Studenten veel te royaal met geld SPEL MET TONNEN, ZELFS MILJOENEN DAALDEROP Nijmeegse rector neemt brief met klacht over fascisme niet terug OVERLEG TUSSEN NIXON EN IOHNSON OVER PARIJS Reynolds onder zware bewaking in gevangenis Michaellegioen wil eigen pastoraal concilie houden Per soos 29 mille per jaar aan drank Studenten breken overleg af Geboortenregeling Franse bisschoppen kiezen middenweg Knuvelder c.s. op de barricaden Strijd tegen Pastoraal Instituut Gezamenlijke vliegtuigbouw Nederland en Zuid-Afrika JAANDAG 11 NOVEMBER 1068 DE LEIDSE COURANT/ UTRECHT (ANP) Aan het ynde van het congres van de Lan- elijke Kamer van Verenigingen LKW), het overkoepelend or- aan van alle 64 studentengezellig- eidsverenigingen in Nederland, eeft de voorzitter van de kamer, e socioloog J. van der Pol, gezegd, at er in de studentenverenigingen eel te royaal met geld wordt om- fesprongen. ,Het financieel beleid bij de vereni ngen is over het algemeen slecht. Het itbreekt de verenigingen aan coördi- atle en de wil tot samenwerking. Men oet zich gaan realiseren, dat men met 'nnen, zelfs miljoenen, speelt. Het Is hoogste tijd, dat de verenigingen :h eindelijk eens op deze feiten gaan ezinnen, want u beseft uw verantwoor- tlijkheid soms niet", zo zei hij tot de irtegenwoordigers van een groot aan- 1 studentenverenigingen, die bij de ndelijke kamer zijn aangesloten. Volgens de voorzitter van de LKW loeten de studentenvereniginen hun le- ;r diensten gaan verlenen, geza- enlijk en daardoor goedkoper gaan in lopen, een doelmatig beleid gaan voe- meer tijd besteden aan het ver erven van kennis en inzicht. Hij wees de onkunde, die bij vele besturen eerst ten aanzien van de afschrijving het verkrijgen van subsidies ADVERTENTIE MJ aalderop is de grootste fabriek van elektrische boilers in Nederland. Elke Daalderop boiler is een perfekt apparaat dat u maar één keer hoeft te I kopen om altijd heet water in kuis te hebben. Dag in, dag uit, jaar in, jaar uit. Stilletjes doet hij z'n werk tegen laag nachtstro ointarief - en om dat zo'n boiler geen schoorsteen nodig heeft, kimt u hem overal plaatsen. Elke keuken is geschikt voor een elektrische boiler. Omdat het water elektrisch wordt opgewarmd is een boiler de veiligste en beste weg naar heer lijk heet water uit alle kranen! Vraag uw installateur wat het beste is voor uw huis: een 50,80 of 120 liter. En vraag vooral naar de boven ste beste boiler: een Boiler (Van onze correspondent) NIJMEGEN „Ik ben het er ni eens, dat de studenten de discussies o\ de problemen van de universiteit m willen voeren, maar ik ben het er niet mee eens, dat zij, om zo veel mogelijk studenten erbij te betrekken, tijdens druk bevolkte colleges de zalen in be slag gaan nemen. Dat vind ik dictato riaal. Mijn brief ging dan ook vooral over de door de studenten gevolgde procedure. Die heb ik fascistisch ge noemd, toepassing van het recht van de sterkste". Dit stelde de rector-magnificus van de Nijmeegse universiteit, prof. mr. baron Van Wijnbergen, zaterdagmiddag in het studentenprogramma „Uilenspiegel". De Nijmeegse rector voegde er aan toe, dat zijn brief weloverwogen was geschre ven, zodat de argumenten voor 'n even tuele terugtrekking zeer zwaar moeten wegen. Voor alsnog Is er slechts aan leiding om de brief onverkort te handha- Wim van Basten Batenburg, voorzit ter van de Unie van Studenten te Nij megen, blijft de -door de rector in zijn brief gebruikte terminologie onaanvaard baar vinden. Immers vooral bij mensen die er niet bij waren wordt een absoluut verkeerde indruk gewekt. De actie van vorige week woensdag in de aula was vooral een protest tegen ondemocratische maatregelen als de numerus fixus, en het ontwikkelingsplan van de katholieke universiteit. „Democratisering vindt niet plaats ir commissies. Daarom gaan we op de in geslagen weg verder. Op 14 november zal er een collegestaking zijn met veel discussies. Daags tevoren wordt er teach-in gehouden over het fascisme, wa&rbij ook de rector aanwezig zal zijn. Voorlopig hebben we ieder overleg iedere organisatie afgebroken". De senaat van de katholieke univet teit heeft zich achter de rector-magni ficus geplaatst. voor eettafels, het grote verschil in de prijzen van bierleveranties en de „vaak abominabele" sfeer en aankleding van de studentensociëteiten. Hij vroeg zich ook af of het nodig is, dat de studenten gebouwen wel 9 weken per jaar rente loos staan. Ook vroeg hij zich af hoe het mogelijk is, dat sommige vereni gingsbesturen vergeten om gelden te re- Het congres besloot zich binnenkort te gaan bezighouden met de mogelijkheden tot gezamenlijke inkoop van blikgroen- ten. bierglazen, wijn- en andere dranken, bestek en serviesgoed. Ook wil men contact opnemen met de minister om van de verplichtingen voortspruitend uit toegevoegde waarde (in januari 1969) ontheven te worden. Ongeveer 60 procent van de studenten- gezelligheidsverenigingen heeft bouw plannen, plannen klaar liggen of in uit voering met een gezamenlijke waarde van ongeveer 7 miljoen gulden of wel gemiddeld f 180.000 per plan. Van 60 procent der verenigingen is bekend, dat zij met een grote hypothecaire schul denlast zitten, die ongeveer 3 miljoen gulden bedraagt. In feite ligt dit bedrag nog veel hoger. Aan leningen en andere schulden heeft men dan nog voor cir ca 1,8 miljoen gulden uitstaan. Dit is bij 40 procent van de verenigingen het geval. Ongeveer de helft van alle ver enigingen in Nederland heeft acties ge voerd of voert die nog om de financiële toestand te verbeteren. Zo'n actie le vert gemiddeld f 54.000 op. De totale omzet van de studentenge- jzelligheidsverenigingen moet volgens een enquête 8Va tot 10 miljoen gulden per jaar zijn, daf is (hier niet meege rekend) gemiddeld f 125.000 per vereni ging. Aan dranken van diverse aard zetten de studentenverenigingen jaar lijks 5,5 miljoen gulden om. Boven dien wordt er nog f 300.000 liter bier ge tapt. De gemiddelde bierprijs per glas, zo blijkt uit de enquête, bedraagt 51 cent. De Amsterdamse en Zaanse studenten zijn het voordeligst uit met resp. 51 en 40 cent voor hun biertje. De Leidse stu denten daarentegen het duurst met 65 cent voor een pilsje. De overige drank- omzet bedraagt per vereniging f29.000 per jaar, hetgeen landelijk neerkomt op een bedrag van 1 Va miljoen gulden. De totale maaltij denomzet aan de eettafels van de studentengezelligheids- verenigingen bedraagt ongeveer lVs mil joen gulden per jaar met een gemiddel de van iets meer dan f 40.000 per eet tafel. De gemiddelde maaltijdprijs be draagt f 1,86, de duurste maaltijd kost f 2 en de goedkoopste is 75 cent. Het ge middelde verlies per maaltijd, landelijk berekend, is waarschijnlijk 35 cent, en In dat geval, absoluut gezien, een dub beltje, omdat de gemiddelde subsidie op een kwartje blijkt uit te komen. De gemiddelde contributie van de eerste-jaarsstudent aan de verenlgng bedraagt f 88,50. Leiden is goedkoop (f32,-), Sociëtas Studiosorum Reforma- torum in Delft is het duurst met f 135. Het gemiddelde bezoek aan de studen tensociëteit op een doordeweekse dag bedraagt ruim 100 personen. Van onze correspondent) PARIJS Officieel kan het Vaticaan »vreden zijn over het Franse episcopaat it de pil betreft. Ofschoon de 122 in >nrdes verzamelde bisschoppen niet Ier dan 750 amendementen te ver- srken kregen, is met zo goed als al- emene stemmen de pil veroordeeld. Noordelijk wordt gezegd dat „anti-con- eptle nooit een goed kan zijn, maar al- Ud verstoring is van de orde". Maar tc- ordt voor hen, die naar eer cn eweten menen zich niet aan het pau- elijk voorschrift te kunnen houden, een Itweg opengelaten door dc toevoeging dat deze ordeverstoring niet altijd zon- o behoeft te zijn". Tot de uitzondcrings- tallen behoren onder meer de gcval- waarin het leven van de moeder in ïevaar komt of alle andere manieren *°t beperking van het kindertal er niet toe hebben kunnen leiden, dc gezinsband stand te houden. het besluit van dc bisschoppen in zijn geheel heeft afgedrukt, was zater dagavond in Parijs nergens meer te krij gen. De krantenverkopers waren in min der dan geen lijd uitverkocht, wat er op wijst dat voor het vraagstuk in Frankrijk grote belangstelling bestaat. De belang stelling vindt men ook elders buiten de katholieke kring. De medische faculteit van Parijs houdt namelijk sedert een week in het grote amphitheater van bei ziekenhuis Broca lezingen over anti-con ceptie onder leiding van prof. Huguler, hoogleraar in de klinische gynaecologie. Professoren van naam wisselen er elkaar af in voordrachten over de verschillende methoden van anti-conceptie en over de medische en nlet-medische argumenten voor geboortenbeperking. Deze conferen ties, die ook in de provincie zullen wor den georganiseerd, hebben een bijzon der groot succes want iedere avond zit het amphitheater vol. Na afloop vindt een rondetafelconferentie plaats vragen en antwoorden. Soortgelijke cursussen worden gehou den op de middelbare scholen, in jeugd tehuizen of kazernes, zij gaan uit var de Franse beweging voor seksuele' her vorming. Hoe nodig dit onderwijs en voorlichting zijn moge blijken uit een recent officieel rapport dat het aantal clandestiene abor- tusgevallen in Frankrijk raamt op een half miljoen per jaar, bijna evenveel als de geboorten. Sterkere banden met Europa WASHINGTON (Reuter-AP) Pre sident Johnson en zijn opvolger Richard Nixon hebben vandaag overleg gepleegd over de diplomatieke impasse die is ont staan door de weigering van Saigon aai de vredesbesprekingen over Vietnam in Parijs deel te nemen. Tijdens hun ge sprek op het Witte Huls hebben beide ook gesproken over de gang van zaken tussen nu cn de machtsoverdracht in januari. Voor die datum, zo heeft Nixon be kend gemaakt, wil hij zich niet officieel bemoeien met de Vietnamese kwestie andere buitenlandse problemen, tenzij Johnson van mening is dat zijn inmen ging de zaak van de vrede zal bevor- dere. Walt W. Rostow, adviseur van buitenlandse zaken van het Witte Huis, meent dat de impasse zal eindigen met het zenden van een Zuidvietnamese del- legatte naar Parijs. Behalve de beëindiging van de oorlog zal de regering van Nixon de groots mo gelijke voorrang geven aan de verster king van de banden met Europa en de NAVO. Een van Nixons voornaamste ad viseurs Richard V. Allen verklaarde dat de Sovjetregering thans onvoorspelba- ren dingen doet en dat het voor de Ver enigde Staten daarom noodzakelijk is klaar te staan voor eventuele noodtoe standen. Er zijn verontrustende aanwij zingen dat de mannen van de „harde lijn" het thans in Moskou te zeggen heb ben: maarschalk Gretchko en admiraal Gorshkov. Hun streven om Rusland de eerste zeemogendheid van de wereld te maken, kan worden beschouwd als een aanwijzing voor de toenemende militai re invloed in de Russische beleidsvoe ring, aldus Allen in een interview in US News and World Report. Nixon heeft voorts bekendgemaakt de bevoegdheid van de vice-president dras tisch te vergroten. Agnew zou belangrij ke bevoegdheden krijgen op binnenlands terrein en ook taken op internatio naal terrein. (Van espondent) LONDEN De 37-jarige Londense antiquair en de vermoedelijke leider van de grote Britse trein roof van vijf jaar geleden, Bruce Reynolds, ls zaterdagmiddag in de gevangenis van Leicester overgebracht, nadat de rechtbank van Limalade het Jegens hem uitgevaardigde arrestatiebevel tot 18 november had verlengd. Reynolds is nu in staat van beschuldiging ge steld. Hij bevindt ziioh mi in de speciale vleugel voor gevaarlijke misdadigers, die als het ware een gevangenis in een gevangenis is. De rechtbank van Lamstede was omringd door tientallen politiemannen met speurhonden om de reusachtige menigte ni mvsgierigen op een vufstand te houden. De toeschouwers juichten en applaudiseerden toen hoofdinspecteur Thomas Butler arriveerde, die Reynolds opgespoord en gi .u-estcord heeft. Onmiddellijk na de arrestatie zorgde Butler ervoor, dat Reynolds' vrouw en zoontje in een politiewagen naar familie in Londen konden worden overgebracht. De zitting in Linsdale duurde slechts vijf minuten. De enige vraag die de reduier stel'de was: „Is u Bruce Reynolds?" Waar Reynolds bevestigend antwoordde. Op de foto: Bruce Reynolds wordt na de zitting geboeid weggeleid met de gevangenis van Leicester als bestemming. Burgemeester van Velsen overleden IJ MUI DEN (ANP) In het Antonius- I ziekenhuis te IJmuiden-Oost is op 56-ja- rige leeftijd overleden mr. J. C. Buhr- manm, burgemeester van de gemeente Velsen en lid voor de CHU van de eer ste Kamer der Staten-Geraal. Mr. Buhr- mann werd half augustus wegens een plotseling optredende ziekte met ernstig karakter in het ziekenhuis opgenomen. Van 1945 tot 1950 was mr. Buhrmann, als exponent van de illegaliteit waar in hij zeer actief is geweest adju dant van koningin Wllhelmina. Van 1950 tot 1960 was hij burgemeester van Weesp. President-elect Richard Nixon heeft zijn tegenstander bij de campagne, Hubert Humphreyop zijn vakantie adres ontvangen, Nixon had vice- president Humphrey uitgenodigd voor een gesprek over de toekom stige Amerikaanse politiek. Later vloog Humphrey met zijn running- mate, senator Muskiel voor een vakantie naar de Maagdeneilanden. Noord-Vietnam opent vuur in „verboden' zone SAIGON (AP) Noordvletnamese troepen die opereren binnen de gede militariseerde zone. hebben gisteren stellingen van de Amerikaanse marine beschoten met artillerie en raketten, al dus deelde een militaire woordvoerder vandaag mee. De aanvallen uit de zone waren de eerste sedert de bomstop van president Johnson op 1 november van kracht werd. Het is een schending van hetgeen hier opgevat werd als een overeenkomst tus sen Washington en Hanoi dat Noord-Viet- nam de zone niet zou gebruiken als alle bombardementen op het noorden stop gezet zouden zijn. Tot dusverre zijn vier mariniers gesneuveld. De Amerikaanse artillerie bracht het vijandelijk vuur tenslotte tot zwijgen en vernietigde tien bunkers. Twee bisschoppen jubileren in stille GRONINGEN (KNP) Mgr. P. A, Nierman, bisschop van Groningen, her denkt vandaag, dat hij 12Vs jaar gele den de bisschopswijding ontving. In on derling overleg hebben mgr. Nierman en mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, die 8 november zijn 12','j-jarig bisschopsjubileum vierde, besloten, dit Jubileum in alle stilte voorbij te laten gaan. Mgr. Nierman heeft in Rome ontslag aangevraagd als bisschop. Dit ontslag is tot dusverre niet verleend. Het is de bedoeling in het bisdom Groningen om alle gelovigen te betrekken in de voor bereidingen voor de keuze van een nieu we bisschop, waarvan het voordracht recht bij het kapittel ligt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Vele honderden leden van het ruim 1000 Nederlandse gezinnen tellende Michaellegioen waren zaterdag middag naar het kantoorgebouw van dc Utrechtse Jaarbeurs gekomen, om zich te beraden over verdere maatregelen tegen de uitholling en het modernisme in de Nederlandse kerkprovincie. Het legio is, zo zei voorzitter Louis Knuvelder, een verzetsgroep. Men roeit in zijn strijd tegen de dictatuur van het PINK (Pas toraal Instituut Nederlandse Kerkprovin cie), waarbij de Paus onder voogdij van pressiegroepen dreigt te worden gesteld, tegen de stroom op. Maar dagelijks ko men er nieuwe leden bij en wordt dc af weer sterker tegen de intimidatie en zelfs tegen chantage van „officiële" ker kelijke zijde. In Zuid-Limburg hebben zich ruim ze ventig geestelijken in dit verzet aangeslo ten. In Rotterdam en Haarlem kon lo kaal verzet worden geconstateerd tegen geloofsondermijnende preken en schen ding van dc liturgie. Hot streven van het Michaellegioen ondervindt weer klank in Frankrijk en ook in de naas te omgeving van de Paus wordt deze strijd tegen de tyrannie van de proges- slviteit met intense aandacht gevolgd. De dag nadert, aldus Louis Knuvelder, dat de „scheiding opgelegd kan wor den" en dat Rome zal zeggen „Wie waar staat". Dr. Jean van der Stap, spreken de over het gezag in de Kerk, noemde de huidige gezagscrisis een geloofscrisis. Deze lector aan de Parljse Sorbonne pleitte voor het behoud van het eenvou dige kolenbrandersgeloof en voor 't ver branden van de Nieuwe Katechismus. Onder Pius X liepen de modernisten de Kerk uit, maar de huidige muiters, die veel gevaarlijker zijn, blijven zitten cn tasten het leergezag van de Paus, zoals dat onder andere tot uitdrukking komt in de encycliek Humanae Vitae, aan. Het ziet er naar uit, dat Rome de Nederland se „theologdsters" als valse munters gaat beschouwen. Prof. Jansen, de ruim 80-jarlgc re demptorist uit Wittem, achtte de univer siteiten schuldig aan de huidige crisis. Het is een gebrek aan moed bij professoren en studenten. Reeds gaan diegenen on der de middelbare schooljeugd, van wie de ouders het kunnen bekostigen, naar in stituten in Frankrijk en Ierland, waar nog wel goed godsdienstonderricht wordt gegeven. Onder de praktische tips vooi doelmatiger verzet noteerden wij naast de oprichting van een actiecomité authen tiek godsdienstonderwijs, het opzeggen van abonnementen op de dwalende ka tholieke kranten en van het lidmaatschap van de KRO, waarvan de huidige leiders het erfgoed der oprichters verkwan selen en verraden, ook het verlaten van de kerk bij anti-godsdienstige preken en afwijkende canon, communiceren op de hand of anderszins desacraliseren van de heilige riten. Een Amsterdamse tiener getuigde van haar verbondenheid met Kerk en Paus en zij wist honderden jongeren aan haar zijde. Men wil in zijn slappe geloof het kruis niet meer, zei ze, maar Jezus wierp dat toch ook niet weg. Een vader pleitte voor zuiverder godsdienstonder richt en voor een betere voorbereiding op de eerste communie, die niet in een oliebollenfeest mag ontaarden. Fel ver zetten de legionairen zich ook tegen de ze opvatting, waarvan onder meer kardi naal AJfrink getuigde, dat in de zwarte week van november '84, toen de Paus tij dens het 'concilie ingreep, de collegiali teit zou zijn geschonden. Deze ingreep was juist een overtuigend bewijs van de werking van de Heilige Geest. Voorafgaande aan het zogeheten pas toraal concilie in Noordwijkerhout wil het Michaellegioen een waarachtig ka tholiek beraad organiseren opdat het fa lende Nederlandse episcopaat zich daar aan zal kunnen spiegelen. Gepoogd zal worden tot samenwerking te komen met de groep confrontatie. JOHANNESBURG (AP) Nederland cn Zuld-Afrika zaan misschien samen werken in de bouw van straalvliegtui gen in Johannesburg, zo heeft Sydney van den Bcrgh, leider van de Neder landse handelsmissie gezegd. Volgens de'Johannesburgs Sunday Ex press zei Van den Bergh, dat de le den van de missie deze weck voorstel len hadden gedaan betreffende de uit voer van vliegtuigen en onderdelen van uit Nederland. Het blad voorspelde, dat er binnenkort uitgebreide onderhandelin gen zullen beginnen tussen een Zuidafri- kaanse vertegenwoordiging en een grote Nederlandse fabriek om in Johannes burg onderdelen te maken. In dit ver band werd gedacht aan de Fokkerfabrlc- Prins Charles van Engeland speelt hier de rol van priester in Jos Ortons spel „Erpingham Camp". D< Engelse kroonprins trad op met dr universiteitstoneelgroep Trinity Col lege Dryden Society in de univer siteit vat» Cambridge Bisschoppensynode niet voor juni 1969 ROME (KNP) Mgr. L. Rubln, sec retaris van de bisschoppensynode, heeft meegedeeld, dat dc tweede bisschoppen synode zeker niet eerder dan Juni 1069, waarschijnlijk pas in 1970 gehouden sal In tegenstelling tot dc vorige keer zal ervoor gezorgd worden, dat de agenda voor dc vergadering minstens zes maan den tevoren aan de bisschoppenconfe renties zal worden toegezonden, teneinde de bissschoppen in staat te stellen aan de hand van dc onderwerpen hun best gcspeciallscerden op die punten af te vaardigen. Vorige maal was de agenda ''aarvoor te laat binnen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5