IHKIMIBasinMMHBMIlMill Voetganger heeft zaterdag 't rijk alleen op Promenade I £2k fT^ Meer veiligheid en economisch belang Heerstrate in Maredorp werd Haarlemmerstraat DOORGAAND aVERKEER Op 18 plaatsen vrij parkeren in binnenstad DE LEIDSE COURANT AAPLEMMEP STRAAT bromenade tA -r~A Voor het eerst sinds jaren durft de Leidse wethouder mevrouw N. A. den Haan-Groen („Ik waagde er m'n enkels niet") zaterdag weer naar de Haarlemmerstraat. Met enig offi cieel vertoon zal mevrouw Den Haan, wethouder van verkeerszaken, om 10 uur twee derde van de Haarlemmerstraat openen als Promenade, een voetgangersdomein, waarin men niet meer angstig stoep-op-stoep-af behoeft te wippen om tegemoetkomers te ont wijken. Van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur kan er rustig midden op de Haarlemmerstraat gekuierd worden, is het geen ramp meer als kinderen zich loswringen en de weg op schieten. Op straffe van een bon is zaterdag voor het eerst alle gemotori seerd verkeer verboden in de Haarlemmerstraat; rijwielen mag men slechts aan de hand meevoeren. Auto's krijgen overigens niet eens kans om de Zaterdagmorgen is de Haarlemmer straat - Promenade, waar de PSP'er De Bruyn bij de begrotingsbehandeling in 1966 om vroeg, eindelijk een feit. Eindelijk, zowel voor het gemeente bestuur. dat met de opening van de Promenade het ingrijpende verkeers- I plan Binnenstad" voltooid ziet en eindelijk ook voor'het overgrote deel van de ondernemers in de Haarlemmer straat, die terecht vair mening zijn, dat hun economisch belang op de eerste plaats gediend is met rust en veiligheid voor het kopend publiek, dat immers in hoofdzaak te voet en in grote drom- fen (62.000 op een gewone zaterdag is :ns aangetoond) de Haarlemmerstraat PROEF Hoewel aan de opening van de Pro menade een grootscheeps onderzoek door het bureau Sociografie van de gemeente Leiden, een onderzoek waar de meeste ondernemers aan meewerk ten, is voorafgegaan, krijgt het „voet volk" de Haarlemmerstraat op zater dagen tot augustus volgend jaar slechts op proef. In augustus zal er wederom beslist worden en dan definitief. Men heeft namelijk tot een proefperiode be sloten, omdat de gemeentelijke instan ties en ook de winkeliers de Promena de en alles wat daarmee samenhangt eerst eens een heel winter- en zomer seizoen willen aankijken. RAPPORT De Haarlemmerstraat-Promenade is bepaald niet een zaak van alleen maar afsluitingshekken plaatsen. Zoals hier boven reeds geschreven is de opening van de Promenade in feite de vol tooiing van het verkeersplan „Binnen stad," waartoe de gemeenteraad in fe bruari besloot. Het gemeenteraadsbesluit was geba seerd op een rapport van de commissie Verkeerszaken, waarin een aantal sug gesties werden gedaan voor een betere afwikkeling van het verkeer in de binnenstad van Leiden en een betere verdeling van de parkeerruimte. Uit gangspunt van het rapport was, dat het voor het behoud en de verdere ontplooiing van de economische, sociale en culutrele functie van de binnenstad noodzakelijk was: doorgaand verkeer te weren de parkeergelegenheid te verrui men en deze zo doelmatig moge lijk te verdelen over kort- en langparkeerders „sterke" en „zwakke" verkeers deelnemers te scheiden door waar mogelijk voetgangersgebieden te RIEVIERDIJK LANGS DE RIJN het openbaar vervoer te bevor deren door speciale verkeersvoor- zieningen. In de maatregelen, die de laatste maanden op de Breestraat en omgeving zijn getroffen (blauwe zones, parkeer- meters, rijstroken voor de bussen en eenrichtingverkeerswegenkan men duidelijk een aantal van bovenstaande punten herkennen. Dat geldt ook voor de maatregelen ,die genomen werden voor de Haarlemmerstraat en omge ving. Nieuwe parkeerplaatsen. die minstens het aantal parkeerplaatsen van de Haarlemmerstraat zouden moe ten vervangen, werden aangelegd aan de Van der Werfstraat en de ir. Dries- sanstraat, terwijl de Langegracht. de Oostdwarsgracht en de Middelstegracht thans ruimte bieden aan vele langpar keerders, Door de Promenade moest bovendien de blauwe zone worden uitgebreid. Ruimte daarvoor vond men aan de ■u,' Apothekersdijk, Stille Mare. Lange jfH i Mare (beide zijden), Van der Werf- straat, een deel van de Beestenmarkt en een deel van de Hooigracht ter hoogte van het Elisabeth-ziekenhuis. (Buiten de zaterdagen is overigens de Haarlemmerstraat zelf ook nog be schikbaar voor kort-parkeerders)- Par- keermeters werden voorts geplaatst aan de Stille Mare en de Lange Mare, alsmede op de Apothekersdijk. „Pas" in 1355 ingelijfd bij stad Leiden De Haarlemmerstraat is een van 9 de oudste straten van Leiden. Ir. G. I I.. Driessens, oud-directeur van Ge- meentewerken, die in 1929 ztfii be- kende boek „Leidschc straatnamen" deed verschijnen, schreef er dit REEDS VOOR 1266 bestond er tussen de oude stad bezuiden en het Ma- I* redorp benoorden de Rijn een verbin ding over de Vischbrug; de bouw van de Bostelbrug in 1321, maakte verdere gemeenschap mogelijk. Bij de uitleg van 1355 toerd dit Maredorp bij de stad FESTIVITEITEN Rond de opening van de Prome nade door mevrouw N. A. den Haan-Groen, zaterdagmorgen om 10 uur bij de Mare, wordt door de winkeliersvereniging uiteraard het een en ander op *ouw gezet. De gehele dag brandt de feest verlichting; 's morgens maakt K G een mars door ae Haarlem merstraat en s middags is een op treden gepland van de Franciscus- band met een groep majorettes. In verschillende etalages kan men voorts zien hoe het vroeger was op de Haarlemmerstraat. Meer dan honderd briefkaarten en foto's, zelfs ook een schilderij, werden in bruikleen afgestaan nadat de winkeliersvereniging in de dag bladen een oproep had geplaatst. ingelijjd en maakte voortaan daarvan werkelijk deel uit. De schout oefende toen zijn recht uit op de rode steen op de Haarlemmerstraat bij de Hartebrug, evenals dit voorheen reeds geschiedde op de blauwe steen voor de Maarsman- steeg in de oude stad en op de witte steen op de Hoogstraat in het burggra- felijk kwartier. In 1357 is er reeds sprake van een Heerstrate of Grote straete in het Ma- rendorp, die later Haarlemmerstraat zou lieten. Overigens was deze wijk tot in de 15de eeuw nog grootendeels onbe bouwd en hoofdzakelijk ingenomen door de O. L. Vrouwenkerk en talrijke non nenkloosters. Ook de Groote Straat be hield nog lange tijd haar oorspronkelijk karakter en uiterlijk van rivierdijk. In l',13 werd deze weg bestraat, waar toe de hulp van werklieden uit Haarlem en Gouda moest worden ingeroepen, I daar een bestrute of zelfs behoorlijk verharde weg nog grote uitzondering I was en men als regel door het zand moest lopen. DE HAARLEMMERSTRAAT strekte zich aanvankelijk over de volle I lengte van de stad uit en was aan weers- kanten door een poort afgesloten, t.w. in het oosten door de Zijlpoort, die in 161,', buitenwaarts werd vedlegd en in het westen door de Rijnsburger- of Lop- senpoort, later ook genoemd Duitjrs- l>oort, Haarlemmer- of Blauwpoort. Van I de oorspronkelijke poort is weinig be kend, des te. meer van de omstreeks 1610 voltooide Blauwepoort, aldus ge heten naar de bij de bouw gebezigde blauive arduinsteen. Aldaar vergaderden de Rederijkers tot 1661,. toen ze genood zaakt loerden te verhuizen naar de Steenstraat, terwijl de Blauwepoort werd toegewezen aan het gilde van de apothekers of artsenijber eiders, geschei den van liet gilde van de kruideniers. In 1735 werd de poort wegens bouw valligheid afgebroken en werd de La kenhal aangexoezen als vergaderzaal voor het Collegium Pliarmaceuticum. De toren en de klokken .van de ge sloopte poort werden gesteld op de Witte poort en een deel van de arduinsteen gebruikt voor herstelling van de noord westelijke ingang van het raadhuis, die daarna tot op deze tijd de blauwe gang werd genoemd. CIRCULATIE Het meest ingrijpend en ingewikkeld was evenwel het ontwerpen van een nieuwe verkeerscirculatie rond de Haarlemmerstraat, die immer op za terdagen en in de toekomst wellicht de hele week aan het verkeer zal worden onttrokken. De hele nieuwe verkeerscirculatie, waarover wij in de afgelopen weken reeds enkele malen berichtten, is afgestemd op de algehele afsluiting van de Haarlemmerstraat. Door het wegvallen van twee ver keerswegen (Haarlemmerstraat-Oost en -West) is de naastgelegen straten de functie hiervan toegewezen. Doorgaand verkeer kan deze „vluchtroutes" beter mfjden vanwege, de geringe capaciteit. Zo is op de Oude Vest eenrichting verkeer ingesteld van Turfmarkt naar Havenplein: Van der Werfstraat en Cae- ciliastraat leiden het verkeer uitsluitend in tegengestelde richting. Van de vier Oude-Vestbruggen heb ben er nu twee eenrichtingverkeer, na melijk de Turfmarktbrug (van Turf markt naar Nieuwe Beestenmarkt) en de Pauwbrug (van Pelikaanstraat Oude Singel iOok in de Pelikaanstraat zelf geldt eenrichtingverkeer vanaf Haarlemmerstraat Om hei midden van de Haarlemmer straat te bereiken is het verkeer bij afgesloten Haarlemmerstraat aangewe zen op Apothekersdijk, Stille Rijn en Stille Mare talie eenrichtingverkeer). Voor de Oude Singel geldt eveneens eenrichtingverkeer, van Houtmarkt tot Korte Mare. Het gedeelte tussen Korte Mare en Nieuwe Beestenmarkt ls weer in beide richtingen te beraden. Mede in verband met de nieuwe route van buslijn -13 (NZH) over o.m. Apo thekersdijk. Mare en Lange Scheistraat (eenrichtingverkeer) is het verkeer op de Lammermarkt gescheiden: de noor delijke rijbaan is voor verkeer in weste lijke richting (Nieuwe Beestenmarkt), de zuidelijke voor verkeer in oostelijke richting (Korte Mare». Op de Beestenmarkt geldt langs de huizen eenrichtingverkeer naar de Steen straat; op de parallelweg over het par keerterrein kan het verkeer van Steen straat naar Oude Singel. NOG MEER PLANNEN Als de proef slaagt zal de Haar lemmerstraat volgend jaar zeer waarschijnlijk ingrijpend geivij- zigd worden. Men denkt reeds aan sierbestrating, geen trottoirs mee etc. Na definitieve afsluiting gedurende de hele week, kan de winkeliersvereniging ook een stap je vei-der gaan bij het opvrolijken van de pramenadeBloembakken, hier en daar een zitje bijvoor beeld. Er zijn overigens nog wel wat problemen op te lossen voor het zover is. De brandweer, politie en ambulancewagens moeten ook in een geheel nieuwe situatie nog overal bij kunnen, terwijl de win keliers zelf verzekerd moeten blijven van goede aan- en afvoer- mogelijkheden. HOE ZAG HET ER VROEGER UIT? Haarlemmerstraat - Promenade binnen te komen, I want aan de Turfmarkt, bij de Hartebrugkerk en ter hoogte van de Pelikaanstraat worden hekken ge plaatst, die onverbiddellijk benen van wielen schei den. Alle auto's die zich na tienen in de Promenade bevinden worden zonder pardon voorzien van een politionele „prent". Aanwijzingen voor weggebruikers Het lijkt allemaal heel erg ingewik keld, maar al rijdend wijst het zich van zelf. Het bovenste bord komt men tegen op de Oude Vest ter hoogte van de Schouwburg. Rechtdoor, verder de Oude Vest op, is toegestaan; de terugwijzende pijl geldt voor de Caeciliastraat. Het onderste bord wordt 's zaterdags geplaatst op de Marebrug. Linksaf, de Oude Vest op is toegestaan. Het kleine pijltje rechts geldt loederom voor de Caeciliastraat. Rond de eeuwwisseling zag de Haarlemmerstraat er zo uit. In lange rokken spoedden de koopsters, de winkeliersters en de winkelmeisjes zich over de keien. Auto's waren toen nog geen probleem Deze foto werd gemaakt bij de Pelikaanstraat. De ingang van deze straat is geheel rechts te zien. De volgende opening rechts tussen de huizen is de ingang van de Leegewerfsteeg. Uit het Leicis Oud-Archief haalden wij dit fraaie 19e eeuwse gezicht aqua rel op de Hartebrugkerk en de Stille Rijn. Men ziet hier duidelijk, dat de Hartebrugkerk een moment zonder wélke de Haarlemmerstraat ondenkbaar is er vroeger anders heeft uitgezien. De oorspronkelijke opengewerkte toren werd bij een restauratie in het begin van deze eeuw vervangen door hel to rentje, dat tegenwoordig op de kerk staat. Er zijn in Leiden al stemmen op gegaan om de Hurtebruglcerk, indien hij in de toekomst weer eens aan res tauratie toe is, in de oude staat terug In de komende tijd zullen op het politiebureau, op het Stadhuis, op het VW-kantoor en bij een groot aantal winkeliers in de Haarlemmer straat - Promenade parkeerkaarten gratis verstrekt worden. Op deze kaarten staat precies aangegeven waar de parkeermogelijkheden in de Leidse binnenstad zijn. Belang- rijk is ook, dat op de kaarten alle j vrije parkeerplaatsen (waar geen parkeergeld betaahd behoeft te wor- den of waar men zijn auto zonder parkeerschijf kan achterlaten) staan aangegeven. I In totaal telt de Leidse binnenstad I thans 18 zgn. vr()e parkeerplaatsen, die 'n gezameni()ke capaciteit van bijna 2000 I personenauto's hebben. De vr(je parkeerplaatsen zij 1. Schuttersveld 2. Stationsplein 3. Binnen terrein idem 4. Lammermarkt 5. Oude Singel 6. Beestenmarkt 7. Agnletenstraat 8. Langegracht c.a 9. JuJianastraat 10. Kaasmarkt 11. Ir. Drlessenstraul 12. Middelstegracht 13. Uiterstegracht 14. Geregracht 15. Garenmarkt 16. Steenschuur 17. Pieterskerkhof 18. Pieterskerkgracht Tussen haakjes het aantal parkeerplaats. (300) (210) (120) (180) (120) (90) (100) (100) (75)

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7