot te laag heeft feraamd, Die twijfel is nog versterkt door de verliezen, die in de periode van half september tot half oktober ontstonden door de wateroverlast. Bet Nationaal Dansensemble van Sene- Ml treedt op 13 december op in de aula van de technische hogeschool te Delft. liturgie te aanvaarden voor zieken, be jaarden en andere personen, die niet naar de kerk kunnen komen, ook voor bijeenkomsten van gespreksgroepen, vie ringen van jubilea en verjaardagen, eventueel voor een huiselijke doden- dienst of de viering van de geboorte van een kind. De commissie geeft ook enkele normen voor de jongerenliturgie: er moet een proclamatie plaats hebben van de authentieke schrifttekst, alle essentiële delen moeten er tot hun recht komen, vooral het canongebed, te zeg gen door de priester, in de homilie moet de celebrant opwekken tot geloof, du muziek en de verdere omlijsting moeten echte cultuuruitingen zijn. Wat het com municeren betreft stelt de commissie voor, naast het communie uitreiken op de tong ook het uitreiken op de hand te erkennen en, nog liever, het zelf ne men van het eucharistische brood door de gelovigen. Ook ten aanzien van de biecht heeft de commissie ingrijpende voorstellen gedaan. Naast de privé-biecht vraagt zij ruimte voor een gemeenschappelijke boeteviering met een privé-belijdenis van iedere gelovige afzonderlijk en voor een gemeenschappelijke biechtviering zonder privé-belijdenis, terwijl in beide gevallen de sacramentele absolutie ge geven zou moeten worden. Andere voorstellen hebben betrekking op het doopsel (toe te dienen in gemeen schappelijke vieringen, liefst enkele ma len per jaar), het vormsel, de ziekenzal ving en het huwelijk. UTRECHT (ANP) „Zonder fluori dering van het drinkwater Is het nu on mogelijk en zal het in de toekomst on mogelijk blijven zelfs bij de beschik baarstelling van ongelimiteerde man kracht en financiële middelen te komen tot een effectieve en optimale tandheelkundige verzorging en dus ge zondheid van de Nederlandse bevolking". Dit heeft de voorzitter van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, de heer F. W. Spies, vanmorgen in de Utrechtse schouwburg gezegd tijdens zijn openingstoespraak op het congres kindertandheelkunde. Volgens de heer Spies tekenen zich de laatste jaren ste.ds duidelijker de moei lijkheden af die zijn ontstaan door de wijze en de voorwaarden waarop thans de tandheelkundige verzorging aan het Nederlandse volk wordt gegeven. „Moei lijkheden, die zowel worden veroorzaakt door de deplorabele staat waarin zich het gebit van de gemiddelde Nederlander bevindt, als wel door het feit, dat hij (begrijpelijkerwijs) gebruik wenst te ma ken van de mogelijkheden die de weten schap en ook de sociale voorzieningen bieden om daarin door een tandheelkun dige behandeling een gunstige wijziging te brengen". Volgens de heer Spies moet er iets ge daan worden, dat snel realiseerbaar en betrekkelijk eenvoudig is: fluoridering van het drinkwater. DEN HAAG (ANP) Omdat een doelbewuste oorlog tegen West-Europa onder de huidige omstandigheden wel haast uitgesloten kan worden geacht, zou een zekere vermindering van dc conventionele strijdkrachten in Europa militair verantwoord kunnen zijn en te vens kunnen bijdragen tot de ontspan- Tot deze conclusie komt de advies commissie inzake vraagstukken van ontwapening en internationale veiligheid en vrede in een interimrapport dat zij de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft aangebo den. De minister heeft het de Tweede Kamer toegezonden zonder de inhoud voor zijn rekening te nemen. Naar het oordeel van de commissie heeft Tsje- cho-Slowakije de toenadering van Oost en West onderbroken en de vertrouwens basis zodanig geschokt dat nieuwe initia tieven tot ontspanning in de onderlin ge betrekkingen voorlopig niet moge lijk zijn. De NAVO moet dus rekening houden met het gevaar van een crisis die door escalatie ongewild tot oorlog op grote schaal zou leiden. Naar het oordeel van de commissie maakt de stabiliteit in Europa die een gevolg is van de „balance of terror" het moge lijk te streven naar wederzijdse maat regelen ter bevordering van de veilig heid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dc regering is bereid de bioscoopondernemers een passende tegemoetkoming te verlenen voor het feil dat de wet gemeentelijk belastinggebied niet op 1 januari 1969 maar pas later zal ingaan. Dit heeft minister Klompé vanmiddag namens de minister en staatssecretaris van Financiën, bekendgemaakt tijdens de jubileumbijeenkomst van de Neder landse Bioscoopbond in Amsterdam. Naar bekend zal de vermakelijkheidsbe lasting op door bioscoopondernemers gegeven filmvoorstellingen vervallen als deze nieuwe wet in werking treedt. Het ligt in de bedoeling de overige vormen van vermakelijkheidsbelasting eerst per 1 januari 1979 af te schaffen. Het mini sterie van Financiën kon vandaag niet mededelen in welke vorm deze tegemoet koming zal worden verleend. Minister Klompé zette domper op het feest Toen in 1918 een aantal bioscoop exploitanten de handen ineensloegen om gezamenlijk het op te nemen tegen de nogal ongeregelde situatie in het bio scoopwereldje, hebben z(j niet kunnen vermoeden, dat hun initiatief zou uit groeien tot een machtige bond, uniek in Europa. In de jaren twintig sloten de filmverhuurders zich bU de organisatie aan en veel later volgden ook de film producenten. Dc Nederlandse bioscoop bond bestaat nu 50 jaar en hoe gezond deze organisatie wei is bleek gisteren uit de grote opkomst in het Amsterdamse Hiltonhotel. waar veie autoriteiten en leden verenigd waren voor een herden kingsbijeenkomst. Bondsdirecteur J. G. J. Bonnau wilde in zijn openingswoord niet weer eens de hele geschiedenis van de NBB ophalen, maar volstond met het begroeten van de buitenlandse gasten en het memoreren Cineast Bert Haanstra met de Zilveren Roos van de Bioscoopbond, die hij 't liefst met zijn medewerkers sou verdelen onder het motto Samen met een roos, ja gezellig". Boudewijn de Groot DEN HAAG Boudewijn de Groot treedt vrijdag 15 november op in de Kurzaal te Scheveningen. Dit gebeurt in het kader van zijn afscheidstournee. Boudewijn de Groot wil niet langer als chansonnier optreden, maar hij wil zich in de toekomst gaan verdiepen in de mo gelijkheid van de pop-muziek, waarbij het experiment in de studio hem liever is dan het live-optreden. Bovendien is de pop-muziek zoals hij zich dat voor stelt heel moeilijk op het toneel te ver wezenlijken. Bij zijn optreden van vrij dag wordt Boudewijn de Groot verge zeld door Elly Nieman en Rikkert Zut- derveld, twee jonge zangers, en door een trio gevormd door Rudy Contini, Jan Holiestelle en Kees Kranenburg jr. die voor de muzikale achtergrond zullen zor gen. van alle initiatieven waaraan de jubi lerende bond in de achter ons liggende halve eeuw had meegewerkt. Hij ver heugde zich in de betere samenwerking met de ministeries in 1918 werden de brieven van de bond niet eens beant woord, men hoeft niet meer „aan het puntje van het ministeriële bureau te zitten en deed vaag de herconstructu- ering van de bond, waar nog aan ge werkt wordt uit de doeken. Minister dr. M. A. M. Klompé zette vervolgens een domper op de feestvreug de door aan het eind van haar rede te verklaren, dat de beoogde afschaffing van de op het bedrijf zo zwaar drukken de vermakelijkheidsbelasting in ieder geval per 1 januari 1969 niet doorging. De regering was bereid daarvoor „een passende tegemoetkoming te verlenen" maar met de BTW in zicht zag men de bioscoopexploitanten wit om de neus worden. De minister juichte de voorgenomen „institutionalisering" in het bedrijf toe maar voorzag toch, dat deze symbiose „aanleiding tot moeilijkheden" zou ge ven. Deze moeilijkheden werden meteen reeds duidelijk toen de minister zich tot tweemaal toe In het woord „geïnstitutio naliseerd" verslikte. Namens het Europese filmbedrijf sprak de Italiaan Eitel Monaco. In vloeiend maar niet accentloos Frans Collegestaking Nijmegen gaat niet door UTRECHT (ANP) Se president van de vereniging „De Utrechtse Studenten Faculteiten" (U8F), de heer Willibrord de Graaf, heeft de minister van Onder wijs, dr. G. H. Veringa, een „open brief" gezonden, waarin hij stelt, dat door de gebeurtenissen rond het ontwik kelingsplan 1969-'78 van de rijksuniver siteit in Utrecht, de numerus fixus via een vergelijkend examen en de proble- zette deze spreker de mogelijkheden voor Nederland in een Europees film verband uiteen. Daarna kwam wat in elk geval voor de fotografen het hoogtepunt van de dag was: het uitreiken van een Zilveren Roos aan de cineast Bert Haanstra „wegens uitzonderlijk nationaal film- kunstenaarschap". Bondsdirecteur Bos man memoreerde hoe de bond de cineast Haanstra weliswaar niet had ontdekt, maar toch aan de wieg van zijn carrière had gestaan na zijn eerste opvallende werk als cameraman in Paul Bruno Schreibers mislukte Mythe en demo nen". Haanstra's hele oeuvre noemde de heer Bosman letterlijk een „Spiegel van Holland". Bert Haanstra in geestig dank- speechje zei gaarne de rozenblaadjes symbolisch te willen verdelen onder zijn medewerkers, zijn vrouw en producent Rudi Meyer, die om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. maar die hij rozen had gestuurd met de woorden „De ene roos is de andere waard". Na het officiële gedeelte werden de aanwezigen nog enige tijd beziggehouden door Seth Gaitema, die zijn liedjes en conferences handig aangepast had aan de Jubilerende bioscoopbond en o.m. speldeprikjes aan het adres van de Tweede Kamer, de minister en het bio scoopbedrijf bevatte. men rond de bestuursvorm, bij een groot aantal Utrechtse studenten ernsti ge ontevredenheid Is ontstaan. In de brief wordt minister Veringa door de USF-president gevraagd, wat nu precies de beleidsbepalende waarde van het uitgebrachte ontwikkelingsplan voor 's ministers begroting is en in hoeverre de universiteiten en de faculteiten aan het plan gebonden zijn of ervan mo gen afwijken. De USF vraagt minister Veringa voorts, wat hij vindt van de „ondemocratische procedure", die bij de totstandkoming van het plan ls gevolgd en hoe hij zich voorstelt dat in de toe komst ontwikkelingsplannen moeten wor den opgesteld. De US F-voorzitter wil bo vendien weten of het waar is dat de mi nister nog een nota opstelt, die geba seerd is op alle ontwikkelingslanden en welke waarde aan die nota voor het be leid moet worden toegekend. De Unie van Studenten te Nijmegen heeft besloten om de algemene college staking, die voor vandaag was aange kondigd op te schorten. Deze beslissing is genomen op grond van het feit, dat de medische faculteit zich pas morgen zal uitspreken over de numerus fixus, de kwantitatieve beper king van het aantal medische studenten. Het wordt door de Unie niet zinvol ge acht, om op het besluit van de belang hebbende faculteit vooruit te lopen door het houden van een staking. UNIVERSITAIR I NIEUWS LEIDEN - Aan dc rijksuniversiteit t* Lelden rijn gelaagd voor het kand. ex. Eranae taai en letterkunde: mcj. E. A. Dormeier, Voor schoten; mcj. M. S. A. van Hagen, Voor burg; doet. Ned. recht: mej. E. Eikerbout, Lelden en C. IJ. Noordljk, Lelden; doet. ex. Nederl. recht W. Klppmann, Lelden; doet. er. gen. II mevr. I. Hcnaunger, Wawwnaar; mej. J. 11 J. ZweU. D. L. de Gier en E. M. Noordljk uit Den Haag; seml-arts ex. mej. H. van Gog, Wateringen; mcj. M. A. Th W. Schaü, Den Haag; mej. J. G. N. Megona, Lelden; mej. J. Zwartendijk, Alphen aan den Rijn; kond. k. w. en n H. Brink, Oegat- ge«t; H. W. Nell, mej, M. E. van Roos malen en W. C. M. Klein Bretcler, allen uit Lelden: kand. w. w. en n. 11. J. Smid, Lelden; kand. t. w. en n. H. W. de Wind en M. Goedhart uit Lelden; kand. g. w. en n. K. O. Llem en H. W. T. J. van Ingen uit Lelden; doet. biologie J. P. vun Dijk. mej. A. M. de Pijper, mej. M. Th. Smith en J. Smit allen uit Lelden; doet. natuurkunde H. A. Zweerx, Lelden; doet. scheikunde B. J. M. v. Rooden en J. SStakenburg, Lelden; arts: A. Th. van Ooaterom, Lelden. DF.UFT De heer H. P. van Dijk uit Delft behaalde gisteren zijn docto raal examen in de biologie aan de rljks- universiiteit te Leiden. Promotor was professor H. W. Gloor. In een gecompliceerd samenspel van techniek en handkracht is gisteren door minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat het nieuwe klaverblad Oudenrijn geopend. Op een bouwvakbaldakijn hoog op het viaduct in het centrum van deze klaver haalde hij een zwarte handel over. Hiermee slooi hij zowel het duistere verleden van Oudenrijn dlswel de tijdelijke ruitverbindingen voor het verkeer af. Op dit sein verwijderden tientallen waterstaatmannen de laatste obstakels. Vervolgens haalde de minister een witte handel over. Van vier zijden kwam toen het verkeer de klaver opschuiven, voorafgegaan door motorpolitie en wegenwachten. Vele automobilisten claxonneerden oij het het bord met het even juichende als royale opschrift: „Nu is het klaverblad voor u".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11