Apollo 8vlucht zonder risico's HOE LANG NOG GEROEP OM DUBCEK? Voor collaborateurs in Praag is tijdstip nog niet gekomen EmLóné Wanneer wordt met hervorming begonnen? Apollo 7 was voor 101 procent geslaagd Russen in race naar de maan ver achter PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 „Dubcek Svoboda, Dub- cek Svoboda" klinkt het nog steeds bij alle grote en kleine demonstraties die in Tsjecho-Slowakije plaats vinden. Sinds Thomas Ma- saryk en Edvard Benesj hebben de Tsjechen en Slo- waken niet meer zulke po pulaire politici gehad. In de straten van Praag worden prentbriefkaarten verkocht, waarop Dubcek en Svoboda staan afgebeeld, meestal geflankeerd door twee an dere populaire mannen: premier Oldrich Cernik en parlementsvoorzitter Jozef Smrkovsky. De Jungmanstraut in het centrifm van Praag ia nu officieel omgedoopt in Dubcekstraat. In vrijwel alle etalage» hangt een portret van Dubcek. waarop hij zijn bijna klassieke en in ieder ge val enigszins clowneske grijns vertoont. Zelfs ln de etalage van het KLM- agentachap op het Wenceslausplein wordt reclame gemaakt voor Dubcek en Svoboda. De populariteit van de hervormers is nog bijzonder groot, maar toch begint men zich nu in Tsjecho-Slowakije af te vragen of het ogenblik niet is aange broken dat de leiders moeten aftreden. „Waar ligt de grens tussen coöperatie en collaboratie?", zo vraagt een jour nalist van het partijblad Rude Pravo. Ook hij weet het antwoord niet. Ondermijning lijk. Het is niet gelukt de leiders van Tsjecho-Slowakije tot aftreden te dwin gen. Zij proberen nu hun gezag en populariteit te ondermijnen door hen te pressen een hardere koers te guan „Wat er bekend is over het akkoord van Moskou is al erg genoeg", vertelt een christendemocratische politicus. „Maar er zijn ook geheime afspraken gemaakt en daar weten we nog niets van. Als alles uitgevoerd moet worden zoals de Russen het wensen, zullen we niet lang meer om Dubcek en Svoboda roepen. Dan verdwijnt ook de Dubcek- straut weer en zullen we ons weer moeten terugtrekken in de passiviteit". Zullen de hervormers het zo ver laten komen of zullen ze toch nog op tijd de consequenties trekken? „Dubcek, Svo boda en Smrkovsky waarschijnlijk wel", aldus onze zegsman. „Zij hebben de eerste keer in Moskou al bewezen dat zij aan onze kant staan. Van Cernik weet ik het niet. Hij is een bekwaam politicus, zonder ideologische belasting. Hij zal waarschijnlijk tot het einde blijven en proberen om het maximum er uit te halen. Maar in ieder geval hebben de Russen al een nieuw team voor ons klaar staan, onder leiding van Bilak, Indra en Piller. Dat zijn geen sterke figuren, maar dat wensen «Ie Russen ook niet". De meeste Tsjechen en Slowaken heb ben hun keuze nog niet gedaan. De hervormers zeggen nog steeds, dat alle plannen zullen worden uitgevoerd, maar de enige hervorming die nu wer kelijk is doorgevoerd is de federallsatic van het Tsjechische en Slowaakse deel van het land. Volgens de Tsjechen is dat de minst belangrijke hervorming. Vrees voor Husak Gustav Husak. de Slowaakse partij leider, heeft zijn doel bereikt. Precies vijftig jaar nadat Tsjecho-Slowakije gesticht is, hebben de Slowaken gelijke rechten gekregen en worden zij niet meer vanuit het Tsjechische Praag be- De federatie had op geen gunstiger ogenblik tot stand kunnen komen, meent men in Tsjecho-Slowakije. „De rivaliteit tussen Tsjechen en Slowaken heeft een halve eeuw geduurd. De 21ste augustus heeft onze beide volkeren voorgoed aaneengesmeed", zegt een Slowaakse officier. „Dat ia trouwens de grote fout van de Russen geweest. De Tsjechen hadden ze namelijk al afge schreven. die zijn altijd al erg op het Westen, vopral op Oostenrijk en Duits land georiënteerd geweest. Maar de Slowaken beschouwen zij nog als ech te slaven. De Russen waren dan ook van plan In het ergste geval Slowa kije in te lijven bij de Sovjet-Unie en de Tsjechen in een soort protectoraat onder te brengen. Dc verdeeldheid van ons volk speelde het Kremlin aardig in de kaart. Maar toen zij ons op 21 augus tus overvielen moesten zij constateren, dat Tsjechen en Slowaken ln een nacht voor elkaar kregen wat vijftig Jaar lang niet was gelukt: zij werden één". De Russen waren dan ook niet bijster enthoualaat toen op 27 oktober het Tsje- cho-Slowaakse parlement de federatie afkondigde. Want in feite heeft de fede ratieve opbouw van Tsjecho-Slowakije momenteel nauwelijks enige betekenis, tenzij., de Slowaakse leider Husak, die ook na de 21ste augustus een fervent nationalist is gebleven, toch zal probe ren om Slowakije nog meer onafhanke lijkheid te bezorgen. In Praag is men bang voor Husak, omdat hij zijn natio nalistische verlangens voor alles laat gaan en ook omdat hij de afgelopen maanden de enige topfiguur in Tsje cho-Slowakije is die gehoor krijgt bij de Russen. Hij is nog geen collabora teur, maar in Praag vreest men dat hij er gauw een zal worden, wanneer hij daarmee iets voor zijn Slowaken kan bereiken. Tip van politie Het krediet van de Tsjccho-Slowaakse leid Van collaboratie is trouwens in heel Tsjecho-Slowakije nog nauwelijks spra ke. Mensen als Indra, Bilak en Piller blijven wel wijselijk op de achtergrond. Novotny heeft zelfs het vertrouwen van de Russen verloren en hij demonstreert zijn renteniersbestaan door in opzich tige vrijetijdskleding in het tuintje van zijn riante villa te werken. Sinds 21 augustus is er nog geen Rus bij hem over de vloer geweest. „Wij zijn eigenlijk niet zo erg bang voor collaboratie zegt een journalist. ..Maar de angst is veel erger. Vooral bij de niet-communi8tische pers mer ken we dat. Er is namelijk wel weer een gedeeltelijke censuur ingevoerd, maar de officiële censors van het mi nisterie hebben lang gewacht iets te doen. Dat zijn bijzonder fatsoenlijke lieden. In feite zijn het dus de hoofd redacteuren die censuur uitoefenen. Bij de communistische kranten heeft men minder angst, maar de nlet-communis- ten zijn doodsbang en zorgen er voor, dat zij iedere dag een brave krant op straat brengen. Daarom zijn er bijvoor beeld bij het partijblad van de (chris telijke) volkspartij al verschillende journalisten ontslagen, anderen heb ben zelf ontslag genomen. Dat is overi gens een van de grootste abnormalitei ten die wij momenteel hier in Tsje cho-Slowakije hebben: de communisti sche kranten preken veel meer verzet tegen de Russen dan de niet-commu- nistische". Even merkwaardig is de houding van de geheime staatspolitie, die in maart grondig gezuiverd is van alle stalinis tische elementen en die nu nog eens gezind achter de leiders, achter de her vormers en achter het volk staat. Karakteristiek is het verhaal van dr. M., die ik toevallig in de Praagse bin- Weg met de collaborateurs, is de tekst op dit spandoek. Collaborateurs hebben nog niet gewaagd openlijk op te treden Maar morgen zal Dubcek op de bijeenkomst van 't centrale partijcomité een zware strijd te leveren hebben (Foto Milan Koka) nenstad tegenkwam, twee dagen voor dat hij naar Zwitserland uitweek. Hij vertelde: „Twee weken geleden kreeg ik een tip van de geheime politie, dat ik waarschijnlijk geen paspoort meer zou krijgen, wanneer ik er een zou aanvragen. Maar dezelfde man noemde me ook het adres waar Ik nog wel een pas zou kunnen krijgen, niet helemaal echt, maar toch goed ge noeg om over de grens te komen. Ik heb dat paspoort nu in mijn zak en overmorgen vertrek ik. Mijn vrouw en kinderen zijn al in Zwitserland. Dr. M. is geen contra-revolutionair, maar hij had wel elf jaar in de ge vangenis gezeten. Sinds februari is hij op vrije voeten en hij was lid gewor den van de inmiddels verboden club van ex-politieke gevangenen. Deur nog open In de straten van Praag worden bui tenlanders uit het Westen voortdurend aangehouden door mensen die klande- stlen geld willen wisselen. Ze hebben allemaal hetzelfde verhaal: „Ik kan nu nog naar het Westen vluchten, maar onze regering kan ons geen Westers geld geven. En ik heb toch wat devie zen nodig om de eerste weken te kun nen overbruggen". Het zijn geen scharrelaars of louche figuren die zo'n deviezenhandeltje voorstellen. Het merendeel wordt ge vormd door intellectuelen, die graag de dubbele of driedubbele koers beta len om althans een beetje Westers geld te krijgen. En ze willen er gauw van door, niet omdat ze zich direct be dreigd voelen, maar omdat momen teel alles in Tsjecho-Slowakije zo onze ker is en omdat ze niet weten hoe lang de grenzen nog open zullen blijven. „Ik verwacht dat de deur over onge veer een half Jaar dicht gaat", zegt een Praagse journalist. Op de eerste plaats hopen zij dat nog een groot deel van de twijfelaars die momenteel in het Westen zitten terug zullen komen. De bezetters begrijpen ook wel, dat een land niet zonder intellectuelen kan en het zijn juist de intellectuelen, die ge vlucht zijn. De tweede reden is, dat de Russen nog graag Westerse toeristen in Tsjecho-SlowakUe binnenlaten. Ogenschijnlijk ziet het er hier name lijk rustig uit en ze willen dat men in het Westen ziet, dat ze hier geen bloed bad hebben aangericht, dat er in de steden geen Russische soldaten lopen, dat er hoegenaamd niets vernield i dat er geen terreur heerst. Zij weten ook wel dat de meeste toeristen toch geen Tsjechisch kennen en dus na lijks contact met de bevolking krij gen". Voor journalisten uit het Westen wordt de toegang echter al moeilijker. Bij d( pascontrole op het vliegveld Ruzyne (bij Praag) werd ik als enige reiziger apart genomen. Mijn visum vermeldt wel „toerist", maar in mijn paspoor stond nu eenmaal duidelijk „journa list". Er moest eerst gebeld wordei met het ministerie van Binnenlandse Zaken in Praag. Maar ook daar bleken nog geen collaborateurs te zijn, want de man aan de andere kant van de lijn oordeelde: „Wanneer de ambassade in Den Hang een visum geeft, moet dat in orde zijn". De man van de pascon trole gaf me lachend mijn pas terug. „Kijkt u maar goed rond", zei hij veel betekenend. Ook aan hem zullen de Rus sen een moeilijke hebben, wanne op zoek gaan naar collaborateurs. L. VAN VLIJMEN (Van onze ruimtevaartmedewtrker Gerard J. Plukkel) Met het bekendmaken van de plannen om volgende maand een Apollo- ruimtesohip een vlucht naar de maan te laten maken, zonder daar nochtans te landen, heeft het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, de NASA, een belangrijke beslissing genomen ten gunste van het wetenschappelijk onderzoek van de ruimte. Toch zal de vlucht van de Apollo VIII ook veel bijdragen tot een aanmerkelijke prestigewinst op het gebied van de ruimtevaart, zeker nu er duidelijk mee gelogen straft zal worden, dat de Russen nog steeds voor zouden liggen in de „grote race naar de maan". Toch heeft deze lualste overweging geen bevissende rol gespeeld bij liet vaststellen van de doelstellingen van de Apolle 8. Terecht zijn de Ameri kanen op hun standpunt blijven slaan dut niet erto- mug leiden dat astro nauten meer risico zullen lopen dan algemeen aanvaai'dbuar is in de be mande ruimtevaart. Eind oktober zei Nasa's directeur dr. Thomas Paine daarover nog: „Indien we ervoor klaar zijn, zullen we de meest revolutionaire vlucht maken die op dat moment mogelijk is, maar dat zal er wel eens zijn die geen enkel onnodig gevaar voor de veiligheid van de bemnnning mag opleveren". En kennelijk is men thans zover gekomen dat een vlucht om de maan grote kans van slagen heeft. Deze wetenschap heeft men op de eerste plaats te danken aan wat in NASA-kringen wordt genoemd de „voor 101 procent geslaagde" elf- daagse vlucht van de bemande Apol lo 7 in oktober j.l. Met name de voor een zich ver van de aarde verwijderd ruimteschip zo essentlël, boordraket alsmede het geheel onafhankelijke navigatiesysteem vertoonden tijdens die missie geen enkele hapering en niets wij ft erop dat dit in de toekomst ooit nog eens zal gebeuren. Voorts is de Apollo 8 de laatste weken met succes onderworpen geweest aan een serie proeven, die hun weerga in de bemande ruimtevaart niet hebben en ook de lanceerraket, de gigantische 110 meter hoge en 2700 ton zware Satur- nus 5. heeft getoond volledig voor haar taak berekend te zijn. Tot nu toe is deze raket nog twee maal. zonder astronauten, beproefd. Bij de laatste vlucht in april j.l. traden enkele vrij kritieke defecten op die wel een maanvlucht maar niet de veiligheid van de bemanning in ge vaar kunnen brengen, indien ze ook in december zouden opduiken. Geluk kig heeft men tijdig kunnen uitvinden die de oorzaken van deze haperingen waren en met een aantal drastische wijzigingen in de brandstofleidingen Is men er nu zeker van ze verholpen te hebben. I'crli mei maan taxi Merkwaardig is dat de nu op het pro gramma staande maanvlucht te dan ken is aan enkele defecten in een toestel waarmee volgend jaar de eer ste twee Amerikanen voet hopen te zetten op het maanoppervlak. Oor spronkelijk namelijk zou een derge lijk maanlandingsvaartuig, tezamen met het bemanningsverblijf en 'de raketeenheid van de Apollo in decem ber door di ie astronauten worden be proefd tijdens een tiendaagse vlucht in banen om dc aarde. Moeilijkheden ln de ontwikkeling van de „maan- taxl" maakten echter dat deze missie tot februari of maart 2969 moest wor den uitgesteld. Inplaats daarvan besloot men om vol gende maand alleen een bemanning- verblijf plus een raketeenheid van de Apollo te lanceren met een Satur- nus 5, daarbij de mogelijkheden voor een vlucht rond de aarde of twee ver schillende trips rond de maand nog in het midden latend. De uiteindelijke beslissing is thans gevallen, maar daarbij dient wel uitdrukkelijk aan getekend te worden dat m enals ge volg van ongunstige ontwikkelingen tijdens en na de lancering altijd weer kan terugvallen op een ander, minder spectaculair plan. Zo zou een klein defect in de Apollo al voldoende zijn de raketstoot in de richting van de maan niet te laten plaats vinden. Maar zelfs al is de Apollo onderweg naar de maan, dan nog mal de beman ning weten, dat wat er ook met het ruimteschip mag gebeuren zij altijd weer, dankzij de wetten van de hemel mechanica, op veilige wijze in de aaidse dampkring zullen terugkeren Het Is nog een beetje te vroeg om nu al uitgebreid te kunnen ingaan op de details van de vlucht van de Apollo 8. maar wel staat reeds vast dat de be manning zal bestaan uit de astronau ten Frank Borman, James Lovell en William Anders. In december 1965 maakten Borman en Lovell een vlucht van veertien dagen ln de Gemini 7 en een jaar later werd Lovell ruimterecordhouder toen hij met een andtre collega vier dagen in een Gemini 12 om de aard* ▼loog. Volgend* maand (aal bQ dus voor de derde maal de ruimte In Anders zal ln de Apollo 8 zijn eerste ruimtevlucht maken, maar hij zal zich gesteund weten door de enorme er varing van zijn twee oudere collega's Toen de N.A.8.A. eind augustus be kendmaakte niet geheel afwijzend te staan tegenover een bemande maan vlucht voor het einde van het Jaar, vooropgesteld dat alle veiligheids overwegingen in het oog gehoudeu souden worden, was dasr zeker dr verwachting van een spoedige vlucht van de Russische kosmonauten om de main niet geheel vreemd aan. Zoals bekend begon de Sovjet-Unie eind 1966 aan haar maanprogramma Soyorx. In welk kader vorig jaar april de kosmonaut Kotnarov werd gelanceerd voer een eerst* bemande proefvlucht hs bol van origine drie- of vierpersoons ruimteschip. Ook is bekend dat deze vlucht eindigde met de tragische dood van de ruimtevaar- In het daarna verstreken anderhalf jaar zagen de Sovetgeleerden zich geplaatst de Soyoezs zodanig te ver beteren dat een dergelijke ramp niet meer zou kunnen plaatsvinden. Uit een groot aantal onbemande proef vluchten was op te maken, dat hen dat aardig lukte. Mislukking Voorts lieten de ln bedekte bewoor dingen gestelde berichten van het persbureau Tass er maar weinig twij fel over bestaan dat een bemande vtooh! om de maan niet lang meer Hoe groot de afmetingen van de Saturnus 5 zijn, blijkt duidelijk uit deze opname. Het enorme gevaarte, dat hier vervoerd wordt, is slechts een gedeelte van de eerste trap. De gehele raket is meer dan honderd op zich zou laten wachten. De span ning steeg helemaal ten top toen in september een nog onbemande Soyoez onder de naam Sonde 5 inderdaad deze reis maakte en ogenschijnlijk weer behouden geborgen werd in de Indische Oceaan. In werkelijkheid, maar dat werd pas veel later bekend gemaakt en natuurlijk niet door de Russen zelf, had de SondeS in de Stille Oceaan terecht moeten komen. Inplaats daarvan was het vaartuig echter met een snelheid van tegen de 40.000 km per uur onder een veel te steile hoek de aardse dampkring weer binnengedrongen en een reken sommetje leverde daarbij op dat de wrijvlngshitte en de vertragings kracht zo buiten alle proporties waren dat een mens die terugkeer nooit overleefd zou hebben. Dat over deze vlucht zeker niet ten onrechte van een mislukking gespro ken kan worden moge tevens blijken uit de lancering van de Sonde 6 van afgelopen zondag. Het is nog maar zelden voorgekomen dat de Russen eenzelfde proef tweemaal lieten plaatsvinden, tenzij de eerste een mislukking geworden was. Overigens wordt dit al de derde maal dat ge tracht zal worden een ruimteschip via een lus om de maan op aarde terug te krijgen. In maart jl. ge beurde dat namelijk ook al bij de Sonde 4. maar dit toestel ging in de ruimte geheel verloren Maar zelfs als nu de missie van de Sonde 6 een succes wordt, dan nog ziet het er niet naar uit dat spoedig een bemande Russische maanvlucht zal plaats- Ondanks al het werk dat sinds Koma- rovs dood aan de Soyoez gespendeerd is. waren de Russen vorige maand niet >n staat met de door de 47-jarige kosmonaut Beregovoy bestuurde Soyoez 3 iets te verrichten wat in de verste verte leek op de prestaties van de Amerikanen in de bemande ruimtevaart. Zo oninteressant verliep deze vlucht van nauwelUks vier dagen, dat het gebeurde nu, nog maar net 14 dagen later, praktisch in het vergeetboek is geraakt. Het enige wat de Russen ermee aan gegeven hebben is hun onmacht ook nog maar iets na te komen van de belofte die zij enige jaren geleden deden met hun toenmalige successen ln de ruimtevaart. Daarmee lijkt het zonder meer zeker dat de Amerikanen in december als eersten een bemande vlucht om de maan zullen volbren gen. Bovendien lijdt het al bijna geen twijfel meer dat ook de landing van de eerste mensen op de maan een Amerikaans* aangelegenheid gaat worden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6