Trainer Michels: „Twente was een koude douche maar daarvan kun je lekker opknappen" ZESTIEN AJACIEDEN IN WASSENAAR: >it schaatsseizoen kan voor Jan Bols grote kans komen GROOTSTE BILJARTSPEKTAKEL TER WERELD VOND IN AMERSFOORT VASTE THUISHAVEN Cruyffie "en Sjakiezien inspanning ontspannen tegemoet BLIJ MET PFROMMER ALS COACH Fenerbahce sterker dan Besiktas van tivee jaar geleden Teknik Direktoru was wit van woede Voetbalplunje van Turken kwam toch ilNSDAG 12 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze sportredactie WASSENAAR Aan het Wassenaarse slag is Ajax gisteren in de duinen begonnen aan een van de moei lijkste en zwaarste weken van het seizoen. De ploeg heeft zich in hotel Duinoord teruggetrokken ter voor bereiding op de wedstrijd van morgen tegen Fenerbahce en vrijdag verzamelt men daar opnieuw, omdat Ajax zijn competitdebelangen niet ondergeschikt maakt aan het toernooi om de Europese beker. Rinus Michels heeft zestien spelers en verzorger Salo Muller meege nomen naar Wassenaar. De spelers zullen tot woensdag middag in onzekerheid blijven, wie enige uren later als speler en wie als reserve in de bus stapt, die de ploeg naar het Olympisch Stadion brengt. Is die late bekendmaking van de opstelling een deel van de koude oorlog, die elk cupduel begeleidt „Niet in de eerste plaats", zegt Michels. „Van tijd tot tijd moet je natuur lijk meedoen, maar er zijn een paar blessures in de ploeg, waarvan je maar moet afwachten hoe die ge nezen." Theo van Duivenbode, die zaterdag uitviel in de wedstrijd tegen De Volewijckers, Piet Keizer en Wim Suurbier, die voor het bekerduel niet in het veld kwamen, zijn geblesseerd. De andere Ajacieden in Wassenaar zijn: Bals en Stuy; Suurendonk, Vasovic, Hulshoff en Pronk; Groot, Muller en Nuninga; Muhren, Cruyff, Swart en Danielsson. De stemming in Hotel Duinoord is meer ontspannen dan ruim een maand geleden toen de ploeg in de Hooge Vuursche was verzameld. Verzorger Salo Muller, de man die waarschijnlijk het meeste contact met de spelers heeft, zei: „Het ligt natuurlijk allemaal iets anders dan tegen Nürnberg. Toen hadden wij al een wedstrijd achter de rug, maar het was nog voor in het seizoen. Er is nu natuurlijk weer dezelfde spanning om dat ieder weet dat het niet gemakkelijk zal zijn, maar tegen Nürnberg hebben ze toch meer opgezien. Over de blessures valt nog weinig te zeggen. Als de wedstrijd van zaterdag echt urgent zou zijn geweest, had Kei zer mee kunnen doen, Suurbier zeker niet. Wat het met Van Duivenbode wordt, is nog met geen mogelijkheid te zeggen". Niet kinderachtig Ongerust zijn de Ajacieden niet. Ben Muller: „Voor iedere wedstrijd is er natuurlijk een bepaalde spanning. Had iemand mij voor de eerste loting van de Cup voor de keus gesteld Fenerbahce of FC Nürnberg, dan zou ik zonder aarze len de Turken hebben gekozen. Toch, een kinderachtige ploeg is het natuurlijk niet. Winnen van Manchester City is een redelijke prestatie, hoewel dat ook niet moet worden overdreven. Wij hebben zelf in Manchester gespeeld en ik ben van die Engelsen echt niet onder de in druk gekomen, ook al verloren wij. Voor ons was het een wedstrijdje, voor hen een erezaak. Wij speelden daar niet in de eerste plaats om te winnen, zij wel". Muller is een van de spelers die liever thuis is dan in een „trainingskamp". ,.Ik heb een zaak, ik ben geen fullprof. Het HEERENVEEN. „Ik wil iroberen de stijgende lijn voort e zetten", zegt Jan Bols vorig seizoen voor het eerst in de ichaatskernploeg en meteen door gestoten naar de top na een inderhalf uur durende training op Ie Thialfkunstijsbaan in Heeren een. Hij legt daarbij de nadruk >p „proberen", want de 24-jarige Drent heeft met de nuchtere kijk an de noorderling al voor zich- lelf uitgemaakt, dat „proberen", .zijn best doen" en zich leeg rijden" alles is wat hij kan doen. ,Het is dan maar afwachten wat het esultaat is. De mensen staan er altijd i gemakkelijk tegenover. Ze zien de jfers in de kranten en zeggen:' ,.Kijk, e was slechter dan die", maar ze ver- :ten dat de omstandigheden tijdens de edstrijden sterk kunnen verschillen, eem het Europees kampioenschap van )rig seizoen in Oslo. Ik reed daar de iOO metei' in 2.07.2. Iedereen was dolblij i feliciteerde me met die tijd. Ik dacht intussen het mijne van. Pas toen Ard Schenk niet verder was gekomen dan 1.5 realiseerde ik me, dat het ijs in tussen zwaarder was geworden. Dat was tewoon een gelukje. Normaal had ik Ard nooit kunnen verslaan". Op de fiets Bols, twee seizoenen geleden zevende bij het Nederlands kampioenschap, vorig jaar derde bij deze wedstrijden en vijfde Plaatsen in het Eui'opees- en het wereld kampioenschap, heeft van eind maart tot half juli aan wielerwedstrijden deel- en. „Mijn voorbereiding was na tuurlijk niet zo goed als enkele jaren eeleden toen ik de leiderstrui in Olym- Toer droeg. Ik werd tweede in een criterium in Woerden. Mijn beste plaats i de klassiekers was achttiende in de Ronde van Twente. Olympia's Toer heb ook nog meegereden. In eindigde iets n de dertig, geloof ik. Na half juli mocht Ik niet meei' van de schaatsbond aan wielrennen doen. Ik heb alles uitgereden, Ron Hill wereldrecord op de tien mijl LEICESTER Ron Hill, dc Engelse lange-afstandloper, die tijdens de Olym pische Spelen in 29 minuten en 53.2 sec. a's zevende eindigde op de 10 km, heeft 'Q Leicester met succes een aanval ge- haan op zijn wereldrecord op de 10 mijl. Hill liep de afstand in 46 min. 44 sec., waarmee hij ruim onder de tijd (47.02.2) bleef, die hij op 6 april van dit jaar eveneens in Leicester had laten af drukken. JAN BOLS behalve mijn laatste wedstrijd, op 14 juli in Eelde. Het was toen erg slecht weer, met onweer en hevige regen. De volgende dag moesten in het ziekenhuis mijn amandelen eruit worden gehaald en ik wilde niet het risico lopen koorts te krijgen". Medewerking •In het dagelijks leven is rustige Jan Bols machinebankwerker op een metaal- warenfabriek in zijn woonplaats Hooge- veen. „Ik heb gelukkig alle medewerking van mijn wericgever", zegt Bols. „Ze hebben op de fabriek zelfs een suppor tersclub voor me opgericht, die me veel steun geeft. Tenslotte kan ik van begin december (veertiendaags trainingskamp in Heerenveen) tot half maart niet wer ken". Bols is verloofd met Marry Wiebing (,,Ik ga mee naar alle grote wedstrijden"), maar heeft nog geen trouwplannen. Hij ï'ookt niet en drinkt niet. Geen vreemde Het is duidelijk aan Bols te merken, dat hij blij is met Leen Pfrommer als coach van de kernploeg. De sportofficier uit Etten is geen vreemde voor hem. Pfrommer trainde Immers de oostelijke regionale ploeg, waarvan Bols deel uit maakte. „Ik kan erg goed met hem op schieten. We praten veel. Dat was het gemis bij De Graaff. Ik had niet bepaald een hekel aan hem, maar we lagen el kaar niet al te best. Met Pfrommer ben ik het net zo goed wel eens niet eens, maar dan praten we erover en wordt naar een oplossing gezocht". Sprint verbeteren Bols is een stayer. Dal bewijzen zijn persoonlijke records: 41.3, 2.06.8, 7.23.5, 15.31.4. „We gaan proberen iets aan die sprint te vei'beteren. Of het zal lukken, is moeilijk te zeggen. Daarbij verwaar lozen we de lage afstanden natuurlijk niet. Verder wil ik van al mijn tijden nog wat afknabbelen. Dat moet kunnen. Aan het begin van het seizoen is het nog maar wat schaven en glijden, zuiver op de techniek. Als je nu al hard zou gaan, zou je letterlijk een scheve schaats gaan rijden. Het is ook niet best voor je rug. Mijn conditie is puik. Dat moet ook wel na zo'n training. Van de zomer elke dag „droog", zaterdags op het CIOS met Holleboom. En dan ging ik soms nog naar het motorcrosscircuit in Dwingelo om te lopen". Schaatsenrijder Jan Bols beziet de zaken nuchter. Hij weet dat dit seizoen zijn grote kans kan komen. Maar dan moei alles meezitten, want: „Kees, Ard en Peter draaien ook goed" belangrijkste is echter dat ik lekkerder slaap in mijn eigen bed". De botsing tussen de maatschappelijke en de sportieve carrière komt bij de andere „ouderen" ecther niet te hard aan. Aanvoerder Bals: „Er is geen andere mogelijkheid. Van ons verlangt men dat wij voortdurend met voetbal bezig zijn en ik heb ook mijn werk. Het grotere gewicht van het voetballen is stap voor stap gekomen en daardoor is de aanpassing geleidelijk gegaan. Je hebt nu zo lang twee meesters gediend, dat je het bijna als een vanzelfsprekendheid bent gaan beschouwen. Michels beslist Klaas Nuninga: „Voor het seizoen begint, teken je een contract en dan weet je waar je je aan hebt te houden. Je bent er dus op ingesteld dat je een paar dagen, of langer, uit je werk gaat om soms op de dag van de wedstrijd niet meer dan reserve te zijn. Een paar jaar geleden zou ik dat niet hebben kun nen nemen. Als ik dan om tactische redenen uit een elftal zou zijn gelaten, had ik mij verschrikkelijk opgewonden. Nu heb ik leren accepteren dat ik pion nummer zoveel ben geworden. Zo lang het doel van Michels hoog is en de resul taten goed zijn, heb je friets te zeggen. En zelfs achteraf niet. Wat ik doe in het veld, of wat de ander presteert die speelt in mijn plaats, is'niet vergelijkbaar, niet meetbaar. De beslissingen neemt Michels en wij hebben ons daarbij neer te leg gen. Wij zijn drie keer dchter elkaar kampioen geweest en het is logisch dat de prikkel dan wat minder wordt. De kunst is om de ploeg geladen te houden en dat lukt Michels". Geen hoge hoed Rinus Michels is nuchter als altijd. „Twee jaar geleden speelden wij tegen Besiktas. Ik geloof dat Fenerhabce ster ker is, denk aan Manchester City. Ik heb die Turken in Istanboel zien spelen. Toen had ik er geen hoge hoed van op. Maar Europa Cup is heel wat anders. Fener bahce heeft het afgelopen jaar in Tur kije alles gewonnen, wat er te winnen was. Is het dan een wonder dat het in de competitie iets minder gaat? Ik heb de ploeg tegen Istanboel Spor aan het werk gezien. Er was geen sfeer, weinig V olleybaldames tegen Hongarije DEN HAAG In december zal het Hongaarse volleybalteam (dames) bezoek aan Nederland brengen en vier wedstrijden tegen de Nederlandse ploeg spelen. De wedstrijden worden gehouden in Drachten (maandag 16 december), ir Winterswijk (woensdag 18 december), ir Vlodrop (vrijdag 20 december) en Oegst- geest (zaterdag 21 december). De Nederlandse ploeg bestaat uit de volgende dames: Tonij Verdijsseldonk, Henriëtte Wijnands, Fransje Arts, An- nemiek Epping, Marijke Bruggeman, Henriëtte Karsten, Joke den Dekker, MathUde van der Berg, Ans Snuverink, Truus Grunnekemeyer, Greet Morrien, Aukje de Vries, Iet Pranger, Truus Gie- len en Anja van der Horst. Ttrainer- coach is Johan van dor Haar. publiek en nauwelijks aanvaardbaar voetbal. Dan merk je dat de Turkse mentaliteit anders is. In zo'n wedstrijd speelt ieder individueel. Een verloren bal is een verloren bal, de spelers doen het rustig aan en 6oms een beetje chaotisch. Het is net als het verkeer in Istanboel. Ieder gaat zijn eigen gang. Maar als er werkelijk wat op het spel staat, ontdek je toch een goed stuk discipline. Dat heeft iedereen kunnen zien bij Besiktas. De waarde van een ploeg ontdek je pas onder druk. Wij zijn sinds de wedstrijd tegen Besiktas misschien niet beter, maar wel meer ervaren geworden en dan merk je in een wedstrijd tegen Twente dat er toch nog heel wat aan mankeert. Een schok inderdaad. Maar vergeet niet hoe lekker je kunt opknappen van een koude douche". AMSTERDAM Ignac Molaar op zün wit-glanzende visitekaartje staat in trotse lettertjes: „Fenerbahce kulubu futbol teknik direktoru" sprong bijna uit elkaar van woede. „Nog nooit", brieste hij, „zUn we zo schandalig behandeld. Wie hier de schuld heeft, kan me niet schelen. Dat we op dit veldje, waar anders de koetjes grazen en de schaapjes blaten, moeten trainen, is een regelrecht schandaal. Ik ben woedend." De reden van Motoairs nijd was verklaarbaar. Fenerbahces trainer had eedadhit op het veld van het Olympisch Stadion te mogen trainen. Hij werd eohter naar een bijveld verwezen. Stadiondirecteur Melchers was onver biddelijk. „U mag wel op het hoofdterrein, maar dan mogen er geen voet balschoenen worden gedragen. Ik moet om mijn gras denken." Molnar weigerde eohter gebruik te maken van het aanbod. „Daar heb ik niets aan", nijdaste hij terug. „Mijn jongens kunnen op zo'n grasveld oiunogeijlk met gymschoentjes trainen. Ik ben daar gek. Ik zal me daar het risico gaan nemen dat zij zich blesseren." Molaar was zo boos. dat hij gisteren na de mistige en zeer rommelige training met zijn spelers in de bus stapte zonder ook maar één teug van de besleflde thee te hebben gedronken. Ook over de eventuele opstelling van Fenerbahce voor de strijd van morgenavond wilde hij niets zeggen, hoewel hij maandagmiddag in hotel „De Witte Bergen" in Laren, waar Fenerbahce verblijft, had verklaard, dat hij het elftal wellicht na de training bekend zou maken. Hij maakte gisteravond in Laren wel de namen bekend van de elf spelers, die tegen Ajax in het veld zullen komen. In welke opstelling kon hij nog niet zeggen. De elf spelers zijn: doel: Yavue; achter: Sukru, Nenwelller, Ercan en Lev ent; midden: Selim en Yitmae; voor: Ogun, Nedim, Ziya en Can. Fenerbahcetrainer Molnar en zijn formatie houden iedere dag een technische bespreking, waarbij alleen van het hoofd wat werk wordt vereist. De rest van het lichaam hangt in een luie stoel. Nederland met één ploeg in Merkentour (Van onze sportredactie) BREDA. Zoals het zich laat aanzien zal de wielergroep Cabal- lero niet starten in de merken tour van 1969. Op de lijst die de organisatie van de Ronde van Frankrijk opstelde komt voor Nederland alleen de ploeg van Willem II/Gazelle voor. In totaal accepteerde de Tourorgani satie veertien equipes, het absolute maximum. Deze veertien ploegen zijn: Nederland: Willem II/Gazelle. Spanje: Kas en Fagor. Italië: Filotex, Molteni en Salvarinl. België: Mann, Flandria en Faema (dat met ingang van komend seizoen Italië verlaat en domicilie kiest in België). Frankrijk: BIC, Mercier, Peugeot, Frl- matic en Lejeune (dat een mede-sponsor vond en daardoor als laatste toe gevoegd kon worden). Bij Caballero was men gisteren nog niet op de hoogte van het nieuws. Ploeg leider Gerard Peters: „Het enige wat we hoorden was, dat de brief waarin we onze kandidatuur stelden, was ont vangen. Verder weet ik niets. Maar het kan natuurlijk best zijn dat we niet in de Tour mogen uitkomen. Dat zou ove rigens voor mij geen grote teleurstelling zijn. Nee, als het niet kan, houdt alles op. We hebben het geprobeerd en als dat zonder succes is, nou ja, wat kun je er dan aan doen?" Willem Il-ploegleider Ton Vissers toonde zich vanzelfsprekend gelukkig met het feit dat hij naar de Tour kan. Vissers: „Toen mijn firma aan de wie lersport begon, was de opzet deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk. Door allerlei omstandigheden is het er nooit van gekomen. Nu zijn we eindelijk waar we willen. Gelukkig". Willem II heeft de Tourorganisatie moeten beloven, dat Rik van Looy in ieder geval opgesteld wordt in de ploeg. „En dat kan", aldus Vissers, „want in het contract met Van Looy is een derge lijke clausule opgenomen". (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. liet Europese kampioenschap pentathlon voor landenteams, bet grootste biljart- spektakel Ier wereld, heeft in dc stad Amersfoort kennelijk een vaste thuishaven gevonden. Is hel in dc internationale biljarlwercld usance, dat de grote internationale toernooien over de diverse aangesloten landen rouleren, toen de Confederation Europeenne de Billard in 1966 dit pentathloneve- nement tot een tweejaarlijks officieel Europees kampioenschap promoveerde, vond daarvan de première ook al in de Amersfoortse sporthal plaats. Het werd zowel uit sportief als uit propa gandistisch oogpunt Nederland won de Prins- Bernhardeup en de publieke belangstelling was groter dan voor welk internationaal titeltoernooi dan ook een enorm succes en dat heeft zowel hel KNBB-district Eemland als de CEB doen be sluiten ook de tweede aflevering van dit monster- toernooi in de Keistad te doen plaatsvinden. Morgen is het dan weer zover. Dan zullen dertig cracks uit vijf landen Nedeiriand, België, Frank- rijk, West-Duiteland en Spanje in de vijf voor geschreven spelsoorten libre, kader 47/2, kader 71/2, bandstoten en driebanden tegen elkaar Bij pentathlon geen moeilijkheden met weglopende ballen uitkomen. Dat houdl in, dat ei vijf volle dagen op vier matchtafels tegelijk zal moeten worden gespeeld om de achttien op het programma staan de landenwedstrijden af te werken. Men hoopt in Amersfoort en die verwachtingen zijn niet ongegrond dal de voor zondagmiddag geplande finale tussen Nederland (Henk Scholte, Hans Vul- tink, Tini Wijnen, Henk de Kleine en Herman Popeyus) en België (Jos Vervest, Leon Corin, Tonny Schrauwen, Ludo Dielis en Raymond Ceu- lemans) ook inderdaad het hoogtepunt, de strijd om de Europese titel, zal gaan worden, Voor het zover is, zullen er ongetwijfeld vele dui zenden caramboles gescoord zijn. De organisatoren hebben dan mogelijk zelfs grijze haren gekregen voor zover ze die nog niet hebben uiteraard want dat er een stuk werk aan de totstandkoming en de afwerking van een dergelijk groots opgezet titeltoernooi vastzit, ligt voor de hand. Op de eerste plaats is dat natuurlijk de financiële kant men heeft een begroting, die ver boven dc I 40.000- uitkomt en al dragen ln deze voor een biljartevc- nement uitzonderlijk hoge kosten drie sponsors een stevig steent ie bij, sluitend zijn de zaken daarmee allerminst. Het district Eemland heeft dan ook in de afge lopen periode tal van acties ondernomen om een ander financieel rond te krijgen en nog voor de eerste carambole door een der vijftien arbiters geannonceerd zal worden, kon men in Amersfoort voor wat de centjes betreft opgelucht herademen Zelfs Is het zo, dat de heren biljarters, aan wie volgens de CEB-reglementen naast de reiskosten ook een dagvergoeding van vijftien dollar dient te worden uitbetaald, na afloop van hun „mara thon" naast de officiële prijzen van Prtos- Bernhardcup bot draagmedailles eveneens op unieke en bijzonder kostbare persoonlijke prijzen kunnen rekenen. sporthal. Zoals gebruikelijk kent deze accom modatie een verende vloer cn dat zou betekenen, dat bü elke voetstap de drie ballen het laagste punt van het dan niet meer waterpas staande biljart zouden gaan opzoeken. Een onmogelijkheid, die met veel technisch vernuft voorkomen kon worden. De wcdstrüdtafels vinden niet hun rust punt op die verende vloer, maar er dwars door heen op de fundering van de sporlhal. Geen moeilijkheden dus met weglopende hallen Geen alleenrecht Geheel uniek is ook de openingsplechtigheid van dat tweede Europese kampioenschap pentathlon voor landenteams. Is 'het in de biljartwereld ge bruikelijk, dat toernooien met een afstoot door de een of andere hoogwaardigheidsbekleder worden geopend, in Amersfoort men stoffeert voor dit toernooi het gehele vloeroppervlak van de hal komen er een muziekkorps, een majorettenkorp» en de alombekende stadstrompebtei-s aan het voor stellen van de zes landenploegen tc pas. Een spek takel, dat wellicht de vergroeide biljarters vreemd is, maar dat eens te meer bewijst, dat het laten maken van caramboles geen alleenrecht meer ia ven de Nederlandse kasteleins. (Van onze sportredactie) BAARN Tegen zes uur gisteravond kon Fenerbahces trainer, Ignac Molnar, eindelijk opgelucht herademen. Op dat tijdstip arriveerde voor motel „De Witte Bergen" een met voetbalschoenen, shirts, broekjes en kousen volgestouwde K.L.M.-auto. De bagage of liever gezegd: de zo hoogst noodzakelijke voetbalplunje van het Turkse gezelschap was terecht. Men zal woensdagavond tegen Ajax niet in geleende spullen behoeven aan Deze bange gedachte heeft de tweede „Nederlandse dag" van Fenerbahce in feite volledig beheerst. Pas gistermorgen kwam trainer Molnar tot de ontdekking, dat met het lijnstoestel van de Turkse luchtvaartmaatschappij wel al zijn spelers naar Amsterdam waren gekomen, maar dat op het vliegveld van Istanboel vergeten was de in vele tassen gepakte uitrusting van zijn discipelen in te laden. In paniek volgde het ene telefoongesprek na het andere. Eindelijk werd dc bagage in Istanboel gevonden en onmiddellijk ln een vliegtuig naar Amsterdam gestopt. De moeilijkheden leken voorbij. Dat was gistermorgen rond elf uur. Op slag keerde de rust in het omvangrijke Turkse gezelschap weer. Men kon tenminste rustig in Hilversum gaan winkelen. Maar nauwelijkp was d>> tourinpear, die Fenerbahce naar de radiostad moest brengen, gearriveerd of een nieuw telefoontje zaaide onrust Ditmaal was liet nummer van „De Witte Bergen" door een employé van Schiphol gedraaid. Zijn mededeling luidde: „Uw bagage staal op het vliegveld van Frankfort, maar kan ln verband met de mist niet naar Schiphol worden overgevlogen" Voor trainer Molnar reden voldoende om voor de tweede op hoofdstedelijke sportzaak van Johan Cruijlf. Wellicht zou men toch nog een nieuwe uitrusting moeten aanschaffen. Met die allesbehalve geruststellende gedachte besloot men om toch maar te gaan winkelen. EindeWk reed tegen zes uur plotseling die volgepakte K.L.M.- wagen het parkeerterrein op. Het leed was geleden Rindt naar Lotus Ford WENEN De Oostenrijkse coureur Jochen Rindt zal het volgend jaar voor ds Engelse Lotus-Fordrenstal gaan rijden, waarvan wereldkampioen Gra ham Hill de eerste c

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7