Frontaal op een tegenligger gebotst Werknemersbonden zijn tegen Leidse koopavond Koningin Wilhelminaver. te Voorschoten in moeilijkheden Resultaten van opgravingen thans wetenschappelijk onderzocht Romeins castellum gelijk aan dat te Valkenburg Badhuis gevonden? ARGOS-DAMES BOEKTE NA NEDERLAAG-SERIE ZEGES Nieuw gemaal aan Rijndijk voor polders in drie gemeenten (MAAR DAT KWAM NIET VAN DE PILSJES PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 NOVEMBER 196! De drie plnatseiyke vakcentrale* rijn tegen een koopavond In Lelden. In de laatat gehouden vergadering hebben de Leidse Christelijke Besturenbond (CNV), het Ned. Katholiek Vak verbond Lelden (NKV) en de NV V Beatunrderabond 1-elden, verenigd In het samenwerkingsorgaan, rich uitvoerig bezig gebouden met het probleem van de „koopavond" te Leiden. Het afwijzend standpunt, dat de werknemersbonden innemen, steunt vooral op het feit, dat er voor de werknemers In de betrokken bedryfslakken geen conipcn- aatiemogeiykheden gevonden kunnen worden op saterdag. Met samenwerkingsorgaan van de honden zal haar standpunt ook neerleggen In een adres aan de gemeenteraad van Leiden. Binnenkort wordt, zoals bekend, In de gemeenteraad een voorstel met betrekking tot de Instelling van een Leidse koopavond verwacht. Oudercomité's voorgelicht over taak en werkzaamheden van schoolbesturen De Koningin WUhelmlnavereniging In Voorschoten verzorgt alle festiviteiten by gebeurtenissen in en rondom het Vor stenhuis. Het zwaartepunt van de feest viering Is jaarlijks koninginneteelt op de verjaardag van Hare Majesteit. Voor schoten Is na de laatste wereldoorlog sterk gegroeid en helaas is de Koningin Wilhelminavereniging niet mee gegroeid. Van de ruim 5.500 gezinnen zijn maar 1.000 gezinnen lid van de vereniging De K.-W.-vereniging heeft steeds volksfeesten georganiseerd. Ieder pro gramma-onderdeel is toegankeljjk voor ledereen, lid of geen lid. Voorschoten heeft een Jonge bevolking, waarvan er 3.500 een lagere school bezoeken. Al deze kinderen krijgen jaarlijks een pre sentje van de K. W.-vereniging. De ver eniging ontvangt uit de gemeentekas een bescheiden bijdrage in de vorm van een subsidie. TOEKOMSTIG RECHTER OP HET MATJE Door het bier of door een kat Indien een 18-jarige student in de rechten uit Leiden het nog eens zover brengt, dat hij bij de rechterlijke macht wordt benoemd, dan heeft hij in elk geval ondervonden hoe een verdachte zich voelt. Want de student was in het nachtelijk uur tegen een geparkeerde auto gereden. Nu kan wel veilig wor den aangenomen, dat het meer te wij ten was aan het bier, door de student die nacht gedronkep, dap het feit. dat een al of niet zwarte kat zijn weg kruiste. De sudent gooide het voor de Haagse politierechter echter op de kat, waar voor hij plotseling moest uitwijken, doch een hoofdagent van politie had de bekende verschijnselen waargeno men van het „onder invloed" verkeren. De reuk van alcohol, belemmerde spraak, de dikke tong, onvast ter been, het zijn allemaal even zoveel aanwij zingen voor het „onder invloed" van drank verkerend een auto besturen. Eerst was de student ter behandeling naar het ziekenhuis gebracht, vervol gens naar het politiebureau. „Hij had het over ,,die verrekte rot kat," maar daar gelof ik niet in," aldus een hoofd agent van politie. „Komt het veel voor. dat studenten onder invloed van drank autorijden?", stelde de rechter in alle onschuld de vraag. „Jawel," sprak de hoofdagent gedecideerd, maar hij moest er aan toevoegen: „het lukt ons lang niet altyd die knapen te pakken te krij gen." Dat waa dan ditmaal gebeurd. De officier van justitie gaf wel toe. dat studenten een ander leven leiden dan de meeste andere mensen. „We zijn allemaal ook eens student ge weest," sprak hij uit ervaring. „Maar spelen met mensenlevens is er toch niet bij." liet de officier erop volgen. Voor iedereen geldt dezelfde strafmaat onder deze omstandigheden, dat wil zeggen, twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. „Een vrijheidstraf zou de kans tol benoeming bij de rechterlijke macht niet mogelijk maken," aldus de klacht van beklaagde. De rechter von het ver velend voor verdachte, doch het von nis werd overeenkomstig de eis van de officier. Dit jaar heeft een gat geslagen ln de kaa van de K. W.-vereniging, omdat ook de geboorte van de jongste telg van het koninklijk huis in Voorschoten met veel feest en luister gevierd werd. Het bestuur van de K. W.-vereniging wil thans proberen het ledental te vergro ten, waardoor de mogelijkheid blijft be staan dat Voorschoten echte dorps-fees ten kan houden. Binnenkort zullen huis- aan-huis bezorgd worden: een brief, een stortingskaarl en een antwoordenvelop. In de brief wordeo de bewoners verzocht zo mogelijk lid te worden en hun contri butie, die maar 2,50 per jaar bedraagt, automatisch te laten overschrijven, waardoor bezuinigd kan worden op de Voor de laatste oorlog was vrywel leder Voorschotens gezin lid van de K. W.-vereniging. De nieuw-ingezetenen komen veelal uit een stad en zijn onbe kend met de dorpse activiteit, welke de ze vereniging in ere houdt, en waarvan ook de nieuwe Voorschotenaren graag aan deel nemen. De K. W.-vereniging heeft goede moed voor de toekomst en het bestuur zegt: „onbekend maakt on bemind". Daarom maken we ons nu be- Geborcn. Geertruida A. d.v. C. Schouten en A. A. Varkevisser; Edwin L. H. z.v. L. C. Nouwens en R. J. S. George; Rei- noud z.v. R. G. M. van Rooij en H. A. M. König; Richard C. z.v. D. C. Vermeulen en J. A. A. v. Valderen. Ondertrouwd: Johannes H. E. Verwer te Voorburg en Veronica E. Cortenbach; Johannes J. K. v.d. Meer te Den Haag en Anneke Vogelaar; Adrianus T. M. v.d. Bos en Maria A. T. Damen te Den Haag; Adrianus P. Maarkant te Alame da (California) en Cornelia A. de Hay; Theodorus F. J. A. Jaspers te Leiden en Anna C, M. Moerkerk; Andreas Cocx te Alphen a.d. Rijn en Petronella M. T. de Bruyn. Gehuwd: Nicolaas J. v.d. Meer en Anna- poulona M. Meegdes; Eduard v. Polanen te Lelden en Margje Molleman; Anthonie Nicaise en Johanna de Man te Leiden. Overleden: Petronella M. Bulpaap 89 KLAP KWAM DUUR TE STAAN ..Hij had praatjes tegen me." aldus een 23-jarige bijrijder uit Leiden. Het was echter een mager motief voor de kwade mishandeling welke de bijrijder op 27 april in Noordwijk pleegde. Daar reed over het rijwielpad langs de Herenweg een bromfietser met op de duo een meisje. Een tijdje reed de auto gelijk op met de bromfietsers. Wat verderop haalde de bijrijder hem in. stopte toen en liep op de naderende brommer toe. Hij gaf deze een klap in het gezicht, zodat de bromfietser het stuur kwijt raakte en in de sloot terechtkwam. Zijn voertuig werd be schadigd en een zonnebril vernield. Ook de duopassagier liep verwondin gen op. „De bestuurder van de bromfiets had praatjes tegen me." gaf de bijrijder te kennen. „U bent de enige die dat zegt," con stateerde de Haagse politierechter, voor wie de bijrijder zich nu had te ver antwoorden. .,Uw eigen vrienden heb ben zelfs niets gehoord van dat schel- De slachtoffers van deze gebeurtenis kwamen er nog vrij goed af. doch de officier van justitie stelde, dat het toch wel een zeer kwade daad van verdachte was. Bovendien is hij reeds eerder wegens een verkeersdelict veroordeeld. De eis luidde 80.- boete en voorwaar delijk een maand gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. „Ik vind dat te hoog." waardeerde verdachte. „Ik vind het te laag," stelde de rechter daar beslissend tegenover. Het vonnis werd 150.- boete en ean Het vonnis werd 150.- boete en een hoger beroep gaan," kondigde verdach- Oudercomlté's en besturen van ouder verenigingen luisterden gisteravond op uitnodiging van de Katholieke Ouder raad voor Lelden en omstreken naar nir. M. J. P. Tinnen en T. A. J. de Wit, die resp. namens de Stichting R.K. Scholen en de St. Cunera Stichting een overzicht gaven van de werkzaamheden van beide stichtingen. De comité-leden werden verwelkomd door de voorzitter van de Katholieke Ouderraad, de heer M. G. J. Ham, die een ogenblik stilte vroeg, om het onlangs overleden ouderraad-lid de heer G. Bervellng te gedenken. Mr. Tissen gaf hierna een algemeen inzicht van de taak van een schoolbe stuur en de problemen van de Stichting. De taak van een schoolbestuur ia in 4 punten samen te vatten: 1. onderwijskundige, ofwel pedagogl- sche-didactlsche aanpak van een school 2. het personeelsbeleid; 3. het materiële beleid; 4. het financiële beleid en de planologie. Wat de pedagogi8che-dldactische taak betreft, deze delegeert het schoolbestuur aan het schoolhoofd, die echter verant woording verschuldigd blijft aan het schoolbestuur. Mr. Tissen vond het on gelukkig. dat bij het toekennen van ge meentelijke subsidies de bijzondere scho len nog steeds afhankelijk zijn van de bestedingen van openbare scholen. Enige r.k. kleuterscholen hebbeD met het verkrijgen van subsidie moeilykhe- den, omdat de Kleuteronderwyswet be paalt. dat een kleuterschool in een.ge meente met meer dan 100.000 inwoners minimaal 90 leerlingen moet hebben; aan die gestelde eis voldoen die kleuter scholen niet. De voor- en nadelen van een klein of groot schoolbestuur werden ook door mr. Tissen behandeld. Het voordeel van een klein schoolbestuur is. dat er nau were contacten kunnen zijn tussen be- Grofsmederij en Sabroe brengen primeurs op Europort De N.V. Kon. Ned. Grofsmederij te Lelden en Sabroe Nederland N.V. te Alphen a. d. Ityn brengen belangrijke primeurs op de zevende internationale tentoonstelling Europoort '68 van scheepsbouw, scheepswerktuigen en ha veninstallaties, welke van 12 tot 16 no vember in de Amsterdamse RAI wordl gehouden. De Grofsmederij heeft het grootste poolanker, dat ooit in Nederland werd vervaardigd ingezonden. Het gevaarte weegt 14.767 km. Van het Leidse bedrijf is er voorts een poolanker TM, 'n model van 1500 kg. Een wereldprimeur van „de Grof" is een nieuw type anker. Deze is uitneembaar en heeft een nog hogere houdkracht per kilo ankergewicht. Sabroe toont de nieuwste ontwikkelin gen op het gebied van zuigercompres soren. Het Alphense bedrjjf heeft in zijn stand ook een demonstratiepaneel van het Sabroematic-systeem geïnstalleerd. Dit systeem wordt toegepast bij volledig automatisch werkende koel- en vries- installaties aan boord van schepen. De wijze van demonstreren is voor de spe cialisten op dit gebied een noviteit. DAMEDOOR OPENSLAANDE DEER VRACHT WAGENGEWOND Gistermorgen 08.15 uur liep de 34- jarige Leidse mevrouw Heiltje de W.- G. met haar kinderwagen en schoon moeder te wandelen op de Oude Singel. Van een vrachtwagen, die passeerde, vloog plotseling een der deuren open die aan de achterzijde van de wagen aangebracht zijn (het was een „dichte" vrachtwagen) en deze raakte 't boven lichaam van mevrouw De W. Met schaafwonden aan haar ug is mevrouw De W. per EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. ituur, leerkrachten en ouders. Een na deel daarentegen is. dat het moeilijk is bekwame bestuurders aan te trekken. Ook het financiële draagvlak van r.o'n klein achoolbestuur Is beperkt. WUKCOMITE'8 De Stichting R.K. Scholen is voor nemens wijkcomitè's samen te stellen, waarin leden zullen zitting nemen, aan wie omschreven bevoegdheden worden gedelegeerd. Het samenstellen van dergelijke comi té'» beoogt nauwere contacten tussen ouders en bestuur. De Stichting R.K. Scholen beheert 13 lagere en 12 kleuter scholen. 2 mavo's, 1 vglo eu 1 Lom school; de sdministratie wordt bijgehou den door een bureau met in totaal vier medewerkers. VLETTGELSCHOLEN In de toekomstige woonwijk Meren- wyk worden misschien „vleugelnoholen" gebouwd. Daarmee worden bedoeld die schoolcomplexen, waarin zowel open bare, als byzondere scholen zyn onder gebracht. Het ligt ook In het voornemen te komen tot de bouw van een Lom school aan de Vondellaan. Mr. Tissen vestigde de aandacht op de Schooladviesdienst, die hoofden van scholen kan helpen bij hun pedagogisch- didactisch beleid. De heer De Wit vertelde lets over de moeilijkheden bij het stichten van een school voor imbecielen. Het ligt in het voornemen in samenwerking met niet- r.k. schoolbesturen te komen tot de bouw van zo'n school aan de Schubert- laan Na de uiteenzettingen van beide heren was er gelegenheid tot stellen van vragen. Voor het plannen van scholen kwam de wens naar voren tot het komen van een organlaatleyvorm gelijk de Gewest raad voor het onderwijs, die regionaal werkt. Welke bevoegdheden de wijkraden moeten gaan krijgen was nog niet dui delijk. Wel werd duidelijk, dat belang stelling voor de school van de ouders uit zal moeten gaan. Mr. Tissen zegde toe altijd bereid te zyn op vergaderingen van oudercomité's problemen te helpen oplossen. Kort geding tegen Newotex uitgesteld Op verzoek van de N.V. Newotex te Leiden is de behandeling van het tegen haar aangespannen kort geding, dat he denmorgen voor de Haagse Rechtbank zou dienen, uitgesteld tot maandag 18 november, 10.15 uur. De N.V. Newotex werd door de Brabantse Breiwolfabrle- ken N.V. te Tilburg gedagvaard, omdat men van oordeel is, dat Newotex' stalen- boek opvallende overeenkomsten ver toond met de Breigidsen van de Brelwol- f abrieken. ZEIDHOLLANDSE IJSBOND VIERT 75-JARIG JUBILEUM TE BOSKOOP De Zuid-Hollandse IJsbond (gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. Schaats- rijders Bond) gaat zaterdag 16 november a.s. in hotel Florida te Boskoop haar 75-jarig jubileum vieren. Als gastheer zal dan optreden de Boskoopse IJsclub „Otweg". De bond werd 25 november 1893 opgericht en het 60-jarig jubileum werd in 1953 in het Kurhaus te Scheve- ningen gevierd. Het programma ziet er als vogt uit Van 9.45 tot 10.45 uur ontvangst In Flo rida; vervolgens sectie- en commissie vergaderingen; 11.00 uur jubileumver gadering; 13.00 uur koffiemaaltijd; Van 15.00 tot 17.00 uur receptie van het ge westelijk bestuur. De IJsclub „Otweg" viert dit jaar haar 70-jarig bestaan (waarvan de heer M. Slootjes 50 jaar bestuurslid ls). ZWAMMERDAM De opzienbarende opgravingen van 'n Romeins castellum, die afgelopen voor jaar by Zwammerdam werden verricht, zyn thans ln het Instituut voor prae- en protohlstoire van de Universiteit van Amsterdam geanallseerd en de vondsten wetenschappelijk onderzocht en zo goed mogelijk gedetermineerd. De resltaten van dit onderzoek werpen weer een nieuw licht op de Romeinse tijd ln de Lage landen, terwyi andere zaken na der konden worden bevestigd. SITUëRING Het begon met een proefonderzoek op een terrein van ongeveer 45 ha ten noordwesten van het voormalige Zwam- merdamse station. Dit terrein was eigendom van de „Vereniging Johannes- stlchting". Beginnende bij dat vroegere station werden op een over het terrein lopende zandrug proefputten gegraven, ln en kele gevallen uitgebreid tot proefsleu- ven, tot voorbij de boerderij „De Hooge Burgt". De uitslag van dit onderzoek was vrijwel negatief. Vervolgens werd op ongeveer 200 meter van het stationsemplacement loodrecht op de proefputtenreeks een sleuf gegraven, die de zuidelijke oever van de oude rijnbedding bleek te snij den. Deze is In de Romeinse tijd ken nelijk gebruikt voor stortplaats van De onderste laag daarvan bevatte te gen de zandige oever (waarin een nog onverklaarbare driedubbele reeks pa len) hoofdzakelijk zgn. Neronisch en Flavisch materiaal. Tegen de oever lig gende takken wekten de indruk daar te zijn aangebracht tegen afkalving van de walkant. Boven deze laag, doch meer de rivier in, werd een grote hoeveelheid materiaal uit de tweede eeuw en de eerste helft van de derde eeuw gevon den. Hieronder was veel baksteenpuin. In de bedding zelf kwam een zware paalfundering aan het licht, die kan worden beschouwd als te zijn geweest een kade, hoewel dit niet zeker is. Onder de voorwerpen uit de diepste lagen bevonden zich terra sigilata, le der, enz. De sleutel tot het behalen van het karakter der Romeinse vestiging vormt een bijzonder goed bewaard ge bleven bronzen schildknop met op de rand twee gepuncteerde inscripties. De vondst van een Ijzeren paardebit wijst op de aanwezigheid van ruiters. De bo venste laag bevatte een uitgelezen sor timent aan keramiek uit het laatste kwartaal van de tweede en het eerste kwartaal van de derde eeuw. Op het baksteenmateriaal werden stempels aangetroffen, die het mogeiyk maakten de periode vast te stellen. ZUILVOET Een op 50 meter ten zuiden van de proefputtenreeks gegraven proefsleuf sneed op ca. 200 meter van het sta- ADVERTENTIE tionsemplacement een 15 meter lange fundering van grote kiezelstenen. Circa 100 meter, resp. 150 meter verder wer den ongeveer anderhalve meter brede funderingen van dezelfde aard gevon den. Ter weerszijden van de twee laatste funderingen gemaakte vlakken wezen uit, dat resp. vrijwel haaks ge sneden waren een „poer" voor een zuil van het peristylium en de westmuur van een principia. PRINCIPIA Van de principia met iets naar ach teren uitspringend sacellum en een weerszijden twee vertrekken een peristylium van zesmaal vier zuilen was het open front naar de Rijnoever gericht. Uit een der poeren is af komstig een tegulafragment met stem pel „Exgerinf". Lengte en breedte van de principia komen vrywel overeen met die van de stenen principia van het Valkenburgse castellum. Direct achter de principia kwamen de porta decumana en aansluitende delen van de zuidmuur te voorschijn, met daar buiten minstens drie grachten. EXTREEM VOORBEELD Na vaststelling van de ombuiging van de grachten aan Zuidwestkant kon de breedte van de achterzijde van het castellum worden bepaald op iets min der dan 140 meter. Ook aan de noord kant, dus langs de oude Rijnoever, werd de grachtengordel aangesneden. Indien de daar vastgestelde vijf grach ten met betrekking tot de perioden van het graven overeenstemmen met de zuidelijke, bedraagt de diepte van het castellum slechts circa 90 meter. In dat geval zou Zwammerdam een extreem voorbeeld zijn van het cas- tellumtype met breed front, dat met name gepresenteerd wordt door Utrecht en Valkenburg. De fundering van de principia door snijdt een zware brandlaag. De onder, in en boven deze brandlaag verzamelde voorwerpen suggereren een datering van een ramp in de periode Nero- Vespasianus. waarbij vanzelfsprekend gedacht wordt aan het jaar 69. Onder en naast de principia tekenen zich reeds standsporen af van( houten ge bouwen. BADHUIS? Nog onzeker is de betekenis van de het eerst aangesneden fundering, die wel zeker buiten het castellum gelegen is. Het gebouw bleek over het gehele oppervlak onderheid te zijn. Gedacht wördt aan een badgebouw. Ernaast Het onderzoek, aanvankelijk uitgt voerd in het kader van een werkcursu> voor studenten van de Amsterdams* Universiteit, stond onder dagelijks* leiding van de heren J. K. Haaleboi en H. N. Donker van het Instituut voo: prae- en protohistorie van de Universi teit van Amsterdam. Bestuur Catena De Senaat van de Soclctas Studio- sorum Academlae Lugduni Batavoruu cul sybolum „Catena" heeft zich het verenigingsjaar 1968-1969 als volg: geconstitueerd: J. J. H. Hoekstra, prae- ses; Truus v. d. Brgge. ab-actis; C Schaap, quaestor; J. de Wit, assessor I en Marijke L. de Regt, assessor II. ZOETERWOUDE Zoeterwoude lelt met geboorte van Petrus Zandbergen weer 6000 inwoners De officiële genieentevlag van Zoeter woude wappert vandaag voor lie aan het Raadhuis. Dit tergelegenheU van het feit, dat Zoeterwoude wederom 6.000 inwoners telt. Gisteravond werd r melyk even voor liet middernachtelijk uur Petrus Engelbertus Josephus Zand bergen zoon van P. L. M. Zandbergei en E. Dekkers geboren. Moeder en ki uiaken het uitstekend. Vanmiddag zal burgemeester Detme mevrouw Zandbergen en haar pasgebo rene een bezoekje brengen. Zoeterwoudi telde al eerder 6.000 Inwoners. Dat wai namelijk op 13 december 1957, toen Jo hanna v.d. Harg als 6.000ste inwoonster kon worden verwelkomd, maar door de annexatie van 1966 daalde het in tal van Zoeterwoude tot 5.777. In 1967 daalde dat aantal zelfs tot 5.771, maar dit jaar Kwam er weer groei in de gemeente, mede door de Ingebruik name van het bejaardencentrum Huizi Emmaus en de nieuwbouw in plan West- einde en aan de Hoge Rijndijk. ZOETERWOUDE JAARVERGADERING N. K. O. V. Morgen, donderdagavond, houdt lie NKOV zijn jaarvergadering ln de z. van café Paardekooper. Naast de gebr kelrjke behandeling van de jnarotukkei komt een aantal belangrijke, actuele werd een vierkante houten put aan- zaken in bespreking. Volleybal Hoofdklasse Leidens enige representant in de hoofdklasse west, het damesteam van Argos, heeft na een zwakke start thans kennelijk het goede spoor gevonden. Het uitermate moeilijke begin van de competitie, drie opeenvolgende neder' lagen, werd vorige week afgesloten met een duidelijke 8-0 zege op Die Raeckse en ook gisteravond kwamen Leny Knep- pers c.s. weer tot een zege. Nu moest het Haagse P.V.C. zich met 8-1 gewon nen geven en ivel met de duidelijke cij fers 15-7, 15-5, 12-15 en 15-12. Knap aanvalsspel van Coby Diehl, Hanna Wang. Wil v. d. Wijngaard en Josien van den Bosch zette de P.V.C. verdediging ln de le en 2e set constant onder druk en de gevolgen bleven niet uit, getuige de setcijfers. Een kleine omzetting ln het Argos team bracht aanvankelijk wat onrust VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER gevat- De Oud C.roenendijkse of Barrepol- der, de Bent en Delf of Generale Pol der en de Polder Nieuw Groenendijk gaan een 520.000.- kostend gemaal houwen in de Hogeveense Vaart nabij de boerderij van de heer N. Kaptein aan de Rijndijk te nazerswoudr. Mei aftrek van de diverse subsidies dienen de polders, die in principe hebben be sloten tot samenvoeging van een ad ministratief orgaan, een bedrag van 135.000.- op tafel te leggen, net ge maal gaat dienen voor achthonderd - veertig hectare grond, gelegen in de gemeenten Zoeterwoude. Benthuizen en Hazerswoude. Door de bouw van het nieuwe ge maal, waarvan de werkzaamheden over twee weken reeds zullen worden begonnen door he* bedrijf „Oranje woud" uit Heerenveen. wordt de func tie van de molen van de Barrepolder of Oud Groenendijk* Polder (waar de familie Van Ryt woonachtig is) van de molen en slum van de Bent en Delf of Generale Polder (familie Radema ker) en de Polder Nieuw Groenendijk (familie Kraan) opgeheven- Het is mogelijk, dat de Rijnlandse Molenstichting plannen koeslert met de molens van rle Barrepolder en de Polder Nieuw Groenendijk: de molen van de Bent of Delf of Generale Pol der is tot ondergang gedoemd, omdat deze reeds als een peperbus in de omgeving oprijst. De directie over de bouw van het nieuwe gemaal zal worden gevoerd door het Hazerswoudse architectenbu reau J. Dekker. Bestuur en ingelanden van de drie polders, maandag in ver gadering bijeen in restaurant „Groe nendijk". hebben besloten tot een le ning met een loopbasis. die een annuï teit van dertig jaar heeft. De machine rieën van het nieuwe gemaal worden geleverd door het bureau Pannevis. Ir. Krul van het hoogheemraadschap Rijn land en ir. Fonteyn van de cultuur technische dienst hebben de bestuurs leden en ingelanden van de drie pol ders gistermorgen ingelicht over de nieuw te vormen situatie. Mede doord slechts weinig len" op de rol stonden, waren de vonnissen veelal aan de lage kant en bedroeg de hoog ste boete, die de kantonrechter mr. k. «ie Diuju gMma nan een verkeersyondnar oplegde, f 100 subs 20 dagen. Dit bedrag ral moeten wor den neergeteld door een 25-ja rige timmerman uit Lelden, destijds op Haarlet uilege istige veg riling Imd leiyk tod/aak Verdachte r der enige vrijwel links van de weg en i kwam aldoende in frontale bot sing met een tegenligger. Belde auto's werden tamelijk zwaar beschadigd en het mocht, aldus merkte de officier inr. C. van Steenderen in zyn requisitoir onder meer op. terecht een wonder genoemd worden, dat beide bestuurders geen ernstige letsels opliepen. Verdachte kon geen rede- j lljke verklaring voor zijn ..stunt" geven. ..Mogelijk zat ik even ln gedachten en week daardoor van de rechte weg veronderstelde hy de oorzaak van een en ander. „Een zeer kwalijke aanrij ding. die absoluut voorkomeD had kunnen worden en waar schijnlijk het gevolg is van het aantal ..pilsjes" dat verdachte tevoren had gedronken", kwam de officier lot de conclusie. Gezien de ernst van een en ander eiste hij zowel een geld boete van 100 subs 20 dageu als de voorwaardelijke Intrek king van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proeftijl van 2 jaar. Deze bijkomende straf diende verdachte, aldus de of- schuwing t.a.v. het gebruik van alcohol alvorens met zijn auto de weg op te gaan. „Ik had maar twee pilsjes gedronken en die hadden hele maal geen Invloed op m'n rij wijze". verzekerde verdachte de kantonrechter. Hoewel ook hij de overtreding zeer ernstig vond, liet de kantonrechter het ditmaal nog bij de geldboete van 100 subs. 20 dagen en stelde hij voor de geëiste voor waardelijke ontzegging der rij bevoegdheid 'n ernstige waar schuwing in de plaats. Geen bewijzen komen onschuldig aan de haar ten laste gelegde overtreding. Zij stond terecht, omdat zij op Rijksweg 4a onder Oegstgeest een auto inhaalde, terwijl op dit momeDt de bestuurder van achterop rijdende auto doende was haar auto In te halen. Een fikse botsing was het ge volg. „Ik wilde niet inhalen", ver zekerde verdachte met stem verheffing ..De bestuurder van de voor my rijdende auto remde onverwacht sterk af en ik moest toen wel naar links uitwijken om een botsing te vermijden', verklaarde zij haar gewraakte en vrij schadelijke manoeuvre. Zij beriep zich dan ook op „overmacht". Zij kon dit helaas niet met bewijzen staven. De bestuurder van ge noemde auto had zijn weg ver volgd en zij had als gevolg van de schrik verzuimd het kente ken te noteren. De officier wees de factor „overmacht" van de hand en achtte het wettig en overtui gend bewezen, dat verdachte schuldig was aan de botaing. ..Als zij voldoende afstand had bewaard, had zrj tijdig kunnen afremmen en derhalve niet be hoeven uit te wijken", luidde ztjn oordeel. Ter corectie vroeg hy een geldboete ven 60,- aub* 12 dagen. „Ik ben totaal onschuldig", hield verdachte vol. De kan tonrechter dacht anders over en vonniste Misverstand „Hy remde af en ik dacht daarom, dat hij mij voorrang wilde verlenen", zo luidde het excuus, dat een 26-jarge se cretaresse uit Leiderdorp voor haar overtreding aanvoerde. Z(j verleende destijds per rij wiel op het kruispunt Zoeter- woudsesingel - Lammenschans- weg geen voorrang aan een auto. Teneinde een botsing te vermijden remde de bestuurder krachtig af. hetgeen tot ge volg had. dat zijn auto door een achteroprijdende auto van achteren min of meer werd „U heeft door uw verkeerde veronderstelling dus heel wat schade op uw geweten", stelde de kantonrechter terecht vast. „Ik zou echt niet zyn overge stoken als ik niet in de ver onderstelling had verkeerd, dat hy my voorrang wilde ver lenen". reageerde verdachte hierop met overduldeiyke na druk. Omdat verdachte moge lijk „te goeder trouw" waa ge weest. liet de officier het by een eis van 25,- subs 5 dagen. „Ik was inderdaad ook te goe der trouw", beaamde verdach te. De kantonrechter achtte een „misverstand" niet uitge sloten en liet het ditmaal nog by de geëiste correctie. Niet gezien „Ik heb hem helaas niet ge zien". bekende een 26-jarige kok uit Den Haag zijn onop lettendheid. Dit feit had tot ge volg. dat hij in de avond van de 5e juli j.l. met zyn auto, komende van de Churchilllaan geen voorrang verleende aan een bromfietser, die op het (voorrangs) rijwielpad langs de Haagweg reed. Tengevolge van de botsing werd de brom fiets zwaar beschadigd. De be rijder kwam echter „met de schrik vrij". Temeer, omdat het uitzicht ter plaatse zeer goed is. vond de officier, dat verdachte zich schuldig had gemaakt aan een grove onop lettendheid. die ernstige gevol gen voor de bromfietser met zich mee had kunnen brengen. Omdat verdachte nog een „blanco strafblad" had. Het hy het ditmaal nog by een eis van 50.- subs. 10 dagen. De kantonrechter vonniste conform. teweeg, maar allengs ging het weer b ter en by 12-8 in de 3e set leek ook r I weer een 3-0 zege voor het grijpen t* liggen. Enkele onduidelijke beslissingen voor wat betreft de smashes van Wil van der .Wijngaard brachten de Argos- dames toen echter zodanig van de kook, dat P.V.C. spelenderwys kon doorstotcD naar een 12-15 setzege. Een Inderhaast door coach Henk Kleingeld toegepaste wissel, waarby Josien v. d. Bosch d* plaats van Wil v. d. Wyngaard innam, kon ook de zo nodige rust niet doe: terugkeren. Een wat moeilyk spelend Argos kwam in de 4e set niet meer tot het sluitend* aanvalsspel van de le en 2e set, desondanks waren de Leidse damei sterker dan hun tegenstanders en do de 15-12 zege ln deze set trokken meer dan verdiend met 3-1 aan het lang ste einde. De Leidse overgansklassers bracht ei het er de afgelopen week niet t van af. Van de vijf gespeelde wedstrij den gingen er drie verloren en slecht tweemaal wist een Leids team ee te boeken. By de dames kwam alleen Kange- roes binnen de lijnen. Nog steeds blijkt het ten opzichte van vorig jaar danip veranderde Kangeroes-team niet volle dig ingespeeld te zijn. In de wedstrijd tegen K.D.S. uit Wormer kwam dit An« Vrielink c.s. op een verlies van de 1' set te staan (12-15), maar daarna spee! den zij duideiyk beter met gevolg wins: in de volgende sets met de cyfers: 15-6 15-6 i 15-8 herenteam van Kange roes heeft het in de thuiswedstrijd tegen het leidende P.V.C. uit Den Haag bij zonder zwaar gehad. Met snelle en voor al gevarieerde aanvallen speelden de Ha genaars de verdediging van Kangeroes 2 steeds weer uit positie en dit alles r sulteerde in een duidelijk verlies voo: Johan Kwestroo c.s.: 4-15, 7-15, 15-13 en 6-15. Het studententeam L.U.S.C. moest In de afgelopen week tweemaal aantreden De uitwedstrijd tegen Zaanstreek 65 uil Zaandam ging op het nippertje v Leidenaars verloren, 12-15, 15-3, 8-1-'1 15-11 en 15-5, maar in de thuiswedstrijd gisteravond tegen het eveneens uit Zaan dam afkomstige Molenwiek 2 nai d. Ven c.s. duidelijk revanche. Duidelijk bleek, dat nu de L.U.S.V.'ers weer wat beter op elkaar zyn ingespeeld, dat dez' formatie zich zonder al te veel moeit» ln de overgangsklasse zal moeten kun nen handhaven. Setstanden van de strijd tegen Molenwiek 2 waren: 15-7. 12-1? 15-13 en 15-11. Het Alphense Castellum tenslott» kreeg in Den Haag met 3-0 klop v reserve team van Ere-dlvisie club H.M.L C.L.V. Voor de Alphenaren zal het re lange en vooral moeliyke stryd worde om het hoofd boven water te kunne houden. Zie uitslagen en standen op sportpagina

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4