oed en minder goed in concilierapporten Kritiek op trage aanleg rijkswegen Koning Hoessein handhaaft gezag n J Hete hangijzers op onderwijsbegroting STUDENTEN ENKLEUTERS ZORGEN KINDEREN TweedeKamer gebrek aan deskundigheid verweten STUDENTEN BLIJVEN VAN COLLEGE WEG Christelijke bouwers voor fusie met katholieken OEN HAAG De drie concilierappor ten, die vorige week werden gepubli ceerd, willen niet meer zijn dan uitgangspunten voor een gesprek. Het is de bedoeling, dat belangstellenden er door uit hun tent worden gelokt en aldus de discussie op gang wordt ge bracht. Onzerzijds willen wij graag aan deze bedoeling beantwoorden. eerste rapport over „de zedelijke levens- ouding van de dhristen Én de werefld" dijkt als itgangspumit voor een gesprek bijzonder ge laagd. Het schetst de gronidllijnen van een euwe ethiek en laait de detailproblemen liggen, eze grondlijnen worden getrodcken vanuit twee aubna: de nieuwe kijk op de mens (mens-zijn ■mens-worden) en de nieuwe kijk op diet evian- élie (evangelie is oproep tot radicale menselijk- eid). Bij ■nader toezien blijken deze twee centra [kaar nagenoeg ie dekken. En zo ontstaat een hristelijke ethiek, die inhoudelijk niet van de jgemeen menselijke versohiilit. „Het evangelisch thos", aldus het rapport, „is een ethos van nenswaarddigheiddat gelijkelijk voor allien eldt en door allien wordt nagestreefd", oor zich op diilt standpunt te stellen geeft het ipport aan de zedelijke levenshouding van de hristen een grote dynamiek. Zij staat gericht p de uiiteimdedij'ke humaniteit, een ideaal, dat jtijd lokt en nooit bereikt wordt, een richtlijn ie nooit in onwrikbare regels is vast te leggen, ïaor niettemin altijd een richtlijn blijft, waar- an men in concrete kwesties houvast heeft- lovendien plaatst het rapport ons christenen niet boven, maar naast alle mensen van goede om samen met 'hen naar de humanisering de wereld te streven. Indien de christen ets bijzonders heeft, dan is het alleen zijn ge- oof in de onverwoestbare goedheid van al het nenseflijke en in de uiteindelijke goede afloop ran alle menselijk pogen. Het'is te hopen, dat het pastoraal concilie dit apport in grote lijnen aanvaardt. Daarmee zal iet de grondslag leggen voc christelijke ethiek", die, als hij eenmaal is uit gewerkt, waarschijnlijk met ere naast de „Nieuwe Kaïteohismus" kan worden geplaatst. Huwelijk en gezin Het rapport over „huwelijk en gezin" bevat, na alle discussies over Humanae Vitae. breed uitgesponnen in de pers, niet zo heel veel nieuws meer. Opmerkelijk is. dat de commissie haar werkstuk na het verschijnen van de encycliek niet heeft gewijzigd, dat zij alleen van de ge legenheid gebruik heeft gemaakt om haar een- scheidenlheid? Of is zij alleen een diplomatieke slag om de arm? De paragraaf over het gezin vinden wij weinig overtuigend, Naast zaken die hout snijden worden er ook vrij onbenullige dingen in gezegd, bij voorbeeld over „grootouders, die hun klein kinderen een bijzondere vreugd kunnen berei den" en over de de „vaak vergeten middenge neratie". Wij begrijpen het dilemma, waarvoor de oommissie zioh geplaatst zag. Van de ene kant moest over het gezin iets zinnigs gezegd worden, van de andere kant was een volledige beschrijving onmogelijk. In diilt dilemma heeft een groep ouderen die zldh voor de jeugd inte resseert zonder daarom feilloos te registreren wat er onder de jongeren leeft. Qngetwij feld wordt getracht een taal te spieken, die de jeugd Migt, bijvoorbeeld waar (op meerdere plaatsen) gesteld wordt „dat het allemaal niet meer hoeft" en dat de Kerk zich niet moet „en canailleren met het establishment". Maai- daar mee is een echte vertolking van de gevoelens der jongeren allerminst gegarandeerd, zeker niet waar in het rapport ook tal van volwassen zegswijzen voorkomen, die eerder aan het theo- logteboek dan aan 'het jongerenblad doen donken maal ingenomen standpunt nog eens nader te beargiunenteren en te verduidelijken. Daar door dwingt zü het pastoraal concilie om zich in de januarivergadering behalve over de ge- boortenregeling an sioh ook over de pauselijke encycliek als zodanig uit te spreken. Dit kan de duidelijkheid In de betrekkingen tussen Ne derland en Rome alleen maar ten goede komen. Op twee omstreden punten, namelijk de vragen of een huwelijk dat volledig is vastgelopen in feite nog bestaat en of de Kerk er goed aan doet een eigen rechtsorde voor het huwelijk in stand te houden, neemt de oommissie een uit gesproken progressief standpunt in. Jammer genoeg doet zij deze keuze zxmder haar grondig te motiveren. Zij „acht zich niet in staat zelf een volledig antwoord te formuleren", zegt alleen „in welke richting haar gedachten gaan". Dit lijkt voor een conciliedocument bepaald te weinig. Zeker waar het gaat om uiterst ingewikkelde proble- die hied wat kanten hebben. Komt de de oommissie vooit uit echte be de commissie ons inziens niet de juiste weg gevonden. Toch maakte zij alles bij elkaar een goed werk stuk. dat op een bepaald terrein de lijnen door trekt, die in het eerstgenoemde rapport worden uitgezet. Kerk en jeugd nieuwe aarzeling Het derde rapport met als titel „ruimte tot mens wording voor de jeugd" behandelt een moeilijk onderwerp. De commissie, dit wetende, presen teert haar werkstuk met een duidelijke schuch terheid. Zij benadrukt „het voorlopig karakter" ervan cn geeft er meteen de reden bij: „Dit rapport handelt over mensen, die bij dc samen stelling niet of nauwelijks betrokken waren". Met het publiceren van het rapport acht zjj haar taak beëindigd cn zU biedt het aan „onder voorbehoud van de gemaakte restricties". Eerlijk gezegd kunnen wij de gevoelens van de commissie begrijpen. De aandachtige lezer van het rapport Vraagt zich bij herhaling af, of hier weikelijik de jeugd aan het woord is, dan wel hic et nunc, mutatis mutandis en zelfs saora- mentum mundi. De commissie is zuch van het door ons gesigna leerde gevaar bewust. Het ds haar visie, die zij geeft en niet een objectieve analyse van de feiten. Nla in de inieddiing geconstateerd te heb ben, dat een groot deel van de jongeren nog vrij traditioneel denkt, zegt de commissie haar aan dacht in het bijzonder te zullen richten op „die groep, die zioh kritisch en avantgiairddstisah op stelt tegenover maatschappij en Kerk". De com missie maakt dus een keuze. „Deze keuze berust op de mening, dat deze groep het meest repre sentatief is voor de hele jeugdoategorie tussen 14 en 25 jaar en dat zij het meest significant is voor de ontwikkeling, waarin wij allen be trokken zijn, jongeren zowel als ouderen." Vraag is, of de commissie het hier bij het rechte eind heeft. Heeft zij zich bijvoorbeeld niet te veel laten insprireren door het studentenconcilie en verzuimd na te gaan, wat er leeft onder de niet-studerende jongeren? De jeugd zelf zal op deze vragen een antwoord moeten geven. Her kent zij zioh in het ooncïliestuk, ja of neen? En neemt zij er genoegen mee, dat over haar een rapport is gemaakt zonder haar? Ook dc pastorale aanbevelingen, die in het rap port worden gedaan, roepen vraagtekens op. De jeugd moet inspraak krijgen in alle structuren, die het kerkelijk leven kent: pau-ochieraden, dekenale raden, diocesane en landelijke pasto rale raden en instituten, kerk-, arm- en school besturen en andere katholieke organisaties. Er moeten contactpersonen of instanties komen voor jeugdpastoraal op regionaal niveau, landelijk jeugdseeretariaat bij de Nederlandse kerkprovincie en een sectie jeugd bij de Raad van Kerken. Is het allemaal niet een beetje te organisatorisch bedacht? En zal de jeugd, wan neer zij zelf aan het woord komt, niet heel an dere pastorale aanbevelingen willen doen? Nog maals: wij zijn benieuwd hoe de jongeren op het rapport zullen Reageren. Taal Tot slot een paar opmerkingen over dc taal, waarin de rapporten zijn geschreven. Ook ln dit opzicht Is het eerste rapport ons inziens het beste. Meermalen verrast het met pittige uit spraken als: „Goed mens-zijn is meer dc goede gerichtheid naar de toekomst dan het triom fantelijke gevoel foutloos het parcours doorlopen te hebben" en, waar het gaat over de natuur wet, „hot absoluut voor altijd en overal geldig stellen van onze Inzichten Is het meest tegen natuurlijke, dat wjj mensen kunnen doen". Het dorde rapport daarentegen is gesteld in een ingewikkelde, bijna niet te velgen taal. Twee volzinnen illustreren wat we bedoelen: „Het is de baak vain de kerkgemeenschap de ouders te helpen bij het vinden van een levenshouding in hot gezin, die de kinderen aanspreekt en voor hen de ruimte schept ziioh persoonlijk in te zetten in medeverantwoordelijkheid voor de andere ge zinsleden" En: „In ieder geval zal er gezocht moeten worden naar wegen waarlangs het mo gelijk wordt aan jongeren be vragen, verant woordelijkheid te wiillen dragon". Zo'n zin is een doolhof waarin de geest zich verliest. En dat kan boCh niet de bedoeling van de schrijvers geweest zijn. Dr. ALFRED VAN DER WEYER MGR. ZWARTKRUIS i Jos Vrijburg mag eucharistie niet vieren (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Mgr. Th. Zwartkruis heeft, kcnnciyk naar aanleiding van de vraag die door de verloving van de Amsterdamse studentenpastoor Jos Vrijburg is gerezen, een verklaring af gelegd, waarin het verlof om de eucha ristie te blijven vieren in dergelijke gevallen geweigerd wordt. „Steeds meer priesters", aldus de ver klaring van mgr. Zwartkruis, „die zowel de geschiktheid" als het verlangen be zitten volledig hun priesterlijk ambt te blijven uitoefenen, raken omwille van het celibaat in moeilijkheden. Terwijl Nederlandse bisschoppen bij herhaalde gelegenheden (het laatst in Noordwijker- hout 29 oktober 1968) verklaard hebben zich met elkaar, met de gelovigen, met de andere episcopaten en met Rome te zullen beraden over de mogelijkheid van de gehuwde priester en te trachten voor nieuwe mogelijkheden ruimte te vinden, ben ik op dit moment niet in staat een priester die huwt of van plan is te huwen, verlof te geven in de viering van de H. Eucharistie en de daarbij be horende prediking voor te gaan. Intussen zal ik in ons bisdom bevorderen, dat gehuwde priesters in een andere sector op het omvangrijke gebied van de pas toraal werkzaam kunnen zijn. Uiteraard afhankelijk van hun Instelling en ln overleg met de desbetreffende besturen van de parochies, scholen, ziekenhuizen, etc. In het volle besef van de bijzonder moeilijke situatie waarin priesters van wege hun celibaat kunnen komen ver keren, vraag ik van hen toch, hierbij de hiërarchieke weg te willen blijven gaan en begrip te hebben voof de nu nog onontkoombare beperkingen. - i (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Vandaag en morgen I treden minister Veringa (O. en W.) I cn de vaste commissie voor onderwijs i en «Menschappen uit de Tweede Ka- roer in het krijt om te debatteren over de onderwijsbegroting voor 1969. Ondanks dat men ditmaal een agen da heeft met 21 punten in plaats 119 zoals vorig jaar, belooft het weer een uitputtend debat te worden. Er zijn namelijk een aantal eer hete hangijzers bij, die zich itstekend tot uitvoerig discussiëren lenen. er slechts twee te noemen: de klassegrootte bij het kleuter en lager onderwijs en de moeilijkheden bij de medische faculteiten. Zoals bekend reeft de regering bepaalde voorstel len gedaan om de klassen bij kleuter- er onderwijs kleiner te maken, die gaan de onderwijzersvere nigingen en de oppositie niet ver ge- ïoeg. De A.N.O.F is daarom een xandtekeningenactie gestart, waarvan de resultaten (700.000 handtekeningen) anmorgen aan het presidium van de Kamer zijn aangeboden. De A.N.O.F. Melt dat inwilligng van haar ver- larigens 25 miljoen gaat kosten, maar pat is niet volledig. Er zouden nog verplichtingen voor de gemeenten bij komen tot een bedrag van circa 15 niijoen gulden, zodat het kostentotaal sp circa 40 miljoen gulden komt. Vast 'itaat dat de regering geen kans ziet >m door verschuivingen binnen de ■nderwijsbegroting deze gelden te ver krijgen. Een verschuivng binnen de gehele rijksbegroting zit er ook stel- ADVERTENTIE) Snuif en wrijf Uw verkoudheid v EEE3 lig niet in. Dan blijft alleen het mid del van belastingverhoging of infla toire financiering nog over, dat ook niet bepaald aantrekkelijk genoemd kan worden. Het ziet er dan ook naar uit dat moties, die van de op positie te verwachten zijn, door mi nister Veringa afgewezen zullen moe ten worden. Het tweede strijdpunt van de me dische opleidng draait om de kwes tie of er al dan niet van een be perkte toelating van studenten sprake zal mogen zijn. Minister Veringa heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij per se een numerus fixus wil voorkomen. Als er al iets gebeuren moet daarvoor een lande lijke regeling komen, meent de mi nister. Nu heeft de universiteit var Nijmegen inmiddels besloten tot in voering van een selectieve propedeuse. De andere universiteiten willen hier aan het eind van het nu lopende cursusjaar toe overgaan. Dat is wettelijk in orde, zolang mer maar niet opzettelijk een bepaald aan tal kandidaten laat zakken omdat ei voor hen geen ruimte is. Voor eer dergelijke handelswijze zou het par lement wel terdege eerst wettelijke toestemming moeten verlenen. Het is ook denkbaar dat de faculteiten ee: aantal geslaagden voor de selectiev propedeuse voorlopig nog op ee: wachtlijst plaatsen. Daarvoor is geen wettelijke toestemming vereist. Het parlement zou zich daar echter op andere wijze over kunnen uitspreken, bijvoorbeeld aan de hand van een nota, die minister Veringa over deze materie aan de Kamer kan aanbie den. Wat men in Nijmegen wil doen is beslist tegen de huidge wettelijke bepalingen. Daarom heeft minister Ve ringa in een brief aan het Nijmeeg se universiteitsbestuur gevraagd om op korte termijn te verklaren, dat men dit niet zal doorzetten. Over de nota-Posthumus inzake de herstructurering van het wetenschappe lijk onderwijs zal althans van de kant v:.n minister Veringa niet veel gezegd worden. Hij heeft deze nota ter discussie gesteld voor iedereen die er wat over zeggen wil, maar zelf wil hij voorlopig nog geen oor deel uitspreken om de handen volle dig vrij te houden. Een ander belangrijk punt vormt de prioriteitennota, die door m ter Veringa zelf voldoende elastisch wordt gehanteerd om verschuivingen daarin op wens van de Kamer moge lijk te maken. (Van i parlementaire redactie) Discussie over numerus fixus AMSTERDAM (ANP) Slechts een handjevol studenten en een paar hoog leraren zün vanmorgen in dc universi teitsgebouwen in de hoofdstad komen opdagen. Of het wegblijven van dé an deren moet worden toegeschreven aan solidariteit met de door dc algemene stu denten vereniging Amsterdam (ASVA) opgeroepen collegestaking in de medische faculteit van de universiteit van Amster dam of aan het verlangen van de meeste studenten om vandaag thuis te blijven, kon de voorzitter van dc ASVA, Paul Verhelj, de organisator van de stakings beweging, vanmorgen niet zeggen. De ASVA-voorzitter toonde zioh inge nomen met het succes van zijn oproep. Niettemin gaf hij toe dat dit een Pyrrus overwinning is. Het was niet de bedoe ling dat de studenten wellicht g kluisterd aan het televisietoestel in vt band met de presidentsverkiezingen Amerika thuis zouden blijven. „Deze staking is bedoeld ais protest tegen de plannen van minister dr. G. H. Veringa r een numerus fixus voor medische studenten. Hierover zou vandaag moeten worden gediscussieerd door zoveel mo gelijk studenten", aldus Paul Verheij. Er werd inderdaad gediscussieerd. Niet zoals de bedoeling was een grootscheeps openbaar debat in de hal van de Oude- manhuispoort, maar in van de zalen van de universiteit van Amsterdam. Hier werd door een half lege zaal gepraat over de numerus fixus en de herstruc turering van het wetenschappelijk on derwijs. Ook in de aula van de univer siteit, de Lutherse Kerk aan het Singel, r een debat was voorbereid, was de opkomst vanmorgen nog gering. UTRECHT (ANP) Dc gisteren in Utrecht gehouden algemene ledenverga dering van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond heeft het bestuursvoorstel aanvaard om te komen tot een fusie met de Neder landse katholieke aannemers- en pa troonsbond. Voor stemden 61 afdelingen met 245 stemmen en tegen 12 afdelingen met 35 stemmen. De katholieke organisatie zal op 19 november a.s. in Den Bosch bijeenko men om zich op haar beurt over het fusievoorstel te beraden. Wanneer ook de leden van deze organisatie geen over wegende bezwaren hebben, zal de nieu we vereniging, die de naam Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid zal krijgen, een feit kunnen worden. Het ligt in de bedoeling om op 1 ja nuari a.s. te starten met de feitelijke eenwording: één bondsbureau en één bondsorgaan. Een jaar later hoopt men de zaak juridisch gereed te hebben. Hearing over loonwet pas in januari DEN HAAG (ANP) Na overleg met het overlegorgaan van de 3 vakcen trales (NW, NKV en CNV) is besloten de hearing over de nieuwe loonwet in de Kamer te houden op dinsdag 14 ja nuari 1969. VLIEGENDE" CARAVAN Zo zal misschien het motto voor de toekomst worden: „Vrij, dan de caravan e» laat de auto thuis". Want deze caravan van Britse makelij is wel een heel bijzondere. Er zijn geen wielen en er is geen auto nodig. Hij beweegt zich volgens het principe van de Hoversprite op een luchtkussen voort. De telt vier slaapplaatsen en snelheid behalen van 55 km DEN HAAG De Stichting Weg heeft opnieuw haar ongerustheid uitgesproken dc voortgang bij de rljkswcgcn- bouw. In 'n memorandum aan de Twee de Kamer wordt uiteengezet, dat het aantal gereedgekomen kilometers sterk achterblijft bij dc plannen, terwijl de kosten aanmerkelijk hoger liggen. De directeur van de Stichting dr. E. Bo- gaart schuift dc schuld niet alleen op rijkswaterstaat. Hij verwijt de Tweede- Kamerleden gebrek aan deskundigheid cn objectiviteit. Als andere oorzaak voor het achter blijven van de bouw ziet dr. Bogaart de decentralisatie van rijkswaterstaat. Dit zou een grote mate van onduide lijkheid in de hand werken. De Stich ting Weg ziet met name geen helderheid in de vaststelling van prioriteiten .De Tweede Kamer zou hiertoe bijdragen, doordat de parlementsleden regionale belangen bepleitten en daarbij het na tionale evenwicht uit het oog verliezen. In het memorandum wordt een groot aantal feiten opgesomd, afgeleid uit de rijksbegrotingen van de laatste jaren, mee een beeld wordt gegeven van de huidige gang van zaken. Zo is sinds 1965 pas eenderde afgewerkt van het 800-kilometerplan, dat eind 1972 voltooid zou moeten zijn. Dr. Bogaart gelooft er niet ln, dat dit doel inderdaad zal wor den bereikt. Ook vraagt hij aandacht voor het feit, dat de gemiddelde kosten voor de aanleg van 1 kilometer autosnel weg in vier jaar zijn verdubbeld van 2,5 tot 5 miljoen gulden. Dr. Bogaart vraagt zich af of deze opvallende kos terverhoging reëel is. Naast een aantal spectaculaire vergelijkingen neemt de- Stichting ook de financiën onder de loep. De totale rijksinkomsten aan verkeers belastingen zouden volgend jaar 2513 mil joen gulden bedragen. De uitgaven van verkeersvoorzieningen blijven echter be neden de miljard gulden. (ADVERTENTIE) HET conflict tussen koning Hoessein van Jordanië cn de Arabische commando-organisaties, die zijn land steeds vaker als uitgangspunt voor hun acties tegen Israël gebruiken, is maandag voor het eerst openlijk tot uitbarsting gekomen. In de Jordaan se hoofdstad Amman openden 's mor gens volgens een officiële verklaring Palestijnse guerrillastrijders het vuur op regeringstroepen en spoorden ze met luidsprekers de bevolking aan tot betogingen en verbreiding van chaos. Er werd direct een uitgaansverbod afgekondigd. Tanks reden in de lucht vurend door de straten om menigten uiteen te drijven en de luchtalarmsirenes werden in werking gesteld om de bevolking te waar schuwen, binnen te blijven. Volgens sommige berichten hielden studenten betogingen uit solidariteit met de Palestijnse verzetsorganisaties. De hele dag door is er in Amman met tussenpozen geschoten. De scholen bleven dicht. De onlusten zijn volgens het Jor daanse ministerie van Binnenlandse Zaken veroorzaakt door een groep die zich „Kataob al Naar" (falanxen van de overwinning) noemt. Deze be weging zegt „een van de recht schapen commandogroepen te vor men", aldus de verklaring. Koning Hoessein sprak in een radiorede van een „gehuurde groep", die bestond uit „agenten en vijanden van de Ara bische zaak, werkend volgens een vooraf beraamd plan ohi Jordaniës standvastigheid te ondermijnen". Zijn regering zou een einde maken aan dit onverantwoordelijk optreden, de bevolking het vertrouwen terug geven en de grondslagen van hot land beschermen. De vorst zei dat hij vastbesloten was wet en orde te her stellen. De bewuste groep had haar aanval ontketend terwijl de Jordaan se troepen aan de frontijn lagen. De aanval was gericht tegen de ooste lijke, niet tegen de door Israël be zette westelijke Jordaanoever, ver klaarde hij. Er heerst al maanden een gespannen verhouding tussen koning Hoessein en de diverse Palestijnse commando groepen. wier optreden meermalen tot felle cn soms bloedige Israëlische vergeldingsacties tegen Jordaanse dorpen heeft geleid. Daar komt bU dat dé „fedayen" (verzetsstrijders) zich niet tot het front bepaalden maar als een duidelijke waarschuwing aan ledereen die meent het tegen zijn ge zag te kunnen opnemen. Er gaan de laatste tijd hardnekkige geruchten overigens steeds weer tegengesproken als zou Jordanië bereid zijn tot onderhandelingen met Israël, onder handelingen die door de commando organisaties als verraad worden ge zien. De belangrijkste Palestijnse guerrillagroep „Al Fatah" heeft de Jordaanse regering kortgeleden al van een campagne tegen de verzets- zich ook op het binnenlandse politieke vlak actief gingen tonen. Al ver scheidene maanden bewogen ze zich met de wapens in de hand door Araman alsof zl) en niet het leger en de politie met de handhaving van orde en veiligheid waren belast. Een krachtproef werd dan ook onver mijdelijk. De spanning groeide de af gelopen dagen en bedoeïenentroepen, bekend om hun bijzondere trouw aan de koning, wierpen wegversperringen op en namen leden van Arabische commandogroepen gevangen. Zater dag werd in Amman een guerrilla strijder gedood toen de politie met wapengeweld een bestorming van de Amerikaanse ambassade poogt te verhinderen. Daarmee hadden de „fedayen" ook een martelaar. Waarnemers in Beiroet zien het har de optreden van koning Hoessein te gen de „falanxen van de overwining" organisaties beschuldigd. Genoemde waarnemers zijn van mening dat koning Hoessein al heeft hij dan mogelijk niet de steun van zijn hele regering de huidige krachtmeting zal winnen, mits het leger hem trouw blijft. Onder de talloze Palestijnse vluchte lingen in de hoofdstad het in wonertal van Amman ls sinds de Junloorlog van verleden Jaar ge groeid van 300.000 tot bijna een half miljoen zijn veel gewapende troe pen ontstaan die zich als guerrilla eenheden betitelen maar los van do grote organisaties opereren. Zij terro riseren de plaatselijke bevolking, eisen levensmiddelen, wapens en geld, waardoor nogal eens incidenten voorkomen Deze groepjes traden de laatste tijd steeds driester op. Ze wierpen wegversperringen op, haal den auto's leeg en hielden soms zelfs wagens van het Jordaanse leger aan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5