Zelfs als Nixon vannacht wint kan Humphrey president worden Echtgenotes kandidaten staan ook voor het voetlicht In laatste instantie beslist Cong, res vloes oton ls verantwoord eten... DAALDEROP Kiesmannen kunnen anders beslissen VARA-enquête wijst uit: GROTE ZETELWINST VOORD'66 TEN KOSTE VAN KVP EN PPR Beklaagde in Athene aan martelingen onderworpen? DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Van vanavond elf uur af tot (zeer) diep in de nacht kan Nederland via de tele visie (Nederland I) het verloop van de Amerikaanse verkiezingen volgen, en naar verwachting zul len velen dat doen ook. Het belooft het is alsof we over een voet balwedstrijd schrijven een spannende finale te worden van een veelbewogen, soms dramati sche campagnestri jd, zonder dat de afzonderlijke kandidaten zelf het Amerikaanse publiek en de over zeese toeschouwers vermochten op te winden. De drama's van de campagne golden dan ook naar algemeen gevoelen juist de beste, de meest belovende, in elk geval vernieuwing in het vooruit zicht stellende mannen: senator Robert Kennedy, senator Eugen McCarthy en eigenlijk ook gou verneur Nelson Rockefeller. Omstreeks zeven uur vanochtend (onze tijd, ter plaatse was het toen acht uur, en in New York pas een uur in de nacht) zijn de eerste stembureaus in Alaska opengegaan, uren voordat in overig Amerika de loketten werden geopend. Op de meeste plaatsen was dat om zeven of acht uur plaatselijke tijd, maar hier en daar ook al om zes uur, zoals in de Ij grootste staat New York. Het laatst van- avond sluiten de bureaus van Californië, Oregon en Washington (staat), namelijk cm elf uur plaatselijke tijd. Bij ons is P hrt dan inmiddels vijf uur morgenoch- teal. De NTS zal dan vermoedelijk het schakelprogramma al hebben onderbro ken, maar het is mogelijk dat er al enige vastheidgevende indicaties zijn omtrent de uitslag. De Amerikaanse presidentsverkiezin gen zijn niet zo democratisch als ze het eerste gezicht lijken en er zitten kele merkwaardige kantjes aan. Een van de zonderlingste zaken is de mogelijk heid dat de kandidaat die de meeste stemmen op zich verenigt toch geen pre sident wordt, omdat hij in een kiescol lege geen meerderheid haalt. Dit is in de geschiedenis van de Verenigde Staten drie keer voorgekomen (in 1824, 1876 en in 1888). Eigenaardig is ook dat de offi ciële uitslag pas over twee maanden, namelijk op 6 januari, bekend wordt. Nu kan men zeggen: oké, maar on officieel weten we het morgen al. Dat is dan juist en tot nu toe heeft de onoffi ciële uitslag altijd geklopt. Maar i een theoretische mogelijkheid die te mooi is om het niet aan te halen, en dat is dat bijvoorbeeld Richard Nixon twee maanden lang in de veronderstelling keert dat hij gewonnen heeft en dat hij dan plotseling op 6 januari tot de ont dekking komt dat hij zich heeft ver keken op de loyaliteit van de door zijn partij voorgedragen kiesmannen en c Humphrey de man is. Nogmaals het slechts theorie, maar wel aardig om even mee te spelen. De zaak is namelijk, dat niet de Ame rikaanse kiezers hun president kiezen, al denken velen dat zelf wel. De vroede vaderen van de republiek hebben bij het opstellen van de constitutie der Ver enigde Staten de gedachte gekoesterd het gemene volk wel niet in staat zou zijn om in koel overleg en zonder be- invloed te worden door emoties en poli tieke hartstochten een zo belangrijk als hun president te kiezen. Helaas toont uitgerekend het verkiezingsjaar 1968 dat deze weinig democratische gedach- tengang niet helemaal zonder grond was... (Van onze correspondent) WASHINGTON By een verkiezingscampagne, zoals in de Verenigde Staten van Amerika, wordt in hoofdzaak gesproken over de kandidaten voor het presidentschap of voor de functie van vice- president. Het wordt beschouwd als een aangele genheid voor mannen. Niets is nochtans minder waar, want de vrouwelijke kiezers hebben in de USA precies zoveel in de melk te brokkelen als de mannen; vrouwen hebben niet zelden een gouver neursfunctie uitgeoefend of het ambt van senator of congreslid waargenomen. We zullen zelfs meer zeggen: de vrouwen, die kandidaten „first lady" van de States zijn de echtgenoten van de kan didaten-president of vice-president spelen een buitengewoon belangrijke rol in de verkiezings campagne. Zij helpen waarlijk hun man In zijn poging om het Witte Huis te veroveren. Wekenlang reeds hebben mevr, Humphrey, mevr- Edmund Muskie (voor het democratische kamp) en mevr. Richard Nixon en mevr. Spiro Agnew (voor de republikeinen) onder het spiedend oog van de camera gestaan. Het staat van nu reeds vast, dat hun verschijning miljoenen kiezers heeft beïnvloed in de keuze, die zij op 5 november zullen doen in de stemhokjes. „Ik probeer hem te volgen De echtgenoten van beide grote kanshebbers voor het Witte Huis zijn geen nieuwelingen in het po litieke leven. Integendeel, ze hebben beiden zoals men zegt „hun sporen reeds verdiend". De politiek heeft steeds een ruime plaats in het leven van beide dames ingenomen. Het is natuurlijk niet be gonnen met de „run" naar het Witte Huis, maar wel met campagnes voor meer bescheiden ambten. Muriel Humphrey is een elegante mooie vrouw met blond haar en grijs-blauwe ogen. Van haar gaat een zachte charme uit, die niet weinig con trasteert met het bruisend temperament van haar druk-pratende man, Hubert. „Wij completeren elkaar best", zegt zij wel eens- „Hij heeft altijd zoveel reserve aan energie en werkkracht en niemand zal hem op dat gebied ge makkelijk overtroeven. Ik probeer wel eens hem op dat pad te volgenals ik voldoende uitge rust ben". Mevrouw Humphrey werd geboren te Huron In Zuid-Dakoba als Muriel Buck. Zij studeerde in haar geboorteplaats, toen zij Hubert Humphrey leerde kennen toen student in farmacie die werkte in de apotheek van zijn vader. Zij trouw den in 1936. Toen Humphrey besliste een politieke loopbaan te kiezen, kreeg hij dadelijk actieve steun zijn echtgenote. Zij zocht een betrekking om zijn studies aan de universiteit van Minnesota te kunnen betalen. Dit duurde totdat Humphrey zijn diploma's aan de universiteit van Louisiana had behaald. Zij leverde stenowerk, om het gezins budget wat te verbeteren en vanaf de vroege och tend was zij in de weer om sandwiches te maken, die haar man verkocht aan zijn kameraden in de Kiesmannen zich kandidaat stelde voor het ambt van burge meester van Minneapolis (Minnesota). Het werd echter een rampzalige onderneming Humphrey werd verslagen en hield niets over dan een zware schuldenlast. Zij bezaten nog juist zeven dollar! Maar zij slaagden erin de schulden afbe taald te krijgen in één (mager) jaar. Intussen telde het gezin reeds drie kinderen. Mevrouw Humphrey had opnieuw een job aanvaard als beheerster van een appartementsgebouw. Twee jaar later was Humphrey opnieuw kandidaat-burgemeester en haalde de slag thuis. Hij werd ook in 1947 herko zen met de' sterkste meerderheid, die ooit werd behaald in de geschiedenis van de stad. Het vol gende jaar was hij de eerste democraat, die erin slaagde een van de senaatszetels van die staat in te palmen. Hij werd driemaal herkozen, telkens voor een mandaat van zes jaar. In 1964 werd hij vice-president van de Vei-enigde Staten bij de verkiezing van Lyndon Johnson. Tijdens de verkiezingscampagnes was Muriel Hum phrey altijd aan de zijde van haar echtgenoot. „Toen ik voor de eerste maal in het publiek moest spreken, was ik zo bedeesd als een muis", zegt zij- „Nu echter is het een waar! plezier voor mij te kunnen spreken tot kleine groepen vrouwen en zelfs vervang ik wel eens graag mijn man bij ma nifestaties en bezoeken". Haar bedoeling is vooral, dat het kiezerskorps haar gezin leert kennen. „Een man is niets", aldus mevr. Humphrey, „zon der vrouw en kinderen. Het gezin moet de man helpen en mag niet vreemd staan ten opzichte van zijn wereld en de problematiek die hem bezig- Het gezin Humphrey bestaat uit Nancy (nu reeds mevr. Solomonson), 29 jaar; Hubert III, 26 jaar; Robert 24 jaar en Douglas 20 jaar. Muriel Humphrey heeft zich steeds zeer actief In gezet om het lot van de achterlijke kinderen te verbeteren. Rechtstreekse aanleiding daartoe is de toestand van haar oudste kleinkind, 7 jaar oud. Haar veelzijdige bedrijvigheid belet niet, dat de echtgenote van de vice-president een goede keu kenprinses is en dat zij een groot gedeelte van haar kleding zelf maakt. Ze is zelfs muzikaal aan gelegd, speelt klassieke werken op piano en wat leotuur betreft leest zij alles wat haar onder de ogen komt, vooral echter wat onderwijs en opvoe ding aangaat. Gazant van de vriendschap Patricia Nixon is drie jaar na mevr. Humphrey in de politiek gekomen, namelijk in 1946. Dit be tekent echter niet, dat zij minder bedreven is. Vanaf 1960, toen haar man kandidaat was tegen John Kennedy, heeft zij de hele verkiezingscam pagne meegeleefd. Mevr. Patrioia Nixon behoort tot de slanke figu ren, zozeer zelfs dat zij vaak zo teer als porcelein schijnt. Ze heeft donkerblonde haren en bruine ogen. In tegenstelling met wat haar verschijning zou doen vermoeden beschikt zij over een verba zingwekkende vitaliteit. Iedereen, die haar heeft ontmoet, getuigt daarbij dat zij steeds charmant, vriendelijk en spontaan is. Haar behendigheid doet nooit gemaaktheid of berekening vermoeden. Haar meisjesnaam is Pat Ryan. Op twaalfjarige leeftijd verloor zij haar moeder en vanaf dat ogen blik heeft zij de zorg voor haar vader en twee broers overgenomen. Zij was pas 17 Jaar toen ze volledig wees werd. Dat belette haar niet zich door haar studies heen te slaan, terwijl zij allerlei werk aanvaardde, om de cursussen aan de univer siteit van Californië te bekostigen. Pat Ryan gaf na het behalen van haar diploma les in economie aan de middelbare school te Whittier (Californië) en daar leerde ze ook Richard Nixon kennen een jong advocaat, die ook acteur was van de lokale amateurtoneelgroep. Zij trouw den in 1940. Toen Richard Nixon na de tweede wereldoorlog gedemobiliseerd was, werd hij aangemoedigd en gesteund door zijn vrouw om de campagne te vou- ren als volksvertegenwoordiger voor Californië. Hij slaagde en werd herkozen in 1948. Vanaf 1950 zetelde hii in de Senaat te Washington. Intussen was mevr. Nixon zeer bekend geworden in de vrouwenorganisaties, waar zij vaak het woord nam, maar tevens was zij de voornaamste persoon wat de zorg voor de correspondentie van haar man betrof en bovendien stond zij in voor de betrek kingen met de pers. Gedurende acht jaar (19521960) vergezelde zij haar man op zijn reizen als vice-president, waar bij deze niet minder dan 53 landen bezocht, In al deze streken was zij op verzoek van president Eisenhower een ware ambassadrice in de scholen, ziekenhuizen, rustoorden en vluchtelingenkampen. „De contacten met de massa zijn steeds ontroerend voor mij", zo zei zij. „Het is zo gemakkelijk de gezant van de vriendschap te spelen". De Nixons vormen werkelijk een solied gezin en het enige bezwaar, dat Patricia opperde tegen de menigvuldige reizen was wel, dat zij telkens tij delijk haar dochters moest achtèrlaten. Tricia is nu 22 jaar en Julie 20 jaar; zij is verloofd met David Dwight Eisenhower, kleinzoon van de oud president. Beiden verschijnen regelmatig op de bijeenkomsten, waarop hun vader het woord moet Ondanks haar bedrijvigheid houdt mevr. Nixon van haar thuis, waar zij graag allerlei werkjes op knapt en zelf maaltijden bereidt. Het is voor haar een echte ontspanning, zegt zij. Mevr. Nixon kreeg in 1957 de „Medaille voor de Internationale Betrekkingen" toegekend door de Press Club voor de wijze, waarop zij zich van haar opdrachten in het buitenland heeft gekweten. De ..Associatie van de correspondenten van de zwarte pers" heeft haar een speciale hulde gebracht voor haar bedrijvigheid in Afrika en de universiteit van Californië kende haar de titel van eredoctor toe in de „menselijke wetenschappen". Geen woordvoerster Mevr. Agnew. echtgenote van de republikeinse kandidaat vice-president is nog een nieuwelinge in de politieke arena. Bij de eerste persconferentie van haar man na zijn aanduiding zei zij niet zonder plankenkoorts; „Ik ben niet de woordvoerster van de familie. Ik ben echt de huisvrouw". Nochtans heeft zij zich (ADVERTENTIE) Haar meisjesnaam luidt Elinor Judefind. Ze ls een krachtige verschijning met donkerbruin haar. dochter van een apothc-ker en kleindochter van een methodistische dominee. Zij was secretaresse bij een verzekeringsmaatschappij te Baltimore toen zij Spiro Agnew leerde kennen, die toen les sen volgde aan de faculteit der rechten van de universiteit aldaar. Zij huwden in 1942. twee da gen nadat hij zijn examen haalde aan de militaire school met de graad van onderluitenant. Nu telt het gezin vier kinderen. Eerst republikeinse Mevr. Edmund Muskie. vrouw van de democra tische kandidaat vice-president, werd beschouwd als de jongste „first lady", toen haar man in 1954 gouverneur van de staat. Maine werd. Muskie was de eerste democraat op deze post sinds twintig jaar. Ook in 1958 werd hij de eerste democratische senator voor Maine. Mevr. Muskie stamt uit deze staat. Haar naam n> Jane Gray 'n brunette, die volgens de over heersende traditie republikeins gezind was. Het behoeft weinig betoog, dat Edmund Muskie haar bij hun verloving vlug voor de democratische par tij had gewonnen! Zij trouwden in 1948. De Mus- kies hebben drie dochters en twee zonen, variërend in ouderdom tussen de 7 en de 19 jaar. Mevr. Muskie speelt niet graag de rol van vedette en op dit gebied deelt zij zowat de opvattingen van haar man, die een uitstekend administateur en werker is, maar dit liever zonder reclame doet. Toen de keuze van Humphrey op hem viel. was hij ook ten zeerste verrast en wat in de war. „Ik geloof, Mamie", zo zei hij tot zijn vrouw, „dat ze ons erg in het gareel hebben gezet Wijlen mevrouw Wallace Mevrouw Wallace is od 7 mei van dit jaar aan kanker overleden. Zij was pas in het centrum van de belangstelling gekomen, toen zij in 1966 als derde vrouw in de Amerikaanse geschiedenis tot gouverneur was gekozen. Het was eigenlijk zo, dat haar man de fel bekritiseerde George Wallace die toen nog steeds tot de democratische partij behoorde, voor geen nieuwe termijn als gouver neur van Alabama mocht opkomen. Dit zat de man erg dwars. Hij wilde de hand aan het roer van de staat houden, met zijn politiek scherp ge richt tegen de integratie van de negers. Daarom stelde zijn vrouw zich toen kandidaat als gouver neur en zij werd gekozen mot 63.4% van de stem- Het was een publiek geheim, dat de praktische leiding bij Walace zelf bleef berusten, want klaar blijkelijk was de belangstelling van mevrouw Wallace voor de politiek gering. Stippen we aan, dat het gezin vier kinderen telde: Bobbie-Joe, 24 jaar (thans mevr. Parsons), Peggy- Sue, 18 jaar, George, 17 jaar en Janie-Lee, 7 jaar. Wijlen mevrouw Wallace is afkomstig van Tus caloosa (Alabama), waar zij het diploma behaalde aan het Business College in 1942. Zij huwde met Wallace in 1943. De vaderen der republiek besloten de verkiezing van de president toe te trouwen aan een college van wijze i nen, kiesmannen genaamd. Op de dag van vandaag bestaat dit instituut nog, al functioneert het waarschijnlijk niet meer zo als de vaderen zich dat hebben voorgesteld. Iedere staat heeft evenveel kiesmannen als er senatoren en leden van het huis van afgevaardigden zijn. Senatoren heeft elke staat er maar twee. maar het aantal afgevaardigden wordt bepaald door het aantal inwoners van staat. De staat Alaska is de kleinste heeft slechts drie kiesmannen, twee voor elke senator en een voor de enige afge vaardigde van Alaska. De grootste staat is New York met 43 kiesmannen. In feite wijzen de Amerikanen van daag alleen maar hun kiesmannen (538 In totaal do benodigde meerderheid voor de presidentskandidaat is dus 269 plus 1 is 270 kiesmannen) aan, en wel volgens het principe van „wie de meeste stemmen krijgt heeft alles". Als er dus in een staat meer stemmen worden uit gebracht op republikeinse kandiaat- kiesmannen, dan op democratische kan- ditdaatkiesmannen, dan mag de repu blikeinse partij de volledige portie kies mannen van die staat afvaardigen naar het kiescollege dat op 16 december bij eenkomt in de hoofdstad van de betrok ken staat. En na komt (dc theoretisch mogelijke) grap. De kiesmannen blijven ondanks de reeds gevestigde en gebruikelijke pro cedure vrij de kandidaat te kiezen die «ti willen. ZU kunnen dus voor wet gestraft afwijken van hun partijprincipes en bij nader inzien omzwaaien naar een andere kandidaat. Nu weet de partij ge woonlijk wel, wie men op de kandidaten lijst voor het kiescollege zet, zodat het meestal trouwe partijgenoten zijn, maar we schreven al: het is theorie. Om het verhaal nog mooier te maken: de uitslagen van de stemmen der kies colleges worden niet onmiddellijk op 16 december bekendgemaakt. Nee, in elke hoofdstad worden de stemmen gewaar merkt en geteld. Vervolgens gaan ze naar de voorzitter van de Senaat in Washing ton, die ze in twee kisten stopt, een kist voor de presidentskandidaat en een kist voor de vice-presidentskandidaat. De kistjes van mahoniehout arriveren pas in januari op het Kapitool en op 6 januari, tijdens een gezamenlijke zitting van de (ook nieuw gekozen) Senaat ge opend. Het Huis van Afgevaardigden wijst een republikein en een democraat aan om de stemmen voor de president te tellen. De Senaat doet hetzelfde met de stembiljetten voor ht vice-president- schap. Pas dan en als een kandidaat in derdaad minimaal 270 stemmen blijkt te hebben gehaald, is de uitslag officieel. Inmiddels weet doorgaans de hele we reld al wie de nieuwe president en vice- president zullen zijn, maar deze weten schap berust op de praktijk van de partijtrouw der kiesmannen en dat is iets anders dan de vaderen van de repu bliek zullen hebben bedoeld. In feite is het dus een uitermate, niet meer bij deze tijd van telecommunicatiesatellieten en computers passende, flopprocedure. Hoe zou het nu mis kunnen gaan? Veronderstel: op basis van de verkie zingsuitslagen van vandaag denkt heel de wereld te weten dat Nixon gekozen is op basis van de volgende uitslag: Nixon 273 kiesmannen, Humphrey 244 kiesmannen en Wallace 21 kiesmannen. Dat is dus de verhouding van het kies college geschat op basis van de alge mene verkiezingsuitslag. Stel dat er nu iets gebeurt wat ook in 1960 plaats had, Vrouw neergeslagen en beroofd AMSTERDAM (ANP) In haar wo ning op de le verdieping van een huis aan de Overtoom in Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag de 73- jarige mevrouw W. J. Oldigs door een onbekende met een strijkijzer neerge slagen. De vrouw, die het signalement van de overvaller aan de politie heeft kunnen opgeven, is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Uit haar woning wordt een portemon nee met drie gulden gemist. toen brachten 15 kiesmannen een stem uit op een outsider, die op geen enkele stembiljet voorkwam (senator Byrd van Virginia). Er hoeven maar 4 kiesmannen, van verwacht werd dat ze voor Nixon zouden zijn op deze manier uit de boot te vallen om de republikeinse kandidaat beneden de vereiste 270 te brengen en hem op 6 januari in tranen achter te laten op de trappen van het Kapitool. Een dergelijk gevaar doet zich reëel pas voor, wanneer het in het kiescollege inderdaad tot een ware nek-aan-nekrace komt en zeker wanneer er een krachtige derde op de wip zit, zoals nu George Wallace Stemmen staken Het is maar een verhaal zoals het zich vermoedelijk alleen maar kan afspelen in een nachtmerrie van een presidents kandidaat en er is nauwelijks kans dat zich zoiets zal voordoen, maar in theorie is het mogelijk. De nieuwe situatie zoals die zich thans waarschijnlijk voordoet, is dat geen van de drie kandidaten de ver eiste meerderheid heeft behaald In dat geval staakt het kiescollege. De keuze van een presidentschap komt nu in han den van het Huis van Afgevaardigden en die van het vice-presidentschap in han den van de Senaat. Het Huis moet op basis van een stem per staat een president kiezen en wei voor 20 januari, want dan moet de scheidende president de macht kunnen overdragen. In het eveneens vandaag opnieuw samen te stellen Huis van Af gevaardigden zullen de republikeinen, naar wordt verwacht, (want het is een „republikeins jaar" deze keer) in aantal niet veel onderdoen voor dc democraten. Dc mogelijkheid doet zich dan voor dat ook in het Huis een kandidaat niet tot een absolute meerderheid komt, In dat geval moet op 20 januari de macht wor den overgedragen aan de inmiddels door dc senaat gekozen vice-president. In de nieuwe senaat verwacht men een rede lijke meerderheid voor de democraten en derhalve zou Edmund Muskie uit de bus komen als waarnemend president, totdat het Huis van Afgevaardigden uiteindelijk met een president voor de dag komt. Men kan zich wel indenken dat een dergelijke procedure alle deuren voor gekonkel en politieke koehandel wijd open gooit. Het zou een goede les zijn voor de bewakers van het huidige ver kiezingssysteem als dit eens gebeurde, zeggen de ijveraars voor vernieuwing. Overigens hebben enkele honderden journalisten uit de V.S. op basis var nationaal statistisch spel. voorspeld dat de mogelijkheid dat het Huis van Afge vaardigden de nieuwe president moet aanwijzen hoogst onwaarschijnlijk is. Vermoedelijk weten we dus morgen vroeg meer. Andriessen: „KVP is toch wel dieptepunt gepasseerd" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens de uitslag van een op 22 oktober j.l. gehouden VARA- enquête naar de gunst van de kiezers zoi de K.V.P. van haar 39 zetels in de Tweede Kamer er 2 verliezen. De P.v.d.A. zc 2 winnen en daardoor met 39 zetels de grootste partjj worden. D '66 zou de derde party van ons land worden door by haar 7 zetels van nu er 12 by te winnen. De politieke party Radicalen zou van haai 3 zetels er 1 verliezen. By de twee groe peringen van de Boerenparty zou door een verlies van 5 zetels alleen de groep- Kockoek nog met 2 zetels overbiyven. Dit zijn de meest in het oog sprin gende resultaten van de enquête onder de kiezers van een dertiental stembureaus, die bij de laatste echte verkiezingen op 15 februari 1967 de landelijko uitslag het meest bleken te benaderen. Compleet zou de zetelverdeling er als volgt uit komen te zien V.V.D. A.R.P. C.H.U. D '66 C.P.N. P.S.P. Boerenpartij (groep Harmsenj Boerenparty (groep Koekoek) P.PJL (radicalen) S.G.P. G.P.V. De VARA-enquête, waarvan de uitslag gisteravond in de t.v.-rubriek „Achter het Nieuws" werd bekendgemaakt, geeft een geheel ander beeld dan een eveneer oktober gehouden enquête van de „Grote Provinciale Dagbladen" (G.P.D.), die rige week werd bekendgemaakt. De G.P.D.-enquête gaf de K.V.P. namelijk 9 zetels verlies inplaats van 2 en de P.v.d.A. 1 zetel verlies In plaats van 2 winst. De V.V.D. zou zelfs volgens de G.P.D. quête 6 zetels gewonnen hebben, in plaats van er 1 te verliezen. Alleen D '66 krijgt in belde enauêtes 12 zetels winst. Dit was voor het V.V.D.-Tweede-Ka- merlid de heer Wiegel gisteravond dan ook aanleiding in een commentaar op te cn Daaldcrop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bi.j-te-ver- warmen en keuken, kinder-, studeer- cn slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van I radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare cn muurrodiato- ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder rcgelscbakclaar. Desge wenst door 'n thermostaat tc bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En do prijzen? Verrassend laag: van ƒ54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlyk geen geld voor zo'n degelijke Daaldcrop Radiator ken, dat de uitslag van de VARA-enquête hem niets zegt. Dergelijke grote verschil len tussen twee enquêtes in een week tijds kunnen in werkelijkheid niet voor komen, aldus de heer Wiegel. Het P.v.d.A.- Tweede-Kamerlid Van Thijn meende evenwel, dat voor de P.v.d.A. het beeld vorige enquêtes toch wel in de rich- van een licht herstel wordt voort gezet. De regeringscombinatie van K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. begint af te kal- Men heeft nu met 79 zetels nog maar krappe meerderheid. De rozen waar op het kabinet zit beginnen te verleppen, meende de heer Van Thijn. De A.R. komt steeds meer op de wip te zitten als het gaat over de mogelijkheid de veelbesDro- ken „progressieve concentratie" een meer derheid te bezorgen. Herstel Het K.V.P.-Tweede-Kamerlid de heer Andriessen wees erop, dat ondanks hot verlies van twee zetels er voor de K.V.P. toch duidelijke lijnen naar herstel te zien zijn, indien men de uitslag van vorig jaar gehouden enquêtes van de K.R.O. (Brand punt) en de N.C.R.V. in de beschouwing betrekt. „De K.V.P. is haar dieptepunt gepasseerd", zei de heer Andriessen. D '66 heeft haar hoogtepunt nu wel be reikt. Eerder had presentator Her Wigbold reeds opgemerkt, dat D '66 wel licht wat te sterk in de steekproef tegenwoordigd was geweest. Bij de opbouw van het kiezerskorps valt op, dat de K.V.P. vooral goed zit bij kiezers van de middelbare leeftijd. Bij de jongeren cn ouderen behaalt de K.V.P. telkens 19 20% van de stemmen. D 'Gf is typisch een partij die het van de jon geren moet hebben, evenals de P.P.R. De P.v.d.A.-stemmers zitten met 33.4% al bij de 65-jarigen en ouder. Van de P.v.d.A.-stemmers komt 18,5% uit de leef tijdsgroep van 2130 jaar. ATHENE Ecu inlichtingenofficier van het Griekse leger heeft een krygs- raad iu Athene meegedeeld, dat de Cyprische oud-minister van Defensie cn Binnenlandse Zaken Gcorghadjls dc cx- plosicven verschafte voor de mislukte moordaanslag van 13 augustus op de Griekse premier Papadopoclos. Dc offi cier, luitenant-kolonel Pllitses, zei dit als getuige in het proces tegen vyftien personen, die beschuldigd worden van een samenzwering om dc Griekse pre mier tc vermoorden en een regering naar communistisch model te vestigen. Georghadjis, die vorige week als mi nister aftrad nadut zijn naam ln een officieel rapport in verband met de moordaanslag was genoemd, had de be weerde leider van het komplot, Alexan dres Panagoelis, een vals paspoort be zorgd en hem de explosieven en geld toegezonden via de diplomatieke bagage van de Cyprische ambassade in Athene. Panagoelis was in juli 1967 naar Cyprus gegaan, nadat hij uit het Griekse leger was gedeserteerd. Hij kwam onder be scherming te staan van Vassos Lyssa- rldes, de leider van de communistische partij op het eiland, aldus Pllitses. Panagoelis zei dat hij de verklaring van dc officier ln zijn weerwoord aan het eind van het proces zou bestrijden. Eerder had hij verklaard dat hij aan „middeleeuwse martelingen" onderwor pen was geweest en dat hij te ziek was om terecht te staan. Op een gegeven moment schreeuwde hU dat de aanklager er „lage methoden" op nahield, waar voor de krijgsraad hem onmiddellijk twee jaar gevangenisstraf gaf. Bleek en on dersteund door twee bewakers vroeg Panagoelis om clementie en verzocht hij het hof, rekening te houden met zyn zwakke geestelijke cn lichamelijke toe stand. Het proces zal enkele dagen duren. Ramon Novarro begraven LOS ANGELES (AP) Meer dan 400 personen, onder wie veel bekende film sterren, hebben maandag de laatste eer bewezen aan Ramon Novurro, de held van de stomme film, die donderdag om gekomen ls op 69-jarige leeftijd. In de kerk van de Heilige Anna werd een requiemmis voor Novarro opge dragen, Novarro. die nooit getrouwd is geweest, woonde alleen in zijn 150.000-dolIarland- huis buiten Hollywood. Hij is daar over vallen en dood of stervend achtergelaten door een onbekende. Tot de beroemdste films van Novarro behoren „Ben Hur", „Scaramouche", „Mata Hari" en „The student prince". De delegatie van hot ZuidnAeUvamese bevrijdingsfront naar de vredesbesprekingen in Parijs hier bij de aankomst in de Franse hoofdstad. De leidster vam de delegatie, mevrouw Bink, werd door de Noordvietnamese delegatie met bloemen verwelkomd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7