Voor volgend jaar staan er 125.000 huizen op stapel „Wij gaan 't anders doen, ik denk beter" MINISTER SCHUT: Vakcentrales willen meer gesubsidieerde woningen V.S.-ministers nemen hun ontslag Toon Hermans broeit op internationale musical LEX GOUDSMIT NA DON QUICHOTTE IN LONDEN, BRUSSEL EN BERLIJN Halve eeuw terug: revolutie in Berlijn ATERDAG 9 NOVEMBER 1968 PAGINA 7 Guus Hermus: „Wij vormen een leuk contrast, ik ben een bas-bariton en Lex 'n lyrisch-bariton" 55 ■DEN HAAG (ANP) Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening heeft de colleges van Gedeputeerde Staten op de hoogte Vsteld van de woningverdeüng voor 1969 over de provincies; een verde- jng, die betrekking heeft op 45.000 woningwetwoningen met rijksleningen vip 10.000 woningen die door corporaties in de particuliere sector wor- len gebouwd. Speciale aandacht voor bejaarden en militairen Voor de bouw van gesubsidieerde •- en eigen woningen door particu- n (45.000) zullen voorlopige richt- jfers per provincie bekend worden ge- aakt. De bouw van ongesubsidieerde roningen, waarvoor geen rijksgoedkeu- meer vereist is, is uiteraard niet contingenten gebonden. In het wo- ngbouwprogramma 1969 is gerekend 25.000 woningen in deze sector, zodat !t totale woningbouwprogramma voor ilgend jaar 125.000 woningen omvat. Van de 45.000 woningwetwoningen eft de minister er thans 29.500 aan de ovinciale besturen toegewezen; 15.500 toningwetwoningen werden voor specia- doeleinden centraal in reserve gehou- n. Van de 10.000 door corporaties te uwen particuliere woningen werden er 100 verdeeld en 2.000 centraal in reser- gehouden. Van deze 29.500 woningen i er aan Zuid-Holland 6.429 toegewe- oewijzing llitairen Van militaire zijde zal met procinciale besturen overleg worden eopend over de bouw van een aantal oningwetwoningen met rijksleningen, aardoor het mogelijk zal zijn rekening houden met de behoefte aan huis- jsting van militairen. Bejaarden Zowel voor de bouw van jaardenwoningen als -tehuizen zal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De drie vakcentrales tbben in een brief aan de Statcn- eneraal gepleit voor vergroting van fit aantal in 1969 te bouwen gesubsidi eerde woningen met 5000. Het ovcrleg- gaan van de vakcentrales vreest na- elük dat volgend jaar geen 25.000 on- 'subsidleerde woningen in aanbouw vorden genomen, wat volgens hel •uwprogramma het geval zou moeten in. Gevreesd wordt dat het bouwbeleid »oral ten opzichte van de minder draag- raehtigen nadelig zal werken. De vakcentrales hebben zich uitgespro- fn voor een geleidelijke opvoering van oningproduktie in de komende jaren, •dat krachtiger aan de krotopruiming worden gewerkt. Verder achten de ikcentrales het gewenst dat de huur- •eralisatie in een minder snel tempo aats heeft en de regeling voor finan ce steun bij doorstroming gehandhaafd ijven. De vakcentrales kanten zich tegen arlijkse huurverhogingen van 6 in aats van 4 Zij achten het wenselijk at spoedig een subsidiestelsel wordt atworpen waarbij de subsidie niet meer oor de woning wordt gegeven maar aan inder draagkrachtige bewoners, zodat subsidies terecht komen bij de men- ^die er het meest voor in aanmerking Minister Schut het volgende jaar een bed voor een hal ve contingentseenheid tellen. Rijnmond Over het voor het open baar lichaam Rijnmond bestemde deel van de aan de provincie Zuid-Holland toegewezen contingenten zal nog nader overleg plaatsvinden. De minister is van plan bij de woningverdeling voor 1970 aan Rijnmond een eigen contingent toe te kennen. Centrale reserve Centrale reserve woningwetwoningen. De centraal in reserve gehouden 15.500 woningwetwoningen met rijksleningen is de volgende bestemming toegedacht: contingenistoeslag voor zogenaamde keu zewoningen 750, grote-elementenbouw 7.254, efficiënte bouw 5.500. Ambonezen 350. woonwagenbewoners 25. leerling- bouwplaatsen 250 en diverse doeleinden 1.371. Ten aanzien van de genoemde bestemmingen kan het volgende worder opgemerkt Keuzewoningen: De bouw van zoge naamde keuzewoningen, waarvan di huren laag zijn, acht de minister een zaak van zeer groot belang, in het bij- l zonder nu in de naaste toekomst door krotopruiming en sanering grote aan- tallen woningen met lage huren zullen verdwijnen. Er zullen hel volgend jaar i tenminste 5.000 woningen als keuzewo- j Grote-elemcntenbouw. Er kan geen verdeling over de provincies worden vermeld, omdat voor een belangrijk deel van de woningen de keuze van de bouwplaats aan de woningfabrielcen wordt overgelaten. De minister zal ech ter toezien op een redelijke geografische spreiding. Efficiënte bouw. De minister had reeds eerder aangekondigd dat geen toe slag op het gemeentelijk contingent meer zal worden gegeven voor woningwetwo ningen die worden gebouwd volgens de gietbouwmethode, 'n bouwsysteem of n' gerationaliseerde bouwmethode. Mat het j oog op gedane toezeggingen en ter wille j van 'n soepele overgang zijn 5.500 wo- ningwetwoningen voor 1969 gereserveerd Nu de regeling afloopt, zal voor volgen- I de Jaren de reserve uiteraard belangrijk kleiner kunnen zijn. „Ik heb de voorstellingen in Londen en Brussel (met Jacques Brei) gezien. Nee, die interpretatie niet", zegt Lex. „De Sancho Panza, die ik moet uitbeel den is 'n vent, 'n doodgoeie mens, die met beide benen op de grond staat. Hij en hij wijst naar Guus op het to neel is een figuur, die de lucht in gaat. Och, mijn rol is moeilijk te verge lijken met Tevje uit de Anatevka (ongeveer zeshonderd keer gespeeld), maar iets wat goed is zoals deze nieuwe musical doet het altijd. Bij mijn afscheid van Anatevka kreeg ik die dikke turf over Don Quichotte je weet wel, Werumeus Buning en mooie teke- J ningen cadeau. Ik weet niet of het goed is dit allemaal te lezen. Het eigenlijk een mens van alle tijden". Zeer ritmisch „Er zitten verrassende scenes in deze musical. Neem nou, dat paard, Guus ik. En dan dat liedje „I am I". Het allemaal zeer ritmisch. Soms wat mo lijke intervallen, maar het ligt allemaal lekker in het gehoor. En wat belangrijk is: wat ik dacht dat Guus gaat doen, gaat hij ook doen. Dat moet je natuur lijk niet al te hardop.zeggen, maar he' zit er dik in. dat de Nederlandse versi< de beste wordt. Maar ik wil eerst Josef Meinrad wel eens zien". Leuk constrast „Nee", zegt Guus Hermus, „ik niet naar de Berlijnse voorstelling kij ken. Ik heb aan de Amerikaanse stelling genog gehad. Die Don Quichotte is heel goed theater. Het biedt alle gelijkheden. Het zit tegen de opera Je moet redelijk goed kunnen zingen. Ik ben natuurlijk geen Tito Gobbi, i Jan Kijzer, bij" wie ik nu anderhalf jaar zangles heb, zegt dat het gaat. De stem men van Lex en mij vormen een leuk contrast. Ik ben bas-bariton en Lex een Jyrisohe bariton-',1. j i, Lex Goudsmit terzijde: „Guus is een uitstekende zanger. Hij heeft toch plan nen gehad om helemaal de muziek in te gaan. Bovendien is hij eep goed acteur. Dat is een combinatie, die je bij de an dere Don Quichottes in Europese voor stellingen niet zo aantreft". Simpel en helder Guus Hermus met grijze sik en hang snor: „Don Quichotte is zo'n verschrik kelijk aantrekkelijk figuur. Ik vind hem nog interessanter dan Cyrano. De Don Quichotte is de presonificatie van de mens, die de wereld goed wil maken. Hij demonstreert 't falen van de goede wil. Het wordt allemaal heel simpel en hel der gesteld., geen highbrow. Het zal door iedereen goed gevolgd kunnen wor den... excuseert u me., Altman de re gisseur roept me. Er moet weer een foto gemaakt worden. Ja, in Altman heb ik vertrouwen. Hij heeft Anatevka ook goed gedaan". Duitse Sancho „The horses", zegt Altman. Twee Quichotterige paarden draven op. Dan ny Navon de assistent van Altman klapt in zijn handen, het ritme voor de poten van de horses. Guus Quichotte en Lex Panza klimmen er weer op. Je ziet het allemaal al komen. Tegelijk ver rukkelijk en schrijnend. Lampen flitsen. Uit het donkere decor, met een door kijk op lessenaars van de musici en een immense reclame voor Golden Nudel- suppe, doemt een figuur op. Een vrien delijke goedlachse man met grijze stop pelbaard: Peter W. Staub. Hij is de Sancho Panza van Berlijn. Freunds'chaft. Oudere herinneringen: Heintje en Louis Davids, Tholen en Van Lier... Hij spreekt een mondje Nederlands: „Deze rol is zo lieblich, zo menslich. Weet je, waarom ik bovendien zo blij ben met het maken van de Sancho....? Ik moest een beetje aan mezelf denken, minder eten, minder bier drinken. Totdat deze rol zich aan bood. Nu kan ik weer heerlijk dik wor den". En Staub slaat zich vergenoegd op zijn buik. Lex Goudsmit lacht en wint het van Staub .wanneer het om de uiter lijke omstandigheden van een Sancho Panza gaat. Een avontuur Het is al avond geworden. Guus Her mus is moe. Zei Paul Kijzer niet, dat een vrije produktie dit allemaal die reis, die fiti's die contacten nodig heeft? Dat het gesubsidieerd toneel 'n goede reclameplanning een beetje op zijn be- Een dubbele Sanclio; in het midden Peter Staub. die het knechtje van Don Quichotte in Berlijn gestalte geeft; rechts Lex Gondsmit, die in Nederland Guus Hermus (links) utl assisteren. loop laat? Hij voelt zich wat gedonqui- chokkeerd. Maar de andere collega's waarderen dat hij zo volledig mee wil doen. Josef Meinrad, de bemlnnenlijke ler en topartiest voor het Oosten rijkse publiek, schudt hem hartelijk de „Ja. zegt bij bel 1 szcer vermoeiend". En dan bedoelt hij het spel. „Daarom uoet je een dag in de week zeker niet ipelcn. Anders is bet niet vol te hou den. Bovendien heb ik me nog meer op het zingen moeten instellen, dan ooit in rol tevoren. Dat kost energie. Ja, het is een avontuur. Een geslaagd avon tuur", zegt hij voorzichtig, maar wel overtuigd. „Ik krijg iedere dag brieven van mensen, die getroffen zijn. Sissi films Herr Meinrad, u bent ook in Neder land een geliefd acteur. Holland Festi val en Wiener Burg Theatereen bre de grijnslach. „Misschien nog meer door mijn rol in de Sissifilms. Maar de kri liek, dat wij in Nederland altijd met Weens stuk komen begrijp ik niet goed. Waarom komen wij anders uit Wenen? Het is toch idioot als wij met Molière zouden komen. Laat dat do Fran- maar doen. Ja, na dit avontuur ga veer terug naar het Wiener Burg Theater voor onder andere August, dei- Clown. Verder t.v, etcetera". Geen partnerin Guus Hermus naast Josef Meinrad, Lex Goudsmit naast Peter Straub. Uiter lijk wint „ons Nederlandse paar" het. Anke Dulcinea Brokstra krijgt geen part nerin, want Blanche Aubry zit zich in de kleedkamer op te laden en wil niet gestoord worden. Lampen flitsen. Handen schudden. De echte voorstelling kan nu beginnen. Op het toneel is alles klaar. De mensen komen de zaal binnen. „Ik ga naar bed", zegt Guus Hermus. Na arioop zegt Lex Goudsmit. „Het was de beste van de drie. Deze voorstel ling slaat Londen en Brussel. Toch gaan wij het anders doen". Beter? Hij zegt niet ja. maar bedoelt het wel. WASHINGTON (AP) Hol Witte Huis heeft bekend gemaakt dut de Amerikaanse minister van Financiën, Henry H. Fowler en dc onderminister van Buitenaldse Zaken, Nicholas Kat- zenbach ontslag hebben genomen. Het zijn de eerste ontslagen in dc aftreden de regcrlng-Johnson. Hot ontslag van Fowler gaat in op 2d december. Katzenbach heeft meegedeeld dat hij, zolang als de president dal wenst, lid zal blijven van de regering. Onderzoek naar CO in auto door ANWB f DEN HAAG (ANP) De ANWB heeft op al zijn veertien technostations in Nederland de mogelijkheid gecrccërd om auto's met behulp van een gasindicu- tor te laten nazien op de eventuele aan wezigheid van het giftige gas koolmono xide (CO) in dc cabine. De hond is hier toe overgegaan naar aanleiding van een proef, in het et chnostatlon Enschede, waar sedert enige maanden op ver zoek van de Internist dr. J. R. Borst reeds een dergelijk koolmonoxldo-ondrr- zock wordt verricht. Reeds vele malen heeft deze speciale patiënten met hart- en vaatziekten aan bevolen hun auto op de aanwezigheid van CO te laten controleren, evenals trouwens hun woningen, hetgeen door de Enschedese gemeentelijke dienst bouwen woningtoezicht werd gedaap. Dr. Borst is er van overtuigd, dat hart- en vaal- aandoeningen van veel van zijn patiën ten het gevolg zijn van lekke kachels, niet goed afgestelde geysers of van fouten in uitlaat- of verwarmingssysteem van AMSTERDAM Tussen de loodzware bedrUven van zijn Amerikaanse One- Manshow door is muzemun Toon Hermans momenteel bezig aan een internationale musical, die h(j over enkele jaren op drie plaatsen IcgelUk in Europa en Amerika wil lanceren. Hij doet dit in samenwerking mot de Broad way regisseur Paul Menton, die momen teel in Amsterdam Ls om Honmans One-.\Ianshow voor de zoveelste maal bij te schaven. Over deze samenwerking zegt Melton: „Toon is een internationale par- i oonJijkheid, daar hoeft verder holemal niet aan geschaafd te worden, hij bt i geweldig. We wiselen gewoon ideeën uit, wo piv.cn vcefl samen, we zijn immers allebei artiest. Jullie in Holland kennen Hermans nauwelijks, jtöie kennen zijn I talent niet, jullie hebben maar een klein stukje van hem gezien, hij 6werkelijk van het Theater Am Kurfürstendam in Berlijn. Op de roep: „Guusbeweegt hij zich in zilveren kuras weer naar het toneel. Voor de zoveel honderdste foto. „In 1965 had Guus een reisbeurs gekregen en we zijn toen in Amerika verschillende voorstellingen gaan bekijken", vertelt zijn vrouw. Na Don .Quichotte zei hij terstond: „Dat wil ik doen." Lex Goudsmit U van zijn houten paard geklommen Jo kunt je geen betere Sancho Panza voorstellen. „Hel is een heerlijke rol", lacht hij. Ben blij dat ik het samen met Guus mag doen. IIij is een fijne zanger. liet zingt lekker samen. Lekker tetteren, ha, ha. ha. Van onze correspondent) BERLIJN „Ik was direct weg van deze musical, toen ik hem in Amerika zag. Gewel dig. Maar deze toestanden heb ik nog nooit meegemaakt." Guus Hermus zit als de komende Nederlandse Don Quichotte in het rode pluche

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7